ACCOORD fUSSCHEN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK GESLOTEN. OOSTENRIJK S SOUVEREINITEIT ERKEND. EEN STAP NAAR MEERDERE ONTSPANNING DE KATWIJKSCHE HARINGWEEKPROPAGANDA-AUTO LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 13 Juli 1936 cgoeei fzesigcorv, toch geen/Mtuer.... O Radio-redevoeringen. Het accoord tusschen Duitschland en Oostenrijk, ter normaliseering der betrekkingen tusschen beide landen, dat reeds zoo lang verwacht werd, is Zaterdag, toch nog vrij plotseling, ge sloten. De Oostenrijksche Bondskanselier dr. Schuschnigg en de Duitsehe minis ter voor pers en propaganda hebben Zaterdagavond voor de radio te Wee- nen en Berlijn den tekst voorgelezen van het accoord. dat tusschen beide regeeringen tot stand is gekomen. De verklaring, die dr. Goebbels aflegde, luidde als volgt: In opdracht der Rijksregeering heb ik mededeeling te doen van een ac coord. dat heden tusschen de Duitsehe Rijksregeering en de Oostenrijksche Bondsregeering werd afgesloten. Het beteekent een verdere schrede op den weg naar een vredelievende ontspan ning en ontwarring van den Europee- schen toestand. Ik lees u thans den tekst van het ambtelijke communiqué voor: „In de overtuiging daarmede een be langrijke bijdrage te leveren tot de Euxopeesche ontwikkeling ter bevesti ging van den vrede on in het vertrou wen daardoor op de best mogelijke wijze de wederzijdsche belangen van beide Duitsehe staten op allerlei gebied te dienen, hebben de regeeringen van het Duitsehe Rijk en van den Bonds staat Oostenrijk besloten hun betrek kingen weer normaal en vriendschap pelijk te doen zijn. Op die gronden wordt verklaard: „le. in den zin der verklaringen door den „Führer" en Rijkskanselier op 21 Mei 1935 afgelegd, erkent de Duitsehe Rijksregeering de volle souvereiniteit van den Bondsstaat Oostenrijk; „2e. ieder der beide landen beschouwt de binnenlandsche formaties van den anderen staat, waaronder ook de vraag van het Oostenrijksche nationaal- socialisme begrepen wordt als een binnenlandsche aangelegenheid van het andere land, waarop zij direct noch indirect eenigen invloed zullen uitoefenen; „3e. de Oostenrijksche Bondsregee ring zal bh het voeren van haar alge- meene politiek en in 't bijzonder bij de politiek tegenover het Duitsehe Rijk, steeds principieel rekening hou den met het feit dat Oostenrijk zich zelf als een Duitsehe staat beschouwt. Daardoor zullen de protocollen van Rome van 1934 en daarbij behoorende nadere bepalingen van 1936 niets van htm oeteekenis ontnomen worden en komt er evenmin wijziging in de houding van Oostenrijk tegenover Italië en Hongarije, de medeondertee- kenaars van die protocollen. „In overweging nemende dat de aan beide zijden gewenschte politieke ont spanning slechts tot stand zal kunnen komen wanneer de regeeringen van beide landen daartoe zekere voorwaar den verwezenlijken, zal de Rijksregee ring evenals de Oostenrijksche Bonds regeering in een reeks van bijzondere maatregelen de daartoe noodige voor waarden scheppen". Dr. Schuschnigg verklaarde, dat de Oos- tenrijksch-Dultsche overeenkomst een kostbare bijdrage levert tot de consolidatie van den vrede in Europa, hetgeen het voornaamste doel der Oostenrijksche poli tiek is. De Bondskanselier prees zich geluk kig, dat deze overeenkomst ondanks de uiteenloopende opvattingen en de tegen stellingen is tot stand gekomen. Het zou kinderachtig zijn te ontkennen, dat deze tegenstellingen bestaan. De doelstelling van de Oostenrijksche vaderlanders blijft ongewijzigd. De Bonds kanselier wekte alle Oostenrijkers op hun krachten beschikbaar te stellen voor het Vaderlandsche front met