PEPSODENT Winkeliers uit 10 verschillende branches stemmen in groote meer derheid voor Courantenreclame LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 10 Juli 1936 BINNENLAND. De gevolgen van Tandfilm LUCHTVAART, Courantenreclame is niet te vervangen Bruin, óók zonder zon, RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK. ^MJN/T EK EETTEEEN^j Burgerlijke Stand v Leiden. CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF OPGEHEVEN. DE OUDE LOONSVOORWAARDEN WORDEN GEHANDHAAFD. Naar men ons meldt Is de vtsscherssta- king opgeheven. Op de oude voorwaarden ral weer worden uitgevaren. Geleidelijk zullen de treilers zee kiezen. De Reedersvereeniging te IJmuiden en de besturen der vier vakorganisaties dee- len nog mede. dat nu de opvarenden zich opnieuw achter hun organisatielelding heb ben geplaatst, tusschen hen overeenstem ming is verkregen ten aanzien van de oplossing van het bestaande conflict. De reeders hebben zich bereid verklaard de oude loonsvoorwaarden te handhaven door de opzegging van de contracten terug te nemen. Het conflict, dat ongeveer een maand heeft geduurd, kan hiermede als geëindigd worden beschouwd. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS IN NEDERLAND. De algemeene vergadering. In de Tuin van Tivoli te Apeldoorn ls gisteren onder leiding van den heer J. Bakker van Groningen de 8e algemeene vergadering van den Bond van Chr. Bak kerspatroons in Nederland voortgezet. De vergadering, die druk bezocht was. werd door verschillende autoriteiten uit de bak kerswereld en middenstandskringen bij gewoond. Zij werd toegesproken door dc heeren J. Schouten van Utrecht, namens de Middenstandsbedrijfsvereen., mr. E. v. Wolferen van Utrecht namens het hoofd bestuur van de Chr. Middenstandsvereen., mr. J. Schrijvers, directeur van het bu reau van den Ned. R.K. Bakkerspatroons bond en E. Boomsma. namens het station voor bakkerij en maalderij te Wagenlngen Een voorstel-Amersfoort om voortaan de Bondsvergadering één inplaats van twee dagen te doen duren, werd aangeno men.. Verworpen werd een voorstel-Apel- doorn om naast het fonds ..Onderlinge Hulp" nog een steunfonds in het leven te rccpen. Inzake den verkoop van versch hrood vóór 10 uur spraken 17 afdeelingen zich uit tegen vervroeging van het ver koopverbod en slechts 1 voor. nJ. Nijme gen. onder restrictie dat het alleen de verkoop van afgehaald brood betreft. Vervolgens refereerde prof. mr. P. S. Gcr- biandy, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit, over: „Het wetsontwerp op de ves- tiglngselschen". Spr. merkte op. dat dit ontwerp met de saneering van hel bak kersbedrijf samenhangt. Het heeft een economischen achtergrond samenhan gende met de gewijzigde structuur der maatschappij. Spr. wees op de mogelijk heid van het zoowel contractueel als wet telijk treffen van maatregelen. De Bak kerij-Stichting deed zooiets voor Amster dam en Rotterdam en had daarbij het be hoefte-element ingeschakeld. Min. Gelis- sen had daartegen echter bezwaar en daar om heeft men in het ontworpen schema het hoofdstuk inzake de vestigingseischen weer moeten schrappen. Spr. stond vervol gens nader stil bij het ontwerp van Min. Gelissen. concludeerend dat daartegen principieel weinig is in te brengen, temeer waar het iniatief uit het bedrijf zelf op komt. Min. Gelissen heeft in zijn ontwerp eischen gesteld van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Spr. hoopte dat een verstandig amendement