LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 Juli 1936 VISSCHERIJBERICHTEN. BINNENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. LUCHTVAART 'IIN/T IN IIÏÏIRft IAAT/TE GIGICUflN BINNENLAND. EXCURSIE CENTR. NED. AMBTEN AARSBOND. Zaterdag J.l. hield de afdeeling Lelden van den Centrale Nederlandsche Ambte- naarsbond een geslaagde excursie naar de waterwinning van de Leidsche Duinwa termaatschappij te Katwijk. De directeur van de Mij., ir. P. C. Lindenbergh gat den deelnemers, ruim 40 in getal, aan de hand van een aantal teekeningen een beeld van de wijze, waarop de winning en zuivering van het water plaats vindt, waarna de be sproken installaties in oogenschouw wer den genomen. Na afloop van de eigenlijke excursie be gaven de deelnemers zich wandelende naar Katwijk aan Zee, alwaar de afdeeling hun een kopje thee aanbood. Het was een leerzame en aangename tocht. FRIEZEN-DEI TE AMERSFOORT. Men schrijft ons: Zondag zijn de Friezen, leden van de afd. Leiden en Omgeving van de „Friezen ütens Frieslan" er onder leiding van hun voor zitter den heer H. Nyholt op uit geweest ter bijwoning van den Friezendei dag van den Boun fen Fryske Selskippen bütten Fryslan. Om 7.59 stonden de deelnemers en deelneemsters met ietwat bedrukte ge zichten dit vanwege de dreigende wol ken aan 't perron en konden zij dank zij de goede voorzorgen van den secretaris, den heer B. van den Burg plaats nemen in gereserveerde coupé's. Ondanks de naderende regenbuien heerschte er een opgewekte stemming. In de morgenuren werd op Birkhoven te Amersfoort een zangwedstrijd gehouden tusschen de koren van een vijftal vereenigingen. De eerste prijs verwierf de afd. den Haag (tevens prijs voor het hoogst aantal punten en de directeursprijs), tweede prijs Arnhem. 3e prijs Hilversum. Verder namen deel Haar lem en Amersfoort. In de middaguren kon onder begunstiging van mooi weer het openluchtspel „Bresan" worden opgevoerd en it Bernesjongespil „Bij de Boer", welke opvoeringen een groot succes werden. Hier na werden wederzijdsche kennissen nog eens opgezocht en de onderlinge band op nieuw versterkt- Om halfelf stonden allen weer aan 't station Leiden, dankbaar voor de goede voorbereiding en leiding van dit uitstapje. VECHTPARTIJ IN WOONWAGENKAMP. In het woonwagenkamp aan den Lagen Morschweg is het Zaterdagmiddag om streeks halfeen tot een ruzie gekomen, waarbij de 65-jarige J. V„ koopman van beroep en gedomicilieerd te 's-Gravenhage, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, zijn tegenstander met een mes een verwonding aan een zijner vingers toebracht. V.. die reeds vele jaren in de gevangenis heeft doorgebracht, is door de politie ge arresteerd en zal naar Den Haag worden overgebracht ter insluiting in het Huis van Bewaring. o - Gisteren is onze oud-stadgenoot de heer P. Verhoef in de R.K. Kathedraal te Mill Hill in Engeland tot priester gewijd en heeft aldaar de Eerste H. Mis opgedragen. Deze plechtigheid werd behalve door zijn ouders, ook door enkele stadgenooten bij gewoond. De heer Verhoef, die tot de Fransiscaner orde behoort, was geruimen tijd aan de R.K. kerk Haagweg werkzaam, Onze stadgenoot, de heer J. Oberman, is benoemd tot hulpprediker bij de Duin- oordkerk te Scheveningen. Zaterdag is een taxi die plotseling de garage op den Stationsweg uitreed, in bot sing gekomen met een melkwagen, welke juist passeerde, waardoor deze wagen kan telde en een groot aantal flesschen melk en pap op de straat terecht kwam en verloren ging. