LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 6 Juli 1936 Officieele Crisispublicaties. INDISCHE KRONIEK. /CUEEP/ rJMNEIN! 1800 badgasten. Het aantal badgasten ls de laat3te dagen aanmerkelijk toegenomen. Het totaal der Ingeschrevenen bedraagt nu 1800. De heeren J. van Duyvenvoorde, L. v. d. Keyl, H. Haasnoot, P. Ouwehand, B. Var- kevlsser, N. van Duyn en T. v. d. Plas, al hier slaagden te 's Gravenhage voor het examen radio-telefonist. o LISSE. Gevonden: portemonnaie met Inhoud, schoolschrift over mechanica, rose direc toire. een gummi omhulsel voor een ten nisracket, rozenkrans in etui. De heer L. van Ginhoven, alhier, slaagde te Haarlem voor het eindexamen der Chr. Lyseum afd. H.B.S.-B met 5-jari- gen cursus. o NOORDWIJKERHOUT. Pater Kuyt f Pater Kuyt sinds 8 Juni 1935 directeur overste van het retraite-huls St. Oiemens alhier, is plotseling overleden in den ouder dom van 39 jaren. De overledene werd den laatsten tijd verpleegd in het St. Canlstus- ziekenhuis te Nijmegen. Op het plein van de St. Jozefkerk had de inzegening plaats van autos door pastoor Maas. Aan de plechtigheden nam een 20-tal auto-bezitters deel. Na de zege ning der auto's werd elk voertuig voorzien van een plaquette ter eere van den ver- keersheilige, H. Chrlstoforus. In de St. Victor-parochie was het leest. Alom wapperde de driekleur en een groote eerepoort was opgericht. Dit alles geschiedde ter eere van den neomist F. Tllman, een naaste bloedverwant van pastoor Westerwoudt, die alhier zijn plechtige eerste H. Mis kwam opdragen. 's Middags om twee uur werd een plechtig Lof gecelebreerd voor een stampvolle kerk. 's Avonds werd er op het Kerkplein een concert gegeven door „St. Jeanne d'Arc" met medewerking van het dames-zang koor der Maria-Congregatie. o OEGSTGEEST. Voorafgegaan door de R.-K. Harmo nie „Triumph" maakte de gymnastiekver- eeniging O.G.A.V., vanaf de O. L. school aan den Terweeweg een marsch door de gemeente, naar het A.S.C.-terrein, tot het geven van een openlucht-demonstratie. Onder leiding van de leeraren, de hee ren H. P. den Bouwmeester en P. van Dam had een grootsche demonstratie plaats, waaraan voor enkele nummers medailles waren beschikbaar gesteld, door burge meester A. J. van Gerrevink, dr. H. W. Borgerhoff Mulder, dr. F. N. Hugenholtz, de heeren E. Reitsma, I. J. Sloos, H. W. Ru benkamp, J. Beekman en Jac. J. Vos. Na" opstelling van ruim 130 leden, zijn vrije oefeningen uitgevoerd waarop door eenige jongens en meisjes van 13 jaar en ouder mooie oefeningen aan de brug wer den uitgevoerd. Dan volgde een serie oefeningen bok, paard en hoogspringen Vooral het laatste trok aller belangstelling. Mooi was ook het tafelspringen van jongens en meisjes boven 13 jaar, waarbij het publiek menig maal met een luid applaus de mooie pres taties beloonde. Als laatste nummer zijn een drietal standen uitgevoerd, waaraan het meerendeel der leden medewerkte. Aan het einde van dezen geslaagden middag sprak de voorz. de heer A. T. Kraan woorden van hartelijken dank, o.a. tot de Harmonie „Triumph" voor de ver leende medewerking, tot het bestuur van A.S.C. voor de welwillende beschikbaar stelling van het terrein en tot de schen kers van de medailles. Hierna reikte