77^ Jaargang WOENSDAG 8 JULI 1936 No. 23399 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Nederl. Blindenbond. De Leidsche Hout als Dierenpark Ernstige gevolgen van het onweer ZES PERSONEN GEDOOD. Het voornaamste nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D CtS. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30,ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per S mn<L> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. JAARVERGADERING TE LEIDEN. REDEVOERINGEN VAN DE HEEREN VAN DER BERG EN JACOBS. Aan den vooravond van de jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederland- schen Blindenbond welke vandaag ln „Zo- merzorg" is gehouden, was in hetzelfde ge bouw gisteren een gezellige bijeenkomst georganiseerd, waar behalve bijna alle Leidsche leden ook reeds leden uit Den Haag, Delft, Rotterdam, Alkmaar, Arnhem en zelfs uit Harlingen tegenwoordig waren. De voorzitter van de afdeeling Leiden, de heer L. Rombout heette allen welkom, in het bijzonder de leden van 't hoofdbestuur, het gemeenteraadslid mevr. De ClerDe Bruyn en deelde mede, dat de wethouder van sociale zaken door werkzaamheden verhinderd was tegenwoordig te zijn. Spr. memoreerde voorts de sluiting der •Leidsche werkinrichting voor blinden op 4 Januari j.l. en zeïde, dat hoezeer hij ook de groote werkloosheid onder de ziende medemenschen betreurde, het leed der blinde werkloozen toch oneindig veel grooter is. Maar, aldus spr., al missen wij onze werkplaats heel erg, toch zitten wij niet bij de pakken neer en houden onzen strijd voor een gemeentelijke werkinrich ting met alle krachten, die in ons zijn, vol. Tenslotte dankte hij den heer Batenburg voor het belangloos afstaan der zaal en gaf daarna het woord aan den propagan dist van den N.BJ3,, den heer Johan van der Berg uit Oosterbeek. Deze wees er op hoe juist op lichamelijk onvolwaardigen de taak rust om het geloof en het vertrouwen in een betere toekomst te behouden. Maar juist in deze tijden dringt zich niettemin naar voren of dat optimisme wel gerechtvaardigd is. ZÖö- velen hebben hun vertrouwen gesteld in dè Internationale solidariteit en op het chris tendom van welks inwerking op de wereld na 20 eeuwen nog zoo weinig merkbaar is. En zou dan voor ons de lichamelijk ont erfden het leven nog niet oneindig veel moeilijker zijn nu dat vertrouwen aan alle zijden is geschokt. Wij leven in een bezeten wereld, schreef prof. Huizinga en het merkwaardigste is nog wel, dat allen van hoog tot laag de waarheid van dat gezegde erkennen zon der kans te zien daarin verandering ten goede te brengen. De tijd van den constructieven opbouw voor de groepen der misdeelden, zich uiten de in flinke overheidssubsidies en werk inrichtingen schijnt voorbij, de periode der sociale afbraak gekomen. Het is niet in de eerste plaats onze taak, aldus spr. te ageeren voor de verwezenlij king dezer overigens hoogst noodzakelijke, stoffelijke verlangens, doch het is onze dure plicht om in eigen omgeving uit te dragen, dat wij recht hebben op per manente gemeenschapszorg uit hoofde van het feit, dat wij medemenschen zijn met eigen gaven van hoofd hart en hand, die het hunne willen bijdragen tot heil van deze maatschappij. Want wel behooren wij tot de lichamelijk misdeelden, maar nochtans zijn wij geestelijk volwaardig. De jaarlijksche bondsdagen vormen een bij uitstek geschikt middel om de vriend schapsbanden en het solidariteitsgevoel te versterken. De Leidsche blinden, aldus spr.. hadden hier door het particulier Initiatief en met gemeente-subsidie een menschwaardig be staan, waarin zij weekloonen van f. 12 tot f. 14 verdienden. Toen kwam het rampzalige besluit om de