Langs het Parlementarisme naar het Bolsjewisme. Een nieuwe „Anny Ondra'-film WI1TE LOI HARMONIE IN DE FILMSTUDIO 7Tïle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Juli 1936 Derde Blad No. 23395 Moskou's nieuwe systeem in Europa. VISSCHERIJBERICHTEN. ^MJN/T IN UITHD^j SPREEKCEL. Het goud-dorado „Donogoo Tonka" —O——— Men schrijft ons uit Genève: Moskou heeft een nieuw systeem, om Europa te doordringen: „de volksfronten". Het bolsjewisme wil langs den parlemen tairen weg Europa veroveren. In Spanje is het begonnen. Hier heeft de oneenig- heid der burgerlijke kringen de overwin ning van het volksfront bij de verkiezin gen mogelijk gemaakt en nauwelijks was deze zege behaald, of de agenten van Moskou begonnen 't land te overstroomen, vergezeld van die misdadige elementen, die al twee jaar vroeger het land geterro riseerd hadden. Een mengsel van bolsje wistische en anarchistische methoden be- heerscht tegenwoordig Spanje en de vraag wordt dagelijks dringender, wanneer Mos kou zal triomfeeren. Het tweede land, waar de proefneming der volksfronten met succes kon worden herhaald, is Frank rijk. Men kent de gebeurtenissen, die den Intocht der regeering Léon Blum hebben begeleid, en die voor de heele wereld zichtbaar, van Moskou uit zijn gedirigeerd. Terwijl nu in Spanje de linksregeering reeds tegenover een chaos staat, en ermee moet rekenen, dat alle wetten, waarmee ze het land overstroomt, slechts op 't pa pier zullen blijven, vooral omdat de ter reur dagelijks sterker om zich heen grijpt, gelooft Léon Blum voorloopig nog, dat hij en zijn medewerkers tenslotte in staat zullen zijn, de uiterste stroomingen in het land de baas te kunnen worden. In de naaste toekomst zal het blij ken, of het volksfront in Frankrijk niet, evenals in Spanje, „de wegberei der van 't bolsjewisme" is. Ook in Bel gië worden na een eerste mislukking de bemoeiingen, om een volksfront op te richten, hernieuwd, waarbij is vast te stellen, dat met dezelfde methoden wordt gewerkt, als in Spanje en Frankrijk. Maar ook in andere landen zetten acties voor de oprichting van een volksfront in, die uit gelijke bron nen komen. Zoo bijvoorbeeld in Oos tenrijk, waar onder dezelfde leuzen radicale elementen zich hebben willen vereenigen, om de macht in handen te krijgen. Maar het is niet alleen het continent, waar Moskou door de parlementen den weg voor het bolsjewisme zoekt vrij te maken, óók Engeland blijft van deze plan nen niet verschoond. Larry Pollit, de se cretaris-generaal van de communistischs partij in Groot-Brittannië heeft pas dezer "dagen verklaard: „Nog nooit is er een ge schikter oogenblik geweest, om de natio nale regeering ten val. te brengen, dan nii". Deze woorden van dén communisti- schen leider in Engeland zijn niet geheel zonder grondslag. Want zijn partij, aange vuurd door het voorbeeld, der Spaansche en Fransche genooten, 'streeft er met alle krachten naar, ook In Engeland een volks front te propageeren. H.et eerstvolgende doel is, om de Labour Party met commu nistische functionarissen te vermengen. Hoewel de Labour Party- al verscheidene malen een ineensmelting met de commu nistische partij van de hand heeft gewezen, stellen dé communisten toch telkens weer dezen ejsch, vooral binnen de vakvereenigingen. In verschillende or ganisaties zijn ze al naar voren gedrongen. Zoo werd onlangs tot voorzitter van het zeer belangrijke „Verbond der bergarbei- ders van Zuid-Wrles", de leidende Engel- sche communist A, Horner gekozen; ver