LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 7 Juli 1936 BINNENLAND. Instantlne LAND- EN TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. VASTE-LASTEN-ONTWERP INGETROKKEN. MEDEDEELING VAN MINISTER COLIJN De Voorzitter van den Raad van Minis ters heeft aan de Tweede Kamer medege deeld. dat het ontwerp van wet. houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van ioopende landbouw-hypotheek- en pacht overeenkomsten, alsmede het wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ter ver krijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren worden ingetrokken. DE HEER K. TER LAAN TREEDT AF. ALS BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. EèniiTOto vöo r w a e .nu tijdelijk 3 pakken voor 1 5 ct. nwr, 6229 (Ingez. Med.) De heer K. ter Laan. Gistermiddag heeft de heer K. ter Laan aan de pers meegedeeld, dat hij in het be gin van het volgend jaar zijn ambt ais burgemeester van Zaandam zal neerleggen De heer Ter Laan hoopt morgen den 65- jarigen leeftijd te bereiken, doch zijn zes jarige benoemingsperiode als burgemeester eindigt pas 5 Febr. 1938. Of hij ook als lid der Tweede Kamer zal aftreden, is nog niet beslist. Indien de kie zers van Lelden hem het volgend jaar weer candidaat stellen en het partijbestuur van de S.DAP. dit goedkeurt, dan zal de heer Ter Laan gaarne een vernieuwing van het mandaat aanvaarden. Korneiis ter Laan werd op 8 Juli 1871 te Slochteren (Gron.) geboren. Hij bezocht de H.B.S. en de rijksnormaalschool te Sappe- meer. waarna hij als onderwijzer en later als schoolhoofd werkzaam was. Vervolgens werd de heer ter Laan benoemd tot direc teur van de handelsschool te Delft. Ook was hij leeraar in het Nederlandsch. In 1901 werd hij voor de S.D.A.P. be noemd tot lid van de Tweede Kamer. Van 1905 tot 1914 maakte hij deel uit van den gemeenteraad van den Haag. In 1913 werd de heer ter Laan onder het ministerie Cort van der Linden tot burgemeester van Zaan dam benoemd en trad in 1914 in functie. Aangezien hij morgen 65 jaar wordt is. ingevolge de circulatie van den minister van binnenlandsche zaken, waarin werd medegedeeld, dat het ambt van burge meester na den 65-jarigen leeftijd niet ver nieuwd zal worden, zijn tijd om heen te gaan gekomen. Ofschoon de 6-jarige be noemingsperiode eerst 5 Februari 1938 ver strijkt,. wacht de heer ter Laan den uiter sten termijn niet af en gaat hij een jaar vroeger heen. Hij zal zich in den Haag gaan vestigen, waar hij zich uit hoofde van zijn vroegere betrekkingen, o.m. als lid van den ge meenteraad, het meeste thuis gevoelt. De heer ter Laan was de eerste soc. democratische burgemeester in ons land. HET NATIONALE MIDDEN STANDSCONGRES TE DELFT. OPENINGSREDE VAN DEN HEER ED. G. SCHÜRMANN. Te Delft begon heden het 33e nationale middenstandscongres onder leiding van den heer Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, die er in zijn openingsrede op wees dat de autarkie van verscheidene landen nog steeds onzen uit voer belemmert, met als gevolg groote werkloosheid in bijna alle takken van be drijf, dalende koopkracht en te zwaar drukkende lasten, welke niet meer in over eenstemming zijn met den huidigen toe stand. De handeldrijvende en de industrieele middenstand gaan gebukt onder de groote zorgen van dezen tijd en velen hebben zich. door de omstandigheden daartoe ge dwongen, genoodzaakt gezien den strijd op te geven. Het treurige is, dat in vele ge vallen eenmaal goed rendeerende zaken, welke den ondernemer in staat stelden aan al zijn verplichtingen te voldoen, voor goed zijn ten ondergegaan, omdat het herstel te lang uitbleef en vakkennis, ijver en werk kracht niet konden verhinderen, dat door het steeds dalen van den omzet het be drijfskapitaal werd ingeteerd. Zeker, hier en daar werd steun verleend aan hen, die daaraan het meest behoefte hadden, door de regeering, gemeentebestu ren. Kamers van Koophandel en crisis- comité's, maar zulk een steun kan nimmer afdoende zijn. Elk bedrijf moet zijn eigen bestaans recht bewijzen en zoo min de middenstand als andere bedrijfstakken, zooals