CHELMIS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 Juli 1936 10 stuks 10 cents RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. 8 AAT/ÏE IKMCHKN BINNENLAND. „Lester de Hooge Commissaris van den V.ikenbond zal er zich rekenschap van geven, dat na bespreking van zijn persoon, zijn in functie blijven te Danzig slechts de spanning tusschen de regeering van Dan zig en den Volkenbond zou kunnen ver- hoogen." Men verwacht dan ook volgens Reuter, te Berlijn algemeen, dat Lester zal vertrekken en men denkt daar niet, dat h.j terug zal keeren. Sterker en sterker worden de geruchten Inzake een spoedig tot stand komen van een Duitsch-Oostenrijksch accoord. Uit Weenen wordt gemeld, dat men het daar mogelijk acht, dat de onderhandel.ngen tot normaliseering der betrekkingen, die op het oogenblik gaande zijn, nog vóór net einde dezer maand met succes zullen wor den bekroond. Uit Berlijn vernemen wij, dat de minis ter van Buitenlandsche Zaken, von Neu- rath, in allerijl naar Berchtesgaden is ver trokken, waarheen hij door. Hitler, die daar op het oogenblik in zijn villa „Wachen- fels'' verblijf houdt, werd ontboden. Naar men meent, kan dit bezoek een teeken zijn van omzwenking voor de a.s. overhandi ging van het Duitsche antwoord op de Britsche vragenlijst. BELGIË. De Senaat spreekt vertrouwen in regeering uit De financieele schandalen. Na aflooD van de debatten over de re- ceerlnesverklarine heeft de Senaat met 122 tegen tien stemmen en 18 onthoudingen een motie van vertrouwen in de regeering aangeboden. De rexist Degrelle heeft in de Kamer geïnterpelleerd inzake de financieele schan dalen. De minister van Justitie verklaarde, dat de justitie haar plicht heeft gedaan. Van Zee'and zeide. dat indien door den staat fouten zijn begaan deze gestraft zullen worden. De commissie van onder zoek zal een onderzoek instellen naar de verantwoordelijkheid. DUITSCHLAND. Afnemende werkloosheid. Naar medegedeeld wordt is in Juni de werkloosheid gedaald met 176.000. Aan het einde van de maand waren er nog 1.315.000 werkloozen. Men schat de schade, welke door het noodweer is aangericht in de departementen Savole en Haute-Savoie op eenige millioe- nen franken. De bliksem is op verschillende plaatsen ingeslagen. Verscheidene hoeven zijn in de asch gelegd. De te velde staande gewassen zijn in vele gevallen vernield. Het water is de huizen binnengedrongen. Een groot aantal wegen is onbegaanbaar. Vele bruggen zijn door de watermassa's meege sleurd. In het lager gelegen gedeelte van Cham- bery staat het water op verschillende plaat sen 60 c.M. hoog. ENGELAND. Winst voor Labour De versterking der Defensie. Te Derbij heeft een tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis plaats ge vonden, noodzakelijk geworden dooT het aftreden van ex-minister Thomas. Deze eindigde in een overwinning voor de Labour-partij, daar Noel Baker, de Labour- candidaat met 28419 stemmen in de meer derheid bleef. Zijn tegencandidaat, be haalde 26666 stemmen. De stembusover winning van Labour beteekent tevens een zetelwinst voor deze partij. Officieele kringen herinneren er aan, dat de eerste tranche der supplementaire credieten gelden, omvat voor het begin 1937 op stapel zetten van twee linieschepen, vijf 9000 tons-krulsers, drie 5000 tons-kruisers, negen torpedojagers, een vllegkampschlp en vier dulkbooten. De nieuwe begrootingscijfers voorzien in uitgaven voor zeven kruisers, 18 torpedo jagers, twee vliegkampschepen en acht duikbooten. De Zuid-Afrikaansche minister van defensie en verkeerswezen, Pirow, verklaar de, dat als gevolg van de onlangs te Lon den gevoerde besprekingen een aanzien lijke versterking van de Zuid-Afrikaansche luchtmacht verwacht kan worden. De Unie zal in staat zijn, binnen vijf jaar haar plannen te verwezenlijken ten aan zien van de opleiding van 1000 vliegers. 