Het congres van den Nationalen Woningraad. 77,te Jaargang ZATERDAG 4 JULI 1936 No. 23396 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wethouder Splinter over de ontwikkeling der volkshuisvesting te Leiden. Ir. Tjaden rapporteert over de goedkoope woning. Nieuwe Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO OM EN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER. ADVERTENTIES: 3D ctsrper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque" en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd «Hm per 3 maanden. f. 2 35. per week '.ti f.0.19 Francoper post f. 2.35 per 3 maanden, -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.3 DE EERSTE DAG. In de gistermiddag in de groote Stads- zaal voortgezette jaarvergadering van den Nationalen Woningraad, welke o.a. werd bijgewoond door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den gemeente secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen en de wethouders Splinter, van Stralen en Ver- wey, werden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester onder dankzeg ging onveranderd goedgekeurd. De begrooting werd vastgesteld op f. 12.000. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Bruintjes en C. Lambeck werden bij acclamatie herbenoemd. In de plaats van den voorzitter, mr. dr. G. van den Bergh, die zich niet herkies baar stelde, werd als zoodanig bij accla matie gekozen de heer L. van der Wal uit Amsterdam. De vice-voorzitter, de heer K. R. varr Staal bracht den aftredenden voorzitter hulde en dank voor het zeer vele, dat hij in de afgeloopen 12 jaar in het belang der volkshuisvesting heeft tot stand gebracht. Als blijk van groote erkentelijkheid bood spr. hem uit aller naam een door den heer Meesters uit Halfweg vervaardigden ster renkijker aan. De heer van der Wal aanvaardde het presidium met een beroep op aller mede werking. Nadat een commissie tot nagaan van het beheer over 1936 was benoemd, kwamen eenige afdeelingsVoorstellen inzake het hurenvraagstuk aan de orde. De Alg. Woningbouwver. te Amsterdam drong bij het H.B. aan op maatregelen om de vereenigings- en gemeentewoningen, welke niet met rijkssteun ingevolge de Woningwet zijn gebouwd, in de huurverla- ging op te nemen naar dezelfde maatstaf als voor de woningen, gebouwd met rijks- steun ingevolge de Woningwet, Is of zal worden toegepast. De A'damsche Bouwver. „Ons Huis" wilde voor deze woningen eveneens huurverla- ging en vroeg het H.B. te dien einde bij de regeering aan te dringen op verlenging van die aflossingstermijn der leeningen, gegeven door overheidsfondsen of ge meenten, verlaging van het rentetype dier leeningen en verlaging van de erfpacht. De Woningbouwver. „Goed Wonen" te Vlissingen wilde datzelfde doel bereiken door de regeering drang te laten oefenen op de Rijksverzekeringsbank en andere instanties, die kapitaal voor woningbouw beschikbaar hebben gesteld en hen te ver plichten den rentevoet te verlagen tot het peil der Rijksleeningen. Er volgde op de toelichting dezer voorstellen eenige gedach- tenwisseling, waaraan werd deelgenomen door den afgevaardigde uit Hilversum en den secretaris van het H.B. Het hoofdbestuur kan zich in 't algemeen met de strekking der voorstellen vereeni gen, maar heeft den inhoud der drie voor stellen saamgevat in de volgende resolutie. De ledenvergadering, enz. van oor deel, dat het vraagstuk der huurvcrla- ging, voor de zonder rijkssteun inge volge de Woningwet gebouwde vereeni gings- cn gemeentewoningen dringen der dan ooit voorziening behoeft: draagt het bestuur op: a. er nogmaals bij de regeering op aan te dringen, dat zij gebruik zal maken van haar wettelijke