landbouw, tuinbouw, zuivel, scheepvaart, kunnen op den duur met steun in het leven worden gehouden. Steun in den vorm van gift, voorschot of subsidie kan slechts tijdelijk effect sortee- ren en zal op den duur moeten vervallen. De herleving van handel, nijverheid, land- en tuinbouw, visscherij en scheep vaart zal niet van hoogerhand op kunst matige wijze kunnen worden bevorderd. Het zijn alle slechts tijdelijke maatregelen om te trachten den moeilijken tijd door te komen. Een volledig herstel kan slechts internationaal worden tot stand gebracht en ons land is daarin geheel afhankelijk van de ons omringende landen. Voortgaande wees spr. er op dat het voor een ondernemer zoo weinig baat dat de Staat hier en daar een kleine verlichting van lasten brengt, als de gemeentebesturen dadelijk gereed staan om die verlichting ongedaan te maken door nieuwe heffingen of verhooging der bestaande. Tarievep van gas. water en electriciteit moeten matig worden berekend, omdat deze diensten door het bedrijfsleven niet uit weelde worden benut, maar voor de uitoefening van het bedrijf noodig zijn. De tarieven der bedrij ven als sluitpost van de begrooting te beschouwen om met dat geld andere, dik wijls minder noodzakelijke uitgaven te be strijden is uit den booze en geheel in strijd met den oorspronkelijken opzet der ge meente-bedrijven. Contingenteering. noodmaatregel der regeering, heeft den middenstand groot nadeel toegebracht, omdat veelal door de keuze der basisjaren een onzuivere toestand is geschapen, om maar niet te spreken van verstarring en onzekerheid, welke van het hanteeren van dezen maatregel op han delspolitiek terrein het gevolg zijn. Men kan consenten krijgen voor landen, welke de verlangde artikelen in den gewenschten prijs, sorteerig en uitvoering niet kunnen leveren, terwijl men uit de landen, waar die artikelen wel verkrijgbaar zijn, niet of niet voldoende kan importeeren. De spe ciaalzaak wordt daarvan de dupe. Er heeft een verschuiving plaats gehad, waardoor verschillende industrieën door leveranties uit andere landen zijn verdron gen. Ais correctief wijst men in de richting van Nederlandsch Fabrikaat. Zeker, bij ge lijke prijs en kwaliteit zal de zakenman de voorkeur geven aan artikelen uit het eigen land. omdat hij daardoor gemakkelijker zijn voorraad kan aanvullen, de werkloos heid mee helpt bestrijden en het nationale bedrijfsleven in stand doet blijven. Maar men bedenke, dat hierdoor de voor sprong verloren gaat, welke hij door Jaren lange ervaring heeft verkregen in het op sporen van exclusieve artikelen en dat. wanneer alle zaken in een bepaald vak dezelfde artikelen of merken verkoopen, de ondernemer automatisch verandert in depothouder. Spr. bepleitte vervolgens aansluiting van verschillende organisaties bij de Centrale Middenstands-organisatie omdat de gehee- le middenstand paraat en in staat van verweer moet zijn bij de huidige, nog steeds toenemende overheidsbemoeiing. GEORGANISEERD OVERLEG DIRECTE BELASTINGEN, REGISTRATIE, ENZ. i I De bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor de ambtenaren der di recte belastingen, enz. en der registratie, enz. heeft een dezer dagen een vergadering gehouden, waarin in hoofdzaak werd inge stemd met de voorstellen van den minister betreffende: 1. Wijziging der vergoeding, welke wordt verleend aan surnumerairs. Indien zij zijn werkzaam gesteld met bepaling, dat zij niet voor waarneming in aanmerking komen; 2. Het verleenen van een toelage aan in specteurs, die zijn toegevoegd aan een di recteur of die zijn belast met de leiding van een sub-inspectie; 3. Het verleenen van een vergoeding voor de kosten van aanschaffing en onderhout van een uitrusting aan de hulpkommlezen en tijdelijke hulpkommiezen aan boord van de vaartuigen der ambulante recherche enz.; 4. Wijziging van toelagen voor enkele chefs de bureau en kassiers; 5. Het verleenen van een vergoeding aan de ambtenaren, belast met controle voor de directe belastingen, indien die ambtenaren hun taak verrichten volgens de ingevoerde nieuwe werkwijze; 6. Enkele wijzigingen van het