VEL0 GROOTE PRIJSVERLAGING 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Juli 1936 Vierde Blad No. 23408 LUCHTVAART, Bij Doorzitten RECHTZAKEN CIJN/T EN LETIEEEN DE KUNST VAN GEVEN. AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. LUCHTVAARTFEEST TE NOORDWIJK. gistermiddag officieel geopend. Te Noordwijk werd gistermiddag het luchtvaartpropaganda-feest ln het Casino der Noordwljksche Sportvereeniglng ge opend, door den burgemeester, den heer J. B. V. M. J. van den Mortel. Spr. heette allen hartelijk welkom en constateerde met genoegen, dat enkele per sonen in Noordwijk het initiatief hadden genomen om dit feest te organiseeren. Hij sprak de hoop uit, dat dit een begin zou mogen zijn voor een grootsch opgezet festijn ln het volgend Jaar. De heer van den Mortel memoreerde de groote medewerking die ook het Rijk heeft verleend en wenschte dat ook dit feest veel zou mogen bijdragen tot meerdere propaganda van de mooie bad plaats Noordwijk. Hierna leidde de heer Prinsen Geerllgs, sis vertegenwoordiger der K.L.M. de aan wezigen rond langs de verschillende stands, terwijl het beroemde Tzlgane-orchest Illescu van af het podium zigeunermuziek ten gehoore bracht. Boven dit podium zweeft een kostbaar model, op zeer groote schaal, van het standaard vliegtuig der N.L.S., de Koolhoven F. K. 46. De Nationale Luchtvaart School heeft een welverzorgde stand met modellen, o.a. een heel mooie van de D. H. „Cornet", waarmede Scott en Campbell Black de Melbourne-race wonnen, en grafische voorstellingen van den groei van dit moderne bedrijf. De K. N. V, v. L. Is eveneens vertegen woordigd en brengt vooral de jeugdlucht- vaartbeweglng naar voren. Zweden toont vele foto's van haar nieuwe belangrijke luchthaven Bromma bij Stock holm en een maquette van een Douglas D C 2. TsJecho-Slowaklje heeft een ruime uit stalling waar men o.a. eenige, speciaal per vliegtuig aangevoerde, nationale delicates- en Zonverbranding Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten 6723 (lngez. Med.) sen kan proeven. Verder zbn hier bijzonder mooie poppen in nationale kleederdraoht en een geheele collectie kleurige mutsen, in dit land traditioneel. Oostenrijk heeft als hoofdattractie een diorama van de Donaustad Weenen. Hon garije, thans op luchtvaartgebied voor ons land zeer belangrijk, propageert hier de „Blue Danube-Expresse" tusschen Amster dam—Boedapest en schenkt Hongaarsehe wijnen. De Belgische S.A.B.E.N.A. vraagt op haar bescheiden stand de bijzondere aandacht voor de in ons land te weinig, doch daarom niet minder belangrijke Congolijn met het eindpunt ln het hartje van Afrika, de stad Elisabethville. Atr-France kon helaas nog niet veel too- nen, doch de plannen voor deze stand, be loven, dat deze interessant zal worden, Iets wat Frankrijk aan haar eervolle positie onder de groote luchtvaartnaties wel min of meer verplicht ls. Zwitserland toont op haar stand in mo derne lijnen het Zwitsersche landschap en de door haar gebruikte vliegtuigtypen. Dit laatste moet het hart van ieder welgeaard Nederlander wel sneller doen gaan kloppen, daar de Swiss Air ln hopfdzaak vliegt en dit hier dan ook demonstreert, met Hol- landsche vliegtuigmodellen, n.l. Fokkers, Koolhoven, F. K. 50 en Fokker-Douglas- machlnes. De K.L.M. heeft eveneens een ruime en welverzorgde stand ingericht. Tenslotte krijgen we dan nog de Deut sche Luft Hansa die een mooie expositie heeft ingericht. Hier speelt de Olympiade wel een zeer groote rol. Als bijzonderheid vermelden we een zeer groot model van de cockpit der ln ons land bekende Dultsche verkeersvliegtuigen, de Junkers Ju 52. Op het terras van het Casino toont ons de Fa. Koch te Amsterdam een origineel 2- persoons sportvllegtulg, de Klemm K. L. 25 met 