77ilc Jaargang MAANDAG 6 JULI 1936 No» 23397 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsJjjer regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.33 per week f.0.16 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.8Q per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. NEDERLAND EN EEN BACTERIOLOGISCHE OORLOG. Voordracht van den heer J. P. Bijl. In de op Zaterdag j.l. gehouden vergade ring van de Militair geneeskundige Veree- niging heeft de Directeur van het Instituut voor Praeventleve Geneeskunde hier ter stede, de oud-officier van gezondheid J. P. Bijl een voordracht gehouden over Neder land en een bacteriologische oorlog". Spreker behandelt eerst de vraag of een bacteriologische oorlog mogelijk is en be antwoordt die vraag in bevestigenden zin. Het moge waar zijn, dat internationale overeenkomsten, als het protocol van Ge- nève van 17 Juni 1925 zich tegen het gebruik van bacteriën als oorlogswapen verzetten, niemand zal zoo naief zijn te gelooven, dat een land, pretendeerende zijn ondergang te kunnen voorkomen door gebruik te maken van pathogene micro-organismen, geen for mule zal vinden om aan internationale overeenkomsten te ontsnappen. De vroegere opvatting, dat een oorlog den strijd tusschen legers beteekent, een strijd waarbij de burgerbevolking niet, althans niet rechtstreeks betrokken is, is zoo lang zamerhand wel vtrouderd. De kinderen, die door een hongerfclokkade omkomen of de slachtoffers van een luchtraid, zullen scep tisch staan tegenover de leer van von Clau- sewitz. In zijn boek „Der totale Krieg" laat ll^udendorff dan ook zeer duidelijk uitko men, dat de toekomst-oorlog een oorlog tus schen volkeren zijn zal, een oorlog waarbij alle middelen gebruikt zullen worden. Dat moreele overwegingen bij de keuze van het wapen een rol zullen spelen is nauwelijks denkbaar. Ongetwijfeld zullen velen het gebruik van pathogene kiemen als immoreel bestempelen, evengoed als men, het in de middeleeuwen Immoreel vond om vuurwapenen te gebruiken. De „ridder zon der vrees en blaam" wenschte, dat het mus ket verboden zou worden, dat laffe wapen waardoor men zonder gevecht een ridder kon dooden. Maar evenmin als men toen de voetboog, die op zijn beurt door het concilie van Latran verboden was geworden, boven het buskruit is gaan verkiezen, zal men in de toekomst gifgassen wél, bacteriën niet gebruiken. Pogingen om infectieziekten te verwekken schijnen ook in den wereldoorlog te zijn voorgekomen. Een systematische toepassing van het bacteriologische wapen schijnt evenwel voor de toekomst te zijn weggelegd en dat ook de Regeeringen met die mogelijkheid rekening houden blijkt uit het door den Engelschen eersten Minister gegeven ant woord op een vraag in het parlement. Bald win zegt, dat men door moet gaan om mid delen te zoeken ter bescherming tegen den bacteriologischen oorlog. De eenige vraag, die zich t. o. v. den bac teriologischen oorlog zal voordoen is, of er practische resultaten mede te bereiken zijn. Velen beantwoorden deze vraag ontkennend. Van bijzondere beteekenis is het in 1924 door een commissie uit den Volkenbond uit gebracht rapport, waaraan geleerden van wereldreputatie Pfeiffer, Bordet, Madsen, Cannon hebben medegewerkt. Behalve Can non zien ook zij geen groot gevaar in bacte riën als oorlogswapen. Men wijst er b.v. op, dat een epidemie, die bij den vijand wordt opgewekt, op een ge geven oogenblik naar eigen land zal over slaan. Het tegen den vijand gerichte wapen zou zich tegen eigen volk en leger richten en daardoor van zeer problematiek nut zijn. Een tweede argument tegen den bacterio logischen oorlog zoekt