CHIEF WHIP LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 18 Juli 1936 In ieder beroep prefereert iedereen de beste sigaret voor ieders gezondheid VI/'CUEttJ-BERICUTEN SPORT. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. DE BIOSCOPEN. OOK MET KURK MONDSTUK POLEN. Demonstraties voor Dantzig. In alle steden van Polen werden giste ren demonstraties gehouden om te protes teeren tegen de Duitsche oogmerken met betrekking tot Dantzig. Als slagwoorden in deze bijeenkomsten werden gebruikt: Dantzig moet Poolsch zijn". „Dantzig voor Polen" en dergelijke. Te Warschau hadden 30.000 personen gehoor gegeven aan den oproep van 300 organisaties om te demon- streeren. De organisator van deze bijeen komst was de bij het vliegongeval om het leven gekomen generaal Orllcz Dreszer. De maritieme en koloniale liga. waarvan de overleden generaal voorzitter was. heeft dc regeering een memorandum overhan digd. waarin gewezen wordt op de noodza kelijkheid haar positie in Dantzig te ver stevigen. Bij acclamatie werd in de bijeenkomst een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat Polen slechts een wijziging van het Dantziger statuut zal aanvaarden, waarbij de rechten van Polen worden uit gebreid. Na afloop begaf men zich in op tocht naar het palels van den president der republiek en naar den inspecteur-ge neraal" van het leger. UIT HET VERRE OOSTEN. De tegenstand van Kanton schijnt gebroken Een Engelsch protest. Generaal Wong, de commandant van de Kantonneesche luchtmacht, is met vier vliegtuigen geland op Kaitak. het Brltsche vliegveld buiten Hongkong. Hij is door de Britsche autoriteiten geïnterneerd. Hij ver klaarde. dat de geheele luchtmacht van Kanton naar Nanking is overgeloopen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de gou verneur van Kwangtoeng, Ling-Yin Kai, met andere functionarissen in het geheim naar Hongkong gevlucht is. Tsjeng-Tsjl- Tang zou tot aftreden besloten hebben. Later wordt gemeld, dat ook hij naar Hongkong is gevlucht aan boord van een Engelsche kanonneerboot. Generaal Tsje Noe-tsjoe. een broer van generaal Tsjen Tsji-tang. den Zuidelijken leider, en commandant van de eigen garde van Tsjen Tsji-tang is te Kanton ver moord. Het Engelsche departement van buiten- landsche zaken heeft gisteren bij de Ja- pansche ambassade krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat een Britsch-Indlër Hoessein genaamd, in de hoofdstad van Mandsjoekoeo is opgesloten en daar mis handeld is. O.a. heeft men hem gefolterd, door hem ontzaglijke hoeveelheden water te doen drinken. Volgens Engelsche opvatting is de arres tatie van Hoessein wederrechtelijk ge schied. aangezien buitenlanders in Mand sjoekoeo exterritoriale rechten genieten. Dit laatste geeft aan deze aangelegenheid bijzondere beteekenis, aangezien in Mandsjoekoeo reeds geruimen tijd het streven bestaat, de exterritoriale rechten af te schaffen. Hoessein had op grond dezer rechten niet mogen worden gearresteerd, maar had in handen gesteld moeten worden van den naastbijzijnden Britschen consul. In plaats daarvan is hij met zijn vrouw in de gevangenis opgesloten. Hij wordt beschuldigd van bedrog jegens winkeliers. IJMUIDEN. 