HEREXAMENS TALEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Woensdag 15 Juli 1936 _UAr/Tt BELICHTEN TELEGRAMMEN. FRANKRIJK. DE VIERING VAN 14 JULI. Ter viering van de verkiezingsoverwin ning van het Volksfront hebben gisteren in den namiddag twee optochten plaats gevonden. Op de Place de la Bastille en de Place de la Nation die prachtig ver sierd waren, hebben 600 musici en koristen een uitvoering gegeven. Er bestond zeer groote belangstelling van den kant van het publiek, voortdurend klonk de Marseillaise, de Internationale of de Carmagnole. De optocht trok ook langs de officieele tribune, waar verscheidene leden der regeering; onder wie zich Blum bevond, hadden plaats genomen. Het weer, dat in het begin van den mid dag vrij goed was geweest, werd later stormachtig. Blum en Daladier hebben het woord ge voerd. Blum wees in zijn rede op de noodzake lijkheid van een aaneensluiting der par tijen in het volksfront en gaf vervolgens een overzicht over hetgeen door de regee ring gedaan is en wordt. De Kamer zal zich in de eerstvol gende dagen bezig houden met de na tionalisatie van de oorlogsindustrie en de hervorming van het statuut der Fransche Bank, Vervolgens zal een plan voor uitvoering van groote wer ken worden bestudeerd, terwijl tevens de aandacht gewijd zal worden aan de organisatie van het crediet, bij het nemenvan maatregelen ter verzeke ring van een controle op de prijzen, met name de kleinhandelsprijzen van levensmiddelen. Wanneer de Kamers uiteen zullen gaan, aldus, spreker, zullen we reeds het grootste deel van het program van het Volksfront hebben verwerkelijkt. Daladier. die vervolgens een rede uit sprak. zeide dat de radicaal-socialisten al- geheele medewerking aan de samenstelling van de regeering van het Volksfront had den gegeven. Dagelijks verleent de partij de regeering haar stem en steun. Spr. zeide gemachtigd te zijn te verkla ren. dat geen enkele hervorming zijn partij zou kunnen verontrusten. Het gaat om het volk en zijn leer, die den mensch vrij wil maken binnen de souvereiniteit van de natie, die één groote volkspartij wil blij ven. Tijdens het défilé der betoogers hebben nog verschillende sprekers redevoeringen gehouden. De voorzitter van de liga voor dc rechten van den mensch, Victor Basen, gaf dc regeering de verzekering van den volledigen steun van het Volksfront bij 't vredesoffensief, dat Frankrijk zich voor stelt te ondernemen. De communist Duclos Juiste de verzoening toe. die tot stand was gekomen tusschen de roode vlag en de driekleur. Ook hij gaf Blum de ver zekering van den steun zijner partij tot 't einde van het program van het Volksfront De overige sprekers verklaarden even eens, dat zij en hun partijen zich geheel achter de regeering plaatsten. Tegen het einde van den middag heeft zich op de Champs Elysées, na de plech tigheid van de eeuwige vlam een botsing voorgedaan tusschen aanhangers van de rechtsche partijen en betoogers, die van dc Place de la Nation terugkeerden in auto's en met opgeheven vuist groetten. Er vie len vijf gewonden. Een der gewonden moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. Het einde van den nationalen feestdag werd eenigszins gestoord door den regen Toch werd veel vuurwerk afgestoken en waren de verschillende gebouwen op de gebruikelijke wijze geïllumineerd. Volgens de rapporten, welke gisteravond op het ministerie van binnenlandsclie za ken waren ontvangen, hebben overigens geen incidenten plaats gehad. Het aantal personen, dat deelnam aan de demonstra tie, welke het Volksfront hield op dc Place de la Bastille, was grooter dan ooit te voren en wordt door objectieve oogge tuigen geschat op een half millioen. In de provincie zijn de optochten overal zonder incidenten verloopen, ook in de groote arbeiderscentra. Volgens