LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 8 Juli 1936 BUITENLAND. OOK VOOR U! OOK VOOR UW VROUW OOK VOOR UW KINDEREN OOK VOOR UW PERSONEEL TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Hooge Commissaris Lester weer in Danzig Grciser za! Lester negeeren De conferentie te Montreux Turksch- Egyptisch verdrag. De toestand te Danziz blijft onrustig. Reeds spoedig na aankomst van Gretser te Danzig ts de Senaat bijeengekomen om kennis té nemen van zlin rapport over de zitting te Genève en om maatregelen te nemen tegen de ooDositie-partlien. Lester, de hoog'e commissaris van den Volkenbond, is gistermiddag te Danzig teruggekeerd. Een groote politie, macht was op de been bij het station, op straat en bij de woning van den Volkenbondseommissaris. Lester- begaf zich te voet haar huis Men meldt, dat de-SA en SS van Danzig versterkt ziin met uit Duitschland afkom stige manschappen. Voortdurend hebben mutaties D'aats tus- sehen leden van Danzigsche nationaal- soclalistische groepen en functionarissen en die van het Rijk. Zoo zün onlangs nolitiebeambten. die zich bijzonder ..onder scheiden" hadden bij hun optreden tegen de oppositie, naar Duitschland overge plaatst. Gistermiddag bezette de politie de bureau van 't socialistische orgaan ..Volks- stimme" hetwelk voor den duur van drie maanden verboden is. Men verwacht eerlang het verbod der geheele oppositiepers en ziet eveneens de mogelijkheid van een verbod van alle op positiepartijen. De oppositiepartijen hebben een beroep op de bevolking gedaan en verklaarden, dat de grondwet van Danzig en de hooge commissaris de beste waarborgen zijn voor de rechten der bevolking. In een onderhoud met den correspondent van de ..Daily Express" heeft de president van den senaat van Danzig. Greiser. ver klaard dat Danzig niets meer met den Volkenbend te maken heeft, althans wat betreft de binnenlandsche aangelegen heden. Wij zijn niet voornemens aldus Greiser het door Genève gegarandeerde statuut te wijzigen. Onze houding tegen over den Volkenbondscommissaris is slechts op een persoonlijke kwestie gebaseerd, daar wij van meening zijn dat hii de opwinding opzettelijk heeft uitgelokt. Er zal in het geheel geen wijziging komen in onze ver houding tot het buitenlandwij bereiden geen staatsgreep en geen hereeniging met Duitschland voor. Danzlz zal een vrije stad b'ijven, maar dan inderdaad een ..vrije stad" waar wij de baas in huis zullen zijn Wij zullen niet toestaan, dat Lester van zijn positie gebruik maakt om ons de wet te stellen. Wij zullen geen aandacht aan hem schenken, tenzij het kwesties betreft, die conflicten met andere mogendheden zouden kunnen veroorzaken. Hier zal hii in quarantaine gesteld en genegeerd worden. Als hij tot mij komt met k'achten. zal ik hem beleefd te woord staan en hem verwijzen naar mijn te Genève afgelegde verklaringen. Indien Genève ons nogmaals zal uitnoodigen ver antwoording af te leggen zullen wij aan die uitnoodigjng geen gehoor geven. De zee-engten-conferentie te Montreux heeft na anderhalven dag besprekingen 15 artikelen der 26 van het Engelsche te genvoorstel behandeld. Gistermiddag wer den de bepalingen der toekomstige con ventie omtrent de doorvaart in vredes- en oorlogstijd van oorlogsschepen door de zee-engten besproken. De punten, waarover het grootste mee- ningsverschil heerscht, moeten echter nog aan de orde komen. Het officieele standpunt van Italië blijft nog steeds onbekend. Volgens Reuter zou de Duitsche minister van Buitenl. Zaken von Neurath den Brit- schen ambassadeur te Berlijn reeds ver leden week verklaard hebben, dat het Britsch-Duitsche vlootverdrag in gevaar zou komen, wanneer aan de Unie der Sov jet-republieken een onbeperkt -recht tot toegang naar de Middeiiandsche Zee voor zijn Zwarte Zee vloot