het oog op een reconstructie van Oostenrijk. De grondslagen van het accoord. De erkenning van de Oostenrijksche on afhankelijkheid door Duitschland en het opgeven van de Duitsehe inmenging in de binnenlandsche Oostenrijksche aangele genheden vormen, naar Havas uit Weenen verneemt, de onveranderlijke grondslagen van de Oostenrijksche buitenlandsche po litiek. Hierop zal het geheele gebouw van de normalisatie der betrekkingen tusschen beide landen worden gegrondvest. Een ver der uitgebreide amnestie zal een sanctie vormen op den nieuwen geest in de weder zijdsche betrekkingen, doch deze amnestie zal niet gelden voor de Oostenrijksche na- tlonaal-sociallsten, die veroordeeld zijn wegens moord en andere gemeenrechtelijke delicten. In gezaghebbende kringen legt men er den nadruk op, dat er geen enkele, wijziging zal komen in de binnenlandsche politiek van Oostenrijk, ja zelfs, dat de re geering zal voortgaan krachtdadig de na- tionaal-socialistische activiteit te bestrij den. Bovendien zal de nieuwe wet tot be scherming van den staat, de maatregelen tot onderdrukking van een het gezag on dermijnende activiteit, organlseeren. Daar het Duitsehe rijk, zonder verderen omhaal van woorden de onafhankelijkheid van Oostenrijk erkent, staat niets meer in den weg aan de toevoeging van 'n Duitsch- gezinden Oostenrijker aan het kabinet. Het Duitsch-Oostenrijksch accoord roert niet een herstel der Habsburgers aan. In regeeringskringen blijkt men van opvat ting, dat de restauratie geen actueele kwes tie is en bovendien alleen van binnenland- schen aard. De restauratie wordt dus reeds bestreken door de Duitsehe verklaring van niet-inmenging in de binnenlandsche aan gelegenheden van Oostenrijk. Gezagheb bende kringen onderstrepen eveneens, dat in het accoord geen manoeuvre gezocht moet worden om een militaire overeen komst te verbergen, die gericht zou zijn tegen derden. Oostenrijk zal geen duim breed afwijken van de richtsnoeren, die reeds door Dollfuss zijn uitgestippeld. De practische uitwerking. Het A.N.P. meldt uit Weenen: De nadere overeenkomst betreft: 1. Amnestie met de reeds gemelde restricties. 2. De belasting van 1000 M. bij het vertrek uit Duitsch land naar Oostenrijk zal geleidelijk wor den opgeheven. De Duitsehe regeering zou zich nog niet accoord hebben verklaard met de kwestie van den uitvoer van devie zen en het verleenen van faciliteiten aan reizigers naar Oostenrijk. 3. Het dragen van hakenkruisinsignes zou slechts worden toegestaan aan Duitsehe burgers in bij eenkomsten, welke een besloten karakter dragen. 4. De kwestie der Oostenrijksche immigratie én het Oostenrijksche legioen zal later worden geregeld. Wat de concrete maatregelen zullen zijn, welke voortvloeien uit de Duitsch- Oostenrijksche overeenkomst verklaarde de woordvoerder van de Wilhelmstrasse te Berlijn dat men een einde wil maken aan de perspolemieken aan beide zijden. De belasting van 1000 mark voor Duitsohe touristen. die naar Oostenrijk willen zal men zie hierboven worden opgeheven en een toeristenovereenkomst zal worden uitgewerkt. Bovendien zullen belde regee ringen zoo spoedig mogelijk een amnestie uitvaardigen. In Duitschland zelf zal alle anti-Oostenrijksche propaganda worden gestaakt en de organisatie van Oostenrijk sche emigranten zal geleidelijk worden ontbonden als gevolg van de mogelijkheid voor de leden van de organisatie, naar hun vaderland terug te keeren. Telegramwisselingen. Tusschen Schuschnigg en Hitier zijn tele grammen uitgewisseld. Schuschnigg heeft aan Hitler o.m. geseind, dat hij er van overtuigd was, dat „de uitwerking van de overeenkomst tusschen Oostenrijk