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 6 Juli 45; Dinsdag 7 Juli 44; Woensdag 8 Juli 46; Donderdag 9 Juli 44; Vrijdag 10 Juli 46; Zaterdag 11 Juli 45 vol wassen personen. Bij de Zaterdag j.l. vermelde over gangsexamens der „M. T. S." te Haarlem stond niet vermeld dat J. Boogaarts alhier overgegaan is van het le naar het 2e leer jaar afd. Electrotechniek. IJMUIDEN, 13 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.81—0.62; Griet per kist van 50 KG. f.2715; Tongen per KG f. 1.150.99; Zetschol per kist van 50 KG. f.18; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 18.508.90; Schar per kist van 50 KG. f. 65; Pieterman en Poontjes p. kist van 50 KG. f. 4.80f. 1.20; Kleinmiddel Schelv. per kist van-50 KG. f, 3020; Kleine Schel- visch per kist van 50 KG. f.189.50; Ka beljauw per kist van 125 KG. f.7221; Gullen p. kist van 50 KG. f.17—6.50; Heil bot per KG. f. 0.90; Wijting per kist van 50 KG f. 6.10—2.20; Makreel per kist van 50 KG. f.15. Aangevoerd: 505 kisten versche haring, f. 3.50—4.80 per kist. Aangekomen de stoomtrawlers: PG. 441 met f.2078; HC. 43 met f.2641, en de log gers RO. 9. met f.870; SCH. 6 met f.542; KW 175 met f.361; KW. 75 met f.298: KW. 89 met f.479, KW. 101 met f.495; KW. 60 met f.467; KW. 169 met f.400; KW. 91 met f.223; KW. 27 met f.193; KW. 108 met f.383; KW. 112 met f.358; KW. 178 met f 466; KW. 154 met f.350; KW. 28 met f.300; KW. 24 met f.438; KW. 59 met f.351; KW. 155 met f.614; KW. 46 met f410: KW. 52 met f.373: KW. 104 met f.477; KW 130 met f.240 KW. 132 met f 342; KW. 19 mei f.440: KW. 124 met f.410: KW. 153 met f.526; KW. 49 met f.352; KW. 41 met f.400: KW. 58 met f.452; KW. 78 met f.1400: KW. 51 met f.320; KW. 114 met f.490; KW. 35 met f.530. (Niet officieel) VRIJZ. DEMOCRATISCHE JONGEREN. Een landdag te Arnhem. Gisteren vond te Arnhem in het open luchttheater een landdag plaats, georga niseerd door de Vrijz. Democratische Jongeren organisatie. Om tien uur ver zamelden de jongeren zich op het Velper- pleln om een optocht te formeeren naar het landdagterrein, dat met vlaggen feestelijk versierd was. Te circa 11 uur arriveerde de stoet op het terrein. Onder luid applaus arriveerden om half twaalf minister Oud en zijn echtgenoote. Daarna opende de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer D. J. A. Geluk, uit Haarlem, den landdag, waarop ongeveer 1200 personen aanwezig waren. Vervolgens heesch mr. A. M. Joekes de bondsvlag, waarna hij een rede hield, welke getiteld was: „onoverwinnelijke kracht". Na een défilé der afdeelingen met haar vlaggen en vaandels, sprak de heer van Erven Dorens eenige inleidende woorden tot het bezoek van het openluchtmuseum. Hierna werd gepauseerd. Het openluchtmuseum werd in groote groepen bezocht. Na de pauze sprak minister Oud over: „Oude beginselen en nieuwe tijden". Staande zongen de aanwezigen vervol gens het Wilhelmus. Hierna volgden Twentsche boerendansen, uitgevoerd in costuum en met harmonika begeleiding door leden van de afdeeling Almelo. Het hoofdbestuurslid Jan Haan, sprak nog een propagandistisch woord en bracht hulde aan de organisatoren van dezen landdag, den heer en mevrouw Deering. Een volksdansuitvoering werd nu gegeven door het Nederlandsch centraal bureau voor volksdansen te Oosterbsek onder leiding van dr van der Ven. Het succes was uitbundig. Met een op wekkend woord sloot de voorzitter hierna den landdag. HULDIGING VAN SIR HENRY DETERDING. Gisteravond heeft in kasteel Oud-Was senaar een diner plaats gehad van de bul- tenlandsche vertegenwoordigers van de Koninklijke, dat dit jaar wel een bijzonder karakter