De toestand in je blijft onzeker LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 21 Juli 1936 SP 0 R T De Kaagweek. ENGELAND. Debat over de defensie. In tal van kerken in het Brltsche rijk is Zondag dank gebracht voor den goeden afloop van de gebeurtenissen van Donder dag, toen een aanslag op den Koning plaats had. Wanneer de Koning aan het einde der week naar Vimy in Frankrijk zal vertrek ken, om daar het gedenkteeken voor de in den oorlog gesneuvelde Canadeezen te ont hullen zullen slechts de normale voorzorgs maatregelen worden getroffen, daar het gebeurde van j.l Donderdag beschouwd wordt als een alleenstaand incident en niet een. dat buitengewone maatregelen voor de toekomst noodig maakt Van Vimy zal de Koning, direct naar de Rivièra door reizen. om daar zijn vacantie door te brengen. De minister voor de coördinatie der de fensie. sir Thomas Inskip, heeft gisteren in het Lagerhuis de debatten over de defensie geopend met een rede. waarin hij ten aanzien van het vlootprogram o.m. zeide dat de productie van schepen en uit rusting, evenals de personeels-organisatie op bevredigende wijze is verloopen. De vervanging gaat op normale wijze voort, terwijl de uitbreiding regelmatig toeneemt. Talrijke firma's hebben opdrachten ge kregen voor levering van munitie. Aan het slot zijner redevoering zeide Inskip: ,.Ons programma moet vorder, aangepast aan de behoeften der natie. De regeering. beschikt over inlichtingen uit verschillende bronnen, die den nauwkeu- rigen stand van de luchtexpansie der andere mogendheden doen kennen Ik wil echter de Kamer geen cijfers geven ten aanzien van de expansie der andere mo gendheden. of zelfs van onze eigen pro ductie. maar het is de plicht der regeering haar program ten uitvoer te leggen en zich aan deze expansie aan te passen De chefs van den generalen staf hebben opnieuw de controle over en de bescher ming van onze koopvaardijschepen be studeerd. Zij hebben plannen uitgewerkt voor de samenwerking tusschen de marine en de luchtstrijdkrachten en van deze plannen is onze veiligheid afhankelijk Onze luchtstrijdkrachten moeten zoodanig ter hand genomen worden, dat zij zich aanpassen aan de voor de verdediging des lands uitgewerkte strategische plannen". Ten slotte deelde de minister nog mede, dat de bestudeering van de bronnen van grondstoffenvoorziening ter hand is geno men, teneinde van het uitbreken van eventueele vijandelijkheden af de zeker heid te hebben, dat de voorziening vol doende zal zijn. In het verloop der defensie-debatten heeft Ohurchill vragen gesteld ten aan zien van de toeneming der Duitsche be- wapeningskosten. Chamberlain antwoorde hierop, dat de regeering geen officieele cijfers had, maar dat hij de genoemde getallen niet buiten sporig achtte. Churchill stelde de 75 millioen pond voor de uitbreiding der Britsche defensie tegen over de 500 millioen pond, die voor de uit breiding der Duitsche strijdkrachten wor den besteed en gaf daarbij uiting aan zijn ongerustheid. Hij verzocht Baldwin een kleine deputatie oude parlementsleden te ontvangen en in het geheim een uiteen zetting te geven van problemen, die niet openlijk behandeld konden worden. Voorts vroeg hij afkondiging van den staat van buitengewone omstandigheden met het oog op de munitievoorziening. Neville Chamberlain heeft verklaard, dat wanneer geen onvoorziene omstandigheden zich voordeden. Engeland spoedig in staat zou zijn munitie te vervaardigen op een wijze, die zelfs Churchill zou bevredigen Spr. is geen voorstander van een geheime zitting van het Lagerhuis, welke tot onge gronde geruchten aanleiding zou kunnen geven. Baldwin zou nooit weigeren