TRIUMPH ORANJE HOTEL SOIREE - DANSANTE IO VIRGINIA CIGARETTES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 Juli 1936 Laat Uw smaak triomfeeren! SCHEEPSVERBINDINGEN. Noordwijk aan Zee lederen avond vanaf 8 uur Orchesfre „The Archibalds" uit de Majestic Bar, Rotterdam en de Riche Bar, Den Haag L. v. STERKENBURG TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand v Leiden het pact. teneinde tot universaliteit dezer Instelling te komen en de doeltreffendheid er van te verzekeren door een nauwkeurig onderzoek der regionale belangen. De vertegenwoordiger van Zweden, West man. sprak den wensch uit. dat de Volken bond de middelen zal ontwikkelen om den oorlog te voorkomen en verklaarde, dat zoolang het pact niet volledig wordt toe gepast. de zeven neutrale staten verplicht zullen zijn met dezen toestand rekening te houden, doch dat Zweden bereid is mede te werken aan de beraadslagingen, welke in September a s. te Genève zullen aanvangen. Hierna verklaarde de Valera (Ier land) „Wij eonstateeren. dat geen en kele mogendheid bereid is den oorlog te wagen voor een Afrikaansche natie. Indien wij realisten zijn, zullen wij onze pogingen op Europa moeten concen- treeïen. De vrede hangt af van den wil der groote mogendheden". De vertegenwoordiger van Nieuw Zee land. Sir James Parr. zeide dat zijn ejec ting blijft voor de handhaving der sancties zelfs voor een versterking er van. Ii.d. 11 niettemin de meerderheid der in verga dering aanwezige staten deze maatregeien weigert toe te passen, zal de regeerir.g van Nieuw Zeeland zich daarnaar voegen. Vervolgens spraken o a nog de afgevaar digden van Oostenrijk. Pflugl. die ver klaarde. dat een hervorming van den Bond steun bij Oostenrijk zal vinden; van China, Wellington Koo. die het falen van den Vol kenbond toeschreef aan de onvolledige toe - passing van het pact; van Hongarije. Dc- velics. die betoogde, dat Hongarije een evenwicht wenscht tusschen de repressieve maatregelen en de bepalingen van het pact inzake vreedzame, preventieve middelen lot regeling der geschillen, welke zich tus schen statenleden van den bond zouden kunnen voordoen. Yvon Delbos heeft den voorzitter van de Volkenbondsvergadering een voor stel overhandigd tot herziening van 't pact. Hierin stelde hij de vorming eener commissie voor, die belast zou worden met de voorbereiding van een rapport over dit onderwerp, dat in de zitting van den Volkenbond in Sep tember zou kunnen worden besproken. Delbos is voornemens voor het eind der algemeene debatten het woord te voe ren. teneinde te preciseeren. hoe de Fransche regeering zich voorstelt, dat de herziening van het pact tot stand zou kunnen komen. Reuter verneemt, dat ernstige pogin gen om de betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk te verbete ren kortelings gedaan zijn tijdens be sprekingen tusschen von Papen en Schuschnigg. Dc netelige kwestie van de restauratie der Habsburgers is in den loop der gedachtenwisselingen niet aangesneden, om de eenvoudige reden, dat Duitschland daar nooit in zou toe stemmen. De besprekingen hadden uit sluitend betrekking op de mogelijkheid 'n modus vivendi op te stellen tusschen Duitschland en Oostenrijk, welke de thans heerschende spanning zou doen afnemen en de vrees voor een Duit- schen staatsgreep zou opheffen. Rondom de Dantziger-kwestie gaan velerlei geruchten. Zoo vernemen wij, dat in de vertrouwelijke Raadszitting, die gisteravond na afloop der zitting van de Assemblee is gehouden besloten is, de Dantziger-kwestie op