18 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.300.92; Griet per kist van 50 KG. f.3817; Tongen per KG. f. 1.551.14; Kleine Schol per kist van 50 ZEILEN. DE KAAGWEEK. VEKMAAT WINT DE EERSTE RACE IN DE 43 M2-KLASSE. (Van een onzer redacteuren).' Helaas, de Bildt hééft gelijk gehad; de aangekondigde regen en wind zijn gekomen, maar gelukkig voor allen, die belang heb ben bij een welslagen van de Kaagi^ek, Is de regen op een zoodanig tijdstip gevallen, dat de zeilerij er geen overlast van onder vond. n.l. in de nachtelijke uren. Dit was op z'n hoogst onplezierig voor degenen, die in het weiland achter de Kaagsocietelt in letterlijken zin hun tenten hadden opge slagen, maar vanmorgen was toch iedereen blijk ook de zon als deelneemster aan dit zeilersfeest te mogen begroeten. De wind is van zuid-zuid-oost omgeloo- pen naar hét zuid-westen en in vergelijking tot gisteren aanmerkelijk toegenomen, zoo dat de windsnelheid in de vroege morgen uren tijdens de vlagen de 10 meter per seconde overschreed. De eerste start hedenmorgen was die der 45 M2 kruisers, waarin de Cantecler (de Cock). Boekanier (Warners), Benetl II (Fenenga), Walta (Vermaat), Coppelstock (Mevr. Sieverts) en Föhn (Molenaar) elkaar de zege betwistten. Hiervan werden alleen de Walta en Coppelstock van top gezeild: de overige schepen verschenen meer of minder sterk gereefd aan den start. De Coppelstock voer bovendien voor het eerst een torentuig. doch veel succes oogstte de heer Sieverts daarmede in de eerste race niet. Toen het stratschot viel, waren alle deelnemers nog meer dan 25 meter van de startlijn verwijderd. Molenaar passeerde deze het eerste, ge volgd door Fenenga, Vermaat, mevr. Sie verts. Warners en de Cock. Voor den wind naar het Zweiland zette Warners de ballon- fok erbij, doch het nut bleek problematisch, zoodat hij hem maar weer goed weghaalde ook. Na de eerste boei op het Zweiland bleek Warners evenmin op de hoogte van de drie opeenvolgende boeien en zette na de tweede koers naar het Norremeer. Toen hij zijn fout bemerkte, was het reeds te laat om de achterste plaats te ongaan. Tot overmaat van ramp raakte hij toen nog de boei en ging huistoe. De volgorde was hier toen: Molenaar- Fenenga. Vermaat, mevr. Sieverts en de Cock, maar nog juist voor de volgende boei liep Vermaat onder de zeilen van Feninga door en werkte zich daardoor naar de tweede plaats. Zoo bleef de volgorde tot na de gijpboei op de Dieperpoel. Toen ging mevr. Sieverts het eerst door den wind, maakte een korten slag en ging daarna weer over stuurboord. Deze manoeuvre herhaalde zij even later, waardoor zij naar de laatste plaats verhuisde. Molenaar had intusschen bij het opkruisen kans gezien nog verder uit te loopen en leek onbereik baar voor Vermaat en Fenenga. Inderdaad bleef de volgorde gedurende langen tijd ongewijzigd, maar op hetzelfde kruisrak in de tweede ronde zag Vermaat zijn kans schoon en liep Molenaar voorbij. Verdere veranderingen deden zich niet voor, zoo dat bij de finish de volgorde van aan komst was: 1. Vermaat, 2. Molenaar 3. Fenenga, 4. de Cock en 5. mevr. Sieverts. Van de zes ingeschreven vrijbuiters kwa men er slechts vier aan den start, waar- KG. f.255.30: Bot per kist van 50 KG. f.2015; Schar per kist van 50 KG. f.7 3: Wijting per kist van 50 KG. f. 3—2. Aangekomen 4 loggers: SOH. 266 met f.537; SCH. 285 met f.510; KW. 75 met f.342; KW. 167 met f. 154. Binnengekomen te Vlaardingen de KW 97 met 56 last van 27 schepen; de VL. 73 met 10'last: de SCH. 198 met 20 last. Prijzen: maatjesharing, groen en jong f. 10.50—14.60; klein en zout f.9.90—11.60; grof en zout f. 9.10—9.30; volle haring 9.90 —10.70. van alleen de Jan Brass van Dorsman ge reefd was. De planeerende scheepjes vlo gen met de snelheid van een motorboot naar de boeien op het Zweiland. Toen wij hen even later op de Dieperpoel ontmoet ten, lag de Geus van Van Wermeskerken aan den kop, gevolgd door de Jan Brass van Dorsman en de Thedo van v. d. Berg De Marodeur V .van W. Knoppers was be reids omgeslagen. De strijd speelde zich aanvankelijk voornamelijk af tusschen v Wermeskerken en Dorsman, doch in de tweede ronde was Van der Berg de man, die het laatste en volgens