De gewijzigde plannen voor het Raadhuis te Alphen. T7&ta Jaargang MAANDAG 13 JULI 1936 No. 23403 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vporultbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.18 Franco per post f, 2.35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. STORING IN DE ELECTRICITEITS - VOORZIENING. Gisteravond ls een groot deel der stad gedurende ongeveer 2 uur, van electriclteit verstoken geweest. Om 6 uur 15 traden n.l. tegelijkertijd 2 storingen op in het 3000 volt net. De eerste tout was gelegen in de voedingskabel van de centrale naar het schakelkastje bij het borstbeeld van Rembrandt op het Noord eindsplein. De tweede storing zat in den hoogspanningskabel ln de omgeving van Stations- en Rijnsburgerweg. Vooral de bioscopen hebben van deze ontijdige stroomonderbreking veel hinder ondervonden. Om kwart over zeven kon een gedeelte van het gestoorde net weer in gebruik worden genomen, terwijl om 8 uur 20 het euvel weer geheel hersteld was. GEM. H.B.S. VOOR MEISJES. Geslaagd voor het eindexamen Middel bare Meisjesschool: A. W. K. Begeer, Was senaar; W. E. M. Brandt; H. J. van Buren; A. J. Couwenberg; L. M. A. Goddijn; J. M. Kuvok, Voorburg; P. LILevense, Wassenaar; J. L. Meijer, Voorburg; S. Th. Nieman, Warmond; S. Riemens; T. G. Taconis; M. A. Timmers; W. A. M. A. van den Worm, Oegstgeest. Algewezen 1. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. BEGRAFENIS SLACHTOFFER MOTOR ONGELUK. Het stoffelijk overschot van den Leid- schen student E., die Vrijdagavond bij Assen bij een motorongeluk om het leven kwam, zal worden ter aarde besteld op „Oud Elk en Duinen" te 's Gravenhage, morgenmiddag te half een. R.K. VAKSCHOOL. Geslaagd voor de acte NVHI (leerares koken en voedingsleer) de dames B. E. Bos; Groningen; L. B. Oosterwijk, Groningen en W. A. M. Coenen, Roermond. L.V.V. „ZUIDERKWARTIER" Feestavond. Zaterdagavond werd in den Theetuin „Ouci Hortuszicht" ln intiemen kring een gezellige avond gehouden van de Leidsche Voetbalvereeniging „Zuiderkwartier". Toen de voorzitter de heer A. C. v. d. Woerd te negen uur deze bijeenkomst opende bleek de opkomst zóó groot, dat allen nauwelijks een plaatsje konden vin den. De voorzitter zeide. dat het doel van dezen avond was den onderlingen band zooveel mogelijk te versterken In de twee laren, dat de afdeeling voetbal zich heeft afgescheiden van de speeltuinvereniging, is het steeds crescendo gegaan. Spr. hoopte dat dit zoo zal blijven. De prestaties van het afgeloopen seizoen zlin zeer goed en spr. is overtuigd dat wanneer de eensge zindheid en goede clubgeest zoo blijven, ook de komende comDetitle tot een goed resul taat zal lelden. Voor dezen avond werd verder medewer king verleend door de heeren Lancel en Houps. accordeonist en pianist en het trio v. d. Woerd-Beurse, terwlil een 33 tal fraaie prijzen beschik1" ar was gesteld door winkeliers en zakenmenschen uit de om geving. Nadat de heeren Lancel en Houps zich in een 3 tal nummers op uitstekende wijze had laten hooren. zorgde het trio v. d. Woerd-Beurze, voor het komische gedeelte van den avond. De aanwezigen amuseer den zich opperbest en gaven van hun te vredenheid blük. door een langdurig ap plaus. dat tenslotte tot een ovatie aanzwol. Toen de voorzitter te half een met een enkel woord het einde van het program ma aankondigde, was dit menigeen te vroeg. Aan de dames Fakkel-v. Deventer, Ooiiendük. v Dorrepaal en v. d. Woerd, werden bloemen uitgereikt, terwlil de voorzitter dankte voor hun belanglooze medewerking. Een dansje besloot wen welgeslaagden avond INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. TUINCONCERT „DE POST". Voor een, de koele temperatuur ln aan merking genomen, vrij talrijk en aandach tig luisterend publiek, heeft het Leidsch Harmoniegezelschap „De Post" onder lei ding van zijn directeur, den heer M. Bol- derdijk gisteravond in den fraaien tuin van „Oud-Hortuszicht" aan den Witte-Sin- gel een concert gegeven. De nummers wer den correct uitgevoerd en werden met een hartelijk applaus beloond. Geslaagde ochtend met „De eeuwige Droom". Waar door verschillende leden gevraagd was, ook in de zomermaanden een enkele keer 'n filmbijeenkomst te beleggen, meen de het bestuur een proef te kunnen wa gen en organiseerde het gisterochtend een filmvertooning in het Nieuwe Roxy-Thea- ter, welke zeer zeker geslaagd genoemd mag worden, daar een vrij goed gevulde zaal genoten heeft van een voortreffelijk programma. Voor deze speciale gelegenheid n.l. had de directeur van het theater afstand ge daan van de première van de prachtige film: „De eeuwige Droom", een vrije be werking van het historische gegeven over de eerste bestijging van de Mont-Blanc. Zeldzame natuuropnamen en een sug gestief spel van de hoofdpersonen, maken deze rolprent tot een prachtig geheel van cultureele speelfilm ln den besten zin van het woord. De heer H. v. Woudenberg, voorzitter der afdeeling, bracht den directeur dan ook hartelijk dank voor zijn bereidwilligheid. Aan de hoofdfilm ging behalve een jour naal nog een tweetal kleinere film voor af, waarvan de eerste een reeks natuur opnamen begeleid door zang van streek- liederen, de tweede een parodie op de Ame- rikaansche bokssport. Medegedeeld kan nog worden, dat de proef over enkele weken zal worden her haald met een niet minder mooie film: De strijd tegen de Wateren. MILITARIA. In het tijdvak van 1318 Juli zullen de navolgende reserve-officieren bij het 6e regiment veld-artillerie alhier onder de wapenen komen voor het volgen van een gecomprimeerden cursus, de reserve le luit. Van 't Hof, 2e luits. De Vries, Scheltens, Bergema, Broekhuijzen, v. d. Breggen, Dun, Dresselhuys, Boelsum, Stempels en Schip per. f In het tijdvak van 2025 Juli komen de navolgende reserve-officieren bij het 6e regiment veld-artillerie alhier onder de wapenen voor het volgen van een gecom primeerden cursus, de reserve kapt. v. d. Meijden, Berg, res. le luits. Raaff, Oost man Gorlings, Bogerd, Galle, Hauer, van Zelm en Moeree. VOLKSTUINVEREENIGING P. C. L. Geslaagde propaganda-middag. Zaterdagmiddag hield bovengenoemde vereeniging een propaganda-theemiddag op haar tuin ten zuiden van de Toussaint- kade. De voorzitter de heer I. Harteveld sprak om 3 uur een welkomstwoord tot de vele aanwezigen, inzonderheid tot den be schermheer mr. C. A. Leembruggen en dankte hem voor de groote belangstelling steeds aan de vereeniging betoond en te vens voor den mooien wisselbeker door hem voor den jaarlijkschen tuinwedstrijd be schikbaar gesteld en voor de extra-subsidie waardoor het het bestuur mogelijk was ge worden om het bestuurslokaal te meubilee- ren. Dank bracht hij verder aan de gede- legeerd-commissarisen de heeren H. de Nie en H. M. Pont voor hun zeer gewaardeer- den steun en aan het muziekgezelschap P. C. L„ dat onder leiding van haar di recteur den heer Bolderdijk, haar welwil lende medewerking verleende. Ten slotte richtte hij een dankwoord tot de dames, die zich bereid hadden verklaard om de vele aanwezigen van thee en limonade te voorzien. Verder waren aanwezig afgevaardigden van het hoofdbestuur van het Alg. Verbond van Volkstuinen, van de plaatselijke zuster- vereeniging „Ons Genoegen" en „Ons Be lang", speeltuinver. „Westerkwartier", de juryleden, de heeren Boeing uit Haarlem, Vroolijk en Broeksema; mede waren aan wezig overste van Mens en het eerelid de heer Joh. Jonker. Hierna kreeg mr. Leembruggen het woord, die dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en tevens voor de uitnoodiglng hier aanwezig te zijn, waar voor hij zeer erkentelijk is. Hierna ging hij over tot de opening van het bestuurslokaal; het verheugde hem, dat de lang gekoester de wensch van het bestuur in vervulling is gegaan en hij sprak den wensch uit, dat het bestuur hier nog vele jaren in het be lang van