80 P.K. motor. „Max. snelheid 160 km/h" Vanzelfsprekend ls dit wel een van de grootste attracties van dit luchtvaart- festijn. De tentoonstelling werd tegen zes uur bezocht door den Belgischen kroonprins Boudewijn, vergezeld van den heer en me vrouw van den Mortel en hun zoontje Jan Hein. Alle stands werden met groote be langstelling bezichtigd, terwijl het buiten geëxposeerde Klemm-vliegtuig wel de grootste attractie beteekende. Geruimen tijd bracht het prinsje in de cockpit door, daarbij alle manettes én kranen beproe vend. Vooral de stuurknuppel trok zijn be langstelling, daar hij hierbij de reacties op zijn manipulaties aan de bewegingen der evenwichtsklappen of aillerons duidelijk vanuit de cockpit kon volgen. Op de vraag van de heer van den Mortel, of men maar met dit toestel dadelijk naar Laken zou vliegen, werd met een enthousiast „Ja" ge antwoord. Kroonprins Boudewijn was zicht baar teleurgesteld toen men tegen zeven uur weer naar de „Goohorst" zou vertrek ken en nam slechts noode afscheid van de interessante stuurstoel. DE HINDENBURG WEER THUIS. Het luchtschip „Hindenburg", dat gister morgen uit Amerika boven Frankfort aan kwam, heeft wegens de grondwarmte tot den avond boven de stad moeten kruisen, om daarna om 18 u. 05 vlot te landen. DOUGLAS WINT DEN COLLIER TROFEE. De hoogste onderscheiding voor de D C 2. De „Collier Trophy" ls de vorige week door president Roosevelt in het Witte Huis te Washington aan Donald Wills Douglas uit gereikt, den stichter van de Douglas Air craft Company ln Santa Monica. Elk Jaar wordt deze trofee uitgeloofd als hoogste onderscheiding voor dengene, die zich het.verdlenstelijkst voor de Amerikaan- sche luchtvaart heeft betoond, onverschillig in welk opzicht, voor het bllndvllegen, het bouwen van een voortreffelijk toestel, voor een opzienbarende uitvinding en wat er al meer voor in aanmerking komt. In 1911 loofde Robert J. Collier de trofee uit. Zij viel reeds ten deel aan Curtis, Wright, Burgess, Loenlng, Sperry, Hoffman. Reed en Lawrence. In de laatste 6 Jaren werden onderscheiden: 1931 Harold Pltcarin, voor zijn vliegmolen, 1932 de Packard Motor Car Co.. voor zijn diesels voor vliegtuigen. 1933 Glenn L. Martin, voor zijn bommen werper. 1934 Frank Caldwell, voor zijn verstel bare schroef. 1935 kapitein Albert F. Hegenberger, voor zijn studies over bllndvllegen. 1938 Donald W. Douglas, voor zijn Dou glas D C 2 verkeersvliegtuig, of, zooals de Jury concludeerde: „voor zijn voortreffelijk tweemotorlg verkeersvliegtuig", wat ln het rapport nog omschreven werd met: „Dit vliegtuig ls algemeen in gebruik ge steld door luchtvaartmaatschappijen over geheel Noord-Amerlka, wegens zijn groote snelheid, zijn zuinige exploitatie en zijn geriefelijke inrichting voor passagiersver voer. De verdiensten van dit vliegtuig zijn voorts gebleken uit zijn veelvuldige aan schaffing door buitenlandsche maatschap pijen. Deze erkenning komt als onderscheiding toe aan de Douglas Aircraft Company". Het vliegtuig, waardoor Douglas ln bezit van de trofee is gekomen, is dus de Dou glas D C 2, welke Fokker in licentie aan de K.L.M. heeft geleverd en waarmee de Nederlandsche maatschappij haar half-we- kelijkschen dienst op Indië onderhoudt en die ook op vele Europeesche lijnen van de K.L.M. zijn gezet. Behalve de K.L.M. vliegen in Europa ook de Zwitsers, n.l. de „Swiss Air" met de D C 2 toestellen van Douglas. EEN JUBILEUMVLUCHT OVER DEN ATL.4NTISCHEN OCEAAN. Maandagochtend a.s. des morgens te vijf uur vertrekt uit Dakar aan de Afrikaan- sche kust zooals elke week, het postvlieg tuig van de Air France met de Europeesche post, die vandaag de verschillende Euro peesche hoofdsteden heeft verlaten, naar Zuid-Amerika, waar het voor Buenos Aires