der zijn de Engelsche vakvereeniging der mechanici en het Nationale Verbond der arbeiders uit de schoenen-industrie voor standers van een opname der communis tische partij in de Labour Party. Op de cultuur-bolsjewistische ljjn maken de com munisten eveneens vorderingen. Alarmee- rend is in het openbaar, de uitwerking van het feit geweest, dat het .studenten-parle ment der universiteit Oxford, de „Oxford- Union", het besluit heeftgenomen, géén vlag, behalve de roode te erkennen. Gelijktijdig ontplooien de communisten een, tegen het bestaan 'van den Engel- schen staat gerichte, crimlneele werk zaamheid van grooten omvang: een do zijn zware communistische sabotage-han- delingen op Engelsche oorlogsschepen bin nen nauwelijks een half jaar spreken een duidelijke taal, In de kolonies en man- daatsgebieden van Engeland is het bolsje wisme eveneens met zichtbaar succes aan 't werk. Op deze gebeurtenissen wordt door Lord Queenborough, bekend politicus en conser- catief parlementslid, in een opzienbarend dagbladartikel gewezen, waarbij hij uit eenzette, dat Engeland in gevaar voor het bolsjewisme is. Tevens wees hij op de com munistische pogingen, om leger, marine en luchtmacht te ondermijnen. Lord Queen- bourough verlangt, dat Engeland vastbe raden tegen het bolsjewisme zal optreden. Hij schildert de verschillende aanvallen van het bolsjewisme op de Europeesche orde: den voorstoot In Duitschland, de raden-heerschappij in Hongarije, de re volte in Spanje in 1934 en den nieuwsten algemeenen aanval op Spanje en Frank rijk. Als voorbereiding voor de bolsjewizee- ring van Europa kenteekent Lord Queen borough Moskou's volkenbond-politiek. De Liga is, zoo zegt hij, van haar waar doel ontvreemd. In plaats een instrument van den vrede te zijn, schijnt ze zich tot een instrument van den oorlog te hebben ont wikkeld. Eens heeft de hoop bestaan, voor al na de late toelating van Duitschland tot den raad, dat de groote naties teza men met hun kleinere broeders eens voor altijd hun twisten en oneenigheden zou den bijleggen en de oorzaken van verbit tering en vrees uit den weg ruimen. Het, na zonderlinge geheime zittingen in Ge nève toetreden van Sovjet-Rusland, dat door zijn commissaris van buitenlandsche zaken Lltwinoff is vertegenwoordigd, schijnt het heele doel van den bond ver anderd te hebben; zijn leden zijn klaar blijkelijk steeds meer onder Lltwinoff's beheerschenden invloed geraakt. De in verwarring gekomen volken, zegt Lord Queenborough verder, zijn steeds dichter naar den afgrond gedrongen, die naar het bolsjewisme leidt. De vertegenwoordigers van Frankrijk. Tsjecho-Slowakije, België en Roemenië hebben om dezelfde redenen militaire verbonden gesloten. Het politieke evangelie, waarvoor ze opkomen, schijnt ook uit de bolsjewistische conceptie af komstig te zijn. In Midden-Europa is, al dus schrijft Lord Queenborough, alleen Duitschland een vaste rots tegen de doel einden der in Moskou, Parijs, Praag troo- nende bolsjewisten. Deze uiteenzettingen van Lord Queen borough hebben sterk de aandacht getrok ken, want ze toonen den gemiddelden En- gelschman, die door den nieuwen voor spoed tevreden en zorgeloos is geworden, duidelijk, dat ook het eilandenrijk voor de wereldomspannende plannen van Moskou niet meer veilig is. PKAAIRAPPORT HR. MS. „NAUTILUS". 