Monarchistische leider in Spanje lafhartig vermoord. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 14 Juli 1936 Wraakneming door linksche elementen. EB.TAHTelef.666 TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. lAAT/ÏEjOICUTIN BINNENLAND. RECHTZAKEN O Calvo Sotelo, de bekende leider van de monarchistische partij Renovación Espanola, is door Marxistische politie agenten, die Sotelo gisl rrmorgen in de vroegte in lijn woning te Madrid had den gearresteerd, op gruwzame wijze om het leven gebracht. Aangezien tot dusver alle ofticieele mededeelingen omtrent den moordaanslag ontbreken, geven wij hieronder de meest verspreide lezing van het gebeurde, die echter onder alle mogelijke reserve moet worden opgevat. Toen bij de algemeene directie van den veiligheidsdienst het bericht bekend werd van een moord op den luitenant der stormgarde, Castillo, die in den nacht van 12 op 13 Juni door revolverschoten gedood werd, verzamelde een vriend van het slachtoffer, eveneens een commur.lst, de afdeeling, waarover Castillo het bevel voer de, en zeide tot deze politiemannen: „Wij moeten dien moord wreken". Na een korte beraadslaging besloten de samenzweerders ten slotte, den leider der monarchisten, Calvo Sotelo, te dooden. Twintig hunner maakten zich meester van den overvalwagen no. 17 en begaven zich daarmee naar het woonhuis van'Sotelo. Sotelo weigerde aanvankelijk open te doen. Een politie-officier gaf echter te kennen, dat hij de deur zou laten intrap pen. als zij niet onmiddellijk geopend werd, en hij voegde hieraan nog toe. dat beneden een aanvalswagen klaar stond. Alvoren open' te doen. keek Sotelo nog uit het venster en zag inderdaad een ge heel met stormgardisten bezetten politie wagen. Hij telefoneerde daarop den con- gierge. om zich ervan te vergewissen, of het wel echte stormgardisten waren. Toen de concierge éen bevestigeiid antwoord gaf. opende Sotelo de deur De monarchisten-leider, die terstond om ringd werd door met pistolen en mitrail leurs gewapende politiemannen, vroeg ver lof. om zich eerst te mogen aankleeden. Dit werd verleend en de gardisten volgden hem hierop in zijn kamer. Inmiddels trachtte Sotelo nog met den minister-president te telefoneeren, doch een der gardisten rukte hem de telefoon uit zijn hand en met geweld tverd Sotelo hierop in den politiewagen geduwd. Zijn vrouw zag nog uit het venster, dat de auto in plaats van naar het bureau van de directie van den veiligheidsdienst de Alcalastraat inreed. Onmiddellijk telefoneerde zij naar een vriend van haar man, die zich met de directie van den veiligheidsdienst in ver binding stelde. Deze verklaarde, dat gee- neriei oevel tot aanhouding van Sotelo was uitgevaardigd. De minister van binnen- landsche zaken wist ook van niets. Calvo Sotelo is in den politiewagen op beestachtige wijze afgemaakt. Niet alleen hebben zij hem met een re volverschot in een van ziin oogen gedood, doch het lijk werd bovendien naar later bleek, nog door een tachtigtal bajonet steken doorboord zoodat het vreeselijk ver minkt was. Een dokter ontkent dit laatste doch talrijke kneuzingen werden ook door hem geconstateerd. Om vier uur in den morgen leverden de moordenaars het lijk af aan het kerkhof, waar zii den kerkhofwachter en een daar, aanwezige geestelijke zeiden, dat zii het op straat gevonden hadden. De geestelijke waarschuwde de autoritei ten. die inmiddels 'reeds door de vrouw van Sotelo waren opgebeld. Het bericht van den afschuweliiken moord verspreidde zich als een loopend vuurtje door de' stad. Onder de bevolking heerscht hevige op winding Algemeen is men van meening, dat