Goed examen doen 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Juli 1936 Derde Blad No. 23398 GEMEENTEZAKEN. GEMENGD NIEUWS. De eerstvolgende vergadering van den Leidschen Gemeenteraad zal worden ge houden op Maandag a,s. SANEERINGSFLAN BOUWELOUWEN- EN PARADIJSTEEG. In het voorstel van B. en W. betreffende den aankoop van het perceel Oude Vest No. 147 deelde het college mede, dat ge noemd perceel behoorde te worden getrok ken bij den aan de Vereeniging tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswo ningen bij raadsbesluit van 26 Augustus 1935 in erfpacht uitgegeven grond ten be hoeve van het bouwplan Bouwelouwen- steeg-Paradijssteeg. ■Aangezien het door dien aankoop be schikbaar gekomen terrein 60 M2, groot is, zal de totale oppervlakte van den aan Werkmanswoningen in erfpacht uit te geven grond 6160 M2. bedragen. De koopsom met kosten bedragende rond f. 4000 moet ten laste van het woningbouwplan komen, zoodat de grond- kosten stijgen van f. 61.000 tot rond f. 65.000 of per M2. van f. 10 tot f. 10.54. Berekend naar 4"/o, zal de canon mitsdien moeten worden gebracht van f. 0.40 op f. 0.42'/j per M2. Verder zal het door het Rijk aan de ge meente zelve toegekend grondvoorschot van f. 61.000 dienen te worden verhoogd töt f. 65.000. Wat het woningbouwplan betreft, mede als gevolg van den aankoop van het per ceel aan de Oude Vest, is het plan zoo danig gewijzigd, dat het thans in plaats van 99 woningen 101 woningen bevat, t.w. 29 vrije woningen en 32 beneden- en 40 bovenwoningen. Blijkens de begrooting van stichtings- kosten, kunnen de bouwkosten nader op f8.50 in plaats van op f9 per M3. worden geraamd, waardoor de stichtingskosten, on danks de uitbreiding van het aantal wo ningen, in totaal met f. 8000 dalen, ter wijl het aan de vereeniging te verleenen bbuwvoorschot dienovereenkomstig kan wbrden verlaagd van f. 232.400 tot f. 224.400 (in een bedrag van f. 10.600 voorziet de vereeniging zelf). De nieuwe exploitatle- bfegrooting geeft een gemiddelde huur aan van f4.41 per week tegen aanvankelijk f. 4.46. B, en W. geven in overweging met wij ziging van de besluiten van 26 Augustus 1B35, het College te machtigen: a. I. aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen voorden tijd van 50 jaren in erfpacht uit te geven een terrein, groot plm. 6160 M2., deel uitmakende van -de kadastrale per- ceelen der gemeente Leiden, sectie H, ge legen tusschen de Van der Werffstraat en de Oude Vest, tegen een canon van f 0.42'/2 per M2.; II. te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot, groot f. 224.400 of zooveel min der als in verband met de kosten van het door de te Leiden gevestigde Vereeni ging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen uit te voeren plan tot den bouw van 101 arbeiderswoningen op het terrein, gelegen tusschen de Van der Werffstraat en de Oude Vest, zal noodig blijken, ten behoeve van de verstrekking aan deze vereeniging van een even groot voorschot, zulks tegen een overeenkomstig art. 24 van het Woningbesluit te bepalen rente en aflossing in 50 gelijke annuïtei ten, een en ander met dien verstande, dat het voorschot in geen geval meer zal .bedragen dan de kosten van uitvoering, verminderd met een bedrag van f. 10.600, welk bedrag door de vereeniging werd ontvangen wegens verkoop aan de ge meente van het voormalige Paradijshof en welk bedrag voor dezen woningbouw zal worden aangewend; III. na ontvangst uit 's Rijks kas van het onder II vermelde voorschot, dit voorschot te verstrekken aan voornoemde vereeni ging; IV. aan te vragen en te aanvaarden een voorschot uit 's Rijks kas van ten hoogste f. 65.000 ten behoeve van het sub I ge noemde bouwterrein; een en ander met handhaving overigens van de m.m. gewijzigde voorwaarden en bepalingen van de desbetreffende beslui ten van 26 Augustus 1935. b. vast te stellen den overgelegden staat tot wijziging van de begrooting, dienst 1936, regelende de ontvangst en de uitkee- rlng van het voor de vereeniging bestem de