LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 Juli 1936 IAAT/TEJEEMCHTIN STADSNIEUWS. Bij Zomerkleeding RECHTZAKEN BINNENLAND. VISSGHERIJBERICHTEN. SPORT. 8EURS0VERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 759. Hedenmiddag 3 uur: 760. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand: 768.2 te La Coruna. Laagste stand: 746.3 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 4 Juli: Meest matige. Zuidelijke tot Westelijke, later krimpende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eeniee regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. Over IJsland kwam een nieuw daalgebied den depressie-toe stand versterken, zoodat zich op het oogen- blik daar de kern van het omvangrijke lage drukgebled bevindt Over Spanje nam de hooge druk wat toe. Onder invloed van de depressie blUft het weer over de Britsche Eilanden onze om geving en het grootste eedee'te van Frank rlik. zwaar bewolkt en regenachtig. De Westelijke luchtstroom drong ook tot Dultschland en Polen door waar zij met vrij zware onweders de warme lucht ver drong en flinke afkoeling bracht. Ook over Zuid-Scandinavië is het koeler, al wordt rond de Botnische Golf nog een vrii hooge temperatuur aangetroffen. Er is in den ten onzent heerschenden weerstoestand nog geen verandering te wachten. NATIONALE WONINGRAAD. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windrichting: Z.Z W. Windkracht: krachtig Temperatuur in graden Celsius: 16. Algemeene weerstoestand: zwaar be wolkt na regen. Londen (Croydon)resp. Z.W., matig. 16, regenachtig. Berlijn: resp. Z.W.. matig 17, lichte regen. Marseille: resp. W.N.W.. matig 19 mooi zonnig weer. Genua: resp windstil. 22, mooi weer, zwaar bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm 14'/i gr. C. (58 gr. F.). 12 uur 'smldd 15 gr. C. (59 gr. F.). 3 uur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 2 u. 09 min.; nam. te 2 u. 31 m. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 's Middags 12 uur: 19 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 9.53 n.m. tot 4.16 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 3 Juli op: 20 u. 36; onder: 3 u. 14. behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon, inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en den zoo pijnlijken zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en, 25 ct. 6045 (Ingez. Med.) EX-REDACTEUR VAN „VOLK EN VADERLAND" VRIJGESPROKEN. Het gerechtshof te Amsterdam sprak vandaag den ex-redacteur van „Volk en Vaderlapd", mr. S. van Lunteren, vrij van de hem ten laste gelegde overtreding van de auteurswet en bevestigde met dit arrest het vonnis van de rechtbank te Utrecht. Verdachte had in genoemd blad van 2 Maart 1933 een vertrouwelijke circulaire van het R.K. Werkliedenverbond opgeno men. De voorzitter van het verbond had deswege een klacht Ingediend. De procureur-generaal had 50 boete gerequireerd. o EX-GEMEENTEVELDWACHTER Twee maanden gevangenisstraf opgelegd. Het hof te Amsterdam bevestigde van daag het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij de vroegere gemeente veldwachter van Vinkeveen wegens ver duistering en mishandeling tot twee maan den gevangenisstraf is veroordeeld. In 1932 had hij geld, dat hij als belasting deurwaarder had geïnd, ten eigen bate aangewend. Verder had hij een bewoonster van Vinkeveen met een gummistok mis handeld. De procureur-generaal had eveneens be vestiging van het vonnis gerequireerd. JAARVERGADERING TE LEIDEN. De Nationale Woningraad, Algemeene Bond van Wonlngbouwvereenigingen houdt vandaag en morgen in de Stadsgehoorzaal zijn jaarvergadering. De vergadering