77*le Jaargang ZATERDAG 18 JULI 1936 No. 23408 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Nieuwe Eerste Nederlandsche n.v. Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2ljn; per 3 maanden f. 2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokoster». (voor binnenland f. 0.80 per mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. TWEEDE-KAMERLID A. GAAT HEEN. ENGELS Hij aanvaardt geen nieuwe candidatuur. De heer A. H. J. Engels, wonende alhier, lieeft aan den voorzitter van den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in den kieskring Zwolle, den heer G. J. A. ter Steeg te Al melo, medegedeeld, dat hij zich voor een volgende periode voor het lidmaatschap der Tweede Kamer niet meer beschikbaar zal stellen, meldt het „Dagbl. v. Twente". De heer Engels heeft dit besluit hoofd- zakeijk genomen met het oog op dé vol tooiing van zijn 67ste levensjaar. De heer Engels was lid der Kamer sinds 1916. OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. AAN DEN MARESINGEL. Ouderavond. Aan bovengenoemde school werd, mede ln verband met het vertrek der leerlingen der hoogste klasse, een ouderavond ge houden. Na een kort woord van het hoofd der school ter inleiding, voerden de oudste leerlingen een toepasselijk zangspel op, dat blijkens het levendig applaus bijzonder in den smaak viel. Daarna werd aan alle uitvoerenden ter gedachtenis aan de school, die zij nu verlieten, een geschenk uitgereikt in den vorm van een kloek, ge bonden leesboek. Een kleine versnapering viel hun tevens ten deel, waarna zij ver trokken. De secretaris las nu de notulen der vorige bijeenkomst, die onveranderd onder dank zegging werden goedgekeurd. Eveneens gingen de aanwezigen accoord met het financieel verslag over 't afgeloopen jaar. Thans werd onder het serveeren van een verfrissching even gepauzeerd. Na heropening kwam de rondvraag aan de orde, waarbij het hoofd der school dank betuigde aan den heer De la Rie. die met zooveel kunde en toewijding zijn werk met de leerlingen had ingestudeerd, aan mevr. De la Rie, evenals aan mej. Van Ewijck, die daarbij zoo trouw hadden geassisteerd, •ski de soliste van dezen avond, oud-leer linge der school: mej. N. Stavleu. aan de Oudercommissie om haar activiteit en ver der aan de vele opgekomenen voor de be toonde belangstelling. Na sluiting van den „avond" begaven de ouders zich naar de leslokalen, om het werk der leerlingen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel over hun kinderen te onderhouden. Alles tezamen genomen mocht deze samenkomst geslaagd heeten, zoo goed als men maar wenschen kon. Jammer alleen, dat opnieuw, doordat de gymnastiekzaal te klein is, velen met een staanplaats in de gang tevreden moesten zijn, anderen te leurgesteld terug gingen. H.B.S. VOOR MEISJES. Tot de 1ste klasse zijn alsnog toege laten: H. Abbinga. E. Bakhuizen v. d. Brink, C, Bleuzée, J. J. Blokhuis, R. Cleveringa, J. Hokkeling, C, Hopman, C. J. Meulemans, D. E. Smit, I. v. d. Vijver. Tot de 2de klasse: C. Grommé, E. A. M Olivier. Tot de 3de klasseo G. Toeken Kremer, B. Hokkeling, A. M. Lanz. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: F. J. W. Raap horst, Van 'tHoffstraat 21, Leiden, koek- banket- en broodbakkerij. Eigenaar: F. J. W. Raaphorst, Leiden. Dagelijksche Leidsche Motorpakschuiten- dienst N. R. J. van der Kwast (f.). Oude Rijn 44, Leiden: hoofdz. P.-H.Kade 48. Am sterdam. De N.V. Gebróeders Scheuer, te Amsterdam, heeft bovengenoemd bedrijf riet ingang van 1 Mei 1936 overgedaan aan de N.V. Dagelijksche Bargedienst Amster damGouda, te Amsterdam. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno en Montreux. Het staat vrijwel vast, dat Ingevolge een voorstel van Engeland den 23sten Juli a.s. of daaromtrent te Londen en dus niet te Brussel, zooals aanvankelijk in het voor nemen lag, een conferentie van de ver tegenwoordigers van Frankrijk en Enge land en België zal worden gehouden ter voorbereiding van een meer uitgebreide Locarnisten-conferentle waaraan ook Duitschland en Italië zullen deelnemen. Het schijnt, dat de Fransche regeering geen noemenswaardige bezwaren maakt tegen de keuze van de plaats van bijeen komst doch het is mogelijk, dat de door Engeland voorgestelde datum van 23 Juli voor haar eenige moeilijkheden oplevert. Delbos heeft zich namelijk reeds ermee accoord verklaard, dat den 24sten Juli in de Kamer een debat over de buitenland- sche politiek der regeering zal worden geopend. Aangezien echter de drie mo- gendheden-conferentie op zijn minst twee dagen zal moeten duren, zal Delbos ge noodzaakt zijn, indien althans de datum van 23 Juli gehandhaafd blijft, de Kamer om verdaging van het debat te verzoeken. Dit schijnt evenwel, indien zulks beslist noodig is, geen onoverkomelijk beletsel te zijn. Een voorloopige gedachtenwisseling om trent de kwesties, die waarschijnlijk op de uitgebreide Conferentie zullen worden be sproken, is alles wat men over het alge meen te Londen van deze bijeenkomst ver wacht. In welingelichte kringen van de Britsche hoofdstad domineert nog steeds de hoop, dat een uitgebreid Europeesch accoord tot stand zal komen. Men meent te Londen te kunnen voor spellen. dat de conferentie van vijf, indien zij bevredigende resultaten zou bereiken of indien kwesties ter sprake zouden worden gebracht, waaromtrent de vijf alleen geen besluit zouden kunnen nemen, nog met andere Europesche landen zal worden uit gebreid. Het lijdt in ieder geval geen twijfel, of in Britsche mlnisterieele kringen wenscht men vurig, geen enkele gelegenheid te laten voorbijgaan voor het doen van een groot- scheepsche poging, om de wolken van on rust en bewogenheid, die op het oogenblik boven Europa hangen, te verdrijven en de dreiging van veranderingen in Europa door de methode van het fait accompli weg te nemen. Naar bij geruchte verluidt, zou lord Halifax zich naar Berliin willen begeven, om te onderhandelen over Duitschlands deelne ming aan de Locarno-conferentie. welke zou worden bijeengeroepen na de voor loopige besprekingen tusschen Engeland. Franrijk en België. Ook Rusland en Polen zouden worden uitgenoodigd. In politieke kringen is dit gerucht sceptisch ontvangen. In fascistische kringen is men van mee ning dat aan Mussolini de vredestaak is opgelegd, Europa te organiseeren. In de collectieve veiligheid ziet Italië het gevaar voor een algemeenen oorlog. Italië zal met zijn vrienden in Midden-Europa samenwerken in een stelsel dat pas dan een blok zal worden, indien het op methodische vijandigheid der andere staten stuit. Er is hier sprake van een Midden-Euro- peesche kern, waaromheen geheel Europa georganiseerd moet worden. Tiidens de zitting van het politieke bureau der Fransche communistische oar- tii heeft dit zich gekeerd tegen de houding van Duitschland in het algemeen en van de Duitsche pers in het biizonder tegenover het tegenwoordige Frankrijk Verder wees het bureau met klem op de dringende noodzakelilkheid tot versterking der banden die Frankrijk en de kleine landen van Cen traal en Oost-Europa, die bedreigd worden door de nationaai-socialistiscfie expansie, binden, dit te meer in verband" met de houding van Greiser te Genève en na de totstandkoming van het Duitscb Oosten- rijksch accoord. Men ziet: zooveel hoofden zooveel zin nen..., De onderteekeningsplechtigheid van de nieuwe conventie betreffende de Zee engten is vastgeste.ld op Maandagavond 10 uur. De plechtigheid zal worden voorafgegaan door een diner, dat de Turksche aan de andere delegaties zal aanbieden. Titulescu zal aanwezig ziin. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft de Japansche dele gatie te Montreux doen weten, dat het kabinet besloten heeft, de Dardanellen- conferentie te blijven biiwonen en zich met handhaving van de speciale positie en de reserves van Japan, met de daar behan delde ontwero-conventie accoord te ver klaren De minister van buitenlandsche zaken stelde zich in de kabinetszitting op het standpunt, dat Japan het internationaal contact niet mag verliezen. Daar Japan ook het verdrag van Lau sanne heeft onderteekend. zal het ook toe treden tot het nieuwe verdrag, dat Japan's belangen overigens niet raakt. CONCERT IN „RHUNGEEST". Gisteravond gaf de Valkenburgsche Har monie dir. de heer H. J. A. Bokhove. lid yan de Kon. Mil. Kapel te 's Gravenhage. in den tuin van Rhijngeest een concert voor patiënten en personeel. Het program ma bevatte een 8-tal nummers, die vlot werden uitgevoerd. De Harmonie oogstte na ieder stuk veel biival! OPLICHTING TEN NADEELE VAN EEN BANKINSTELLING. Bij de politie is aangifte gedaan van het feit, dat ten nadeele van een bankinstelling hier ter stede een banklooper een bedrag ]jan f.400 heeft verduisterd. De man, die dit bedrag gisteren voor de bank had ge- rid is er niet mee op komen dagen. De politie tracht den oneerlijken bediende, die Voortvluchtig is, op te sporen. R. IC. HUISHOUDSCHOOL. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: J. D. Nieuwenburg, M. W. E. Wiggers, H. J. van Wijhe en D. B. M. Wijtenburg te Leiden; M. A. Bots, Voorhout'. M. A. C. van Campen, Nijme gen; E. E. Grol, Groningen; A. M. F. Lees berg, Alkmaar; M. de Leeuw en A. West- phal. Voorburg; A. M. E. Minke, Dedems- vaart; M. M. van Noord, Oegstgeest; M. Samson en H, J. Schram de Jong, Alphen a. d. Rijn: H. Schouten, Leidschendam; A. C, Vredebregt, Schiedam en H. M. van Zonneveld, Sassenheim. Geslaagd voor het eindexamen dei- Middelbaar Technische School te Haarlem (afd. Bouwkunde) onze plaatsgenoot K. Zijlstra. Voor de afd. Weg. en Waterbouw kunde slaagde onze plaatsgenooten A. Dubbeldam en B. W. A. Kriek. Voor de afd. Werktuigbouwkunde onze plaatsge noot D. Reyneveld. Geslaagd is te Den Haag voor het M.U.L.O.-diploma A onze plaatsgenoot W. Eikerbout en voor het diploma B: W. Rot teveel en A. Kraay, beiden alhier. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor de akte L.O. fraaie handwer ken slaagde onze stadgenoote mej. A. J. Vis. Onzen stadgenoot Father A. Verhoef die j.l. Zondag te Mill-Hill (Engeland) de priesterwijding ontving, werd medegedeeld, dat hij bestemd is voor de missie in Kisumu (Oost-Afrika), waar mgr. N. Stam nieuw benoemd apostolisch vicaris is. Den 5en November zal Father Verhoef van Marseille scheep gaan om naar zijn missiepost in Oost-Afrika te vertrekken. Tijdens de academische vacantie zal het Academisch Historisch Museum ge opend zijn iederen werkdag van 912 uur en van 1'/=5 uur tegen een toegangsprijs van f. 0.25. Gisteravond heeft de Leidsche Or- kestvereeniging „Musica" een uitstekend geslaagd concert gegeven in den tuin van „Oud Hortuszicht". Het talrijke publiek heeft, door herhaaldelijk applaus zijn in genomenheid betuigd met de kranige pres taties van dit gezelschap. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Er worden thans snelle en drastische maatregelen genomen tegen de oppositio- neele predikanten, die een nrotest-schriiven hebben gericht aan Hitier Het ministerie van Kerrl heeft den pre dikanten die zich „voorloopige leiding der Duitsche Evangelische Kerk" genoemd heb ben, bevel gegeven binnen 14 dagen deze benaming te laten vallen. Als reden hiervan wordt genoemd, dat deze benaming tot verwarring leidt ten aanzien van de nationale kerkregeling Vorige week zijn huiszoekingen gehouden in de contessloneele kerken in Berlijn en in d» orovincies waar schrijfmachines en multiplicatoren van Dredikanten in beslag genomen zijn. FRANKRIJK. Blum voor de radio Nieuw voorstel voor vrouwenkiesrecht De Vuurkruisen. De premier Blum heeft voor de radio een redevoering uitgesproken, waarin hij er bij zijn hoorders op aandrong de regeering te steunen door in te teekenen op de uit gifte van schatkistbiljetten. Blum zeide o.m.: Gij kunt ons uw steun niet weigeren, zonder in zekeren zin het mandaat, dat gij ons gegeven hebt, in te trekken. Louis Marin en zijn collega's van de republikeinsche federatie hebben bij de Kamer een ontwerp ingediend, waarbij aan vrouwen het kiesrecht wordt toege kend. De tekst luidt als volgt: „De wetten en reglementaire bepalingen betreffende het kiesrecht en de verkies baarheid voor alle gekozen vergaderingen zijn van toepassing op alle Fransche bur gers, zonder onderscheid van kunne." De voorstellers voegen daaraan toe, dat de Kamer de onmiddellijke behandeling van hun voorstel dient te verzoeken. „De publieke opinie zal niet begrijpen, nu drie vrouwen zitting hebben in den ministerraad en toegang hebben tot de Kamer, waarom de Kamer aarzelt zich uit te spreken over het vrouwenkiesrecht." De Staatsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak van het beroep der vuurkruisbe- weging tegen haar ontbinding. Deze ontbinding wordt gehandhaafd voor zoo ver het gaat om de feitelijke organi saties der vuurkruisen en der jonge vuur kruisen, die den naam nationale vrijwilli gers droegen. De ontbinding wordt voorloopig opge schort ten aanzien van de afdeeling der vuurkruisbeweging, die zich bezig hield met sociaal werk en ondersteuning, aangezien anders 21.000 kinderen niet naar een vacantiekolonie zouden zijn gegaan en een bemiddelingsbureau voor werkloozen zou zijn gesloten. De staking verloopt. Gisteren hebben 10.000 stakers 89 werk plaatsen ontruimd. In geheel Frankrijk zijn nog 50.000 stakers in 354 ondierne mingen. De rekening van operatie, ziekenhuis, verpleging en is tien-, twintigmaal zo hoog als de geringe premie van onze V.O. polis. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a IM. NO OMEN Telefoon 302 Na 6 uur 2479. 6738 (Ingez, Med.) OOSTENRIJK. De Habsburgsche kwestie. Het orgaan der Sturmscharen schrijft, dat er voor het beginsel der souvereiniteit van Oostenrijk, dat gegolden heeft bil het totstand komen van het accoord met Duitschland. geen enkele uitzondering be staat. ook niet voor de zuiver blnnenland- sche kwestie der restauratie. Het orgaan der Sturmscharen is vaak de spreekbuis van Schuschnigg. Maar de restauratie bliift in ieder geval inopportuun. SPANJE. OPSTAND UITGEBROKEN. Eerder nog dan wij verwacht hebben men zie het Buitenl. Weekoverzicht schijnt in Spanje de burgerkrijg t>e zijn begonnen. Vanmorgen kon geen telefonische ver binding met Madrid worden tot stand gebracht. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Spaansche autoriteiten de telefoonver bindingen tusschen Gibraltar en Spanje hebben verbroken in verband met de ernstige ongeregeldheden, die in Madrid en elders zouden zijn uitgebroken. In de steden bij Gibraltar waren de garni zoenen gereed om in te grijpen, of schoon hei daar niet tot botsingen is gekomen. De telefoonverbindingen tusschen Madrid en Lissabon waren reeds sedert gisteravond verbroken. De „Petit Journal" meldt, dat een revolutionnaire beweging zou zijn uit gebroken in Madrid en verschillende andere Spaansche steden. De regeering heeft verklaard, dat zij de situatie meester is en de revolte zal onderdruk ken. Troepen en garde zouden loyaal zijn gebleven, de onderdrukkingspogingen zouden reeds met een zeker succes be kroond zijn. In zijn rede in de Cortes-commissle, waar in hij het huidige bewind scherp laakte, zeide Gil Robles o.a.: De laatste 27 dagen zijn tien kerken in Madrid in brand gestoken. Een-en-twintig menschen zijn vermoord, 224 personen deels zwaar gewond. Vier en zeventig bommen zijn gelegd, ter wijl ln 58 gevallen aanslagen met andere helsche machines zijn gepleegd. Vijftien algemeene stakingen en 129 par- t-ieele stakingen zijn afgekondigd. Gil Robles besprak vervolgens den moord op den monarchistenleider Calvo Soteio en wees van de hand, dat het hier om een wraakoefening der politie zou kunnen gaan voor den eenige uren tevoren gepleegden BINNENLAND. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gaan Maandagavond op vacantie- reis naar Hohwald in de Vogezen. (Laatste Berichten, le Blad). De vrijheid van drukpers door de regee ring gehandhaafd? (Binnenland, 3e Blad). Het luchtvaartfeest te Noordwijk gister middag geopend. (Luchtvaart, 4e Blad). De malversaties bij het crisiscomité te! Vlissingen. (Gemengd, 3e Blad). De stand der landbouw-gewassen. (Land en Tuinbouw, 2e Blad). Kroonprins Boudewijn van België bij de zeilwedstrijden op de Kagerplassen. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Een voorloopige Locarno-bespreking te Londen. (Buitenland, le Blad). Maandagavond onderteekening van het verdrag van Montreux. (Buitenland, le Blad). Opstand uitgebroken in Spanje. De tele fonische en telegrafische verbindingen zijn verbroken. (Buitenland, le Blad). Is de tegenstand van Kanton tegen Nan king gebroken? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN moord op een Marxistischen inspecteur van politie. „Deze daad," aldus de leider der Accion Popular, „is veeleer lang tevoren voorbe reid en de regeering draagt de volledige crimineele, moreele en politioneele verant woordelijkheid". Woordelijk besloot Gil Robles, zich wendend tot de leden der regeering: „Gij kunt u in het parlement een motie van vertrouwen laten uitreiken. Maar dat zal u niet bevrijden van het bloed van Calvo Sotelo, dat aan uw handen kleeft en uw heele regeeringssysteem bevlekt. Een afgrond scheidt het volk van het parlement, dat tot een farce geworden is. Thans predikt gij geweld en verheugt gij u er over, dat de hamer gevallen is, maar de dag zal komen, dat het geweld zich tegen uzelf keeren zal." De ministerraad heeft besloten in prin cipe over te gaan tot een zoo snel mogelijk herstellen van de betrekkingen met Rus land. De tegenwoordige minister van in dustrie en handel, Alvarez Ruylla. wordt genoemd als eerste ambassadeur in Moskou. VEREENIGDE STATEN. De hitte. De hittegolf in het midden-Westen duurt nog steeds voort. Het aantal dooden, ten gevolge van de hitte is thans gestegen tot ongeveer 4500. Het water van de Mississippi heeft een record-temperatuur bereikt van 33 1/3 gr. Celsius. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende week kwartaal No. abonnè wonende (straat). wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf opgezonden te hebben aan onderstaand adresi tegen vergoeding van benoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1