droeg omdat sir Henry Deterding als eere-gast mede aanzat. Een zestigtal personen vertegenwoor digers uit verschillende landen met hun dames had plaats genomen aan de smaakvol versierde tafel, waarop de vlag gen der verschillende nationaliteiten prijk ten. De geheele versiering was gehouden in de shell-kleuren: rood en geel. Vóór sir Henry lag de vlag van de koninklijke uit gespreid, waarop een gouden kroon was geplaatst. Op het kasteel wapperde de vlag van de Koninklijke, des avonds verlicht door schijnwerpers, welke ook een gedeelte van den tuin een tooverachtigen aanblik ga ven. Een drietal toespraken werd ge houden. Na het diner werd door het gezelschap „Tjahnja Timoer" een demonstratie gege ven van Javaansche dansen, met begelei ding van gamelang. Ook werd krontjong- muzlek ten gehoore gebracht. Er heerschte een zeer geanimeerde stem ming welk tot vroeg in den ochtend duurde. Hedenochtend had in het Bcukenbosch van het clubhuis „te Werve" te Rijswijk, het sportveld van het personeel der Ba- taafsche Petroleum Maatschappij. de ont hulling plaats van een borstbeeld van dr. H. W. A. Deterding, die. zooals bekend, op 19 April jl. zijn zeventigsten verjaardag heeft gevierd. DE JAARVERGADERING VAN DE A. V. R. O. In de jaarvergadering van de A.V.R.O. in Den Bosch, werd de heer De Clerq na 5 jaren de functie van tijdelijk voorzitter te hebben vervuld bij acclamatie definitief tot voorzitter gekozen. De controle-commissie deed rapport over het boekjaar 1934, waaraan de ver gadering aan de rekening en verantwoor ding hare goedkeuring hechtte. Als laatste punt der agenda werd het voorstel goedgekeurd tot wijziging van de statuten; en het huishoudelijk reglement in den geest, zooals deze aan de stemge rechtigde leden ter algemeene vergadering •■varen voorgelegd. Ook werd bekrachtigd bet besluit van het algemeen bestuur tot aankoop voor den prijs van f. 8.299 van het gebouw Lange Burg 93 te Middelburg, waarin is gevestigd het AVRO-bijkantoor. Van de rondvraag maakte de heer Dr. Molhuysen gebruik, die met groote waar deering sprak over het prachtige verloop van den feestdag van Zondag 5 Juli en den heer Vogt als directeur hulde bracht en diens liefde, toewijding en vlijt schet ste. Mevrouw Content sprak namens de ge westelijke bestuursleden woorden van dank voor de ontvangst tijdens de feest dagen, waarna tot slot de jaarlijksche spreker, de heer de Graaf uit 's-Graven hage waardeerende woorden sprak namens de luistervinken. Om ruim vier sloot de voorzitter de vergadering. NATIONALE WONINGRAAD. De Nationale Woningraad heeft zich tot den minister van sociale zaken gewend met een adres, waarin de aandacht wordt gevestigd op de huurmoeilykheden, welke door de woningbouwverenigingen en ge meenten worden ondervonden, t.a.v. haar woningen, welke zonder rijkssteun zijn tot stand gekomen. Gevraagd wordt, om ten behoeve van deze woningen dezelfde maat regelen te nemen, in den vorm van bij- drageverleening voor huurverlaging, als voor de met rijkssteun gebouwde woning wetwoningen gelden. Zeer dringend wordt de regeering verzocht, om spoedig over te gaan tot een verlaging van de rente der voor vele dezer woningen bij de rijksfond sen loopende leeningen en deze rente in overeenstemming te brengen met de rente "/elke geldt voor de rijksvoorschotten in gevolge de woningwet. Zooals men weet, heeft de regeering daartoe reeds in 1935 de bevoegdheid gekregen door een wijzi ging van de beleggingswet. L. M. HERMANS. Dinsdag 21 dezer viert de heer L. M. Hermans te Arnhem, lid der le