LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 6 Juli 1936 BUITENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. ^KUN/T IN lUIIRCN^j FINANCIEN. VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. SPREEKCEL DE ALGEMEENE TOESTAND. De sanctie's in feite opgeheven De diverse Volkenbondsresolutie's aangenomen. De Dantzigerkwestie Felle rede van Scnaatspresident Greiser Hij trekt een langen neus De Negus vertrokken. Een langdurige slotzitting der As semblee heeft het reeds lang verwacht te einde der Abessijnsche kwestie en de feitelijke opheffing der sanctie's gebracht. De Volkenbondsvergadering heeft den wensch uitgesproken, dat de raad de regeeringen der aangesloten staten uitnoo- digt, zooveel mogelijk voor 1 September de opmerkingen mede te deelen. die zij willen maken betreffende de meest doelmatige wijze, waarop de beginselen van het Vol kenbondspact in practijk kunnen worden gebracht. De raad wordt verder uitgenoo- digd. voor de volgende zitting van de Assemblee, welke op 21 September zal plaatsvinden, een verslag over den stand van zaken te doen. De ontwerp-resolutie, waarmede de Abessijnsche kwestie gesloten is waarin de hoop wordt gedrukt, dat de co-drdinatiecommissie aan de regee ringen voorstellen zal doen toekomen om de sancties te beëindigen, is na dikwijls pijnlijke oogenblikken aange nomen. Tegen stemden slechts de Abessijnsche gedelegeerde, terwijl de gedelegeerden van Zuid-Afrika, Chili, Panama, en Venezuela zich van stem ming onthielden. De Mexicaansche ge delegeerde woonde de zitting niet bij. De Assemblée verwierp hierna met 23 tegen 1 stem en 25 onthoudingen de Abessijnsche resolutie, waarbij een leening van tien millioen pond sterling werd gevraagd. De tweede Abessijnsche resolutie, waarbij verzocht wordt, de annexatie van Abessynië niet te er kennen is niet in stemming gebracht daar deze reeds door de resolutie van het Bureau der Assemblée werd gedekt. De Abessijnsche kwestie zal in de zitting van den Volkenbond van heden, v,oor naspel hebben. De belangrijkheid dezer bijeenkomst be staat in het feit, dat niet alleen de datum zal worden vastgesteld, waarop de sancties haar einde zullen moeten nemen, doch dat bovendien gepaste maatregelen zullen moeten worden genomen om verzekeren, dat het einde der sai.„v tegenover Italië een hervatting der han delsbetrekkingen met Italië zal beteeke- nen, zonder discrimineering of represailles van de zijde van Italië. Daarom zijn de economische en finan- cieele deskundigen der delegaties naar Genéve ontboden. Hij rekende er echter op, dat in de ko mende maanden de betrekkingen tusschen Volkenbond en Danzig gewijzigd zullen worden. Hierna verklaarde Eden zonder verdere discussie de voorgestelde resolutie voor aangenomen. Er volgde een tegen den senaats president gericht hoongelach, dat nog erger werd, toen Greiser, blijkbaar daardoor getergd, vrijwel aan alle raadsleden den Hitlergroet ging bren gen. Toen hierop uit de rijen der jour nalisten een luid gelach opsteeg en Greiser langs de perstribune liep, hief hij de hand weer op, doch in plaats van den Hitlergroet te brengen, maak te hij een langen neus, wat tot gToote verontwaardiging aanleiding gaf. De voorzitter van de internationale ver- eeniging van Volkenbondsjournallsten, Dell. van de Manchester Guardian, voelde zich zelfs geroepen om op te staan en van de perstribune een korte verklaring tot den raadsvoorzitter Eden af te leggen, hetgeen natuurlijk een In de raadszaal ongehoord feit was. Dell vroeg den