werd o.a. bijgewoond door de wethouders van Stralen en Ver- wey, den heer Kiers, inspecteur der Volks huisvesting in Zuid-Holland, den directeur van Gemeentewerken, den heer Blaauw, den heer v. d. Drift als vertegenwoordiger van het Dept. van Sociale Zaken, den heer lr. Westra. wnd-directeur van het Bouw en Woningtoezicht en Jhr. dl'. Jonge van Ellemeet, voorz. van het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw. Zoowel de hall als de groote zaal zijn feestelijk met groen en bloemen versierd. De voorzitter, mr. dr. G. van den Berg, sprak een openingsrede uit, waaraan 't vol gende is ontleend. Het vraagstuk der volkshuisvesting is zoo zeer vervlochten met tal van maatschap pelijke problemen, de moeilijke tijdsom standigheden maken vele onderdeelen der mate gecompliceerd, dat het geheele ge bied der Volkshuisvesting bijna niet meer door één persoon kan worden overzien. Dit is het moeilijkste, maar ook het schoonste terrein van sociale werkzaamheid; want 't is het allerbelangrijkste. Hier ligt het aan grijpingspunt voor de bestrijding van tal van maatschappelijke euvelen. De invloed eener goede volkshuisvesting op aard en wezen der bevolking is nauwelijks te over schatten. Men denke aan de tegenstelling tusschen het landelijke ééngezinshuis en 't menschenpakhuis in een stedelijke krot- tenachterbuurt. De Landsregeering moge in den loop der jaren met een gerust geweten millioe- nen ten bate van de volkshuisvesting be steden. Dit geld zal wederkeeren. De kos ten mogen op dit terrein geen belemme ring zijn. Bovendien, lang niet alle hervor mingen op dit gebied brengen kosten met zich; zelfs zijn er allernoodzakelijkste hervormingen, welke voor de publieke kassen groote directe besparingen ten ge volge zullen hebben, zooals: de herziening van het Ontelgeningsrecht, met als alge meene maatstaf, dat voor de waardebepa ling van het te onteigenen goed slechts de gebruikswaarde in aanmerking komt. Het hoofdprobleem der Volkshuisvesting is: het verkrijgen van goede en tevens goed- koope woningen. Ten gevolge van de bestaande onteigeningswetgeving zijn de huren aanzienlijk veel hooger dan noodig is. Wijziging der waardebepaling bij ont eigening is urgent. Door vergoeding slechts van de gebruikswaarde der gronden ge schiedt niemand onrecht. Integendeel, thans geschiedt er een maatschappelijk onduldbaar onrecht. De burgerij brengt jaarlijks haar millioenen-cijns op. teneinde een arbeidsloos inkomen in den meest ha- telijken vorm aan een kleine groep grond speculanten te verschaffen. Zoolang sla- pend-rijk-worderi als 'geoorloofd wordt beschouwd, is het huren- en het woning vraagstuk onoulosbaar. Onze cultuur is thans ver genoeg voortgeschreden en het sociaal geweten voldoende wakker geschud om mogelijk te maken wat reeds een Van Houten een halve eeuw geleden wensohte, Door zulk een hervorming zal tevens een einde worden gemaakt aan zeer betreurens waardige nevenverschijnselen, symptomen van een ernstige sociale ziekte, o.a. dit. dat sommige gemeenteraden voor een deel be staan uit lieden, die rechtstreeks of indi rect bij grondspeculatie zijn betrokken. De Woningraad heeft in de periode, sa menvallend met sprekers voorzitterschap, (gedurende 12 jaar) de wind niet mee ge had. De na-oorlogsche iaren brachten steeds meer nieuwe moeilijkheden. Thans is de crisis bereikt. Niemand kan in de toekomst zien, maar het staat, helaas, wel vast, dat althans de eerstkomende jaren voor staat, volk en volkshuisvesting nog uiterst moeilijk zullen zijn. Dit behoeft ge lukkig echter niet te beteekenen, dat men de vervulling van wenschen en verlangens op het gebied der