men daarin, dat be smetting nog geen epidemie beteekent. Al lerlei, deels onbekende factoren als weers gesteldheid, spelen een rol daarbij. Als derde argument wijst men er op. dat de moderne epidemiologen over middelen beschikken om een beginnende epidemie den kop in te drukken. De heer Bijl erkent, dat gevaar bestaat, dat een infectieziekte bij den vijand verwekt naar eigen land overslaat. Men moet dus gorgen beter tegen de bacteriën ten strijde toegerust te zijn dan de vijand. Dit is onder bepaalde omstandigheden en gebruik ma kend van bepaalde smetstoffen zeer goed mogelijk. Ook moet toegegeven worden, dat besmet ting nog geen moordende epidemie betee kent, maar een dergelijke epidemie is ook niet beslist noodig. Kleine epidemietjes, vooral van exotische ziekten, verzwakken den vijand reeds op allerlei wijzen. Wat de mogelijkheid betreft om begin nende epidemieën den kop in te drukken, wijst spreker er op, dat de daarvoor ncodige maatregelen de geneeskundige diensten in hooge mate belasten en daardoor belemme rend kunnen werken op de krijgsverrichtin gen. Men moet zich bij de vraag of een bacte riologische oorlog mogelijk is dus vrij ma ken van de gedachte, dat zoo'n oorlog betee kent: bacteriën uit een vliegtuig werpen waardoor de vijand in korten tijd gedeci meerd wordt, terwijl eigen bevolking en le ger onbesmet blijven. Een bacteriologische oorlog beteekent hetzelfde als een kanon- nenoorlog: aanvallen en verdedigen, met verliezen, misschien zware verliezen, aan beide zijden. De partij, die het krachtigst aanvalt, op het juiste oogenblik het juiste wapen kiest, en tegelijkertijd zich zelf het best verdedigt is de winnende partij. Behalve in den rechtstreeks tegen de men- gmen gerichten bacteriologischen oorlog zal het biologische wapen ook indirecte dienst kunnen doen door het verwekken van ziek ten bij dieren en planten, waardoor de voed selvoorziening benadeeld wordt. Spreker gaat dan na welke mogelijkhe den wij met onze tegenwoordige kennis van bacteriologie bij een belegering van de vesting Holland mogen verwachten en hij stelt zich daarbij op het o.a. door Luden- dorff verdedigde standpunt, dat een oorlog niet met een oorlogsverklaring behoeft te beginnen. Meer dan in vliegtuigen ziet spre ker gevaar in spionnen, geheime agenten, sabotteurs enz. die op allerlei wijzen infec ties kunnen veroorzaken. Achtereenvolgens behandelt spreker de ziekten die via de luchtwegen, via het maagdarmkanaal en door de huid het lichaam binnendringen. Wat de eerste categorie betreft wordt het grootste gevaar in pokken gezien. Ons volk is buitengewoon slecht gevaccineerd, het land ligt open voor een pokken-epidemie. Andere volken zijn dank zij de inenting practisch gesproken immuun. Door geheime agenten kunnen zij in bioscopen, in treinen enz. de smetstof verspreiden en ernstige epi demieën in ons land veroorzaken, zonder zelf gevaar te loopen. Ook ziekten van de tweede categorie (ty phus, cholera, dysentherie) kunnen door spionnen verbreid worden. De besmetting van een waterleiding geeft een explosieve epidemie. Van de ziekten, die door huid- wonden het lichaam binnendringen, wordt vooral gedacht aan hondsdolheid, De door insecten overgebrachte ziekten zijn b.v. ma laria en vlektyphus. De dierziekten die verwekt kuqnen wor den zijn kwade droes bij de paarden, mond en klauwzeer bij de runderen, miltvuur en vele andere. Spreker wijst er op, dat het niet de eenige tientallen dooden zijn, waarin de beteekenis van het bacteriologische wapen voor de vesting Holland gelegen is, maar in de mo reele uitwerking en in de overbelasting van de geneeskundige diensten. Men