uit de Kamer er het ook het behoefte-ele ment, alsnog Inbrengen zou. Saneering van het bakkersbedrijf zal dit ontwerp niet brengen. Dat kan wel door de wet op de verbindend- en onverbindendverklaring op de ondernemers overeenkomsten. Spr. bracht Min. Gelissen hulde voor zijn ont werp dat een bescheiden begin is van een goede stap in de goede richting. Op het referaat volgde een geanimeer de gedachtenwisseling, waaraan deelna men de heeren Grutter van Kampen, v. d. Ploeg van Amsterdam, Brouwer van Urk, v. d. Flier van Amsterdam, Stcendam van Miidelstum en Kolstein var. Bllthoven. Na rep bek van prof. Gorbrandy werd de ver gadering door den spreker met gebed ge sloten. Gistermiddag werd een autotocht ge maakt door de omstreken van Apeldoorn, ITALIAANSCH CONSUMPTIE-IJS, De behandeling van aanvragen tot ventvergunning. Volgens een peisbericht heeft een spreker in een te 's Gravenhase gehouden verga dering van ttsventers gezegd, dat hem be kend was. dat de regeering maatregelen zou hebben genomen, beoogende. het Ita- Uaansche consumptle-iis van de straat te doen verdwijnen. Naar aanleiding hiervan hebben wij in lichtingen verzocht te bevoegder plaatse, waar men ons er op wees. dat de rijksdienst voor werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. welke belast is met de beoor deeling van aanvragen om vergunningen ingevolge de wet op de vreemde arbeids krachten. reeds langen tltd zoodanige ver gunningen weigert aan vreemdelingen, die verzoeken met consumptie-ijs te mogen venten. Slechts in enkele gevallen namelijk van vreemdelingen die reeds vele jaren in ons land wonen, worden zoodanige ver gunningen verleend Wat de spreker in bovengenoemde ver gadering heeft gezegd, staat waarschijnlijk in verband met het ingediende wetsont werp tot regeling van het zelfstandig uit oefenen van beroepen en bedrijven, door vreemdelingen, waarover de Tweede Kamer voorloopig verslag heeft uitgebracht. Wan neer dit wetsontwerp tot wet zal ziin ver heven zal uit den aard der zaak te zijner tijd moeten worden beoordeeld, of ook met betrekking tot, de bereiding van consump- tie-ils de zelfstandige werkzaamheid van vreemdelingen aan een vergunning van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart zal moeten zijn gebonden. ONOOGLIJKE KLEUR Verwijder rfe TANDFILM op devolgende wijze, om schoone en gezonde tanden te krijgen. Het behoud U**er tanden h&n^t af van de wijze, waarop tandfilm verwijderd wordt. Waarom zoudt ge risico loopen met onafdoende methoden, waar tandfilm zulke ernstige gevolgen kan hebben? Stel het kostbare glazuur Uwer tanden niet bloot aan iedere willekeurige tandpasta. Heden ten dage is Pepsodent bekend als de tand pasta. die tandfilm verwijdert. De wijze, waarop tandfilm. die de bacteriën in voortdurend contact met de tanden houdt, wordt verwijderd, is zonder weerga. Pepsodent polijet de tanden tot ze op na tuurlijke wijze blinken. Pepsodent bevat geen schu rende bestanddeelen. die het tandglazuur aantasten. Om witte, blinkende en gezonde tanden te krijgen, moet men dus Pepsodent. de tandpasta, die de tandaanslag verwijdert, gebruiken. Da tandpasta die tandfilm verwijdert. NU IN NIEUWE 10»,'. GROOTERE TUBES 12.T.H 6363 (Ingez. Med.) HET VEERTIG MILLIOEN-PLAN VAN DE BAAN. Dit jaar worden geen eieren voor werkloozen uit de markt genomen. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, dr. Deckers aan den algemeenen bond van groothan delaren in eieren meegedeeld, dat de ver houdingen bij den afzet van eieren tot nu toe zoodanig zijn geweest, dat niet ls over gegaan tot het uit de markt nemen van eieren, om deze gedurende de wintermaan den ter beschikking van werkloozen te kunnen stellen. Bovendien, aldus de mi nister in zijn schrijven, is de meest ge schikte tijd voor opslag van eieren in koel huizen thans weder voorbij, zoodat het zich laat aanzien, dat dit jaar geen eieren voor genoemd doel uit de markt zullen worden genomen. Hierbij kan worden aangeteekend, dat daarmee het z.g.n. 40 millioen plan van de baan is. o EXTRA EIERENCONTINGENT TER GELEGENHEID VAN DE OLYMPIADE. Duitschland staat een extra invoer van eieren toe in het tijdvak van 20 Juli tot 10 Augustus. Het „Handelsblad" meldt, dat in het tijd vak van 20 Juli tot 10 Augustus een extra contingent eieren, voorzien van een dui delijk stempel „Holland", naar Berlijn zal mogen worden gezonden. In afwijking van de bepalingen, neergelegd in het handels verdrag, mogen nu ook kleine eieren (50 tot 55 gram) worden geleverd. MINISTER DE WILDE IN DEN NACHTTREIN. In den afgeloopen nacht heeft minister de Wilde een bezoek gebracht aan het expeditie-bureel Amsterdam C.S. en den dienst ln den nachtposttrein over het tra ject AmsterdamUtrechtZwolle meege maakt. De minister was hierbij vergezeld van den inspecteur der spoorwegpostkan toren, T. van Houwelingen, terwijl te Amsterdam en Utrecht de plaatselijke post- autoriteiten anwezig waren. Dit bezoek is opnieuw een bewijs voor de belangstelling, die deze bewindsman voor het bedrijf der P.T.T. heeft en het onderstreept tevens de voorname plaats, die genoemd expeditiebureel en de nacht posttreinen Innemen ln de organisatie van de briefpostverzending. NATIONALE NIEUW-GUINEA VEREEN. Het hoofdbestuur van de Nationale Nieuw Guinea Vereeniging heeft den Mi nister van Koloniën verzocht van Rijks wege een commissie van deskundigen te benoemen tot het instellen van een on derzoek naar de vraag, in hoeverre emi gratie van het moederland naar Nieuw Guinea op eenigszins ruime schaal, zooals de vereeniging voorstaat, uit een oogpunt van ligging, klimaat en financiën moge lijk is. MINISTERS DECKERS BEZOEKT GOEREE-OVERFLAKKEE. Op uitnoodiging van den Flakkeeschen Boerenbond bracht minister Deckers gis teren een bezoek aan het eiland Goeree en Overfakkee. Om half elf arriveerde de minister te Middelharnis, waar hij verwelkomd werd door den heer G. C. van Schouwen, voor zitter van genoemden bond. De minister maakte daarop, vergezeld door de leden van het bestuur. een rondrit over het eiland, met het doel zich van den toestand in den landbouw op de hoogte te stellen. O.a. is bezoek gebracht aan de van Pal- land-Hoeve te Middelharnis. Te Stellen dam stelde de minister ter plaatse een on derzoek ln naar den toestand in het gar- na lenvisscherij bedrij f Te zes uur is de centrale veiling Goeree- Overlakkee te Middelharnis bezocht, waar de minister is begroet door den heer L. J. oen Hollander, burgemeester van Middel harnis en Sommelsdljk. Met de boot van half négen verliet de Minister het eiland. JOODSCHE DEMONSTRATIE TE AMSTERDAM. In de Apollohal te Amsterdam is gister avond een groote demonstratie gehpuden van Nederlandsche Joden, georganiseerd door de samenwerkende Joodsche organi saties en in stantles in Nederland van alle richtingen, als protest tegen den Ara- bischen terreur in Palestina tegen de daar gevestigde Joden. Naar schatting waren 