YSCOLA'S YSCOLA'S vraagt Autogiro op twee autobussen gestort Een goed exomen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 8 Juli 1936 INGEZONLEN /TUKKEN LAND- EN TUINBOUW. FINANCIEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT RADIO. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE REGELING VAN HET UITVERKOOPEN EN OPRUIMEN. Leiden, Juni 1936. In Uw Blad van 10 Juni JJ. komt, naar aanleiding van het Arrest van den Hoogen Raad van 4 Juni over coupondagen, een beschouwing voor omtrent bovengenoemd onderwerp, welke naar het ml) voorkomt, aanvulling behoeft. Een groot gedeelte van dit Arrest wordt letterlijk overgenomen en daarop worden dan alle conclusies gebouwd. Met een, speciaal voor de conclusies die worden getrokken, minstens even belang rijk gedeelte is echter m.l. niet voldoende rekening gehouden. Het is dan ook geen wonder, dat de conclusies moeten worden gewraakt. Het betreffende gedeelte uit het Arrest, waarvan het belangrijkste dezer zijds vet is gedrukt, luidt als volgt: dat dan nog zou kunnen rijzen de vraag, of het niet wellicht valt onder een andere bepaling der wet; dat immers, indien de onderhavige aan kondiging zou moeten worden beschouwd als een aankondiging van een verkoop in verband met jaars- of seizoenswisseling, waardoor overtreden zou zijn artikel 3, tweede lid der wet; dat echter de verkoop, welken het hier naar het feitelijk bewezenverklaarde gold, niet als een verkoop ln verband met jaars- of seizoenswisseling kan worden aange merkt; dat mitsdien het bewezenverklaar de geheel valt buiten de meergenoemde wet, terwijl daarop ook niet eenigerlel an dere wettelijke bepaling van toepassing is" Art. 3 van de Wet op de Uitverkoopen en Opruimingen luidt: 1. „De bepaling van het eerste lid van artikel 2 is niet van toepassing op de aan kondiging van verkoopen ln verband met jaars- of seizoenwissellng. 2. Het is verboden de in het vorig lid bedoelde verkoopen aan te kondigen on der een andere aanduiding dan een dei- navolgende: „jaarlijksche opruiming", „halfjaarlijksche opruiming", „seizoenop ruiming", „balansopruiming", „Inventaris opruiming". Uit dit arrest blijkt derhalve, nog dui delijker dan uit het wetsartikel zelve, dat een aankondiging verboden moet worden geacht indien deze als een verkoop in ver band met jaars- of seizoenswisseling kan worden aangemerkt, althans als de ver koop buiten de daarvoor gestelde tijden zou worden gehouden en/of de aankondi ging met andere dan de daarvoor gestelde benamingen zou geschieden. Als derhalve b.v. een Novemberaanbie- ding, voorjaarsahnbledlng, enz. enz. dooi den Hoogeii Raad wordt beschouwd als verband houdende met jaars- of Seizoens- wisseling (en dit zou m.l. in tal van geval len zeer logisch zijn) dan is veel meer verboden dan in Uw artikel van 10, ,Jpni Is aangegeven. Dat coupondagen niet beschouwd «[or den als verband houdende met jaars- of seizoenswisseling is ook m.l. door den Hoogen Raad volkomen juist gezien, daar een goed beklante zaak min of meer re gelmatig geheel los van jaars- of seizoens wisseling, haar coupons moet zien kwijt te raken. Ik meende goed te doen op een en an der de aandacht de vestigen, teneinde al te groote verwarring en hinderlijke proces sen-verbaal te voorkomen. Hoogachtend, P. G. KNIBBE. Onze juridische medewerker schrijft: In de beschouwing in ons blad van 10 Juni 1.1. staaf dat ingevolge art. 311 van de Wet op 'het Uitverkoopen voor verkoopen in verband niét jaars- of seizoenswisse ling, waarvoor geen vergunning van de Kamer van Koophandel noodig is, nog slechts de aanduidingen „jaarlijksche op ruiming", „halfjaarlijksche opruiming", ..seizoenoprulming", „balansopruiming" en „inventarisopruiming" mogen worden ge bruikt. Duidelijk volgt hieruit, dat men de o.i. overigens ongetwijfeld toelaatbare aanduidingen