de gevolgen niet te overzien ziin. In de wandelgangen van de Cortes wordt verzekerd, dat de stormgardisten die Sotelo ontvoerden, aangevoerd werden door een politie-luitenant in uniform en een ander in burger De laatste gaf zich uit voor ka pitein van de civiele garde. Op het oogenblik. dat de gardisten hem sommeerden, hen te volgen, zou Sotelo ver klaard hebben: ..Ik zie er geen bezwaar in. mij aan een officier van de civiele garde over te geven". Zoodra bekend werd dat het 't stoffelijk overschot van Sotelo betrof, begaven zich i tal van afgevaardigden der rechtsche par tijen naar het door emi groote politie macht bewaakte kerkhof de la Almuneda. waar Calco Sotelo ligt opgebaard De president van de Cortes, Martinez Barrio die onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte werd gesteld toonde een levendige ontroering en begaf zich terstond naar de woning van den minister-president. Barrios verklaarde: „De toestand is van een zoodanigen ernst dat het on mogelijk is te voorzien, wat zal ge beuren. Deze moord bewijst, dat zekere staatsinstellingen niet functlonneeren. zooals zou behooren. Wanneer officleele organismen aldus handelen, za] het moeilijk zijn te voor komen. dat particulieren zich op straat schuldig maken aan uitspattingen. Twee agenten en de chauffeur van den overval-auto zouden reeds zijn gearresteerd. Ieder commentaar op den moord is ver boden. De kranten werden voor het ver schijnen gecensureerd en In de rechtsche bladen, die zich met den moord bezig hiel den, zijn de hoofdartikelen geschrapt. Al leen een portret van het slachtoffer en een korte levensbeschrijving is toegestaan. Het rechtsche blad „Ya" dat toch een speciaal nummej: aan den moord wijdde, is tot nader order verboden. Na dezittipg van den ministerraad,'heeft de minister van financiën een nota aan de pers overhandigd, waarin wordt mede gedeeld, dat de regeering de politieke ge welddaden verfoeit en energieke maat regelen zal nemen om den burger te be schermen. De regeering zal alles doen om de mis dadigers, van welke politieke richting of deze ook zijn. te straffen en twee speciale rechters zijn belast met het onderzoek naar de moorden op Sotelo en den luitenant van de Guardia. Reeds zijn te Madrid en elders vele arrestaties verricht en zijn vele partij gebouwen gesloten. De regeering verklaart verder, dat zij een hroclamatle zal uitvaardigen, waarin van de bevolking wordt geëischt het vredes werk van de regeering te steunén in deze moeilijke uren, opdat geen revolutionpaire elementen de overhand krijgen Nog wordt verzekerd, dat de politie beambten. die Sotelo doodden, alvorens zich naar diens woning te begeven, zich eerst aan de woningen van Gil Robles, den leider der volks-actie en van Galcoecha, den vroegeren monarchistlschen afgevaar digde. hadden vervoegd. Belden waren echter niet te Madrid aanwezig. Zoowel in Madrid als irf de provincie zijn buitengewoon strenge politiemaatregelen getroffen, daar men ernstige ongeregeld heden vreest. Alleen te Madrid zijn reeds 175 rechtschen gearresteerd. De departe menten staan onder zeer scherpe bewa king. De regeering heeft besloten, het ge bouw der anarcha-syndicalistische partij en alle lokalen der monarchisten te doen sluiten. Gil Robles keerde terstond naar Madrid terug en heeft in een telefoongesprek met Barrios onmiddellijk krachtig tegen den moord geprotesteerd. Barrios wenschte toen, dat de Cortes voor een week zouden worden gesloten om de gemoederen tot rust te laten komen. Robles verzette zich hiertegen. De gadoode leider der monarchisten So telo werd in 1893 geboren en was dus nog slechts 