het spreek woord dus ook het beste, lachte en met den eersten prijs ging strijken. Dorsman werd tweede; v. Wermeskerken derde. Verdere uitslagen zijn op het oogenblik. dat wij dit schrijven, nog niet bekend. DE TOESTAND IN SPANJE. BORDEAUX, 18 Juli (Reuter). Volgens mededeelingen uit betrouwbare bron was de toestand aan de Fransch-Spaansche grens vanmorgen te halfelf volkomen nor maal. Te Hendaye had het treinverkeer ge wonen voortgang, terwijl de grenswacht voetgangers en voertuigen vrij liet pas- seeren. TANG ER, 18 Juli. (Reuter). Naar ge meld wordt, hebben in den afgcloopen nacht ernstige botsingen plaats gehad tusschen Spaansche burgers en militairen te Larache (Marokko). Reizigers, die uit Tanger naar de Fransche zone wilden vertrekken, moch ten de Spaansche zone niet passeeren in verband met incidenten te Larache, Arzila en Elksar. Volgens latere berichten zou er sprake zijn van een militairen putch in de geheele Spaansche zone van Marokko. '«7.40. (Ingez. Med.) ZIJN KIND GEDOOD. Verdacht? tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden deed heden uitspraak in de beide zaken tegen den 22- jarigen handelsreiziger Y. K. te Leeuwar den, thans gedetineerd. Ter zake van het dooden van zijn zes maanden oud dochtertje werd verdachte veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf. De officier van justitie had 2>/> jaar gevangenisstraf gevraagd. Verdachte deed afstand van hooger beroep doch de officier behoudt zich het recht voor, hooger be roep aan te teekenen. Wegens gepleegde verduistering in dienstbetrekking werd verdachte veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maande n voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren en onder bijzondere voorwaarden. De officier van Justitie had acht maan den gevangenisstraf gevraagd. DE AANSTAANDE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. WASHINGTON, 18 Juli.. (Reuter) De ondercommissie der Pan-Amerikaansche Unie. die het programma voor de confe rentie te Buenos Ayres had voor te berei den, is met haar werkzaamheden gereed gekomen; Het programma bevat de vol gende punten: organisatie van den vrede, de neutraliteit, beperking der bewapening, juridische en economische vraagstukken, intellectueele samenwerking. Van belang is de toevoeging van een Chileensch voorstel om de besprekingen te beperken tot de vraagstukken, die niet bij de verdragen zijn geregeld. Men beschouwt dit voorstel als een mid del, om een mogelijke Boliviaanschc actie tot het verkrijgen van een uitgang naar zee over Tacna of ArlcS te voorkomen. BINNENLAND. VACANTIE VAN KONINGIN EN PRINSES. MAANDAG NAAR DE VOGEZEN. H.M. de Koningin cn II.K.H. Prinses Ju liana zuilen voor de gebruikelijke vacan- licrcis Maandagavond vertrekken naar flohwald in de Vogezen. DE VERSTERKING DER ZEE-ENGTEN. ISTANBOEL, 18 Juli. (D.N.B.). Onmid dellijk na de onderteekening van de over eenkomst betreffende de zee-engten te Montreux zullen de Turksche troepen de zones van Dardanellen en Bosporus bin nentrekken. Met den aanleg der verster kingen zal onverwijld begonnen worden. Aan weerszijden van de Dardanellen zal een strook van 19 kilometer breed als mili tair gebied niet door vreemdelingen irs- treden mogen worden. ETEN huisgenoten traag? „Landbouw" BOTER maakt zc GRAAG! „DE LANDBOUW" - LEIDEN - TEL. 218. (Ingez. Med.) DE S.D.A.P, ANTWOORDT DE COMMUNISTEN. Naar aanleiding van het door de Com munistische Partij aan de pers verstrekte communiqué, deelt het partijbestuur yan. de S.D.A.P. ons het volgende mede: Het partijbestuur der S.D.A.P. hééft van het bestuur van de communistische partij in Nederland de ultnoodlging ontvangen om samen te werken bij