mevr. Van Gerrevink met een voor ieder toepasselijk woord de prij zen uit aan resp. voor: Hoogspringen meisjes van 13—16 jaar: le pr. Barry Langhout; 2e pr. Mientje Koppier. Hoogspringen dames: le pr. mej. J. Sjar- dijn; 2e pr. mevr. Bouthoorn-Van Leeuwen. Hardloopen jongens van 1316 jaar: le pr. Hanco de Gruyter; 2e pr. Bram Kruyt; 3e pr. Wim v. d. Vijver. Hardloopen meisjes van 1316 jaar: le pr. Corry Vos: 2e pr. Barry Langhout. Voor de mooie prestatie tafelspringen, werd als extra prijs de medaille van den burgemeester uitgereikt aan mej. J. Sjar- dijn. o RIJNSBURG. Verbintenis van den heer D. v. Heyst. De nieuw-benoemde candidaat-hulp- predlker bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, de heer D. van Heyst, verbond zich in de Kerk en Kerkzaal aan de gemeente. Hij deed dit naar aanleiding van Han delingen 16 14. Na de predikatie volgden de gebruike lijke toespraken, waarbij het vertrouwen, den steun en het gebed van de gemeente werd ingeroepen. Namens den Kerkeraad sprak ouder ling G. Leenheer den hulpprediker toe. In de Kerkzaal werd hij toegesproken door ouderling Van Biezen en den heer Bloot van Lelden. Burgerlijke Stand. Geboren: Tonia, dochter van C. Bors- boom en Teuna Tavenier Johanna, dochter van S. van Klaveren en Gerritje Jungerius Hendrik Hendricus, zoon van J. Tijsterman en Maria Kuivenhoven. Getrouwd: Cornells Verduijn te Ede en Adriana van der Gugten. Ondertrouwd: Cornells Meijvogel tc Kat wijk en Wouterina van Drongelen. Overleden: levenloos kind van het vrou welijk geslacht van C. Borsboom en Teuna Tavenier. Loop der bevolking. Gevestigd: C. Windhorst, Smidstraat 60; C. Metselaar, Oegstgeesterweg 40; C. de Mooij, Brouwerstraat 51: A. de Mooij, Vliet EZ. 70; M. Kort en vrouw. Burg. Mey- boomstraat 19; G. van Egmond en vrouw, Valkenburgerweg 3; A." van Egmond, dienstbode. Brouwerstraat 80; L. Huneman, Rapenburg 1. Vertrokken: T. Brussee naar Bennebroek; DUBBELE OOG8TVERGUNNING VOOR GROEN TE PLUKKEN LANDBOUW- ERWTEN. Aan de aangeslotenen D bij de Neder- landsche Groenten- en Frultcentrale, zijnde oogsters van groen te plukken land- bouwerwten wordt ter kennis gebracht, dat terwijl tot op heden aan deze aangeslo tenen was toegestaan in 1936 eenzelfde oppervlakte te oogsten als ln 1934, zooals dit op de in hun bezit zijn oogstvergun- ning staat aangegeven, dit met Ingang van 6 Juli a.s. wordt uitgebreid met 100"/« van deze oppervlakte. 6187 Op genoemde oogstvergunnlng mag dus de dubbele oppervlakte worden geplukt. R. van Iterson, naar Leiden; A. L. v. Her eon, naar Lelden; J. Schenk, naar Wou- brugge; A. E. van Iterson. naar Leiden; H. van den Eljkel, naar Katwijk; H. A. van Delft, naar Lelden: P. Driebergen, naar Valkenburg (Z.H.); N. Alberts, n. Oegst- geest; C. H. van Starkenburg, n. Oegstgeest; L. den Haan, n. Lelden; P. A. Brurlng, n. Leiderdorp; A A. de Monlje, n. Leiderdorp: G. van den Eljkel en gezin, n. Oegstgeest; Wed. N. van Triet en gezin, n. Leiden. Onze plaatsgenoot de heer Jac. de Visser slaagde aan de Haagsche Vakschool voor het examen coupeur. ■Or STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. J. van Rijn geb. Mollier, Z. M. A. van der Helm, geb. Hllgersom, Z. J. Th. van Meurs. geb. Rotteveel, Z. S. van