een deputatie te ontvangen, die er echter niet op moest rekenen, inlichtingen te krijgen, die de rest van het huis niet gegeven waren. De liberale afgevaardigde Mander ver klaarde o.a.: men weet. dat Duitschland een mogendheid is, die een bedreiging vormt voor de onafhankelijkheid der naties in geheel Europa Spr. bepleit een aaneensluiting van de Britsche defensie met die van andere landen in een collectief systeem, teneinde het hoofd te bieden aan de Duitsche bedreiging. Een nationale eenheid kan alleen voor het regeerings- program verkregen worden, wanneer dit bestemd is voor de handhaving van een collectief vredessysteem en niet voor andere doeleinden. Het Labourlid Lee Smith sprak de vrees uit, dat millioenen dollars verspild zouden worden, voordat de coördinatie der ver dediging verzekerd zou zijn. Daarop werd gestemd. Met 320155 stem men werd een Labour-motie tot vermin derde credieten voor de landsverdediging verworpen. De aanvullende vlootbegrooting werd met 323134 stemmen aangenomen, die voor het leger met 312113 en die voor de luchtvaart met 298109 stemmen. MEXICO. Terroristisch complot ontdekt. Te Monterey is een complot ontdekt met vertakkingen in de staten Nuevo Leon, Co- huila. Durango en Tamaullpas. Tien per sonen zijn gearresteerd, waaronder de priester Elebo Salazar en twee vrouwen. De Dolitie verklaart dat men hier te doen heeft met de bedrijvers van den jongsten aanslag op een station dat in brand gestoken werd en die nog andere daden van terreur zouden hebben voorbe reid. o VEREEN1GDE STATEN. De droogte. Uit Washington wordt gemeld, dat het, als gevolg van de droogte, noodzakelijk zal zijn, hulp te verleenen aan ten minste 1.000.000 personen. Niet enkel zijn er velen, die biistand zullen behoeven in Noord- en 7,uid-Daköta, Montana. Wyoming en Min nesota, maar nog in 11 andere staten. ZEILEN. FRIESLAND WINT DEN REGENBOOG WEDSTRIJD TEGEN HOLLAND. Loosdrecht zegeviert in den teamwedstrijd der Olympiajollen. (Van een onzer redacteuren». De vijfde en laatste dag van de Kaag- week bracht opnieuw een flinke bries, dit maal pal uit het Westen, zoodat er van daag drie rakken waren, waarop gekruist moest Worden. De zon ging daarentegen schuil achter een egaal grijs wolkengor dijn, zoodat het op de meren voor de toe schouwers echt ..water-koud" was. vooral wanneer van tijd tot tijd een fiksche re genbui omlaag striemde. De windsnelheid bedroeg in de vroege morgenuren ongeveer 8 Meter per seconde, een behoorlijk topskoeltje derhalve. Zooals wel te verwachten was. zijn de Hollandsche regenboogzeilers er niet in geslaagd hun achterstand op de Friezen in den teamwedstrijd in te loopen. Inte gendeel hebben de gasten hun voorsprong nog eenigszins vergroot. De Wardy van ir. Nieveen voer een ander tuig, maar blijk baar was dit nog onvoldoende ingezeild; althans hij bleef ver achter. Jan Loopuyt met de Breehorn trok er het eerst tusschen uit, doch Zwart kwam beneden hem te liggen en loefde Loopuyt en Klingen ver uit de koers, waardoor hij bovendien het voordeel had, dat zijn team- genooten Vrolijk, Hendriks en Kuipers ongehinderd de boei konden ronden. Alleen Van der Mey was nog iets eerder bij de boei op het Zweiland dan de drie Friezen. Na de derde boei was de volgorde: v. d. Mey. Vrolijk, Kuipers, Zuiderbaan, v. d. Velde. Hendriks, Loopuyt, Zwart, Klingen en Nieveen. Loopuyt raakte toen even in het want van v. d. Velde verward, maar was spoedig daarna weer los. Kort daarop hing hij een protestvlag in het want. Na de boei gingen Klingen en Nieveen het over bakboord probeeren, terwijl de rest over stuurboord doorlegde. Van der Mey liep door tot onder