werkinrichting voorgoed te suiten. Niet in de eerste plaats als gevolg van de crisis, want de gemeentelijke subsidie was al vol doende om de loonen door te betalen ook al werd er geen arbeidsprestatie geleverd, maar cmdat de commercieele leiding ont brak. De inrichting werd beheerd door on- twijleld zeer goedwillende menschen, doch het waren geen deskundigen. De particuliere liefdadigheid loonde op nieuw haar onmacht, hetgeen trouwen? in haar karakter besloten ligt, omdat zij het sociaïe recht der misdeelden niet erkent. En daarom is het een harde, maar niet te weerspreken waarheid: de liefdadigheid heeft elf Leidsche blinden werkloos en elf gezinnen broodeioos gemaakt. Begrijpt men, zoo vroeg spr., wat het voor een blinde zeggen wil werkloos te zijn, waar hem iedere gelegenheid tof. untspan- ning entbreekt? Werkloosheid voor een blinde houdt een bedreiging van zijn leven in. Spr. eindigde met den wensch, dat de gemeente binnenkort de exploitatie weder om ter hand zal nemen met losiating van alle phiiantropische vormen. Namens de Leidsche blinden gaf spr. het gemeentebestuur de verzekering dat zij alles zullen doen wat in hun vermogen ligt, om de inrichting in stand te houden en tot bloei te brengen. De Ned. Blindenbond zal zijn Leidsche leden bij dien strijd niet in den steek laten. Daarom, zoo besloot spr. .versaagt niet, ook voor u komt de dag, waarop gij het volle zonlicht zult aanschouwen iapplaus). Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met muziek en voordrachten, ge deeltelijk ook door eigen leden. Hedenmorgen om half twaalf werd de 41ste algemeene vergadering gehouden. De Leidsche Hout, door velen gewaar deerd als wandelpark, ontwikkelt zich ook meer en meer als dierenpark. Weliswaar kan het nog geenszins een vergelijking doorstaan met haar oudere zusterinstel lingen te Amsterdam, Den Haag, Rotter dam of zelfs te Rhenen, maar toch komt er in letterlijken zin steeds meer leven in de brouwerij. Het aantal vogels, dat den Hout als broedplaats kiest, neemt ieder voorjaar toe en ook de levende have bin nen de omrastering groeit als gevolg van vele gezinsvermeerderingen voortdurend. Dergelijke blijde gebeurtenissen hebben plaats gevonden onder de duiven, de kip pen, de konijnen, de ganzen en de pau wen, zoodat de Hout op het oogenblik vol fleurig jong leven is. Niet-ingewijden we ten maar half met hoeveel goede zorgen de opzichter, de heer D. de Jongh de resp. moeders met haar kroost in de allereerste levensdagen op een beschut plekje om ringt, alvorens het publiek iets bespeurt van hun tegenwoordigheid. Voor dc tweede maal is het gelukt uitbreiding te geven aan het aantal inwonende herten. Sinds twee weken dartelt tot groot vermaak van oud en jong een tweetal reekalveren door het sappige weiland en het heeft ons héél wat moeite gekost om het levenslustige duo te bewegen een schier ondeelbaar oogenblik voor onze lens te poseeren. Een andere attractie is de intrede van een jolig ezeltje, dat evenwel vermoedelijk hier alleen gedurende de zomermaanden als gast zal verblijven. In de eerste dagen joeg Langoor de herten de stuipen op de slanke lijven, maar al spoedig kwamen ze tot de ontdekking, dat Grauwtje niet zoo gevaar lijk was als zijn vervaarlijk gebalk deed veronderstellen en momenteel grazen ze al vreedzaam naast elkaar. En wie geluk heeft zal langs den rand van het uitge strekte weiland tenslotte ook nog de schildpadden ontdekken, die hier een lek ker lui leventje leiden met volop malsche klaver. Zoo is de Hout op het oogenblik een Ideaal oord voor hen, die de Natuur weten te verstaan. Alleen zij de levende inhoud, zoowel plant als dier, nogmaals dringend in de bescherming