de agenda van den Volkenbondsraad te plaatsen en den voor zitter van den Dantziger senaat uit te noodigen. naar Genève te komen. De aan gelegenheid zou morgen in den Raad ter sprake worden gebracht. Te Dantzig en Warschau loopt het ge rucht. dat de Poolsche minister van han del en industrie. Roman, te Dantzig be langrijke politieke besprekingen heeft ge voerd met den nationaal-socialistischen senaatspresident van Dantzig. Greiser. Te dien aanzien verluidt, dat mits men het op zekere punten voldoening zou geven, Dantzig bereid zou zijn de leuze „Zurück zum Reich", welke ondanks officieele ver klaringen nog vele aanhangers telt, terug te nemen. Deze geruchten moeten evenwel met het noodige voorbehoud worden be schouwd. In tegenstelling tot andersluidende berichten, vernemen wij, dat men ln diplomatieke kringen te Londen niet gelooft, dat de nationaal-socialisten in de naaste toekomst te Dantzig een daad van geweld zullen plegen. Men is van meening, dat de volgende factoren er Berlijn toe zouden kunnen brengen een matigenden invloed uit te oefenen op de nationaal-sociallstische elementen in Dantzig. 1. een gemeenschappelijk front in zake Dantzig, dat volgens geloofwaardige be richten te Genève zou zijn tot stand ge bracht tusschen Groot-Brlttannië, Frank rijk en Polen; 2. het oogenblik wordt niet geschikt ge acht. omdat men in afwachting van het Duitsche antwoord op de Britsche vragen lijst het antagonismê der Locarno-mogend- heden zou opwekken en Groot-Brittannië zou drijven tot een nauwer samenwerking met Frankrijk; 3. Duitschland zal gelijk wij gisteren reeds opmerkten Red. waarschijnlijk bultenlandsche avonturen tot na de Olympische spreien en totdat het de noodige buitenlandsche deviezenreserves zal hebben oprgehoopt, vermijden. Vijf der Itaüaansche journalisten, die na hun uitwijzing uit Genève zich te Coppret hadden gevestigd, zijn thans naar Italië vertrokken. De drie anderen denken heden naar dat land terug te keeren. De corresprondent van Stefani en die van de ..Gazetta del Poprolo", Fascetti, zijn echter weer in het bezit gesteld van pers kaarten. zoodat zij de vergadering van den Volkenbond weer kunnen bijwonen. Inzake de Mandaten-kwestie heeft de conservatieve commissie van buitenland sche zaken uit het Lagerhuis, tijdens een bijeenkomst te Westminster ais haar meening te kennen gegeven, dat het een ernstige fout zou zijn, Duitschland te laten gelooven, dat de kwestie van over dracht der Britsche mandaten aan een andere mogendheid, zelfs ook maar zou kunnen worden besproken. Uit Montreux wordt gemeld: „Men gelooft, dat de nieuwe conventie inzake de zeeëngten binnen enkele dagen gereed zal zijn en de conferentie in het be gin der volgende week in een beslissend stadium zal treden. Zij zou dan tegen 12 dezer met de onderteekenlng der conven tie kunnen eindigen". DUITSCHLAND. Bezoek van Britsche oudstrijders. Zeventien leden van den Britschen Bond van oudstrijders uit Wales, die onder lei ding van generaal-majoor John Vaughan te Berlijn vertoeven, waren ook te gast op liet Raadhuis van Charlottenburg. waar zij door vertegenwoordigers van het districts- oestuur, alsmede door een delegatie van den Duitschen Rijksbond van Oudstrijders i Kyffhaeuserbund werden ontvangen. FRANKRIJK. Chiappe's verkiezing ongeldig - Weer bloedige botsingen in Algerië - Afnemende stakingsbeweging - De nationalisatie der oorlogsindustrie Verhooging van den leerplicht. De Kamer heeft met 282 tegen 193 stem men den verkiezingsuitslag voor Ajacclo