5000 werktuigkundige en de verschaffing van de noodlge toestellen. FRANKRIJK. Vincent Auriol over den verbeterden finan- cieeien toestand - Instructies van Salengro voor den 14den Juli - De werkverschaffing - De a.s. oud-strijders-herdenking - Gevolgen van het noodweer. De minister van Financiën, Vincent Auriol, heeft van zijn werkkablnet uit een radio- redevoering gehouden, waarin hij wees op de verbetering in den financieelen toestand en de versterking van het crediet van den staat. Vincent Auriol zeide: „Het beroep, dat de regeering op de natie heeft gedaan, opdat zij het vertrouwen in zich zelf terugkrijgt, werd verstaan. De uiteenzetting over den financieelen toestand des lands riep de aan dacht wakker. De natie begreep, dat haar welzijn in haar eigen handen was en van haar zelf afhing." De minister stelde vervolgens vast, dat de financieele toestand verbeterde. HIJ ver klaarde, dat tot 15 Juni dagelijks 200 mil- lioen aan goud naar het buitenland gingen. Deze uittocht is nu tot staan gekomen. In veertien dagen tljds zijn meer dan 500 mll- lioen aan goud teruggevloeid. De minister stelde voorts een ontspanning op de wisselmarkt vast. De „Banque de France" kon geleidelijk haar disoonto verlagen. De regeering bereidt een rationeele en spoedige organisatie van het crediet voor. alsmede bescherming van den spaarder en vereenvoudiging en verlichting van het be lastingwezen. De reegering doet een beroep op alle spaarders om den staat het gezond en liquide maken van zijn financieelen toe stand mogelijk te maken. Na in herinnering te hebben gebracht, dat de regeering devaluatie als een „gevaarlijke en kortstondige illusie" verwierp, zeide de minister, ..wij hebben dus besloten een be roep op allen te doen, teneinde te vermijden, waartoe de regeering de mogelijkheid even eens openstond, een beroep op de Fransche bank te doen". De kleine coupures maken het ieder mo gelijk schatkist-biljetten te nemen. Minister Salengro zal morgen de prefecten van de departementen, waar de stakingen nog voortduren, ontvangen, om hun instruc ties te geven, overeenkomstig de woorden, welke hij heeft uitgesproken in den Senaat, n.l. „het te hulp roepen van de gewapende macht mag eerst geschieden, nadat alle andere pogingen hebben gefaald." Tevens heeft hij tijdens de ontvangst der delegatie van de linksche afgevaardigden uit de Kamer medegedeeld, welke maatre gelen werden genomen om een einde te maken aan de incidenten te Parijs tenge volge van de ontbinding der Liga's De militaire muziek wordt bij de plech tigheid van de eeuwige vlam achterwege gelaten, doch de plechtigheid zelve kan niet worden verboden, wegens het symbolische karakter, dat door de geheele bevolking en vooral door de oud-strijders daaraan wordt gehecht. De optochten van den 14den Juli zullen worden beperkt tot de buitenwijken van Parijs. In het centrum der stad zal een neutrale zóne worden ingesteld, teneinde een botsing tusschen de stoeten te vermijden. De Kamerleden hebben het wetsontwerp ontvangen Inzake de uitvoering van het groote werkverschaffingsplan, dat voorziet ln jaarlljksche uitgaven tot een bedrag van zeven milliard. De regeering vraagt machtiging voor het einde van het jaar uitgaven aan te gaan tot een bedrag van vier milliard en de noodlge middelen te verzamelen. De Fransche regeering heeft een bedrag van drie millioen francs beschikbaar ge steld voor de betooging van oud-strijders te Verdun. Twee batterijen schijnwerpers zullen het geweldige kerkhof van Douau- mont in den nacht van Zondag op Maan dag verlichten. ITALIË. De vleesch-restrictie wordt Ingetrokken. A'le restrictie op het sebrulken van vleesch welke was ingesteld als eevole van de sancties, zal met ingang van 16 dezer worden ingetrokken. ZWITSERLAND. Vrees voor overstrooming van de Rhöne. Alle plaatsen ln de Rhóne-vallei zijn ge alarmeerd. daar men vreest voor een over strooming van de rivier door de hevige wolkbreuken van de laatste dagen. Dag en nacht wordt langs de rivier gepatrouilleerd, teneinde onmiddellijk alarm te kunnen maken. o BULGARIJE. Koning Boris naar Italië. Koning Boris is met de Slmplon-express incognito naar Italië gereisd, waar hij voor korten tijd de gast van de Italiaansche Koninklijke familie za! zijn. ABESSYNIË. Italiaansche tegenspraken. In toonaangevende Italiaansche krin