den Doel geb. Bregman, D. Ondertrouwd: J. van den Berg en J. Brandhorst N. A. Vink en J. Hilgersom. -O VEUR- Burgerlijke Stand. Bevallen: M. J. Starrenburg geb. Henne- kan„ D. Getrouwd: A. J. Vermeer en N. Borst H. J. Hendrikman en W. J. den Hollander. o VEUR-LEIDSCHENDAM. De Chr. Oranjever. Juliana hield een ledenvergadering. Tot voorz. werd gekozen de heer Smit, onderwijzer aan den school met den Bijbel. Besloten werd. Indien ln Stompwijk een terrein te verkrijgen is, op 31 Augustus a.s. weder een kinderfeest te organiseeren. Slaagt men ten opzichte van een terrein niet dan wordt, een boottocht georganiseerd. Wanneer de financiën het toelaten zal ook een openbare bijeenkomst in een der kerken worden gehouden. Voor het eindexamen R.-K. E.H.B.O. „St. Lucas", slaagden de dames: A. C. van den Berg, Wed. BeekSprengers, C. en M. van Boheemen, H. Haagen, C. van Leeu wen, G. en M. Scheenaard, C. A. van der Togt, en de heeren: J. N. de Hey, A. van der Hulst en P. van Wijk. -o VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Antonius, z. v. A. W. Deutekom en H. J. Plukker; Petronella Cla- zina, d. v. J. J. Koomen en M. M. P. On derwater. Loop der bevolking. Vertrokken: L. Wingelaar en gezin naar Bussum; Q. A. Warmerdam naar Zoeter- wouSe; M. J. G. van Eyk naar 's-Graven- hage; M. L. Kronenburg, naar Culemborg; P. C. Drost, naar 's-Gravenhage; M. G. Langeveld, naar Noordwijkerhout; C. S. L. Prins, naar Hillegom; C. G. J. Verdegaal naar Sassenheim; Th. P. Konincks naar Zaandam; A. P. Kroft naar Ter Aar; E. J. Vink, naar LisseA. Groenen en gezin, naar Sassenheim; M. Angevare, naar Den Helder; M. P. v. Egmond. naar Den Hel der; Th. A. Kuipers en echtgen., naar Aals meer; A. v. d. Raad, naar Heemstede; C. A. Huygen, naar Heythuizen; A. Zwager, naar Amsterdam! G. A. Thien, naar Woerden; A. C. Ouwenhand en gezin, naar Noord- wijk; W. W. de Wildt, n. Haarlemmermeer Ingekomen: A. J. N. Bulten, van Ursum; J. C. v. d. List, van Bergen (L.)J. M. v. Dijk, van Leiden; A. C. v. Kampen, van Wassenaar; H. P. Zwets, van Haarlem; H. A. Wilderink, van Haaksbergen; B. P. Daayers, van Nieuwer Amstel; M. C. v. d. Linden, van Lichtenvoorde; Th. J. den Coeter. van Hooge en Lage Zwaluwe; Th. J. Rljsdljk, van Alphen a. d. Rijn; P. Schui- lenburg. van Leiden; J. J. M. Verhaak, van Maaiiheezen: F. J. P. H. M. de Beer, van Sassenheim; B. M. v. d. Voort, van Voor burg; A. F. Slot, van. Lichtenvoorde: P. J. M. v. Egmond, van Alkmaar; Th. P. Seyse- ner, van Alphen a. d. Rijn; M. A. Veldt- hoven, van Heemstede; S. v. d. Aart en ge zin, van Lisse; C. G. v. d. Voort, van Lisse; N. C. M. de Goede, van Zeist; J. B. Mie- gies, van Amsterdam; A. F. Goveart, van Nijmegen; J. Dros, van Amsterdam; J. J. C. Hollebeek, van Leiden; H. v. d. Aart, van Lisse: M. A. v. Lieshout, van Rotterdam; R. F. Deams, van Den Helder. Radio-Missiedag. Ter gelegenheid van den radio-missiedag werd een feestprogramma uitgevoerd. Des middags werd een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen Foreholte I en D.E.K. I (Bloemendaall. Daarna trok de muziekvereen. „St. Cecilia" van het Parochiehuis naar het feestterrein. Het woord werd hier gevoerd door burge meester. G. Bulten. Afgewisseld door eenige