en het Duitsehe Rijk het geheele Duitsehe volk ten zegen zou strekken". Voorts zegt Schuschnigg in dit telegram er van over tuigd te zijn, dat met het accoord tusschen beide staten tegelijkertijd een waarde- vollen dienst is bewezen aan den algemee- nen vrede. Hitler antwoordde met den wensch, dat door het accoord „de oude, door ras gemeenschap en eeuwenlange gelijke ge schiedenis gegroeide traditioneele betrek kingen" hersteld zouden worden en dat daarmede een verder gemeenschappelijk werken wordt ingeleid tot nut van de beide Duitsehe staten en ter bevestiging van den vrede in Europa. Dr. Schuschnigg heeft ook aan Musso lini kennis gegeven van de met Duitsch land tot stand gekomen regeling en met vreugde herinnerd aan de bespreking, welke hij te Rocca Delle Caminate met Mussolini heeft gehad. In zijn antwoord zeide Mussolini Schusch nigg dank. Hij verklaarde dat de Oosten- rij ksch-Duitsche overeenkomst door allen die hart hebben voor de zaak des vredes, met voldoening moet worden begroet. Tenslotte verklaarde Mussolini zich ge lukkig te prijzen Schuschnigg de verzeke ring te kunnen geven van de volkomen vriendschap en samenwerking van Italië met de federale regeering, in overeenstem ming met de protocollen van Rome, welke de basis zullen blijven der betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk. Tenslotte heeft Schuschnigg eveneens minister-president Goemboes telegrafisch in kennis gesteld met het afsluiten van de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst. Goemboes antwoordde, dat de overeen komst een historische gebeurtenis is. die zeker den algemeenen vrede ten goede zal komen. Twee nieuwe ministers? Als minister zonder portefeuille zal in het kabinet worden opgenomen Glaise Horstenau. de historicus en directeur der staatsarchieven, die vroeger president van de Katholieke universiteiten is geweest. Voorts wordt de benoeming van Guido Schmidt tot staatssecretaris van buiten landsche zaken verwacht. Deze benoeming heeft echter niets uitstaande met de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst. Het „Neues Wiener Tageblatt" bericht dat binnenkort een nieuwe minister zal wor den benoemd, die Pan-Permanist is. Het zal iemand zijn, die reeds vroeger minister van Oostenrijk is geweest; vermoedelijk is dit Heinrich von Srbik, professor aan de Universiteit te Weenen. die bekend staat als Pan-Germanist. Commentaren. De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst is te Rome zeer gunstig ontvangen. Men vindt zeer belangrijk, dat Hitier schriftelijk zijn verklaring van 1935 ver nieuwt, waarbij hij zich verplichtte de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Oostenrijk te eerbiedigen. Men acht van niet minder belang, dat Oostenrijk getrouw blijft aan het protocol van Rome en dat deze trouw door Duitsch land in vrlendschappelljken geest wordt erkend. Men meent voorts dat de recon structie van Europa slechts op de basis van een Italiaansch-Oostenrijksch-Hon- gaarsche vriendschap kan worden tot stand gebracht Volgens Italiaansche politieke kringen moet than.- de wederopbouw van Europa geschieden langs twee wegen: samenwer king tusschen de groote mogendheden en organisatie van het Donaubekken. Italië zou daarbij zeer binnenkort de leiding nemen wat het front van Stresa betreft. Nu er geen bedreiging voor Oostenrijk meer bestaat, wordt de Stresa-politiek als vervallen beschouwd. Italië zou een entente willen voorstellen, tusschen de grooote mogendheden: Frankrijk, Engeland, Polen en Rusland, d. w. z. een uitbreiding van het viermogendhedenpact naar het Oosten. Naar Havas uit Londen verneemt ver heugt men