den tuin moge werkzaam zijn. Tevens wees hij er op, dat dit gebouwtje door eigen leden is gemaakt. Vervolgens knipte hij het lint, dat den toegang belem merde door, waarna hij de deur opende en het bestuur zijn bezit kon aanvaarden. Daarna ging hij over tot het uitreiken van de behaalde prijzen in den tuinwedstrijd, allereerst van den door hem geschonken wisselbeker, welke werd gewonnen door C. Baart. Voorts kregen eerste prijzen I. Harteveld en H. S. v. d. Zeeuw; tweede prijzen werden toegekend aan J. Koeten, C. A. Wesselius, J. Boom; derde prijzen aan L. v. d. Voet, W. J. v. d. Berg en H. v. d. Leek, wien tevens een fraai boekwerk ten deel viel, dat door een volkstuinvriend was geschonken; 4de prijzen aan W. S. den Houter, A. Mulder, A. Pardon, J. v. d. Berg, S. Kruit; 5de prijzen W. Mark, C. Leget, C. v. Weeren. P. D. v. d. Berg en W. van den Brink. Het muziekgezelschap P. C. L. ontving de toezegging van een muzieknummer op kosten van de ontvangende vereeniging, waarvoor de heer Bolderdijk hartelijk dank zeide. Hierna voerde het woord de heer Boeing, bondssecretaris en tevens jurylid. Deze wees op den vooruitgang van dezen tuin en spoorde aan voort te gaan op den ingesla gen weg; dan twijfelde hij er niet aan of het doel zal worden bereikt, n.l. dat de volkstuin zal worden aller familietuin. De volgende spreker was het jurylid de heer Vroolijk, die zeide, de keuringswerk zaamheden met genoegen te hebben ver richt. Veel goeds had hij al van dezen tuin gehoord, maar hij moest erkennen: de helft van het goede was hem niet bekend. Ver der wees hij op het fraaie en veredelende karkater van het volkstuinen, juist in de zen tijd van sportverdwazing. De volkstuin is de sport, waarvan het geheele gezin profiteert. Hierna sprak de heer van Weizen namens den Leidsche Bond van Volkstuinen. Deze wees op de propaganda, welke door den bond kan worden gevoerd, terwijl als laat ste spreker het woord kreeg de 2e voorzit ter van het Alg. Verbond, de heer Uitham. Deze laatste hield een propaganda-rede. waarin hij op het nut en aangename, dat de Volkstuin biedt, wees. Spr. noemde hier bij de volkstuinen in Amsterdam, waar de volkstuinen mooier zijn dan de Stadsplant- soenen; daar zoekt het gezin verstrooiing in de vrije natuur temidden van zelf ge kweekte groenten en bloemen. Hij ried het bestuur aan voort te gaan op den ingeslagen weg, want, zeide hij, wijzende op het nieuwgebouwde huizen complex, de scheiding tusschen deze huizen en uw tuin is hier klein. Tracht door hier iets schoons te scheppen uw gemeentebe stuur ervan te overtuigen, dat uw tuin en uwe idealen te mooi zijn om in bouwgrond te worden omgezet. Hierna werd een rondwandeling over den tuin gemaakt en mochten vooral de tuinen van de prijswinners zich in een buitenge woon druk bezoek verheugen. Van het college van Burgemeester en Wethouders was bericht van verhindering ingekomen. BINNENLAND. Tal van ernstige verkeersongelukken. (Qemengd, 2e Blad). Bestuurder van smokkelauto te Maas tricht door kommiezen bij achtervolging doodgeschoten. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Het Duitsch-Oostenrijksche accoord ge sloten, (Buitenland, le en 3e Blad). Italië zal niet deelnemen aan de a.s. Locarno-conferentie te Brussel, (Buitenl., le Blad). Griekenland beschouwt het Middelland-, sche Zee-accoord als geëindigd. (Buitenl., le Blad). Meer dan duizend dooden tengevolge van de hitte in Amerika; gelukkig eindelijk volop regen! (Buitenland, le Blad). De oud-strijdersherdenking te Verdun. (Buitenland en Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zooals wij reeds hebben gemeld, zijn door de architecten Blaauw en Hooijkaas-Lockhorst eenige belangrijke wijzigingen in de «w, hen ingediende plannen voor het Raadhuis te Alphen aangebracht. Hierboven publiceeren wij de gevels van net Raadhuis, zooals deze er volgens de nieuwe plannen uitzien. Boven de gevel van hetplan-Blaauw en onder die van het plan- Hooijkaas-Lockhorst. JUBILEUM-TUINFEEST „ZUIDERKWARTIER". 