bouwvoorschot en de ontvangst van het voor de gemeente bestemde grond- voorschot. AANKOOP VOORMALIGE KATOENFABRIEK. De gemeente heeft in openbare veiling de hand kunnen leggen op de fabrieksge bouwen c.a. van de N.V. Leidsche Katoen Maatschappij, gelegen aan de Heeren gracht en aan de Binnenvestgracht, voor de som van f. 81.781, In den aankoop is begrepen de ijzeren verbindingsbrug tusschen de fabrieksge bouwen. Bij het bezit van dit fabriekscomplex, ter grootte van 18202 M2., heeft de ge meente voornamelijk in tweeërlei opzicht belang en wel uit een oogpunt van ver- keersverbetering en uit een oogpunt van verbetering van de volkshuisvesting. Wat het eerste punt betreft wijzen B en W. op de mogelijkheden, die thans ontstaan, om in de verkeerstoestanden in dit stadsdeel zeer gewenschte veranderin gen te brengen, van welke mogelijkheden de rechtstreeksche verbinding tusschen de Heerengracht en den Zijlsingel wel het meest op den voorgrond treedt. Daarnaast wordt de mogelijkheid geboden of verge makkelijkt om de volkshuisvesting ter plaatse te verbeteren o.a. ook doordat de terreinen, voorzoover die door slooping vrijkomen, uitnemend geschikt zijn voor den bouw van arbeiders- en andere wonin gen; hierdoor wordt de woongelegenheid in de binnenstad vergroot, een factor, die in economisch opzicht voor de stad van veel belang is te achten. Gelet op al deze omstandigheden kan de koopprijs alleszins aannemelijk worden genoemd. Bovendien was de gemeente in de ge legenheid ondershands aan te koopen het gedeelte, groot plm. 9 M2„ van het per ceel kadastraal bekend gemeente Leiden sectie C No. 1759, dat toebehoort aan de Maatschappij en waarop de gemeente in- aeriijd een brandspuithuisje met zand bergplaats heeft gebouwd, zulks tegen den yan 10 Per M2. Verder heeft de Maatschappij zich bereid verklaard een gedeelte straat, vormende de verbinding tusschen de Weverstraat en de Looier straat, kosteloos in eigendom aan de ge meente over te dragen. B. en W. geven dus in overweging: a. in het belang van de Volkshuisvesting aan te koopen de fabrieksgebouwen c.a. van de N.V. Leidsche Katoen Maatschap pij, gelegen aan de Heerengracht en de Binnenvestgracht, kadastraal bekend ge meente Leiden sectie A No. 1319 en sectie G nis 988, 1758 en 1919, in totaal groot 18202 M2. met de ijzeren verbindingsbrug tusschen de fabrieksgebouwen, voor den prijs van f. 81.781 in totaal; b. aan te koopen de strook grond, groot plm. 9 M2„ deel uitmakende van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Leiden sectie C No. 1759, voor den prijs van f 10 per M2.; c. kosteloos in eigendom over te nemen het gedeelte, groot plm. 40 M2„ van het perceel kadastraal bekend gemeente Lel den, sectie C No. 1244, onder bepaling, dat de kosten van deze transactie voor rekening van de gemeente Lelden zijn; d. door vaststelling van den overgeleg den staat, model D, tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1936, een be drag van f. 84.300 ter beschikking te stel len ten behoeve van de sub a. en b. be doelde aankoopen en de kosten, welke op deze aankoopen en op de onder c genoem de eigendomsoverdracht vallen. ZUIVERINGSINRICHTING RIOOLWATER. In de zitting van 23 December 1.1. mach tigde de raad het college de vereischte stappen te doen om te geraken tot ont eigening, ten name van de gemeente, van de in verband met den bouw van een in richting voor zuivering van afgevoerd rioolwater aan de Slaagh- of Stinksloot benoodlgde perceelen, kad. bekend gem. Lelden, sectie L nis. 650 (ged.l, gezamen lijk groot pl.m. 17.850 vlerk, meter, alsmede van de perceelen sectie L. nis 652 en 653, gezamenlijk groot pl.m. 14.287 vlerk, meter. De onderhandelingen met de eigenaren omtrent aankoop bij minnelijke schikking zijn, hangende de voorbereiding van de onteigening, voortgezet en hebben ten slotte geleid tot het resultaat, dat die eigenaren bereid zijn den benoodigden grond aan de gemeente te verkoopen voor den prijs van f. 0,75 per vlerk, meter. Deze prijs