ongeldig verklaard. Het betreft den vroe- geren prefect van politie en vroegeren voorzitter van den gemeenteraad van Pa rijs, Jean Chiappe. die gekozen was als af gevaardigde voor Corsica. Vooral de communisten hebben zich tegen de toelating van Chiappie verzet. Èen der communistische sprekers verklaarde, dat met de stembussen ge knoeid was. Chiapp>e verdedigde zich door te zeggen, dat hij aan den haat der communisten bloot staat, omdat hij, toen hij nog prefect was, steeds de vrijheid van den arbeid heeft beschermd. Tijdens zijn toespraak verlieten vele afgevaardigden der rechterzijde de zaal. terwijl de communisten net deden alsof zij niet luisterden. Tenslotte deed Pietri een beroep op de onpartijdigheid der leden, waarbij Chiappe in de minderheid bleef. In Fransch-Algerië hebben opnieuw bloe dige botsingen plaats gehad, waarbij ook de hulp van troepen ingeroepen moest worden. Linksche elementen hebben getracht op het raadhuis van Mostaganem de roode vlag te hijschen. Hierop ontston den ernstige vechtpartijen met natio nalisten. Verschillende personen liepen verwondin gen op. De gendarmerie moest ingrijpen om de vechtenden te scheiden en verschil lende betoogers werden gearresteerd. Van buiten de stad werden troepen gerequireerd om de orde te herstellen. Te Algiers hebben eveneens weer botsin gen tusschen stakers en politie plaats ge had. Twee politiebeambten werden gewond. De politie heeft negen personen gearres teerd, nl. vier Europeanen en vijf inboor lingen. In verband met deze botsingen is de gouverneur-generaal van Algerië per vliegtuig naar Parijs vertrokken, om over den toestand verslag uit te brengen en de hangende kwestie met de regeering te be spreken. De omvang der stakingsbeweging in het Noorden van Frankrijk neemt steeds meer af. Er zijn nog ongeveer 20.000 stakers bij 200 ondernemingen, terwijl het er 90.000 waren. De „Echo du Nord" is vandaag weer verschenen. Het conflict in het hotel- en restaurant bedrijf aan de Cöte d'Azur is bijgelegd. Vanochtend zlin de hotels heropend. Teneinde den minister van nationale opvoeding in staat te stellen, gemakke lijker tot een oplossing te komen, hebben de stakende artlsten en het verdere perso neel van de Opera Comique het gebouw dat zpj sedert twee dagen bezet hielden, verlaten. Alvorens dit te doen, vertoonden zij op het balcon voor het buiten verza melde publiek enkele tooneelen van hun repertoire. De stakers verklaarden vertrou wen te hebben in den minister en de re geering. De tekst van het wetsontwerp inzake de „nationalisatie der oorlogsindusrle" is ter kennis van de Kamerleden gebracht. In art. 1 wordt verklaard, dat de ondernemin gen, welke oorlogsmateriaal fabriceeren of verhandelen, geheel of gedeeltelijk kunnen worden onteigend. Indien het maatschap pijen op aandeelen betreft, zal dit kunnen geschieden door het opkoopen van alle of de meeste aandeelen of door de inwisseling dezer aandeelen tegen daarvoor uit te geven staatspapieren. Met 468 stemmen tegen 80 heeft de Ka mer het wetsontwerp betreffende verhoo ging van den leerplichtigen leeftijd aan genomen. POLEN. Staking in de Silezische Textielindustrie. In de textiel industrie te Bielltz is een algemeene staking uitgebroken, welke 5000 arbeiders omvat. De stakers verlangen een nieuwe regeling van het loontarlef en een definitieve regeling van de vacantie-kwes- tie. Ook de metaalarbeiders dreigen ln sta king te gaan. Vandaag zou een beslissing worden genomen of ln sympathie met de textielarbeiders zal worden gestaakt. Aan