bestemde gedeelte reeds des avonds of an ders den volgenden dag zal worden ge distribueerd. Deze postvlucht is de honderdste over den Atlantischen Oceaan, die de Air France ln regelmatigen dienst heeft ondernomen en als zoodanig beschouwt men haar In Fransche luchtvaartkringen als een jubi- leumvlucht, die men niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmórgen te zes uur is de „Kwak" van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Voor deze reis hebben de volgende passa giers geboekt: een AmsterdamBandoeng, twee Amsterdam—Batavia, een Amster damKarachi, een BratislavaSoerabaja, een Bangkok—Batayia en een Medan— Batavia. Medegenomen is 223 k.g. briefpost, 2 k.g. pakketpost en 57 k.g. vracht. De Nachtegaal is heden om 10 uur 15 van het vliegveld-'iTjilllitan te Batavia vertrokken. Het toestel vervoert 135 kilo gram post, 1 kilogram pakketpost en 37 kilogram goederen. Een passagier maakt de reis mede van Batavia naar Amsterdam, terwijl 12 passagiers werden geboekt voor tusschentrajecten. Zes passagiers voor tusschentrajecten moesten wegens plaats gebrek worden geweigerd. WASCH- en WRINGMACHINES 3347 (lngez. Med.) KANTONGERECHT ALPHEN. Als kantonrechter fungeerde de wnd. kantonrechter de heer P A. Colljn. Allereerst kwam aan de orde de zaak tegen den heer A„ wien overtreding der drankwet was ten laste gelegd. Bij hem was in zijn winkelpand een hoeveelheid sterke drank ln beslag genomen, die hij volgens de dagvaarding ten verkoop in het klein ln voorraad had gehouden. Verd. Het zich vertegenwoordigen door mr. H. P. v. Heijst advocaat en procureur te Alphen. dis de tenlastelegging bestreed, speciaal het ln voorraad houden ten verkoop in het klein. Uit het verweer bleek, dat A. met een drietal vrienden af en toe 10 Liter gedistilleerd bij een grossier betrok; zij betaalden gezamenlijk den inkoopprijs. Volgens verdediger was dus van geen ver koop sprake en zijn cliënt niet strafbaar. AJs getuigen werd een tweetal der vrienden gehoord, die overeenkomstig verklaarden. De derde vriend, die verhinderd was had een dergelijke schriftelijke verklaring In gezonden die door den verdediger aan den kantonrechter werd overgelegd. De ambte naar was het echter met dit verweer niet eens en meende, gelet op het winkelpand waarin een en ander was aangetroffen dat hier sprake was van in voorraad houden ten verkoop. Bovendien achtte hij de hou ding der heeren niet Juist tegenover den middenstand ter plaatse en vergunning houders, die op zware lasten zitten. In zijn requisitoir overwoog hij dat z.i. de over treding was bewezen en vorderde een geld boete van f. 100 subs. 50 d. hechtenis. Ver dediger hield een uitvoerig pleidooi en be streed in het bijzonder het element der tenlastelegging. Aan de hand van een ar rest van den H. Raad vorderde hij vrij spraak. De w.n. kantonrechter, die zich met het requisitoir van den ambténaar kon vereenigen blijkens zijn uitlatingen, zal mede op verzoek van verdediger over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. D. C. V., landbouwer te Hazerswoude, had zich voor een 4-tal delicten tegen de vleeschkeuringswet te verantwoorden. Het slachten van een varken zonder vergun ning; het aan de keuring onttrekken daar van en het niet aangeven van een tweetal gestorven varkens. Verd. bekende zijn fou ten direct en gaf te kennen dat hij graag had gehad dat zulks niet was geschied en verzekerde zich nooit meer aan een derge lijk vergrijp te zullen schuldig maken; bovendien riep hij clementie ln ge let op zijn financieelen toestand. De amb tenaar. die met een en ander rekening hield, verminderde de aanvankelijke eisch, waarna verdachte werd veroordeeld tot f. 10 subs. 5 d., f. 40 sübs. 20 d. en 1 maand