den wal en ging eerst toen door den wind. Kuipers volgde hem niet zoover, maar maakte eerder een korten slag welke hem bij de boei op het Norremeer op de tweede plaats bracht. Nieveen nam hier Loopuyt een heel eind mee beneden de boei, waarop deze op den terugweg van het Norremeer naar het Zweiland revanche nam door Nieveen, die zich toen juist van de laatste plaats had afgewerkt, weg te loeven, waardoor de Fries van der Velde weer in den rug zag. Van der Mey wist zich verder aan den kon te handhaven, terwijl de Friezen de twee volgende Dlaatsen bezetten. Bli de finish was ti«..\olgorde aldus: v. d Mey. Vroli'k. Hendriks Klingen. Kuipers, Zuiderbaan Zwart. Loonuyt v. d. Velde en ir. Nieveen. Holland behaalde dus 27.1 punt en Fries land 28. waardoor de Friezen hun totaal ountenaantal op 88.1 brachten tegen de gastheeren 71.2. In den teamwedstrijd der Olympiajollen- klasse twijfelde niemand meer aan een zege van d* Kaag. immers niet alleen had deze vereenieinz een kleinen voorsprong op Loosdrecht behaald maar bovendien was Borgerhoff Mulder tot dusverre onge slagen en lag een nieuwe overwinning, in A IELTA Telef 666| 4556 (Ingez Med.) CHILI. Burgerwacht ontbonden. Chili's 50.000 man sterke burgerwacht, bekend als de „blauwhemden" is ontbon den. De organisatie was vier jaar geleden gevormd, toen het land door blnnenland- sche revolutie werd bedreigd. De leider was een zekere dr. Julio Schwarzenberg, die van Duitsche afkomst is. De ontbinding geschiedt vrijwillig ten einde de politieke eensgezindheid te bevor deren, alvorens de groote verkiezingen be ginnen. Alle uitrustingsstukken en munitie, o.a. vliegtuigen, mitrailleurs en geweren, zijn aan de regeering uitgeleverd. Destijds had de regeering zelf de munitie verstrekt en twee leden van het kabinet waren leden van den generalen staf van dit onofficieele leger. President Alessandri heeft de ontbonden organisatie dank be tuigd voor de handhaving van de orde op grondslag van een loyale houding tegen over de autoriteiten. o UIT HET VERRE OOSTEN. Voorhoede der regceringstroepen te Kanton. De regeeringstroepen, die Kanton zijn binnengerukt, bestaan uit 1500 man van de voorhoede van Ju-Han-Moe's leger. De Nanking-regeerlng heeft reeds een iinancieelen commissaris voor de provincie Kwangtoeng benoemd, die belast is met het ten uitvoer leggen der aangekondigde hervormingen in het financie- en geldwezen en met het opstellen van een geordende begTooting. Volgens een Japansch bericht zouden de Kwangsi-commandanten besloten hebben, hun plannen voor een opmarsch naar het Noorden te laten varen; zij zouden hun (roepen reeds teruggeroepen hebben. Het heet. dat binnenkort onderhandelingen gevoerd zullen worden tusschen deze com mandanten en generaal Ju-Han-Moe. die morgen te Kanton verwacht wordt. de gegeven weersomstandigheden, in de lijn der verwachtingen En van ziln team genoot Wim Ritman was toch allicht een beter resultaat te verwachten dan giste ren, toen hij een boei raakte en moest op geven. Edoch, het zou anders loopen. Dit maal had Borgerhoff Mulder oech te kampen, want een zwakke plek in zijn voorstag maakte, dat hij zijn mast niet overeind kon houden en moest opgeven. Wel deed Wim Ritman kranig werk door in de plaats van zijn onfortuinlliken club- makker als eerste te finishen, maar de derde en vierde plaats waren voor Loos drecht. t°rwiil de Zaanlansche tweede en vijfde werd Door dezen uitslag kwam Loosdrecht met de zeilers Coops en Besseling met 22 pun ten in het bezit van den teamprlis. terwijl de Kaag met 21.3 punt daar juist beneden bleef De Zaanlandsche Zellver. (v. d Stadt en Couwenhoven. die v Lijnen Noomen