43 jaar oud. Reeds op Jeugdigen leeftijd begaf hij zich in de politiek en werd lid van de conserva tieve partij van Maura. In 1913 werd hij gekozen tot Cortes- afgevaardigde van Carballlno in de pro vincie Orense. In 1923 schaarde hij zich aan de zijde van generaal Primo de Rivera, die hem be noemde tot minister van financiën, welke functie hij gedurende vijf jaren bekleedde. Toen hij in 1936 opnieuw tot afgevaar digde werd gekozen, werd hij leider van de parlementaire fractie der „Renovación Es panola". Hij was het, die op het bureau van de Cortes de lijst deponeerde van de afschu welijke aanslagen, die dit Jaar door extre mistische elementen op katholieke gebou wen in Spanje werden gepleegd. 4556 (Ingez. Med.) MEER DUITSCHE TROEPEN IN HET RIJNLAND? LONDEN, 14 Juli. A.N.P.) De diploma tieke correspondent van de „Daily Herald" zegt vernomen te hebben, dat Hitier beslo ten heeft de „symbolische" bezetting van het Rijnland in een werkelijke om te zet ten. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt gezegd, dat de garnizoenen versterkt zullen worden tot gelijke kracht als de garnizoenen aan de Fransche zijde van de grens. In Saarbruecken b.v., waar sinds de be zetting slechts 800 man waren, zal een troepenmacht van 15.000 man komen. Tevens zou, volgens Inlichtingen uit be trouwbaren bron, de versterking van het Rijnland in snel tempo worden uitgevoerd. DESERTIE UIT HET DUITSCHE LEGER? WARSCHAU, 14 Juli (Reuter). Verschil lende Poolsche bladen melden, dat talrijke deserteurs uit het Dultsche leger in Oost- Pruisen de Poolsche grens overschrijden. De autoriteiten zouden overwegen een ln- terneeringskamp in te richten. GESTOLEN STRADIVARIUS GEVONDEN. LEMBERG, 14 Juli. (A.N.P.) Tijdens een huiszoeking bij een opkooper van gestolen goederen, neeft de politie een Stradiva rius-viool gevonden, welke, naar men ge looft. het instrument is, dat ontstolen is aan den Poolschen vlolist Br'onislaw Hu- berman tijdens diens jongste tournee in Amerika. ZES PERSONEN TIJDENS ONWEER GEDOOD. BOEDAPEST, 14 Juli. (ANR.) Tijdens een hevig onweder dat gisteren over Hon garije heeft gewoed, zijn zes personen door den bliksem getroffen en gedood, en zijn eenige honderden gewond. VIJF PERSONEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. WARSCHAU, 14 Juli. (D.N.B.) In een voorstad van Pinsk heeft een hevige brand gewoed, waarbij 13 woningen eri verschei dene schuren en stagen vetwoest werden. Vijf personen vonden ,deij dood in de vlam- ZITTING DER KWOMINTANG GESLOTEN. NANKING, 14 Juli. (D.N.B.De plenaire zitting van den uitvoerenden raad der Kwomintang ls gesloten met de uitvaar diging van een manifest, waarin de na druk wordt gelegd op het gewicht van een eensgezind China eïi de hoop wordt uitge sproken dat de aangenomen resoluties ten uitvoer zullen worden gelegd. UIT HET VERRE OOSTEN. Nanking zet door. Het executieve comité van de Koeomin- tang heeft besloten, den politieken raad en den partij-raad van de Zuid-Westelijke provincies af te schaffen. De commandant van het eerste Kwan- toengleger, generaal Joe Hei Mo, die te genover de centrale regeering een loyale houding had aangenomen, is in de plaats van generaal Tsjeng Tsji Tang benoemd tot pacificatie-commissaris voor Kwan- toeng. De laatste wil echter niet wijken en is met zijn leger in opmarsch. De commandant der Kwangsi-troepen, generaal Li Tsjeng Ren, die tot dusverre tegen Nanking is opgetreden, is tot paci ficatie-commissaris voor Kwangsi be noemd. Deze benoeming wordt beschouwd als een uitnoodiging tot samenwerking. De laatste gebeurtenissen zijn slechts te verklaren uit de Ineenstorting van den Kantonneeschen opstand tegen de centrale regeering. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft op de vergadering een rscle gehouden over de buitenlandsche politiek in China. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat er geen wij ziging komt in de Chineesche politiek ten opzichte van Japan. De beginselen van het Zuid-Westen zijn daarmede verwor pen. Het ernstige conflict met Japansche mi litaire kringen, dat als gevolg van het in cident te Tokoe dreigde uit te breken, is door het commando van het 29e leger door directe uiterst strenge maatregelen afge wend. De commandant der Chineesche troepen, die bij het incident betrokken was, is stand rechtelijk doodgeschoten. Zijn directe superieuren tot en met den regimentscommandant zijn disciplinair ge straft.. UMUIDEN. 14 Juli. Tarbot per K.G. f. 0.620.52, Tongen f. 1.301.08. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 17—11 Kleinmiddel Schelvisch f.22 17 Kleine Schelvisch f. 169.50. Kabel jauw oer kist van 125 K G. f56. Gullen per kist van 50 K.G. f. 21—6.50 Heilbot per K.G. f. 1.200.90. Wijting oer kist van 50 K.G. f. 5.501.60, Koolvlsch per stuk f 1.050 25. Aangevoerd: Kleinmiddel Hake f.26, Kleine Hake f. 13. 124 kisten versche haring Prijzen f. 9.50— 4.70 per kist. 23 kantjes pekelharing. Prij zen f 13.7013.10 Der kantje. Aangekomen 1 Stoomtrawler: PG 423 met f.2807: 4 loggers: KW 74 met f. 1176. KW 166 met f. 407. KW 134 met f. 628. KW 70 met f. 466. VLAARDINGEN 13 Juli. Binnengekomen KW 140 met 10 last. KW 29 met 23 last, VL 39 met 14 last VL 31 met 12 last. VL 197 met 28 last VL 79 met 20 last. VL 142 met 22 last Prijzen Maatjesharing groen f. 1719. Maatjes haring iong f. 11.7014.70 Volle haring jong f. 10.1010.90, Voile haring zout STAKINGSONLUSTEN BIJ CAIRO. CAIRO, 14 Juli. ID.N.B.) Gistermiddag hebben 3000 arbeiders de suikerfabriek Hawamdija bij Cairo bezet, daar men ach ter was met de uitbetaling der loonen. Na mislukte bemiddelingspogingen diri geerden de autoriteiten 1000 man troepen en politie naar Hawamdija. Er ontstonden botsingen, waarbij de arbeiders de politie met stukken suiker van 10 kilogram bom bardeerden. Toen van de vuurwapenen ge bruik werd gemaakt, vielen aan beide zijden dooden terwijl verscheidene perso nen werden gewond. Des nachts trokken de troepen zich te rug. De arbeiders vernielden de fabrieks- ihstallatie. o BADINRICHTING VERNIELD. BOEKAREST. 14 Juli (Reuter). Te Satu- mare ls een kleine badinrichting vernield, doordat de rivier plotseling buiten haar oevers trad. 20 personen werden door het water medegesleurd; men heeft niets meer van hen vernomen. KLEINE INCIDENTEN TE PARIJS. PARIJS, 14 Juli. (Reuter) Na het défilé der troepen trachtten eenige perso nen een optocht te vormen. Bij de Are de Triomphe stuitten zij op betoogers van andere richting, doch de garde greep on middellijk in. Men hoorde de „Internatio nale" en de „Marseillaise" zingen. Vier be toogers zijn gearresteerd. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Aagtekerk. Alchiba, Alcyone, Almkerk, Alphacca. Alpherat. Bloemfontein, Chr. Huygens. Colombia, Costa Rica, Crijnssen, Grootekerk, Indrapoera, Jagersfontein, Jan Pietersz. Coen, Johan van Oldenbar- nevelt, Marnix van St. Aldegonde, Meer kerk, Poelau Laut, Randfontein, Van Rens selaer, Rotterdam. Sibajak, Simon Bolivar. Statendam. Tarakan, Slamat, Streefkerk, Veendam, Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. f. 10.20—11.50, Maatjesharing klein f 11.50 13.50. Maatjesharing groot f. 11.308.50. 