het blad „Der Angriff" zal de handel in vodden en oude kleeren, welke vrijwel uitsluitend door Joden wordt ge dreven. in Arischen handel overgaan, omdat de Joden „niet voldoende betrouwbaar zijn." Ook het beroep van architect zou voor Joden worden gesloten. ENGELAND. De versterking van Helgoland. In het Lagerhuis zijn de regeering op nieuw vragen gesteld ten aaneen van de versterking op Helgoland. Zoo werd gevraagd, welk kaliber de daar opgestelde kanonnen hadden, of er ook zware artillerie werd opgesteld en of maat regelen genomen werden om de bestaande verdragen te eerbiedigen. Cranbourne antwoordde namens de re geering, dat hij geen officieele inlichtingen had over de in de vragen genoemde pun ten. Aan zijn verklaring van Maandag had hij niets toe te voegen. Enkele Engelsche bladen verzekeren, dat de bewapening openlijk geschiedt en zich ook uitbreidt tot de eilanden Norderney. Sylt e.a. De marine-correspondent van de „Daily Telegraph" beschrijft de uitwerkingen van de Britsche bewapening ter zee op de scheepsbouw en aanverwante industrieën. Als gevolg van de groote scheepsopdracli- ten is de bedrijvigheid in deze industrieën met 50 procent gestegen ten opzichte van verleden jaar. Tot aan het einde van 1936 zullen op de Engelsche werven oorlogs schepen worden aangebouwd van allerlei soort, van kanonneerbooten tot groote ge vechtsvaartuigen van 33.000 ton inhoud. Het vlootbouw-program van 1935/36 om vat twee groote slagschepen, tien kruisers 11 onderzeebooten, 34 torpedojagers en 12 kanonneerbooten met een totalen inhoud van ongeveer 250.000 ton. De Industrie te Sheffield heeft opdrachten ontvangen voor 300 stukken geschut en 30.000 ton pant serplaat voor de nieuwe oorlogsschepen. Verder zal de scheepsbouw-industrié een groote opleving ondervinden van het voor nemen om een zusterschip van de Queen Mary" op stapel te zetten. Bovendien koes tert de Cunard White Star Line het plan om in de komende jaren acht luxe stoom schepen van 14.000 tot 30.000 ton te laten bouwen. De „Echo de Paris" meldt, dat de recht sche afgevaardigde Henri de Kerillis, zijn interpellatie over de uitlevering van het Fransche vliegtuig-kanon type 23 aan sov jet-Rusland opnieuw zal indienen, teneinde het bewijs te leveren, dat hier niet sprake is van een uitvinding van een Zwitsersch ingenieur, die hierover naar goeddunken kan beschikken, zooals de minister van luchtvaart ter gelegenheid van de eerste Interpellatie beweerd heeft. DUITSCHLAND. De dienstplicht voor oudere lichtingen Nieuw wetboek van strafrecht Tegen de Joden. Bepaald is: 1. Alle mannen die op 31 Maart 1937 niet ouder zijn dan 45 jaar (55 in Oost-Pruisen) zijn dienstplichtig. Van al die dienstplich tigen moeten zich direct melden: 2. Alle officieren en ambtenaren van het oude leger, daaronder ook de reserve-offi cieren, die deelgenomen hebben aan den oorlog; 3. alle officieren, onderofficieren en man schappen, die sinds 1 Januari 1927 uit de Rijksweer of de politietroepen zijn uitge treden. 4 Het nieuwe wetboek van strafrecht, dat thans in voorbereiding is, zal strenge maat regelen bevatten tegen personen, die ge ruchten verspreiden, welke vrees en onge rustheid onder de bevolking kunnen ver wekken. Als voorbeeld wordt aangehaald, dat elkeen, die rondstrooit, dat een hon gersnood dreigt, dat een inflatie op komst is, of dat er revolutie zal uitbreken, ge rechtelijk vervolgd en streng gestraft zal worden. Het is niet noodig, dat een kwade bedoeling aan den dag wordt gelegd, het is voldoende, dat de aard der geruchten zoodanig is. dat vrees en/ ongerustheid wordt gewekt. Het wetboek zal tevens bepalen, dat elkeen, die een deel van de bevolking tegen het andere deel ophitst, of zich op uitda gende wijze over openbare zaken uitlaat, tot gevangenisstraf van