behoeft zich slechts in te denken wat het zeggen wil wanneer blijkt, dat hier en daar een cholerageval is geconstateerd, elders pokken zijn waargenomen, een paar dolle honden zijn ontdekt, mond- en klauwzeer bij het vee blijkt voor te komen. Ten slotte behandelt spreker de vraag, welke maatregelen tegen het biologische wapen genomen moeten worden en wijst o.a. op de noodzakelijkheid dat het bacteriolo gisch onderzoek ook onder moeilijke om standigheden verricht kan worden, dat vaccins tegen verschillende ziekten in voor raad moeten zijn, dat de organisatie van de ziektebestrijding nauwkeurig geregeld moet worden. De voorbereiding van een eli ander zal een langdurige studie vereischen. De heer Bijl eindigde met te zeggen dat het geschilderde beeld van den bacteriolo- schen oorlog weinig verheffend is. Bayard, die het gebruik van vuurwapenen verachte lijk vond, heeft niet kunnen denken, dat er een tijd zou komen, waarin verschietend geschut als humaan en ridderlijk beschouwd zou worden, vergeleken met gassen en bac teriën. Een voordeel van het bacteriologi sche wapen is wellicht, dat daardoor het heroïsme steeds meer uit den oorlog ver dwijnt en dat het op die wijze helpt een einde aan oorlogen te maken. Misschien zal het derven van oorlogswinsten door de wa penfabrikanten daarbij dan ook een rol spelen. V. O. L. A. Excursie naar den bouw van het Stadhuis. Onder belangstelling van pl.m. zeventig leden hield de vereeniging van oud-leer lingen der Ambachtsschool alhier Zater dagmiddag j.l. een excursie naar den bouw van het Stadhuis. Deze excursie stond onder de zeer kun dige leiding van den heer P. Hartman, architect, chef van het bouwbureau, met medewerking van den heer J. Pieno, op zichter. Allereerst werd door den leider in het bouwbureau, aan de hand van de tee- keningen geschetst, op welke wijze deze in uitvoering zullen gebracht worden. Op ge zag van deze teekeningen kreeg men dan ook een goeden indruk van het gebouw en aan welke eischen een modern stadhuis moet voldoen .In verband met het behoud van den ouden voorgevel werden de ge rezen moeilijkheden nader toegelicht. Na deze uiteenzetting volgde een bezoek aan het terrein, waar de zoo goed als gereed zijnde onderbouw werd besproken en aan dachtig bezichtigd. De kelders en beganegrondvloeren, al was er van het inwendige heiwerk enz. niet veel te zien, waren de moeite van het be zoek ten volle waard. In aansluiting hierop werd een bezoek gebracht aan het Pieterskerkhof waar de verschillende gedeelten van den zooge- naamden ouden gevel onder leiding van den heer J. Blom worden gerestaureerd en ontbrekende gedeelten in denzelfden stijl en zooveel mogeiyk met dezelfde gereed schappen van vóór 300 jaren worden bij gemaakt. De heer J. Blom hield hier, eveneens aan de hand van de teekeningen een uitvoerige verhandeling over de plaats hebbende res tauratie. Vervolgens werden onder leiding van dezen heer en den chef-beeldhouwer, den heer P. van Dongen, de restauratie en de bewerkingen van de verschillende orna menten en geveldetails nader toegelicht en bezichtigd. Men kan hier zien met welke liefde de beeldhouwers en steenhouwers werken om een zoo sehoonen gevel te her stellen in haar ouden of zelfs nog beteren staat. In deze werk-'oatsen waar niets machinaal geschiedt, is de liefde van den werker voor zijn vak het voornaamste. De heer J. J. van Weerlee, vice-voorzitter dankte de leiders voor hun rondleiding en bitlegging. DE GODSDIENSTOEFENINGEN IN HET MORSCHKW ARTIER. Met de Zondagochtenddiensten een aanvang gemaakt. Het was gistermorgen voor vele bewoners van Wijk II der Ned. Herv, Gemeente een