voorw. hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. J. Gr. uit Koudekerk die het varken van voorgaande verdachte had geslacht, werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f. 8 subs. 8 d. Mej. V. die een aanrijding had veroor zaakt ln de Lir.dehovenstraat, liet verstek gaan en werd na het hooren van getuige M. veroordeeld tot f. 15 subs. 10 d. J. A. J. Gr., die eveneens een verkeers overtreding had begaan onder de gemeente Hazerswoude, werd veroordeeld tot f. 15 subs. 10 d. B. die zich aan een dergelijk delict had schuldig gemaakt van veel ernstiger om vang, was niet verschenen, doch liet zich vertegenwoordigen door een rechtsk. advi seur uit Amsterdam. Verd. had op een vroegen morgen ln Mei omstreeks 5 uur de vrachtauto van V. uit Bleswijk, geladen met niet minder dan 6 paarden nabij het Zwaantje aangereden, waardoor de wagen met lading en al ln de sloot terecht was gekomen. De Inzittenden en 5 paarden wa ren er goed afgekomen, doch het 6e paard moest worden afgemaakt. V. en andere inzittenden werden als getuigen gehoord en verklaarden dat verdachte teveel links had gehouden en op hen aan was gereden. Nadat zij een schok hadden gevoeld, was de wagen over den kop geslagen en in de sloot terecht gekomen. De bestuurder had nog krachtig geremd, doch dit alles ten spijt, was hij in de sloot terecht gekomen. V. had een schade aan den wagen van ruim f. 600, benevens het verlies van het paard. Als deskundige werd namens ver dachte gehoord een automobiel-expert uit Soesterberg die, evenals de raadsman, naar voren bracht, dat geen aanrijding had plaats gevonden, terwijl de tegenligger met groote snelheid had gereden zeker met 5060 K.M., wat door getuigen werd be streden. Een getuige décharge de veld wachter V.. had de situatie ook opgenomen en verklaarde dat geen sporen van bescha diging door aanrijding der wagens was te zien geweest. Verdediger ontkende der halve de tenlastelegging en bestreed, dat door dringen, V. met zijn auto in de sloot zou zijn gereden. Speciaal omtrent het begrip „dringen' hield hij een uiteenzet ting. waarmede ambtenaar en kantonrech ter het evenwel niet eens war?n. Verdedi ger bleef echter bij zijn verweer. De amb tenaar die de zaak, gelet op het relaas van den deskundige, wel even anders be zag, meende niettemin dat de schuld be wezen was en vorderde een geldboete van f. 20 subs. 10 d. Verdediger bleef bij het verweer en vorderde vrijspraak, doch ver dachte werd conform den eisch veroor deeld. NIEUWE UITGAVEN. Wij. ontvingen een met diverse foto's ver luchte folder van Noordwijk Zee ln een aandachttrekkend gekleurd „vlschomslag", waarin de diverse attracties dezer schoone badDlaats uiteengezet worden Een kaartje en talrijke wetenswaardige gegevens, als mede een opgave der hotels pensions en te huur staande villa's zijn er tevens in opgenomen. Niet ledereen verstaat de kunst van geven; zeker, we wisselen geschenken, zoo met verjaardagen en andere gewichtige data, maar 't ls mogelijk, dat dit aanbie den van cadeaux vrijwel niets te maken heeft met het „geven, dat zaliger ls dan ontvangen". Als we eens in de diepste schuilhoeken van 's menschen ziel konden speuren, zouden we ln heel veel gevallen 'n egoïstisch kantje ontdekken aan de daad van het geven en zou het motief misschien heel dikwijls meer zijn „ter eigen glorie" dan .in de eerste plaats „den ander plezier te doen", wat toch eigen lijk de bedoeling ls. Nu ls het ook soms lang niet eenvoudig; de jarige, of in elk geval degene, die begiftigd moet worden, heeft zich er over uitgelaten, dat ze die vaas of dat kussen of die „snoezige" tea- cosy ln den vorm van een poes, zoo graag wil hebben; maar wij vinden alles even gruwelijk leelljk en begrijpen niet, hoe Iemand 'n poes, of 'n rococo-juffer