als „Novemberaanbledlng", „Mantelweek", „Hutshoudweek" niet mag gebruiken indien het in werkelijkheid gaat om een verkoop in verband met jaars- of seizoenswisseling. Dat dit nog duidelijker blijkt uit de door den geachten inzender zoo belangrijk geoordeelde overwegingen uit het arrest van den Hoogen Haad, kun nen wij niet inzien en naar onze meening is er dan ook geen reden om naast de vermelding van den inhoud van art. 3 van deze overwegingen uit het arrest, welke ook verder geen aanwijzing van belang Inhouden, bijzondere aandacht te wijden. Daarbij komt dat bij de meeste van de door ons als toelaatbaar genoemde aan duidingen als „Kerstattractie", „Hulshoud- week", „Witte Week", „St. Nicolaasaan- bieding", vrijwel ondenkbaar ls dat zij ge bruikt worden voor verkoopen in verband met seizoens- of jaarswisseling! 6262 (Ingez. Med.) ELECTRICITEIT EN TUINBOUW. Men schrijft ons: Het is wellicht niet algemeen bekend dat de electrlclteit, waarop al zooveel fantasti sche uitvindingen zijn gebaseerd, al weer bezig is een geheel nieuw gebied te verove ren, waarop haar invloed tot nog toe van weinig beteekenis was. Wij bedoelen hier de toepassing der elec trlclteit in den tuinbouw. Knappe koppen trachten al jaren de natuur te hulp te ko men en bloemen zoowel als planten tot vroe- geren bloei, resp. grootere productie te brengen door middel vanelectrlclteit. In Nederland ls het vooral het Laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt van de Land- bouw-Hoogeschool te Wageningen, dat in dit opzicht pionierswerk verricht. Uit den aard der zaak geschieden dergelijke onderzoekin gen achter de schermen. Het groote pu bliek merkt er weinig van. Maar nu lang zamerhand voor sommige toepassingen het stadium der proefnemingen is afgesloten en de practische toepassing óf reeds geschiedt óf binnen afzlenbaren tijd mogelijk zal blij ken, wordt het anders. Daarom ls het mis schien voor onze lezers wel Interessant over dit onderwerp eens wat meer te hooren. Een electrische verwarming van bloem bakken (broeibakken waarin bloemen wor den gekweekt) wordt reeds door vele kwee kers in Aalsmeer met goed resultaat ge bruikt. Ook vollegrondsverwarming door middel van electrlclteit ls mogelijk, hoe vreemd dit ook moge klinken. In Heemstede is b.v. bij een bloembollenkweeker een installatie in gebruik over een oppervlakte van niet min der dan 1 H.A. Deze installatie beoogt in de maand Juli warmte aan de bloembollen toe te voeren, waardoor de vorming van den bloemaanleg kan worden bevorderd. Bij de aldus behandelde bollen kan een vervroegde bloemvorming worden verkregen. De verwarming van de kiemkasten voor het doen ontkiemen van zaden is één der toepassingen, die reeds zonder eenige re serve voor gebruik in de practijk kan wor den aanbevolen. Electrische kiemkasten, zoowel ten behoeve van kweekers als van plantenliefhebbers, zijn dan ook ln den han del gebracht. Een ander belangrijk gebied waarop men, dank zij de electricitelt, groote vorderingen heeft gemaakt, is dat van de kunstmatige Verlichting van bloemen en planten. Reeds sinds vele jaren is getracht met behulp van kunstmatige verlichting planten op te kweeken ln het jaargetijde, waarin de na tuurlijke verlichting te kort schiet om er de lichthoeveelheid, die noodig is voor de as similatie, aan toe te voeren. Reeds van 1880 af worden in dit opzicht proeven genomen, zoowel met petroleum-, acetyleen- en gas licht als met gewone electrische lampen. Een der nadeelen van deze middelen was, dat zij behalve licht ook een groote hoeveelheid warmte afstralen. Prachtige resultaten wer den eerst bereikt met een bijzonder soort electrische lamp, de zgn. gasontladingsbuis. Dit is een Neon-buis, zooals gebruikt wordt voor de lichtreclames in de steden. Zooals men weet zijn dit buizen, welke met een be