ambtena- renbesluit, belastingdienst, beoogende: a. verhooging van de leeftijdsgrens voor toelating tot het examen voor surnumerair voor hen. die in het genot zijn van het ra dicaal van candidaat-notarls, alsmede voor hen, die hebben voldaan aan het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid of in de handelswetenschappen b. instelling van het afzonderlijk ambt van inspecteur der domeinen: c. wijziging der eischen, gestfeld bij het examen voor rijksklerk der registratie en domeinen; d. enkele oudere kommiezen-verifica teurs en adjunct-commiezen in bepaalde gevallen zonder examen tot resp. verifica teur en commies te benoemen. Bij de behandeling van punt 3 is door de vertegenwoordigers der organisaties de wensch geuit om ook aan de ambtenaren, die op andere vaartuigen dan die der am bulante recherche enz. dienst doen, de ver plichting tot het aanschaffen van een uit rusting op te leggen en hun deswege een vergoeding te verleenen. HET RUK EN DE BANK VOOR NED. GEMEENTEN. BESCHERMING VAN MINDERJARIGEN. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de zeden in het Wetboek van Strafrecht ter betere be scherming van minderjarigen. De Instemming door verscheidene leden bij het afdeelingsonderzoek met het wets ontwerp betuigd, is den minister zeer aan genaam. Met deze leden is hij van oordeel dat een krachtiger en ruimer bescherming van minderjarigen tegen verleiding tot ontucht, vooral tegen die, gepleegd door personen, onder wier gezag of psychisch overwicht de minderjarigen staan, ge- wenscht moet worden geacht. Hij meent ook met deze leden, dat een bescherming van de minderjarigen tegen verleiding tot boven den achttienjarigen leeftijd ge- wenscht is. Wat de gevallen van ontucht met min derjarigen betreft, waarin verleiding niet aanwezig is. liggen de verhoudingen eenigszins anders. In deze gevallen schijnt het gezien ook den huwelijksleeftijd uit het burgerlijk wetboek, wenschelijk, niet verder te gaan, dan de bestaande wet. welke, ge lijk bekend, als grens neemt den zestien jarigen leeftijd. De minister maakt een aantal opmerkin gen over de redactie van het ontwerp en zegt dan: ter voorkoming van misverstand zij nog uitdrukkelijk aangeteekend. dat maatstaf is de geschiktheid om de zinne lijkheid van de jeugd in het algemeen te prikkelen. De geaardheid van de betrokken jongelieden zelf (men zie het voorgestelde tweede lid) speelt bij de strafbaarheid geen rol. Dit schijnt van practisch belang, omdat de algemeene beoordeeling in den regel te dezen gemakkelijker zal zijn dan de bijzondere. IN WELKE HOTELS VERSCHE CADETJES? Naar wii vernemen zal een hotel (of pen sion! om voor de faciliteiten ten aanzien van het versche brood bii het ontbiit in aanmerking te kunnen komen moeten vol doen aan zekere minimumelschen wat het aantal bedden betreft. Vermoedellik zal de vergunning tot het verstrekken van versch brood niet onder de twintig bedden worden gegeven Evenwel zal elk geval waarom trent in dit opzicht twiifcl kan bestaan, op zichzelf worden beoordeeld N.R.Crt. o DUITSCHE TRAWLERS TE IJMUIDEN. Gistermorgen markte te IJmuiden voor het eerst sinds eenigen tijd weder een Dultsche stoomtrawler, welke door andere zal worden gevolgd. Deze booten mogen in Nederlandsche vlsschersplaatsen markten, doch hebben daarvan den laatsten tijd geen gebruik gemaakt, omdot de vischprljzen niet loonend waren. Nu de staking in IJmuiden nog steeds voortduurt en daar door de vischprijzen hooger zijn geworden, komen deze booten te Umulden haar visch lossen. Aangezien deze buitenLandsohe trawlers lil hoofdzaak rondvisch aanbrengen, wordt van dezen aanvoer verwacht, dat het be staande gebrek aan deze vlseh zal worden opgeheven. o GOEDERENVERVOER NAAR BELG IE GEREGLEMENTEERD. De A.N.W.B. deelt ons het volgende mede: Sedert korten tijd is in België het ver voer van goederen door middel van motor rijtuigen voor rekening van derden gere glementeerd. In de toekomst zal men dit vervoer alleen kunnen verrichten, indien men in het bezit is van de vereischte machtigingen, af te geven door het Bureau voor het Wegver voer te Brussel. Voor de