genomen wordt, dat dit het geval zal zijn. zoodat dan nog 3000 man zullen staken. BULGARIJE. Stakingen zijn onwettig. Te Sofia zal binnenkort een decreet wor den gepubliceerd, waarbij stakingen en uitsluitingen zullen worden verboden en beschouwd als misdaden tegen het alge meen welzijn. ENGELAND. Baldwin gezond - Hij treedt niet af Zijn standpunt inzake dc sancties Staking met „gekruiste armen". Toen minister-president Baldwin gister middag voor het eerst sedert een korte rustperiode weer in het Lagerhuis ver scheen, werd hij van alle kanten warm toegejuicht, waardoor hij zichtbaar werd bewogen. Naar Reuter meldt, zag hij er zeer gezond uit. Baldwin verklaarde naar aanleiding van de interpellatie van een der afgevaardig den betreffende zijn verklaring van Mei 1935 inzake den groei der Duitsche lucht macht. dat hij geenszins heeft willen zeg gen, hieromtrent verkeerd te zijn ingelicht. Het was slechts zijn bedoeling geweest, erop te wijzen, dat het tempo, waarmede de Duitsche luchtmacht wordt uitgebreid, veel grooter is, dan dat waarmede de Brit sche luchtmacht op peil wordt gebracht. Baldwin heeft voorts gisteravond het woord gevoerd aan het banquet, dat was aangericht ter gelegenheid van het eeuw feest der conservatieve vereenlging der stad Londen. Hij verklaarde, dat de geruchten vol gens welke zijn gezondheidstoestand achteruit zou gaan en dat zijn aftre den binnenkort te verwachten zou zijn. van allen grond ontbloot zijn. „Ik zal mij terugtrekken, wanneer ik dat goed acht, aldus Baldwin. Ik zal persoonlijk mijn beslissing nemen en niemand be hoeft mij voor te schrijven, wat ik doen moet". Ten aanzien van de sancties, verklaarde Baldwin, dat de regeering tot dit besluit om verscheidene redenen is gekomen. Hij heeft er onder deze omstandig heden vrede mede als lafaard te worden beschouwd, indien hij overeen komstig de opvattingen van alle lan den in Europa alles heeft gedaan, om zijn volk buiten een oorlog te houden. Het is onze innige wensch Frankrijk en Duitschland tot elkander te bren gen. Zonder deze mogendheden is geen enkele vrede in Europa mogelijk. In het najaar gaan we naar Genève om de toekomst van den Volkenbond onder de oogen te zien en na te gaan. hoe wij in het licht der in de laatste Jaren geleer de lessen een verdere poging kunnen doen, om eenigen vorm te verkrijgen ter verze kering van den vrede door collectieve vei ligheid. Ik hoop, dat we in de volgende maanden vorderingen zullen kunnen vast stellen ten aanzien van het doel, dat wij wenschen te bereiken. In het heden" is het niet altijd mo gelijk uw doel te bereiken, wanneer gij er recht op af gaat. Baldwin sprak nog de hoop uit, dat het vroeg of laat mogelijk zal zijn te kun nen beraadslagëh over gen bewapenings vermindering. Verscheidene bonderden arbeiders van het tuighuis te Woolwich hebben „met ge kruiste armen" gestaakt over een loonge- schll. De arbeiders zijn tenslotte weer aan het werk gegaan, nadat zij de verzekering had den ontvangen, dat de aangelegenheid zou worden bestudeerd. PALESTINA. Hebron beboet De Joodsche immigratie. Te Hebron zijn een kapitein en een sol daat van het Schotsche regiment gewond door Arabische schutters. Dientengevolge is een boete van 2000 pond sterling opge legd aan de plaats. De voorzitter van het Comité van Mo- hammedaansche studenten, Farld el Oury Is overleden aan de kwetsuren, welke hij heeft opgeloopen bij' de ontploffing van een bom, welke hij fabriceerde. In antwoord op schriftelijke vragen van het conservatieve Engelsche Lagerhuislld Corquodale heeft de minister van koloniën, Ormsby Gore, meegedeeld, dat het aantal ih Palestina geïmmigreerde Joden in 1935 (11.840 heeft bedragen, van wie 8.630 uit Duitschland kwamen, 27.843 uit Polen en 641 uit Sovjet-Rusland. JAPAN. Kolonel Aizawa terechtgesteld. Kolonel Aizawa. die in Mei ter dood is veroordeeld wegens moord op Generaal Nagata den directeur van het bureau voor militaire opleiding, is terechtgeste'1. 