2000 personen, waaronder verschillende van buiten Am sterdam, in de Apollohal bijeen De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, het lid van de Eerste Kamer, den heer S van den Bergh Jzn., die herin nerde aan het grootsche opbouwwerk, door de Joden ln Palestina verricht, en aan de overvallen en plunderingen, waardoor de vreedzame kolonisten ln deze droeve dagen worden bedreigd. Staande herdacht de vergadering met enkele oogenblikken stilte de slachtoffers, die gevallen waren door den Arabischen terreur. Brieven met sympathiebetuigingen wa ren van vele zijden binnengekomen, o. a. van de permanente commissie tot alge meene zaken van het Ned. Isr. Kerkge nootschap, van de Portugeesch-Israëlieti- sche gemeente te Amsterdam en van mr. L. E. Visser, vice-president van den Hoo- gen Raad der Nederlanden. Nadat tal van toespraken waren gehou den werd aan het slot der vergadering een motie aangenomen, waarin de vergadering uitsprak, zich ten volle te scharen achter de Joodsche gemeenschap in Palestina en haar moedige en rustige houding te steu nen, terwijl voorts alle Joden werden op geroepen tot vastberaden voortzetting van den geestelijken en stoffelijken opbouw in Palestina en van den mandataris werd verlangt, de integrale uitvoering van de aan het Joodsche volk gegeven beloften en aangegane verplichtingen. Onder het zingen van het Zionistenlied „Hatikwah" ging de vergadering uiteen. KOOP EN VERKOOP OP AFBETALING. De minister van Justitie heeft de com missie. aan welke was opgedragen te on derzoeken of en, zoo ja. op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moeten worden ge regeld, ontbonden. CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 12 tot en met 18 Juli consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk re- geerings-minimumprijs 4.20 cent. Afdracht bij levering ln consumptie van andere dan taxemelk 2'/, cent. DE PRAGA „AIR BABY". Gaven wij in een vorig nummer een niet bijzonder gunstige beschouwing over de Pou de Clel, thans zullen wil een toestel behandelen, dat door belangstellenden voor de Kleine Luchtvaart allerwege met een geweldig enthousiasme ontvangen is en reeds vele* malen verbluffende prestaties leverde, waarvan vooral de eenige weken geleden gemaakte vlucht van H. L. Brook van Londen naar Zuld-Afrika den door slag aaf. Dit toestel, dat reeds een roem- ruchtlgen tijd achter den rug heeft, is de Praga ..Air Baby". Het proto-type van de Lucht'oaby werd ln Augustus 1934 ontworpen en gebouwd voor de eerste Nationale Rondvlucht in Tsjecho-Slowakiie en legde het voorge schreven ruim 1300 K.M. lange parcours af zonder een enkele fout. Het toestel werd door het Militair Lucht vaart Instituut te Praag grondig en lang durig beproefd en in het. door deze instel ling afgegeven, bewijs van luchtwaardig heid staat vermeld dat het toestel uit nemend geschikt is voor opleiding en sport- vliegen door zUn ongekende stabiliteit in de lucht. Het Britsche Luchtvaart Mini sterie kwam na grondige onderzoekingen tot dezelfde conclusies Op 8 en 9 Juni van hat vorig jaar namen twee van deze machines deel aan de in ternationale wedvlucht van Brno. Een van deze machines vloog gedurende twee dagen het 2500 K.M. lange traject op vol toeren en met een belasting van 520 K.G.. wat wil zeggen, dat het met 55 K.G. overbelast was! In een aan dezen wedstrijd verbonden generale classificatie naar het zuinigste verbruik namen de beide luchtbabies de eerste plaatsen in. Het behoeft geen be toog. dat deze machine na deze vele ver bluffende resultaten, o.a. ook te Parijs en Brussel, zeer populair werd. Dit kwam wel sterk tot uiting in de tweede Nationale Rondvlucht van Tsiecho- Slowakile. gehouden in September 1935, toen van de 50 deelnemers er 14 met een Praga Baby uitkwamen. 