twee jaar kan ver oordeeld worden. Uitdrukkelijk wordt ver meld. dat deze bepaling gericht is tegen R.K. en Protestantsche geestelijken. SPANJE. De moord op Sotclo. Op het Madrileensche kerkhof Almudena had gisternamiddag de begrafenis plaats van den op zoo gruwzame wijze om het leven gebrachten monarchistischen afge vaardigde, Calvo Sotelo. Dertigduizend menschen bewezen den vermoorde de laatste eer. Een deputatie van de Cortes, die in een aantal auto's verschenen was, moest we gens de dreigementen der menigte, die de linksche parlementariërs als afgevaardig den van de moordenaars van Sotelo uit kreet. naar huis terugkeeren. Herhaaldelijk bracht de bijna onafzien bare menschenmassa den fascistengroet en riep: „Leve Spanje, leve het fascisme, weg met het parlement!" In den rouwstoet bevonden zich ook de leider van de „Acclon Populair", Gil Robles, de monarchistische afgevaardigde Goicoe- chea en tal van andere afgevaardigden van de rechtsche partijen. Tevoren hadden duizenden voor het stof felijk overschot van Sotelo, dat was opge baard in het in een chapelle ardente ver anderde lijkenhuis en dat met monarchisti sche vlaggen bedekt was, gedefileerd. Jonge mannen vormden een haag van het lijkenhuis tot aan het graf. Zes leden van de Spaansche Phalanx droegen de kist. Bij de groeve hield Goicoechea een rede, aan het slot waarvan hij zich met de vol gende woorden tot den doode richtte: „Ik vraag je voor ons te bidden. Voor God, die naar ons luistert, beloof .ik je, je voorbeeld na te volgen en je dood te wre ken. Onze zending is, Spanje te redden, en wij zullen het redden." Alle aanwezigen riepen hierop: „Leve het eene en ondeelbare Spanje". Toen de menigte zwijgend van het kerk hof naar huis terugkeerde, kwam het nog tot een schietpartij tusschen politieke tegenstanders, in het verloop waarvan één persoon werd gedood en drie andere le vensgevaarlijk werden gewond. De Cortes zijn voor een week verdaagd, doch heden komt de deputaten-commissie bijeen. De monarchistische Cortesleden ver klaarden, dat zij voornemens zijn zich uit de Cortes terug te trekken, aangezien niets hun persoonlijke veiligheid waarborgt. Het schijnt, dat Gil Robles de monarchisten wil steunen. De leiders van de Ceda hebben gister middag ten zijnen huize den toestand be sproken. o OOSTENRIJK. Adam over bet accoord met Duitschland - Amnestie? Bondscommissaris Adam heeft in een radiorede te Weenen een overzicht gegeven van de ontvangst van het Duitsch-Oosten- rljksch verdrag in de Europeesche pers en daaraan de volgende toelichting verbonden: „De aanvankelijke waardeering der Fran sche bladen is in latere commentaren ver zwakt in welke de bezorgdheid tot uit drukking is gekomen, dat het verdrag het eerste sein van een Duitsch-Oostenrijksch- Hongaarsch-Italiaansch blok zou vormen. In dit opzicht wil ik opmerken dat de spanning tusschen Weenen en Berlijn meer dan twee jaar heeft geduurd en Europa zich aan dien toestand min of meer had gewend. Daarom is het niet te verwonde ren als de opheffing van dien toestand tot verkeerde veronderstellingen heeft geleid. Het herstel van betrekkingen van goede nabuurschap is geen eerste schrede op den weg van een Centraal-Europeesche blok vorming. De Romeinsche protocollen blij ven de grondpeilers van de buitenlandsche politiek van Oostenrijk, maar deze proto collen sluiten geen enkelen staat, dus ook Duitschland niet, uit van de rechtzetting der zaken in het Donaugebied. Het kan den algemeenen stand van zaken in het Donau-gebied slechts tot voor deel strekken als twee landen die ook door taal en kuituurgemeenschap verbonden zijn, de goede betrekkingen weer herstel len. Het behoud van den toestand van spanning was integendeel onnatuurlijk en had nooit als een waarborg tegen de blok vorming kunnen