volkshuisvesting tot be tere tijden zal moeten uitstellen. De over tuiging wint veld, dat Juist crisistijden zlcji eigenen tot het uitvoeren van groote wer ken van blijvend nut. Mooiere wérken nu, van blijvender nut dan die op het gebied der volkshuisvesting, zjjn niet te vinden. Laat ons trachtten, aldus besloot spr., door een groote, gemeenschappelijke kracht inspanning alle nog bestaande krotten, en onvoldoende woningen in een betrekkelijk klein aantal jaren op te ruimen en door goede woningen te vervangen. (Applaus). Namens de commissie van ontvangst werd het woord gevoerd door den heer De Jong, die allen een hartelijk welkom toe riep en dankte voor de bö' de voorberei ding van de zijde der autoriteiten onder vonden medewerking. O.a. werd deze zaal door den Gem. Plant soenendienst zoo keurig versierd. (Ap plaus). De heer De Jong eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor het welsla gen van het Congres. De voorzitter dankte met 'n enkel woord voor' de voorbeeldige voorbereiding. De secretaris, de heer J. Bomnjer, deelde mede dat aan het tijdschrift „Volkshuis vesting en Stedenbouw" maandelijks een afzonderlijk orgaan zal worden toegevoegd dat speciaal beoogt voorlichting te ver strekken aan leiders van woningbouwver- eenigingen. Leden van den Nat. Woning raad ontvangen dit orgaan gratis. Aan het jaarverslag over 1935 van den secretaris, den heer J. Bommer ip het vol gende ontleend: Ook in het afgeloopen Jaar ging de averechtsche .productie van woningen door particulieren ongehinderd voort. Op nieuw terrein werden niet minder dan 41.749 particuliere woningen gebouwd Hoewel de huren dezer woningen over het algemeen lager zijn dan die van soortgelijke be staande woningen, zijn de woningen groo- tendeels toch niet van de soort, waaraan nog steeds behoefte bestaat Van deze laat ste soort woningen, n.l. woningen, welke aan redelijke eischen voldoen en deson danks te verhuren zijn tegen prijzen, welke de draagkracht van het grootste deel der arbeidersgezinnen niet te boven gaan ziin er maar weinig tot stand gekomen. De woningbouwvereenigingen, die in staat zijn dergelijke woningen te bouwen, ontvingen slechts in beperkte mate de daarvoor nood zakelijke medewerking der overheid. Het gevolg was, dat de woningproductie door vereenigingen van 4.127 in 1934 terugliep tot 2.978 woningen in 1935. De verhoudingen op de kapitaalmarkt waren in het afgeloopen jaar zoodanig, dat bouwvereenlgingcn en gemeenten voor de financiering van bouwplannen vrijwel ge heel waren aangewezen op het verkrijgen van rijksvoorschotten ingevolge de Woning wet. De Regeering bleek evenwel slechts op beperkte schaal voorschotten te willen ver- leenën. Gedurende de laatste tien jaren werden aan rijksvoorschotten de volgende bedragen toegekend In 1926 rond f. 5.825.000— 1927 f. 12.544.000. 1928 f. i, O O O rO CC -f' 1929 f. 17.126.000.— 1930- a f. 18.132.000— 1931 f. 8.587.000.— 1932 f. 3.353.000.— 1933 f. 9.621.000— 1934 f. 4.887.000— 1935 f. 4.555.000— Uit. deze cijfers blijkt opnieuw, dat de uit-. voe «ng van de flnanciëele paragrafen van de Woningwet thans veel beperkter is dan in de jaren, aan den wereldoorlog Vooraf gaande, hét geval was. In 1912, 1913 en 1914 werden resp. rond f. 6.600.000 f. 8 900.000 en f. 12.800.000.aan rijksvoorschotten toegekend. Ten opzichte van de huren van vereenl- gings- en gemeente-woningen is de stand van zaken momenteel aldus, dat men kan zeggen, dat dank zij verschillende Regee- ringsmaatregelen, in veel gevallen voor de met rijkssteun ingevolge de Woningwet ge bouwde woningen belangrijke huurverla- gingen ziin tot stand gekomen. In een