de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer en die samenwerking zelfs zoover uit te strekken, dat gemeenschappelijke candidatenlijsten zouden worden Ingediend. Het partij bestuur is niet voornemens samenwerking met de C.PN. aan 't congres der S.D.A.P voor te stellen. Het bestuur der C.P.N. meent, dat die samenwerking noodzakelijk is, daar in 1937 voor het eerst de fascis tische N.S.B. aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer zal deelnemen. Het partijbestuur der S.D.A.P. meent, dat het optreden van het fascisme in den ver kiezingsstrijd samenwerking van de S.D. A.P. met de communistische partij minder dan ooit mogelijk maakt. Immers de strijd tegen het fascisme, is de strijd vóór de democratie, als beginsel, als methode en als doel. In dien strijd kan een principieel democratische partij als de S.DA.P. aller minst samenwerken met een principieel anti-democratische partij als die der com munisten. Wel zegt de communistische partij in haar brief, dat een nieuwe strljd- formatle vereischt is „van alle partijen die de democratische en grondwettelijke rech ten des vólks willen behouden", maar het partijbestuur der S.D.A.P. rekent voors hands de communistische partij niet tot die partijen- Zoolang de „communistische partij" een communistische partij is, zich richtend naar de tegenwoordige beginselen van de com munistische internationale van Moscou, is haar doel de dictatuur, d, w. z. de vernieti ging der „democratische en grondwette lijke rechten des volks", ZIJ moge in Neder land die rechten willen behouden, zoolang zij zelf zwak is en gevaar loopt van haar vrijheid van actie te worden beroofd als zij zelf de macht krijgt, zal zij die macht onmiddellijk gebruiken om alle rechten en vrijheden aan anderen dan communisten te ontnemen. De S.D.A.P. is een partij van democraten, die niet slechts voor zichzelf, maar voor het geheele volk de vrijheden en rechten wil bewaren. Zij heeft altijd verklaard te zijn een principieele tegenstandster van schrik bewind en dictatuur. Er bestaat voor haar geen principieel verschil tusschen een dic tatuur naar het voorbeeld van Hitler en een dictatuur naar het voorbeeld van Stalln. Zij bestrijdt de eene dictatuur niet om voor de andere den weg te bereiden. Zij bestrijdt elke dictatuur, omdat zij de geestelijke vrij heid voor het geheele volk wenscht te eer biedigen en te verdedigen. De C.P.N. moge ook bedenken, dat het de S.D.A.P. niet aan eergevoel ontbreekt. Zoo lang de communistische partij in Neder land bestaat, heeft zij en hebben al haar sprekers en schrijvers de S.D.A.P. voort durend met de grootste beleedlgingen en met de sluwste verdachtmakingen vervolgd. De communistische partij moge nu vleien de gebaren maken jegehs de S.D.A.P., die zij steeds heeft belaagd de S.DA.P. kan niet gelooven aan de eerlijkheid van die toenaderingspogingen. Als de SJJ.AP. een verrader van de hoogste belangen der Nederiandsche arbei ders is. zooals de communisten jarenlang hebben verkondigd, moeten de commu nisten met dien verrader niet willen samenwerken. Als de S-D.A.p. geen verrader van de idealen der arbeidersklasse is, hadden de communisten hair niet Jaren lang moeten belasteren. INSTALLATIEVERGADERING VAN DE ORDE VAN OCTROOIGEMACHTIGDEN. Ingevolge het inwerkingtreden van het nieuwe octroolgemachtlgdenreglement 1936 op 15 Juli j.l. is gisteren te 's-Gravenhage in tegenwoordigheid van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. H. Gelissen, de installatievergadering van de orde van octrooigemachtigden ge houden. De vergadering, welke door 48 ingeschre ven octrooigemachtigden werd bijgewoond, had plaats In de groote zittingzaal van den Octrooiraad. Bij de na de