Het Duitsch-Oostenrijksche Accoord wmmm bBUITENL, WEEKOVERZICHT yf«ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Juli 1936 Derde Blad No. 23408 „Onder Moeders paraplu INGEZOGEN /TUKKEN PARLEMENTAIR OVERZICHT I SNELLE WISSELING VAN HET v WERELDBEELD! Reeds de oude Romeinen zeiden: tempus ruit. oftewel de tijd snelt voort! Hadden zij in onze tilden geleefd, wellcht zouden zij gesproken hebben in nog versnelder tempo, b.v van jaagt voort! En zli zouden gelijk hebben gehad Met ontzettende snelheid volgt tegen woordig gebeurtenis op gebeurtenis en tel kens wisselt het wereldbeeld van kleur en samenstelling, zoodat het vrijwel ondoenlijk wordt precies vast te stellen, in hoeverre de wisseling blijvend of voorloopig is. Reeds geruimen tijd deden geruchten de ronde, dat er een soort overeenstemming tusschen Duitschland en Oostenrlik op komst was. doch even zoo vaak kwam de tegenspraak en deze vond des te gereeder geloof, daar zoo'n overeenkomst op te sroote moeilijkheden leek te stuiten. Zou Hitler thans toch willen toegeven in een vooral voor hem zoo geweldige hartezaak. terwlil hil dit aan den Duce in eigen per soon bil de mondelinge bespreking te Venetië weigerde? Niettemin is het on mogelijk geoordeelde werkelijkheid gewor den, het Dultsch-Oostenriiksch accoord is tot stand gekomen. Onverwachts is daarvan der wereld kond gedaan, die. op een enkele uitzondering na. verlichter adem haalde! Hetgeen zich laat denken, want vormde de Duitsch-Oostenrijksche tegenstelling den laatsten tijd niet de meest gevaarlijke klip in ons werelddeel? Meer dan welk vraag stuk ook. sinds het Abessijnsche avontuur was uitgeschakeld? Hoe men deze kwestie ook beziet, voor- looplg brengt dit acoord ontspanning in midden-Europa, daarvan gaat niets af en dat geeft reden tot groote voldoening, want aan ontspanning heeft de wereld groote behoefte! Of deze ontspanning van blij- venden aard zal zijn. moet de toekomst leeren. die voor ons versluierd blijft, waar niet is te lezen in de geheimste harte- wenschen en ideeën der leidende figuren op het groote politieke veld van tournooi. Of de Fuehrer voor goed afstand heeft gedaan van den Anschluss, dan wel bedoelt af te wachten, tot een verdere uitholling Oostenrijk maakt tot een rijpe vlucht, die het zoo in den schoot zal vallen, het doet er weinig toe. Evenmin, dat de toepassing van het accoord nog geheel geregeld zal moeten worden, zoodat veel nog ln het onzekere zweeft, hoofdzaak is de reeds ge noemde ontspanning Ook al wisselt daardoor het beeld in Europa opnieuw zoodanig, dat er plaats komt voor allerlei nieuwe groepeeringen en combinaties. Het lijdt toch niet den minsten twijfel, dat Mussolini zijn uiterste best heeft ge daan om het streven van den Duitschen gezant te Weenen, von Panen, die reeds lang voorstander was van een overeenstem ming en deze wensch nu. na een persoon lijk onderhoud met Hitier te Berchtes- caden. eindelijk met succes zag bekroond, te steunen en met de grootste voldoening dit welslagen zal hebben begroet. Dit ac coord opent immers den weg naar een Italiaansch-Duitsche samenwerking, ook al behoeft men niet direct zoover te gaan om te praten van een herstel van den ouden Driebond (Italië. Duitschland en Oosten- riik-Hongariie)De Italiaansche positie, die door de overwinning in het Abessijnsche avontuur toch reeds zooveel sterker was geworden en door den Duce op alle ma nieren wordt uitgebuit wordt er danig door verstevigd: zelfs al neemt men aan. dat Italië er naar snakt om zijn positie in Europa weer volledig in te nemen en dien tengevolge niet met de Westersche groote mogendheden volledig zal willen breken. Meer dan tevoren nog kan het nu zijn wenschen kracht bijzetten, de