komt B. en W. in de gegeven omstan digheden aanvaardbaar voor, evenals de voorwaarden, welke door partijen aan den verkoop worden verbonden. B. en W. geven mitsdien, in overeenstem ming met het advies van de Commissie van Fabricage, in overweging te besluiten: a. tot intrekking van het besluit van 23 December 1935 inzake onteigening van de voor den bouw van een inrichting voor zuivering van afgevoerd rioolwater aan de Slaagh- of Stinksloot benoodlgde perceelen, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie L nis 650 (ged.l en 651 (ged.), alsmede van de perceelen sectie L nis 652 en 653; b. tot aankoop, onder de overgelegde voorwaarden: le. van de perceelen grond, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie L nis 650 (ged.) en 651 (ged.), gezamenlijk groot pl. m. 17.850 vierk. M. tegen den prijs van f. 0,75 per vierk. meter; 2e. van de perceelen grond, kadastraal bekend gemeente Lelden, Sectie L nis 652 en 653, gezamenlijk groot pl.m. 14.287 vierk. meter, tegen den prijs van f. 0,75 per vierk. meter. AANKOOP VAN GROND. Mej. A. A. Zwetsloot ca. heeft aan de gemeente te koop aangeboden eenige per ceelen bouwgrond in den Stadspolder. Deze gronden die ingevolge het uitbreidingsplan zijn bestemd voor den bouw van arbeiders- of kleine middenstandswoningen, zijn in de onmiddellijke nabijheid van de be staande bebouwing gelegen en zijn overi gens als 't ware ingesloten door gemeente eigendommen. Het is dan ook voor de ge meente van belang haar bezit ter plaatse met deze terreinen uit te breiden, te meer, daar slechts met medewerking van den eigenaar van die gronden de ten Zuiden er van gelegen perceelen bouwrijp kunnen worden gemaakt Na langdurige onderhandelingen is met de verkoopers overeenstemming bereikt over een koopsom van f. 0,80 per vierk. meter, die o.i. aannemelijk is te achten. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. en W. mitsdien in overweging: a. in het belang van de volkshuisvesting tegen' den prijs van f0,80 per vlerk, meter aan te koopen de perceelen bouwgrond, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie N nis. 121, 125, 126 en 127, in totaal groot 33269 vierk meter, onder bepaling, dat de levering vrij van voor de bestemming van den grond bezwarende servituten moet ge schieden; b. de sub a bedoelde perceelen voor den koopprijs, vermeerderd met de op den aan koop vallende kosten in te brengen in het Grondbedrijf; c. door vaststelling van de overgelegde staten tot wijziging van de gemeente begrooting en van die van 't Grondbedrijf beide dienst 1936 een crediet van f. 27.000 ten behoeve van den sub a bedoelden aan koop met inbegrip van de kosten, ter be schikking te stellen. SUBSIDIE LEESZAAL „REUVENS". Het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" heeft zich tot den raad gewend met het verzoek de aan die instelling toegekende subsidie niet te verlagen, doch bovendien een jaarlijksche toelage van f. 500 te verstrekken, speciaal voor de bestrijding van de kosten, verbon den aan het uitleenen van boeken aan werkloozen. B. en W. geven in overweging: a. voor het uitleenen van boeken aan werkloozen, als behoorende tot het cultu reel werk ten behoeve van werkloozen via de Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning voor het jaar 1936 een bedrag van ten hoogste f. 350 ter beschikking van de leeszaal en bibliotheek „Reuvens" te stellen: b. op het verzoek om de gewone subsidie niet te verlagen, afwijzend te beschikken. PLAATSING PUBLIEKE TELEFOON CELLEN. Gelijk den raad bekend is, is sedert eeni- gen tijd vanwege het Staatsbedrijf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie een pu blieke telefooncel geplaatst op de Hooge- woerdsbrug. De plaatsing van meerdere telefooncel len op den openbaren weg is o.m. afgestuit op de kosten van verlichting van de cellen. Aangezien de aanwezigheid van publieke telefooncellen op den openbaren weg mede van nut kan zijn voor de alarmeering van politie en brandweer en uit dien hoofde bij plaatsing