machtigingen is een jaarlljksch recht per voertuig verschuldigd, dat, naar gelang van het gewicht, varieert van 75 tot 200 francs, verhoogd met zegelkosten. De regeling is niet van toepassing op; a. het vervoer van postpakketten e.d.; b. het vervoer van lijken; c. incidenteel vervoer, gerechtvaardigd door buitengewoon dringende omstandig heden; d. het vervoer door middel van personen auto's, motorrijtuigen op twee of drie wielen, waarvan het eigen gewicht niet grooter is dan 350 K.G en aan de twee- of driewielers verbonden aanhang- of zljspanwagens. Voor Belgische ondernemers is het nieuwe reglement reeds sedert 8 Juni j.l. van kracht; voor buitenlandsche ondernemers treedt het in werking op 25 Juli a.s. Aangezien te verwachten is. dat de be handeling der tallooze aanvragen eenige maanden in beslag zal nemen, staat men bij wijze van overgangsmaatregel toe, dat zij die vóór 25 Juli een officieel aanvraag formulier hebben ingezonden, het goede renvervoer voorloopig blijven verrichten. Het is dus voor de belanghebbende ondernemers van groot belang, dat zij vóór dien datum een aanvraag indienen. Nadere inlichtingen omtrent de in acht te nemen formaliteiten kan men o.m. ver krijgen bij den A.N.W.B het is bü even- tueele verzoeken om inlichtingen gewenscht, reeds terstond mede te deelen voor hoeveel voertuigen resp. aanhangwagens en/of opleggers de vrager event, machtigingen verlangt. Aandeelenbezit gestegen tot ruim drie millioen. Minister Oud heeft in een nota aan de Tweede Kamer enkele mededeelingen ge daan over de deelneming van het rijk in het kapitaal van de Bank voor Ned. Ge meenten. De minister herinnert er aan. dat bij de wet van 28 Juli 1921 voor dit doel f. 5.000.000 werd toegestaan, zijnde de helft van het door de N.V. te Dlaatsen maatschappelijk kapitaal. Daar dit kapitaal niet onmiddel lijk geheel is geplaatst heeft het rijk aan vankelijk slechts voor f. 1.965.000 deelge nomen. hetzelfde bedrag, waarvoor door de provinciën, gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen in het aandeelkapi- taal destijds was deelgenomen. Sindsdien heeft het rijk ieder jaar eenzelfde bedrag bijgestort, als waarmede de deelneming der overige publiekrechterlijke lichamen werd uitgebreid. Het bedrag, waarvoor het rijk in het aandeelenkapitaal der bank deel neemt is zoodoende gestegen tot f. 3.195.000. Van een plaatsen van nieuw kapitaal, noodig geworden door de uitbreiding van de werkzaamheden der bank. is dus geen sprake. o BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. In de Zaterdagavond te Apeldoorn voort gezette vergadering van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren zijn tot leden van verdienste van den Bond be noemd de heeren J. Bakker. Bergen op Zoom; J. F. Oudt, Utrecht, en H. J. Ruis, Amersfoort. De Belgische Bond van Oud-Onderoffi cieren verleende den heeren C. J. J. Roos te Arnhem. J. van der Bent te Venlo en D. J. Maris te Soest een onderscheiding van dezen Bond en de Fransohe Bond van Onder-Officieren kende onderscheidingen toe aan den burgemeester van Apeldoorn, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. den heer H. J. Kraay te Apeldoorn en het hoofdbestuurslid den heer L. van Geest. Het eerekruis van verdienste tweede klasse viel ten deel aan de heeren H. B. Saarloos te Apeldoorn. J. van Schavenbeke te Rotterdam en A. de Heer te Haarlem. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TER BEVORDERING DER PHARMACIE. De Nederlandsche maatschappij ter be vordering der pharmacie is heden in den Dierentuin te Den Haag bijeengekomen tot het houden van haar 85ste algemeene ver gadering. Aanwezig waren o.m. de direc teur-gen. van de volksgezondheid, dr. C, van den Berg, de hoofdinspecteur voor de volks gezondheid, dr. N. M. Eykel, en de eereleden prof. dr. L. van Itallie en dr. J. J. Hofman. De voorzitter der maatschappij, de heer M. F. L. Ennema, opende de bijeenkomst met woorden van welkom in het bijzonder tot de genoemde personen en voorts tot de afgevaardigden en leden en hield vervol gens een openingsrede, waarin hij enkele beschouwingen hield over de Maatschappij en haar werk EERSTE KAMER BIJEENGEROEPEN. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 Juli te halfnegen 's avonds. Op de voorloopige agenda komt een aantal kleine wetsontwerpen voor. Voorts zal mededeeling wórden gedaan van een besluit der centrale afdeeling. De voorzitter is voornemens, aan die afdeeling voor te stellen, in de afdeeltngen te doen onder- Zoeken onmiddellijk na de openbare ver gadering het wetsontwerp aangaande de overeenkomst met de gemeente Amsterdam met betrekking tot de raadhuiskwestie. De Kamer zal op Woensdag 15 Juli weer in openbare vergadering bijeenkomen. Aan de orde zijn dan onder meer de supple- toire defensie-begrooting 1936. de begroo ting van het landbouwcrisisfonds en de oprichting van de maatschappij voor industrie - fi nanoiering. De voorzitter is verder voornemens, op Vrijdag 17 Juli in de afdeelingen te doen onderzoeken eenige wetsontwerpen, die in de afgeloopen week door de Tweede Kamer zijn goedgekeurd. HeWanUte Women. Ins».n«ne helpt sPoed,9 bM hootdp'1)n'*l,espl|n o\ rr>'ig''a,ne Prijs 50 ctsx stilt en voorkomt pijnen! 6231 (Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. raad van beheer van de Kon. Nederland sche Jaarbeurs te Utrecht om deel te ne men aan een agrarisch Jaarbeursgedeelte verbonden aan de komende Najaarsbeurs, welke van 8 t/m. 17 September a.s. te Utrecht zal worden gehouden, werd be sloten, dat de Nederlandsche Tuinbouw- raad als zoodanig aan dit Jaarbeursge deelte niet zal deelnemen. Het blijkt, dat enkele groepen bij den raad aangesloten het belang van deelneming Inzagen en zich bereid verklaarden zich rechtstreeks met de jaarbeurs in verbinding te stellen. Voorloopige besprekingen werden ge houden in verband met deelneming aan de Wereldtentoonstelling Parijs 1937. Met belangstelling werd in dit verband kennis genomen van een aantal mede deelingen van den heer Valstar, bestuurs lid van den raad, naar aanleiding van de voorgenomen plannen. In verband met de aan deze deelneming verbonden werkzaam heden werd besloten aan den commissaris- generaal te doen voorstellen een commis sie van voorbereiding in het leven te roe pen, waarvoor door den raad werden aan gewezen de heeren H. Gorter, te 's-Gra- veland, Ch. Kremer, te Bloemendaal en J. C. M. Menslng te Aalsmeer, terwijl jhr. dr. C. J. C. Mollerus, als secretaris aan de commissie werd toegevoegd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den directeur-ge neraal van den landbouw naar aanleiding van de 13de algemeene vergadering van het internationaal iandbouwinstituut te Rome te houden op 5 October a.s.. welk schrijven geen aanleiding gaf tot het ma ken van bijzondere opmerkingen. In een binnengekomen schrijven van den direc teur-generaal van den landbouw bleek verder dat de rekening over 1935 en de begrooting voor 1936 zijn goedgekeurd. COMMISSIE VAN BEROEP INZAKE SIERTEELTAANGELEGENHEDEN. De Staatscourant bevat een beschikking van den Minister van Landbouw en Vis scherij. waarbij wordt Ingesteld een com missie van beroep Inzake sierteeltaange legenheden bedoeld in de artikelen 19 en 24 van de statuten van de Ned. Sierteelt centrale (toelating als georganiseerde, tuohtrechterliike maatregelen naar aanlei ding van crisisregelingen). Tevens is de commissie opgedragen in beroep te oor- deelen over de verleeninz van teeltvergun ningen als bedoeld in artikel 2 van het Bloembollensaneeringsplan 1935 (Teelt), in artikel 2 van het Crlsis-boomkweekerii- beslult 1935 en in artikel 2 van het Crisis- bloementeeitbesluit 1935 I; de goedkeuring van overschrijving van teeltvergunning en het verleenen van overdracht van teeltver gunning. als bedoeld in de artikelen 8 van deze besluiten, in de verleening van ver gunning als bedoeld in artikel 3 van het Bloembollensaneeringsplan 1935 (export), in artikel 2 van het B'oembollensaneerings- plan 1935 (handel). In de commissie ziin benoemd tot lid tevens voorzitter mr. O. van Dijk, te Was senaar: tot lid. tevens Dlaatsvervangend voorzitter, jhr. dr J C. Mollerus te Haar lem: tot lid ir. J. G. W. Ignatius te 's Gravenhage. Tevens is vastgesteld een reglement be treffende de werkwijze van de commissie. VERGADERING TE LISSE. Te Lisse werd een vergadering gehou den van het centraal bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad onder lei ding van den heer A. Verduyn Jr. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de crisis-organisatiebeschikking 1934 (2> van den 27sten Juni, gewijzigd bij mi- nisterieele beschikking van 4 Maart 1936, waardoor de aangeslotenen bij de stich ting Nederlandsche groenten- en fruitcen- trale en de georganiseerde aangeslotenen bij de stichting Nederlandsche sierteeltcen- trale verplicht zijn in door den minister van landbouw en visscherij te bepalen ge vallen omtrent de arbeidsvoorwaarden van hen, die bi] deze georganiseerden werk zaam zijn, overleg te plegen met de werk nemersorganisaties en bij arbeidsgeschil len arbitrage te aanvaarden. Besloten werd, dat de Nederlandsche Tuinbouwraad als zoodanig zich met be trekking tot deze aangelegenheid niet tot den betrokken minister zal wenden, doch dat zulks desgewenscht zal geschieden door de bij den raad aangesloten groepen zelf. Naar aanleiding van een rapport, uit gebracht door de commissie Gorter en bestaande uit de heeren H. Gorter te 's-Graveland. mr. L. Niemöller, te 's-Gra- venhage. J. C. M. Mensing, te Aalsmeer en Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van den raad, werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de voorstellen tot wijziging van de bestaande statuten. Behoudens enkele veranderingen werden de statuten overeenkomstig dit rapport goedgekeurd en werd besloten daarop de Koninklijke bewilliging aan te vragen. In verband met een verzoek van den VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Mijn Dahlia wordt door een Insect aangegeten. Wat kan ik daartegen doen? W. B. te L. Antwoord: Vermoedelijk wordt uw plant door een slak aangegeten. Zoek eens met behulp van een lantaarn wanneer het flink donker is. Mocht u niets vinden, strooi dan om de plant een weinig droge, gebluschte kalk. De slakken kruipen hier niet overheen. Aangaande uw vraag over de bloeiende bolletjes kan ik u niet inlichten zonder nadere beschrijving van bloem en blad van de gewasjes. Vraag: Hoe te handelen met een Hor tensia als de plant uitgebloeid is? A. F. D. J. K. te L. Antwoord: Na den bloei snijdt u dë bloemstengsels tot een handbreed boven den grond af. Zet de plat uit den pot in den tuin in volle zon en goed gemesten grond. Houdt en 4 a 5 tal scheuten op de plant en zet haar begin October weer in een pot met een fllnken aardkluit. Over winter de plant koel en geef vooral in De cember en Januari weinig water. Wanneer de groei weer begint moet geregeld ge goten. Ook kan de plant buiten blijven staan. De naam van het toegezonden plantje is mij niet bekend. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". J. v. L., te L. Leiden, Utrecht, Doorn, Amcrongen, Wageningen, Arnhem, Nijme gen, Venlo. Roermond, Susteren, Sittard, Valkenburg, 230 K.M. U kunt per trein het beste op een vacantiekaart reizen. Prijs derde klasse f. 3.75. T. v, d. P.. te L. Inlichtingen over kampeerterreinen kunt u krijgen op het secretarie der gemeente, waar u wilt kam peeren. Leiden, Woerden, Utrecht, Zeist, Doorn, Leersum, Amerongen, Wageningen, Arnhem, Nijmegen. Totaal 134 K.M. J. W. v, W„ te L, Zie bovenstaand antwoord. Over Amsterdam is deze route ongeveer 30 K.M. langer. J. W. v. d. H., te L Leiden, Leimui- den, Kudelstaart, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Nieuwersluis, Loenen, Oud Loos- drecht, Hilversum. 48.8 K.M. I. K te L. Lelden, Leiderdorp, Ha- zerswoude, Boskoop, Waddlnxveen, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Go- rinchem. 59.6 K.M. J. de H„ te A. Alphen, Woerden, Utrecht, De Bilt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Nunspeet, Elburg, Oldebroek, Wezep, Zwolle. Stap horst, Meppel, Assen. 204.9 K.M. C J. U. te L. Het snelheidsrecord voor vliegtuigen staat op naam van den Franschman Delmotte met 506.672 K.M. per uur.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10