installatie gehouden verkie zing van 5 leden van het voorlooplg be stuur der nieuwe orde werden gekozen de heeren lr. R. van Hasselt, Ir. D. H. Stigter, ir. C. M. R, Davidson, ir. J. D. Hammer en ir. H. J. J. Weurman. Luxor-Theater. Bette Davis verwierf ln Amerika den titel van „de beste ac trice van 1935" en zij had die onderschei ding welke haar volgens de publieke waardeering zelfs stelde boven een Garbo, een Dietrich en zoovele anderen, in hoofd zaak te danken aan haar spel ln de film „Dangerous". Deze rolprent draait nu al sedert eenlgen tijd onder den titel „Een fatale vrouw", in ons land en men kan haar thans bewonderen in het Luxor- Theater. waar zij ongetwijfeld groote be langstelling trekken zal. Bette Davis, als tragedienne, is een wat ongewone verschij ning. maar haar spel is van een grootsche opvatting en geeft aan het verhaal een ongewone bekoring. Voor het eerst heeft Bette Davs den subliemen film-arttst Franchot Tone als tegenspeler en zij tweeën dragen het succes van dit werk. Zij is de aan lager wal geraakte actrice, die eens avond aan avond volle zalen trok en de bewondering oogstte van gansch de uitgaande wereld, hij. de jonge architect, die op het punt staat beroemd te worden door een grootsch werk, en door mede lijden gedreven een poging onderneemt om haar uit haar ellende weg fe halen. In jeugdigen overmoed slaat hij haar waarschuwingen, dat. ieder die zich met haar bemoeit, door het noodlot getroffen wordt in den wind, maar te spoedig moet htl ervaren dat ook hij onder den invloed komt van haar vreemde bekoring, die hem tot onverantwoordelijke daden drijft. Z'n verloving wordt verbroken, z'n geld dat nij noodig had voor z'n werk wordt tn de opvoering van een tooneelstuk gesto ken en gaat verloren, en tenslotte ontvalt hem ook de actrice zelf als blijkt dat zij hem wel-is-waar beloofd heeft te huwen, doch nog altijd aan een ander verbonden is. Het belangwekkende verhaal eindigt met den terugkeer van den architect tot de vroegere verloofde en met hernieuwde vriendschap tusschen de weer tot succes gekomen actrice en haar wettigen echt genoot! „Een fatale vrouw" is een goede film met een spannende intrigue en mees terlijk spel van de beide hoofdpersonen. Vooral Bette Davis overtreft zichzelf. Haar vertolking is gaaf en zuiver, haar persoon lijkheid wellicht vreemd, doch aanvaard baar. en doorweven van een sterke tra giek! Dick Foran, die men in „De fatale vrouw" nog even ziet in een ondergeschikte rol, treedt in de film „IJzeren knuisten" als hoofdpersoon op. Daar is hij de cowboy, die iedereen te vlug af Is met zijn revol ver. maar die het ook tegen de sterksten gaarne met z'n vuisten opneemt en in een opwindende geschiedenis het recht doet zegevieren. Z'n titel „Zingende cow boy" weet hij daarbij eer aan te doen met eenige aardige liedjes, die bereids op de gramofoonplaat hun weg gevonden heb ben. Een grappige teekenfilm en het ge bruikelijke wereldnieuws van Profilti en Paramount vullen verder dit uitstekende Luxor-programma. Het Nieuwe Roxy-theater - Alleen we gens het feit. dat hij den naam „Roth child" draagt, is de arme zwerver „Roth- child" opgeklommen tot de hoogste sport, van de maatschappelijke ladder. Door een vriend uit een zwerversverblijf wordt zijn naam geëxploiteerd om er geld mee te verdienen en zoo maken ze belden hun entrée in de groote wereld, met behulp van een paar duizend francs, die hun toege stopt zijn door den secretaris van een „echten" Rothchlld". Het geluk laat hen voortaan niet meer in den steek, want door een auto-ongeluk komen zij in aanraking met een bankier, die hen door den be roemden naam natuurlijk! introduceert in de bankwereld. Deze