ure van groote blijdschap toen zij voor het eerst op Zondagmorgen in het gymnastiek lokaal van de Chr. School aan den Hooge Morschweg (hoofd dé heer Tijnstra) moch ten samenkomen voor een Godsdienst oefening, waarin voorging de wijkpredikant dr. J. C. S. Locher. Dat deze diensten in een dringende be hoefte blijken te voorzien bewees gister ochtend de groote opkomst. Het lokaal, dat zich bij uitstek voor dit doel leent, was geheel gevuld. Voordat de eigenlijke godsdienstoefening een aanvang nam, heette de heer Bloot als wijk-ouderling met een enkel woord allen in deze nieuwe omgeving hartelijk welkom. Spr. dankte voorts allen, die het Wijkbe- stuur in de gelegenheid hadden gesteld de plannen, zooals die er thans voorstonden, te doen slagen. Voorts dankte hij het Vrijw. Corps, dat spontaan zijn krachten ook in het Morschwegkwartier wil beschikbaar stellen. De heer Bloot eindigde met een aan beveling van het wijkwerk. Hij hoopte dat het wijkbestuur door vele giften en vaste bijdragen in staat zal wórden gesteld een eigen kapel, die dan Juliana-Kapel zou heeten, in deze omgeving te laten bouwen. Financieele bijdragen tot dit doel kunnen gezonden worden aan den penningmeester, den heer A. Blauw, Hooge Morschweg 126. Nadat dr. Locher was binnengeleid, dank te deze in zijn voorafspraak God voor den ondervonden Zegen. Vele bezwaren waren er voordat deze eerste Zondagmorgen Godsdienstoefening kon worden gehouden, maar gelukkig zijn die overwonnen. Tot overdenkingswoord voor deze ure had dr. Locher gekozen Ker. 16 9 I: „Want mij is een groote en krachtige deur ge opend". Bij de ontvouwing van dezen tekst wees spr. allereerst op het werken van Paulus te Efoze om in dit verband stil te staan bij de geopende deur, die ook Paulus daar gevonden heeft, een deur waardoor de stroomèn des levenden waters binnenstroomden. Na het zingen van Gez. 36 2 en 3 be paalde spr. zijn hoorders bij den drang naar het Woord Gods, die ook in het Morschwegkwartier wordt gevonden en waarvan spr. meer dan eens op huisbezoek de treffende bewijzen heeft ondervonden. Van heden af zal nu ook hier Zondag aan Zondag een geopende deur worden ge vonden. In een ernstige toepassing toonde spr. tenslotte aan, dat noodig zal zijn een ge opend hart, dat in kinderlijk vertrouwen het Woord Gods wil aannemen. Dit woord zullen wij niet zonder meer naast ons neerleggen. Hoog spel spelen wij als wij op deze zaligheid geen acht slaan. Wij zullen het Woord Gods, aldus spr., aan nemen en ons met God verzoenen. Groote ontsteltenis ontstond onder de aanwezigen toen dr. Locher bijna aan het einde van zijn preek ophield met spreken. Een plotselinge ongesteldheid had hem overvallen, waardoor hii den dienst niet kon beëindigen. Enkele naastbijzijnden spoedden zich naar de spreekplaats en deden hem plaats nemen in de zaal. Na hier wat bij te zijn gekomen, is dr. Locher per auto naar huis gegaan. De heer Bloot besloot met een enkel woord, waarin hij 's menschen nietigheid uiteenzette, deze godsdienstoefening. Diep onder den indruk verlieten allen het lokaal. GEM. H. B. S. VOOR MEISJES. De toelatingsexamens. Toegelaten zijn tot de eerste klasse der H.B.S. voor Meisjes met 5- en 6-jarigen cursus A. C. Arentz; A. Blitz; I. Boasscn; A. Bosch; F. W. Boschma; D. Bosse; C. U. J. Briët; P. C. de Bruyn; Y. Buizing; L. M. ten Ca te Brouwer; M. van Cranenburgh; J. A. Cupédo; M. van der Graaf; T. C. van der Graaf; Y. B. de Groot; M. Hageman; A. J. Henraad; E. Homan; E. van der Hoogt; Th. M. Hooymans; C. C. P. Houtermans; G. J. van Ingen Schenau; A. J. Jonkers; E. Kabel; D. Kievit de Jonge; A. Kluit; W. Q. Krantz; J. M. Lammens; D. H. M. van