toegekend zou wor den. Het vlootevénwicht zou daardoor ver stoord worden, want een gedeelte der Fransche strijdkrachten zou naar de Zwarte Zee kunnen worden overgebracht. In verband hiermee merkt men te Lon den op. dat een dergelijke mogelijkheid geen aanleiding zou kunnen vormen tot herziening van 't Engelsch-Duitsche vloot verdrag. Daarin komt n.l. duidelijk tot uit drukking, dat alleen abnormale en excep- tioneele vlootbouw van een of andere mo gendheid Duitschland recht geeft 'n voor stel te doen tot een nieuw onderzoek der situatie door de beide landen. Het Russisch vlootbouwprogram betreft slechts vervanging van verouderde sche pen. Er is thans overeenstemming bereikt over de bepalingen van een verdrag tus- schen Turkije en Egypte, waarover sedert verscheidene maanden werd onderhandeld. In dit verdrag zal in het bijzonder de na tionaliteit der bewoners van vroeger tot het Turksche rijk behoorende gebieden worden geregeld. Het zal te Cairo worden geparafeerd en te Ankara worden getee- kend. o OOSTENRIJK. De vice-kanselier naar Boedapest. De Hcimwehren gaan over naar het Vaderlandsche front. De Oostenrijksche vice-kanselier Baar- Barenfels arriveert heden in Boedapest. Hij zal besprekingen voeren met minister president Goemboes. met den plaatsver- vangenden minister-president, den minis ter van buitenlandsche zaken en den mi nister van binnenlandsche zaken. Op last van Prins Starhemberg zijn de Heimwehren in hun geheel overgegaan naar de militle van het Vaderlandsche front ENGELAND. Eden zal een week rust nemen. De Kroning besproken. Versterking der defensie. De Vlootbespreklngen. Britsche diplomatieke kringen geven te kennen, dat Eden met verlof gaat, het geen geenszins zou beteekenen, dat een -ernstige wending is gekomen in den ge zondheidstoestand van den minister. Zijn geneesheer heeft het echter noodig geoor deeld. dat Eden een week rust zal nemen na een buitengewoon druk jaar aan den vooravond der belangrijke besprekingen met de Locarno-mogendhederr. Eden zal in het midden der volgende week naar Londen terugkeeren ter voorbereiding der besprekingen van Brussel. Gisterochtend heeft te Londen de eerste vergadering plaats gehad van de commissie, welke door den Koning is benoemd tot voorbereiding van de kroning in het vol gend jaar. Het schijnt, dat het tempo van de ver sterking van de defensie wordt versneld, aangezien de Europeesche toestand ern stige reden tot bezorgdheid voor de regee ring is. Morgen zullen aanvullende credie- ten voor leger en vloot en luchtmacht worden gevraagd, naar schatting ter grootte van 30 millioen pond sterling. Het groote Britsche slagschip „Repulse1 is te Alexandrië aangekomen, waardoor het aantal groote slagschepen in de haven dezer stad tot vier gestegen is. In Londensche diplomatieke kringen wordt in dit verband herinnerd aan een verklaring van Eden in het Lagerhuis, volgens welke Engeland in het vervolg in de Middeiiandsche Zee een sterkere verde digingspositie zal innemen dan vóór het uitbreken van den oorlog in Oost-Afrika, De wekelijksche kabinetszitting is ver daagd tot morgenochtend in verband met de viering van den honderdsten geboorte dag van Joseph Chamberlain, welke door verschillende kabinetsleden wordt bijge woond, met name door Neville Chamber lain, den minister van financiën, een zoon van dezen grooten staatsman. ZWITSERLAND. De Bondsraad bijeen. Bondspresident Motta heeft in de zit ting van den Bondsraad verslag uitge bracht over de jongste zitting van den Volkenbond, in het bijzonder over de op heffing der sancties. De Bondsraad zal in zijn zitting van morgen een formeel be sluit over de opheffing nemen. Wat betreft de ordeverstoring door de Italiaansche journalisten tijdens de rede, die de Negus voor den Volkenbond heeft gehouden, nam