nummers muziek werd nu een voetbalwedstrijd gespeeld tus schen Lisse I en Blauw Zwart I (Wasse naar). Direct na afloop volgde de prijsuit reiking. Batavia-Centrum, Mei 1936. De verjaardag van Prinses Juliana is hier op den avond van 29 April herdacht. Dit zal een Hollander mogelijk wat vreemd in de ooren klinken, omdat 30 April de geboortedag is, welke in 't moederland en ook officieel hier gevierd wordt. Maar In dien hij op de hoogte is van de daglndee- llng en de wijze van leven in de tropen, dan zal hij den zin van deze verschuiving begrijpen. De algemeene uitgaansavond in Indié is niet die van Zondag, doch van Zaterdag. Wij staan hier vroeg op, half zeven mag laat worden genoemd, omdat velen reeds cm 5.30 of 6 't'ir in hun voorgalerij de ge bruikelijke kou'le zitten te drinken. Avond voorstellingen nemen nimmer vóór 9 uur 'n aanvang en zoo wordt het pakken van de tweede voorstelling ln een bioscoop of het bijwonen van een tooneelvoorstelllng oor zaak van een tekort aan nachtrust. Het uur van achter de klamboe kruipen valt dan zeker niet vóór half één en vóór de eerste zonnestralen gaan we gewoonlijk het bed al weer uit. Wie dus bij een uit gang niet gekweld wil worden door de gedachte, dat hij wilde dat hij naar huis kon gaan, omdat er anders van slapen en slaap hebben wij hier zeker niet min der noodig dan in Nederland niets komt, die kiest voor een uitgang den avond vóór een dag, waarop.niet gewerkt behoeft te worden. Hij kan dan uitslajten en tot verder herstel van krachten desnoods den geheelcn morgen in pyama doorbrengen. Nu worden de officieele feestdagen hier zeker niet minder intensief gevierd dan in het oude land. Het nationale gevoel heeft hier niet zooveel schakeeringen, we durven uit volle borst het Wilhelmus zingen, ook zonder begeleiding en ons ln het publiek aan vroolijkheid overgeven, zonder angst dat „men" het gek zal vinden. Is hier een viering van een feestdag aan den gang, dan is zij vooreerst niet afgc- loopen. Het wordt gewoonlijk zeer laat en wil er daarna nog van nachtrust sprake zijn, dan moet die van een volgenden vrijen dag worden afgehaald. De 30ste April is een vrije dag, dus moet het feest ter viering een dag te voren worden ingezet, om via middernacht op den julsten datum te sluiten. VOORSCHOTEN. Gevonden; een groene ceintuur; een sleutel; een huissleutel; een roeispaan; een dameshandschoen; een pennendoosje; een ollespuit; een regenjas: een kinderporte- monnaie: een parkiet; een rol papier. Inlichtingen op het politiebureau tus schen 9 en 10 uur. WARMOND. Schietvereeniging „Wilhelmina". Onder begunstiging-van mooi weer had den de Jaarlijksche schietwedstrijden voor leden en donateurs, nvan de politie-schlet- vereeniging „Wilhelmina" plaats. De uit slag van den wedstrijd voor leden was als volgt: le prijs G. J. van der Aar te Oegst geest; 2de prijs K. v. d. Vliet te Zoeter- woude: 3de prijs B. H. Kromhout te Lisse; 4de prijs J. W. Minck te Lisse: 5de prijs H. G. A. v. d. Laan te Sassenheim; 6de prijs J. Went te Roelof arendsveen; 9de prijs N. v. d. Krogt te Warmond; 10de prijs P. v. Nleuwenhuizen te Lisse. De zilveren beker werd gewonnen door den heer L. Oudshoorn. Voor den wedstrijd voor donateurs wa ren 6 prijzen