bevoegdheid om de rente, en zoo noodig ook de af lossingsbedragen van door de rijks- fondsen voor bedoelde woningen ver strekte leeningen te verlagen; b. de Regeering nogmaals te verzoe ken bedoelde woningen te brengen onder de bijdragenrcgeling van 9 Mei 1935; c. te blijven ijveren voor verlaging van andere op de exploitatie drukken de lasten. Deze resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den wethouder van fabricage te dezer stede, den heer J. Splinter, die een voor dracht hield over „De ontwikkeling van de volkshuisvesting in Leiden". Voordracht van den heer Splinter. Wij ontleenen daaraan het volgende; Spr. begon zijn rede met iets te vertellen over de geschiedenis van Leiden. Vervolgens wees hij er op hoe, evenals in andere steden van ons land. ook in van overheidsbemoeiing met de volkshuis vesting. Eerst in 1895 verschenen de eerste voor schriften voor het bouwen van woningen. Met de Woningwet van 1901 werd hier als elders een nieuw tijdperk ingeluid met veranderde inzichten omtrent de taak van de overheid op het gebied van de Volks huisvesting. Bij raadsbesluit van 12 Octo ber 1905 werd een nieuwe verordening op het bouwen en sloopen Ingevoerd, die, meermalen gewijzigd, thans nog geldt. Een geheel nieuwe bouwverordening is thans in voorbereiding. In 1903 werd de verordening, houdende voorschriften nopens behoorlijke bewoning vastgesteld, die ook thans nog van kracht is. In 1907 kwam het eerste uitbreidings plan, dat niet veel meer was dan een stratenplan, tot stand. Dit uitbreidingsplan is vervangen door het thans geldende bij raadsbesluit van 8 November 1933 vastgestelde, en inmiddels goedgekeurde uitbreidingsplan met be bouwingsvoorschriften. Wat den Woningbouw betreft, kan ik daarbij nog opmerken, dat berekend naar de totale gevellengten ongeveer 71°/n van het totaal der bouwterreinen is bestemd voor arbeiders- en kleine middenstands- bouw, ongeveer 25°/o voor zoogenaamden „beteren bouw" en ongeveer 4°/o voor viUa- bouw, aansluitende bij de samenstelling der Leidsche bevolking. Spr, gaf vervolgens een overzicht van Wat meer in het bijzonder op het gebied van den woningbouw te dezer stede is verricht. Juist 100 jaar geleden in 1836 dus werden door de thans nog bestaande Leid sche Maatschappij van Weldadigheid 33 woningen aan de Looierstraat gesticht met een aanvankelijken huurprijs van f. 0.75. Omstreeks 1860 ging de Hervormde Dia conie over tot den bouw van plm. 60 wo ningen aan de Ververstraat, om den werk man aan een goede woning te helpen. Ook mag uit dezen lang vervlogen tijd de Leid sche Bouwvereeniging niet worden verge ten, die omstreeks 1870 werd opgericht. In den loop der tijden, aanvangende in 1873, is door haar een zeer belangrijk aantal woningen gebouwd. Zoo zou ook kunnen worden genoemd de Vereeniging „Eigen Haard", evanals de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werk manswoningen, die in 1890 werd opgericht door eenige ingezetenen, die belang in so ciaal werk van dezen aard stelden. Nadat op 1 Augustus 1902 de woningwet in werking was getreden, ging de gemeen te in 1907 over tot saneering van een woonwijk, gelegen in het centrum dei- stad, tusschen Levendaal-Geeregracht- Zijdgracht, omvattende het opruimen van een 90-tal krotwoningen en tot den bouw van 53 woningen op het vrijgekomen ter rein. met den aanleg van straten. In 1913 werd een drietal bouwvereeni- gingen opgericht, en wel de Woningbouw- vereeniging „de Eendracht", „Ons Belang" en „de Goede Woning", welke laatste, even als de Ver. t. Bev. v. d. Bouw van Werk manswoningen, een vereeniging van be langstellenden is, wier leden dus niet te vens huurders zijn. In 1915 volgden