dienen. Deze waarborg kan slechts door Internationale onder handelingen op den breedst mogelijken grondslag gevonden worden en de vooruit zichten voor deze onderhandelingen zijn zeker niet slechter geworden nu aan den beklagenswaardigen strijd een einde is gemaakt. In andere buitenlandsche bladen komt bezorgdheid tot uitdrukking nopens onze onafhankelijkheid. Vooral wegens de quantitatleve verhou dingen tusschen Oostenrijk en Duitschland. Maar als dit eenig gewicht in de schaal legde zou er nooit van een eerlijke vriend schappelijke verhouding tusschen een grooten en kleinen staat sprake kunnen zijn. Dan zijn er nog uitingen van wantrouwen geweest, die ik het eenvoudigst meen aldus te kunnen beantwoorden: „Met het oog naar achteren gewend zal men het lot van de Europeesche volksgemeenschap nooit groeizaam kunnen regelen Men moet een spons over vele dingen uit het verleden halen om thans vooruit te kunnen komen, en een scheut van Europeesch optimisme zou niet misplaatst zijn om tot de conso- lldeerlng van Europa te kunnen komen, waarbij Oostenrijk zoo bijzonder groot belang heeft. Het verdrag zou voor 25 jaar geslo ten zijn. Het bezoek van Hodza aan Weenen zou gegolden hebben de bestudeering van een toetreden van Tsjecho-Slowakije tot de protocollen van Rome. In politieke kringen wordt verklaart, dat 25 Juli a.s., den verjaardag van den moord op Dollfuss, een amnestie zal worden af gekondigd voor nationaal-soclalisten die schuldig zijn aan politieke misdrijven. Men vermoedt, dat ook oud-minister Rin- telen hiervan zal proflteeren. UIT HET VERRE OOSTEN. Nanking contra Kanton. In openlijk verzet tegen het besluit van de centrale regeérlng heeft de politieke raad van het Zuid-Westen besloten zijn ontbinding niet te erkennen. De Kwangsi- generaal Li Tsjoeng Yen heeft zich bij het standpunt van den politieken raad aan gesloten en hem militairen steun beloofd. Volgens een bericht uit Kanton worden voorbereidingen getroffen voor het samen smelten van de legers van Kwantoeng en Kwangsi. Er zal een „vereenigd antl- Japansch leger" worden gevormd, onder bevel van generaal Tsjen Tsji Tang, plaats vervangend bevelhebber zal generaal Li Tsjoeng Yen zijn. In den loop van deze reorganisatie zijn verscheidene onbetrouw bare divisies van het Kwantoenleger van het Noordelijk front teruggetrokken. In het Noorden van Kwantoeng zijn krachtige afdeelingen troépen samenge trokken. Ook zouden derwaarts twee divisies van de Kwangsi-troepen onderweg zijn. In Kanton is de toestand uiterst gespan nen. In den nacht van Maandag op Dins dag is de staat van beleg afgekondigd. De stemming werd nog 'verscherpt door bet terugtrekken van de onbetrouwbare divisies, aangezien haar commandanten verklaard hebben zich los te maken van de opstandige Zuid-West troepen. De voor steden van Kanton hebben instructie ge kregen verdedigings-stellingen op te wer pen Overigens is er een stroom van berichten die echter geen verdere opheldering brengen. EERSTE KAMER. ONZE NATIONALE DEFENSIE. BINNENLAND. F. M. L. BARON VAN GEEN 10 JAAR. De oud-particulier secretaris van H. M de Koningin, F. M. L. baron van Geen, is heden 10 jaar geworden. De jubilaris is in deze dagen niet in zijn woonplaats aan wezig, daar hij een vacantiereis maakt aan boord van de „Volendam". Verscheidene telegrammen en brieven en ook enkele bloemstukken waren intusschen vandaag aan zijn woning op het Lange Voorhout te Den Haag bezorgd. o NAAR VERBETERING VAN DEN TOESTAND IN HET VISCH- EN HARINGBEDRIJF. Tusschen de IJmuider groothandelaars vereeniglng en den Nederbndschen Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Ha- ringbedrijf is gistermiddag een bespreking gehouden, welke ten doel hac om te ko men tot samenwerking, teneinde een ver bet cring tot stand te brengen van