paald soort gas gevuld worden. Zendt men nu een stroom door die buizen, dan ontstaat het bekende lichteffect. Dergelijke Neon- bulzen stralen slechts een zeer geringe hoe veelheid warmte uit en deze eigenschap was er de oorzaak van, dat men hiermee verder ging experimenteeren, hetgeen zeer juist gezien bleek. Bij bloemen bevordert het Neon-licht, be halve de blad-ontwikkeling, in vele gevallen ook den bloemaanleg; bij verschillende proe ven is dit gebleken, o.a. bij de bestraling van Ster van Bethlehem en Gloxinia. De eerstgenoemde planten komen b.v. eerder ln bloei en dragen omstreeks 600.'o meer bloe men dan de onbelichte planten. Ook bij rozen heeft men gevonden, dat bestraling een duidelijk aanwijsbaar effect heeft. Niet alleen werd een vervroeging van de oogst geconstateerd, maar tevens verkreeg men een oogstvermeerdering van ca. 60 a 70"/o. Bij aardbeien heeft men met Neon-be DE BACTERIËN-OORLOG. Naar aanleiding van de voordracht van den heer J. P. BUI over „Nederland en eên Bacteriologische oorlog", opgenomen ln ons blad van 6 Juli. schrijft de heer J A Riedel ons: ..Want ge zi.1t de tempel des levenden Gods (2 Cor. 6 16)Maar ge zijt im mers mensch der werkelijkheid van uw eigen tijd?" Het programma der vernietiging van zeer veel wat u in uw opvoeding tot mensch. thuis, od de school en op de cathechlsatie en in de samen'evlng is bij gebracht. hebt ge door uw aanvankelijk y®rbijsterde oogen zien voltrekken (1914— 1918). Maar dat went spoedig, aanpassing is in theorie moeilijker dan in de practijk Het volgend programma, dat van gifgas en gasmaskers hebt ge reeds ingezien, eerst met ongeloovlge verbazing en teeenzin Maar ge begint er ai min of meer mede vfitrouwd geraken, met de gedachte althans: van de realiteit weten allen zij. die dit hebben meegemaakt, dat hebben we uit de rede van den Negus van Abessynlë voor de Volkenbondsvergadering wederom eoed begrepen. Doch ook deze realiteit zullen onze zonen straling belangrijke successen kunnen boe ken. De planten ontwikkelen zich sneller dan zonder bestraling; er kan dus eerder worden geoogst, terwijl de oogst op zichzelf ook met 25 i. 30% vermeerdert. Misschien herinnert men zich nog een courantenbe richtje van enkele weken geleden, waarin werd medegedeeld, dat aan een veiling een hoeveelheid aardbeien was aangevoerd, toen daar elders nog geen sprake van was. Het bericht vermeldde, dat deze aardbeien met Neon-licht waren bestraald en ter veiling aangevoerd door het Laboratorium te Wage ningen. Weer een bewijs dus, dat langza merhand het stadium der proefnemingen achter ons komt te liggen. Wij kunnen geen volledig overzicht geven van alle proeven die zijn en worden geno men om de electrlclteit aan den tuinbouw dienstbaar te maken. Daarom stippen wij slechts even aan de proeven met luchtver- warmlng in koude kassen ter bestrijding van nachtvorsten en met het electrocutee- ren van vliegende insecten en van schade lijk ongedierte in den bodem. Van enkele andere, Interessante proefnemingen moeten wij evenwel toch nog iets zeggen. In de eerste plaats dan over de zgn. „bo demmoeheid". Dit verschijnsel ontstaat bij intensieve cultuur van den grond, waarbij eenzijdige methoden worden aangewend. Het gevolg is, dat de planten zich minder goed gaan ontwikkelen. Deze bodemmoeheid heeft verschillende oorzaken, waarvan wij hier alleen noemen een sterke toeneming der schadelijke micro-organismen. Proeven die genomen zijn om den bodem langs elec- trischen weg te „ontsmetten" hebben reeds frappante resultaten opgeleverd. Ten slotte nog lets over de beïnvloeding van de plantensoort met electrlclteit. Deze proeven geschieden met röntgenstralen. Om eens een indruk te geven van wat in dit opzicht mogelijk is, het volgende. Men heeft de bollen van lelies bestraald met een röntgenbuls; bij de