77® Jaargang VRIJDAG 3 JULI 1936 Na 23393 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voqr Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mnd,) Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE STADHUISBOUW. DE BESCHADIGDE PEBCEELEN AAN DE VISCHMARKT EN MAARSMANSSTEEG. Naar wij vernemen is bij de Haagsche Rechtbank het rapport gedeponeerd van de deskundigen, die op verzoek van de ge meente Leiden door den president dier rechtbank waren benoemd om den staat vast te stellen, waarin de perceelen van den heer Feld aan de Vischmarkt en van de firma Zandvoort in de Maarsmanssteeg als gevolg van het heiwerk op het Stad huisterrein verkeerden. De deskundigen komen in dit rap port tol de conclusie, dat het perceel van den heer Feld totaal is verwoest en geheel moet worden afgebroken en opnieuw opgetrokken. Ten aanzien van het pand van de firma Zandvoort concludeeren de des kundigen, dat alleen de winkel intact kan blijven en de rest moet worden gesloopt en vernieuwd. Met betrekking tot het geschil tusschen de gemeente en de aanneemster over de aansprakelijkheid, waarover door arbitrage zou worden beslist, vernemen wij, dat nog steeds wordt gestreefd naar een minnelijke schikking, zoodat de aangewezen arbiters hun taak, die aanvankelijk binnen zes '•en beëindigd moest zijn, nog niet zijn nnen. GOUDEN DOCTORATEN. Woensdag 8 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot, mr. H. Vos aan de Leidsche Universiteit promo veerde tot doctor in de Rechtsgeleerdheid. Woensdag 8 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. R. J. H. Patijn te El speet, oud-buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister i. b. d. aan de Leid sche Universiteit promoveerde tot doctor In de Rechtsgeleerdheid. Donderdag 9 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. G. Blom te Rotter dam, oud-secretaris van de Rijks Munt aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtsgeleerdheid. ZILVEREN JUBILEUM. Bij A. VV. Sijthoff's Uitgevers-Mij. N.V. Heden herdenkt de heer J. Laterveer den dag, dat hij voor 25 jaar bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. N.V.. alhier, als drukkersleerling in dienst trad. Vanmorgen vroeg werd de jubilaris ten kantore der Vennootschap door den direc teur, in tegenwoordigheid van deputaties uit het geheele personeel in hartelijke en van groote waardeering getuigende be woordingen toegesproken en hem de ge bruikelijke gratificatie benevens een mooie palm overhandigd. Nadat de algemeen procuratiehouder namens procuratiehouders, chefs en admi nistratief personeel alsmede de bedrijfs- chef hun waardeering voor de prestaties van den heer Laterveer hadden betuigd, welke laatste toespraak eveneens vergezeld ging van een mooi souvenir, vond in een der fabriekslokalen een huldiging door zijn collega's plaats. Hun woordvoerder prees den jubilaris o.m. als een hartelijk collega en bood hem als blijk van hun vriendschap twee keurige fauteuils aan, terwij] de echtgenoote van den jubilaris een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. Een kunstig geteekende oorkonde in lijst vermeldde de namen der schenkers. Den verschillenden sprekers werd dooi den jubilaris met enkele welgekozen woor den dank gebracht. VEILIG VERKEER. uitreiking van verkccrsspeldjes en diploma's aan de schooljeugd. Voor de schoolverkeersexamens, welke in de maand Mei werden afgenomen, slaag den van de 402 candidaten 357 jongens en meisjes. De geslaagden verzamelen mor genmiddag te 3 uur op de Hooigracht, waarna in optocht, voorafgegaan door het Politiemuziekgezelschap, gegaan wordt via Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Prinsss- sekade. Kort Rapenburg, Rapenburg, Steen schuur en