ffife Jaargang WOENSDAG 15 JULI 1936 No. 23405 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: SD cTsrper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnï per 3 maanden f.2.3S per week .-..'"'tW.1.! f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.)' Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. H.B.S. VOOR MEISJES. Overgangsexamens. Bevorderd tot de 2e klasse: Y. M. Berghegge, C. J. Bonsel, M. Brinks. J. A. Huysman, M. H. Iwes, M. L. Kieviet, M. M. Koolman, E. M. van der Meulen, M. J. Munk, C. Van der Nat, E. A. Philippo, M. L. de Ruiter, C. P. van de Sandt, A. A. M. Sohrandt, C. M. M. (Kees) Woudstra, T. C. A. (Tijs) Woudstra, E. M. Bink, C. W. Boogerd, M. J. Bungenberg de Jong, N. Dekker, S. C. L. Delbeek. M. van Driel, L. A. C. Hooymans, M. C. Houtkamp, H. E. C. M. van Kimmenaede, Y. S. Kuiper. M. M. Maartense, J. F. de Moed, P. J. Olbhof, C. M. Polak, H. J. Roodenburg Vermaat, M. Scheer, J. M. Schollaardt, M. M. Smalt, A. L. de Stoppelaar. G. V. G. A. van der Woude, H de Boer, W. G. Bos, G. Büttlng- hausen, E. Denzier, K. Dubbeldam, J. C. E. Harteveld, M. L. Hlns, E. C. Jager, M. E. A. Kern, C. H. Krol, W. Kuijntjes, J. A. Mul der, C. C. Naeff, C. E. Noorduyn, C. H. L. Nuyt, H. C. Ponsen, T. Punt, E. G. Sand- berg. B. Schippers, C. E. Schippers, D. Vreede, C. W. M. van Zwol. Afgewezen 22. Bevorderd tot de 3e klasse: W. F. Boele, E. Brandt, L. Briejèr, E. H. W. van den Brink, W. Driehuizen, P. Fa briek. M. H. A. de Gooyer, A. G. E. ten Hagen, E. Heeroma, P. H. A. Hogendoorn, G. J. Jansen, E. L. Kattenbusch, D. C. Kuenen, M. G. J. Manders, E. van der Mey, M. G. Moerkerken van der Meulen, M C. van de Sande Bakhuyzen, L. Sieverts, M. G. Stammes, M. J. U. van Straaten, M. J. Verboog, A. J. Verschoor, B. L. Vliet- stra, A. J. Wassenaar, M. W. Versteeg, N. C. Ballego, H. P. Böhtlingk, M. E. Boon, J. S. Brands, C. Brouwer, J. E. Brum- mel, A. Cosijn, L. J. Dorreman, M. Elderlng, D. Engels, E. Fazekas, A. C. Feikema, B, van Heel, J. C. C. Herfst, M. C. van Hoek, J. A. J. Hooymans, R. F. Keuls, G. van der Kloot, J. Kohier, J. B. de Koning, J. J. van Leeuwen, C. W. J. Louwerse, A. M. van der Meulen, J. A. Oudendal, H. E. Schwencke. Afgewezen 12. Bevorderd tot klasse IV A: S. B. Affourtit, M. Blanken, J. C. Dekker, B. M. Elout, G. M. Franken, H. van Gelder, C. M. Huyts, J. A. (Hansje) Hijner, J. R. de Josselin de Jong, M. A. Kabel, M. T, Keuls, J. C. M. Mulders, A. T. Slothouwer, I. H. Volbers, G. A. Wilmink, E. IJdo. G. R. S, de Bel, E. H. H, M. Cup pen, M. C. E. Fortgens, W. Gaykema, E. W. C, van Haarlem. M. C. Hardonk, S. P. I. Hoogeveen, C. H. Krantz, J. J. W. van Leeuwen, B. Y. Meyer, M. C. Mulder, J. C. van Pernis, G. F. Siemens, N. K. Smit, A. E. van den Tak, M. A. T. Veltman, E. Vervat, P. van Weizen, voorw., M. E. Wen- sinck, J. M. Ochtman. Afgewezen 3. Bevorderd tot klasse TV B: P. J. Bosselaar, W. A. Bouman, D. A. Bueno, T. W. Buising, M. H. Deegenaars, M. C. Denninghof Stelling, G. C. E. van Koolbergen, W. C. J. Manders, J. M. Nauta, C. A. J. Paardekooper, M. G. Prins, R. van de Sandt, W. J. Somerwil, E. M. L. Stoffels, L. S. van der Veen, A. van der Weide, J. S. Weinberg. Afgewezen 2. Bevorderd tot klasse V A: E. Aalbersberg, B. Bessem, W. A. H. E. de Blécourt, A. Bonte, W. Coenraads Neder- veen, H. J. van Eysinga, H. G. Filippo. T. A. Gunning, C. M. Haspers (voorw.), A. M. de Jong, D. A. van der Kloes, W. N. M. Kooiman, E. C. Lahr, E. H. C. Reitsma, D. C. H. C. de Stoppelaar, M. M. des Tombe, W. Verkoren, Afgewezen 4. Bevorderd tot klasse V B: A. H. van Beest, H. I. Brouwer, E. II. de Bruyn, J. Dekker, A. C. J. M. van Hamers veld, B. D. (Bep) de Jong, E. G. M. Keesom, S. Knoop Pathuis, J. A. C. Koert, H. W. Krispijn, C. H. H. Nagel, D. T. F. M. Savel- koul, G. M. Thoënes, W. Verhaar, M. Vos, Afgewezen 5. Bevorderd tot klasse VI: G. W. J. Bertel, H. A. Boutmy, E. Escher, N. Fransen, S. E. van Hoik, C. C. de Jong, C. C. J. Kettenis, J. C. Key, E. J. Landaal, D. P. Munk, A. T. M. Olland, A. F. M. M. Pierrot. Afgewezen 3. TUINDERS- EN BLOEMISTENVER. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN" Gisteravond hield bovengenoemde Ver- eeniging een goed geslaagde excursie naar de kweekerij van de firma Gebrs. van Egmond te Oegstgeest, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Nadat de deelnemers aan de firmanten waren voorgesteld begon de rondwande ling over de tuinen. Groot was het aantal vaste planten en rotsplanten, die deze firma kweekt. Zij trokken ieders bewonde ring! De wm. voorzitter dankte namens allen de firma hartelijk voor Kèt genotkne! INSTITUUT PONT. Behalve de reeds gisteren in dit blad vermelde examen-candidaten. die slaagden voor Privé-Secretaresse heeft ook mejSuus Kanbier, alhier deze opleiding met goed gevolg doorloopep. Zij is leerlinge van het inst. Pont, Breestra'at 89a, alhier. GESLAAGD SCHOOLREISJE. Van de O. L. Scholen Zuidsingel A en B. 'tWas gisteren feest voor de beide vijfde klassen der bovengenoemde scholen. Dank zij de uitstekende zorgen der belde Oudercommissies was een schoolreisje ge organiseerd, dat er, ondanks de benarde tijden kon zijn! Maandenlang zijn de leden hiervan onder leiding van hun sympa thieken en hard werkenden voorzitter, den heer Boom, bezig geweest om alles met hun beperkte middelen klaar te krijgen. En wat zij hebben gepresteerd, verdient allen lof! De leerlingen marcheerden om kwart voor negen naar de Haven, waar de salon boot de „Prinses Juliana" hen opwachtte. Door de springende en zingende school jeugd werden zij uitgeleide gedaan, het geen het feestelijk aspect nog verhoogde. Om precies negen uur vertrok de boot en al spoedig zongen de kinderen uit volle borst, daartoe vooral aangemoedigd dooi den heer Neuteboom. Dit zingen werkte zóó aanstekelijk op tal van andere passagiers, dat zij eveneens volop mede-Inzetten en zelfs dikwijls met een nieuw lied begon nen, dat direct door de kinderen overge nomen werd. Het strijkje aan boord ver leende krachtig zijn medewerking. Al gauw was men aan het Kagermeer, waar de heer Stavleu een portie-ijs aanbood, hetgeen met een daverend gejuich en met het liedje van den ijscoman in ontvangst werd genomen. Wat was de watertocht mooi en wat werd er genoten! Thans gingen de kinderen niet langs het Kagermeer, maar met een groote boot erover! Hoe keken ze met groote oogen naar de dalende en stijgende vliegtuigen op Schip hol. Wat een opmerkingen werden gemaakt en wat een uitroepen werden gehoord. Daar werden ook de boterhammen voor den dag gehaald en met een glas melk of limonade naar binnen gewerkt. In Am sterdam aangekomen, werd vlug van een extra-tram gebruik gemaakt en toen naar Artis. Wat glinsterden die oogen en wat werd er gekeken en wat werd er ge vraagd! Maar aan alles komt een einde en laat ln den namiddag stapte men weer op de tram, die naar de Schinkelkade ging. Allen stapten weer op de boot, die alras den terugtocht aanvaardde. Op de boot werden door de heeren der Oudercommissie belegde kadetjes, heerlijke krentenbollen en gevulde koeken aange boden, die met behulp van limonade of melk o zoo snel hun weg wisten te vinden. De tocht voerde over de prachtige West- einderplas. Ds wind was wat in kracht toe genomen en hierdoor konden de kinderen zien, wat nu wel eigenlijk zeilen is. Om halfnegen naderde men Leiden weer en voordat men er was, werden allen nog eens getrakteerd. Toen de boot aan de Haven kwam, wachtte daar de nieuwe ver rassing. Daar stond de geheele schooljeugd opgesteld, vergezeld van tallooze vaders en moeders, die hun kroost dankbaar ge stemd, in ontvangst namen. Met een „drie werf hoera" namen allen afscheid van hun onderwijzersessenen leden der Ouder commissies. die hun gezamenlijk een zoo prettigen dag bereid