bankier. Barsac, weet zijn zaken zelfs van een ondergang te redden en dat alles door den tooverklank van den naam „Rothchlld". Edoch, Roth- child kan geen bevrediging in dit leven vinden, ook niet. wanneer hij een arm meisje uit zijn vroegeren tijd tot zijn secre taresse gepromoveerd heeft. Het liefst zou hij haar meenemen en de groote wereld weer den rug toekeeren. Zij wijst hem echter af om den zoon van Barsac. dien zij heeft liefgekregen, Deze Barsac weet door een handigheidje een schuldbekente nis voor een groot bedrag van hem te be machtigen. Doch Rothchild. die de twee op het laatst nog doorziet, wendt zelfmoord voor en daaruit ontstaat een paniek op de beurs. Rothchild verschijnt ten slotte in zijn oude pakje weer in het leven; ver gezeld door het meisje en zijn oude vrien den Jaagt hij de geldmagnaten uiteen. Deze Rothchild-flguur wordt met prach tige karakter-typeering uitgebeeld door Harry Baur, die deze speelsche, geestige film met echt-Franschen inslag tot een levendige rolprent gemaakt heeft. De tweede hoofdfilm is „De hypnotiseur", een uitstekende film met goed spel van Charles Murray en Ernest Torrence. 9 Lido biedt ons deze week een program ma, dat een bezoek aan dit theater in alle opzichten waard is. Na een kort voorpro gramma draait voor de pauze „The Murder Man" met Spencer Tracy als verslaggever ln de hoofdrol. Steve Grey (Tracy i moet voor zijn krant „The Star" verslag uitbren gen van een moord, gepleegd op een zeke ren Halford. Deze, die door valsche be leggingen reeds velen van hun geld be roofd heeft (o.a. den vader van Steveis bovendien een „lady-killer". Begrijpelijker wijs wordt Manders, zijn compagnon, die na Halford's dood een belangrijk bedra" aan geld uitgekeerd zou krijgen, als de moordenaar aangewezen. Alles en iedereen is dan ook tegen hem; óók Steve, die toe vallig een telefoongesprek afluisterde, ge tuigt tegen hem. Manders wordt dan ook ter dood veroordeeld. Als er echter voor de terechtstelling door Manders nog een in terview is toegestaan met de pers. is het Steve, die dit doen moet. Hoewel deze met vacantie buiten is. gaat hij ondanks het verzet van z'n vriendin Mary (Virg. Bruce) toch De directeur van de Star, die een sensationeel verhaal van dit interview wenscht. krijgt dit, maar op een heel an dere wijze als hij gedacht had Hóé, dat moet u zelf maar zien! Na de nauze „Thanks a million", een film van Dick Powell, den bekenden Ame- rikaanschen zanger, die steeds weer het publiek weet te boelen Er moet 'n nieuwe gouverneur gekozen worden en één van de candidaten is een zekere Culliman Door diens geringe populariteit wordt 'n groep'» cabaretartisten geëngageerd om zijn spee ches wat meer in den smaak te doen vat len. Het is echter niet Culliman. die popu lair wordt, maar dc zanger var deze troev Eric Land (Powell). Deze populariteit gaat zóóver, dat hij in plaats van Culliman candidaat wordt, on voorwaarde echter dat hij zijn toespraken af mag wisselen met zang, omdat hij zijn kans, voor de radio te mogen zingen, niet wil laten voor bijgaan. De gevolgen zijn voor Eric niet zoo prettig, vooral niet als zijn meisje meisje Sally (Ann Dvorak) jaloersch wordt op de vrouw van mr. Kruger, een politicus, door wiens toedoen Powell candidaat is gesteld. Als Eric echter merkt, dat deze dame te veel met hem ingenomen is. stelt hij haar voor een „voldongen feit", met het gevolg, dat hij de deur wordt uitgezet en terugkeert naar Sally, die inmiddels ge vlucht is. Natuurlijk loopt alles toch goed af. vooral wanneer Eric bovendien nog tot gouverneur wordt uitgeroepen. Een goede film met uitstekende muziek, waarbij vooral genoemd moet worden het orkest van Paul Whiteman en het viool