de Bondsraad er acte van, dat dè journalisten Zwitserland thans ver laten hebben. Hun bestraffing zal wattr- schijnlijk geschieden in den vorm van een verbod om het land binnen te komen. RUSLAND. TSJITSJERIN OVERLEDEN. OUD-RUSSISCH VOLKSCOMMISSARIS. Tsjitsjerin. De vroegere Volkscommissaris voor Bui tenlandsche zaken van Rusland, Tsjitsjerin is gisteren na een langdurige ziekte in den ouderdom van 64 Jaar overleden. Georgij Wasilejewitsj Tsjitsjerin werd geboren in 1872 uit een bekende familie, welke verscheidene juristen en diplomaten had voortgebracht. Hij studeerde aan de Universiteit van Petersburg en trad na voleindiging van zijn studie in diplomatie- ken dienst; in 1904 werd hij naar Berlijn gezonden, naar het Russische consulaat aldaar. Het jaar daarop werd hij lid van de sociaal democratische partij en verliet den diplomatieken dienst. In 1907 werd hij uit Pruisen verbannen, wegens het in bezit hebben van een valsch paspoort. Hij ging hierop naar Engeland, waar hij actief deelnam aan de pacifisti sche beweging, ook gedurende den oorlog. In 1907 kwam hij hierdoor in de gevange nis van Brixton. Het jaar daarop werd hij uitgewisseld tegen Sir George Buchanan. Tsjitsjer'n keerde naar zijn vaderland terug en in Maart 1918 werd hij benoemd tot volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, welke post hij bekleedde tot 1928. Gedurende dezen tijd vertegenwoordigde hij de Sovjet Unie op de conferentie vaii Genua in 1922 en op de conferentie van Lausanne in hetzelfde jaar. FRANKRIJK. Belofte tot ordeherstel Rede van minister Spinasse De stakingen De Fransche Senaat heeft een vinnig debat gevoerd over de binnenlandsche po litiek der regeering. Henry Hay, afgevaardigde van rechts, wees er'op, dat de tegenwoordige toe stand van stakingen en agitatie niet lang meer zal kunnen getolereerd wor den, wil men niet den socialen vrede in gevaar brengen. De regeérihg wil orde in het land, aldus spreker, maar aan dat goede voornemen hebben we niet genoeg, de regeering schijnt de anarchie te dul den en zelfs aan te moedigen. (Leven dige instemming van rechts). „Ik protesteer", vervolgde de afgevaar digde, „tegen het verbod, om nationale in signes te dragen en tegen het optreden van de volksfronters, die de nationale kleuren rukken uit onze knoopsgaten en zelfs van de corsages der Fransche vrou wen, (Links reageerde met geschreeuw, rechts met toejuichingen op dit protest). Minister Salengro verklaarde ten slotte, dat de regeering geen enkele bezetting van fabrieken, warenhuizen of landbouwonder nemingen meer zou dulden en dat zij alles in het werk zou stellen, om aan het op treden der stakers een einde te maken. De Senaat heeft toen met 225 tegen 0 st. en 67 onthoudingen een dagorder aange nomen. waarin vertrouwen in deze toezeg ging der regeering wordt uitgesproken. De minister van nationale economie Spinasse, heeft een rede voor de radio ge houden, waarin hij nogmaals den wensch der regeering tot uitdrukking bracht, een snelle actie te voeren voor het weder op gang brengen van de nationale economie. Voorts kondigde hij aan, dat voorbeeldige straffen, waaraan de meest groote rucht baarheid zal worden gegeven, zullen wor den gesteld op ongerechtvaardigde prijs opdrijving Indien de tegenwoordige wet geving niet toestaat met voldoende kracht of snelheid op te trecjen, zullen nieuwe wetten worden ingediend. Met betrekking tot het wetsontwerp tot verwezenlijking van het plan der groote werken, verklaarde de minister, dat het eerste deel, dat in drie jaar tot stand moet komen, 20 milliards francs zal vragen bul ten en behalve de reeds bestaande pro gramma's en tot doel zal hebben verbe tering der economische voorziening en uitrusting van landbouw, gezondheids dienst, wetenschap, onderwijs, sport en