hadden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland deelt mede, dat haar na onderzoek is gebleken dat het verzen den en ontvangen van wagenladingen aan het Station Heerensingel ongewijzigd zal worden voortgezet. Alleen zal met in gang van 20 Juli a.s. de verhoogde los- en laadplaats vervallen, waardoor het niet meer mogelijk zal zijn rij- en voertuigen te vervoeren. Het vervoeren van tapis sières, auto's, walsen en dergelijke zal der halve niet, meer over dit station plaats hebben. Voor stukgoederen wac het station, zoo als bekend, reeds met ingang van 1 Ja nuari 1936 gesloten. VERGUNNING VOOR BUITENLANDSCHE VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHT. De Gemeentelijke dienst voor sociale za ken, verzoekt mededeeling van het vol gende Bij de aanvrage om vergunning voor een buitenlandsche vrouwelijke arbeidskracht, die nog niet in Nederland vertoeft, dient te worden overgelegd: a. een verklaring van een geneeskundige, waaruit blijkt, dat de vreemdelinge een goede gezondheid geniet; b. een bewijs van goed zedelijk gedrag, afgegeven door auto riteiten van de plaats waar de vreemde linge woonachtig is. SLAGADER DOORGESNEDEN. Gistermiddag was de 43-j. timmerman J. C. G, in het perceel Spiegelstraat 2a bezig met het maken van glas lïi een dakraam. Daarbij moesten reepjes glas afgesneden worden. Een dezer reepjes is tusschen de ladder blijven hangen, waarmee G. werkte en toen hij later deze ladder wilde verzet ten, in zijn linkerdijbeen gevallen. Daarbij werd een slagader doorgesneden, zoodat G. veel bloed verloor. De E.HD. heeft hem naar het 'Ao. ziekenhuis gebracht. MULO-EXAMENS. Voor het M.U.L.O.-examen A te Den Haag, slaagden de dames: M. van Varick, G. Mulder, J. J. Vermeulen, G. Bloem, O. Jansen, G. Lijsten, A. Mollema, S. Noppen te Warmond, G. Bonda en J. Raphael, beiden Oegstgeest, A. de Vries en A. Wagemans. Waar geen plaatsnaam is ver meld is deze Leiden. AQUARIUM EN TERRARIUM VER. „Seatophagus-Argus". Bovengenoemde vereeniging hield gister avond een openbare propaganda vergade ring in het voormalig stationsgebouw'Hee rensingel. De vergadering welke door on geveer tachtig personen was bezocht, werd door den voorzitter den heer J Gijzertii met een welkomstwoord geopend. De ver- eeniging stelt zich ten doel om door middel van lage contributie en het verstrekken van een gratis maandblad aan elk lid. zoo dat iedere liefhebber ook zij. die anders door tijdsomstandigheden genoodzaakt zouden ziin hun liefhebberij te moeten staken, deze te kunnen blijven beoefenen. De heer J. W. M. Deutz hoofdredacteur van het Ned. Tlidschrift „Aqua-Terra" had zich belang loos beschikbaar gesteld te behandelen ..Natuurgenot in Huis" en „Wat ons het aqaurium laat zien" Verschillende soorten vissehen zoowel koud- als sub. tropische en tropische liet hij de revue Dasseeren, op een wijze, die alleen door een man van jarenlange practijk kan worden gedaan De heer Deutz had dan ook daarvoor een hartelijk aoolaus in ontvangst te nemen. Dat er behoefte bestond aan een vereeni- ging oo goedkoopen grondslag met een gratis voor ieder leesbaar Ned Maandblad, werd wel bewezen door het feit. dat er niet minder dan achttien nieuwe leden konden worden ingeschreven waarbij twee dames en een adspirantlid. De voorzitter dankte allen voor hun aandachtig gehoor, waarna men in huishoudelijke vergadering overging. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma J. J. Koning en Zn., Achthovenweg 50. Leiderdorp, steenbak kerij. De zaak is met ingang van 19 Sept. 1935 in liquidatie getreden. Liquidateur: J. Koning Leiderdorp. De Farm, Leliestraat Leiden, ooelierderij en oluimveebedrijf. kweeken en fokken van dieren voor de wetenschap. Vestiging filiaal Leiden Javossensteeg dd 9 Juli 1936. (poelierderii) N.V. voorheen J, Dragt's Bakkerijen. Hooge Rvindiik F 7 D. Zoeterwoude. Ophef fing filiaal. Amsterdam. Kattenburgervoor straat 28. Voor het diploma Soaansche Handels correspondentie slaagde te Amsterdam mej. E. J. van Driesum. opgeleid door mej. de Meyere. De heer J. Louwe alhier slaagde voor het examen Handelskennis L.O. De ontvanger der invoerrechten en accijnzen 2de kantoor maakt bekend, dat de kostelooze rijwielmerken voor werkloo- zen van 22 Juli tot en met 29 Augustus niet o.a. van 112, maar van 912 uur kunnen worden aangevraagd. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een roeiboot, die in den Rijn nabij de Spanjaardsbrug is aan komen drijven. Gistermorgen is op den zolder van het perceel Zeemanlaan 36 het 3-jarig zoontje van mevr. S. met de rechterhand bekneld geraakt tusschen de rollen van de wringer van een waschmachine. Het armpje draaide tot de elleboog toe door. Mevr. S. wist door het stukslaan van de rollen het kind te bevrijden. Het armpje was vrij ernstig gekneusd. De E.H.D. vervoerde het ventje naar het Ac. ziekenhuis. UMUIDEN, 15 Juli 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.740.72; Griet per kist van 50 KG. f.30—20; Tongen per KG. f. 1.651.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.3016; Schar per kist van 50 KG. f. 6; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f.2420; Kleine Schelvis'ch per kist van 50 KG. f. 15.5011; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 5536; Gullen per kist van 50 KG. f.2010; Lengen per stuk f. 1.15 0.56; Wijting per kist van 50 KG. f. 7.50—3; Koolvisch per stuk f0.50(J.43Makreel per kist van 50 KG. f. 13. Aangevoerd: 21 kantjes pekelharing. Prijs maatjesharing f. 12.9012.20 per kantje; 381 kisten versche haring. Prijs f. 7.304.90 per kist. Aangekomen de stoomtrawlers: HC. 260 met. f.2889; IJM. 15 met f. 1724; IJM. 85 met f. 1259. De logger KW. 44 met f954 en de ha- ringlogger KW. 38 met f.373 Yoóf J^èt- hartngt DE ALGEMEENE TOESTAND. Overeenstemming te Montreux? Italië vlagt! Om Dantzig. De conferentie te Montreux heeft de goede wending genomen, waarvan gisteren reeds sprake was. Er is een voorloopige overeenstemming verkregen inzake de doorvaart van de zeeëngten. Naar verluidt, zal doorvaart worden toe gestaan op grond van besluiten van den Volkenbond of overeenkomstig verdragen, waarbij Turkije is aangesloten. Het antwoord van de Britsche regeering op het desbetreffend voorstel werd gister avond verwacht. Rusland en Turkije heb ben reeds hun toestemming tot deze oplos sing gegeven. Vandaag vlagt Italië, evenals het gedaan heeft op den eersten dag van de toepas sing van de sancties, doch nu om het einde van wat men daar te lande het economisch beleg noemde. De pers legt er den nadruk op, dat deze datum van 15 Juli niet wordt gevierd in een geest van opluchting, maar met den trots van een overwinnaar. De „Giornale d'Italia" schrijft: „Italië verheft zich thans in Europa en de wereld krachtiger, rustiger, vastberade ner. Vertrouwende in zijn roeping, heeft 't geen onherstelbare feiten voor de bescha ving van Europa uitgelokt, maar het doet van geen van zijn rechten afstand en zeker niet van den eerbied, dien men het verschuldigd is". De „Tribuna" schrijft: „De herroeping van de sancties is niet slechts een uiting van technische mislukking, maar een vol ledige overgave van den Volkenbond. En van Engeland, kan men er bijvoegen! Ingevolge aankondiging van de Britsche regeering, dat de Middellandsche Zee- vloot tot haar normalen stand zal terug gebracht worden, zullen de komende da gen 35 Engslsche oorlogsschepen uit de Middellandsche Zee naar Engeland terug- keeren. Het uitstel van de Locarno-conferentie te Brussel vindt in de rechtsche Fransche pers weinig instemming. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat Frankrijk eenvoudig het recht heeft om de zaak van de schending van het ver drag van Locarno door de militaire bezet ting van het Rijnland door Duitschland voor het forum der publieke opinie te brengen en de „Excelsior" zegt dat als het besluit tot uitstel genomen wordt dit 't beste bewijs is dat Duitschland zich van den Volkenbond niets meer wenscht aan te trekken, maar tevens dat Frankrijk en Engeland, die vijftien jaren de controle over de Europeesche politiek gezamenlijk hebben gedragen, thans zonder dit te er kennen die controle kwijt zijn. Inderdaad: de situatie is wel zeer gron dig gewijzigd en alle betrokkenen zouden 't verstandigste doen, zich daarbij aan te passen. In het belang van gansch Europa. Het Poolsch-Duitsche conflict, ontstaan door de verklaringen van Greiser in Ge neve, schijnt op weg naar een regeling te zijn. Gisteren werd bekend, dat Beek, op den terugweg uit Genève, een langdurig onderhoud heeft gehad met Goering. Duitschland zal. om de goede Duitsch- Poolsche betrekkingen niet in gevaar te brengen, naar het schijnt, een gematigde politiek volgen, terwijl de officieele Poo:- sche verklaringen den weg niet versperren voor onderhandelingen. Volgens berichten uit Dantzig zouden de Poolsche verlangens de volgende punten omvatten: 1, de verschillende functies en de leiding over de haven van Dantzig moeten geheel onder Poolsche controle staan; 2. Poolsche politie moet toegelaten worden in de vrije stad; 3. Polen moet het recht van veto hebben bij verkiezing van een senaatspresident; 4. Polen moet het recht van toezicht en controle hebben over de werkzaamheid van de Dantzigsche cir culatiebank. Politieke kringen in Dantzig BINNENLAND. Plannen voor een wereldtentoonstelling in 1940 te Amsterdam. (Binnenland, 3e BI.). De automobiel en de personeele belas ting. (Binnenland, 3e Blad). De vergadering van het R.K. Werklieden verbond. (Binnenland, 3e Blad). De communistische samenzwering te Breda onder leiding van het Komintern. (Gemengd, 3e Blad). Middelkamp won de 7e etappe van de Ronde van Frankrijk. (Sport, 3e Blad). De naturalisatie van den heer Mann- heimer door de Eerste Kamer goedgekeurd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Overeenstemming ter conferentie van Montreux? (Buitenland, le Blad). Geen noemenswaardige incidenten op den Franschen feestdag van 14 Juli. (Bui tenland, le Blad). Een Oostenrijksche beschouwing over de Persstemmen inzake het Duitsch-Oosten- rijksche accoord. (Buitenland, le Blad). Italië vlagt ter eere van de opheffing der sancties. (Buitenland, le Blad). De begrafenis van den vermoorden Spaanschen leider der monarchisten. (Bui tenland, le Blad). Een verkeersvliegtuig in Zuid-Slavië neergestort. Zeven dooden. (Luchtvaart, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. achten sommige dezer verlangens onaan vaardbaar. De meening overheerscht veelal, dat Greiser er toe gebracht zal worden af te treden. Het schijnt echter, dat men deze oplossing wil laten afhangen van een „ver lengd verlof" aan den Volkenbondscom missaris Lester. BELGIË. De duur van den militairen dienst. Minister-president van Zeeland heeft in de Kamer verklaard, dat de lichting 1936, die als voorzorgsmaatregel onder de wapenen was gehouden, niet langer dgn drie maanden extradlenst zal behoeven te doen. Het is van belang aldus de premier, dat zoo spoedig mogelijk de kwestie geregeld wordt van den duur van den militairen dienst. De gemengde mili taire commissie zal derhalve haar werk zaamheden verhaasten. VEREENIGDE STATEN. De hitte. De weerberichten voorspellen thans dat het weer koeler zal worden. Intusschen is het aantal personen dat tengevolge van de hitte overleden is, géstegen boven de 2000. De aan den oogst toegebrachte schade wordt geraamd op 1 milliard dollars. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder geteékende wonende (straat). wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf week kwartaal No. abonné tlnuopgezonden te hébben aan onderstaand adres i tegen vergoeding van henoodigde "portokosten J

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1