aan tal gevallen, welke zich met name in de groote steden Voordoen, is deze huurverla- glng evenwel nog onvoldoende. Voor de vereenigings- en gemeentewonin gen, welke zonder rijkssteun gebouwd zijn, is het hurenvraagstuk dringender dan ooit. Tot dusverre heeft de Regeering voor deze wo igen geen maatregelen getroffen. Zi1 zulltn naar onze meening evenwel niet kunnen uitblijven. Het aantal aangesloten corporaties ver minderde met twee en bedraagt thans 392, omvattende 41,436 woningen. Ondanks de verlaging der contributie, waartoe in de jaarvergadering van 1934 besloten werd. sluit de rekening over het afgeloopen jaar met een bedrag saldo van f. 1.610.85. De begrooting voor 1936 is sluitend en be loopt een bedrag van f. 12.000.—. o DE ZIEKE BRANDWACHTS TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen is de toestand van de brandwachts, die gisteren in het Bin nengasthuis te Amsterdam ter observatie zijn opgenomen, als gevolg van het in ademen van vergiftigde dampen door het breken van een flesch met salpetetz'uuï, zeer goed. CRISISHEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de prijs van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de week van 5 tot en met 11 Juli vastgesteld op f. 0.90 per K.G. AANBESTEDING. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat heeft heden aanbesteed het maken van wegverhardingen op den rijks weg No. 4, gedeelte Amsterdam-Sassen- lieim tusschen den Kruisweg en den Benne- broekerdwarsweg. met bijkomende werken. Hoogste inschrijfster: N.V. Kraayen- veld's Aanneming Maatschappij en A. Hof man Pzn., te Heemstede voor f. 229.000; laagste inschrijver. B. Bruil Jr. te Vianen, voor f. 174.000. BRAND IN EEN CAFÉ TE EINDHOVEN. Man en vrouw ernstig gewond. Om half drie vannacht is brand uitge broken op de bovenverdieping van het café van den heer J. Vlemmings aan de Rooster- laan te Eindhoven. De brand nam zulk een afmeting aan, dat de bewoners, een man en eefn vrouw, in nachtgewaad het perceel hebben moeten ontvluchten. Zij zagen zich genoodzaakt uit het venster van de eerste verdieping naar beneden te springen, 'waarbij de vrouw ern stige inwendige kneuzingen opliep. Zij werd naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht De man had vele brandwonden bekomen en was er zoo ernstig aan toe. dat hij even eens naar het ziekenhuis werd vervoérd. Men vreest voor zijn leven. De brandweer wist het vuur tot de bovenverdieping te be perken. Daar zijn de slaapkamers grooten- deels uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. BEKENTENIS INZAKE BRANDSTICHTING AFGELEGD. De politie te Amsterdam heeft het onder zoek naar de oorzaak van den brand in de sigarenwinkel „Favorite" aan den Kamper foeliewég in Noord, welke Dinsdagavond uit gebroken is, met succes voortgezet. De 22-j. pleegzoon van de eigenares werd aan een streng verhoor onderworpen hetgeen tot resultaat had, dat de jongeman een volle dige bekentenis aflegde. Hij gaf toe dat hij den brand gesticht had en het overval-ver- haal doot hem was verzonnen. AFSCHEID MR. DR. C. J. H. SCHEPEL. In de hedenochtend gehouden zitting van her Hoog Militair Gerechtshof heeft de plaatsvervangend president van het hof, mr, E. Jellinghaus; alvorens tot de behandeling van de gewone rolzaken over te gaan, in tegenwoordigheid van mevrouw mr. Schepel, de beide zoons en familiele den, alsmede van vele belangstellenden, leden der balie, enz., een rede gehouden, waarin hij, namens het hof, afscheid nam van mr. dr. C. J. H. Schepel, wien wegens ziekte op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. Mr. Canters Cremers sprak namens de balie. VERDUISTERING