toerisme van het land. Een spoedig en in zijn geheel aanvangen dezer werken zal productie en handel weder op gang bren gen en bovendien hét vertrouwen doen wederkeeren. De communistische Kamergroep is bij eengekomen, om te protesteeren tegen het optreden der fascisten, die' gewelddaden hebben gepleegd in de Avenue des Champs Elysées. De uitvoerende commissie heeft besloten zich uit te. spreken tegen deelneming van Frankrijk aan de Olympische Spelen te Berlijn daar deze spbrtbetooging door de Hitlerianen zal worden te baat genomen, als propagandamiddel voor hun oorlogs zuchtige politiek, welke nog zoo juist voor den Volkenbond is uiteengezet, bij monde van den gedelegeerde van Danzig. Het parket van de Seine heeft den rech ter van instructie Bru opgedragen een on derzoek in te stellen naar provocaties in de Champs Elysées. veroorzaakt door sa menscholingen van de ontbonden liga's. In geheel Frankrijk staken nog ongeveer 93.600 arbeiders, waarvan in het Departe ment van de Seine ongeveer 5500. Uit Marseille wordt gemeld, dat tusschen de maatschappij, die houdster is van de concessie der dokken en entrepóts en bet personeel een accoord tot stand is geko men, dat een einde maakt aan het daar heerschende conflict. I 6267 (Ingez. Med.) ITALIË. Graanmonopolie afgekondigd. Het decreet van den 15en Juni tot in stelling van een graanmonopolie is thans afgekondigd. BULGARIJE. Proces tegen terroristen. Voor het districtsgerechtshof te Sofia is het proces begonnen tegen een Macedoni sche terroristenorganisatie, waarbij 20 personen betrokken zijn, die er van be schuldigd worden, politieke en economi sche betrekkingen met de Derde Interna tionale te hebben onderhouden. ABESSYNIË. Italiaansche vliegers vermoord? Een dagblad voor de Arabieren. Acht of negen Italiaansche officieren zijn gedood, nadat zij met hun drie vlieg tuigen, waarmede zij van Addis Abeba kwamen en naar de provincie Dsjimma gingen, bij de landing in een hinderlaag waren gelokt. Het bericht wordt nlet-of- ficieel bevestigd. Tot de slachtoffers zou den behooren de plaatsvervangende chef van den luchtvaartstaf in Oost-Afrika, als mede kolonel Locatelli, die in 1919 als eer ste over de Andes vloog en talrijke vluch ten naar Groenland en de Zuidpool heeft gemaakt. Morgen zal een Italiaansch dagblad, dat te Addis Abeba verschijnt, een speciale editie in de Arabische taal uitgeven. Het is voor het eerst, dat te Addis Abeba een blad voor de Arabieren zal worden gepu bliceerd. ROEMENIË. Communisten tot zware straffen veroordeeld. In het proces tegen een aantal commu nisten, waarvan de behandeling voor het districtsgerechtshof te Graiova twee maanden geduurd heeft, is vonnis gewe zen. Alle beklaagden werden tot 8 a 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. SPANJE. Staking bij spoorwegmij. ten einde. Het personeel der spoorwegmaatschap pij van Centraal Aragon, dat sinds een maand in staking is, heeft de formule, welke was voorgesteld door den afgevaar digde van het ministerie van arbeid goed gekeurd. Indien de maatschappij eveneens haar instemming met het bemiddelings voorstel zai betuigen, zpu het werk heden hervat worden. HET VAKVEREENIGINGSCONGRES TE LONDEN. Vandaag is te Londen de eerste openbare zitting van het Internationale Vakvereeni- glngscongres, waaraan wordt deelgenomen door meer dan tweehonderd gedelegeerden van twintig landen, gehouden, De voorzitter, Sir Walter Citrine hield een rede, waarin hij een uiteenzetting gaf van de beginselen der vakvereenigingspolitiek. Hij zeide daarbij, dat de Volkenbond gesteund moet worden, dat er behoefte bestaat aan een georgani seerde macht voor de toepassing van de Volkenbondsbesluiten, dat oorlog slechts ge voerd mag worden ten behoeve van den vrede en dat alle krachten moeten worden