of zelfs n huls als theemuts over haar theepot wil hebben. Wat doen we dan? In negen van de tien gevallen komen we aandragen met Iets neutraals, dat niet op de verlanglijst stond. Omdat we den volgens ons slechten smaak van de ander niet willen aanwakkeren? Wel neen, puur uit IJdel heid, omdat we niet zouden kunnen ver dragen, dat een der andere bezoekers ons verdacht van zoo weinig smaak. Ja, maar aan wie geven we nu eigenlijk wat: aan de Jarige of aan ons zelf? Toch gaat het ln veel gevallen zoo; de gever is geneigd n geschenk te kiezen, dat hij zelf graag sou krijgen en hij wil zonder het zich misschien te realiseeren bewonderd wor den om zijn Juiste keuze en goeden smaak. Niemand zal willen ontkennen, dat dit nu niet bepaald de Ideale basis ls, waarop het geven van cadeaux moet be rusten. Geven van harte en op de goede ma nier is een kunst en zooals bij elke kunst moet de aanleg in beginsel aanwezig zijn, wil men ze goed beoefenen. Me dunkt, die aanleg heeft ieder, die beschikt ovér een ?*ker mate van onzelfzuchtigheid en tact. «ie deze eigenschappen bezit, benevens de noodige liefde voor en belangstelling in S'Jn medemenschen, zal elk geschenk, ook t kleinste, tot een vreugde maken voor dengeen, die 't ontvangt, 't Spreekt vanzelf dat hij zich, de moeite geeft ons te onder hoeken wat de voorkeur van de persoon in kwestie is. Wie den avond te voren zich Plotseling bedenkt, dat ze nog 'n verjaars cadeau moet koopen maar wat? of, wat nog erger is en wat toch meermalen gebeurt, een ander opdraagt het een of ander te koopen, beoefent niet de juiste manier van „geven", 't Wonderlijke is, dat vele echtgenooten deze wijze van cadeaux geven tegenover hun vrouw toepassen of zelfs zeggen: „Koop zelf maar wat, jij weet ™eh beter wat je graag wilt hebben", oaarblj blijkbaar den vreemden regel hul- mgende. dat het er voor Je eega niet zoo OP aan komt. Laat ik er direct bijvoegen, dat er ook vrouwen zijn, die ongelooflijk lastig kunnen wezen en die altijd „eigenlijk Iets anders hadden bedoeld", als ze wat krijgen. En aangezien ze dat moeilijk kun nen zeggen tegen elke willekeurige gast, die met 'n cadeau komt aanzetten, halen ze hun schade in op den armen man volgens denzelfden bovengenoemden vreem den regel. 'n Beetje fantasie, 'n niet totaal gebrek aan illusie kunnen we best gebruiken bij 't geven en ontvangen van cadeaux, Ze willen toch 'n tastbaar b-wljs van ge negenheid, van vriendschap zijn, wat poëzie brengen in iemands leven, die „kleine geschenken, die de vriendschap onderhouden". Ligt het dus niet voor de hand, dat de meest geslaagde cadeaux die zijn, waaraan 'n tikje overbodigheid, wat luxe, verbonden is? O, die „nuttige" geschenken! Wat kun nen ze ons zwaar op de maag liggen, hoa goed ze ook bedoeld zijn. Natuurlijk zijn er grensgevallen: de leuke nieuwe vindingen, die de techniek ons, huisvrouwen, ver schaft, zijn zeker „nuttige" geschenken, maar toch cok 'n extratje en daarom meestal heel welkom aan de huisvrouw, die zich interesseert voor haar vak: het huishouden. Krijgt de heer des huizes in zijn kamer 'n Perzisch kleedje onder de bureaustoel, dan wordt hij geacht daar oprecht blij mee-te zijn hoewel, mis schien is dat al 'n grensgeval. Zeker is 't aan den verkeerden kant van de grens, als hij in diezelfde kamer nieuwe gordijnen zou krijgen als verjaarscadeau. Nog veel sterker hebben kinderen iets tegen „nuttige" cadeaux, 't-is waar, dat ze op hun verlanglijst vaak de meest dwaze wenschen koesteren (volgens ons ten minste), maar als 't eenigszins kan, laten we ze dan inwilligen op feestdagen en ze niet de cadeaux opdringen, die wij ln den zin hebben. Met schrik denk ik nog aan 'n tante, die onze Jeugd trachtte te ver heffen door dergelijke