voorzitter of deze het incident bemerkt had. waardoor de geheele perstribune beleedigd was. Eden antwoordde onder algemeen ap plaus. dat hij het incident niet gezien had en dat dit zeker de beste wijze van beant woording ervan was Onder groote opwinding verlieten daarna de raadsleden en journalisten de vergader zaal van den Volkenbond. Na afloop van de openbare raadsverga dering heeft de Raad een geheime verga dering gehouden, waarbij besloten werd met het oog op den ernst van den toestand in Danzig aan een commissie van drie le den op te dragen den gang van zaken daar met aandacht te blijven volgen. Greiser heeft gistermiddag met de Dan- ziger delegatie Genève verlaten. Voor zijn vertrek had hij nog een langdurig onder houd met den Poolschen minister Beek over de hangende politieke kwesties. Op voorstel van minister Delbos heeft Eden de zitting van den Volkenbondsraad nog niet gesloten, zoodat Eden den Raad ten allen tijde weer onmiddellijk zal kun nen doen bijeenkomen. Volgens Havas zou in Danzig groote op gewondenheid na 't debat in den Volken- bondsraad heerschen. Officieren en soldaten van het Dultsche leger, die hun verlof in Danzig doorbrach ten zouden telegrafisch naar hun garnizoen zijn teruggeroepen. Hoewel het mogelijk is. dat men hier met een normalen dienstorder te doen heeft, geeft dit bevel toch aanleiding tot gissingen, welke niet bevorderlijk zijn om de atmosfeer te kalmeeren. De Poolsche vertegenwoordigers te Ge nève hebben verklaard, dat men niet bij zonder verontrust is over de bedreigingen van Greiser, daar Polen dc internationale verplichtingen van Dantzig zal doen na leven. DUITSCHLAND. De partijdag te Weimar gesloten. Herdenking stichting Kyffhauserbund. De 10e verjaardag van den eersten par tijdag te Weimar werd gesloten met een défilé van de verschillende nationaal- socialistische formaties voorbij den Fiihrer. Dr. Goebbels hield een rede, waarin hij o.a. Inzake de gebeurtenissen van 30 Juni 1934 zeide, dat men thans dergelijke onge regeldheden te boven is, aangezien men ze weet te onderdrukken met groote middelen. Hitier zeide, dat de herbewapening al leen reeds een rechtvaardiging voor de partij ls. Zij was even snel in de herbewa pening. als de voorgangers in de ontwape- nink. De taak van het nationaal-soclallsme is den Duitschen man weer op te voeden. Het groote doel van de revolutie is „een heid van Dultschland". De Kyffhaeuserbund heeft zijn 150-jarig bestaan met een groot militair feest ge vierd. 200.000 man in de uniformen van de verschillende tijdperken defileerden voor den voorzitter, kolonel Reinhardt. Deze las gelukwenschtelegrammen voor van den Führer en van Fransche en Britsche oud- strijders. Ook waren delegaties van Hon- gaarsche. Bulgaarsche, Fransche en Brit sche oud-strijders verschenen. PREDIKBEURT BENTHUIZEN Geref. Gem.: Dinsdag nam. 7 pur, ds. Verhage van Middelberg. ENGELAND. Churchill's meening over een Volkenbond. In een te Bristol gehouden rede heeft Churchill verklaard, dat het meer dan ooit noodzakelijk is. in Europa een Volkenbond te scheppen, die een aanvaller zal plaatsen voor een overweldigende strijdmacht, ge organiseerd om te worden gebruikt en ook geschikt om te worden gebruikt, en steu nende op een pact, waartoe alle landen zijn toegetreden, volgens het beginsel: „wie aan één raakt, raakt aan allen". Slechts op deze wijze zal er rechtsorde zijn en slechts door een dergelijke procedure zullen rege lingen kunnen worden gemaakt, die een billijke regeling van internationale