Leeuwen; G. van Leeuwen; A. J. Loder; H. A. H. Molenaar; L. E. van der Plas; M. Prins; H. de Ren; J. C. Renssen; D. Rients- ma; W. J. M. Rückert; S. W. v. d. Sande Bakhuyzen; D. Schellekens; B. Siemens; R. C. Stoelman Leysner; M. G. Taconis; E. M. J. Timmerman; A. van der Valk; S. H. Vogelaar; E. J. van Weizen; A. Wolderingh v. d. Hoop. Toegelaten 48. Mondeling 11. Afgewezen 14 TWEE PERSONEN VERMIST. De Commissaris van Politie te dezer stede verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaatsen van den 28-jarigen broodbezorger Johannes van Rooyen, wo nende Pioenstraat 15 en den 41-jarigen timmerman Jac. Schoonderwoerd den Be- zemer, wonende Willemstraat 19, die res pectievelijk Zaterdagmorgen en Donder dagmiddag de echtelijke woningen hebben verlaten en daarin sindsdien niet zijn teruggekeerd. HET SLOT DER VERKEERSEXAMENS. De uitreiking van diploma's en speldjes. Het was een heele stoet, die zich Zater dagmiddag op de Hooigracht opstelde. 357 jongens en meisjes, geslaagden voor het verkeersexamen. schaarden zich achter het Politie Muziekgezelschap en trokken via Pelikaanstraat. Haarlemmerstraat. Kort Rapenburg, Rapenburg, Steenschuur en Breestraat naar de Stadsgehoorzaal 402 candidaatjes. leerlingen van 17 Leidsche scholen namen dit jaar aan de examens van Veilig Verkeer deel: het is een respec tabel aantal. Vergelijken we het echter met het totaal aantal schoolkinderen in Leiden dan is het toch nog klein. In ziin rede sprak de heer van Slooten. voorzitter der verkeers-onderwils-commissie. dan ook de hoop uit. dat het volgende iaar door alle Leidsche scholen aan de examens zal wor den deelgenomen. Toen de stoet, die op ziin weg door de stad begriipeliikerwiis veel belangstelling trok. in de Stadsgehoorzaal was aange komen en alle kinderen een plaatsje had den veroverd, heette de voorzitter van Vei lig Verkeer afd. Leiden burgemeester Kwint van Koudekerk, allen en speciaal de heeren Baak. rijksinspecteur van het L.O., Vriend gemeentelijk Inspecteur van het L.O., Meyer commissaris van politie, Berendse inspecteur van het verkeerswezen te Haarlem en Donkersloot, secretaris der verkeerscommissie te Haarlem, hartelrik welkom. De jeugd. aldus spr.. moet begrijpen, dat ze door het accepteeren van het speldje van Veilig Verkeer, de plicht op zich neemt, zich stipt aan de verkeersregels te houden en voor anderen een voorbeeld te zijn. Dank bracht sor. aan de leden der verkeers- onderwiis-commissie en het politieke corps. Een speciaal woord van hulde had de heer Bulderdijk in ontvangst te nemen. De heer van Slooten richtte woorden van dank tot het gemeentebestuur voor den financieelen steun en tot de heeren Baak en Vriend. De commissaris van politie, de heer Meyer wees op het groote aantal ongeval len dat elk iaar in Leiden gebeurt. Alleen door verbetering van wegen, aanleg van trottoirs enz., komen wii er niet. zoo ver volgde spr. Het is noodzakelijk, dat allen medewerken om het aantal ongelukken te doen verminderen. Het doet spr. dan ook genoegen dat een particuliere vereeniging als Veilig Verkeer de overheid in deze de helpende hand komt bieden. Tenslotte drukte spr. den kinderen op het hart. om het geleerde zoo goed mogelijk in practiik te brengen. Door een 6-tal agenten werden vervol gens de insignes en diploma's uitgereikt. 