1 Juli. Op 56 gr. 7' Nbr. en 0 gr. 9' Ol. SCH. 284, 70 kantjes. Op 56 gr. 1' Nbr. en 0 gr. 9' Wl. KW. 160, 8 kantjes. Alles wel. HET FILMCONGRES TE DRESDEN. Ter gelegenheid van het Congres der Duitsche Reichsfilmkammer, dat van 7 tot 10 Juli in Dresden zal worden gehouden en waarbij meer dan duizend directies van bioscooptheaters aanwezig zullen zijn, is een groot opgezet en interessant pro gramma opgesteld. Zoo zal o.a. in een feestelijke voorstelling in „Capitol" de première plaats hebben van de Ufa-film „Slotaccoord" met o.a. Willy Bingel, Lil Dagover, de kleine Peter Bosse e.a. in de hoofdrollen. Deze gala-première, waarvoor men op de beste Duitsche film op het oogenblik, beslag heeft gelegd, zal o.m. worden bijgewoond door den president der „Reichsfilmkammer" ex-minister prof, dr. Lehnich. 0 MOZARTDAG TE NOORDWIJK AAN ZEE. Zondag a.s. houdt de Nederlandsche Mo- zartgemeente haar jaarlijkschen Mozartdag in het Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee Op het ochtendconcert worden uitgevoerd Beethoven's Strijktrio in D dur (op. 8), Mo zart's „Te Deum" (K. V. 141) en Mozart's strijkkwartet D gr. t. (K. V. 575). -o- WEEKBLADEN. „Nederland bouwt wegen" is hel eerste artikel, verlucht met een aantal fraaie foto's dat we deze week in de Wereldkroniek aantreffen. De Filmwereld is gewijd aan Koenigsmark. Sprint schrijft over het Olympische tref fen van het Intern. Ruitercorps. DE DUINWATERTARIEVEN. Een lezer betuigt zijn volle instemming met het ingezonden stuk van dr. Koch, waarin deze verlaging der duinwatertarie ven bepleit. Deze inze'nder meent te weten, dat de gemeente wel de grootste aandeel houdster is, doch niet over de grootste helft der uit te brengen stemmen beschikt. Deze veronderstelling is onjuist. Het aandeelenkapitaal der N.V. Leldsche Duin watermaatschappij bedraagt f. 450.000. waarvan de gemeente blijkens de begroo ting 1936 f. 441.000 in haar bezit heeft. DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED. RHEUMATISCHE RUGPIJN NU ABSOLUUT VERDWENEN. „Ik wil graag dat U weet wat ik aan Kruschen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheuma- tische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens op zitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren dat, voordat ik mijn vijfde dosis 'had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder dien verschrikkelijken pijn. Ik heb Uw wonderbaar middel altijd bij mij, en ik ben overtuigd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roe men, en telkens als zich de gelegenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed veront reinigt. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dikwijls oorzaak is van rheu- matische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoer organen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze volkomen en geregeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheuma- tische pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.70 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- kipg de naam Rowntree Handels Maat- sohappij, Amsterdam voorkomt. 6051 (Ingez. Med.) Bedenk, dat het zeewater niet alleen honderd meter, maar ook tien meter uit de kast de gewenschte afkoeling geeft. O feling het einde afwachtten. En temidden van deze wanhopenden, die ééne figuur in smoking, aan de piano zittend. Hij speelde en speelde.hij speelde een lied uit z'n geboortestad Weenen, een lied, dat Weenen beter weergaf dan de beste geleerde voor dracht. Zacht en melancholiek zong hij. Hij wachtte met gratie op den dood, zon der jammeren, zonder vertwijfeling.... Willi Forst in de film „Atlantic". Onverge telijk! Dit is