14 Juli. KW 149 met 15 last. KW 31 met 34Vj last KW 37 met 15 last. SCH 39 met 22 last. Prijzen Maatjesharing groen en jong f 11.5016.50. Maatjesharing grof f 8.60—10.70. Volle haring f 8.90—10.70. HET R.K. WERKLIEDEN VERBOND VERGADERT. OPENINGSREDE VAN DEN HEER A. C. DE BRUYN. In het mgr. Mutsaersoord te Venlo houdt het R.K. Werkliedenverbond heden en morgen z'n vergadering onder leiding van den heer A. C. de Bruyn, die er in z'n ope ningsrede op wees dat er in sociaal-econo misch opzicht voor den objectieven waar nemer nog weinig zon aan het firmament is te ontdekken. Het aantal geheel en gedeeltelijk werk- loozen zegt meer dan een of ander niet altijd controleerbaar dividendcijfer. Het niet rendabel zijn van ondernemingen en de altijd nog maar aanhoudende drang der ondernemers naar loonsverlaging, over stemmen het geluid van hen. die, om welke reden dan ook, lichtpunten zeggen te zien Tal van omstandigheden van technischen, geografischen, financieelen en staatkundi gen aard hebben het economisch aanzien van de wereld veranderd en Nederland heeft daarbij een lijdende rol gespeeld. Weet onze regeering dat en handelt zij er naar? Weet zij dat de oude verhoudin gen niet meer terugkomen en richt zij Haar handelingen daarop? Wij hebben, zeide spr., ernstige grieven tegen bepaalde deelen der sociaal-econo mische politiek van het thans (weder) aan het bewind zijnde kabinet. Zijn einde komt in het zicht en het heeft de positie van onze werkloozen vla werkloozenkas, steun regeling en werkverschaffing hachelijk ge maakt; het heeft in het bijzonder de be langen van de werkloozen met groote ge zinnen onvoldoende behartigd, om niet te zeggen verwaarloosd, ondanks dat wij, en anderen, herhaaldelijk gewaarschuwd heb ben (men denke hierbij aan het bepalen van de nieuwe loonnormen met behoud van de steunnormen). Hoeveel zielen komen er in opstand, in het bijzonder op het platte land, omdat de steunverleenlng daar de arbeidersgezinnen, vooral de groote, in kommer en ellende dompelt. Vooral het beruchte systeem van rouleering in de werkverschaffing, waardoor de werkloozen voor korter of langer tijd zijn aangewezen dp de veelal beslist onvoldoende steunbe dragen, draagt tot de ellende der betrok kenen bij! Wat deed de regeering om door verkor ting van den arbeidsduur, allereerst in ovërheids- en semle-overheidsbedrijven, de werkloosheid te bestrijden? Wij waar- deeren, dat minister Geiissen voor kort wederom een lans brak voor de verkorting KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen was ter openbare zitting van het Leidsche Kantongerecht slechts eén verdachte verschenen, zoodat de eerste vacantiezitting, waargenomen door den plaatsvervangenden kantonrechter mr. W. de Clercq, in vijf minuten was afgeloopen. Deze verdachte, P. M. V., conservenfabri kant alhier, moest terecht staan omdat hij in Mei zonder de vereischte vergunning van het Crisis Tuinbouwbesluit een groote hoeveelheid spinazie had verwerkt, of laten verwerken met het oogmerk deze als ge conserveerde spinazie in blikken te ver- koopen. Verdachte erkende de overtreding. Het O. M. vond het een zeer ernstige overtreding daar het Crisisbeslult is ge nomen ter bescherming van de conserven fabrikanten en eischte dan ook f. 50 boete of 25 dagen hechtenis. De waarnemend kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f.25 boete of 10 dagen hechtenis. o BRANDSTICHTING TE BOSKOOP. Het O. M. eisebt drie jaar. Voor de Haagsche rechtbank stond te recht de koopman F. J. C„ uit Boskoop, thans gedetineerd, verdacht van opzette lijke brandstichting, gepleegd in den na middag van 26 Februari jl. in zijn zaak aan de Bootstraat te Boskoop, waar de brand was