47 deelnemers kwamen aan de finish, waarvan 13 Baby's. Bti de classificatie veroverden, zij alle eer ste plaatsen, met uitzondering van de zesde. Na deze meer algemeene beschouwing zullen wij een beknopte beschrijving geven van het toestel. De Praga .Air Baby" ls een Ucht twee persoons sportvllegtuig, uitgerust met een 39 P.K. Praga B motor. Het toestel is ont worpen en wordt gebouwd door de Cesko- moravska-Kolben -Danek te Praag en wordt in Engeland in licentie gebouwd door P. Hills en Sons te Manchester, voor den prijs van ongeveer f.3000 385). Het vliegtuig ls een eendekker en de romp en vleugel zijn geheel opgebouwd uit hout. wat een zeer stijve constructie geeft. De vleugel ls met vier bouten aan den romp bevestigd. Het roer en de aillerons zijn aërodynamisch uitgebalanceerd. De cabine is uitgerust met twee naast elkaar geplaatste zitplaatsen met daar achter een groote ruimte voor bagage. Het landlngsgestel is gemonteerd met wielrem- men cn lagg-druk-ballonbanden. De cockpit is uitgerust met een compleet stel bllndvlleglnstrumenten en het geheel ls zoer comfortabel Ingericht. Door de zij ruiten weg te nemen is het toestel te trans- formeeren in een open machine. De ge- N L J G E C B D F H K M T_Jicrbovends in beeld^ebrachtdehoofd- ■t uitkomst van 'n enquête, dit voor jaar onder tal van winkeliers in de voor naamste steden van ons land gehouden. Dc vraag, aan hen gesteld, kwam op het volgende neer: „Ziellier een opsomming van alle mo gelijke reclamemiddelen, die door de fabrikanten enz. van de merkartikelen, welke U verkoopt, kunnen worden aan gewend. Welk van deze reclamemiddelen moeten die fabrikanten Uw» inziens nu op de eerste plaats gebruiken om te maken, dat hetpublick die merkartikelen in Uw winkel komt koopen? Nummert U de verschillende reclamemiddelen s.v.p. naar volgorde van hun verdienst^." Hieronder volgt de uitkomst: 427 winkeliers uit tien verschillende braoches^verdeeld over de voornaamste steden van het land, hebben antwoord gegevenonder hen waren er 32, die om principiêele of andere redenen de vragen niet volgens verzoek beantwoordden. Waar het alleen de bedoeling is de waarde van courantenreclame in het juiste licht te stellen en niet andere reclamemiddelen neer te halen, zijn deze laatste hier niet met name ge noemd. De op de enquête-formulieren opgesomde reclamemiddelen zijn daar om in de bovenstaande grafiek en de onderstaande tabel aangeduid met de letters B tot en met N. Reclatnemiddel Aantal malen, dot het reclame- middel werd genoemd Zonder verschil van rangorde genoemd Niet ge noemd als no. 1 alsno.2, 3, of 5 aisno.6, 7, 8 of 9 als no. 10, 11,12 of 13 Couranten A 181X 93 X 11 X 3 X 58 X 49 X Reclamemiddel B 42 133 48 19 39 114 c 26 121 45 27 36 140 19 144 54 19 40 119 E 15 101 54 49 32 >H F 12 95 73 33 24 158 G 7 95 71 38 35 149 H 5 78 80 32 15 185 5 48 47 79 17 199 k 4 70 60 53 28 180 L 1 59 73 57 30 175 >1 1 40 84 61 12 197 N 1 27 53 90 14 210 Voor 181 winkeliers kwam couranten- reclame dus op de eerste plaats: 93 anderen, wier voorkeurstemmen over de twaalf overige reclamemiddelen verdeeld waren, stelden courantenreclame