beschikbaar gesteld. De uit slag van dezen wedstrijd was: 1. A. P. van Niekerk; 2. L Oudshoorn; 3. W. Vis; 4. P. M. Philippo; 5. J. v: d. Meer; 6. F. G. de Groot. Met een toepasselijk woord reikte voorz- v. d. Aar de prijzen uit. Wit Gele Kruis. Onder Voorzitterschap van den heer J. H. Haverkort had in hotel de Zon de jaarver gadering plaats van de afd. Warmond van het Wit Gele Kruis De notulen werden vastgesteld. Uit de diverse jaarverslagen bleek dat de ver. en de ond'erafdeeling Hulp in de huishouding zeer belangrijk werk ver richt hebben. Gememoreerd werd dat door de wijkzuster niet minder dan 2714 bezoe ken aan zieken en kraamvrouwen waren gebracht. De afd. Hulp in de huishouding telt 14 leden. De voorz. merkte op dat hier iets was tot stand gekomen dat uit sociaal oogpunt niet genoeg te waardeeren was en hij zou het dan ook ten zeerste betreuren indien deze afdeeling om welke reden dan ook zou verdwijnen. Door deze afd. is in het afgeloopen jaar aan 15 huishoudingen hulp verleend met een totaal van 80 werkdagen, terwijl 56 wasschen waren behandeld. Ge wezen werd nog op het groote succes van den cursus „Moederschapszorg". Goedge keurd werd de jaarrekening en de balans voor 1935. De ontvangsten hadden bedra gen f. 928.72 en de uitgaven f. 1042.20 zoo dat een nadeelig saldo te boeken viel van f. 113.47. De begrooting voor 1936 werd eveneens goedgekeurd met een nadeelig saldo van f. 150. De aftr. leden de heer J. H. Haverkort en mej. C. A. Versluys werden herkozen terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van mej. N. van Delft werd gekozen mej. A: G. M. Walenkamp. Hierna volgde sluiting. o ZEVENHOVEN. Dc bouw der R.K. kerk. Aan de firma Bik en Breedeveld te Leiden is gegund de bouw van de R.K. Kerk alhier. Vermoedelijk door het in brand ste ken van hooi zijn de leggers van een der brugjes bij den spoorwegovergang naar den Amstel, grootenöeels verbrand. De woningen langs den Amstel zullen van waterleiding worden voorzien. De heer A. H. Kattouw alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen radio telegrafist. ZOETERWOUDE De Minister van Sociale Zaken heeft er zijn goedkeuring aan gehecht dat de steuntrekkers voortaan maar eenmaal daags behoeven te stempelen. In hotels is op 29 April overal bal met feestelijkheden. Er wordt doorgedanst tot de klok 12 uur slaat en dan staakt elk orkest al is het te midden van een slee- pende tango, een springende rumba of een kittelende step. Even een oogenblik van stilte en dan klinkt overal het Wil helmus. De Prinses ls Jarig! De stemming stijgt op slag, de reeds doorgebrachte uren worden als aangename ouverture beschouwd voor een gebeurtenis, die thans eerst werkelijkheid ls. Zoo gaat het door geheel Indié. De film van de K. XVIII. die nu pas gedraaid heeft, sloot op de feestelijkheden van 29 en 30 April uitnemend aan. Aan vankelijk was de datum van de voorstel ling voor den G.G. begin April bepaald, maar de reis van den Landvoogd naar Sumatra kwam er tusschen en daarom werd de première uitgesteld. Over de film zelf hoeft niets meer gezegd te worden Zij heeft reeds ln Nederland gedraaid. De stemming was hoogst officieel. De Gouver neur-Generaal was met zijn familie uit Buitenzorg