ontstaan op den zolder. Volgens C. was de oorzaak van den brand een teil, gedeeltelijk gevuld met benzine, waarmede hij bezig was, het haar te wasschen. De benzinedampen zouden vlam gevat hebben, omdat in de onmiddel lijke nabijheid daarvan een brandende sigaret op een kist lag. In deze zaak werd een groot aantal ge- tulgen gehoord, waaronder de deskundigen S. de Graad, brandmeester te 's-Graven- hage, en dr. van Ledden Hulsebosch uit Amsterdam, die o.m. verklaarden, dat de lezing, welke verdachte van de oorzaak gaf, in alle opzichten onjuist was en dat door hen genomen proeven onomstootelijk hadden aangetoond, dat de benzine, welke over den vloer van den zolder was uitge stort, in verbinding gebracht moest zijn met open vuur. Het O. M., waargenomen door jhr. rnr. van Asch van Wijck, heeft naar aanleiding van de verschillende getuigenverklaringen speciaal die van de deskundigen, de schuld van verdachte aan het hem ten laste ge legde misdrijf vastgesteld en daarbij be toogd, dat al diens verklaringen, getoetst aan die van de getuigen a charge, onwaar zijn gebleken. Vast staat, dat deze brand opzettelijk is aangestoken en eveneens staat vast, dat C.. toen de brand uitbrak, alleen in het perceel was. Waar hier ge vaar voor goederen te duchten was, eischte de officier ten slotte drie jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. C. Jonker, stelde in zijn pleidooi een formeel verweer tegen de dagvaarding, welke z.l. niet volledig was. Voorts bestreed pleiter de meening van deskundigen, dat de brand anders dan door opén vuur zou hebben kunnen ontstaan en opperde hij nog een mogelijkheid, nl. dat de sigaret eerst papier, dat op den zolder lag, had doen vlam vatten. Verder betwistte hij. dat hier sprake kon zijn van gevaar voor goederen. Op deze grondin vroeg pleiter primair ontslag van rechts vervolging, subsidiair vrijspraak. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op 21 Juli, van den arbeidsduur, doch nog betrekkelijk weinige maanden en dit kabinet verdwijnt zonder dat dit gewichtige middel zelfs in beperkte mate ls aangewend. Het Werkfonds ls met veel ophef aan gekondigd en met deskundigheid omgeven. In zijn grootschen opzet is het een jam' merlijke mislukking geworden. De regeering wist niet wat ze wilde, de Raad van Bijstand is na de stichting nim mer meer bijeen geweest, het bestuur, dan wel een commissie uit het bestuur, dan „wel lets anders, stuitten immer op bureau cratie en tegenstrevende krachten der vele betrokken departementen. Voor kort zijn enkele bestuurders van het werkfonds ge gaan, anderen zouden misschien hetzelfde hebben gedaan, indien verantwoordelijk heidsbesef en hoop op beter hen niet deden blijven. Ei- zijn drieduizend tewerkgestel- den, dat is 10 procent van het aanvanke lijke plan. Er was en ls slechts één goede methode van werken: een sociaal voelend minister met de bevoegdheid om, voorgelicht door deskundigen, namens het kabinet zelf te handelen, zelf te beslissen, opdat de toege stane credleten op korten termijn worden besteed. Minister Geiissen was de man van de werkverruiming en de industrialisatie, zoo is hij in dit kabinet gekomen. Zijn plannen, die, werden zij uitgevoerd, aan talrijke personen werk zouden geven, die de technische en economische positie van ons land zouden vergrooten en zelf standiger maken, zijn plannen gebleven. Om enkele zeer aantrekkelijke punten te noemen: verbinding van de electrlsche centrales (50 millloen), ontveenlng der provincie Drente (8 millloen), oprichting van ondernemingen ter vervaardiging van verschillende chemische producten (5 mil- lioenl in de