de woningbouwvereenigingen „de Tuinstad- wijk" en „Eensgezindheid", en tenslotte in 1918 de woningbouwvereen. „Ons Doel". Met de oprichting dezer vereenigingen begon een tijdperk van grootere activiteit met betrekking tot den bouw van arbei- dereswonlngen. Immers elke in het leven geroepen vereeniging kwam dadelijk met plannen, tengevolge waarvan In 1914 me dewerking werd verleend voor den bouw van resp. 47 woningen door de „Eendracht" 60 woningen door „Ons Belang" en 72 wo ningen door „de Goede Woning" Ondanks den omvangrijken aanbouw in de jaren 19171920 bleef er door den to talen stilstand van het particuliere bouw bedrijf een ernstig woningtekort heer- schen. In 1918 was de gemeente zelfs ge- nootzaakt, met toepassing van de woning noodwet, door tijdelijke maatregelen on middellijk in den grootsten nood te voor zien door het aanschaffen en plaatsen van een tiental noodwoningen ln het Zui den der stad. In de jaren 1914 tot en met 1925 wer den in totaal door de onderscheidene bouwvereenigingen en de gemeente 2668 woningen gesticht, waarvan 1874 met rijks voorschot en 794 woningen uitsluitend door dc gemeente gefinancierd, waarvan een groot aantal met rijksbijdrage moesten worden geëxploiteerd. Door de stichting van dit aantal wo ningen was omstreeks 1928 de toestand veel verbeterd; de grootste, woningnood Leiden de 19e eeuw zich heeft gekenmerkt was eindelijk gelenigd en er kon "meer door een zooveel mogelijke onthouding aandacht worden besteed aart -andere be langrijke punten-, als de ontruiming van krotwoningen, de verbetering van wonin gen en de huisvesting van de groote ge zinnen. In 1923 waren niet minder dan 431 wo ningen onbewoonbaar verklaard, ten ein de te voorkomen, dat eigenaren van vol strekt slechte woningen zouden profitee- ren van de huurverhooglng, mede door die wet mogelijk gemaakt. Toen de bekende circulaire in zake den woningbouw voor krotopruiming van 17 Maart 1926 in het exploitatie-tekort een bijdrage in uitzicht stelde van f. 50 per woning, per jaar, door rijk en gemeente ieder voor de helft te dragen, later, zooals bekend, voor groote gezinnen verhoogd tot f. 75 per woning per jaar, werd de bouw van zulke woningen dadelijk ter hand ge nomen. Er werden verder maatregelen genomen om de woningen daadwerkelijk binnen 't bereik van de huurders te brengen, waar voor zij bestemd waren. Toen het Rijk aan dit laatste geen medewerking wilde ver- leenen, besloot de gemeente van ,,'t Fonds voor Stadsverbeterin, Werkverschaffing en andere Sociale doeleinden" een kapitaal van f. 70.000 af te zonderen ter vorming van een „Huurtoeslagenfonds". In afwijking van den steeds gevolgden weg om de terreinen voor woningbouw aan de vereenigingen te verkoopen, werd na het jaar 1932 de benoodigde grond thans aan de vereenigingen in erfpacht uitgegeven. Een andere nieuwigheid was toen, dat als grondprijs in rekening werd gebracht het gemiddelde van den kost prijs voor alle plannen, zoodat voor alle plannen eenzelfde grondprijs gold en on gemotiveerde verschillen tusschen de ver schillende plannen worden voorkomen. Het resultaat van de jaren 1926 t/m 1935 was, dat in dien tijd in totaal 799 wonin gen werden gebouwd, waarvan de exploi tatie, behoudens de bijdrage voor even- tueele krotopruiming en voor woningen voor groote gezinnen, zichzelf moest be druipen. Vanaf 1914 werden dus door de woning bouwvereenigingen en de gemeente in to taal 3467 woningen gebouwd, waarvoor door Rijk en Gemeente rond 16 millioen gulden beschikbaar werd gesteld. Door den hier gesehetsten vereenigings- bouw kunnen de verschillende vereenigin gen met voldoening terugzien op de tot stand gebrachte