ontwikkeling der plan ten uit deze bollen werden eenige zonder linge verschijnselen geconstateerd. Som mige planten ontwikkelden monstruositeiten die verder van geen belang waren. Uit twee der bestraalde bollen groeiden echter nor male planten, die evenwel bloemen voort brachten met een merkwaardige eigenschap. De meeldraden van deze bloemen krompen als het ware in naarmate de bloem ouder werd en verloren niet hun stuifmeel, in tegenstelling met de meeldraden van ge wone lelies, die openbarsten en zoodoende het, gele stuifmeel op de witte bloembladen uitstorten. Deze nieuwe eigenschap ls zeer gewenscht; bij de gewone lelie wordt de bloem door het gele stuifmeel ontsierd. Het merkwaaridge is dat de nieuwe eigenschap een vaste eigenschap schijnt te zijn ge worden. Uit deze korte opsomming blijkt wel dui delijk. dat hier door de wetenschap een werk wordt verricht, waardoor nog onge kende mogelijkheden ontstaan. Wie kan zeggen, tot welke fantastische resultaten deze proefnemingen 'nog zullen lelden? Men begrijpe goerj: wij willen niet zeggen, dat al de bovengenoemde toepassingen reeds technisch volmaakt en economisch mogelijk zijn. Het gaat hier nog voornamelijk om proefnemingen, die echter ten deele reeds met succes zijn bekroond en voor toepassing in de practijk in aanmerking komen. Zon der twijfel zullen deze toepassingen, wan neer zij verder ontwikkeld worden, ook van geweldige practische beteekenis blijken te, zijn. en mannen helpen verwezenlijken, niet door afweer van het gifgas, geveinsder ge noemd strijdgas. Neen. daadwerkelijk, ac tief aanvallend. Zij zuilen die gassen over de grens moeten brengen, boven de burger bevolking van de steden van den vijand. Want de eerste klap is een daalder waard. Eén doet daaraan alvast niet mede en heeft daarom bedankt als reserve officier- vliegenier Eén. die ln geheel Nederland, vooral ook bij de jongeren bekend is. een kerel! Hij zal het niet zoolang blijven want het zal beter zijn, dat hit nu wordt ver geten. We vangen thans aan met het nieuwste programma, de bacteriënoorlog. Toen een twaalftal jaren geleden, de Italiaansche professor Ratti publicaties gaf hierover, had hij booze critiek te aanvaarden. Thans gaan we ons ook met dit nieuwe strijd middel (Prof. Huizlnga!) vertrouwd maken. Dacht u, dat het bij afweer bleef? Neen. wl.i gaan ook zelf meedoen en zullen aan stonds met gelijke munt betalen. Waar blijft de stem van de Kerk. Pries ters en Predikanten? De Overheid zal ook deze nieuwe middelen moeten gebruiken het gaat om het behoud van hetgeen ln eeuwen van worsteling werd verkregen en daarvoor hebben we zeer veel over. Ook schrijver dezes. Moeten alle. maar dan ook alle middelen het doel heiligen? Of moeten wit. dienaren van Kerk en Overheid of verkondigers van ethische en humanistische beginselen ons zeiven en u. voorgangers voorbehouden dat het wel eens beter zou kunnen zijn. zijn leven te geven voor hóóger beginselen dan voor de z.g. redding van onze hoogste goederen? Wat zijn dan die hoogste goederen, dat zii met zoodanige middelen moeten worden verdedigd? Wat zegt de groote Nederlandsche Pro- testantsche Kerk? Wat is het antwoord van de. de wereld beheerschende Katholieke geloofsgemeenschap? Mogen wii den geachten schrijver erop wijzen, dat onze zonen niet „actief aan vallend" zullen optreden, doch indien daar toe gedrongen, hun vaderland zullen ver dedigen tegen een vreemden indringer! (Red. L.D.). JAARVERSLAG KWATTA. In de jaarvergadering van de Stoomchoc. en Cacaofabriek „Kwatta", heeft het be stuur medegedeeld, dat de arbeidsmoellijk- heden het gevolg waren van den te voeren concurrentiestrijd tegen ondernemingen, die grootendeels met jeugdig personeel werken. Dat over 1935 nog 6 kon worden uit gekeerd, is een gevolg van een toevallige bate. De bedrijven werken thans