overigen stellend voor het feit van: ik kan ook anders! Vooral voor Frankrijk dat zoo zijn best heeft gedaan om Italië te sauveeren tijdens de moeilijke periode van den strijd van den Volkenbond tegen de Italiaansche verovering en met succes, want zonder de Fransche remming zou het anders zijn zeloopen is het gebeurde een hard ge lag. Maar. we wezen er reeds eerder op. de politiek kent nu eenmaal geen dankbaar heid. georiënteerd als zit is op het zuiverste eigeh-belang van iederen staat. De Fransche positie op het vasteland wordt geducht geschokt door de verlossing van Duitschland uit zijn isolement. Ook dat is toch een zijde der medaille, die niet te licht mag worden aangeslagen! En dit des te meer, waar van Engelschc zijde waar men de Fransche houding inzake Abessynië niet vergeetl de vriend schap ook danig is bekoeld en men zich niet geneigd toont om eenigszins verder te gaan dan waartoe men strikt verplicht is. Engeland heeft, dank zij Frankrijk's aarzelen, nederlaag op nederlaag geleden, en houdt zich thans liever zooveel moge lijk afzijdig, druk bezig aan de verster king van zijn weermacht over de gansche linie misschien wel met het snelste tempo van allen! tot zijn positie mili tair weer de oude is geworden. Het dui delijkst komt dit momenteel wel tot uiting in de Engelsche houding ten opzichte van de Locarno-conferentie. Een voorloopige bespreking wil Engeland wel houden met Farnkrijk en België vooraf, doch de eigen lijke conferentie wil het niet doen door gaan zonder Italië en niet zonder Duitschland, wiens aanwezigheid door Italië wordt verlangd als eisch voor eigen deelneming. De wisselwerking! Zelfs het uitblijven van het Duitsche antwoord op de Engelsche vragen is geen beletsel meer voor de Engelsche regeering, die ook in dit opzicht retireert op weinig eervolle wijze. Voor Frankrijk blijft slechts over de vriendschap van sovjet-Rusland en van de Kleine Entente, waarvan Tsjecho-Slowa- kije zich bijzonder onbehaaglijk voelt, te meer, waar de houding van Polen altijd een vraagteeken blijft, al zal het wel be grijpen, dat de Duitsche dreiging zich nu voortaan zal richten naar Dantzig en den corridor. Als eenige lichtpunt voor de Fransche politiek teekent zich af, dat de Turksche wensch tot wijziging van het vredesver drag in zooverre dit betreft het recht tot versterking der zee-engten, is verhoord door de conferentie te Montreux, al was Italië daar niet aanwezig. De Turksche wensch geen fait ac compli! is verhoord en Turkije zal met Augustus de Dardanellen weer in staat yan verdediging brengen, al mist het de Italiaansche toestemming; Turkije zag daarnevens de sovjets, na verzet uit En gelsche marine-kringen, zegevieren in hun opvattingen inzake de uitvaart der Russi sche Zwarte Zee-vloot en voelt er blijk baar veel voor om zich aan te sluiten bij het Fransch-Russisch verdrag! Voor allerlei nieuwe schakeeringen ligt de weg open doch, nogmaals, er is een ontspanning merkbaar en daarvoor mogen we dankbaar zijn! Mogelijk zai nu eindelijk worden begre pen, dat een ware vrede slechts gebaseerd kan zijn op het recht van allen, waarbij geen plaats is voor overwinnaars en over wonnenen Niet mogen wij ons overzicht besluiten zonder nog te wijzen op een tweetal fei ten. In de eerste plaats wenschen wij En geland en zijn vorstenhuis van harte ge luk met de ontsnapping van koning Edward aan den dwazen aanslag van een in de misdaad gelukkig nog groen individu, waaromtrent het juist licht nog moet wor den ontstoken. De sympathie voor den koning zal door deze gebeurtenis nog enorm stijgen, mede door de wijze, waarop hi.j zich gedroeg tijdens het verloop van zaken: moedig en onverschrokken! In de tweede plaats heeft een laffe moord door regeeringsbeambten op een monarchistisch leider in Spanje, Calvo So- telo, doen zien, hoever dit arme land is af gezakt, naar een toestand van volslagen anarchie. De regeering staat blijkbaar machteloos, gelet ook op de weinig over tuigende wijze, waarop nadien werd opge treden of liever niet werd opgetreden. Een bloedige burger-krijg schijnt Spanje op den duur niet te zullen worden bespaard. Aller duidelijkst blijkt daar wel, waartoe een nauw samengaan met de communisten moet leiden. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. AARDAPPELENBEDERF. Geachte Redactie. Naar aanleiding van hetgeen U, in het nummer van 15 dezer meldde, n.l. dat er te 's-Gravenzande 45000 kisten vroege aardappelen, die doorgedraaid waren, in gekuild lagen en nu zoo goed als bedorven zijn, vraagt ondergeteekende beleefd eenige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad. Dit voedselverlies is verschrikkelijk en het feit dat er in duizenden gezinnen in ons goede vaderland, wegens de duurte nog zeer weinig nieuwe aardappelen zijn geproefd, werpt een nog schriller licht op deze misère. Dat het zoo verloopen zou heb ik voorspeld. In Juli kan men geen aardappelen inkui len. Spoedig zal men van al de veilingen het zelfde treurige feit melden. Op ééne veiling 45000 kisten van 25 kilo, dit is 1.125.000 kilo (zegge één millioen honderd vijf-en-twintig duizend kilo). Welk een enorme hoeveelheden zal dat van al de veilingen tezamen worden? Welk een reuzen schadepost voor de nijvere teelders. als gevolg van die hoogstonverantwoorde- lijke maatregelen om onbewaarbare aard appelen to te kuilen in Juli. Menigeen vraagt zich af: zijn ze daarvoor gegroeid? Wordt nog niet jaarlijks op bededag voor het gewas des velds, door een klein deel van ons volk de Zegen en wasdom afge smeekt van den Allerhoogste? Een rijke oogst als nu moest toch producent en consument ten goede komen. Nu ziet men het tegenovergestelde! Gedane zaken nemen geen keer, doch er is veel uit te leeren. Wij zoeken dus de oorzaken op. Het kan anders en beter. De tegenwoordige vroege aardappelenteelt is te veel gebaseerd op uitvoer, doch die wordt niet meer als voorheen. Voor uitvoer teelt men Eerste lingen, maar de teler is thans èn in de naaste toekomst op het binnenland aan gewezen. Hij tele dus een soort als vroeger, dat droog en stevig is. Dat vindt koopers en eters. Dagelijks ervaar ik dat, 90 pro cent van de verbruikers vinden de tegen woordige geteelde soorten los en week. Vandaar dat er zeer weinig worden gege ten, ook door kapitaalkrachtige gezinnen. Voegt men daar de vele werkelooze en arme middenstandersgezinnen bij die zo thans wegens de duurte niet kunnen eten dan heeft men twee voorname factoren waarom er zooveel aardappelen door draaien. Stelt men den teler vrij om dertig gulden per H.A. te betalen voor het pooten en laat men bij het veilen van het product de heffing van f. 0.80 per 100 kilo vervallen dan konden ze zonder schade voor den teelder anderhalve cent per kilo goedkoo- per voor den verbruiker zijn. wat den omzet van den handelaar zeer zou ver- grooten daar ze dan door veel meer ge zinnen als nu, dagelijks konden worden gegeten. Dan zou ook de groote omvang die de smokkelhandel heeft genomen ge fnuikt worden en de bonafide handelaar, EERSTE KAMER. DE INDUSTRIE-FINANCIERING GOEDGEKEURD. De Senaat heeft ook het wetsontwerp tot oprichting van een naamlooze ven nootschap voor de industrie-financiering aangenomen. Minister Gelissen verdedigde het. Hij wees er op, dat zich elk jaar 40.000 nieuwe arbeidskrachten aanmelden, en dat 40 der bevolking in de industrie broodwin ning vindt. Zeer aanzienlijk is ook haar aandeel ln den uitvoer. Bevordering en verruiming