wooncomplexen, waarvan ik, zonder aan de anderen ook maar eenlgszins te kort te doen, wil wijzen op de Tuinstadwijk en het Kooipark. Toen de crisis-omstandigheden zich meer en meer deden gelden, werd het noodzakelijk om te zien naar middelen om de huren te verlagen. Teneinde daartoe ts geraken, heeft de gemeente de 6% rijkswoningbouwvoor- schotten afgelost uit een door haar aan gegane leening tegen lageren rentevoet, waardoor f. 19.863 beschikbaar kwam voor verlaging van de huren der duurste plan nen. Tenslotte moet ik aldus spr. nog melding maken var. de in uitvoering zijn de saneering van het bouwblok Bouwe- louwensteeg-Paradijssteeg, in het midden van de stad gelegen. Op dit terrein zullen door de Vereeni ging ter bevordering van den bouw van Arbeiderswoningen 101 woningen worden gesticht, waarvoor de plannen ln een ver gevorderd stadium van voorbereiding zijn, terwijl het Rijk de voor dien bouw ver- eischte voorschotten reeds toekende. Ook in het vervolg zal meer speciaal het oog gericht kunnen blijven op saneering van de binnenstad. In dit verband kan ik nog mededeelen, dat juist dezer dagen voor saneering en verbetering van een deel van de binnenstad een fabriekscom plex met een oppervlakte van plm. 20.000 M2. door de gemeente is aangekocht. Zooals uit het historisch overzicht reeds gebleken is. is hier nog wel het een en an der te doen. En een belangrijk punt daar bij is zorg te dragen voor nieuwbouw op dezelfde plaats; niet slechts uit aesthetisch oogpunt, maar ook omdat het een groot economisch belang is, de woongelegenheid voor de arbeiders in de binnenstad te be houden en zoo mogelijk te vergrooten. Vacantie eindelijk! Wij wensen U veel genoegen en geen pech. Mocht er toch iets met Uw reisbagage gebeuren, dan betalen wij U de schade, want U gaat natuurlijk niet op reis zonder onze reis bagagepolis. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a Hierna schorste de voorzitter de verga dering tot hedenmorgen en begaven de congressisten zich naar het Stedelijk Museum „de Lakenhal", waar de ontvangst door het gemeentebestuur plaats vond. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen heette allen welkom en noemde het een groot voorrecht dit gezelschap van grooten omvang te mogen begroeten. Bij u, aldus spr., stond niet, zooals dat op vele congressen het geval is, de ernst van het werk op den achtergrond. Spr. hoopte, dat de deelnemers aan dit congres aan het einde van deze twee dagen van de Sleutelstad den indruk rnedenemen, dat het Leidsche gemeente bestuur, wanneer dit hier getuigt, dat het trotsch is op zijn stad, dit met recht is. Uitvoerig schetste spr. de historische en andere bezienswaardigheden van Leiden en wees daarbij op den zichtbaren groei van de gemeente in de laatste jaren. Spr. hoopte ten slotte, dat in deze dagen het werk der congressisten met resultaat zal worden bekroond. De voorzitter van den Woningraad dankte hierna den burgemeester voor zijn vriendelijke ontvangst. De eerste dag werd besloten met een gezamenlijken boottocht over de Kager- plassen, aangeboden door de Leidsche Woningbouwvereenigingen. Telefoon 302 Na i uur 247?. 