verving) behaalde 16 punten. Ook in de teamwedstrijd der 12-voets- iollenklasse stonden de Kaag-papieren het hoogst genoteerd met de Zaanlandsche Zeilver als gevaarlijkste concurrent. Met toestemming van het wedstrlldcomité had men de Zaanlandsche Couwenhoven ver vangen door van Lijnen Noomen en dit bleek voor de Zaankanters een aanmerke lijke versterking Evers van de Haarlem- sche Jachtclub werd bij den start terug geroepen. maar wist zich kranig te her stellen. BH de boel op het Zweiland sloot hil nog de rit achter Bohré (Loosdrecht), me) Bussemaker (Loosdrecht) van Lijnen Noomen (Zaanlandsche). van Vliet (de Kaag), van Suylekom (Haarlemsche Jacht club). Landsman (Zaanlandsche) v. d. Valk (Rotterdamsche Zellver.). Karreman (R.Z.V.) en van Helvert ide Kaag), maar bil de volgende boe) oo het Norremeer lag hij reeds op de vijfde plaats en bij terug komst aldaar zelfs no. 3 Landsman lae toen een .straat" voor en daarop volgde zijn clubgenoot van Lijnen Noomen Dit tweetal handhaafde zich aan den kop en verwierf daardoor zooveel pun ten, dat de rest er niet aan te nas kwam. temeer daar van Helvert en van Vliet recr,°cf(evpllik 6 en 9 werden. De finish werd als volgt bereikt: Lands man. v. Lijnen Noomen. v. d. Valk, mej. Bussemaker. Evers, v. Helvert. Karreman, Eohré en van Vliet. De einduitslag werd dus: 1. Zaanlandsche Zeilver.: 42.2 pnt.; 2. de Kaag, 32.1 pnt.; 3. R.Z.V., 29 pnt.; 4 Kaar], Jachtclub. 15 pnt. en 5. Loosdrecht 15 punten. In de 12 M2 Shaipleklasse werd J. Nauta van de Kaag winnaar, terwijl Loosdrecht met de zeilers Gülcher en Louwersc de tweede en derde plaats bezetten en daar door een onbereikbaren puntenvoorsprong behaalden. De volgorde bij de finish was: J. Nauta (de Kaag). Gülcher (Loosdrecht) Louwerse (Loosdrecht), W. Nauta (de Kaag). Honigh (Nieuwe Diep), van Zut- ohen (Nieuwe Diep). Anstosz 'de Schin kel) en Tet Roll (de Schinkel), terwijl Vorst (Zaanlandsche) onderweg opgaf. Loosdrecht won den teamprljs met 77.2 pnt.; de Kaag werd tweede met 69.1 pnt.; Schinkel en Nieuwe Diep elk 42 pnt. en óe Zaanlandsche 7 pnt. In de 45 M2 kruiserklasse had Sleverts zijn oude gaffeltuig weer opgezocht en hij bleek daarmede beter overweg te kun- r.en dan met zijn torentuig. zoodat hij derde werd, achter Fenenga en Vermaal. Laatstgenoemde werd tweemaal eerste, eenmaal tweede en eenmaal derde, terwijl Fenenga tweemaal een en eenmaal drie werd. Vermaat legde zoodoende beslag op den hoofdprijs. Van der Berg zorgde in de Vrijbuiters- klasse voor de spanning door als eerste door de finish te gaan voor de Jan Brass van Dorsman, zoodat beiden twee overwin ningen boekten en tweemaal tweede wer den. Op het oogenblik, dat wij deze regelen schrijven, was nog niet uitgemaakt wie van belden den hoofdprijs in zijn bezit krijgt. Wint Dorsman, dan Is de prijs definitief zijn eigendom, daar hij den beker ook won in 1933 en '34, terwijl het kleinood in 1935 niet werd verzeild. In de Drakenklasse ging de strijd al weer tusschen van Benthem v. d. Berg. Helnen en Hans Nathan. Bij het ingaan der tweede ronde was de volgorde alsboven aangegeven, doch daarna ging Heinen hem voorbij en won zijn derden wedstrijd in deze klasse, waardoor hij zeker is van den hoofdprijs. Van Benthem v. d. Berg eindigde als No. 2 en daarop volgde van zelfsprekend Nathan. In de Regenboogklasse B tenslotte werd J. W. Maas winnaar, gevolgd door Deick- mann, v, d. Giessen, W. Warring en Schmitz. G. de Vries Lentsch Jr. bleef dus buiten de dagprijzen, maar had den hoofdprijs practisch voor den aanvang van den wed strijd in den zak door zijn prachtige re sultaten van de vorige dagen. Verdere uitslagen