van derg. cellen op den open baren weg het algemeen belang kan wor den geacht betrokken te zijn, zijn B. en W. In overeenstemming met het gevoelen van de Commissie van Fabricage, van meening, dat er aanleiding bestaat om aan de be zwaren tegen verdere plaatsing van die cellen tegemoet te komen. Na gepleegd overleg is overeengekomen, dat vanwege voornoemd Staatsbedrijf nog een telefooncel wordt geplaatst op een negental nader in overleg met het College definitief te bepalen plaatsen, indien de kosten van verlichting van de cellen, welke kosten met inbegrip van die van de auto matische bediening, per cel en per jaar f. 22,30 bedragen, voor rekening van de gemeente worden genomen. In verband met het vorenstaande geven B en W. in overweging te besluiten tot het voor rekening van de gemeente nemen van de kosten van verlichting van de vanwege het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie op den openbaren weg te plaatsen publieke telefooncellen, alsmede van de reeds geplaatste cel op de Hooge- woerdsbrug. TOELAGE BRANDWEER-COMMANDANT. Het in de zitting van 16 Maart j.l. geval len besluit inzake het voorstel om het col lege te machtigen aan H.M. de Koningin te verzoeken de jaarwedde van den Commis saris van Politie, in verband met 't onder brengen van de brandweer bij de politie, te verhoogen met f. 500 heeft den burge meester aanleiding gegevefl deze aangele genheid aan het oordeel van den minister van Justitie te onderwerpen. Zooals uit de daarop ontvangen missive en uit een nadere algemeene circulaire blijkt, is de minister, in afwijking van het tot dusverre steeds ingenomen standpunt, van oordeel, dat de brandbestrijding niet tot de normale taak van de politie kan worden gerekend. Hieruit vloeit voort, dat naar de ziens wijze van den minister de commissaris van poitie niet zonder meer de leiding van de brandweer op zich kan nemen, doch daar toe, ingevolge het bepaalde bij art. 13 van het Rechtstoestandsregement Hoofdcom missarissen en Commissarissen van Politie, de machtiging van H.M. de Koningin be hoeft. Bij de beoordeeling van de vraag of in voorkomende gevallen een dergelijke mach tiging zal kunnen wordën verleend, zal de minister, aldus de circulaire, zich reken schap geven van de doelmatigheid, uit po- litiair oogpunt bezien, van de samenvoeging van politie en brandweer en van den in vloed welke de nieuwe taak der politie op de uitoefening van haar eigenlijke werk zaamheden zou kunnen hebben. De minister is, gelijk in zijn schrijven is te lezen, in beginsel niet ongenegen te be vorderen, dat aan den commissaris de ver eischte machtiging wordt verleend, doch acht het, mede uit politiar oogpunt van belang, dat de commissaris voor zijn nieu we werkzaamheid eenige vergoeding ont vangt welke vergoeding z.i. op het door ons college voorgestelde bedrag van f. 500 per jaar ware te stellen. Toekenning van die vergoeding in den vorm van een salaris- verhooging acht de minister niet den ge- eigenden weg, omdat hij, zooals gezegd, van meening is, dat de Commissaris van Politie niet als zoodanig de leiding over de brandweer heeft. Vermits de minister zijn medewerking tot het verkrijgen van de vereischte mach tiging afhankelijk stelt van de toekenning van bedoelde vergoeding, geven B, en W. in overweging, als consequentie van het besluit tot 't onderbrengen van de brand weer bij de politie, te besluiten tot toeken ning van een vergoeding aan den Commis saris van Politie van f. 590 per jaar en die vergoeding, aangezien de commissaris reeds sedert 1 Juni 1935 feitelijk met de leiding van de brandweer is belast, op ge noemden datum te doen ingaan. OPHEFFING GEM. KWEEKSCHOOL. Ter uitvoering van artikel 214 ter der Lager-Onderwijswet 1920 is bij Kon. be sluit van 18 Juni 1936, No. 8 beslist, dat de Gemeentelijke Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen alhier met in gang van 1 September 1936 niet meer voor de rijksbijdrage, als bedoeld in artikel 12, derde lid, onder lo., der wet op het lager