van de werkgelegenheid, ook door middel van de industrie, blijft noo- riig, en dat beoogt het ontwerp. Niet iedere (nieuwe) industrie zal zonder meer gehol pen worden. De bestaansmogelijkheid moet blijken. In dit alles zoo betoogde de Minister heeft ook de Staat een rol te spelen, een taak te vervullen: hij moet voor de industrieën zoo goed mogelijke voorwaarde scheppen. Bevordering van blijvende industrialisatie is daarbij het doel. En in verband met dit alles hebben de betrokken bedrijven geld op langen ter mijn noodig. Dit wil het ontwerp verschaf fen: als later particuliere banken deze taak willen overnemen, zal de Minister zich daarover verheugen. In den loop zij ner rede wees de Minister er op, dat de werkloosheid afneemt en dat onze uitvoer stijgt. Nadat de Minister, in antwoord op een vraag van den heer Werker, nog verklaard had dat er jaarlijksch een uitvoerig ver slag zal verschijnen, heeft de Kamer het ontwerp met 24 tegen 8 stemmen aange nomen. Tegen: de liberalen, de fascisten en drie chris telijk-historischen. HET KONINKLIJK PALEIS TE AMSTERDAM. Het ontwerp, waarbij Amsterdam aan het Rijk het .Koninklijk Paleis op den Dam afstaat, en het Rijk aan Amsterdam een bedrag van 10 millioen gulden zal geven voor den bouw van een nieuw Raad huis, lokte slechts weinig debat uit. Prof. Van Embden betreurde deze rege ling omdat het Paleis nu definitief van zijn oorspronkelijke bestemming van Raadhuis wordt afgetrokken, maar hij er kende overigens het landsbelang van de overeenkomst. Evenals trouwens de heer Van Vessem, die kans zag de opmerking te plaatsen, dat het ontwerp een overwin ning beteekent van den Nederlandschen op den Amsterdamschen geest. Een anti these, waartegen Minister Oud dadelijk krachtig opkwam; hij achtte haar onjuist en meende dat ons volk aan dergelijke tegenstellingen geen behoefte had. Het ontwerp werd aangenomen. HAGENAAR. Zoo bruin en kerngezond kunt U er ook uitzien I Een prachtige, sporiiet bruine teint, die beschermt tegen vervellen en zonnebrand, krijgt U door Amilda-zonnebruin- crëme, ook bij weinig of geen zon. Alleen deze crème bevat pigmentol, die door de inwerking van de lucht Uw huid bruin doet worden. (Ingez. Med.) die op hooge lasten zit, gesteund worden. De MarktoveTzichtschrijver te Amsterdam schrijft d.d. 13 Juli: „de handel in vroege aardappelen is wel allerbedroevenst te noemen. Van eenige lijn in de prijzen is geen sprake, daar langs allerlei omwegen, zoovee} zonder heffing wordt ingevoerd dat- de normale handel in sterke mate afgeno men is. De omzetten dalen bij den bonafi- den handel onrustbarend en men weet nog niet wat het einde zal zijn, indien aan deze heffing geen einde komt. Dit is in Amster dam de ervaring en in Leiden is het ook zeer erg met den smokkelhandel. Van zelf kan een bonafide handelaar, die zijn omzet zoo ziet dalen, weinig op de veilin gen koopen. Gevolg: doordraaien. En zeer veel verbruikers worden bediend buiten de veilingen om want het is een cent per kilo goedkooper. Het gerucht liep dat 15 Juni de heffing opgeheven zou worden en dat de Eigenheimers vrij gerooid en verkocht mochten worden, doch wij vernamen isteren op de veilingen dat de heffing duurt tot 1 Augustus. Ook de Eigenheimers vallen tot dien datum er onder. Als men alles leest zal de conclusie zijn: het kan anders! Er behoeft zooveel niet te beder ven. maar de maatregelen die tot genoem de wantoestanden leiden, moeten verdwij nen. Ik hoop dat dit eenvoudig schrijven, als een stem uit de praktijk, daartoe iets zal bijdragen En nu. gc^te r-d-ctie, nog maals mijn dank voor do plaatsing. Uw abonnë, M. VAN KLINKEN, Aardappelenhandel Langebrug 28, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9