Kamer, zijn 75sten verjaardag. De heer Hermans werd 21 Juli 1861 te Amsterdam geboren en was aanvankelijk werkzaam als koffiehuisjongen, loopjongen en tooneelspeler In 1889 werd hi1 werk zaam voor den Soo. Dem. Bond Nadat h't1 als boekhandelaar en lournalist opgetreden was. werd hit propagandist voor de SD.A.P. die hem achtereenvolgens in den gemeente raad van Arnhem bracht die hem tot wet houder koos. in'de Prov. Staten van Gel derland en in de 2e Kamer. Sinds 1925 maakt de 75-iarige die vroeger als propa gandist van-de S.D.A.P den blinaam droeg van den rooden Duivel deel uit van ons Hoogerhuis. „FRIEZENDEI" TE AMERSFOORT. In het gemeentelijk openluchttheater in „Birkhoven" te Amersfoort heeft gisteren de tweejaarlljksche landelijke bijeenkomst van den Bond van Friesche gezelschappen buiten Friesland plaats gevonden. Zij was, ondanks het ongunstige weer, bezocht door ca. 700 Friezen uit vele deelen des lands. Nadat de samenkomst geopend was door den heer J. Eppenga, secretaris van „Ut en Thus" te Amersfoort (de functie van voorzitter van deze vereeniging is vacant), heette de heer J. Winkelman uit Amster dam, voorzitter van den bond, de bezoe kers welkom. Den heer Oudendijk uit Huls ter Heide. H.B.-lid van de Alg. Ned. Ver eeniging, bracht hij dank voor diens krachtige bemoeiingen, in het belang van de instandhouding der Friesche taal. Spr. begroette verder de afgevaardigden van den bond van Friesche vereenigingen in Friesland, de jury voor den zangwedstrijd en den Frieschen schilder Baukema uit Velp. Jhr. mr F. A. M. A. van Humalda van Eysinga uit Den Haag bood een door hem beschikbaar gestelden wisselbeker voor zangkoren van tot den bond behoorende vereenigingen aan. De zangwedstrijd, die vervolgens werd gehouden, had het vol gende resultaat: eerste prijs en wisselbe ker: „Rjucht en Sljuchi" te Den Haag 348'/t punt); 2e prijs: „It Heitelan" te Hilversum (325 punten); „dr. E. Hal- bertsma" te Arnhem (323 punten); „Gys- bert Japlcx" te Haarlem (312','t punt) en „Ut en Thus" uit Amersfoort (290 punten) De prijs voor de beste uitspraak en den directeursprijs vètwierf „Rjucht en Sljuchi" te 'sGravenhage. „It Heitelan" te Hilversum verkreeg met 109 stemmen den publieksprijs. De opvoering van het openluchtspel „Bresan" van dr. J. B. Schepers onder regie van den heer W. J. Vaatstra vond veel bijval. -0 DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 22 tot en met 27 Juni het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen 534.400 bedroeg. Hieronder zijn begrepen 75.100 landarbei ders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aan gaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 459.300 verzekerden, niet behoo rende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos'. In de week van ?2 t/m 27 Juni 1935 28,9 In de vorige verslagweek (8 t/m 13 Juni 1936) 29 In de overeenkomstige verslagweek van 1935 27 °/o. In de overeen komstige verslagweek van 1934 23.1 "/o. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 27 Juni 1936 in to taal 396.118 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 374.685 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 378.892 werkloos, on der wie 362.384 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal voor werkverschaffing en steun verlening waren einde Mei 1936 45.054 werklooze arbeiders geplaatst bij een werkverschaffing. Bovendien waren 708 personen met finartcieelen steun van de overheid tewerkgesteld in het landbouw- ea tuinbouwbedrijf, laatst bedoeld aantal is niet begrepen onder het in een