zich daar over het tot stand komen van het Duitsch-Oostenrijksche accpord.. De mogelijkheid van de vereeniging van Oostenrijk en Duitschland heeft in de laatste jaren zooveel zorg gebaard, dat men thans blij is er voorloopig niet meer aan te moeten denken. In de kringen van Whitehall is men trouwens volstrekt niet verrast. Men meent daar, dat het accoord een bijdrage is tot dei ontspanning in den internationalen toestand, welke zeer wel kom is. In zekere parlementaire kringen te Lon den zoekt men naar een nadere verklaring van wat er thans in Midden-Europa ge beurt. Men houdt het voor waarschijnlijk, dat Goering een zeer belangrijke rol in dit alles heeft gespeeld. Sinds maanden heeft deze zich een voorstander getoond van een definitieve regeling met Weenen. Hij zou daardoor Duitschland de handen willen vrij maken voor een onderneming in het Oosten. In die Engelsche parlementaire kringen toont men zich dus wel ongerust over de verdere gevolgen, welke het accoord BerlijnWeenen zou kunnen hebben. Sommigen vreezen ook dat Duitschland thans op economisch gebied oppermach tig zal worden in Oostenrijk en daar het zelfde succes zal hebben als het in zekere Balkanlanden heeft weten te verkrijgen. In alle Engelsche kringen is men het er over eens, dat de zaak niet zou zijn tot stand gekomen zonder tusschenkomst van Mussolini. Tegenover de offers, die het nationaal-socialisme brengt, zullen er dan ook wel belangrijke concessies staan van Italiaansche zijde. In verband met de komende conferentie te Brussel interpreteeren sommigen het accoord als een antwoord op zekere pun ten van de Engelsche vragenlijst. Vooral de voorstanders van een onmiddellijke uitnoodiging aan Duitschland tot deelne ming aan de besprekingen hechten daar groote beteekenis aan. Maar zij die aan de toekomst denkein, -vragen zich af of Duitschland zijn vredespolitiek ook tegen over Danzig en Tsjecho-Slowakije wil door zetten. Zij wachten op het antwoord op de Engelsche vragen om te zien of het nieuwe accoord de voorbereiding is van een alge- meene verzoeningsactie of slechts een diplomatieke zet ter bereiking van het oude doel. De Fransche pers is van oordeel, dat men in de overeenkomst een bewiis moet zien voor 'n Italiaansch-Duitsche overeenkomst. Hoewel men de overeenkomst verwachtte, veroorzaakte deze toch eenige sensatie. De Romeinsche correspondent van de ..Matin" schrijft, dat Duitschland en Italië thans samen naar Brussel zullen gaan en dat Italië zich niet zal laten meeslepen in een .Locarno-combinatie". welke een anti- Duitsch karakter heeft. De toenadering tusschen Duitschland en Oostenrijk is hechter, dan die tusschen Duitschland en Polen, aangezien deze eerste steunt op Italië. Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre" dat het resultaat van de overeenkomst is, dat Duitschland niet gewaoender hand ln Oostenrijk zal ingrijpen, doch de Duitsehe infiltratie is reeds begonnen De groote kanselarijen zullen dit liever zien dan een met geweld doorgedrongen ..Anschluss", aangezien dit ernstige moeilijkheden in Europa zou hebben meegebracht. Voor het totstandkomen der overeen komst. had zit. zinspelend op het feit. dat Hitier zijn verzet tegen Schuschnigg's eischen had opgegeven, verklaard, dat Oostenrijk thans verloren is voor het bloc der vroegere geallieerden en deel uitmaakt van een nieuw Midden-Europa, dat Duitschland. Oostenrijk. Hongarije Polen en Italië omvat. Wilhelm II en Frans Jozef zijn vervangen door Hitler en Mussolini, zegt zij. Zij meent dat Oostenrijk door het accoord een overwinning heeft behaald op Duitsch land. doch Duitschland op Italië. De socialistische „Populaire" acht de Zooals bekend, houdt de Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche Haringvis- scherij een Haringweek van 2025 Juli. Van 1318 Juli rijden 4 reclameauto's door het geheele land, n.l. één van Katwijk, één van Vlaardingen en 2 van Scheveningen. De auto uit Katwijk aan Zee, waarvan we hierboven een foto publiceeren, zal o.a. »en tocht naar het Zuiden van ons land maken. De verslerMp van de auto is geheel ver zorgd door den heer D. Taat onder leiding van den heer W. Verloop. In alle plaatsen, die men doortrekt wordt een folder verspreid waarop hét Haring lied is afgedrukt. Den burgemeesters van verschillende plaatsen zal een vaatje ha ring worden aangeboden. De luchi-verandering, de ongewoon te voortdurend builen in de felle zon Ie zijn, bezorgen velen 'n vervelende migraine, die hen belel le genieten van hun vacanlie-verblijf. Daarvoor helpen "AKKERTJES" goed en snel. 6492 (Ingez. Med.) overeenkomst oo het eerste gezicht ver blijdend. aangezien nu eenige jaren niet zal worden gesproken over „Anschluss" of ..Restauratie", doch bij nadere bestudee ring is het niet zoo bevredigend en ziet men verontrustende schaduwen. De over eenkomst kan een Duitsch-Oostenrijksch- Hongaarsch-Italiaansch blok ten gevolge hebben. De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst heeft te Polen diepen indruk gemaakt. Men beschouwt het daar als een bewiis voor de hechte entente tusschen Berlijn en Rome. De overeenkomst met Oostenrijk doet vree zen. dat de Duitsehe druk naar het Oosten weer sterker zal worden, welke vrees nog wordt bevestigd door het feit, dat Duitsch land het Danzie-probleem weer aan de orde heeft gesteld. In Hongarije heeft men van het accoord met groote voldoening kennis genomen. Men ziet hierin een vooruitgang in de richting van de politieke formule, die Goemboes heeft gegeven ten aanzien van een tot stand brengen van een contact tusschen Berlijn. Rome. Weenen en Boeda pest. In de buitenlandsche politiek zal Honga rije er steeds naar streven. Oostenrijk met Duitschland te verzoenen zooals het er naar streeft Italië met Duitschland te verzoenen. Men is van meening. dat de verspreide krachten de auto ritaire staten zich aaneen zullen kunnen sluiten en de kracht van hun interventie in de buitenlandsche politiek zoodoende versterken. Zekere bladen zien de vorming onder oogen van een blok tusschen Duitsch land, Oostenrijk, Italië. Polen en Hongarije. Alleen de liberale organen laten een zekere ongerustheid door schemeren ten aanzien van de onafhankelijkheid van Hongarije in de toekomst, wanneer het zich naast een volk van 70 millioen inwoners zal bevinden Op den gouwdag van Hessen-Nassau heeft de Duitsehe rijksminister van bin nenlandsche zaken, dr. Frick, o.m. gezegd: Wij hebben gisteren bewezen, dat wij ab soluut vervuld zijn van den wil tot vrede en wij hebben een vriendschapsverdrag met onze broeders in Oostenrijk gesloten. Wij gebruiken géén woorden en holle phra ses, maar wij handelen en laten daden zien. Wij zijn bereid tot iedere vreedzame medewerking in Europa en de geheele wereld. Dat hebben wij nu weer bewezen maar alleen onder de voorwaarde, dat de levensnoodzakelijkheden van het Duit sehe volk erkend worden. De vroegere leider van de Labourparty, Lansbury verklaarde, dat dergelijke over eenkomsten met vreugde moeten worden begroet. Alle staten van Azië, Europa en Amerika moeten onmiddellijk besprekin gen openen om te komen tot dergelijke overeenkomsten; dit is het eenige middel om een wereldcatastrophe te voorkomen. Samenkomst Schuschnigg-Hitler? Uit Weenen vernemen wij, dat een per soonlijke gedachtenwisseling tusschen Hit- Ier en Schuschnigg overwogen zou worden. Deze zou dan plaats vinden begin Augustus op Duitsch grondgebied, waarschijnlijk te Berchtesgaden. DINSDAG 14 JULI 1936. Hilversum 1 1875 M. Avro-uitzending, 11.00 en 6.30 R.V.U. 