Breestraat tot aan de Gehoor zaal. In den Foyer zal daarna de uitreiking der insignes en diploma's plaats vinden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N. V. Handelsraad van den Land- en Tuinbouwbond. Wijk Hoorn, Alphen a. d. Rijn. (Hoofdzetel: Haarlem. Postbus 19). flandel in landbouwbenoodigdheden. Het filiaal te Alphen a. d. Rijn ls opgeheven. EEN DRIEVOUDIG JUBILEUM. De heer C. J. van Valderen, kapper in de Kloksteeg is vandaag door zijn clien tèle, -waaronder vele studenten, gehuldigd in verband met zijn 35-jarig jubileum als kapper, zijn 60sten verjaardag en zijn zil veren bruiloft! CHR. OPLEIDINGSSCHOOL OOSTERSTR. (HOOFD W. A. BODEWES). Uitstapje der leerlingen. Men schrijft ons: Maakte verleden week een groep leerlin gen uit het zesde en zevende leerjaar hun Jaarlijksch schoolreisje, gisteren maakten de leerlingen van klas vier en viif begun stigd door prachtig zomerweer, hun uit stapje. Omstreeks half acht vertrok het ionge volkje onder 'eiding van enkele hun ner onderwijzers en onderwijzeressen met een autocar vanaf het schoolgebouw. De weg leidde over Noordwijk. Noordwiiker- hout. Vogelenzang naar Overveen. Wat ge noten de kinderen van het heerlüke dat de natuur hun op den weg bood. In de uitspanning „Kraantje Lek" werd de mor- genboterham genuttigd en daarna het „Kopie" met de orienteertafel beklommen. Door den helderen hemel was het pano rama schitterend. Van hier ging de weg naar Bloemendaal. Natuurlijk werd de Ruïne van Brederode bezocht. Hier kregen de jongens en meisjes een indruk van de indeeling van een kasteel uit vroeger eeuwen. Vlug ingestapt en daarna over IJmuiden. Velzen (pont). Beverwijk. Cas- tricum naar Alkmaar. In hotel „Proot" werd het middagmaal gebruikt, daarna bezichtigden we Alkmaar. De kaasmarkt was spoedig bereikt. Tusschen grachten en ophaalbruggen ligt het oude .Waaggebouw" Deze toren bezit een beiaard van 35 klok ken. Bii het slaan der heele uren rijden de ruitertjes hoog in den toren rond en daarboven blaast een krijgsman op zijn klaroen. Het opstapelen der kaasjes od het plein had aller belangstelling. Nadat het stadhuis bekeken was vertrok het gezel schap naar Bergen en Schoorl. Bergen is misschien wel het mooiste plekje van Ken- nemerland. Men vindt hier honderden hec taren vrije bosch en duin voor bezoe kers. In deze omgeving vindt men een over vloed van natuurschoon en gelegenheid tot spelen. Vooral dit laatste viel in den smaak. Het Xunapark" werd bezocht Dit is een speeltuin van 10.000 M2. met vele speeltuigen en vermakelijkheden. Twee glij banen. een kettingbrug, hobbelende geit, Jeas-schommel. draaiton. schommels wip pen, draaimolen, dwaaltuin, maar ook aoenkooi en bedriegertjes trokken Ieders belangste'ling. De tiid vloog om en toen ging bet verder naar Bergen aan Zee. Op 't strand werd een prettig uurtje gespeeld. Toen weer huistoe. Te Castricum werd ae avondboterham gegeten en daarna via Haarlem. Lisse. Noordwiik huiswaarts. Juist op 't afgesproken uur n.l. half tien arri veerde 't jonge volkje weer voor 't school gebouw. Vele ouders waTen weer aanwezig: dankbaar en voldaan keerden de leerlingen met vader en moeder naar huis terug. Het was in a'le opzichten een pracht dag. GEM. H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Na het schriftelijk toelatingsexamen slaagden voor de eerste klasse: A. Boen der, J M. G. Bouwman, P. H. Bruynings Ingenhoes, W. C. de la Court, H. J. Dreg- mans, J. Dregmans, H. J, Duyster, D. Ent hoven, P. Gans, J. M. de Graaf, B. P. Hage- man, P. Hartman, L. P. Herfst, J. E. van den Heuvel, F. J. H. van Hiele, W. J. Hoek. Nelly J. Hoekstra, H. J. den Hollander, G. W. Jagerman, C. F. A. van Kampen, C. de