cadeaux en er dan onveranderlijk bij zei: en 't Ls zoo leërzaam". Reden, waarom lk nog steeds, als ln 'n couranten-verslag over een lezing gesproken wordt als: een leerzame avond, een gevoel van tegenzin krijg en hoe leergierig lk ook overigens mag zijn blij ben er niet geweest te zijn. Wat natuurlijk verkeerd is en vrouwelijk onlo gisch; maar zoo ziet u eens, hoe sterk, en hoe lang, Jeugdherinneringen kunnen nawerken. We zullen het er allen wel over eens zijn, dat de werkelijke waarde van een cadeau 'm niet in den prijs zit. Zij, die ln dezen tijd in vele opsichten hun uitgaven moe ten beperken, moeten zich dat nog maar eens extra voorhouden. Dat gierige natu ren hierin een gereede aanleiding vinden om met 'n zuinig gezicht elke cadeautjes- geverij stop of bijna stop te zetten, ook al is 't niet noodig, moeten zij weten; daarvoor zijn ze dan ook gierig I Zullen ware vrienden niet even blij zijn met 'n eenvoudig geschenk, met het „wei nige, dat uit een goed hart komt?" Ge tuigt 'n kleine attentie, zooals wat bloe men, 'n zelfgeborduurd zakdoekje niet even goed van onze genegenheid, zonder dat we het gevoel krijgen, dat al die ca deaux eigenlijk 'n drukkende belasting vormen? En bent u wat ruimer met aardsche goe deren gezegend, wat is er tegen om eens 'n grooter geschenk terug te geven? We behoeven toch de geldswaarden niet tegen elkaar af te wegen, mits het niet iets parvenu-achtigs krijgt. Maar de mensch met 'n beetje tact zal hier de juiste maat weten en graag van zijn overvloed geven zonder de ander te kwetsen. Onzelfzuchtigheid en tact ze zullen ook den weg wijzen' bij de keuze van kiem en vorm van onze cadeaux, zoodat we b.v. geen bloemen kiezen, die niet harmo nieeren met het interieur, waarin we ze brengen en geen hypermoderne pul zullen geven aan Iemand, wiens huis 'n antieke meubileering bezit. Gedachtig aan „le ton qui fait la musi- que" is ook de manier, waarop we onze cadeaux geven, van belang. Is 'n doos bonbons, 'n boek niet veel prettiger om te ontvangen, dus ook om te geven als 't keurig verpakt is en er 'n paar tak jes bloemen op zijn gebonden? 't Maakt al direct zoo'n feestelljken indruk. En ge tuigt het niet van meer distinctie, als de beter gesitueerde haar „royaal" cadeau op bescheiden wijze aan de jarige doet toe komen, zoodat niet ledereen met stil ont zag naar de groote gave en de geefster behoeft te staren? Laten we, zonder het te overdrijven, het uitwisselen van geschenken ln eere houden, ook bulten de eigenlijke feest- en gedenkdagen. Met 'n kleine attentie, zoo nu en dan, kunnen we zooveel zon ln el- kaars leven brengen. CRITICA. VOOR HET M E N U «769 JJDE J7MGEL 120 Ttu 7*6 DOEZft/TBOaT 22 .LEIDEN (lngez. Med.) MAANDAG: Runderrollade Snijboonen, aardappelen Kersencompóte. Recept: Kersencompóte. Wasch 1 Kg. kersen en haal de pitten er uit. Breng een kopje water aan de kook met een ons basterdsuiker en kook hierin de kersen 5 min. zachtjes; neem ze met een schuim spaan uit het vocht, doe bij de suiker oplossing een kopje bessensap en het uit geperste sap van een citroen en bind het vocht met twee eetlepels aangemengde sago. Giet de saus na afkoeling over de kersen ln de compóteschaal. DINSDAG: Uitgesneden rollade met tomatensaus Bloemkool, geb. aardappelen. Beschuit met kaas. Recept: Tomatensaus. Fruit ln een half ons boter een fijngesnipperd uitje, worteltjes, takje peterselie ert een eetlepel bloem, tot de bloem lichtbruin is, doe er dan een halven liter bouillon bij en vier in stukken gesneden tomaten en laat alles pl.m. 10 minuten zachtjes doorkoken; wrijf alles door een zeef en druppel wat citroen sap door de saus. WOENSDAG: Gebakken kalfslever Appelmoes, aardappelen Flensjes Recept: Gebakken Kalfslever. Snijd de gewasschen