gen wordt opnieuw ontkent, dat ln Abes- synië opstanden van emstigen omvang plaats hebben. Daarmede wil men niet zeggen, dat de pacificatie zonder eenige wrijving geschiedt. Men noemt het van zelfsprekend, dat zekere Abessljnsche per soonlijkheden zich niet met de feiten kunnen verzoenen De Italiaansche regee ring heeft haar toevlucht tot strenge maatregelen moeten nemen, die noodlg zijn voor het bestaan van soepele betrek kingen tusschen de Italiaansche autori teiten en de vreemdelingen. Het bericht, dat bij den overval op de Italiaansche luchtvaartmissie in Lekemtl 35 Italianen den dood hebben gevonden, wordt van bevoegde Italiaansche zijde als „volkomen onjuist" gekenmerkt. Nauw keurige cijfers worden echter nog niet ge geven. Alle berichten over daden van sa botage aan den DJiboeti-spoorweg en de vorming van een nieuw Abessljnsch leger worden eveneens tegengesproken. SPANJE. Generaal Mola gearresteerd. Generaal Mola. die tijdens de monarchie een beduidende rol speelde als directeur- generaal van de oólltie is gearresteerd on der verdenking van voorbereiding van een opstand. Generaal Mola had in de laatste jaren een commando over Soaansche troe pen ln Noord Afrika en hoort tot de per sonen. die door de linkerzijde het meest worden gehaat JOEGO-SLAVIE. De Fransche stakingswijze vindt navolging. Uit Belgrado wordt gemeld, dat vijfhon derd arbeiders te Ossiey ln stakine zijn gegaan en de fabrieken bezet hebben. HONGARIJE. Het bezoek van den Oostenrijkschen vice-kanselier. De Oostenrijksche vice-kanselier en mi nister van binnenlandsche zaken Baar Barenfels, heeft te Boedapest een onder houd van anderhalf uur gehad met den plaatsvervangenden minister-president den minister van landbouw Daranyl en den minister van buitenlandsche zaken von Kanya. In den loop dezer besprekingen, waarbij ook de Oostenrijksche gezant te Boedaoest tegenwoordig was en die in den geest der protocollen van Rome verliepen, zijn de algemeene politieke kwesties waarbij de beide staten betrokken zijn. besproken. De Oostenrijksche vice-kanselier heeft gis teravond Boedapest weer verlaten. PALESTINA. De staking duurt onverminderd voort. De oproep van den Britschen hoogen commissaris aan de Arabische bevolking, die ook door middel van door vliegtuigen uitgeworpen strooibiljetten is verspreid, heeft tot nu toe geen succes gehad. De algemeene staking en de daarmede ver bonden vernielingsmaatregelen hebben zelfs op vele plaatsen nog een verscherping ondergaan. Het middelpunt van de sta kingsbeweging ls op het oogenblik Jeru zalem. waar reeds een dreigende levens- middelenschaarste merkbaar wordt. De melktransporten worden op den weg naar de stad door Arabische stakingsposten op gevangen en de melk wordt uitgegoten. Onbegrijpelijk is het echter, waarom de Arabieren tot dergelijke maatregelen hun toevlucht nemen, daar hierdoor slechts de Arabische bevolking zelf getroffen wordt, terwijl de Joodsche bevolking er geen hin der van heeft. Zes Joden, terugkeerend van den arbeid in een steengroeve aan den weg Jeruzalem -Jaffa, werden door tegenstanders be schoten. Een hunner werd daaTbiJ gedood, de anderen gewond. RUSLAND. De bijzetting van Tjitsjerin. Gisteren heeft de bijzetting van 't stof felijk overschot van Tsjitsjerin, den vroe- geren volkscommissaris van Buitenland sche Zaken, plaats gehad. VEREENIGDE STATEN. De ontzettende hittegolf - Een enorm gebied wordt geteisterd. De berichten over de hitte worden steeds angstwekkender! In de laatste 24 uur zijn wederom 47 personen tengevolge van de warmte om het leven gekomen. De aan den oogst toegebrachte schade word geraamd op ruim 60.000.000 dollar. In enkele deelen van Montana, Noord-Dakota zijn eenige bultjes gevallen waardoor de bevolking van <Je meer ln het Westen gelegen droogtestre ken weer eenige hoop kregen De hitte trekt echter onverminderd voort over den staat New-York. De laatste weerberichten voorspellen aanhoudend mooi weer. Overal sterft het vee en verschroeit het graan, terwijl de steden onder recordtemperaturen zuchten. In Devllslake (Noord-Dakota) ls een