Kemp, H. B. Kips, J. L. Klei, P. Klepper, P. C. Koerse, W. van Kooij, C. M. Krijger, H. C. J. Lammerse, E. Mehrengs, N, F. Meier, J. van der Nat, S. van Nijenhoff, H. W. van der Reyden, C. H. de Ruyter, R. L. J. Rijkschroeff, A. Schilperoort, D. M. van Straten, J. Verhey van Wijk, A. van Vianen, A. C. Vink, A. Vos, H. J. van der Werff, N. P. E. Winter, A. IJdo, E. van der Zee. 6 candidaten werden dadelijk afgewe zen; met 15 candidaten wordt het examen voortgezet. HET GROENE KRUIS. Ledenvergadering van de afd. Leiden. In het gebouw Pieterskerkgracht 9 had gisteravond een ledenvergadering van het Groene Kruis afd. Leiden plaats. Na lezing der notulen van ae vorige ver gadering stelde de voorzitter dr. Boon- acker, den secretaris in de gelegenheid het jaarverslag over 1935 uit te brengen. In dat jaar zijn twee leden- en acht be stuursvergaderingen gehouden, terwijl de magazijncommissie een enkele maal bij eenkwam voor de magazijncontrole. De samenstelling van het bestuur onder ging geen verandering. Een der leden van de magazijncommissie heeft zich belast met het dagelijksch toe zicht op het magazijn en zorgde dat de aankoop van nieuwe verplegingsartikelen tijdig plaats vond. Mejuffrouw Steenhauer hield controle op het magazijnregister. Al te vaak bleken de leden nalatig In hun verplichting om de gebruikte artikelen aan het magazijn te doen terugbezorgen. Een persoonlijk bezoek was wel eens noodig om hen hieraan te herinneren. Bij het jaarverslag werd vermeld welke artikelen werden aangeschaft terwijl een inventarislijst van den voorraad werd overgelegd, waaruit wel bleek, dat het Groene Kruis voor zijn leden van veel nut is. In 1.935 werden aan 588 personen 1407 verplegingsartikelen uitgeleend. De wijk verpleegsters zorgden voor de ontsmetting en reiniging van de terugontvangen arti kelen. De wijkverpleegsters kweten zich tot te vredenheid van bestuur en patiënten van haar taak. In de bestuursvergadering van 13 Mei werd aan Zuster M. F. de Wit eer vol ontslag verleend. In de vacature werd in Juli voorzien door de benoeming van Zuster E. Huy, die 1 Augustus haar func tie heeft aanvaard. Totaal werden in 1935 door de zusters 4676 bezoeken afgelegd. Ei- werden wegens bedanken, vertrek of overlijden 100 leden afgeschreven, terwijl zich 80 nieuwe leden hebben aangemeld; het aantal leden bedraagt op 1 Januari 1936 1052. De penningmeesteresse mej. F. A. Ie Poole bracht verslag uit over de financiën. Blijkens een ingekomen rapport van de kascommissie bestaande uit de dames Octavla Parmentier, dr. Assman en den heer dr. Jasperse, waren de administratie en de overgelegde bescheiden geheel in orde bevonden. Na afschrijving van ruim f. 500 komt de magazijnvoorraad op de balans voor met een bedrag van f. 200. Het niet onaanzienlijke verlies op de belegging kon geheel op de rekening Re serve voor koersverschillen worden afge schreven. Hoewel de algemeene financieele toe stand niet ongunstig is te noemen, blijkt toch uit de cijfers, dat het Groene Kruis evenals zoovele andere vereenigingen, in sterke mate den invloed van de tijdsom standigheden ondergaat. De voorzitter dankte ten slotte de pen ningmeesteresse en den secretaris voor het werk, dat zij in het verslagjaar weder voor de vereeniging hadden verricht; van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren als werkzoekenden inge schreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 2; Be hangers 27: Betonvléohters 28; Betonwer kers 54; Fundeeringwerkers 1; Glazenwas- sche.rs 10: Granietwerkers 12; Grondwer kei's" 83; Heiers 2; Metselaars 155; Opper lieden 106; Schilders 79: Sloopers 7; Straat makers 9; Hulp-Straatmakers 10; Stuca- doors, witters 81; Timmerlieden 259: Uit voerders 5: Voegers 24; Ongesch. Bouwarb. 