met ver lies. TWEEDE KAMER. NIEUW CREDIET VOOR ALLERLEI WERKEN. De Kamer heeft gistermiddag nadat zij het ontwerp inzake plaatselijke giro diensten zonder hoofdelijke stemming had aangenomen het hare willen weten van en over het Werkfonds. De discussie had plaats bij het bekende ontwerp betreffende de uitbreiding van het credlet voor werkverruiming en den post voor oprichting van den dienst der industrie-financiering. Van meer dan een kant werd over het Werkfonds geklaagd. Revolutionairen als de heeren Wijnkoop en Sneevliet vinden het „een mislukking" en een „poging tot loondruk". Maaï uit verscheidene andere fracties kwamen toch klanken van teleur stelling: het Werkfonds functioneert te langzaam en doet te weinig, zoodat zei de heer Schilthuls slechts 7000 men- schen direct en Indirect aan arbeid zijn geholpen. Alleen de heer Krijger was niet zoo teleurgesteld, al vond hij dat er te veel aan waterstaatswerken wordt besteed. Minister Slingenberg heeft, in antwoord op dat alles, nog eens een overzicht gege ven van de organisatie, de werkwijze en de resultaten van het Werkfonds. Hij hield staande dat er naar een zoo vlug moge lijke afdoening wordt gestreefd, al hoopt hij zelf op een vlotteren gang van zaken in de toekomst. Maar er zijn nu eenmaal omstandigheden, die veel tijd van voorbe reiding vorderen, zooals onteigeningen, die altijd lang duren. En dan wordt ook wel eens de autonomie der gemeenten in ge ding gebracht en komen schoonheids-com missies met bezwaren. Als het bovendien bepaald groote werken betreft, vordert de voorbereiding jaren arbeid. Met betrekking tot enkele belangrijke plannen zal spoedig een beslissing vallen. Moeten er goedkoops arbeiderswoningen worden gebouwd? Ook omtrent dit woningvraagstuk zal een be sluit moeten vallen; de Minister, die van daag daarover een conferentie heeft met de vertegenwoordigers van groote gemeen ten, beloofde voorstellen te zullen doen, als ze noodig zijn. De Minister stelde bo vendien in het licht, dat er verschillende werken, die uit het Werkfonds niet ver richt konden worden, bij de werkverschaf fing zijn ondergebracht. En hij wees er nogmaals op, dat geen werk door het Werkfonds wordt verricht, of er moet te voren overeenstemming zijn bereikt met de vak-organisaties over de loonen. In ieder geval hoopte hij, dat te eeniger tijd het aantal van 30.000 arbeiders, door het Werkfonds aan werk geholpen, wel bereikt zal worden. De Kamer heeft na deze rede. het wets ontwerp zonder lïoófdelljke stemming aan genomen. INVOER VAN STEENKOLEN. Het ontwerp tot regeling (verdere conti- genteering) van den invoer van steenko len heeft aanleiding gegeven tot een vrij uitvoerig debat. Minister Gelissen heeft daarbij gelegen heid gekregen in het licht te stellen, dat de contingenteering zeer stellig de positie van onze mijn-industrie heeft verbeterd, zoo zelfs, dat ons land tegenwoordig aan de spits der wereldproductie staat. Wel is er een vermindering van kolengebruik te constateeren, maar de oorzaken daarvan zijn van algemeenen aard, mede in ver band met de nieuwere methoden van elec- trlciteits-voorziening. Hoofdzaak is al dus de Minister dat de contingentee ring een verbetering van den toestand in de mijnen heeft veroorzaakt, welke tot winst heeft geleid. Wat de kolen-conven tie betreft (staatsmijnen, particuliere mij nen en Importeurs) deelde de Minister mede, dat gewaakt zal worden tegen be voordeeling van een bepaalde groep. Een regeling voor de detailhandel ligt ln con cept gereed. Het ontwerp ls goedgekeurd. ONGELUK BIJ SOESTERBERG DAT GOED AFLIEP. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Nabij het vliegveld te Soesterberg heeft gisteravond te kwart voor zes een ongeval plaats gehad met een autogirotoestel. be stuurd door den bekenden vliegtuiginstruc teur Schmidt Crans. Het toestel was juist los van den grond, toen de bestuurder be merkte, dat het niet wilde optrekken. HU trachtte naar het vliegterrein terug te keeren. doch dit lukte niet meer. Een vril ernstig ongeval was het gevolg. Op eenige tientallen meters afstand van het veld kwam het toestel in aanraking met twee aldaar geparkeerd staande auto bussen. welke juist voor het vertrek gereed stonden en waarin de passagiers (waar onder vele kinderen) reeds hadden plaats genomen De daken van de wagens werden gedeeltelijk opengescheurd, doch de inzit tenden kregen gelukkig geen letsel. Via de autobussen kwam het vliegtuig met een smak op het parkeerterrein terecht, waar bij het vrij ernstige schade opliep. De heer Schmidt Crans en de eerste luitenant- vlieger J. Benes assistent-havenmeester van Waalhaven, die mede in het toestel zat. kwamen met den schrik vrij Naar aanleiding van dit ongeval hebben wii een kort onderhoud met den heer Schmidt Crans gehad, waarbij deze het volgende verklaarde: De autogiro wordt op het oogenblik te Soesterberg gedemon streerd in verband met de aanstaande manoeuvres. Na afloop van de gistermid dag gehouden demonstratie keerde lk met een passagier naar Rotterdam terug. Wij startten bii hangar dertien en taxieden normaal van het platform, waarna de machine rustig opsteeg. Mrin passagier- wilde nog even een rondje draaien boven het Casino, hetgeen ik dan ook deed. De wind was N.N.W. en vrii hevig in verband met een opkomende onweersbui, die niet ver van de vliegheide was verwijderd. Ik was juist gedraald en vloog dus in tegen overgestelde richting van Rotterdam naar het Theehuis Soesterdal toe. toen plotseling de machine begon te zakken. Ik dacht aan een heftige remous. gaf vol gas. doch zag op hetzelfde moment de bezoekers van het theehuis uit elkaar stuiven. Buiten boord ziende, zag ik dat wii erg laag waren. Aan gezien zich voor het theehuis een paar autobussen bevonden, waarin een groot aantal kinderen zat. heb ik met alle macht getracht, de machine, die al heel dichtbij was. van koers te doen veranderen. Weliswaar zou ik dan regelrecht op een huisje aanvliegen, dat vlak aan den bosch- rand bii het vliegveld staat, doch ik had dan een kans om te kunnen landen. De manoeuvre gelukte biina. Helaas had ik echter pech. want een der wielen van den z.g molen raakte nog iuist de achterznde van een der autobussen. De wiek brak af en vloog zeker 25 meter weg Het toestel k'aote weg en sloeg tegen het hek. dat de vliegheide omzoomt zoo goed als te pletter. Niettemin konden wii beiden ongedeerd de I kist verlaten. Was de manoeuvre gelukt, zoo 'besloot de heer Schmidt Crans. dan had ik kunnen landen oo den weg voor het ge noemde huisje en was alles normaal ver- loooen. Woensdag (du; heden) zullen de oefe ningen echter met een andere machine we'ke ik inmiddels uit Rotterdam heb ge charterd. worden voortgezet De resten van het verongelukte vliegtuig zijn weggesleept en ln een hangar ondergebracht, nadat een onderzoek door eenige militaire autoritei ten was ingesteld. STEUNVERLEENING. Een aanvullings-begrooting voor Sociale Zaken lokte een kort debat over de steun verlening uit en den gebrulkelijken aan drang tot steunverhooging. De heer Kupers noemde daarin later vooral door den heer Steinmetz bijgestaan het bedrag, voor extra-steunverleenlng uitgetrokken, veel te gering, en stelde een motie voor, waarin de Regeering wordt uit- genoodigd, een belangrijk hooger bedrag voor extra-steun uit te trekken. De heer Steinmetz was van oordeel, dat de steun- normen in het algemeen verhooging be hoeven, evenals de heer Sneevliet, waar tegenover de heer Smeenk de opmerking plaatste, dat, wie zulke dure eischen stelt, ook het middel om aan het geld te komen, moet aanwijzen. Minister Slingenberg wees er met nadruk op, dat, hoewel de