spel van den bekenden vlolist Rubinoff. Trianon-Theater - Het is een geheimzin nige geschiedenis, die zich daar aan de grens van de woestijn in Noord-Afrika af speelt met den uit Rusland gevluchten heer Warneskine en zijn „drie vrouwen!" Dat zit zóó: zij zijn z'n eigen vrouw en de twee vrouwen van zijn overleden broeders, die hij bij zich genomen heeft. Voor deze dames hebben de officieren van het garnizoen méér dan gewone belangstelling en hiermee moet ook in verband gebracht worden het feit, dat er nu en dan een officier op ge welddadige wijze sterft. Een slimme luite nant wordt er nu op uitgezonden om hier van de oorzaak op te sporen en op een avond dringt hij, tezamen met een collega, het huis van Warneskine binnen, die met zijn drie vrouwen juist zijn verjaardag viert. Wanneer Warneskine de beide luite nants gevangen genomen heeft, hebben zij den langsten tijd geleefd. Tenminste, één van hen, want de ander krijgt op een iet wat vreemde wijze de vrijheid terug. Onder- tusschen bedrinkt de heer Warneskine zich en van deze gelegenheid maakt de ten doode opgeschreven luitenant gebruik door te vluchten met mevrouw Warneskine. Op zijn achtervolging achter het vluchtende paar aan, wordt tenslotte dc heer Warnes kine doodelijk getroffen en dit is dan het einde van den man met de kap. Wat ln deze Man met de kap" opvalt, is het goede snel, omgeven door fotografisch wei-geslaagde opnamen, die grootendeels buitenopnamen in Algiers zijn. Men heeft ln de zangfilm „Een vrouw, een vriend, een lied" een origlneele vondst gedaan, want de beroemde zanger, om wien een dergelijke film nu eenmaal draait, kan.niet zingen. Zoodra hij het publiek voor zich in de zaal 'ziet, laat zijn stem hem in den steek en een fluitconcert is er na tuurlijk het gevolg van. Daarom is er een geestige oplossing op gevonden, om een an der op de planken te doen optreden en den beroemden zanger achter het décor te la ten zingen. Alles gaat een tijdje goed, maar de truc komt eindelijk uit, want de zanger in kwestie wordt door een theater-directeur geschaakt. Meteen overwint hij nu alle vrees en zingt voor het publiek. Tito Schipa zingt deze rol en dit zegt genoeg, gezien de buitengewone zangcapaciteiten van dezen tenor. De voortreffelijke acteur Pasquall levert kostelijk tegenspel. Casino-theater Charlie Chan is de be scheiden Ohineesche detective, die met on feilbare zekerheid moordzaken en derge lijke gevallen aan het licht brengt en ln zijn bescheidenheid toch nergens het wezen van een detective verliest. De Ame- rlkaansche detectiveromanschrijver Earl Derr Blggero heeft deze figuur gecreëerd en hij kan .zich geen betere verpersoon lijking ervan gedacht hebben dan in de gestalte van Warner Oland. In „Charlie Chan in Londen" is Hugh Gray wegens moord ter dood veroordeeld en ondanks alle pogingen van zijn zuster om uitstel te verkrijgen, zal hij binnen eenige dagen terechtgesteld worden. Juist komt Charlie Chan dan in Londen aan en met de regelmaat van een klok weet hij de bewijzen op te stapelen tegen den waren moordenaar, waarbij overigens een leder in meerdere of mindere mate onder ver denking heeft gestaan. In „Rondom een mllltoen" is Gustav Fröhlich de man. die een tasch met vijf milliosn deponeert in de safe van een groot hotel en deswege minstens voor mllllon- nair gehouden wordt. Camilla Horn is een mannequin, die de kleeren van een deftig modehuis draagt en derhalve voor herto gin aangezien wordt. Belden behandelen elkander met méér dan gewone attentie en de rest tusschen den pseudo-million- r.alr en de pseudo-hertogin Iaat zich raden. Beide films vormen een sluitend geheel. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2