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muz. 10 30 Ensemble Lismonde 11.00 Lezing 11 30 Ensemble Lismonde 12.30 Het Omroep orkest 2.30 Gram.pl. 3.00 Kovac's Laj'os 3.45 Het Lyra-trio 4.30 Kinderkoorzang 5.00 Voor de kinderen 5.30 Gram.pl. 5.45 Avro-dansorkest 6.30 Politiek over zicht 7.00 Gram.pl. 7.15 Per fiets door Nederland 7.30 Piano-recital 8.00 Be richten ANP, Mededeelingen 8.15 Geva rieerd programma 10.30 Gramofoonpl. - 11.00 Berichten ANP 11.10—12.00 Avro- Aeolian-orkest. Hilversum II 301 M. Kro-uitzending 8:009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 11.30—12.00 Godsd. Halfuur 12.15 Gram.- platen en Kro-orkest 2.00 Vrouwenuur 3.00 Kro-Melodisten en gram.pl, 5.15 Kin derkoorzang 5.45 Felicitaties 6:00 Gra- mofoonplaten 6.15 „Eindexamen! Kleine man wat nu?" 6.30 Gram.pl. 7.00 Be richten 7.15 De ontwikkeling van het Middeleeuwsch liturg, drama 7.35 Sport- lialfuur 8.00 Berichten ANP, Mededeelin gen 8.10 „Verhuisprogramma", bonte avond. (Om 10.30 berichten ANPi. 11.00— 12.00 Gramofoonpl. Droitwich 1500 M. 11.20 Orgelspel 11.50 Gramofoonpl. 12.35 Het BBC-Northern orkest en solist 1.50 Lulgl Voselli's Hon- gaarsch orkest 2.35 Gram.pl. 3.20 Jean Salder's orkest 4.05 Gramofoonpl. 4.35 Het Mas Naghten-strijkkwartet en solist 5.35 Fr. Biffo's blaaskwintet 6.20 Berich ten 6.50 Medvedeff's balalaika-orkest en solisten 7.35 Declamatie 8.10 Radlotoo- neel 8.20 The Savoy-Hotel Orpheans en solisten 8.50 J. Marias en zijn „Bushveld Band" 9.20 Pianorecital 9.50 Berich ten 10.20 Het BBC-orkest en solist 11.35 Het Grosvenor Hbuse dansorkest 11.50— 12.20 Gramofoonmuziek. Radio Paris 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramof.- platen 11.20 Orkestconcert 2.50 Radio- tooneel 4.20 Populair concert 5.50 Or kestconcert 7.50 Zang 9.05 Orkestcon cert 11.053.20 Dansmuziek. Keulen 456 M. 6.50 en 12.20 Orkestconcert 1.35 Het Omroeporkest en solisten 2.35 Gram.pl. 5.20 Het Omroepkleinorkest 7.20 Omroeporkest, -koor en solisten 8.30 Omroeporkest 9.20—10.20 Lersch-herden- king. Hierna tot 11.20 Cursussen. Brussel 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest 1.30 Kleinorkest 1.502.20 Gramofoonpl. 5.20 Salonorkest 6.50 en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Sympho- nie-concert en declamatie 10.30—11.20 Gramofoonpl. 4.84 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest 1.30 Omroeporkest I,50 Gramofoonm. 2,102.20 Hot Jazz 5.20 Orgelconcert 6.35 en 6.50 Gramof.pl. 8.20 Omroeporkest en voordracht 10.30- II.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 8.30 Dansmu ziek 10.20 Berichten 10.50 Viool en plano 11.05 Weerbericht 11.2012.20 Poolsche muziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 14 Juli. le programma: lederen dag, van 824 uur: AVRO VARA. enz. 2e progTamma: lederen dag, van 8—24 uur: KRO NCRV enz. 3de programma: 8.00: Keulen - 8.45: Di versen - 10.05: Keulen - 10.50: Deutschl.s. - 11.20: Parijs R. - 12.20: Brussel VI. - 14.20: Keulen - 15.20: Droitwich - 16.20: Parijs R. - 17.20: Brussel VI. - 18.50: Pa rijs R. - 2Q.50: London Reg. - 21.50: Brus sel Fr. - Plm. 22.15: Brussel VI. - 22.30: Brussel Fr. - Plm. 22.50: Berlijn. 4de programma: 8.00: Brussel VI. - 10.35: London Reg. - 11.20: Droitwich - 14.35: London Reg. - 17.35: Droitwich - 18.20: Diversen - 18.50: Droitwich - 21.50: Lon don Reg. Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12