van het publiek aanbe volen! Door het hevige onweer, dat gistermiddag boven ons land gewoed heeft, zijn niet minder dan zes menschen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn afkomstig uit Amsterdam, Berg- schenhoek, Alem (N.Br.), Kortezwaag (Fr.), Jonkersland, bij Langezwaag (Fr.) en Vrouwenparochie (Fr.). Meerdere boer derijen zijn door blikseminslag in vlamrtien opgegaan, terwijl door den ontzettenden regenval vooral te Amsterdam en Haarlem zeer groote schade is aangericht. Men zie voor uitvoeriger mededeelingen het 3e Blad en Laatste Berichten, Ie Blad). welke door circa 350 van de 550 leden uit alle deelen van het land werd bijgewoond. Onder de aanwezigen bevond zich de wethouder mr. A. F. L. M. Tepe. De alg. voorzitter, de heer W. A. Jacobs uit Amsterdam, heette allen welkom op dezen 41sten bondsdag, welke een genoeg lijke aanvulling bedoelt te zijn van het reeds eerder gehouden eigenlijke congres De gebruikelijke straatdemonstratie zal wegens tactische redenen van plaatselijken aard ditmaal achterwege blijven. Spr. hield vervolgens een rede, waarin hij de leden opwekte algemeen deel te nemen aan de actie voor een toestand, waarin ook de blinde gelegenheid krijgt een plaats in de samenleving in te nemen. De tijdsomstandigheden brengen mede dat wij alle krachten moeten inspannen om den allerwegen geconstateerden ach teruitgang op het gebied der blindenzorg, zijn scherpste vormen te ontnemen. In dit verband bracht spr. hulde aan den propa gandist, die niet ophoudt overal en altijd te wijzen op de sociale rechten van den blinde. Wij streven, aldus spr., naar een situatie, waarin de gemeenschap geheel haar plicht verstaat ten aanzien van de blinden en wij wijzen elke blindenzorg, welke een liefdadig karakter draagt, met beslist heid af. Men begrijpe ons niet verkeerd: wij staan niet vijandig tegenover de parti culiere blindenzorg: wij zijn den initatief- nemers dankbaar voor hun goede bedoe lingen, maar zij kunnen ons nimmer brengen op de plaats, waarop wij als gees telijk volwaardigen meenen recht te heb ben. Alleen de gemeenschap als zoodanig kan de tweede belanghebbende zijn, die tegenover de belangen der blinden het iuiste evenwicht tot stand kan brengen. Ook in Leiden streven zij naar een der gelijk evenwicht. De Leidsche blinden zijn steeds erkentelijk geweest voor hetgeen particulieren met geldelijken steun der ge meente voor hen hebben gedaan, doch het hoofdbestuur van den N. B. B. heeft voor zien, dat, wilde de werkverschaffing blij ven bestaan, het gemeentebestuur ook een daadwerkelijk aandeel in het beheer mcest nemen. Spr. verheugde zich erover, dat het huidige gemeentebestuur wil me dewerken tot het bereiken van een zoo danige situatie, dat de Leidsche blinden weer arbeid en brood kunnen vinden en hij sprak den wensch uit, dat de te dien aanzien bestaande plannen, spoedig zullen worden verwezenlijkt. Ook de regeering toont een groeiende belangstelling voor het blindenvraagstuk; moge zij erin slagen spoedig eenheid te brengen in den chaos op het gebied der philantropische blindenzorg. Tot besluit zeide spr, te hopen, dat het vertrouwen op een toekomstig mensch waardig bestaan de leden van den N.B.B. zal opheffen uit hun moeilijke omstandig heden. Nadat gezamenlijk was koffie gedron ken, declameerden de heer en mevrouw Mesman uit Amsterdam een aantal frag, menten uit werk van Heyermans, waarna deze 41ste bondsdag werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd in Zo- merzorg". UITSLAG OPENBARE AANBESTEDING. Door de Nederlandsche Spoorwegen werd gisteren te Utrecht in het openbaar aan besteed volgens bestek en voorwaarden no. 1535 HS het dempen van twee