VAN F. 6000 TE HAARLEM. De voorzitter der Haarlemsche centrale spekzouterlj heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van ruim zes duizend gulden, ten nade'ele van deze cen trale. In verband hiermede is de penning meester, de 50-jarige grossier In vleesch M., aangehouden en in bewaring gesteld. M. heeft bekend, dat hij de laatste vier Jaar telkens bedragen ten nadeele van de centrale, tot een totaal bedrag van ruim zesduizend gulden, heeft verduisterd. Hij heeft het geld voor zijn gezin gebruikt. o VERMISTE KANOVAARDERS. Uit Alkmaar wordt de vermissing gemeld van de minderjarige Gr. Th. Kortbeek en Maria Ch. A. Logger. De jongelui zijn Woensdagavond te half elf per kano ver trokken om langs de Belgische en Fran- sche kust naar Engeland over te steken. De kano werd bij Noordhlnder bij Den Helder gesignaleerd, doch sedert dien heeft men niets meer van de jongelui vernomen. Men vreest, dat hen een ongeluk is over komen. o BRAND TE AALSMEER. Loods geheel door vuur verteerd. Hedenmiddag omstreeks 1 uur ontstond brand in een loods staande aan de Boeier haven van R. Dragt en Co. te Aalsmeer. De loods brandde tot den grond af. Eenige kano's en scheepsmateriaal wer den een prooi der vlammen De brandweer welke met 2 spuiten water gaf, slaagde er in den brand tot de loods te beperken. Êen en ander was verzekerd. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het afbranden van "verf met een benzine lamp. o ONVERANTWOORDELIJK AUTO BESTUURDER VEROORZAAKT ERNSTIG ONGEVAL. Gisternamiddag kwam te Voorst (Geld.) een personenauto uit Deventer, bestuurd door H. K., die naar later bleek on der invloed van sterken drank verkeerde, in botsing met een motorrijwiel bereden door F. O. uit Vaassen. O. sloeg met zijn motor over den kop en kwam in een sloot terecht. De autobestuurder K., waarschijn lijk bevreesd voor het politle-onderzosk, vluchtte uit den wagen en verdween in de weilanden bij de school te Empe. De man werd echter korten tijd later, onder een dichte haag verscholen, door den gemeen teveldwachter Wychers, teruggevonden en in het arrestantenlokaal ingesloten. In den door K. bestuurden wagen waren voorts nog gezeten D. W. en eenige dames, allen uit Deventer. Het motorrijwiel was totaal vernield. O. klaagde over inwendige pijnen; de inzittenden van de auto waren er met den schrik afgekomen. Korten tijd later is dezelfde auto, thans bestuurd door D. W„ opnieuw door Wy chers aangehouden, nadat het gezelschap intusschen nog een bezoek aan een café had gebracht. Ook W. bleek onder den invloed te verkeeren en het rijden leverde aldus gevaar voor den weg op. Ook hij werd ingesloten. Auto en motor rijwiel zijn in beslag genomen. obUeatlën Nederland en Nederlandse!*» Indië fractloneel iets lager werden afge daan doch oer saldo weken de koersen toch niet veel af bii die van gisteren. Op de locale aandeelenmarkt waren de Rubber- aandeelen Driishoudend. Amsterdam Rub bers. die od ongeveer het middenniveau van gisteren werd ingezet liepen later echter een kleinigheid terug Tabakken werden op kleine schaal verbande'd. Sumatra-aandeelen golden hier en daar iets lager. Deli-Batavia's, die bij de opening enkele punten beneden het vorige slot waren, konden zich tijdens de middaguren echter herstellen. Voor diverse Java-Tabaksaandeelen be stond een goede tendenz in verband met het feit, dat voor de Java-tabakken dit iaar vrij bevredigende prijzen worden bedon gen, waaraan gunstige verwachtingen wor den vastgeknoopt mét betrekking tot de winstkansen der betreffende maatschappij. In Scheep vaart-aandeelen ontwikkelde zich nogal eenige affaire. Suikeraandeelen