onderwijs van 1878 in aanmerking zal komen. De financieele kant van deze be slissing beteekent voor de gemeente, dat zij, indien de kweekschool in stand ge houden blijft, te rekenen van 1 Septem ber a.s. af, wegens rijkssubsidie een be drag van pl.m. f. 30.000 's jaars zal moeten derven. Met dit cijfer voor oogen en in verband met den zeer mqeilijken finan- cieelen toestand der gemeente, spreekt het volgens B. en W. wel vanzelf, dat uit het aangehaalde Koninklijk besluit slechts één consequentie, n.l. die van de opheffing van de kweekschool, kan worden getrok ken. En dit te eerder, als bedacht wordt, dat voor het aanstaande schooljaar voor de A-afdeeling slechts zou kunnen worden gerekend op 30 leerlingen, waarbij dan nog moet worden gelet op de vermoedelijke, den teruggang der schoolbevolking wel overduidelijk illustreerde, klasse-bezet ting, t.w. 1ste leerjaar 3 leerlingen, 2de leeraar 7 leerlingen. 3de leerjaar 20 leer lingen. Als gevolg van de opheffing van de kweekschool, zal aan de aan die inrichting van onderwijs verbonden leeraren en aan den concierge ontslag moeten worden ver leend wegens opheffing van hun betrek king. De in vasten dienst zijnde leeraren zullen, ingevolge artikel 15 van het Ko ninklijk besluit van 23 Aug. 1933, S. 456, na hun ontslag in het genot van wacht geld. op den voet van het Rijkswachtgel- denbesluit worden gesteld; op grond van het bepaalde in laatstgenoemd artikel komt dit wachtgeld, naar de meening van B. en W. ten laste van het Rijk. Aan den concierge zal, voor rekening van de ge meente. een wachtgeld worden toege kend, over-eenkomstig de bepalingen van de verordening van 24 September 1934. Verder deelen B. en W. mede. dat de als „leerschool" van de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers (essen) aangewe zen school aan de Vrouwenkerksteeg, in gaande 1 September a.s., haar karakter als „leerschool" zal verliezen en op dien datum zal zijn een gewone opleidings school voor u.l.o. Dientengevolge zullen de leerkrachten van deze school, die in het genot zijn van de z.g. „leerschool marge". deze op 1 September a.s. ver liezen. Voorts zal vgn dien datum af het onderwijs in de lichamelijke oefening aan die school uitsluitend in het 5de en 6de leerjaar (dus niet meer in alle leerjaren) door vakonderwijzcrs(esscn) moeten wor den gegeven, evenals zulks geschiedt aan de overige opleidingsscholen vooor u.l.o. en NACHTELIJKE STEEKPARTIJ IN DE CZAAR PETERSTRAAT TE AMSTERDAM. Getroffene ernstig gewond. In den afgeloopen nacht heeft de ge neeskundige dienst te Amsterdam een 26- jarigen los werkman met een ernstige ver wonding aan de borst naar het Binnen gasthuis vervoerd. De man had deze ver wonding opgeloopen door een messteek, welke hem in de Czaar Peterstraat, in de woning van een 28-jarigen metaalbewer ker, door laatstgenoemde, tijdens een hoog- loopende twist was toegebracht. De aanlei ding tot het gebeurde was, dat de los werk man den ander had opgewacht om te be middelen in de verwijdering, welke er be stond tusschen den metaalbewerker en diens vrouw. De vrouw had reeds herhaal delijk te kennen gegeven dat zij de woning wilde verlaten, doch haar man had steeds geweigerd, hierin mede te werken. Hij is tot zijn daad gekomen omdat hij verbolgen was over het feit, dat een buitenstaander zich met zijn persoonlijke aangelegenheden bemoeide. De man is thans opgesloten en zal wegens poging tot doodslag ter beschik king van de justitie worden gesteld. TWEE JONGENS VERMIST. Sedert Zaterdagavond worden uit de ouderlijke woning te Delft vermist twee jongens, de 16-jarige W. A. J. G. en de 18- iarige D. van Z. Zonder iets van hun plan nen mee te deelen verlieten de beide jon gens des avonds laat de woning, waarin zii tot op heden nog niet zijn teruggekeerd. Bij nader onderzoek door de politie is ge bleken, dat G in het bezit was van ruim f.450. terwijl de beide jongens Zaterdag avond laat nog een bezoek hebben ge bracht aan het gymnasium en daar een flesch met aether