ingespannen om het fascisme te vernieti gen. De toestand is oneindig veel gevaarlij ker, zoo zeide hij, dan drie jaar geleden, toen het vorige congres te Brussel werd ge houden. Sedertdien hebben zich het Ita liaansche fascisme en het Duitsche natio- naal-socialisme ontpopt als een agressief imperialisme, dat geen wetten kent en geen recht buiten dat van de gewapende macht erkent. De regeeringen zullen slechts op den steun der vakvereenigingen kunnen rekenen, voor zoover het betreft de regeling van conflic ten langs vreedzamen weg. Wij zullen al dus vervolgde Citrine geen steun verlee- nen aan een regeering die in een oorlog gewikkeld wordt door haar eigen agres sieve daad, of die zou weigeren zich aan arbitrage te onderwerpen of als aanvaller veroordeeld zou worden. Deze politiek maakt het noodig, dat wij het onzen regeeringen toestaan, haar verplichtingen na te komen en de verdediging te organiseeren. Het slui ten van regionale verdragen als aanvulling op het systeem der collectieve veiligheid zul len wij aanmoedigen. UIT HET VERRE OOSTEN. Kanton koopt Abessijnsch wapentuig - Nederlaag der Communisten. Het Britsche ss. Santa Maria, geladen met bommen, munitie en ander oorlogstuig, dat oorspronkelijk voor Abessynië bestemd was, maar door de bezetting van Addis Abeba niet meer kon worden afgeleverd, is er thans in geslaagd een bestemming te vinden voor zijn lading. De Kanton-regee ring heeft het oorlogstuig n.l. voor een be drag van 300.000 dollar aangekocht. Uit Singan, de hoofdstad van Sjensi in China wordt gemeld, dat de troepen der Nanking regeering een belangrijke over winning hebben behaald op de commu nistische troepen in het gebied van Kweitsjau. Vierhonderd communisten wer den gedood, tweehonderd gevangen geno men. Driehonderd geweren en achttien mitrailleurs vielen den Nanking-troepen in handen. De roode afdeelingen vluchten naar het Westen, om zich te voegen bij andere groepen die reeds in de provincie Ningtsjai zijn binnengedrongen. PALESTINA. Militaire zuiveringsactie De onlusten. De grootste tot nu toe georganiseerde militaire actie tegen vrijbuiters in de ge bergten van Midden- en Noord-Palestina, is geëindigd, na verscheidene dagen te hebben geduurd Van Engelsche zlide na men er 4000 man troepen aan deel. die door pantserauto's, tanks en vliegtuigen werden gesteund. De vrijbuiters schijnen tlldlg naar hun dorpen teruggekeerd te ziin. om zich daar als vreedzame boeren onder de bevolking te mengen, zoodat slechts van één doode en weinig gewonden melding gemaakt wordt. Niettemin komen berichten omtrent nieuwe schietpartijen binnen. Reuter verneemt uit Jeruzalem, dat de hoop dat de Arabische staking ten einde za! loopen. vervlogen is. Onder den druk der stakers moesten de meeste warenhuizen en winkels gesloten blijven. Zekere kringen vatten deze onverwachte hervatting der beweging od als, een aanwijzing voor een manoeuvre, welke beoogt de tegenwoordige bespreking tusschen de Arabische delegatie te Londen en de Britsche regeering te be ïnvloeden. De Britsche Hooge Commissaris heeft een radio-ooroeD gericht tot de stakers om een einde te maken aan de huidige terreur. Te Jaffa is een'bom ontoloft waardoor een Britsch politieman twee inlandsche politie mannen en twee Joodsche voorbil gangers licht werden gewond. In Centraal-Pale- stina ziin zes Arabieren gedood tijdens de militaire operaties. VEREEN1GDE STATEN. Dertig dooden tengevolge van de hitte De droogte. Dertig personen zijn om het leven geko men tengevolge van de warmte, hetzij di rect, hetzij door verdrinken tijdens zwem men e.d. De oogst wordt eveneens be dreigd door de hitte. Deze bedraagt 48 gra den Celslus in de schaduw. De schade, welke tot nu toe is aangericht aan de oogst, wordt op 300 millioen dollar ge schat, President