8. Totaal 962. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18; Lompen- sorteerders 14; Vellenblooters 8; Steenfabr.- Arb. 104; Zeepfabr.-Arb. 5; Ongesch. Fabr.- Arb. 51. Totaal 200. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 82; Reizigers, Colp. 49; Winkelbedienden 33; Incasseerders 11; Musici 7; Onderwijzers 9; Overheidspersoneel 12; Verpleegers 1. Totaal 204. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 13; Kell- ners 37; Koks 4. Totaal 54. Houtbewerkers: Beddenmakers 2; Hout bewerkers 66; Kistenmakers 6; Kuipers 7; Lijstenmakers 3; Mandenmakers 1: Meu belmakers 34; Meubelstoffeerders 12; Poli- toerders 2; Ongesch. Arö 23. Totaal 156. Kleermakers: Kleermakers 57; Kappers 6; Schoonmakers e.a. 16. Totaal 79. Land- en Tuinarb.. Bloemisten 30; Land arbeiders 21; Tuinlieden 29; Warmoeziers 12; Ongesch. Landarb. 4. Totaal 96, Metaalbewerkers: Bankwerkers 90, Blik- bewerkers 19, Burgersmeden 45, Electriciens 60. Gasfitters 15, Gereedschapmakers 4, Instrumentmakers 4, Isoleerders 8, Kern makers 1. Kettingsmeden 35, Klinkers 11, Koperslagers 3, Lab. Bedienden 3, Lasschers 6, Loodgieters 50, Machinisten 25, Metaal- boorders 5, Metaaldraaiers 17, Metaalscha vers 2, Metaalslijpers 2, Monteurs 27, Piano stemmers 3, Polijsters 1, Ponsers 5, Rijwiel herstellers 11, Scheepstimmerl. 5, Scheeps- schilders 2, Stokers 5, Tegenhouders 16. Verw. Monteurs 10, Voorslaanders 11, Voor- warmers 5, Vulcaniseurs 1, Vuurwerkers 7, Wagenmakers 6, IJzerwerkers 44, Zandvor- mers 3, Ongesch. Arb. 38. Totaal 605. Sigarenmakers: Sigarenmakers 5, Sig. Sorteerders 3. Strippers 2. Totaal 10 Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 6, Ingenieurs 3, Technikers 8, Teekenaars, Opz. 16, Werkmeesters 16. Totaal 49. Textielarbeiders: Hekelaars 6, Katoen drukkers 26, Kluwers e.a. 7, Luikers 12, Plaatsnijders 22, Schrobbelaars 2, Spinners 37, Spoelers 3, Staaldraaddraaters 15, Ster kers 2, Strijkers 11, Wevers 110, Wolbewer kers 35, Ongesch. Textielarb. 58. Totaal 346. Transportarbeiders: Chauffeurs 130; Em- balleurs 5; Exp.knechten 23; Koetsiers 16; Loopknechten 37; Schippers 89; Magazijn- knechten 57; Spoor- en Trampers. 16; Wa kers 6; Transportarbeiders 65; Losse Ar beiders 31. Totaal 875. Typografen; Boekbindsters 35: Boekdruk kers 14; Fotografen 1; Hulp-Vakarbeiders 3; Letterzetters 31; Steendrukkers 2. To taal 86. Voedlngsmiddelenarb.: Bakkers 85; Mo lenaars 1; Ovenisten 4; Slagers 66; Suiker, werkers 24; Wijnkooperskn. 7; Zoutzieders 1; Zuivelbereiders 4; Ongesch. Fabr.Arb. 29. - Totaal 221. Vrouwen: Kinderjuffrouwen 1; Apothe- kersass. 2; Naaisters 14; Strijksters 2; Boekbindsters 1; Breisters (mach.) 2; Maasters 1; Winkeljuffrouwen 15; Serveer sters 2; Linnenjuffrouwen 1; Kantoorbe dienden 23; Verpleegsters 9: Teekenares- sen 1; Onderwijzeressen 2; Huisel. Dien sten 153; Fabr.Arb. 23 - Totaal 252. Alg. Totaal 4195; 3 Juli 1935 3652; 4 Juli 1934 3032. Ben. 58 Ged. Werkloozen en 173 W$l$- verschaffing. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Over eenige ge vallen van sympathische ophtalmie", de heer A. W. H. Mak van Waay, geboren te Batavia N. O. I. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Wiskunde, de heer Ph. Dwinger (den Haag); voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmeucie de heer P. v. d. Breg- gen (Meppel)voor het candidaatsexamen Indisch Recht de heer J. A. Brandon (den Haagvoor het candidaatsexamen Indisch Recht de heer A. A. J. van Polanen Petel (Den Haag); voor het candidaatsexamen Theologie de heeren J. de Tombe (Leiden) cum laude, en J. de Bruyn (Gouderakl; voor het doctoraal examen Geneeskunde de heer D. Cannegieter (Alphen a. d. Rijn) voor het taalkundig doctoraal