con flicten en het aanbrengen van wijzigingen, die door den tijd en de rechtvaardigheid noodig zijn geworden, mogelijk maken. In de zitting van den Volkenbonds raad heeft een incident plaats gevon den, dat er sterk op duidt, hoe gespan nen de toestand tusschen de Volken bondsstaten en de Duitsche regeering is. alsmede hoe sterk de eerbied voor- en het prestige van het Volkenbondsmi lieu in Duitsche kringen overigens niets nieuws getaand is. Wel echter is nieuw, dat zulks ditmaal door de nationaal-sociallstische president van den Senaat van Dantzig Greiser, op on dubbelzinnige wijze in de vergadering getoond is. Het voornaamste punt van de agenda was de behandeling van het rapport van den hoogen commissaris te Danzig, Lester, over de jongste gebeurtenissen aldaar. Bedoeld wordt o.a. het feit, dat de com mandant van het Duitsche slagschip „Leip zig" geweigerd heeft tijdens een bezoek aan Dantzig. ook den Hoogen Commissaris van den Volkenbond Lester een bezoek te bren gen. Greiser hield een rede. welke in verband met de heftige aanvallen op den Volken bondscommissaris. die deze bevatte, aan zijn gehoor felle protesten ontlokte. Hij verklaarde o.a.. dat de toestand te Danzig tot de komst van het nationaal- socialsime te vergelijken was met een kruit vat, en dat de Volkenbond het door zijn optreden dreigde te doen ontploffen. Hij zeide niet te spreken uit naam van doode artikelen en paragrafen, doch uit naam van 400.000 Duitschers, die niet steeds van het moederland gescheiden willen blijven, die niet wenschen, dat hun lot eeuwig aan den Volkenbond verbonden blijft en die de idio- logie van die instelling niet begrijpen, daar zij door bloed en ras verbonden zijn aan het Duitsche volk. Hij wenschte. dat een nieuwe Hooge Commissaris van den Volkenbond naar Danzig zou worden gezonden, die zich van iedere inmenging in de buitenlandsohe politiek zou onthouden. Geheel zonder com missaris, voegde hij er aan toe, zou alles echter beter gaan! .Tijdens de rede van Greiser hadden zijn toehoorders meermalen moeite kreten van protest te onderdrukken. Deze braken ech ter los, toen de spreker besloot met den uit roep „thans genoeg hiervan", en zijn dos sier met kracht op de raadstafel wierp. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken Beek aanvaardde hierop de ontwerp resolutie betreffende het incident met den Duitschen kruiser „Leipzig", waarbij de Poolsche regeering verzocht wordt, deze zaak te behandelen en in de e.v. zitting van den Volkenbondsraad verslag uit te brengen. De zitting werd hierop geschorst; na de hervatting, aldus de N. R. C. antwoordde Lester op de beschuldigingen van senaats president Greiser, in zijn rede vervat. Delbos (Frankrijk! en Barcia (Spanje) hadden vertrouwen in Lester uitgesproken, evenals Beek, en erop gewezen, dat thans uitsluitend het incident met den kruiser „Leipzig" aan de orde is. Eden sprak als raadsrapporteur eveneens het volle ver trouwen in Lester uit, welke woorden door alle raadsleden werden bevestigd. Wat de principieele opmerkingen over de betrekkingen tusschen Volkenbond en Dan zig betreft, hierover wilde Eden zich thans niet uitlaten, zich echter voorbehoudend, om dit bij gelegenheid te doen. Eden liet echter niet na op waardige wijze Greiser te verstaan te geven, dat hij in de raadszaal een ongebruikelijken toon en taal had ge bezigd. Greiser antwoordde op een wel iets kalmer toon. De Negus is gisteravond via Parijs naar Londen vertrokken, vergezeld van Rassa Kassa en dr. Martin, den Abessijnschen gezant te Londen. Slechts enkele personen woonden het vertrek van den Negus bij. De Fransche en Britsche ministers van buitenlandsche zaken, Delbos en Eden zijn uit Genève vertrokken en naar Parijs ge reisd. Eden is per vliegtuig naar Londen gevlogen en daar inmiddels aangekomen. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Delfshaven (vac. dr. P. G. Datem), H. Bout te Genemulden Te Kloetinge, J. H. F. Engel te Alblasserdam. Aangenomen. Naar Ingen, mr. P. H. I. Stevens, cand. en hulppred. te Ginncken Naar Tuil en 't Waal, L. Lagerweij, cand. te Scheveningen. INDISCHE KERK. Beroepen J. v. d Woude- pred. bij de Geref. Kerk in H. V. te Hilversum. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Zuid-Beyerland (als hulp pred. voor Plershil) C. v. d. Boom. cand. te Overschie. EV. LUTH. KERK. Drietal. Te Sappemeer-Winschoten, mej. Da. L. C. Dufoir te Groede. G. Munther te Zutphen en mej. M. P. Stol, prop. te Haarlem. Beroepen. Te Delft, H. J. Jaanus te Nij megen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Aagtekerke-Oostkapelle A. van Stuljvenberg. cand. te Rotterdam en J. v. d. Berg, cand. te Rotterdam. NIEUWE UITGAVEN. Bij de uitgevers van het tijdschrift Rusland van heden ls een speciaal Gorki- nummer verschenen. Bil de Uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam is een werkje verschenen getiteld ..Rauw inmaken van bessen en ander evruchten" Dit nuttige boekske is uit het Dcensch vertaald en bewerkt door M. C Wallis de Vries-Wyt. PROV. KERKBESTUUR VAN ZUID-HOLLAND. De heer P Bons te Rotterdam heeft be dankt als lid van het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland der Ned. Herv. Kerk. In dit college was nog een vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. R. Louwaars, eveneens te Rotterdam. In hunne plaatsen zijn benoemd tot leden var het Prov. Kerkbestuur de heer C. M Knopper te Schiedam, als primus-ouder ling en C. de Kort, ouderling te Maassluis, als lid- ouderling. De nieuwe functiona rissen zullen direct in functie treden en zitting hebben tot 1 Jan. 1939. BELGIË. De staking te Antwerpen duurt voort. Conferentie ten behoeve van Duitsche politieke gevangenen. De stakingen van de zeelieden en het trampersoneel te Antwerpen duren nog steeds voort, zonder dat eenige oplossing in het vooruitzicht is. Aan boord van 4 Belgische schepen, alle behonrende tot de Compagnie Maritime Beige, waarop nog officieren waren ach tergebleven. hebben de havenarbeiders den arbeid neergelegd, verklarende, dat zij deze officieren als „ratten" (stakingsbrekers) beschouwden. De belanghebbende scheep vaartmaatschappij heeft besloten een klacht in te dienen bij het nationaal haven comité tegen deze eischen van het collectief contract. In het Egmont-paleis te Brussel is on der voorzitterschap van mevr. Isabelle Blume, lid van het Belgisch parlement, de Europeesche conferentie inzake amnestie voor Duitsche politieke gevangenen ge opend. De vertegenwoordigers van België, Spanje. Frankrijk, Groot-Brittannië, Ne derland, Zwitserland en Tsjecho Slowakije zijn aanwezig, evenals Breitscheid, een der leiders der ontbonden Duitsche Socialistis- sche partij. Tot eere-presidenten zijn be noemd de „vertegenwoordigers" der Duit sche politieke gevangenen Ossietzki, Nie- rendorf, Thaelmann e. d. ITALIË. Zitting van den ministerraad. Onthulling over den Negus. In de zitting van den ministerraad zijn decreten goedgekeurd betreffende organi satie van het schoolwezen in Lyblc en Abessynië. regeling van de economische