6005 (Ingez. Med.) ITALIË. Badoglio eereburger van Rome. De raad van Rome heeft Maarschalk Badoglio tot eereburger der stad benoemd. Een studenten-bataljon, dat ln Oost- Afrlka had gestreden, is te Rome aange komen en werd door het hoofd van den generalen staf der militie, ontvangen. Mussolini heeft, staande voor de deur van het Palazzo Venezla. het bataljon dat door de stad trok. gegroet. TSJECHO-SLOWAKIJE. Ilodza over de buitenlandsche politiek. Ministerpresident Hodza heeft voor de sluiting der zitting van het Parlement in den Senaat een overzicht gegeven van de politiek der fegeering. Zinspelende op een on'angs door Henlein, leider der Sudeten-Duitsche Partit gehou den rede. zeide htl„Er bestaat bij ons geen haat tegen Duitschland. Tusschen Tslecho-Slowakiie en Duitschland bestaan betrekkingen van goede nabuurschap. De regeering zal geen rekening houden met hen. die Tsjecho-Slowaktie tegen Duitsch land of de Duitschers in Tsjecho-Slowaktie tegen den Tsjechischen staat ophitsen". President BenesJ heeft Erwln Zajicek, Dultsch-Christen-Sociaa! afgevaardigde, benoemd tot minister zonder portefeuille. De nieuwe regeerlngspartli. beschikt slechts over zes stemmen ln de Kamer, doch het feit is daarom van zoo groote beteekenis. daar er opnieuw de wil tot samenwerking der Duitsche partijen uit bliikt. o VEREENIGDE STATEN. De droogte Ongeregeldheden in Mexico. De minister van Landbouw, Wallace heeft den aankoop door de regeering goed gekeurd van ongeveer een millioen stuks vee. die in de noordwestelijke prairie gebieden tengevolge van de droogte thans zonder voedsel zijn. Zij zullen worden ge slacht en in blik verpakt, als voedsel voor de werkloozen dienen. ZIJ, die namens de regeering een onderzoek instellen in de getroffen gebieden, schatten de schade op honderd millioen dollars, waardoor hon derdduizend families zonder middelen van bestaan zullen zijn, In de Zuid-Oostelijke staten, waar de schade door de droogte aangericht, op 150.000 dollars wordt ge schat, valt thans regen. Er zijn berichten binnengekomen dat de oogst van de voocjaarstarwe ln Noord en Zuid Dakota, Iowa en Montana mislukt is. Een graandeskundlge. die voor enkele weken den invoer van tarwe In Amerika op 30 millioen schepels schatte, stelt dit thans op45 millioen. Naar schatting zal de oogst van voorjaarstarwe 130 millioen schepels onder het normale blijven. Te Merida ln Mexico hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen stakende autobus- en taxichauffeurs en anarchisti sche elementen en de bondstroepen, welke laatste er tenslotte in slaagden de orde te herstellen. Dertien personen werden gedood en velen gewond. De navolgende schepen zijn morgen ra- dlotelegraflsoh te bereiken vla het kust- statlon Scheveningen Radio. Aagtckerk. Alchiba, Alcyone, Aldabi, Al- waki, Bloemfontein, Chr. Huygens, Colom bia, Costa Rica, Crijnssen, Djambl, Edam, Grootekerk, Indrapoera, Jagersfontein, Jan Pietersz. Coen, Marnix van St. Aldegonde, Meerkerk, Oranje Nassau, Poelau Bras, Poelau Laut, Randfontein, Van Rensselaer, Sibajak, Simon Bolivar, Slamat, Staten dam, Streefkerk, Veendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. (naait IM WEISZEN ROSSL) Directeur: STIMMUNG STIMMUNG 5947 .