op de tweede, derde, vierde of vijfde plaats, epz. Slechts 3 winkeliers zetten couran tenreclame achteraan, terwijl er 58 waren, die courantenreclame tegelijk met enkele andere reclamemiddelen hadden aan gekruist of aangestreept, zonder das één hiervan den eersten prijs toe te kennen. De tien branches omvatten: kruidenierswaren en comestibles, manufacturen, sigaren, schoenen, rijwielen, parfumerieën en kappers, drogisten, bakkers, wijn en gedistilleerd. X 'V Ook de winkeliers oordeelen: Een uitgebreide publicatie, waarin verschillende interessante detailuit- komsten dezer enquête worden gepubliceerd en gecommentarieerd, is voor adverteerders op aanvraag gratis verkrijgbaar bij het Ontr.,1 Bor.au voor Conreotenpefcllcitelt ran Dt Nederlandsche Dagbladpers ("Cebuco") Dim 2a, Amsterdam-C. 6343 (Ingez, Med.) monteerde Praga B motor is van het lucht- gekoelde viertact type en heeft twee horizontaal geplaatste cylinders. Bli 2.410 toeren per minuut levert de motor 39 P.K. Hij heeft een inhoud van 1.9 liter bij een boring van 105 en een slag van 140 m.M. Het gewicht is 45 K.G.. wat ongeveer 1.13 K.G. per P.K.. dus vrij licht te noemen, beteekent. Het brandstofverbruik ls zeer laag, n.l. ongeveer liter benzine per P.K. per uur en 310 gram olie per uur. Uit een en ander zal duidelijk ziin. dat dit vliegtuig voor sportvliegers een ideaal alleszins goedkoop vliegtuig is, terwijl het. door zijn buitengewone stabiliteit, absoluut betrouwbaar ls. DE POSTVLUCHTEN. De „Kwak" is gisteren om 5.35 uur op Schiphol geland. door de snelle huid-bruinende werking van AMILDA-zonnebruincréme, welke ook zon der zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint, Flacon 90 et. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 6368 (Ingez. Med.) TWINTIG JAAR GEEISCHT WEGENS MOORD. De 37-jarige fabrieksarbeider J. van H. uit Eindhoven stond terecht voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch wegens moord op de van hem gescheiden levende vrouw, de 32-jarige M. B. J. Lagliuwitz, die hij met veertig messteken van het leven heeft beroofd. Het misdrijf is gepleegd ten huize van de schoonmoeder van Van H. te Boxtel, waar hij zijn vrouw ontmoette. De officier van jusitie heeft wegens moord twintig Jaar gevangenisstraf geëisoht. C. J. U, te L. Het door u bedoelde re cord ls gevestigd door den Italiaan Agello, met een watervliegtuig. Het door ons be deelde record is behaald met een land- vliegtuig. C. M. te L. Lelden—Den Haag—Rot terdamDordrechtMoerdijk Bteda— Antwerpen. U hebt een bewijs van Neder landerschap en een fietskaart noodig. Fietskaarten worden verstrekt door den A.N.W.B. Om in een jeugdherberg te over nachten behoeft u geen lid van de Jeugd herberg Centrale te zijn. K, te L. Voeg bij elkaar gelijke dcelen rauwe en gekookte lijnolie en bestrijk het doek gelijkmatig met een kwast, gedoopt in deze vloeistof. Laat het goed droog wor den op een plaats, waar de lucht goed toe kan treden. TENTOONSTELLING VAN WERK VAN WIJLEN W. H. VAN DER NAT. In de Lakenhal. Gedurende de maanden Juli. Augustus en September wordt ln de Lakenhal een tentoonstelling gehouden van dierenteeke- ningen van wijlen W. H. van der Nat. GEBOREN: Anna, D. van J. L. v. Riet en C. H, v. Eijk Arie, Z. van A. Stlkvoort en J. Vlele Franciscus Paulus, Z, van N. J. Montanus en P. P. Devllee. OVERLEDEN: Th. Cupers, Z. 20 j. Chaudron, Vr, 85 j. C. Wijnbeek— 2-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10