zijn momenteel nog niet bekend. OLYMPISCH NIEUWS. DE OLYMPISCHE FAKKEL- ESTAFETTE. TRIPOLIS RlsEDS GEPASSEERD. Het Olympische vuur is op weg naar Berlijn! Langs schitterende dreven, langs wouden van louter pijnboomen en berg hellingen met olijfboomen begroeid snel den de fakkeldragers met hun last voort naar het doel: het Olympisch stadion in Berlijn. Boeren en meisjes in bonte klee derdrachten op ezels en muildieren geze ten, groetten en bogen eerbiedig het hoofd als het heilige Olympische vuur hen pas seerde. Alle dorpen, waardoor de loopers kwamen, waren in feeststemming. Groote doeken met opschriften hingen in de stra ten en de bewoners hadden de vensters en balkons met kleurige tapijten behangen. In Recouni tusschen Olympia en Wytina werd het vuur weer overgegeven. De be woners begroetten de fakkelloopers met geestdrift en zagen ademloos toe, hoe de helroode vlam zich van den eenen fakkel in den anderen overplantte. Toen ver dween de volgende looper uit het gezicht. Langs woeste bergstreken met peillooze (Vervolg van het 3e Blad). Malaga in handen der communisten? Vqlgens een bericht uit Gibraltar zou Malaga volgens de verklaring van Britsche officieren zich geheel in het bezit der communisten bevinden. Nergens is daar een uniform te zien en van alle vaartuigen wapperen roode vlaggen. Nabij Malaga zijn 2 bruggen opgeblazen om Marokkaansche troepen den toegang te beletten. Verschei dene groote gebouwen staan in vlammen. Verschillende deelen in handen der rebellen? Volgens te Lissabon ontvangen berich ten zouden de provincieg Andalusie en verscheidene andere deelen van Spanje in handen der opstandelingen zijn, die tijdens hun opmarsch den weerstand der mijnwer kers, die door de autoriteiten te Madrid met vrachtauto's naar het zuiden worden gezonden, gebroken zouden hebben. De treinen uit Portugal konden de grens niet passeeren, wegens de staking van het spoorwegpersoneel in Spanje. Opmarsch van twee kanten naar de hoofdstad? De rebellen uit de zuidelijke provincies en uit Barcelona zouden naar Madrid op trekken. Maatregelen der regeering. De bijzondere voorzorgsmaatregelen zijn nog steeds van kracht en de voorbijgangers moeten gehoor geven aan de eerste som matie der garden en jeugdige marxistische miliciens. Het volkshuls heeft uiterst mo derne automatische wapens uitgereikt aan duizenden socialisten, die naar Andalusie, Saragossa en Valldolid zullen vertrekken. Om kwart over drie heeft de regeering over de radio doen mededeelen, dat zij meester is van den toestand en dat de opstandelingen te Valladolid, Saragossa en Sevllla zich aan de regeeringstroepen blij ven overgeven. Verklaard wordt, dat de levensmiddelenvoorziening der bevolking van nu af aan op normale wijze verzekerd ls. Aan de politie en marxistische miliciens ls de raad gegeven, hun munitie niet te verspillen, aangezien zij deze ..moeten sparen voor ernstiger oogenblikken". Toestand nog zeer onoverzichtelijk. Een bericht van de gevangenneming van president Aizana wordt door het radio- aigronden en zwarte ravijnen ging het bergopwaarts. Gelten en wilde bokken vluchtten mekkerend hoogerop, ontelbare krekels vulden de trillende, >warme lucht met een hoog, ijl gesjirp. In Langadia, waar wederom het vuur, de olijftak en dc boodschap van baron de Coubertln werd overgedragen. was de gehbele bevolking op het hoofdplein samengestroomd. Koorts achtige spanning heerschte er en toen ein delijk de lang verwachte looper in zicht kwam steeg er een enthousiast gejuich uit de menigte op. Snel werd de ceremonie uitgevoerd en voort ijlde de volgende loo per alweer. In Tripolis werden er wegens het reeds vergevorderde uur geen feeste lijkheden gehouden. Toch waren er nog enthousiaste sportliefhebbers ver uit Spar ta en Kalamata gekomen om den loop ooor Tripolis bij te wonen, welke eer aan professor Kossivai, een vroegeren mara- thonlooper. te beurt viel. En voort ging 't v/eer, den donkeren nacht inrich ting Athene. o GYMNASTIEK. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „D.O.S." De uitslag van de Onderlinge Wedstrij den der Heerenafdeeling ls: Jongens van 1014 jaar, 4 kamp: le graad, le prijs 31 p. R den Hertog', le graad, 2e prijs 30 p. W. Kuiters; le graad 2e prijs 30 p. W. Harteveld; 2e graad le prijs 31'/i p. J. v. Evert; 2e graad 2e prijs 28'/; p. M. Keereweer; 3e graad, le prijs 30'/i p. A Moeilijker; 3e graad, 2e prijs, 29 p. W. Wilschut; 3e graad 3e prijs 27'/i p. W v. Betgem; 3e graad, 3e prijs 27'/i p. T. Plalzler. Jongens van 1416 jaar 5 kamp: le graad, le prijs 39'/t p. C. Vogelaar; le graad 2e prijs 37 p. W. Boer; le graad, 2e prijs, 37 p. Wyling; 2e graad, le prijs 38 p. P. Kuivenhoven. Heeren Werkende leden, 5e kamp: le graad 3 hoogsten, P. Walle 44 p.; idem J. Boehmer 42'/i p.; idem A. Nleboer 41 p.; 2e graad, le prijs, 39 p., Th. Welling; 2e graad, 2e prijs 37'/t p. J. Labordus; 2e graad, 3e prijs 37 p. M. Offringa; 3e graad, le prijs, 38'/t p. H. Labordus; 3e graad, 2e prijs. 36'/> p. v. d. Hoeven; 3e graad, 3e prijs 36 p. G. Trouwce. De uitslag der damesafdeeling luidt: Meisjes van 10—14 jaar, 4 kamp: le graad, le prijs, 32 p. D. Teeuwen; idem, 2e prijs 29 p. S. Stuurop; idem, 2e prijs 20 p. G. v. Leeuwen; 2e graad, le prijs 31'/i p. E. Schelvis; idem, 2e prijs 29 p. R. Valk; idem 3e prijs 28'/t p. T. de Ru; 3e graad le prijs 27p. S. v. Noort; idem, 2e prijs 26'/; p. R. de Wekker; idem, 2e prijs 26p. A Overvliet; idem 3e prijs 26 p. J. Harteveld. Meisjes van 14—16 jaar, 4 kamp: le graad, le prijs 33 p. J. Gressie; idem 2e prijs, 32 p. R Zaalberg; idem, 3e prijs 31'/« p., B. Mozeman; 2e graad, le prijs 29 p. T. Slot; Idem, 2e prijs 28'/z p. A. de Geus; idem, 2e prijs, 28'/i p J. Anneeze. Dames Werkende Leden, 5 kamp: le graad, 3 hoogsten: 43'/: p. C. Roozendaal; 42'/! p. A. Vos; 40'/t p. M. Roozendaal; 2e graad, le prijs 38'/- p. P. Ranselaar; idem. 2e prijs 34'/i p. A. Veerman; idem, 3e prijs 33'/: B. Oudshoorn; Idem, 4e prijs 33 p. M. Mioch; 3e graad, le prijs, 34'/: p. W. v. Loon. Bedenk, dat het zeewater niet alleen honderd meter, maar ook tien meter uit de kust de gewenschte afkoeling geeft. station van Madrid categorisch tegen gesproken. eD burgerbevolking is gewaarschuwd, de huizen na 8 uur des avonds niet meer te verlaten, daar op personen, die later op straat worden aangetroffen, zal worden geschoten. Ofschoon de regeering te Madrid in haar radlocommuniqué's verklaart, den toestand meester te zijn, is de situatie nog zeer onoverzichtelijk. Ofschoon nog steeds een strenge cen suur wordt gehandhaafd, wijzen de laatste berichten, die Reuter ontvangen heeft, erop, dat de regeering thans meester ls van den toestand in de meeste voornaam ste steden van het schiereiland, met in begrip van Madrid, Malaga en Sevilla, doch dat de opstandelingen in Marokko nog sterk staan. Volgens een bericht uit Hendaye bestaat te San Sebastian de staat van beleg en staan daar in de straten mitrailleurs op gesteld om een aanval der rebellen, die ieder oogenblik verwacht worden, te keeren. Een bericht uit San Juan de Luz meldt, dat volgens Spaansche visschers meer dan 60 personen te San Sebastiaan bij de straatgevechten het leven hebben verloren en meer dan 15 te Pakajes. In Zuid-Spanje echtfr wordt de toestand er voor de regeering steeds slechter op. De opstandelingen zouden meester zijn van den toestand te Cadix en Algeciras. Over het algemeen zijn de binnenkomende be richten nog zeer veraard. Gespannen toestand te Irun, HBNDAYE. 