vorig bericht als werkloos opgegeven aantal per sonen op het einde van Mei 1936. TIENDE LANDDAG AFD. ZUID-HOLLAND DER VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLISCHE DRANKEN. Gisteren organiseerde de Zuid-Holl. Pro- paganda-Commissie der Ned. Ver. tot Af schaffing van Alcoholische dranken in Meijendell haar lOden landdag. Door den heer A. Don, voorzitter der Z.H.P.C., werd voor de honderden deel nemers een welkomst- en openingsrede uitgesproken. De zangvereeniging „Sluit Schiedam" bracht een zestal nummers ten gehoore, terwijl de J.V.O.-afdeelingen een gevarieerd program van zang, muziek en dans uit voerden. In een Landdagrevue schetste de heer A. Bakker,, uit Schiedam, secretaris der Z.H.P.C., op duidelijke wijze hoe de Z H. P.C. gedurende 10 jaar in Meijendell haar landdag vierde, waarbij hij een op somming gaf, welke sprekers gedurende dat tijdvak in het belang der drankbestrijding het woord hadden gevoerd. Het hoofdbestuurslid, mr. H. Willemse. uit Voorburg, sprak vervolgens over het onderwerp „Drankbestrijding in wijder verband". Hierna werd nog opgevoerd een leeken- spel en werd een poppenkast voor de kin deren vertoond, waarna met een toepasse lijke rede deze landdag door den voorzitter, den heer Don, werd besloten. NATIONAAL JONGERENVERBOND. Landdag op kasteel Doorwerth. Het Nationaal Jongerenverbond heeft Zaterdag op het historische kasteel Door werth een landdag gehouden, welke door 600 a 700 jongeren uit alle deelen des lands werd bijgewoond. Nadat de trompetten van het korps rij dende artillerie eenige fanfares hadden doen hooren, heette de districtsleider mr. H. G. Engelberts de autoriteiten en de deelnemers welkom. Hierna spraken pater prof. F. Otten en oud-minister J. J. C. van Dijk. STAKING VAN BAKKERSGEZELLEN TE LYON. PARIJS, 13 Juli (D.N.B.) De bakkers gezellen te Lyon hebben gisteren besloten in staking te gaan. HET DUITSCH—OOSTENRIJKSCHE ACCOORD. LONDEN, 13 Juli (Reuter) In huil commentaren op het Duitsch—Oostenrljk- sche aceoord spreken de bladen algemeen de meening uit. dat de overeenkomst al thans voorloopig de spanning in Midden- Europa vermindert Zij betwijfelen echter, of daardoor een permanente oplossing be reikt zal zijn. De „Times" wenscht Hitier geluk en ver klaart, dat het accoord stabilisatie en pa cificatie in Midden-Europa moet brengen. Het blad is het eens met Italië, dat op hei standpunt staat dat ook Duitschland de qonferenie te Brussel moet bijwonen. De „Daily Telegraph" constateert dat de banden tusschen Duitschland eenerzljds en Italië en Hongarije anderzijds verste vigd zullen worden, hetgeen zou kunnen leiden tot de vorming van een revisionis tisch blok. Volgens de „Morning Post" is het gtvnt.1 van tevredenheid getemperd door de plot selinge aankondiging der overeenstem ming. Het schijnt, dat Hitier een van zijn doelstellingen voorloopig in den steek laat om zijn krachten te concentreeren op het slagen van een andere: „het drijven van een wig tusschen Frankrijk en zijn vrien den". De „Daily Mail" verklaart, dat Italië en Duitschland, de twee. meest bewapende landen van Europa, in het vervolg een ge meenschappelijke politiek zullen voeren en een onweerstaanbare combinatie zullen DE HERDENKING VAN VERDUN. VERDUN. 