Roosevelt heeft medegedeeld, dat een uitgebreid programma is opge steld tot hulp aan ongeveer een millioen slachtoffers van de droogte ip de Middle West. 50.000 mannen zullen aan het werk worden geholpen en 34000 gezinnen zul len naar elders worden overgebracht. Roosevelt zal een bezoek brengen aan de geteisterde gebieden. In vele staten zijn warmterecords genoteerd, n.l. temperatu ren tot 114 gr. Hel blijkt, dat 90,000 tarwe-verbouwende boeren tengevolge van de droogte voor een bankroet staan. In Noord- en Zuid-Dakota woeden boschbranden. In Chicago, dat toch nog eenige verkoeling krijgt van het Michigan-meer, is de temperatuur geste gen tot 94 graden. De steun aan de boeren zal terstond verleend worden, aldus ver klaarde Roosevelt. De „Anglo South-American-Bank" de bekendste Britsche bankonderneming in Zuid-Amerika, is door financieele moei lijkheden gedwongen geweest, haar loket ten te sluiten. Het geheele aandeelenka pitaal, groot 6.6 millioen pond sterling, zou verloren zijn, Tijdens een staking bij de Norwood-fa- brlek van de Remlngton-Rand-maatschap- pij te Cincinnati, heeft een opgewonden menigte stakers een aanval gedaan op een aantal autobussen waarmede werkwilligen vervoerd werden. Een autobus staken zij in brand, drie andere gooiden zij om. De Inzittenden werden aangevallen met stee- nen en stokken. Dertig personen werden gewond. JOHN D. ROCKEFELLER 97 JAAR. LAKEWOOD, 8 Juli. (A.NP.). John D. Rockefeller is vandaag 97 jaar gewor den. Gisteren heeft hij voor deze gelegen heid een portret laten maken en ver klaard dankbaar te zijn voor zijn goede gezondheid, die „eenvoudig een wonder" is. Er zullen vandaag geen feestelijkheden plaats vinden. SAMENZWERING TEGEN BATISTA HA/VANNA. 8 JuM. (Reuter). Hier zijn talrijke arrestaties verricht. Naar de poli tie mededeelt, staat deze actie in verband met de ontdekking van een samenzwering tegen kolonel Batista. \LEVENSLANG WEGENS SPIONNAGE. BERLIJN. 8 Juli. (D.N.B.). Het volks gerechtshof heeft den 37-jarigen Tsjecho- slowaakschen staatsburger Emil Storch tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Storch werd ervan beschuldigd, in opdracht van een buitenlandsche mogendheid ge tracht te hebben, inlichtingen te verkrijgen over Saksische garnizoenen en een Duitsch soldaat tot landverraad te bewegen. EEN MOOI LEGAAT. NEfW-YORK, 8 Juli. (A.N.P.). Het „Harvard College" zal uit de nalatenschao van den bankier James Loeb, die in 1933 in München is overleden, een bedrag van 829.793 dollar ontvangen. De nalatenschap was 2 millioen dollar .groot. DE „CIMAZ" VLOT GEKOMEN. TOKIO, 8 Juli. (Reuter)Het Russische stoomschip „Cimaz", dat met 900 opvaren den gestrand was bij het eiland Ona- Kotan in de Koerlllen, is vanmorgen vlot- gekomen en vertrokken naar Petro- pawlowsk. De passagiers waren tevoren door andere schepen overgenomen. DE DANZIGER KWESTIE. Polen's houding. LONDEN, 8 Juli (ANP). De correspondent van de „Daily Telegraph" seint uit War schau: „Uit geloofwaardige bron wordt medegedeeld, dat kolonel Beek, de minister van Buitenlandsche Zaken, onmiddellijk na zijn terugkeer uit Genève een onderhoud heeft gehad met generaal Rydz Smigly, den inspecteur-generaal van het leger, en gene raal Skladkowskki, den eersten minister, over de Danzlger kwestie. Vandaag zou Beek een onderhoud hebben met den Duit- schen ambassadeur von Moltke. Voorts verneemt de correspondent, dat Beek de vooruitzichten in Danzig veel ern stiger acht, dan zou kunnen blijken uit de door de regeering gecontroleerde pers. Alleen de fabrikant van de allerbeste waren kan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regelmatig worden ge adverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwali teit bij billijke prijzen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2