overgekomen, de geheele Raad van Indié aanwezig, evenals alle in Bata via aanwezige directeuren van de depar tementen. Alles wat de hoofdstad verder aan kopstukken telde en dat ls een res pectabel aantal, had zich naar het Deca- park begeven en de vereeniging „Onze Vloot", onder wier auspiciën deze voor stelling geplaatst was. deed verstandig in de pauze alleraardigste jongedames te laten rondloopen, met lijsten waarop voor het lidmaatschap geteekend kon worden. De Staatsspoor heeft op 1 Mei de 4e klas ingevoerd, of het is juister te zeg gen, heeft op bepaalde trajecten een zui verder Indeeling ingesteld, want de ver deeling in vier groefien, bestond reeds lang. Alleen was er geen officieele vierde, maar wel twee soorten derde klas, kaartjes idjoe (groen) en kaartjes poetih (wit). Idjoe was duurder dan poetih, zoodat de laatste feitelijk de vierde klas aangaven. De klas ftoetih is geen verschijnsel van de crisis jaren, maar heeft toen wel een groote uit breiding gekregen. Het aantal Europeanen dat derde ging reizen, eertijds een klas waar uitsluitend inlanders gebruik van maakten, nam hand over hand toe en aangezien velen liever niet te midden van Inlanders zaten en daarom gingen omzien naar een ander middel van vervoer, dat de autobus in ruime mate bood, heeft de S.S. de klas poetih uitgebreid en ver beterd. Het niet willen zitten te midden van inlanders moet niet worden uitgelegd als een gevolg van een gevoel van over- zelfbewustheid, maar de bodem van een wagon met inlanders is in minder dan geen tijd bedekt met schillen van alle mogelijke en dikwijls zeer onwelriekende vruchten, terwijl de gewoonte om te spu wen, wat ondanks alle verbod ln de trei nen wordt doorgezet, er niet toe mede werkt, dat een Europeaan zich behagelijk gevoelt te midden van een omgeving, die zich van deze vervuiling niets aantrekt. De klas poetih trok steeds meer men- schen, dames gingen er ook gebruik van maktn. de tweede klas liep wel wat leeg, maar de poetih meer vol, omdat het aanta, reizigers toenam. Maar op de lange tra jecten heeft de spoor deze klas nog niet ingesteld. Dit zou bij de toch al zoo terug- loopende ontvangsten, een nog grooter teruggang brengen. Het concurreerende verkeer is over deze afstanden minder scherp en daardoor moet wel van den trein gebruik worden gemaakt. De eerste klas zal althans in den tegenwoordigen omgang zijn langsten tijd wel hebben be leefd. Behalve vermogende vreemdelingen en ambtenaren, die krachtens hun positie bij dienstreizen van de eerste klas gebruik mogen maken, zit er eigenlijk niemand in. Onlangs zeide mij een bankdirecteur, die betalend van de eerste klas gebruik had gemaakt, dat hij zich gedurende de reis had geschaamd. Met hem zaten er nog acht menschen in den wagon en hij was de eenige, die géén vrijkaartje had.... Het terugbrengen van het aantal plaat sen in de eerste klas tot een derde en het beschikbaar stellen voor de kaartjes poetih van een goed deel van de ruimte in de tweede klas, kan de spoor alleen voordeel brengen, omdat het reizen op goedkoope kaartjes er vermeerdering door zal onder gaan, zonder dat er een enkel kaartje eerste klaè minder door zal worden ver kocht Commercieel zal verder een scheiding tusschen lagere