13 Juli (Reuter) Het hoog tepunt van de plechtigheid op het slagveld van Verdun is de eedsaflegging door ruim 100.000 oud-frontstrijders geweest. De fakkel werd overhandigd aan een dor vier jeugdige soldaten, die onbeweeglijk stonden opgesteld voor het monument, dat de lijken van zeven onbekende soldaten bevat. Vervolgens werden de vier toortsen rondom het monument ontstoken, hetgeen geschiedde door een oorlogsweduwe, door een moeder, door een kind en door een zwaargewonde. Driemaal herhaalden de oud-frontstrij ders de woorden „voor den wereldvrede",;: waarna een oorlogsinvalide de volgende eedsformule uitsprak: „omdat zij, die hier en elders rusten sléchts de eeuwige rust zijn ingegaan om den vrede te vestigen, en omdat het van ons een heiligschennis zou zijn in de toekomst te aanvaarden, wat de dooden hebben veracht, daarom zweren wij te verlangen en te waarborgen den vrede, weiken,wij aan hun offer verschul digd zijn". De .formule werd in de zestien talen der aanwezigen herhaald. De deelnemers verspreidden zich ten slotte om den nacht door te brengen in de enorme kampen, welke in de omgeving ^aii Verdun waren ingericht. DUIVENSPORT. HET OOSTEN N. B. v. Z. Wedvlucht vanaf Eindhoven met jonge duiven, afstand der hokken 104.01 tot 108.20 K.M. In concours 108 vogels, welke in vrijheid werden gesteld om 1,30 uur met straffen Noordwesten wind en zwaar be wolkte lucht. De uitslag is als volgt: N. N. 1; Breedijk 2, 8, 9, 22; Cossée 3. 6, 13, 17; Versteeg 4, 7, 20; Geel 5,14; Christiaanse en v. Doorn 10, 15, 16, 18; Schroder 11, 12; v. Gennip 19; Houthoff 21. De eerste vogel bereikte het hok 3 uur 17 min 20 sec., met een snelheid van 980,49 Mtr. p. min. De laatste puntentellend vogel om 3 uur 59 min., met een snelheid van 710,20 Mtr. p. min. A.s. Vrijdag lnkorven voor Weert. UIT AALSMEER. De postduiven-vereeniglngen „De Tele graaf" en „Strijd en Vriendschap" alhier hebben Zondag een wedvlucht gehouden vanaf Montarges (Frankrijk), afstand resp. 497 en 499 K.M. De uitslag was voor „De Telegraaf": 1, 3, 8 W. Baars; 2, 6, 9, Joh. Versteeg; 4, 7, A. Keessen; 5, 10, Jac. Koper. Ëerstaankomende duif n.m. 12.27.24 uur. „Strijd en Vriendschap": 1, 3, 11, 12, Joh Baarssen Dz.; 2, 9, Gb. Stevens: 4, A. Been Jz.; 5, 8, H. Verbeek Jr.; 6, Joh. Postma; 7. E. Jans; 10, G. C. van Dam. Aankomst le 12.23.45, 12de duif 12.59.15 uur n.m. De duiven werden losgelaten des v.m. 6 uur. Na de redevoeringen vereenigden de deelnemers zich aan een broodmaaltijd in restaurant de „Westebouwing", waar de algemeene voorzitter mr. W. de Vries een opwekkende toespraak hield. Met zang van het Haagsche N.J. V.-koor en een taptoe door de Haagsche N.J.V.- band werd de landdag besloten. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, zal op Donderdag 16 Juli niet plaats hebben. UIT NED. WEST-IND1E. DE BRAND TE WILLEMSTAD GEBLUSCHT. Twee millioen gulden schade Reuter seint uit Willemstad dat de brand die bti de raffinaderij der Kon'nkliike Pe troleum Maatschappij was uitgebroken, blina ls aebluscht. De schade wordt op 2 millioen gulden geschat MILITAIR LUCHTFEEST OP LE BOURGET. De ontwikkeling der Franschc luchtmacht. Het militaire luchtfeest, dat gisteren onder auspiciën van het Fransche minis terie voor de luchtvaart werd gehouden, wordt beschouwd als een belangrijke mijl paal in de ontwikkeling en den opbouw van de Fransche luchtmacht. Men heeft het publiek ervan willen overtuigen, dat het nieuwe materiaal elke concurrentie met het buitenland kan weerstaan en dat de Fransche vliegers in staat zijn, het materiaal te gebruiken en eruit te halen, wat erin zit. Vele tienduizenden hebben op Le Bour- gcl de verrichtingen der militaire vliegers bijgewoond, zoodat het verkeer tusschen de luchthaven en Parijs ondanks de honder den polltie-agenten er vrljwljl door ont wricht was. Hoewel de enkeling zich tel kens opnieuw met bezorgdheid herinnert, dat het doel van dit alles dood en ver nietiging is, kende het enthousiasme van de massa voor de waarlijk buitengewone prestaties der vliegers geen grenzen. NIEUWE UITGAVEN. Bij W. J. Thieme en Cle, Zutphen: „Hoe Hans fortuin maakte", door G. Broenink. Kindertooneelstukje in 4 bedrij ven, door G. Broenink. Bij Tjeenk Willink Ultg.