bedrijvigheid in Oost-Afrika, instelling van juridische organen, o.a. een hof van appel in Addis Abeba, terwijl voorts besloten werd maarschalk Badoglio voor de rest van zijn leven een zelfde tractement uit te betalen als hij ontving in zijn functie van opperbevelhebber in Oost-Afrika. Tenslotte werd een wetsontwerp aangenomen, be treffende uitbreiding van de luchtstrijd krachten in verband met het feit, dat bin nenkort nieuwe luchteenheden zullen wor den geschapen. Het blad „Messagero" publiceert een ont hulling, die Salvatore Farina gedaan heeft in de „Ardito d'Italla" volgens welke de Negus in Februari J.1, een Italiaansch pro tectoraat zou hebben aanvaard De Negus was toen bereid aan Italië het protectoraat te verleenen over uitgestrekte gebieden van het keizerrijk, met inbegrip van Aksoem. Er zou een verbinding tot stand worden gebracht tusschen Eritrea en Somaiiland. terwijl de Negus er voorts mede accoord ging. dat Itallaansche des kundigen naar Abessynië werden gezonden om de bestuursorganen aldaar te reorga- niseeren. De economische exploitatie van Abessy nië werd geheel voorbehouden aan een Italiaansch-Abessijnsche maatschappij, op voorwaarde, dat Italië den keizer persoon lijk een milliard lire zou ultkeeren en de aandeelen der maatschappij voor de eene helft voor Italië en voor de andere helft voor den Negus zouden worden gereser veerd. TIJDSCHRIFTEN. Bouwkundige bladen bevat ditmaal dë volgende artikelen: Strijklicht en zijn juiste toepassing: De verlichting van schoollokalen. Een gecombineerd ventilatie en verwarmingssysteem. De toelaatbaarheid van koperen en looden buisleidingen voor drinkwater. Het gebouw voor werktuigkunde der technische hoogeschool te Zurich, de Nieuwe Universiteitsstad te Rome en Aprilia de jongste stad van Rome. - In Publieke Werken schriift Ir. L N. Holsboer over de Nieuwe Noorderbrug te Utrecht. Ir. W. Gerritsen bespreekt Lasch- vormen voor dynamische belaste staalcon structies. Ir. Th. W. Mundt geeft een be schouwing over De gelaschte brug voor ge woon Tcrkaer. MAANDBLADEN. BULGARIJE. De nieuwe Ministerraad bijeen. De nieuwe ministerraad is bijeengeko men voor het aantooren van de regee- ringsverklaring. waarin o.a. gezegd wordt, dat de regeering de buitenlandsche poli tiek van de voorgaande regeering zal voortzetten; trouw aan den Volkenbond, toenadering tot Joego-Slavië, hartelijke vriendschappelijke betrekkingen met de andere landen. FRANKRIJK. Onlusten te Or an De Vuurkruiden vragen om uitstel van executie. In de haven van Oran lag een schip met 5000 schapen aan boord, dat niet gelost kon worden tengevolge van de staking. Aangezien de dieren in drie dagen geen voedsel meer hadden ontvangen, wilde de eigenaars met geweld de lading lossen. Hierdoor ontstonden gevechten met de stakers en verscheidene schapen werden ir. zee geworpen. De militairen en de po litie herstelden de orde. Aan beide zijden is een aantal gewonden gevallen. De „Vuurkruisen" hebben de desbetref fende afdeeling van den staatsraad ver zocht de uitvoering van het decreet van 18 Juni uit te stellen, bij welk decreet deze vereeniging wordt ontbonden, alvorens in beroep te gaan tegen dit decreet. SPANJE. DE RUTTEN's BIERBROUWERIJ „DE ZWARTE RUITER". Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Bij vergelijking van de opstellingen per 31 Maart 1935 en 1936 blijkt: le. hooger winstsaldo f. 32.467, nadat f. 16.139 meer is afgeschreven; 2e hooger saldo liquide mid delen, na aftrek der op korten termijn op- vorderbare schulden ad f. 509.548. Het hoogere winst-saldo is, ondanks de verzwaring van sommige lasten, het uit blijven van de voor het bedrijf noodzake lijke accijnsverlaging, bereikt door de ver blijdende uitkomsten der Cafetaria- en Bufetaria-exploltattes en het zooveel moge lijk drukken der kosten. Aan de toelichting tot de balans ontlee- nen wij het volgende: Huizen. Het balans-saldo is, als gevolg van de belangrijke waardedaling der on roerende goederen in het algemeen, waar schijnlijk hooger dan de oogenblikkelijke verkoopswaarde. De wijze, waarop zich de economische omstandigheden ontwikkelen, geeft aanlei ding met het trekken van een conclusie te wachten, totdat de gevolgen beter kunnen worden overzien. De post deelneming in andere onderne mingen betreft de deelneming in de NV. Mercurius en de N V. Mij. tot Expl. v. Heck's Lunchrooms. N.V. Heck's Mij. tot Exploitatie van Sport- en Feestterreinen en het geheele kapitaal van A. J van Heek en Co.'s Lunchroom Mij. N.V Het bedrag is als vorige Jaren genomen tegen kostprijs, nadat hierop f26.198 bij conservatieve waardeering is afgeschreven. Alle bezittingen dezer N.V. zijn, voor zoo ver mogelijk, voor de vorderingen in onder pand gegeven. De waardeering der voorraden is ge schied tegen inkoopsprijs tenzij deze hooger was dan de marktwaarde per 31 Maart 1936, in welk geval deze laatste werd aan gehouden. De winst bedraagt f. 107.006 (f. 74.538), nadat aan de afschrijvingen is toegevoegd f. 184.434 (f. 168.294). De exploitatie van de diverse afdeelingen de interestrekening en 't dividend ontvan gen wegens deelneming in andere onder nemingen bedroeg f.291 440 (188.713). Wij doen voor de winstverdeeling het volgende voorstel: Hoofdreserve f. 21.401 (v. j. f. 22.361). Dividend 4%. (v. j. 3»/»). Com missarissen f. 1760 directie f. 1320 personeel 880 bijzondere res. f. 13.555 Onverdeeld f.1375 (1287). Het Julinummer van Buitenleven bevai weer een schat van interessante artikelen, bijna alle op fraaie wijze geïllustreerd. Naast de gewone rubrieken bevat dit num mer o.a. een beschrijving van een Am- sterdamschen liefhebberstuln met platte grond en een drietal foto's, welk artikel de redatceur-ultgever zelf verzorgde. J. H. Meyer, de cthef der beplantingen van de gemeente Hilversum, vertelt weer van zijn troetelkinderen en somt op welke zaai- planten we in Juli kunnen zaaien. Zeer belangrijk is het artikel van dr. J. W. M. Roodenburg te Wagenlngen, die ons met mooie foto's vertelt, hoe we in Jan./Febr. reeds eigen gekweekte aard beien kunnen oogeten met behulp van de Neon-bestraling. Over Bijenrassen schrijft imker Th. Bre mer. terwijl Nol Einsbergen de natuurlief hebbers vergast op een artikel „Ons horst bij de ransuil". G. D. Duunsma bespreekt de „Christusdoorn". Over groenteteelt schrijft weer tuinbaas Kruimer en over huisdieren mej. v. d. Bosch, terwijl de Plantendokter ons vertelt over Derris- poeder. Einde van een spoorwegstaking. De ondersecretaris van binnenlandsche zaken deelt mede, dat de spoorwegstaking te Villa Nueva de Castellon geëindigd is, daar de eischen van het personeel zijn ingewilligd, evenals de staking van arbei ders in de provincie Logrono, die 14 dagen duurde. o RUSLAND. Viering van den Grondwetsdag. De U.R.SB. viert vandaag den grond wetsdag. In dorpen en steden heeft men de straten door versierihg met bloemen, vlaggen en leuzen een feestelijk aanschijn gegeven. Overal worden volksfeesten, kermissen en vertooningen georganiseerd. In tal van steden worden vandaag para des