spoor weghavens op het goederenstation Oosten burgergracht nabij den Cruquiusweg. met bijkomende werken, te Amsterdam. De ra ming bedroeg f, 35.000. Ingekomen waren 19 Inschrijvingsbiljet ten. Hoogste: J. Visser Voorburg A. f.31.940 Laagste: Scheffing, Haarlem, A f. 20,880: B. f. 28.380; C. f. 20.980; D. f. 28.880. O.m. schreef nog in: J. M. Samson alhier A f. 25.270, B. f,32.900, C. f. 25.270, D. f. 34.000; Van Berghem Jr., Noordwijk A f. 24.200. B. f. 35.200. C. f. 24.700, D. f. 35.800. A. vrije keuze zand en werklieden. B. Zand van de Spoorwegen en vrije keuze werklieden C. Vrije keuze zand en 70"/o Amsterd. werklieden. D. Zand van de Spoorwegen en 70°/o Amsterd, werklieden. BEROEPEN. De heer J. van der Berg, candidaat te Rotterdam heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente alhier. CHE. H.B.S. BINNENLAND. De Ned. Blindenbond hield heden hier ter stede zijn 41sten bondsdag. (Stads nieuws, le Blad). Door den bliksem zijn gisteren 6 men schen gedood: eenige boerderijen zijn afge brand. (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Het auto-giro-vliegtuig te Soesterberg op twee autobussen gestort; geen persoon lijke ongelukken. (3e Blad). De wegen in den Noord-Oost-polder van het IJsselmeer. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Het congres van den Middenstandsbond; besprekingen over de prijzen van merk artikelen. (Binnenland, 3e Blad). De samenstelling der Nederiandsche schermploeg voor de Olympische Spelen. (Sport, le Blad). De overgangsexamens. Bevorderd tot de tweede klasse: R. Baart de la Faille; R. F. R. Beekman; G. H. Boon; M. van Dijk: Ph. J. de Graaff; D J. van Herwaarden; H. Hogewoning; D. J. H Hoogerwaard; M. J. van Iterson; J. Kamminga; J. C. de Keulenaar; H. J. G. Mak; W. Rietdijk; A .O. Schilp; H. Sierat; A, J. de Stoppelaar; R. I. van Til; H. J. Zeelt; G .Allaart; P. Baalbergen; E. C. Beekman; W. Boon; G. Haantjes; K. Haasnoot; A. H. Janse v. Mantgem; K. de Jong; H. T. Kamminga; W. E. Kuip; E. Ostermann; J. H. Ouwehand; L. A. Rip ping; W. B. Swets; J. H. Teeuwen; J. v. d. Veen; H Westerbrink; G. v. Wijhe; C. D. H. Gerssen. Afgewezen 18 Bevorderd tot de derde klasse: E. J. van Arkel; H S. E. van Benten; M. D. Beumer; P. L. Blangé; M. Bosschieter; J W, Coenraads Nederveen; J. Heyloo; J. J. de Jongh; W. Louwe; T. de Roo; W. Siddré; M. A. Slootmaker; J D. Splinter; P J. Trouw; A. L. Verhoeff; H Vonk; S. M. van Aarem; G. Allaart; N. F, Binnen dijk; R. Ph. Boot: IC. du Chatinier: H. Dam; P. W Duyverman; Th.de Josselin de Jong; E. M. Klein; J. Los; J. Maas; M. P. Menger; H. Palm; E. H. G. Peiger; C. P. Puister; L. Reinders; J. A. Sparling: D. C. v d. Vijver; J. E. Webster; J. v. Weiier; J. C. Zaayer; A. de Stoppeaar; H. K. H. Starck. Afgewezen 12. Bevorderd tot de vierde klasse: L. Aalbersberg; A. M. Arentshorst: J. Bergman; D. v. d. Haak; M. den Hartog; M. Vlielander Hein; C. van Holten; J. de Kort; L. van Leeuwen; J. H. Polhuys; E. W. Sluiman: D. F. Timmermans; L. A. Uyterlinde; J. Veenstra; A. Verschuur; J G. de Vidal de St. Germain; G. H. Zweers; C. H. Noort; M. Burger; C. Butter; E. S. van Calcar; J. G. Deelman; C. Gleichman; I. M. le Grand; N. Grootenboer; D. J. ten Have; C. v. d. Kloot; F. v. d. Knoop; W. Koppenel; L. Krau; A. H. Leffers; W. E. H. Menger; J. M. de Mol; G. J. Veelo; P. M. de Wilde. Afgewezen 11. Bevorderd tot de vijfde klasse: F. v. d. BergheH. Cardinaal; O. E. B. Hamel; N. J de Jong; J. v. d. Plas; H. Sleeboom; J. M. Spaargaren: F. R. v. d. Vliet; M. W. Vroom; F. G. Weyschede; F. Westrik; K. J. Wiepkema; W. Barnard' P Boot; J. Burgers; L. Eelkema; C. J. Francken; C. Glasbergen; G. A. Hamel' E H. J. Menger; W. Pera: J. Roosdorp; J Schout; P. L. Zwarenstein. Afgewezen 13. BUITENLAND. De Volkenbondscommissaris Lester in, Danzig terug. (Buitenland, le Blad). Eden zal een week rust nemen. (Buitenl. le Blad). De oud-Russische volkscommissaris Tsjitsjerin overleden. (Buitenland, le Blad), Acht a negen Italiaansche vliegers zou den in Abessynië vermoord zijn. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. VERMISTE TERECHT. Thans is ook de tweede persoon, de 41- jarige timmerman Jac. S. den B„ die sedert Donderdag werd vermist, in de echtelijke woning teruggekeerd. De man had bij een broer te Helmond gelogeerd, doch het niet noodig geoordeeld zijn vrouw daarvan in kennis te stellen! LEIDSCHE KONIJNENFOKKERS VER. „EIGEN FOK". De voorzitter opende de drukbezochte vergadering en bracht dank aan den heer Roelofs voor de twee raskonijnen door hem geschonken voor de verloting. Spreker merkte op, dat thans pl.m. 200 konijnen zijn gestationeerd en feliciteerde de inzen ders met hun bekroningen te Haarlem en Rotterdam. Twaalf nieuwe leden werden geworven, terwijl het reglement is vastge steld. Besloten werd in dit najaar hier ter stede een nationale tentoonstelling te houden. Als leden der commissie van bijstand wer den benoemd de heeren J. P. Slegtenhorst, R. Schuchhard en W. P. Slegtenhorst. De verloting van vier raskonijnen bracht een aardig saldo op ter) bate der kas. Na rond vraag volgde sluiting der vergadering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Algemeene Handel- en Crediet- maatschappij. Vliet 23, Leiden. De heer S. Th. Holst Weber is afgetreden als com missaris. (In verband met zijn benoeming tot directeur). Wed. C. Knol en Zn., Lage Rijndijk 115, Leiden. Vleeschhouwerij en spekslagerij. Uittr. Venn.: Wed. A. KnolStienstra, dd. 1 Juni 1935. Het bedrijf wordt thans voort gezet door G. J. J. Knol, als eenig eigenaar, onder diens eigen naam. Ter verkrijging van de akte Engelsch L.O. slaagde onze stadgenoot de heer A. Scheele. Bij het te 'sGravenhage afgenomen examen slaagde voor E.H.B.O. en Verband leer, onze stadgenoot de heer A. Scheele. In verband met de plotselinge onge steldheid waardoor dr. Locher tijdens de eerste godsdienstoefening in het Morsch- kwartier werd getroffen, vernemen wij, dat zijn toestand goed vooruitgaat. Wel zal het eenigen tijd duren, voordat ds. Locher weer zijn dienstwerk zal kunnen hervatten.' daar hem door zijn geneesheer eenigen tijd vol komen rust is voorgeschreven. Wij ontvingen het in druk verschenen jaarverslag van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen, samengesteld door den secretaris, mr. F. J. J. Trapman en uitge bracht in de algemeene ledenvergadering van 6 Mei j.l. IJMUIDEN, 8 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.94—0.64. Tongen f 1.220.94. Griet p. kist van 50 K.G. f28 —14. Zetschol f2116. Kleine schol f23 9.50. Bot f 14. Schar f82.70. Tongschar f 2318. Kleine roode Poon f 4.401.50. Middel Schelvisch f. 23. Kleinmiddel idem f 22—19. Kleine idem f 18—11. Kabeljauw p kist van 125 K.G. f 6840. Gullen per kist van 50 K.G, f 15—6.20. Lengen p. st. f 1.601. Heilbot p. K.G. f 1.10—0.92. Wij ting per kist van 50 K.G. f 7.505.60. Kool- visch p. st. f 0.650.30. Makreel p. kist v. 50 K.G. f 19—17.50. Aangekomen de stoomtrawlers: PG 487, met f. 3672. E 142, met f 694; en de loggers; KW 91, met f604; KW 27, met f 479; KW 76, met f.2479; SCH 107, met f.1083; RO 1, met f. 994. Aangevoerd 200 kisten versche haring. Prijzen f. 12—8 per kist. Vlaardingsche markt, 8 Juli. KW. 102 met 20 last van 5 schepen. Groene haring 18.80—20.40. Jonge haring 13.20—15.20. Groote haring 11.30—8.80,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1