6115 (Ing-ez. Med.) DE DAG VAN HEDEN. Nadat de voorzitter te ruim 9 uur de vergadering had heropend, werd zonder discussie en hoofdelijke stemming een nieuw huishoudelijk reglement vastgesteld. Aan het bestuur werd opgedragen de noodige voorbereidingen te treffen voor herdenking van het ln 1938 plaats vin dend 25-jarig bestaan der vereeniging en bij die gelegenheid een boekwerk te doen verschijnen over den arbeid der woning bouwvereenigingen in ons land. Op de balans werd hiervoor een post van plm. f 3500 uitgetrokken. De Woningbouwver. „Ons Streven" te Goes, verzocht het H. B. er bij de regee ring op aan te dringen, dat de woning bouwvereenigingen een hoogere bijdrage krijgen voor onderhoud dan thans ge schiedt. De voorzitter wilde dit voorstel aanhou den, aangezien de regeering zich nog slechts kort geleden over dit vraagstuk in afwijzenden zin heeft uitgesproken. De vergadering ging er mede accoord, dat dit voorstel tot de volgende jaarver gadering wordt aangehouden. Vervolgens was aan de orde het Rap- oort der Commissie voor de Goedkoope Woning. Het rapport over dc Goedkoope Woning. In zijn inleiding tot bovengenoemd rap port mérkte de heer Ir. M. E. H. Tjaden, directeur van het Gem. Bouw- en Wo ningtoezicht te Amsterdam, tevens voor zitter der commissie voornoemd, o.a. het v-Wende on: Vooropgesteld worde, dat het rapport uitsluitend ais uitgangspunt heeft: de goede woning met lage huur. De tegenstel ling tusschen de met aardsche goederen beter bedeelden en de minstbedecidcn komt het sterkst tot uitdrukking en is het mpest schrijnend in de woning. Er bestaat nog steeds een dringende behoefte aan ver betering! De uitkomsten der Volkstelling van 1930 leerde, dat bijv. te Amsterdam het percentage der gezinnen, waarin ontoelaat bare samenwoning voorkomt, ongeveer 10 °h bedraagt, hetgeen met andere woorden zeg gen wil, nog meer dan 16.000 woningen: waarbij men bedenken moet, dat deze ge tallen verkregen zijn on een sterk vergoe lijkende wijze; de leeftijdsgrens toch, waar bij kinderen van gescheiden geslacht nog eenzelfde ruimte mogen slapen Is ge steld on 14 (onze Commissie acht dezen leeftijd te hoog en heeft daarvoor 10 jaar voorgesteld); bovendien is bij die bereke ning aangenomen, dat gebrekkige en be slist onvoldoende ruimten nog als slaapka mer mogen meetellen, bijv. bergzolders en kelders, keukens, blinde alcoven e. d. Naar onze meening ligt dus het aantal ontoe laatbare samenwoningen nog aanmerkelijk hooger dan de genoemde 16.000. De behoefte aan een voldoende woning van lage huur soreekt 't, sterkst in de groote steden; het gemis daaraan wordt 't minst door andere gunstige omstandighe den gecompenseerd; maatregelen van or dening en van systematische voorziening vinden daar de meeste kans van slagen: geleidelijk kan de ervaring met de verkre gen resultaten naar kleinere plaatsen in 't platteland worden overgedragen. De opdracht van de Commissie lag niet zoozeer oo het gebied van verbetering van de arbeiderswoning, zooals die door den modernen woningbouw reeds op ruime schaal tot stand gekomen is, doch meer in het bijzonder in het zoeken naar middelen voor de totstandkoming van een bereikbare woning ook voor de minder draagkrachtige arbeiders, waarbij dus voorop staat: een lage huur voor een voldoende woning; daaruit volgt dus, dat eventueel gestelde eischen het karakter van minimum eischen hebben. Uit den aard der zaak kunnen de gegeven suggesties tot het verkrijgen van woningen van lage huur, ook benut worden voor de arbeiderswoning in het algemeen. De resultaten, waartoe de Commissie ge komen is, zijn deels van negatieven, deels van positieven aard. Zoo meent zij, dat een lage huur niet verkregen mag worden door vermindering van de kwaliteit der woning; dus niet door het invoeren van een vijfde woonlaag; niet door vermindering van de woonruimte; in dit verband wordt gewaar schuwd tegen het gevaar, dat gelegen is in het gebruik van klapbedden of het gemeen schappelijk gebruik van ruimten, als dit ten Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Het congres van den Nationalen Woning-t raad te Leiden (le Blad), Het conflict tusschen minister Gelissen en de zuivel-organisaties (3e Blad). De hertog van Kent in ons land (Binnen land, 4e Blad en Laatste Berichten, le BI.). Algemeene vergadering der Vereeniging Ned. Fabrikaat te Nijmegen (Binnenland, 4e Blad). De malversaties te Nijmegen (Gemengd, 3e Blad). Perry wint van Von Cramm in drie sets (Sport, 3e Blad). liP'l BUITENLAND. De Assemblée; Fransch voorstel tot ver sterking van den Volkenbond (Buitenland* 2e Blad). De Negus vormt een nieuwe regeering (Buitenland, 2e Blad). De president van den Senaat van Dantzig Greiser naar Genève (Buitenland, 2e Blad). De Tsjech Stefan Lux, die zelfmoord trachtte te plegen, is overleden (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN, koste zou gaan van de minimum eischen, die de Commissie noodig oordeelt voor eik der onderdeelen, waaruit de woning dient te bestaan. Evenmin leidt de bouw van minder duurzame woningen tot het doel. Onder de 20 conclusies komen o.a. ook de onderstaande meer positieve aanbeve lingen voor, welke nader door den inleider werden toegelicht. Het algemeen belang eischt, dat bij ont- flgening de prijs van den ruwen grond wordt bepaald op de geschatte gebruiks waarde ten tijde van de onteigening. Dit wil dus zeggen op de waarde, zooals die geldt voor weiland, bosch, tuingrond enz. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat in een land, waar men zoo angstvallig den totalisator weert om het wedden te keeren, nog altijd vrijheid bestaat om te gokken in grond, terwijl toch een lage grondprijs een zoo belangrijke factor is in een van de voornaamste levensbehoeften: de woning. De Commissie waarschuwt tegen bekrom pen verkaveling en huldigt de meening, dat in de productiekosten van den grond moe ien worden opgenomen slechts die voorzie ningen, welke geacht kunnen worden te zijn getroffen ten behoeve van de bewoners van de stadswijk zelf. Voorzieningen van meer algemeenen aard mogen slechts ge deeltelijk op den grondprijs drukken. Bij behoud van de bestaande werk- en constructiewijze kan een besparing op de bouwkosten practisch niet meer worden verkregen. Een waarlijk economische bouw wijze zal moeten worden gevonden in een constructiesysteem, waarbij zooveel moge lijk vooraf gereed gemaakte onderdeelen op het werk worden gemonteerd; in uit voering dan bij massabouw in continube drijf. Voor een door de Commissie noodzakelijk geachte ordening zal allereerst noodig zijn het scheppen van een wettelijke bevoegd heid voor Gemeentebesturen om onnoodi- gen woningbouw tegen te gaan. Ter voor lichting bij deze ordening zullen plaatselijke commissies van advies noodig zijn, welke commissie wellicht later tot organen met een zekere zelfstandigheid kunnen uit groeien. Gerationaliseerde bouwbedrijven, wer kende als semi-overheidsbedrijven, welke geen winst mogen beoogen, dienen te wor den gesticht. Maatregelen worden aanbevolen ter voorziening in de behoefte aan kapitaal. Ten slotte werd er nadrukkelijk op ge wezen, dat maatregelen, waardoor bespa ring op de kosten van woningen kan wor den verkregen, alleen dan practische be- reekenis hebben, indien ze tot uitdrukking komen in de huur. Zulks is selchts gewaar borgd. wanneer de exploitatie plaats vindt met uitsluiting van winstbejag en op grond daarvan dient dus de exploitatie van goed- kooper arbeiderswoningen zooveel mogelijk te geschieden door woningbouwvereenigin gen en gemeenten. Daarna werd gelegenheid gegeven over het rapport van gedachten te wisselen. Een afgevaardigde van de W.B.V. „Het Oosten" te Amsterdam merkte op, dat het rapport te weinig rekening houdt met groote gezinnen en de minimum-eischea te laag heeft gesteld.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1