temperatuur waargenomen van 112 graden ln de schaduw, in Southbend in Indiana steeg het.kwik tot 106 graden, in de stad New-York tot 102,5 terwijl uit vijftig andere steden temperaturen worden gemeld boven de 95 graden. Het plaveisel en de hooge gebouwen weerkaatsten de warmte op zoodanige wijze dat men zich Tn een reusachtige oven waant. De inwoners van New York ont vluchten deze hitte door hun toevlucht te zoeken ln de bioscopen, waar de tempe ratuur geregeld wordt en deze zijn dan ook overvol. De warmte heeft een tweetal brug gen over de Haarlem-rivier zoodanig ontzet dat zij niet meer gesloten konden worden. Men verwachtte, dat het te New York ech ter vandaag nóg warmer zou zijn. Gisteren was het de warmste dag in de geschiedenis van Toronto. De thermometer wees daar 105 graden aan in de schaduw. De geheele provincie heeft thans van een hittegolf te lijden, die uit de prairie-stre ken ls gekomen, waar het thans wat koeler is geworden. Het hlttegebied strekt zich thans uit van de Rockey Mountains tot aan den Atlan- tlschen Oceaan. Wat ln het Midden-Westen nog niet door de zon is vernield, wordt door sprinkhanen weggevreten. Naar schat ting worden 3 tot 5. millioen personen rechtstreeks door de droogte getroffen. Op de beurs in Chicago is de bushel maïs en tarwe sinds het begin van de droogte met 20 cents gestegen. UIT HPT VE'"RE OOSTFN. De toestand in Noord-China - Ook noodweer ln Japan - Japanscbe manoeuvres. Uit Peiping wordt gemeld, dat de missie van Wang Ko Min. den voorzitter van de economische commissie van Hopei en Tsjahar, het volgende omvat: lo. Herziening der betrekkingen tusschen de anti-communistische autonome regee ring van Oost-Hopei en den polltieken raad van Hopei en Tsjahar en verbetering der betrekkingen tusschen China, Mands- joekwo en Japan in Noord-China. 2o. Regeling van het vraagstuk van den smokkelhandel in Noord-China, 3o. Reorganisatie van het 29ste leger, dat thans onder bevel staat van Soeng Tsje Joean, den voorzitter van den polltieken Taad van Peiping. Te Kagosjima, ln de prefectuur Kioesjoe (Japan) hebben regen en storm ernstige schade aangericht. Drie personen werden gedood, terwijl vier huizen zijn ingestort; 5280 hulzen overstroomden. De schade aan den oogst wordt op 6 millioen yen ge schat. In de prefectuur Nagasaki is een doode te betreuren, terwijl twee personen gewond werden. Vijfhonderd huizen werden overstroomd. Sedert twee dagen worden door het Ja- pansche garnizoen te Peiping omvangrijke manoeuvres gehouden, waarbij lichte en zware tanks de hoofdrol vervullen. Dit maakt des te meer Indruk, aangezien de Chlneesche troepen daar over geen enkele tank of vliegtuig beschikken De vechtwagens vernielen de straten en hinderen het verkeer. Reeds hebben botsingen plaats gehad met de internationale bewoners van de stad, die foto's wilden maken van de tanks, doch hierin werden gehinderd door Ja- pansche militairen. Men verwacht thans diplomatieke protesten. Nieuw de Parel van Egypte In luxe verpakking 6190 (Ingez. Med.) MISDADIGERS UIT OSS. De procureur-generaal bii den Hoogen Raad heeft heden conclusie genomen ln zake de cassatieberoepen van B. J. de B. bijgenaamd de Peer en L A. van den H.. bijgenaamd de Brus beiden uit Oss. die voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heb ben terechtgestaan voor verschillende fei ten. namelijk Inbraak met geweldpleging en diefstal ten huize van M. Schepers te Mariaheide in den nacht van 16 op 17 Maart 1934. inbraak met diefstal in het gemeentehuis te Gassel in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 en inbraak met diefstal ten huize van Gerrit van Huiseline te Lan- genboom. in den nacht van 11 op 12 Jan. 1934 De rechtbank te 's Hertogenbosch ver oordeelde ieder wegens de drie feiten tot 14 jaar gevangenisstraf, welk vonnis door het gerechtshof aldaar werd bevestigd. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping van de beroepen, waarna de uitspraak van den Hoogen Raad werd be paald op 24 Juli. RIJKSVELDWACHTER VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te Zwolle heeft zich te verantwoorden gehad de rijksveldwach ter J. W. uit Genemuiden, die zich zou heb ben schuldig gemaakt aan mishandeling en meineed. Het eerste deel van deze be schuldiging sloeg op de omstandigheid, dat de verdachte een 16-jarigen jongen uit Genemuiden, die zich met een zevental kameraden aan straatschenderij had schuldig gemaakt, ln het gezicht zou heb ben geslagen om hem de bekentenis af te dwingen wie bij dezen rel de ergste ver wekkers van rumoer en onrust waren ge weest. Het tweede sloeg op het feit, dat de rijksveldwachter bij de behandeling van het straatschenderijgeval voor het kanton gerecht te Zwolle onder eede had verklaard, dat de Jongen hem twee namen van kameraden had genoemd, die dan ook ln het procesverbaal waren verwerkt, terwijl de jongen zelf beweerde dat hij deze namen nimmer had genoemd. Voor de behandeling dezer zaak bestond uiteraard veel belangstelling, vooral uit politiekringen. Eenig positief bewijs heeft de officier van Justitie, mr. J. C. van Hasselt, echter niet tegen den verdachte bij kunnen bren gen, zoodat hij vrijspraak vroeg. Wel bleek uit het verhoor, dat Genemui den een moeilijke plaats is voor polltie- menschen om er te werken, terwijl een deel der bevolking er behept is met een eigen zinnige lastigheid die er toe leidt, dat alles samenspant als het tegen de politie gaat. Zonder zelfs in raadkamer te zijn ge weest sprak de rechtbank den veldwach ter daarop vrij van het hem ten laste gelegde. De navolgende schepen zijn morgen ra- aiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Aagtekerk. Alchiba, Alcyone, Almkerk, Alphacca, Bloemfontein. Chr. Huygens, Colombia, Costa Rlca. Crljnssen, Djambl, Fdam. Grootekerk, Indrapoera, Jagersfon tein Jan Pietersz. Coen. Joh. van Olden- brrnevelt, Marnix van St. Aldegonde. M< erkerk, Oranje Nassau, Poelau Laut, Randfontein, Van Rensselaer, Rotterdam. (H.A.L.). Slbajak, Simon Bolivar, Staten dom. Slamat. Streefkerk. Tarakan, Veen- dam. Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. ring van vleesch en vleeschwaren, en een tot 't bestudeeren van het vraagstuk der ordening en saneering in den vee- en vleeschhandel, omtrent welk óndeiwcrp door de heeren Joh. P. V. d. Veer en dr. E. J. Tobi, resp. voorzitter en directeur der „Centrale V. en V." ter vergadering een uiteenzetting werd gêgeven. BEDRIJFSRAAD VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. Hedenmorgen heeft op het departement van sociale zaken een vergadering plaats gevonden, uitgeschreven door de commis sie van advies, ingesteld volgens artikel 8 van de bedrijfsradenwet, die hiertoe haa uitgenoodigd vertegenwoordigers van de Nederl. vereen, van werkgevers ln het bakkersbedrijf, den Nederlandschen bak- kersbond en den Roomsch-katholieken be nevens den Frotestantsch-christelijken bakkerspatroonsbond en voorts de werk nemersorganisaties in het bakkersbedrijf, zijnde de Algemeene Nederlandsche Bond, en de Roomsch-Katholleke, de Protcs- tantsch-Christelijke alsmede de Neutrale organisatie. De commissie heeft genoemde vertegenwoordigers gehoord over de kwes tie der wenschelijkheld van oprichting van ren bedrijfsraad voor het bakkersbedrijf. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Doodelijk ongeluk te Utrecht. Gisteravond heeft op den Jutfaascheweg bij Utrecht een aanrijding plaats gehad welke aan een 34-jarige bewoonster van de Hoendiepstraat het leven heeft gekost. Omstreeks elf uur naderde uit de rich ting Jutphaas een auto, welke trachtte een andere auto, die ln dezelfde richting reed, te passeeren. Even voor Hoograven kwam de passeerende wagen daarbij in botsing met een van tegengestelde richting komen de wlelrijdster, die met kracht tegen den grond werd geworpen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. CHARIVARIUS HERSTELLENDE. Naar wij vernemen is ln den toestand van dr. Nolst Trenité (Charlvarius te Haarlem), die zeer ernstig ziek was, ge leidelijk een aanmerkelijke verbetering ingetreden. De kans op volledig herstel is zeer groot. DE „AMSTERDAM" WORDT VOOR ITALIË GEREED GEMAAKT. Het grootste vrachtschip van Nederland de „Amsterdam III" van de Kon. Nederl. 