sbda-industrie, oprichting van een aluminiumfabriek en fabricatie van berilllum (12 millloen), spaarbekken- krachtwerk in Limburg (15 millioen), het maken van drie waterkrachtcentrales in het Julianakanaal (3 millloen). Dat was een deel van het program van den thans aan het bewind zijnden mi nister van Economische Zaken. Het is programma gebléven. Is het onderzocht, gewogen, te licht be vonden, dan wel had „financiën" misschien financieele bezwaren, werd de nering aan de tering prijs gegeven, was er onvoldoende vertrouwen in de kracht, de deskundigheid, het uithoudingsvermogen der Nederland sche ntjveraars? Wij oefenen besloot de spreker opbouwende, naar wij hopen en vertrou wen het land en ons volk dienende critiek, indien wij van deze, doch vooral nu reeds van dë komendè regeering vorderen: effectieve, doelbewuste, planmatige be strijding der werkloosheid. Elke regeering, die zich dat ten doel stelt en onderwijl de werkloozen als vol waardige menschen behandelt, kan op den vollen, royalen en loyalen steun en mede werking der Katholieke arbeidersbeweging rekenen. ONWEER BOVEN GRONINGEN. De bliksem versplintert twee bedden. Boven Groningen en omgeving woedde in den afgeloopen nacht een kort maar hevig onweer. Omstreeks half vier sloeg de bliksem in de woning van de fam. A. Talens te Peize. Het voorste gedeelte van het huis werd vernield. De twee ledikanten, waarin vader, moeder en drie kinderen sliepen, Werden totaal versplinterd. De menschen bleven wonder boven wonder ongedeerd, doch waren, zooals van zelf spreekt zeer geschrokken. Er ontstond geen brand. GROOT TEKORT AAN VISCH OP DE SCHEVENINGSCHE MARKT. De nasleep van de IJmuldensche vis- schersstaking doet zich op het oogenblik te Scheveningen wel heel sterk gevoelen. Het kwantum visch dat momenteel wordt aangevoerd, is niet toereikend voor de vele honderden vlschhandelaren en venters, die dagelijks daar ter plaatse koopen. Vele neringdoenden zijn op het oogenblik zon der handel. De vlschhandelaarsvereeniging „Vrede" heeft inmiddels stappen gedaan en bij dë regeering er op aangedrongen, meer bui tenlandsche visch op de Scheveningsche markt te krijgen. Het eenige schip, een Schokker, dat daar gisterochtend jl. mark- te, besomde slechts f. 8. Dit was de geheele aanvoer uit zee. Hedenochtend was er ge heel geen aanvoer uit zee. Binnenkort is, vanzelfsprekend, door het eindigen der staking te IJmuiden, een grootere aanvoer te verwachten, doch deze geheele week zal het tekort zich nog doen gevoelen. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE TE AMERSFOORT. De laatste maanden werden te Amers foort talrijke grootere en kleinere inbraken gepleegd, waarbij nu eens een bedrag aan geld dan weer huishoudelijke of luxe voor werpen werden ontvreemd. Als verdacht van een van deze inbraken werd gisteren door de politie een 63-jarige man, J. L. genaamd, aangehouden, sinds korten tijd te Amsterdam woonachtig en voordien te Amersfoort. De man ontkende iets met deze inbraken uitstaande te heb ben. De recherche toog evenwel op onder zoek uit en begaf zich te dien einde naar Amsterdam. ZIJ slaagde er in aldaar een opslagplaats van L. te ontdekken, waarin tal van voor werpen, bij de inbraken te Amersfoort ontvreemd, werden aangetroffen: zilveren lepels, jassen, tafelkleeden, flesschen met wijn en jenever en dergelijke. Met deze vondst bleken de inbraken op gehelderd. L. is een goede bekende van de politie. o GEEN AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland zal verhinderd zijn, Donderdag 16 dezer audiëntie te verleenen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2