den toestand van het bedrUf, inzonderheid in de distributie van de visch. In deze bijeenkomst, welke onder leld'ng stond van den heer P. Verwoerd, voorzit ter van de IJm. Vischhandelvereeniging, is besloten dat tusschen beide groepen een vast contract zal worden onderhouden, o.m. Ier behandeling van alle belangrijke kwesties, die den vischhande! raken. Met betrekking tot de zienswijze van den georganiseerden kleinhandel ter ver betering van het distributiestelsel Is be sloten binnen 14 dagen wederom bijeen te komen, teneinde enkele belangrijke pun ten van deze materie aan een nadere be spreking te onderwerpen. Leeraar M.O. IVL JVAl HOOGEWOERD 86 A 5631 (Ingez. Med.) HET BRITSCH-EGYPTISCHE VERDRAG. CAIRO, 15 Juli. (Reuter). Een voor aanstaand lid der Egypische delegatie heef verklaard, dat de duur van de Brlsch-Egyptische overeenkomst zou wor den bepaald op 20 jaar en dat de Britsche delegatie al haar vroegere bezwaren heeft opgegeven. CONFERENTIE VAN GEZANTEN IN EUROPA. TOKIO. 15 Juli. (Stefani). De minister van' Buitenlandsche Zaken, Arita, heeft den diplomatieken vertegenwoordigers in Europa opdracht gegeven t.e Parijs bijeen te komen ter bespreking van den politieken toestand in ons werelddeel. BRAND IN BULGARIJE. SOFIA. 15 Juli (D-N.B.)Een groote brand, die de Macedonische stad Bansko heeft geteisterd en tot in den nacht voort duurde. heeft ernstige gevolgen gehad. Tot dusverre zijn van onder de puinhoopen zes dooden geborgen; bovendien worden nog eenige kinderen vermist, die, naar men vreest, eveneens omgekomen zijn. Talrijke loodsen en schuren en 137 woonhuizen zijn vernield. Meer dan 700 menschen zijn dak loos geworden. De schade wordt geschat op 15 millioen lewa. o KINDEREN DOOR GRANAAT DOODELIJK GEWOND. BELGRADO. 15 Juli. (Reuter). Bij Niktsjitsj in Montenegro zijn 5 kinderen, die speelden met een oude granaat, welke tot ontploffing kwam, doodelijk gewond. o PROF. KARPINSKI OVERLEDEN. MOSKOU. 15 Juli 1D.N.B.) De presi dent van de Russische academie van we tenschappen professor Karpinskl, is op 90- jarigen leeftijd overleden. BEPERKING VANGST JONGE NOORDZEEVISCH. Reeds sedert jaren aldus het A.N.P. hebben belanghebbenden bij de Noordzee- trawlvisscherij, in het bijzonder te IJmui- den. aangedrongen op het treffen van maatregelen, strekkende tot het sparen van de jonge Noordzeevlsch. welke in het z.g. „puf" door de trawlers in groote hoe veelheden wordt aangevoerd, voor zooveel zij niet na de vangst voor het grootste ge deelte dood weer over boord geworpen wordt. Het sparen van de jonge visch en het beperken van den aanvoer daarvan is te bereiken door het vaststellen van een zoo danige maaswijdte voor de netten, dat de kleine visch reeds tijdens het visschen door de mazen kan ontsnappen. Thans is besloten, dat als voorwaarde voor het verkrijgen of behouden van een uitvaarcertificaat voor de visschersvaar- tuigen. waarmede de trawl- of de snur- revaarvisscherij wordt uitgeoefend, zal worden vastgesteld, dat na 1 Januari 1937 slechts ter visscherij zal mogen wprden uitgevaren, indien het vaartuig is uitge rust met netten, waarvan de mgaswijdte teti minste 7.5 c.M. bedraagt. Aangezien de vervanging van de in 'ge bruik zijnde netten door netten, welke eau de gestelde eischen voldoen, voor de kleine trawlvisschers op flnancieele be zwaren zou kunnen stuiten, is een rege ling voor in moeilijkheden verkeerende kleine zeevisschers in overweging, om te vens daarin zoo noodig te voorzien. o INBRAAK OP DEN KLOVENIERS BURGWAL TE AMSTERDAM. Hedenmorgen ontdekte het personeel van een binnenscheepvaartkantoor aan. den Kloveniersburgwal te Amsterdam, dat in den afgeloopen nacht inbrekers de brand kast aan den achterkant hadden openge scheurd en een bedrag van f. 400 f. 500 er uit ontvreemd hadden. Vermoedelijk