lever in 1 c.M. dikke plakken, wrijf ze ln met peper en zout en haal ze even door wat bloem. Snijd vier ons door regen ontbijtspek in dunne plakjes en bak ze zachtjes mooi bruin; haal ze uit het vet en bak hierin de leverplakken op een zacht vuur gaar en bruin ipl.m. een half uur). Schik lever en spek op 'n verwarmden schotel, maak het vet met wat kokend water af en giet het er overheen. DONDERDAG: Hard gekookte eieren met gewelde boter Geb. aardappelen, kropsla m. komkommer Vanillepudding met rozijnen. Recept: Kropsla met komkommer. Maak de sla schoon en verdeel de blaadjes ln kleine stukjes. Schil de komkommer en snijd ze in schijfjes, schaaf ze en trek er draden van. Maak een mengsel van olie, azijn, peper en zout en vermeng hiermede de uitgelekte sla en de komkommer goed door elkaar. Recept: Vanillepudding met rozijnen. Wasch een ons Sultanerozijnen, laat ze drogen en week ze in een paar eetlepels rhum. Kook pudding van een halven liter melk, vier eetlepels custard en vijf eetlepels suiker; roer er van het vuur de rozijnen met rhum door en laat de pudding in een omgespoelden puddingvorm stijf en koud worden. VRIJDAG: Gebakken bot Aardappelen, worteltjes Eierpannekoeken Recept: Eierpannekoeken. Klop vier eidooiers met l'/j ons bloem en een thee lepel zout, doe er telkens bij kleine beetjes wat melk bij, doch niet meer dan een halve liter ln totaal. Zorg dat een mooi glad be slag ontstaat zonder klonten en doe er op het laatst het stijfgeklopte eiwit luchtig doorheen. Bak hiervan ln boter of Delfia dunne pannekoeken aan belde kanten goud bruin en geef ze met suiker. ZATERDAG: Uitgesneden ham Tuinboonen, aardappelen Bananenpuddlng. Recept: Bananenpuddlng. Kook op de gewone wijze vanillepudding van 'n halven liter melk, vier eetlepels custard en vijf eetlepels suiker. Schil twee bananen en snijd ze ln plakjes; week die een kwartier in het sap van een uitgeperste citroen en een eetlepel poedersuiker. Doe de helft van de puddingmassa in een omgespoelden pud dingvorm, leg hierop de bananenschijfjes en daarop de rest van de pudding. Bedruip de pudding na het storten met het citroen sap. ZONDAG: Witte soep Gestoofde kalfszwezerik Doperwten, aardappelen Vruchtensalade Recept: Gestoofde kalfszwezerik. Kook twee zwezerikken pl.m. 10 minuten, zet ze met koud water op en wat zout, zoodat ze net onderstaan. Smelt een half ons boter ln een stoofpan, doe er de zwezerikken in, voeg er een kopje van het kookvocht bij, sap van een halve citroen, wat peper en een fijn gehakte ul. Bedek alles met paneermeel, strooi er 'n eetlepel gehakte peterselie over en leg hier en daar klontjes boter; laat ze in den oven pl.m. een half uur zachtjes gaarstoven met deksel. Eenvoudig menu. Kop bouillon Runderbiefstuk Geb. aardappelen, kropsalade Aalbessen NUTTIGE WENKEN. Vasten is 'n uitstekend middel om koorts te doen verminderen, daar het opnemen van voedsel de temperatuur verhoogt. Maak uwe kinderen onafhankelijk, ook van zelf, maar sta ten allen tijde klaar met raad en hulp. Een kind heeft geen woorden noodig, maar een warm begrijpend hart. Wijd zooveel mogelijk aandacht aan den aanleg van uw kind; er ls geen grooter ellende in het leven dan een mislukt beroep. Een boek, waarop men zeer veel prijs stelt, mag men niet leenen, doch men moet het koopen. Wat de vrouw bespaart, heeft evenveel waarde, als hetgeen de man verdient. Wie pijn kind werkelijk lief heeft moet het hem mogelijk maken, gehoorzaam te zijn en altijd doorzetten. Ongehoorzame kinderen zijn als een aanklacht tegen de ouders. Het allerbeste, wat een moeder hare kin deren ln het leven kan meegeven is de her innering aan een gelukkig en liefdevol ouderlijk huls.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13