al weer 6 jaar geleden. Toen stond al vast, dat een ster van 6root formaat in opkomst was. Als tooneelspeler kwam Willi Forst naar Berlijn. Hij kwam uit Weenen, zooals zoo veel groote voorgangers. Het tooneelspel lag hem in 't bloed. Als student reeds figu- .reerde hij te Weenen in het Carl Theater en in z'n dilettantenvereeniging nam hij al de rol van Striese uit „De Sabijnsche Maagdenroof" voor zijn- rekening. Maar Berlijn zou hem pas de groote kans geven, maar niet de kans, die Forst zich dacht, niet het tooneel, maar de film wees hem zijn weg aan. Zoo was het reeds met Joseph Kainz en Paula Wessely gegaan. Toch was Forst al in Weenen met de film bekend, al was het toen nog de stomme film („Café Electric" en „Oh, du lieber Augustin"). Ook in Berlijn begon hij met enkele min der bekende stomme films. Neen, de groote kans bood hem pas de geluidsfilm. Hij heeft haar gegrepen! „Atlantic" vormde de eerste tree van de ladder, welke hem naar den roem moest voeren. Het waren uit sluitend films van het luchtige, geestige genre, waarin zijn talenten tot ontplooiing kwamen. Bekend zijn nog steeds „Zwei Herzen üi 3/4 Takt", „Der Herr auf Bestel- lung" en „Der Raub der Mona Lisa". In elke film zag men Forst als nóg grooter, nóg veelzijdiger artiat en men vroeg zich reeds af, of voor hem wel een grens van kunnen bestond. Insiders begrepen, dat Forst's aangewezen weg naar de regie voerde en zij kregen gelijk. Eerst moest Forst als regisseur in eenige belangrijke films zijn meesterschap toonen, voordat hij ook als filmacteur zijn kansen kreeg in serieuzer werk („So endete einde Liebe". „Koenigswalzer"). Zoo bereikte hij in slechts weinige jaren, wat hij nu is, zoowel in spel als in regie: een veelzijdig kunste naar! Zijn eerste groote regie-film wettigde het in hem gestelde vertrouwen. Wie her innert zich niet meer de Schubertfilm .Leise flehen meine Lieder"? Forst toonde ons Weenen, zooals hij alleen dat kan, zender Stephanstoren of Prater, zonder gezellige wijnfuiven in „echt" Weensche café's, zooals Weenen ons steeds voorgezet wordt. Daarna kwam „Maskerade", nóg beter, nóg bekender. Zijn keuze van spelers kón niet beter; werd het niet een triomf voor Paula Wessely en Adolf Wohlbrueck? Adolf Wohlbrueck. tot voordien vrij onbe- MYRNA LOY, CLARK CABLE EN JEAN I IN „VROUWOF Het succes van een film hangt voor een belangrijk deel af van den „kameraadschap- pelijken geest" van de sterren, die er de hoofdrollen in spelen, te oordeelen ten minste naai' hetgeen de meest populaire filmsterren ons daarover vertellen De drie kameraden zijn ditmaal: Clark Gable - de echtgenoot; Myrna Loy - zijn vrouw; Jean Harlow zijn secretaresse. „Ieder van ons." zegt Jean Harlow, „beseft ten volle, dat één rol alléén de film niet kan dragen. Het succes van een film hangt af van den kameraadschapsgeest tusschen alle spelers, die hun beste talenten moeten geven". Myrna Loyy spreekt er als volgt over: „In de films, die voor mij het meest succesvol waren, heeft ieder acteur of ac trice, iedere technicus, cameraman, ge luidsingenieur en electricien in de beste harmonie weten samen te werken." kend, door Willi Forst ontdekt en sinds dien een graag geziene figuur op het doek Zijn populariteit getuigt van Forst's scherpe filmoog. „Maskerade" plaatste Forst in de rij van 's wereld beste regisseurs. Een „Forst-film is een begrip geworden en tegelijkertijd een eersteklas merk op de internationale film- markt. Doch Forst bleef niet stilstaan. „Mazur