examen In dologie de heer H. M. M. Slangen (Leiden); voor het propaedeutisch examen Theologie de heeren T. Bruinsma (Leeuwarden) en A. B. Bekius (Leeuwarden); voor het docto. raai examen Rechtsgeleerdheid de heer H. B. Wieringa (Arnhem); voor het artsexa men eerste gedeelte de heeren W. J. Wichard Timmers (Den Haag), J. A. Wan- nijn (Gent), C. J. Kerkhof (Merxem, Bel gië); L. C. Nadort (Leiden) en mej. J. S. H. Beek (Den Haag)bevorderd tot arts de heer R. D. Tuin (Den Haag) en de dames C. P. v. d. Grinten (Den Haag) en C. Wise, luis (Den Haag). WAARSCHUWING VAN DEN ARMENRAAD. De secretaris van den Armenraad ver zoekt opname van het volgende; In de stad wordt met lijsten gecollec teerd ten behoeve van „Werk voor Blin den". Deze lijsten zijn niet gestempeld door de Politie. Het publiek wordt gewaarschuwd hiervoor niet te geven: er is te Leiden tegenwoordig geen werkverschaffing voor blinden en er is geen elders gevestigde werkverschaffing, die thans vergunning heeft te Leiden te collecteeren. Men zij tevens op zijn hoede om niet te geven op telefonische aanvraag. Dit is een methode van geld inzamelen, die door geen enkele bona fide instelling wordt toege past. In het bijzonder wordt gewaarschuwd tegen het z.g.n. „Nederlandsch Leger des Heils", Oude Vest 181, dat zich gedurig tot het publiek wendt om geld, gedragen Mee ding enz. In ontvangst te nemen. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Juni 1936: vulpenhouders, sleutels, portemon- naies, tasch met boeken, 2 leesboeken, 4 gymnastiekschoenen, een padvindersriem, een boodschappentasch, 2 grijze jongens jasjes, R.W.B.-merken, een sierspeld, een halve autokap (grijs linnen), een blauwe muts, een triplex plaat, 2 taschjes, 2 da meshandschoenen, een grijze regenjas, een patentasdop, een kindermanteltje, een sjaal, een ijzeren gewicht, 2 damestaschjes, een broche met steen, 3 badpakken en handdoeken, nieuwe schriften, een doos inh. kousen, een actetasch, inh. een boek, een hondenhalsband, zilvergeld, een pas ser, een postduif, een Fransch leesboekje, een hamer, een notitieboekje, 2 peddels, 2 rekenboeken, een tasehje inh. penhouder potlood enz., een blauwe gummi regenjas, een sjaal en een witte handschoen, een rood kinderjasje, een bruin kinderschoentje een paar regenpijpen. Alsnog opgegeven als gevonden in de maand April of Mei: twee schorten. Alsnog opgegeven als gevonden in de maand Mei: een lap lichtblauwe stof. Gevonden in het Postkantoor: een rij- wielbelastingmerk. Gevonden in de electr. tram (stadslijn): een actetasch, drie paar handschoenen, 1 handschoen, 1 pakje inh. 1 paar kousen en 1 pantoffel. 1 parapluie, een nummer plaat van auto. een gouden broche, een armbandje, een pet. Terug te bekomen en inlichtingen te ver zijgen eiken werkdag van 13 uur na middag, behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. Gisteren keerde hier ter stede een aantal Leidsche bleekneusjes terug, die door de Vac. Kolonie „Naar Buiten", naar Lunteren waren uitgezonden. Te Amsterdam slaagde voor het di ploma A. van het R.-K. Mulo-examen, A. Tilbry alhier. De heer P. M. Sontrop, commies der directe belastingen hier ter stede, le af- deellng, is benoemd tot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen. In het Aneta-bericht in ons Blad van gisteren betreffende het overlijden van prof. dr. C. Snouck Hurgronje ls het woordje „geen" weggevallen. Men leze dus: Hij was geen slap ethicus, maar een strijder voor het recht. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 19-jarige loopknecht C. M. op den Hooge Rijndijk nabij' het eindpunt der tram door eigen onvoorzichtigheid hij het oversteken van den rijweg aangereden door een per sonenauto, bestuurd door D. R. uit Den Haag. M. bekwam een wonde aan de linker zijde van het hoofd en lichte kneuzingen aan zijn linkerarm en borstkas. Na in het Academisch Ziekenhuis te zjjn behandeld, kon hij huiswaarts keeren. BINNENLAND, De Nationale Woningraad ving heden hier ter stede zijn jaarvergadering aan (Laatste Berichten, le Blad). De Leidsche Stadhuisbouw en de daardoor aan particulier bezit toegebrachte schade (Stadsnieuws, le Blad). Feest in de Zaanstreek; opening der nieuw® brug over de Zaan door H. K. H. Prinses Juliana (Binnenland, 3e Blad). De zitting der Prov. Staten gesloten; het voorstel tot subsidie-verlaging krankzinni genverpleging, na wijziging, goedgekeurd Binnenland, 3e Blad). Versch brood in de hotels; de minister heeft tot een proefneming besloten (Bin nenland, 3e Blad). Jhr. Rendorp over het vliegwezen in Indië (Luchtvaart, 2e Blad). Ons Parlementair Overzicht (3e Blad). De commissaris van politie te Nijmegen gearresteerd wegens verduistering (Ge mengd, 4e Blad). Helen Jacobs en mevr. Sperling in de finale te Wimbledon (Sport, 4e Blad), BUITENLAND. De Negus vraagt een leening (Buitenland le Blad). Langs het Parlementarisme naar het Bolsjewisme; een nieuw systeem van Moskou (3e Blad). Voortzetting der Assemblée, de sprekers vóór' opheffingder sancties en hervorming van den Volkenbond (Buitenland, le Blad). De Danziger kwestie zou te Genève be handeld worden (Buitenland, le Blad). Toenadering tusschen Duitschland en Oostenrijk? (Buitenland, le Blad). Baldwin treedt niet af (Buitenl., le Blad). Nog geen vaststaande plannen van den Negus (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond De Negus vraagt een leening De Valera zegt: „Geen enkele mogendheid is bereid den oorlog te wagen voor 'n Afrikaansche natie" Toenadering tusschen Duitschland en Oostenrijk? De Dantzigerkwestie De Italiaansche jour nalisten De mandatenkwestie De conferentie de Montreux. De Negus heeft bij de Volkenbonds- assembléc een resolutie ingediend, waarin den leden wordt gevraagd Abessynië een leening toe te staan van 10 millioen pond. In een tweede resolutie vraagt Abes- synië den Volkenbond nadrukkelijk te verklaren, dat hij geen enkele annexatie, welke door wapengeweld is verkregen, erkend. Indien, naar men gelooft, de zitting van den Volkenbond heden of morgenochtend eindigt, zou de Co-ördinatie commissie morgenmiddag kunnen bijeenkomen tot vaststelling van de wijze, waarop de sancties tegen Italië zullen worden opge heven. In de gistermiddag gehouden zitting van den Volkenbond is nog door verscheidene sprekers het woord gevoerd. VerMaarde de gedelegeerde Te Water (Zuid Afrika) zich nog vóór handhaving der sancties, gisteren was men eenparig van oordeel, dat deze opgeheven moesten wor den. De kwestie van de niet erkenning van dcor geweld tot stand gekomen verovering wordt weinig besproken. Men meent, dat het mogelijk zal zijn een voor allen aan nemelijke resolutie te dezer zake op te stellen, die het mogelijk zal maken dat Italië naar Genève terugkeert, ondanks de bevestiging van het beginsel van niet- erkenning der verovering. Hieraan wordt achter de schermen door de diverse delega ties gewerkt. Overigens was men het er gisteren in 't algemeen over eens, dat de mislukking der collectieve actie niet geweten moet worden aan den inhoud van het Volkenbondsver- drag, doch aan het niet in vollen omvang toepassen daarvan. De regeeringen blijken niet van plan een oorlog te beginnen, ais zij daarbij niet rechtstreeks betrokken r.ijn. Met ernst wit men de kwestie van de Volkenbondshervorming in Sept. be spreken. De afgevaardigde van Qhili ftjva£ vimipa- vroeg aver te gaan tot de bcstudeeriag van

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1