bewogén' zich op den achtergrond. H.V.A.'s waren weinig ver anderd, doch prijshoudend. Enkele min der courante soorten werden wat hooger genoteerd. Industrieelen waren verwaar loosd. Op de Petroleumafdeeling bewogen Koninklijken zich op ongeveer het niveau van gisteren. Van de Amerikaansche soor ten werden Shell Unions een kleinigheid lager afgedaan. De Ameriaaansche markt had een kalm voorkomen. De Staalwaar- den golden meerendeels wat lager, De geldmarkt was heden weer ruimer. WISSELKOERSEN. Londen 7.37 (7.37 1/4). Berlijn 59.23 (59.22 1/2). Parijs 9.72 1/2 (9.73 1/2). Brus sel 24.82 (24.81 1/2)Zwitserland 48.04 (48.10). Kopenhagen 32.90 (32.92 1/2) Stock holm 33.— (38.02 1/2). Oslo 37.— (37.05). New York 1.46 3/4 (1.46 13/16). Madrid 20.20 (20.20). Praag 6.10 (6.12 1/2). Prolongatie 2 3/4—2 1/2. Reglstermarken 31 1/8 (30 3/4). Crediet Sperrmarken 16 1/8 (16 1/4). Effecten- sperrmarken 13 1/2 (313/4). Reismarken 41 (40 1/2), Bankpapier 373/4 (37). Tusschen haakies ziin de koersen van gisteren IJMUIDEN, 3 Juli 1936. Tarbot per kilo f. 1.180.96, tongen per kilo f. 1.050.81, zetschol per kist van 50 kilo f. 13, kleine schol 15.505.10, bot f. 6.102.90, schar f. 3.402.90, pieterman en poontjes f. 4.803.60, pietermannen f. 16—15 p. kist. VLAARDINGEN. 3 Juli. Binnengekomen de KW 38 met 10 last van 3 schepen. Maatjesharing groen f. 20.70 f. 21.90, idem jong f. 15.3015.80, idem grof f. 10.20—12.40. Men zie voor Nagekomen Berichten pa gina 2 van het 2e Blad. HET BEZOEK VAN DEN HERTOG VAN KENT. Groote belangstelling op Waalhaven. Prins George van Engeland, Hertog van Kent, die enkele dagen in ons land zal door brengen en morgen te Amsterdam de En- gelsche tentoonstelling zal openen, is he denmiddag om 13.22 uur met het vliegtuig van den Engelschen koning van het mili taire vliegveld Hendon bij Londen, opgeste gen voor de vlucht naar Waalhaven. Het vliegtuig, gemerkt G.A.D.D.D., werd bestuurd door den piloot van den Hertog, Fielden. Aan boord bevonden zich met den hertog, de stalmeester Lord Herbert, en den Inspecteur van politie Gilles. Er was groote belangstelling op Waalhaven. O.m. waren aanwezig: de Engelsche ge zant, sir Hubert Montgomery, en luitenant kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet, adju dant van H. M de Koningin, toegevoegd aan den hertog van Kent tijdens zijn ver blijf hier te lande. Ook werden opgemerkt de gemeente-se cretaris van Rotterdam, mr. Smeding, de adjunct-directeur van gemeentewerken, ir. L. J. van Dunee, de gemeentelijke haven meester op Waalhaven, de heer A. C. Stolk, en de hoofdcommissaris van politie, mr. Enthoven. Om 5 minuten voor 3 begonnen de sire nes te loeien en om precies 3 uur arriveer de het toestel op Waalhaven. De hertog vertrok daarna naar Rotterdam voor een bezoek aan museum Booymans. ROEIEN. JAPANNERS KANSLOOS TE HENLEY GESLAGEN. R. C. Zuerich en Leander Club in de finale om den Grand Challenge Cup. Vandaag werden te Hqnley de halve eind strijden om den Grand Challenge Cup ver- LEIDEN. 2 Juli. Veemarkt. Aangevoerd 441 runderen; 360 kalveren; 1063 schapen; 857 varkens. 35 Stieren 80—230, (schoon ge wicht) per K.G. 40—48 ct, stug; 115 Kalf- en melkkoeien 90—205. stil; 126 Varekoeien e.a. 85—150, stil: 165 Vette koeien 90—210, per K.G. 3857, vrij goed; Fokkalveren 9 14, vlug; 80 Vette kalveren 3075, per K.G 4268 ct., stug; 280 Nuchtere kalveren 49. vlug; 90 Vette schapen 1621. matig; Zuiglammeren 9—12!/!, matig; 64 Weide- schapen, matig; 909 Lammeren 6-9, matig: 393 Mestvarkens 13—24 stug; 464 Biggen 810, weinig handel; 4 Paarden; 6 Veulens; 22 Bokken en geiten 410, matig. Kaasmarkt 3 Juli. Aangevoerd 119 oartiien kaas Goudsche kaa; 99 Leidsche kaas 20 partijen. Ie soort Goudsche kaas f. 2021 50. 