ka" ligt nog versch in het geheugen. Een boulevardroman, doch zóó fijn uitgespon nen, zóó menschelijk weergegeven, dat het uitgroeide tot, een kunstwerk van groot caliber. En ook hier triomfeerde Forst's keuze van spelers. Pola Negri! Waar geen mensch meer in geloofde: een glorius rentreée. En nu komt Forst's „Opus 4": „Allotria", de film, die naar haar glorieuze ontvangst IARLOW. DE DRIE HOOFDVERTOLKERS SECRETARESSE". En nu Clark Gable: „De sfeer, die men schept door het feit, dat één groote, gelukkige familie harmo nieus samenwerkt, dient niet alleen te be staan tijdens het dagelijksche werk. Zij dient ook te heerschen tijdens vriend schappelijke gesprekken gedurende de pau zes, en zoowel de stars zelf als de regis seurs, maar ook het laatste rad aan den personeelswagen moeten ervan doordron gen zijn." De bevestiging van deze gezichtspunten wordt gevonden in de Metrofilm „Vrouw. of Secretaresse", die ook binnenkort hier te zien zal zijn. „Van ons drieën kan ik mij het gelukkigst prijzen," zegt Gable, „omdat geen manne lijke hoofdi rispeier zich twee charmantere vrouwen kan indenken dan Myrna als z'n filmvrouw en Jean als z'n secretaresse!" in de groote Duitsche steden begin Sep tember in ons land zal draaien. Vol ver trouwen zien wij deze nieuwe Forst-film tegemoet, wanthet moet een „Forst cocktail" zijn van liefde, levenslust en scherts, geserveerd door Jenny Jugo. Adolf Wohlbreuck, Renate Mueller. Heinz Rueh- mann, Hilde Hildebrand, Heinz Salfner e. v. a. en „gemixt" door Willi Forst. o GOLDDIGGERS VAN 1937". „Golddiggers van 1937" met Dick Powell in de hoofdrol, zal in het begin van den herfst in productie komen. Het ligt in de bedoeling deze nieuwe „Golddiggers" te baseeren op het tooneelstuk „Sweet My stery of Life". VA* WET WILLI FORST EN ZIJN CARRIÈRE. Wij herinneren ons die scène nog zoo duidelijk! Zij speelde zich af in de mu zieksalon van een oceaanstoomer, die door een ijsberg geramd, reddeloos verloren was. Er waren er, die luid jammerden en kerm den en weer anderen, die in stille vertwij- O Nóar aanleiding van de film „Vrouw of Secretaresse" Van een sprookje, dat werkelijkheid werd VICTOR STAAL EN ANNY OND Men zal zich nauwelijks kunnen voor stellen, dat een héél tooneelstuk om een land draait, dat op de hééle aarde niet te vinden is! En toch is dit het geval. In het middelpunt van de film, die onder regie van Reinhold Schünzel, in Neubabelsberg is opgenomen, staat een onbekend dorado, dat ergens in het verre Zuid-Amerika zou liggen. Dit goud-dorado heet: „Donogoo Tonka", dat tóch blijkt te bestaan. Zoo luidt ook de titel der film. Het is een spannende en vroolijke handeling, die door Reinhold Schünzel, naar het beroemde tooneelstuk Van Jules Romains voor de film bewerkt is. Het boeiende gegeven wordt niet in een RA IN „DONOGOO TONKA". serie zakelijke, nuchtere, droge opnamen opgediend, doch in bonte bewegelijke beel den, vol van afwisseling, die frissche, leven dige werkelijkheid weergeven en kostelijke invallen toonen. Uit hét geheel spreekt een gezonde, verfrisschende humor. Naast Anny Ondra zien wij een nieuw gezicht in den persoon van Viktor Staal. Verder werden nog geëngageerd Paul Bildt, Heinz Salfner, Aribert Wascher, Oskar Sima, Rudolf Platte enz. Zij allen zullen onder de be proefde leiding van Schünzel zeker het hunne bijdragen tot het. welslagen van deze nieuwe „Anny Ondra-film", die algemeen met veel belangstelling begroet is!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9