Inlanders en Europeanen bij het reizen de maatschappij slechts tot voordeel kunnen strekken. Alle ethische overwegingen behooren hier verre te blij ven, maar de manier van reizen loopt te ver uiteen. In den eendaagsche, den trein die van West-Java naar Soerabaya loopt, ls practisch de scheiding reeds doorgevoerd Het is verstandig in dezen trein plaats te bespreken en iemand, die derde klas reist, kan een plaats bespreken in den z.g. wagon voor Europeanen. Officieel bestaat deze wel niet, maar door 't plaatsen van soort bij soort, wordt voor beide groepen het reizen aangenamer gemaakt. De invoering van een vierde klas op de kleine trajecten gaat van dezelfde gedachte uit. De vierde klas kan echter wat moeilijk heid brengen, omdat zij alleen voor de treinen voor interlocaal verkeer en niet voor de ceintuurbaan is ingevoerd, hoewel deze treinen aansluiting geven. Iemand, die een kaartje vierde klas koopt, mag op de ceintuurbaan in de derde gaan zitten, om later weer in de vierde over te stappen. Bij het toch reeds zeer onvoldoende toe zicht op het in de juiste klas gaan zitten, kan het niet anders of idjoemenschen komen ln de poetih terecht in nog grooter getale dan nu reeds het geval is. Het aan tal personen, dat zonder betalen van een trein gebruik weet te maken is groot. Zij stappen in op een klein stationnetje waar geen kaartjescontrole bestaat en stappen uit of bij een stopplaats van een ceintuur baan of bij een ander klein stationnetje. De S.S. is hiermede bekend, maar het in stellen van een doeltreffende controle door menschen die durven op te treden zou vermoedelijk meer kosten dan thans te weinig ontvangen wordt. Zoo is ook de controle op postkantoren op eenzame plaatsen in de buitengewesten zeer onvol doende. Het bedrag, dat ieder jaar als gevolg hiervan als „tekort" moet worden geboekt, loopt in de tienduizenden, maar een controle over afstanden gelijk aan die ln Europa, zou eenige malen dat bedrag kosten en toch in veel gevallen niet tot het resultaat voeren, omdat, wij hier iets hebben, dat kabar anrin hee* (nieuws, dat door den wind wordt meegenerd) en dat de komst van een controleur dagen te voren bekend maakt in de plaats, waar hij i gelijk een bom zou moeten verschijnen. NAGEKOMEN. MIJ. OCEAAN. ALCINOUS, 5 Juli van Java te Amst. POLYPHEMUS, Amst. n. Java, 4 Juli van Liverpool. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM, R.dam n. New York, was 5 Juli 1 uur 10 nam. 30 mijlen van Niton. BLOMMERSDIJK, 3 Juli van New York n. Galveston. BILDERDIJK, 5 Juli van New Orleans te Rotterdam. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALPHACCA, 5 Juli van B. Aires n. R.dam ALCHIBA, thuisr., 4 JU11 van Victoria. ROTTERD. LLOYD. SITOEBONDO, uitreis, pass. 5 Juli 1 uur 25 nam. 70 mijlen van Niton. INDRAPOERA, uitr., pass. 5 Juli Kaap del Armi. SLAMAT, thuisr., 5 Juli nam. 3 u. v. Sabang BLITAR. uitr., pass. 5 Juli 's nachts 12 uur Sagres. DJAMBI, uitr., pass. 4 Juli nam. 5 uur Point de Galle. KOTA BAROE, thuisr., pass. 4 Juli nam. 4 uur Perim; wordt 14 Juli te Marseille verwacht. GAROET, 5 Juli van Java te R.dam. JAVA—NEW YORK LIJN. KOTA TJANDI, Java n. New York, 5 Juli 12 uur 's middags van St. Vincent. TABINTA, 2 Juli van Hampton Road naar New Orleans. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. KOTA INTEN, New Orleans n. Macassar, 4 Juli van Kaapstad. MANOERAN, 3 Juli van Calcutta te Sin gapore. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIKANDI, arr. 3 Juli te Batavia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MELISKERK, uitr., pass. 5 Juli Perim. HOLLAND, 3 Juli van Durban n. Beira. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK, uitr., 3 Juli van Algiers. HOLLAND—O. AZIË LIJN. GAASTERKERK, 4 Juli v. Hamburg to Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. EUTERPE, Amst. n. Bordeaux, pass. 5 Juli Dungeness. TRAJANUS, R.dam n. Middel. Zee, was 5 Juli 7 uur 20 voorm. 115 mijlen Z. O. v. Lands End. FAUNA, 5 Juli van Kopenhagen te Amst. COSTA RICA, 5 Juli van W.-Indië te Amst. VENEZUELA, 5 Juli van Hamb. te Amst. ODYSSEUS, 6 Juli van Hamb. te Amst. AGAMEMNON, 6 Juli van Mldd. Zee te Amst. ULYSSES, R'dam n. Midd. Zee, pass. 5 Juli Dungeness. CALYPSO, R'dam n. Midd. Zee, pass. 5 Juli Dungeness ARIADNE, Amst. n. Kopenhagen, pass. 5 Juli nam. 8 u. 30 Holtenau. BARNEVELD, 4 Juli van Curacao te Cristobal. CERES, 5 Juli van Malta te Istanboul. DEUCALION, 5 Juli van Palermo te Car- thagena. HEBE, 4 Juli van Setubal n. Portlmao. HERCULES, 4 Juli van Izmir naar Ki rn assi. HERMES, 4 Juli van Algiers n. Lissabon. ORION, 5 Juli van Alexandrië n. Haifa. PERSEUS, 4 Juli van Musel n. Oporto. PLUTO, naar Amst., pass. 5 Juli 's nachts 12 uur Brunsbuttel. VAN RENSSELAER, uitr., pass. 5 Juli n.m. 6 uur Ouessant. RHEA, naar Midd. Zee, pass. 4 Juli Gi braltar. TIBERIUS, 4 Juli van Barcelona te Patras. VULCANUS, 4 Juli van Constanza naar Istanboul. CLIO, arr. 3 Juli van Balboa. STUYVESANT, 3 Juli van New-York naar W.-Indië. AMAZONE, 3 Juli van New-York naar W. Indië. MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT, uitr., was 5 Juli 8 uur v.m. 220 mijlen O. van Lands End. POELAU BRAS, thuisr., 4 Juli van Mar seille. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, toeris tenvaart, arr. 6 Juli te Amst. JAN Pz. COEN, uitr., pass. 5 Juli Perim. SALAWATI, thuisr., pass. 5 Juli Gibraltar. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, naar Oran, was 4 Juli 10 uur voorm. 35 mijlen Z. van Niton. STAD ZWOLLE, naar Lissabon, was 3 Juli 5 uur 35 nam. 25 mijlen Z. O. v. Niton. KON. HOLL. LLOYD. SALLAND, thuisr., 4 Juli v.m. 2 uur van Santos. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. AMSTELKERK, 4 Juli van Takoradi naar Port Bouet. MAASKERK, 3 Juli van Bordeaux naar Las Palmas. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW ZEELAND, 4 Juli van Singapore te Brisbane. TASMAN, 3 Juli van Hongkong n. Bang kok. BONTEKOE, 4 Juli van Tamatave naar Mauritius. —o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN TROMPENBERG, 3 Juli v. Amst. te Kemi. ROSSUM, 4 Juli van Calais n. Frederiks- hamn. BRITSUM, 3 Juli van Rosario te Huil. OOTMARSUM, 4 Juli van San Nicolas te Dieppe. NIEUWLAND, 6 Juli van R'dam te Gran gemouth. ARY SCF'JFFER, 6 Juli van R'dam te Havre. BLRNXSSE. 5 Juli van R'dam te Hamb. BATAVIER V, 5 Juli van R'dam te Gra- vesend. THEMISTO, 5 Juli van Antw. te Swansea. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7