21 Juli. (Reuter). De span ning schijnt toe te hemen in Irun, waar de alarmsirene vanmorgen om 10 uur in werking is gesteld. Onmiddellijk verzamel den de aanhangers van het Volksfront zich, waarna de laatste aanwijzingen werden gegeven voor het keeren van een mogelijken aanval der opstandelingen, die vanuit de bergen zouden oprukken. Volgens sommigen zou het vanavond tot een treffen kunnen komen. Muiterij aan boord van /Spaanschen kruiser. Volgens een te Gibraltar opgevangen radiobericht van Lissabon, is de bemanning van den Spaanschen kruiser „Jaime" aan het muiten geslagen. De commandant, een officier en 7 matrozen zijn gedood en in zee geworpen. De kruiser stoomt thans op naar Tanger. lAAT/ÏEJBtncUTIN BINNENLAND. DE VACANTIE VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. AANKOMST TE STRAATSBURG. Het A.N.P. meldt uit Straatsburg: H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prinses Juliana zijn vanmorgen om half tien met Haar uit 20 personen bestaand gevolg hier aangekomen. Na de ontvangst door de autoriteiten hebben de Hooge Gasten zich per automo biel naar Hohwald begeven, om daar twee weken met vacantie door te brengen. -o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Nog een slachtoffer van het tramongeluk te Den Haag. Hen herinnert zich het ernstige ongeluk, dat J.l. Vrijdag op den Schevenlngschewsg te Den Haag tegenover de Adriaan Goekoop- laan heeft plaats gevonden en waarbij de heer P. S. Postema door een wagen van Ujn 8 werd gegrepen en op slag overleed. Thans ls ook zijn metgezel, de 56-jarige heer J. U. A. Lamers, die door den wagen gegrepen werd, aan de bekomen verwon dingen overleden. De heer Lamers was gepenslonneerd adjudant-onder-officier bij het Nederland- sche leger. Naar wij vernemen, heeft de officier van justitie geen termen aanwezig geacht om een strafvervolging in te stellen tegen den bestuurder van de tram, waarmede de noodlottige aanrijding heeft plaats gehad, welke thans twee menschel» het leven heeft gekost. Het onderzoek heeft, uitgewezen, dat de oorzaak in onoplettendheid van de belde aangeredenen gezocht moet worden. INBRAAK BIJ DEN GEMEENTE VELDWACHTER VAN WILSUM. In den afgeloopen nacht is te Wilsum nabij Kampen een inbraak gepleegd in de woning van den gemeenteveldwachter aldaar, die tevens kassier is van de boe renleenbank. De daders hebben zich toe gang verschaft tot het perceel door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het huis, en vervolgens gepoogd de brandkast, waarin zich een bedrag van 700 gulden bevond, te openen. In dezen toeleg zijn zij evenwel niet geslaag. Zij hebben zich daarop verwijderd met mede neming van een bedrag van 140 gulden uit de woning van den veldwachter. Van de daders ontbreekt tot usver elk spoor o BRAND IN EEN NOORSCH STOOMSCHIP. Vanmiddag omstreeks half twee heeft het Noorsche stoomschip ..Tarn" van de reederii Wilhelmsen te Oslo. welk schip van Hamburg vla Antwerpen luist heden morgen den Nieuwen Waterwee was bin nengekomen cn aan Daal 52 in de Waal haven te Rotterdam 'ag. kennis gegeven, dat er een brand wa? ontstaan in ruim 3. Daar de bemanning met de automatische bluschabbaraten den brand niet ob eleen kracht kon blusschen heeft men het ruim afgesloten en assistentie verzocht. Met rookmaskers is door havend enst en brand weer aan boord een onderzoek ingesteld, waarna direct het blusschingswerk ter hand is genomen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2