350 Kinderen genieten van een buiten gewoon goed geslaagden middag. Zaterdagmiddag had de speeltuinvereeni- ging „Zuiderkwartier" ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een tuinfeest geor ganiseerd voor de kinderen, dat tot een groot succes is geworden. Een groote groep gecostumeerden stelde zich om 2 uur op om door een jury, bestaande uit leden van „Nut en Vermaak" gekeurd te worden. Hier naast kwamen te staan dedeelnemers(sters). aan den wedstrijd in het versieren van fietsen, hollanders, steps, auto's, paraplu's en hoepels, die gekeurd werden door een jury bestaande uit vakmenschen op tuin bouwgebied. Zeer interessante versieringen waren aangebracht; om er slechts één uit vele te noemen een auto omgebouwd in een vliegtuig dragende de letters Z.K. 10. Om streeks half drie werd een stoet geformeerd, welke een rondgang door dit stadsgedeelte maakte. Voorafgegaan door het muziekge zelschap „Werkmans Wilskracht" nam deze rondgang een half uur in beslag. Dank zijl een voldoend aantal leiders(sters) verliep deze tocht bijzonder ordelijk. Vele stadge- nooten, uit alle deelen der stad, hadden zich langs de te volgen route opgesteld en. genoten van deze fleurige groep kinderen. Na terugkeer op het speelterrein werd al spoedig een aanvang gemaakt met de kin derspelen, o.a. kopslaan, ringsteken, blaas- trappen, treinloopen met hindernissen, blokjes rapen, ezeltje steken, balletjes dra gen, eierloopen, enz. Tusschen déze spelen door werden den kinderen ververschingen aangeboden, wat allen uitstekend smaakte. Omstreeks half 6 werd een gecostumeerde korfbalwedstrijd gespeeld. Van korfbalsport was echter niet veel te zien, daar er in het geheel geen ver band te vinden was, wat weer niet te ver wonderen viel, daar een negerin, een con ducteur, een kok en een Zigeunerin elkaar toch ai niet verstaan. Het was in elk geval een aardig gezicht, terwijl toch de aan dacht gevestigd werd op de korfbalsport. Na afloop van dezen wedstrijd sprak de waarnemend voorzitter een woord van dank tot allen, die tot het slagen van dezen mid dag hadden meegewerkt, o.a. aan ouders, jury-leden en E.H.B.O. Nadat de prijzen waren uitgereikt wachtte ieder kind nog een aardige verrassing in den vorm van een beker met inhoud, waarvan op de buiten zijde een opkomende zon (symbool der ver.) met de jaartallen 1926/1936 en het onder schrift „Leidsche speeltuinvereen. „Zuider kwartier". Met dankbaarheid zullen velen op dezen middag, die door prachtig weer begunstigd werd, terugzien. De uitslag van den costuum- en versier- wedstrijd luidde als volgt: Gecostumeerde jongens: 1ste prijs Vogt, 2e pr. Kobs, 3de pr. v. Rossen. Troostprijs v. d. Reijden en groepsprijs Dool. Gecostumeerde meisjes: 1ste pr. Heetveld en Mulder; 2de pr. Wagemans en Philippo; 3de pr. Schouten en Ramp; 4de pr. Tuinhof de Moed; 5de pr. Laven; groepsprijs Got- tenbos en Akkerbom, troostprijs Mooten. Versierde fietsen: 1ste pr. Slijkhuis, 2e pr. Fijen, 3de pr. Niehoff; troostprijs Boo gaards. Versierde hollanders: 1ste pr. Spijker, 2e pr. Nieuwenhuis, 3de pr. Kriek; troostprijs Verbeek. Versierde hoepels of paraplu's: 1ste pr. v. d. Burg, 2de pr. v. d. Meijden, 3de prijs Hofman. Versierde autopeds: 1ste pr. Bosnia, 2da pr. Brokaar, 3de pr. Tuinhof de Moed. Uitslag costuumwedstrijd korfbal, afd. meisjes: 1ste pr. C. Bakker, 2de pr. J. van Hoven, 3de pr. I. Stormer. Jongens: 1ste pr. R. Vogt, 2de pr. J. de Kier, 3de pr. D. Bontje; troostpr. C. Land heer. Het bestuur had gemeend aan dezen mid dag nog een ballon-wedstrijd te verbinden, doch door het vele werk moest hiervan worden afgezien. Deze wedstrijd, waarvoor de ballonnen gratis beschikbaar gesteld zijn door de fa. v. Cleef, Haarlemmerstraat 172, zal vermoedelijk 25 Juli a.s. plaats vinden,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1