Regeering vroeger heeft gezegd, den post niet meer te zullen ver- hoogen, zij toch nu voor '36 weer een half millioen vraagt, en voor '37 hetzelfde zal doen. Maar verder kan zij dan ook ln geen geval gaan. De Kamer heeft het ontwerp aangeno men en zal vandaag over de motle-Ku- pers stemmen. HAGENAAR. doet Ge, als Ge rustig kunt nadenken, zónder angst-gevoel, zónder gejaagdheid, zónder hoofdpijn. Neem daarvoor 'n „AKKERTJE". Zoo'n metalen zakdoosje met, 3 stuks voor slechts 20 cent is voor Ui bijzonder geschikt. Overal verkrijgbaar^ 6266 (Ingez. Med.) VOOR DONDERDAG 9 JULI. Hilversum I. 1875 M. AVRO-Uitzending 8.00: Gram.pl. 10.00: Morgenwijding - 10.15: Gram.pl 10.30: Voordracht en Gram.pl. 11.30: Kovacs Lajos' orkest en Gram.pl. 1.00: Gram.pi. 1.45: Orgel spel en zang 2,30: Viool en piano 3.00: Het Omroeporkest 4.00: Voor de zieken 4.30: Gram.pl. 4.45: Voor de kinderen 5.30: De ..Palladians" 6.30: Sportpraatie 7.00: Piano-recital 7.30: „Een Zesdaagsche in Midden-Nederland" 7.45: Causerie over de Ninto-Organisatie 8,00: Berichten A.N.P. Mededeelingen 8.10: Omroeporkest en solist 9.15: Radio- tooneel met muziek 10.30: Viool en orgel 11.00: Berichten ANP 11.10 12.00Dansmuziek. Hilversum II. 301 M. 8.00—9.15: KRO 11.00: NCRV 11.00: KRO 2.00: NCRV 8.009.15 en 10.00: Gram.pL 10.15: Morgendienst 10.45: Gram.pl. 11.30- 12.00: Godsd. halfuur 12.15: Gram.pl. en KRO-orkest 2.00: Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" 3.00—3.45: Orgelspel 4.00: Bijbellezing 5.00: Handenarbeid v. d. jeugd 5.30: Gram.pl. 6.00: So praan en piano 6.45: Causerie 7.00: Berichten 7.15: Cursus Psychologie 7.45: Reportage 8.00: Berichten ANP 8.15: Arnhemsche Orkestvereeniging 9.00: Causerlfe over Erasmus 9.30: Ver volg concert 10.25: Berichten ANP 10.30—11.30: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.25: Orgelspel 11.50: Gram.pl. 12.20: lS:ocadero- Cinema-orkest 1.05: Gram.pl. 1.35: Het Colombo-pctet en soliste 2.20: Het Pavilion-Theater-orkest 3.20: Carlton Hotel-orkest 4.10: Causerie „Our local business" 4.30: Gram.pl. 5.10: Het Harp-Trio 5.35: Dansmuziek 6.20: Berichten 6.50: Mantovani's orkest 7.15: Radio-tooneel 7.35: BBC-Mid!and- orkest 8.20: Concert m. m. v. solisten, koor en orkest 9.35: Plano-recital 9.50: Berichten 10.20: Kerkdienst 10.40: Kamermuziek 11.3512.20: Dans muziek. Radio-Paris. 1648 M. 7.20. 8.40 en 9.20 Gram.pl, 9.50: Orgelconcert 11.20: Omroeporkest 2.50: Gram.pl. 5.20: Radio-tooneel 7.20: Gram.pl. 8.20: Zang 9.05: Weensch Vrouwenkoor en Nat. orkest 11.0512.35: Dansmuziek en populair concert. Brussel, 322 en 484 M. 322- M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Dansmuziek 1.30: Salon-orkest 1.50—2.20: Gram.pl. 5 20: Salon-orkest 6.50 en 7.20: Gram.pl. 8,20: Symphonieconcert en zang 10.30 11.20: Gram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salon-orkest 1.30: Dansmuziek 1.50—2.20 en 5.20: Gram.pl, 0-20: Reportage 6.35: Kamermuziek 7.35: Gram.pl 8.20: Operette-uitzending 10.30—11.20: Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30: Cabaret-programma 9.05: Het Omroep orkest 10.20: Berichten 10.50: „Olym- pia in Hellas" 11.05: Weerbericht 11.2012.20: Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 9 Juli. Ie programma: lederen dag, van 8—24 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag, van 824 uur: KRO. NCRV. enz. 3e programma: 8.00: Keulen 8.45: diversen 10.05: Keulen 11.20: Parijs Radio plm. 13.05: Brussel VI. 14.20: Keulen 15.20: Droitwich 16.10: Parijs Radio 17.20: Brussel VI. 19.05: Keulen plm. 21.05: Parijs Radio 23.05: Berlijn. 4e programma: 8.00: Brussel VI. 9.20: Parijs Radio 10.35: Londen Reg. 11.25: Droitwich 15 20: Londen Reg. 17.35: Droitwich 18.20: diversen 18 50: Droitwich 21.50: Londen Reg. 22.20: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11