hebben ontvreemd. Wat de jongens met deze gevaarlijke vloeistof van plan zifn is zoowel voor de ouders als voor de politie een raadsel. o AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Gisteren vond op den Biltschen weg. ter hoogte van Steinenburg in de gemeente Maartensdijk een auto-ongeval plaats, ten gevolge waarvan twee inzittenden van een over den kop geslagen auto werden gewond, zoodat zij in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Een kleine personenauto bestuurd door een inwoner van Bilthoven, wilde uitwijken voor een vrachtauto, die afsloeg naar de Steinenburgerlaan. De personenauto raakte door het snelle remmen uit den koers en sloeg om, tengevolge waarvan twee manne lijke inzittenden zoodanig werden verwond, dat hun overbrenging per ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht nood zakelijk werd geoordeeld. o WEGENS BRANDSTICHTING GEARRESTEERD. Gistermiddag is brand uitgebroken in een pand. bewoond door vier families te Neder Hardinxveld. Door het krachtig In grijpen van de bewoners heeft men den brand tijdig kunnen blusschen. zoodat het vuur vrijwel geen schade heeft kunnen aanrichten. Kort voor het uitbreken van den brand had men den eigenaar van het pand. den heer G. H. te Hoog-Blokland. egn schuur behoorende bii een der wonin gen binnen zien gaan. Even later is daar brand uitgebroken. In verband hiermee is de heer H. gearresteerd en naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Hij ontkent echter den brand te hebben gesticht. o BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De heer J. de A. te Oirschot. vader van een groot gezin, is gisteravond bii het baden in het Wllhelminakanaal onder Hilvarenbeek verdronken, o NEDERLANDSCH KAPITEIN IN DENEMARKEN VERDRONKEN. Een Nederlandsche scheepskapitein is gistermiddag in Deensche wateren om het leven gekomen, aldus de „Tel.". Het slachtoffer is de 36-jarlge R. Steenbergen, kapitein van de Nederlandsohe motortjalk „Spes Mea". Het schip bevond zich op weg van Bremen naar Rönne, De tjalk liep gistel-middag de haven van Nakskov binnen met de vlag halfstok. De stuurman deelde mede, dat de kapitein van het mooie weer gebruik heeft willen maken om het schip aan de buitenzijde te verven. Hij is daarbij in zee gevallen en verdron ken. Steenbergen, die niet zwemmen kon, wtas ongehuwd. De „Spes Mea" is uit Gro ningen afkomstig. o- DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond te ruim zes uur is op den Steenwijkerweg te Drachten de 54-jarige groentehandelaar S. van Zinderen toen hij op de fiets een stilstaande auto moest nas- seeren. door een achter hem rijdende taxi. bestuurd door den chauffeur J. Tasma aan gereden en tegen den grond geslingerd. Met een schedelbasisfractuur is de man in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. aan de overige lagere scholen; in verband hiermede zal de vérordening, regelende het openbaargewoon lager en uitgebreid lager onderwijs dienovereenkomstig moe ten worden gewijzigd. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. in overweging: I. de Gemeentelijke kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen en den aan die school verbonden cursus voor Fransch, met ingang van 1 September 1936 op te heffen; n. met ingang van een nader door het College te bepalen dag, wegens opheffing van hun betrekking, eervol ontslag te ver leenen aan: den directeur, de leeraren cn den concierge. is er voor zorgen, dal Ge op '1 examen in Uw geheugen alles kunl terughalen, wal Ge hebt geleerd. Daarvoor zorgt zoo'n „AKKERTJE". 