en sportfestiviteiten gehouden IJMUIDEN, 6 Juli 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.000.80, griet per kist van 50 kilo f. 2613, tongen per kilo f1.02 0.85, middelschol per kist van 50 kilo f. 18. zetsohol f. 15.5012, kleine schol f. 166.90, schar f. 86. vleeten per stuk f. 2. pieter man en poontjes per kist van 50 kilo f. 6.50- 4.60. kleinmiddel schelvisch f. 2219, kleine schelvisch f. 18.5015.50, kabeljauw p. kist van 125 kilo f .6037, gullen per kist van 50 kilo f. 207, lengen per stuk f. 1.500.50, heilbot per kilo f. 1.10, wijting per kist van 50 kilo f. 106 koolvisch p. stuk f. 0.650.20. Aangevoerd: groote hake f. 70, groot mid del hake f. 6665, klein middel hake f. 25 f. 22, kleine hake f. 8, pieterman f. 1715. Aangekomen de stoomtrawler PG 439 met f.3430 en de loggers KW 89 met f.451. KW 75 met f.552, KW 175 met f.516, KW 169 met f.416, KW 66 met f.579, KW 166 met f.405, KW 101 met f.601, KW 51 met f.409, KW 112 met f. 483, KW 157 met f. 556, KW 177 met f.512, KW 28 met f.449, KW 108 met f.462, KW 178 met f.452, KW 114 met f. 520, KW 104 met f415. KW 52 met f. 468. KW 135 met f.440, KW 46 met f.461. KW 153 met f.379. KW 124 met f.365, KW 19 met f.572, KW 130 met f.402, KW 44 met f. 734, KW 59 met f. 409, KW 24 met f. 442, KW 35 met f. 468, KW 58 met f. 685, KW 41 met f. 588, KW 74 met f. 2210, KW 134 met f. 517 en SCH 6 met f, 734 besomming (niet- officieel). PALESTINA. De onlusten duren voort. Drie joden werden ernstig gewond door het ontploffen van een bcm. welke naar hen geworpen werd. Te Hebron is een Arabier gedood en drie anderen gewond door het vuur van Britsche militairen, na dat de Arabieren op de kazerne hadden geschoten. UIT HET VERRE OOSTEN. Oud-minister vermoord 60 priesters verdronken. De oud-minister van financiën, de multi milllonair Tsjing is. toen hy uit zijn auto stapte, door drie schoten gedood. De moordenaar, een Chinees, wist te ontko men. Er zou hier sprake zijn van een po liticken moord. Bij Tsji Liang, ten westen van Tsjoeng King in Szetsjoean is een Jonk, waarin ruim 100 boeddhistische priesters gezeten waren, gestrand. Het schip kenterde, ten gevolge waarvan 60 opvarenden ver dronken. o VEREENIGDE STATEN. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio: Aagtekerk. Alchiba, Alcyone, AlmkerlS, Alphacca, Bloemfontein, Chr. Huygens, Colombia, Crijnssen, Djambi, Edam, Groo- tekerk, Indrapoera, Jagersfontein, Jan Pietersz. Coen, Meerkerk, Oranje Nassau, Poelau Bras, Poelau Laut, Randfontein, Van Rensselaer, Sibajak, Simon Bolivar Slamat, Statendam, Streefkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio- Holland. De viering van Independance Day. Op uitbundige wijze is, zooals in de laatste tien jaar niet is voorgekomen, de onafhankelijkheidsdag gevierd. Millioenen menschen bevonden zich op de wegen, in de treinen en booten om uitstapjes te maken. Tijdens betoogingen en feesten ter gelegenheid van dezen dag zouden reeds 161 personen om het leven gekomen zijn. Ver leden jaar waren er 214 dooden te betreu ren. In verschillende staten zijn schietpar tijen en gevechten met messen voorgeko men. NACHTELIJK RUMOER. Eqnlge bewoners van de Geerestraat vra gen beleefd politietoezicht op Zaterdag, daar het den laatsten tijd herhaaldelijk Voorkomt, dat dronken personen tot ver in den nacht loopen te schreeuwen en te schelden. Wie niet kan zwemmenkome niet in zee, tenzij le. onder vertrouwd toezicht 2e. niet verder dan het middel. 4-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12