(Ingez. Med.). DE VOLKENBONDSZITTING. GENEVE, 3 Juli (Reuter) De Volken bond heeft vanochtend besloten op de agenda van September tc plaatsen dc ver kiezing van rechters in het Permanente Hof van Internationale Justitie, ter vervan ging van dr. Schucking (Duitschland) en Kellogg (Ver. Staten). Vervolgens werd het woord gevoerd door den Portugeeschen minister van Bultsnl. Zaken. Montelro, die zich eveneens uit sprak vóór de opheffing der sancties te genover Italië, daar deze hun beteekenis hebben verloren. De collectieve poging, wel ke is ondernomen, moét evenwel volgens spreker worden voortgezet. Ook hij bepleitte een hervorming van den Volkenbond. EEN TRAGISCH INCIDENT IN DE VOLKENBONDSVERGADERING. PERSFOTOGRAAF SLAAT DE HAND AAN ZICHZELF. GENEVE. 3 Juli (Reuter) De Volken bondsvergadering is wederom het tooneel geweest van een treurig incident. Om vijf minuten over half twaalf van ochtend, toen men bezig was met de ver taling van de rede van den Spaanschen vertegenwoordiger, werd plotseling een knal gehoord. Men zag op een der zijbanken, waar gewoonlijk leden van het personeel der delegaties zitten, een man een gebaar maken, terwijl hij kreten uitstiet. Hij zeeg direct ineen. De man had zich met een revolverschot gewond. President van Zeeland schorste de ver gadering, waar groote beroering heerschte. De gewonde werd direct buiten de zaal ge bracht, Op hem werd een Tsjecho-Slo- waaksch paspoort bevonden van Lux Ste fan, een persfotograaf. Men weet niet, hoe de man tot zijn daad gekomen is. Hij was ln het bezit van een perskaart der „Prager Fresse". Om kwart voor twaalf werd de Zitting hérvat. NOG GEEN VASTSTAANDE PLANNEN VAN DEN NEGUS. EERST NAAR LONDEN EN DAN GENEVE, 3 Juli. (Reuter). Van de Abes- sijnsche delegatie wordt vernomen, dat de Negus te Genève zal blijven tot het einde van de Volkenbondsvergadering Daarna zal hij naar Londen terugkeeren, terwijl zijn verdere plannen nog niet vast staan. Het is dus in het geheel niet zeker, of hij zich naar Abessynlë zal begeven. GALICIE SPREEKT ZICH VOOR AUTONOMIE UIT. MADRID, 3 Juli. (Reuter). De officieele resultaten der stemming voor of tegen autonomie in Galiclë, zijn thans bekend gemaakt. 73 der stemmers heeft zich voor autonomie uitgesproken. Intusschen is nog geen definitief statuut voor dezen vorm van bestuur uitgewerkt. DE LETLANDSCHE POSTERIJEN ERKENNEN ABESSYNIË'S ANNEXATIE. RIGA, 3 Juli. (Reuter). De Letlandsche posterijen hebben de annexatie van Abes synlë door Italië erkend. De directeur-generaal der posterijen heeft opdracht gegeven, dat de namen Abessynlë en Ethiopië moeten worden af gevoerd van de lijst, waarop de tarieven der Letlandsche posterijen vermeld staan. STAKING BIJ DE PEROLEUM- BRONNEN PECHELBRONN. STRAATSBURG, 3 Juli. (Reuter). Er zijn moeilijkheden gerezen bij de interpretatie van het collectieve arbeidscontract en de vaststelling der loonen van de arbeiders der petroleumbronnen „Pechelbronn". Drieduizend arbeiders zijn in staking gegaan. Zij hebben alle gebouwen der on derneming bezet. GEBOREN: Johannes, z. v. J. C. Leuering en A. Neu teboom. o ONDERTROUWD. J. Thomas jm. 23 j. en J. M. Mulder jd. 23 j. J. de Knegt jm. 27 j. err A, Verbiest jd. 26 J. G. Richel jm. 26 j. en M. C. Wolters Jd. 26 J. J. Hoogkamer jm. 25 j. en A. Bekoolj jd. 22 j. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2