hebben de daders zich voor de sluiting van het kantoor reeds in het gebouw bevonden en hebben zij zich laten insluiten, waarna zij zich door ver breking van eenige binnendeuren toegan; hebben verschaft tot het lokaal, waar de brandkast stond. Bij hun vertrek hebben zij nog een be zoek gebracht aan een beeldhouwers- atelier in een belendend perceel, doch daar vonden zij niets van hun gading. o BOND VAN CHRISTELIJKE ORANJE- VEREENIGINGEN, De Bond van Christelijke Oranjeveree- nigingen in Nederland kwam heden in het gebouw der C.J.M.V. te Scheveningen in algemeene vergadering bijeen onder voor zitterschap van ds. I. Voorsteegh uit Den Haag. Deze bracht in zijn openingswoord in herinnering, dat op deze plaats in 1813 Prins Willem van Oranje landde toen Ne derland weder onafhankelijk was gewor den. Voorts deelde de voorzitter mede, dat in het afgeloopen jaar de 100ste afdeeling van den Bond was ingeschreven. Besloten werd een telegram van hulde en aanhan kelijkheid te zenden aan H. M. de Ko ningin. De jaarverslagen werden goedge keurd. Mannhcimer KARDINAAL BINET OVERLEDEN. BESANCON. 15 Jul. (Reuter). Kardinaal Bin.et. aartsbisschop van Besancon, is van morgen te zeven uur overleden. Hij is 67 jaar oud geworden. NIEUWE MOEILIJKHEDEN TE MONTREUX. MONTREUX, 15 Juli. (Havas). Het schijnt, dat zich een nieuwe vertraging zal voordoen bij de regeling der punten, waarover nog geen overeenstemming be reikt was. Volgens de Russische lezing zijn de En- gelschen, die gisteren de sovjet-opvatting, volgens welke de Zwarte Zee in tijd van oorlog behoort te worden gesloten, zouden hebben aanvaard, op hun concessies terug gekomen onder pressie van de Britsche Ldmiraliteit, die weer zou hebben gehan deld onder Invloed van kringen, welke Duitschland vriendschappelijk gezind zijn. Dt Britsche delegatie verklaart echter, dat zij nooit afstand heeft gedaan van haar eersten eisch, dat de zee-engten geopend moeten blijven, behoudens eenige bijzon dere gevallen. In Turksche kringen is eenig ongeduld merkbaar. Naturalisatie van den heer goedgekeurd. (Zitting van heden). Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1935 (Defensie). De heer De Savornln Lohman (C.H.) is er over verbaasd, dat er bezwaren zijn ge maakt tegen de aanschaffing van pant serauto's, in welk verband hij wijst op het dreigende oorlogsgevaar. Spr. dringt op verdere versterking van het leger aan. Kan de minister verzekeren, dat de kaze matten aan de grenzen steeds een vol doende geoefende bezetting zullen hebben? Mevrouw PothuisSmit (S.D.) motiveert, waarom haar fractie tegen dit wetsontwerp zal stemmen. Zij acht pantserauto's in ons land onnuttig. Bovendien ziet zij in de wijze van aanschaffing een aantasting van het budgetrecht der Kamer. De minister van defensie a.i., de heer Colijn, zegt, dat pantserwagens van moderne strijdkrachten een ondeelbaar geheel uitmaken. Wat het budgetrecht be treft, merkt de minister op, dat het eind cijfer der begrooting geen verandering heeft ondergaan. Voor de artillerie-uitgaven is evenwel meer noodig gebleken dan aan vankelijk geraamd Was. Deze gelden zijn hiervoor in plaats van aan minder be langrijke onderdeelen uitgegeven. Voor de luchtdoelartillerie zljzn 16 bat terijen besteld. De regeling, om de kaze matten te bezetten voor de voor-mobili satie, zal vermoedelijk binnen twee maan den haar beslag krijgen. Het wetsontwerp wordt z.h.st. goedge keurd, met aanteekening, dat de sociaal democraten tegen zijn. Het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de bepalingen betreffende de zeden in het wetboek van strafrecht ter betere bescherming van minderjarigen wordt z.h.st. goedgekeurd. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot naturalisatie van H. B. Braches en 20 anderen en van A. Blom en 19 anderen. De heer Van Citters (A.R.) heeft be zwaren tegen de naturalisatie van dr. F. Mannheimer, omdat hij er niet van over tuigd is, dat het gevoel van saamhoorlgheld met ons volk den heer Mannheimer tot zijn naturalisatie-aanvraag heeft geleid Hier zijn zakelijke belangen in het spel. Spr. wijst op de buitenlandsche flnan cieele relaties van dr. Mannheimer. Hij is van meening, dat deze naturalisatie dient, om het bankierskantoor Mendelssohn en Co. te Amsterdam meer relief te geven. Men zij voorzichtig voor den invloed van buitenlandsche concerns. Hij acht de naturalisatie van Mannheimer niet in 's lands belang en adviseert, het ontwerp niet goed te keuren. De heer de Gijselaar (C.H.) is tegen de wetsontwerpen, omdat rijp en groen er in zijn samengevoegd. De heer De Merchant et d'Ansembourg (N.S.B.) wijst er op, dat naturalisatie van den heer Mannheimer niet in 's lands be lang, doch alleen in diens belang is. Ook spreker is van meening, dat liefde en toe genegenheid voor ons volk bij den heer Mannheimer geen rol heeft gespeeld bij deze aanvraag. Hij zal zijn stem aan het ontwerp onthouden. De heer Droogleever Fortuyn (lib.) wijst op het internationaal karakter van het geldwezen. Hij is van meening, dat hier de goede naam van een vreemdeling licht vaardig wordt aangetast. Het ingestelde onderzoek door den officier van justitie en liet advies van de Nederlandsche Bank zijn voor spr. overtuigend om voor dit ontwerp te stemmen. De minister van justitie, de heer Van Schaik, betwist, dat de heer Mannheimer geen saamhoorigheidegevoel zou hebben. Op verschillend terrein heeft hij hiervan doen blijken. Belangrijke giften heeft hij beschikbaar gesteld. Geen belangrijke transacties onderneemt hij, zonder overleg met de regeering en de Nederlandsche Bank. De veronderstelling, dat hij een aanval op den gulden heeft ondernomen, is onjuist. Het tegendeel is waar. Bovendien Is het kantoor Mendelssohn en Co. een Nederlandsche onderneming, ook al staat het in relatie met Duitsche firma's. De Kamer keurt het eerste ontwerp goed met 34 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren dc Gijselaar (C.H.), Briët (A.R.), van Citters (A.R.) en d'Ansem bourg (N.S.B.). Het tweede ontwerp wordt z.h.st. goedgekeurd, met aanteekening dat de heer de Gijselaar tegen is. BEPERKING VAN VRIJ VERVOER VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Onze spoorwegmedewerker schrijft: In aansluiting aan het bericht omtrent de beperking van vrij vervoer voor spoor wegpersoneel vernemen wij, dat het vrij vervoer 2de klasse voor een groot aantal ambtenaren vervallen zal. Inplaats daar van zal 3de klasse vrij vervoer verstrekt worden. Alleen aan ambtenaren van loon- school 14 zal nog vrij vervoer 2de klasse gegeven worden. Het vrij vervoer voor ge- pensionneerd personeel en de echtgenoo- ten komt geheel te vervallen. UIT NED. OOST-INDIE. DE ZONDAGSRUST. BATAVIA, 15 Juli (Aneta). In de me morie van antwoord nopens de aanvulling van het burgerlijk wetboek Inzake de rege ling van vrije dagen, wordt o.m. gezegd: Een algemeen voorschrift tot waarbor ging van de Zondagsrust mag voorshands niet aan Indische bedrijven worden opge legd, hoezeer het ook gewenscht Is om den Zondagsarbeid zooveel mogelijk te be perken. Nochtans moet erkend worden, dat met de bijzondere eischen en toestanden in de Indische bedrijven rekening dient te worden gehouden. De regeering stemt in met de zienswijze dat aan bepaalde bedrijven een afwijking kan worden toegestaan van de verplichting om minstens twee Zondagen per maand vrij te geven, met behoud evenwel van het voorschrift om het aantal vrije dagen per Jaar op minstens 52 te houden. In verband hiermede is een wijzigings nota ingediend. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2