6227 (Ingez. Mea.) GEFINGEERDE OVERVAL OP TOUW GEZET. In de bosschen onder de gemeente Reu- vel langs den weg naar het Veer te Kessel heeft een bakkersknecht een gefingeerden roofoverval op touw gezet. De man, J. H. genaamd, werd door een voorbijganger aan den rand van het bosch op den weg lig gend aangetroffen, hevig bloedend uit een tweetal gapende hoofdwonden. Onmiddellijk stelde de voorbijganger de marechaussee van zijn ontdekking in ken nis, die een uitgebreid onderzoek instelde. Weldra arriveerde de rijksveldwachter Sieben uit Swalmen met een politiehond. Bij het onderzoek bleek, dat de hond zich niet van de plaats waar het slachtoffer was aangetroffen, wilde verwijderen. Het dier apporteerde een stuk ijzer, dat in de omgeving bleek te zijn weggeworpen. Vol gens verklaringen van den gewonde zouden twee mannen hem hebben aangerand en van zijn geld, ongeveer f. 22, welk bedrag hij voor zijn patroon, den bakker Rutten, bij zijn klanten had geïnd, hebben beroofd. De politiemannen, die al dadelijk de zaak niet vertrouwden, namen den bakkersknecht een scherp verhoor af, waarna spoedig bleek, dat deze zichzelf de verwondingen had toegebracht en de beurs met geld had verborgen. Na met den politiehond het terrein te hebben afgezocht, vond het dier eenige honderden meters verder de beurs met Inhoud in een korenveld. Tegen ver dachte, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, is proces-verbaal opgemaakt wegens het doen van vaische aangifte. Tel. RUPSENPLAAG TEISTERT WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Verschillende deelen van ons land heb ben den laatsten tijd van ongedierte veel overlast ondervonden. Wij hebben reeds kakkerlak- en krekelplagen gekend, thans wordt Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen door een rupseninvasie geteisterd. In de boom gaarden welke niet of niet voldoende be sproeid zijn, zit vrijwel geen stukje groen meer aan de boomen. Alleen de verdorde nerven der bladeren blijven over, zoodat van de fruitoogst niet veel terecht zal ko men in de getroffen boomgaarden. Speciaal de boomgaarden in de omgeving van Bier vliet hebben veel te lijden. o BUITENLANDSCH GEMENGD. FORTUIN IN EEN SCHUUR GEVONDEN, Een vermogen van 350.000 dollar, waar van niemand het bestaan vermoedde, is gisteren gevonden in de machineschuur van een farm te Tipton in Iowa, waarvan de eigenaar kort geleden is overleden. 17 bloedverwanten maken thans aanspraken op dit fortuin en bestrijden de geldigheid van het testament, dat de overledene heeft nagelaten. o AARDBEVING IN IRAN. Verscheidene districten van Iran zijn door een hevige aardbeving geteisterd. Vooral de stad Banand bij Blrjand werd zwaar getroffen. 12 menschen werden ge dood en meer dan 50 gewond. o EEN RUSSISCH SCHIP VERMIST. Het Russische mailschip „Storm" dat een wetenschappeliike expeditie aan boord heeft die naar de Barendsz zee is vertrokken, heeft na S.O.S.-seinen te hebben uitgezon den. geen teeken van leven meer gegeven. Men vreest, dat het door slecht tVeer ver rast en gezonken is. BRAND BIJ DE ELECTROLUX- FABRIEKEN. Een groote brand heeft gewoed in de fabrieksgebouwen van het Electroluxcon- cern te Lilla Essingen. nabij Stockholm. Groote deelen van het complex werden in de asch gelegd. Volgens een voorloopige schatting be draagt de schade 5 a 6 millioen -kronen. o BETOOGING VOOR DEN WERELDVREDE. 500 Duitsche oudstrifders bij de Verdun-herdcnking. De Fransche oudstriiders hebben kort geleden een comité van oudstriiders voor de vereeniging van Verdun in het leven ge roepen. teneinde den 20sten verjaardag van den grootsten slag tijdens den wereldoorlog te herdenken met een bijeenkomst van oud striiders van alle landen, die in den wereld oorlog hebben meegestreden, ob het slag veld van Verdun. De Duitsche organisatie van oudstriiders heeft de desbetreffende uitnoodiginz van Frankrijk aanvaard. Op 12 Juli zullen 500 Duitsche oudstriiders. waarvan het grootste deel den slag bii Ver dun heeft meegemaakt, uit Saarbrücken naar Verdun vertrekken. Den I3en Juli zal een gemeenschappelijke betooging der ver- eenigde oudstrijders voor den wereldvrede worden georganiseerd. o INSTORTINGSRAMP TE ROEMENIË EISCHTE ELF DOODEN. Tijdens het proces tegen de bouwers van de tribune, die onlangs te Gotroceni is in gestort. is het aantal slachtoffers meege deeld. Dit 'oêdraact elf donden en 936 ge wonden. waarvan 721 zwaar,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9