8tnomboot MIJ., welk schip naar Italië is verkocht, ligt thans reeds geruimen tijd bij de Ned. Dok MIJ. te Amsterdam, welke, onderneming het schip voor zijn nieuwe bestemming gereed maakt Van Italiaan sche zijde zijn te dien aanzien verschil lende eischen gesteld, welke vervuld moe ten zijn voor de Amsterdam door de nieu we eigenaresse wordt geaccepteerd. Het staat dan ook nog niet vast, wanneer het vertrek plaats zal vinden. TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Hedenmorgen om tien uur reed de 16- Jarige G. Schouten, in dienst bij den heer R. te Assen, op zijn fiets op de Hoofdvaart achter een bestelwagen. Plotseling kwam S. achter het voertuig vandaan en reed tegen de auto van den heer Kolk uit Gieten. In hopeloozen toestand werd het slacht offer naar het ziekenhuis te Assen ver voerd. Den bestuurder treft geen schuld. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE EXPORTEURS VAN VLEESCH EN VLEESCHPRODUCTEN. De vereeniglng van Nederlandsche ex- poiteurs van vleesch en vleeschpvoauctcn hield gisteren onder presidium van den al gemeen voorzitter, den heer S. van Zwa nenberg. haar Jaarlijksche ledenvergade ring. De heer 3. van Zwanenberg werd bij acclamatie als algemeen voorzitter herko zen, terwijl in plaats van den heer F. J. M. Smits van Oyen, die voor een heibenoe- mlug niet meer In aanmerking wenschle te kernen, tot. algemeen onder-voorzitter werd gekozen rtc beer H Meyerlngh Jzn tc Gie ten. Ingesteld werden twee commissies en wel een met opdracht na te gaan. welke maatregelen te nemen zouden zijn tot het brengen van verbetering ln de bestaande ongewenschte toestanden t. a. v. de kcu- ERASMUS-HERDENKING TE .ROTTERDAM, Te Rotterdam is heden ln de aula der handelshoogeschool ter gelegenheid van de Erasmus-herdenking een internationaal congres gehouden. Na de begroeting van de vertegenwoor digers en de opening van het congres door burgemeester Droogleever Fortuyn aan vaardde prof. dr. J. Lindeboom uit Gronin gen het presidium van den eersten con gresdag. Hij sprak een rede uit over Eras mus in de waardeêring van het nageslacht. Spreker plaatste Erasmus voor den spiegel der historie en ging na hoe verschillende geschiedschrijvers oordeelen over Erasmus' beteekenis voor de geschiedenis der menschheid. Als tweede spreker trad op prof. dr. Albert Hyma, hoogleeraar aan de universi teit van Ann Arbor (Michigan, U.S.A.i met het onderwerp Erasmus and the Oxford reformers, 14931503. Spreker onderzocht de gangbare opvatting, dat Erasmus bij zijn eerste bezoek in Engeland, onder invloed van John Colet en Thomas More, zich zou hebben afgekeerd van de mlddeleeuwsche scholastische theologie en van de idealen van het kloosterleven. In het bijzonder zou dit ook zijn geschied, doordat Erasmus in Engeland kennis maakte met de geschrif ten van Pico della Mlrandola. Spreker be toogde de onjuistheid van deze onderstel lingen door erop te wijzen: le. dat Erasmus nooit een werkelijke stu die van de scholastische theologie had ge maakt en dus daarmede niet behoefde te breker. 2e. dat zijn afkeer van het kloosterleven pas ln een latere periode dan de Engel- sche tot uiting komt, en 3e dat hij voor het mysticisme van Pico noch voor noch na zijn Engelsche reis bijzondere belangstel ling heeft gehad. Derde spreker was mr. R. Regout S. J. uit Nijmegen, die als onderwerp behan delde: Erasmus en de theorie van den rechtvaardigen oorlog. Hierna werd de middagpauze gehouden, waarin de deelnemers aan het congres een boottocht door de havens maakten, welke was aangeboden door het gemeentebestuur. Na heropening der bijeenkomst in de aula van de handelshoogeschool was het woord aan dr. R. R. Post over het Neder- landsch middeleeuwsche onderwijs. Spr. schetste den toestand van het onderwijs, zooals Erasmus zelf dit ln zijn schooltijd genoot. Als laatste spreker trad daarna op dr. G. Noordenbos, conservator aan de gemeente bibliotheek te Rotterdam, met het onder werp: Erasmus en de Nederlanden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2