-Mij. te Zwolle, In de Schuurman en Jordens éditle: „Luchtvaartwet", Besmettelijke ziekten wet, wetten betreffende uitoefening der geneeskunst. Bij Van Holkema en Warendorf's Ultg. Mij. Amsterdam: „De Gelukzalige Eilanden", reisgids naar Madeira, Canarïsche eilanden en Azoren, door mr. W. J. van Balen. „50 Probleemspellen", verzameld en ge analyseerd door mr. F. W. Goudsmit. „Patronen voor Kruissteek- en Smyrna- werk", deel X van de bibliotheek de Vrouw en haar huls. Een plattegrond van Amsterdam 1936 met bijbehoorende stratenlljst. MAANDBLADEN. WPl 'j fx* Het R.K. Bouwblad is ditmaal geheel gewijd aan de Parochiekerk. Van de redactie van het maandblad „De Schaakwereld", Nos 23, Amsterdam, ont vingen wij het eerste nummer van genoemd tijdschrift. Achtereenvolgens wordt in dit nummer geschreven over Landau kampioen van Nederland, jhr. (van den BoschSplel- mann 56, mej. A. M. van Schalk, dames kampioene. TE VER IN ZEE GEWAAGD. De 18-jarige dienstbode C. A. uit de Bankastraat te Den Haag, waagde zich gisteren te ver in zee aan het Noorder- strand. Zij moest gered worden door twee burgers. Intusschen was zij bewusteloos geworden en had eenige verwondingen aan de beenen opgeloopen, doordat zij in aan raking was geweest met een golfbreker. Ter plaatse is zij bijgebracht en verbonden. Door haar werkgeefster is zij per taxi af gehaald. o UIT EEN FLESCHJE AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN. Drie-jarig kindje aan de gevolgen overleden. Het drie-jarig zoontje van de familie B, uit Eindhoven, dat bij zijn grootouders op Lennisheuvel, onder Boxtel, logeerde, dronk gisteravond in een onbewaakt oogenblik uit een fleschje azijn-extract. Oogenblik- kelijk werd het kind naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd, waar het in den afge- loopen nacht is overleden. AANBIEDING OPROEP VOOR DEN VREDE. Woensdagmiddag zal om 4 uur een deputatie van den internationalen vrou wenbond voor vrede en vrijheid, afd. Ne derland, aan den minister van buiten- landsche zaken aanbieden de circa 100.000 handteekeningen van Nederlanders op de „opdracht der volken aah de regeeringen der geheele wereld". Dit geschiedt in alle landen afzonderlijk, terwijl in September het totaal der hand teekeningen van alle landen door het in ternationaal hoofdbestuur aan den Vol kenbond zal worden gebracht. DE HEER J. D. TRESLING OVERLEDEN. In den ouderdom van 63 jaar is gisteren te Den Haag overleden de heer J. D. Tresling, directeur van het Nederlandsch post- museum In 1894 trad de heer Tresllne bij het hoofdbestuur der P. T. en T in tiide- ltiken dienst en on 1 October 1895 zinz hij als klerk in vasten dienst over. Na de ver schillende rangen tot en met dien van hoofdcommies te hebben doorloooen. werd de heer Treslinz 9 Augustus 1929 aange wezen a:s directeur van het Nederlandsche Postmuseum. De heer Treslinz was ridder in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg Zijn stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. te kwart over elf op de Roomsch-Katho- lieke begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag worden teraardebesteld. E—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2