226 kinderen, die hadden deelgenomen aan de voetgangers-examens kregen een speldje terwijl 131 „wielrijders" een diploma en een insigne kregen. Tenslotte en een mooier slot hadden de verkeersexamens voor de kinderen wel niet kunnen hebben werden versnape ringen rond gedeeld De groote actie van de verkeers-onder- wiis-commissie van Veilig Verkeer is voor- loopig beëindigd. Moge de ongelukken- statiestieken de resultaten aantoonen! ZEIL- EN MOTORSPORTVER. „LEIDEN". Deze vereeniging hield gistermiddag onder begunstiging van mooi zomerweer kinderspelen en wedstrijden voor ouderen op haar terrein aan het Zweiland. Het programma vermeldde: zakloopen, waschophangen, touwtrekken en koekkap pen voor kinderen; sprietloopen, spriet- tournooi, touwtrekken en ringsteken met kano's voor ouderen, welk laatste nummer in verband met den tijd werd uitgesteld tot a.s. zondag. Het was gezellig druk op het „Leiden"- terrein en er werd zoowel door jong als oud met veel animo gekampt. Vooral het nummer sprietloopen boven het water, waaraan ook gecostumeerd werd deelgenomen, deed menigeen met het natte element kennis maken tot groote hilariteit van de vele toeschouwers. De vereeniging, welke dit jaar voor het eerst deze spelen hield, kan op een ge slaagden middag terugzien. BINNENLAND. Het bezoek van den hertog van Kent aan ons land. (Binenland, 4e Blad). Minister Coljjn over de koipende verkie zingen. (Binnenland, 4e Blad). De feesten van de Avro en de Vara. (Bin nenland, 4e Blad). De malversaties te Nijmegen. (Gemengd, 4e Blad). Twee personen uit Haarlem zijn in zee bij Zandvoort verdronken. (Gemengd, 4e Blad). Auto bij Venlo door een trein gegrepen; twee dooden. (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. De Assemblee; het einde der sancties. De Volkenbondsresoluties aangenomen. (Bui tenland en Telegr., 3e Blad). Felle rede van den president van de Senaat van Danzig, Greiser tegen den Vol kenbond; hij maakt tenslotte een langen neus. (Buitenland, 3e Blad). De Negus naar Londen vertrokken. (Bui tenland, 3e Blad). De vlieger Jimmy Melrose verongelukt. (Luchtvaart, 3e Blad). De ex-minister van China Tsjing ver moord. (Buitenland, 3e Bad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. R.K. H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen A. van Bergen Henegouwen, H. Boogers, F. In den Bosch, C. Delfgaauw, J. Delfgaauw, P. van Eisen, M. Horikx, G. Kallenberg, J. de Koning, J. Molkenboer, H. Niemer, H. van Overvest, A. Paardekooper en P. Paarde- kooper, J. Plouvier, J. Sala, C. Schouten, L. Schrijvers, J. Smit, A. Tervooren en J. Verselewel de Witt Hamer. Afgewezen drie Candida ten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving A.C.O.Voor schoten. Algemeene Geluids-Omroep A.G.O. Leidscheweg 230b, Voorschoten, reclame- geluidswagen en installaties. Eigenaar; A. C. Thoolenvan Hoogen- huyzen, Voorschoten (H.V.). Gevolmachtigde; J. C. W. Thoolen, Voor schoten. Wijziging: Firma J. P. M. Balet, Zoeter- woudscheweg 13, Leiden, porselein, glas- en aardewerk. De' zaak is verplaatst naar Heerengrachfc 615, Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechten de heeren P. de Vries van Heyst (Arnhem i en A. A. B. van Geelen (Noord- wijk Binnen); voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter K. de heer J. S. Zaneveld (Scheveningen). OP HALVE KRACHT. Tengevolge der stakingen in Frankrijk was het niet mogelijk de voor de wollen deken-industrie onmisbare kaardenbollen te bekomen. Hierdoor is bij de firma Zaal berg een veertigtal wevers gedupeerd, die totdat de aanvoer van kaardenbollen wederom geregeld is slechts halve dagen werken Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden week kwartaal No, abonné Onderqeteekende wonende straat wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t,rruopqezonden te hebben aan onderstaand adres t tegen vergoeding van benoodigde portokosten

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1