2e soort idem f. 1819. Ie soort Leidsche kaas f. 2023.50, 2e soort idem f. 1819 oer 50 K.G. Handel kalm. EODEGRAVEN. 3 Juli. Eierenvel ing B.P.K.V Aanvoer 13080 kiceieren nriis wit f.2 50—2.80 brum f. 2.70—2.90 eendeieren f. 22.20 per 100 stuks. Hanen 15—35 ct. oer stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 Juli. Groentenveiling. Eerstelingen per kist van 25 KG f. 0.88—f. 1. Drielingen f. 0.75—0.00. Eospeen per 100 bos f. 6.4Ó—7.30. Rabarber f. 2.30—2.59. Sla per 100 stuks f. 0.70—1.20. Eloemkccl I f. 3—7. LEEUWARDEN, Veemarkt 3 Juli. 55 Enter stieren 95—160. 147 Twsnter. stieren 160 tot 150 gld per stuk; 220 vette koelen U0—195, 36—54 cent Der kilo; 343 melk- en kalfkoeien 105—215 gld.; 20 pinken 50-105 gld.; 55 vette kalveren 17—58 gld.; 136 graskalveren 1438 gld.; 323 nuchtere kalveren 3P 50 gld. per stuk; 274 vette schapen 12—21 gld.; 85 weide schapen 9—16 gld.; 212 lammeren 49 gld. per stuk: 371 vette varkens 20—90 gld.: zouters 2834 gld 42 magere varkens 1540 gld.; 149 kleine biggen 7—11 gld.. per stuk: 21 bokken en geiten; 23 paarden, totaal aanvoer 2476 stuks. Zuivel: Sleutelkaas 11. Goudakaas 10—28, Edammer k"~s 10—28, aanvoer 3934 kilo; mijnboter 1,36 per kilo; veilingboter 1.32 1.29 per kilo. aanvoer 12/6, 1/12 vaten, com missie 55. Eierhandel: kipeiëren aangevoerd 20.000 roeid. Van de drie buitenlandscne achten I lUlo, prijs 2'b tot 3'/: ct. per stuk; handels- rita met, een Rncrelsfthe nlneor in He7.e halve c n ac +-.i- t a cc i»n^. die met een Engelsche ploeg in deze halve finales waren geplaatst, onderscheidde zich het meest de beroemde acht van de R. C. Zuerich, die de ploeg van de Tokyo Imperial University met niet minder dan zes lengten versloeg en de baan in den prachtigen tijd van 7 min. 9 sec. aflegde. De Engelsche Leander Club won met een lengte van de Amerikaansche acht van de Union Boat Club uit Boston. De Engelsche ploeg deed er echter 8 sec. langer over dan de Zwitsersche en de finale, waarin beide tegen elkaar uitkomen zal dan ook waar schijnlijk ten gunste van de Zuericher acht eindigen. AMSTERDAM. 3 Juli. Het vooruitzicht oo een vrijen Zaterdag werkte de affaire od de Amsterdamscbe Effectenbeurs nier in de h?"d. De omzetten waren heden dan ook weer biizonder klein doch de stemming was over het geheel ge nomen prijshoudend Voor Beleggings fondsen bestond aanvankelijk een eenies- zlns gedrukten tendenz. in zooverre de 4 prijs f. 0.45 tot f. 0.55 per kilo; eendeneieren aangevoerd 300 kilo, prijs 2'/! tot 2 3/4 cent per stuk; handelsprijs f. 0,35 tot f. 0.40 per kilo Pluimvee: 10 slachthanen f. 0.40 tot f 0 80 per stuk: 100 slachtkippen f 0.35 tot f,0.90 per stuk; 250 Jonge hanen f. 0.30 tot f. 0.75 per stuk; 50 piepkuikens f. 0.15 tot f.0.25 per stuk. Vereen, van Zuivelmaatschappijen: Edam mer kaas 20 plus 6>/e7, idem 40 plus 12',/ 13'/!, id volvet 12"/e13, Goudsche kaas 20 plus 6'/v7. Idem 40 plus 12>/e13; brood kaas 40 plus 16'/i17. Leidsche kaas 20 plus 6'/i7; stemming kalm. NOORDWIJKERHOUT, 2 Juli. Veiling De Eendracht". Aardbeien, zeer lage prijs f. 0.260.42 per slof. Tuinboonen f. 0.420.50 Krom- bekken f. 0.90. Doperwten f. 0.90—1.05. Peu len f.1—1.85. Bruine Capucijners f. 0.85, alles per zak van 10 KG. WESTLAND, 2 Juli. Westlandsche Bloe menveiling. Anjers f. 1.605 per 100; Plumosa 7—14 ct.; Sprengery 2-5 ct.; Gladiolen 9—12 ct. per bos; Gloxinia 1031 ct.; Sprengery 6— 15. ct.; Hangers-912 ct,; Bolbegonia 4—8 ct.; Geraniums 69 ct.; Fuchsia 46 ct. per pot.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3