Voortzetting der Assemblée. De opening der A.V.R O -studio 77sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 Juli 1936 Derde Blad No. 23394 Litwinoff vóór versterking van den Volkenbond. HET PLEIDOOI VAN DEN NEGUS. Rede van Ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T. Koninklijke onderscheiding voor den heer W.Vogt VRAGENRUBRIEK. Eden tegen verscherping der Sancties en erkenning der verovering In het vervolg van zijn gisteren in de Assemblée gehouden redevoering wees Léon Blum op het feit, dat de staten, die bereid zijn, den oorlog te ontketenen, zich daar mede een voorsprong verschaffen op de aan hun verplichtingen trouwe staten. Blum. Het gevaar ligt in het feit, dat het Europa van vóór 1914 niet alleen in ztjn materieelc maar ook in zijn moreele elementen hersteld wordt. De catastrofe wordt tenslotte verkozen boven den angst. Frankrijk wil dit gevaar vastberaden den weg versperren. Daarom is internationale organisatie in de richting van een inter nationale gemeenschap noodzakelijk. De oorzaak van het échec van den Volkenbond ligt niet in het handvest, maar in de trage, onzekere en dubbel zinnige toepassing. De Fransche regeering zou zich derhalve bij geen enkele herzieningsformule kunnen aansluiten, die den Volkenbond zou terug brengen tot een rol van academische raad geving. Frankrijk is bereid voor te stellen of te aanvaarden alle wijzen van regeling of uitlegging, die de practische doelmatig heid van het handvest zouden doen toe nemen en het nauwkeuriger en sneller aan zijn doeleinden zouden aanpassen. Frank rijk geeft zijn woord, dat het zijn woord ge stand zal doen en met alle kracht zal bij dragen tot de herleving van den Volken bond. Blum prees zich gelukkig, dat bij de recente besprekingen nauwkeurige over eenstemming van inzicht geconstateerd was met de meeste vertegenwoordigde mogendheden. Het is het instinct tot zelfbehoud, dat de landen drijft tot versnelde bewapening, maar collectieve veilig heid, gebaseerd op een coalitie van sterker krachten, die zich verzetten tegen iederen aanval, d.w.z. op een voortdurende toeneming van bewape ning, kan geen instrument zijn van duurzamen stabielen vrede. De bewa peningen zouden de wereld naar den oorlog medesleuren. Daar staat tegenover, dat het Abessijn- sche drama geleerd heeft, dat de inter nationale overeenkomsten falen, wanneer de mogendheden, die ze onderteekend heb ben, niet tot het uiterste willen gaan, d.w.z. het risico willen aanvaarden van den oorlog. De eventualiteit van den oorlog moet dus aanvaard worden ter red ding van den vrede. Dit alternatief wordt gesteld aan alle mogendheden zonder on derscheid. Onze voorstellen tot regeling beperken het tot de mogendheden, die in geografisch of politiek opzicht het dichtst bij de aangevallen mogendheid liggen. Toch blijft min of meer algemeen het oor logsrisico bestaan. Voledig bewust en vol moed, aldus verklaarde Blum, moet men in den tegenwoordigen stand van zaken dit risico onder de oogen zien. Hoe moe diger dit gevaar aanvaard wordt, des te zwakker het zal blijken. De collectieve vei ligheid moet echter geen enkel oorlogsge vaar met zich medebrengen, d.w.z. dat, om volledig te zijn, de collectieve veiligheid met algemeene ontwapening moet samen gaan, Wat Abessynië en het Rijnland aan gaat: Frankrijk wil geen oorlog tot herstel van het recht. Verklaring namens de Unie. De gedelegeerde der Unie van Zuid- Afrika, de Water, bevestigde de gehecht heid zijner regeering aan de beginselen van den Volkenbond en verklaarde, dat de Unie van Zuid-Afrika steeds bereid zal zijn de colectieve actie te handhaven. Eden aan het woord. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, verklaart: Wij hebben giste ren geluisterd naar het beroep van den keizer van Abessynie, De waardigheid, waarmede hij zich tot ons richtte moet bij ieder onzer sympathie hebben gewekt. De omstandigheden waren voor allen pijnlijk. Toch zijn wij er ons allen van be wust, dat de oeconomische maatrege len, welke wij hebben genomen, hun doel hebben gemist. In dien de Britsche regeering eenige re den zou hebben gehad te gelooven, dat het handhaven der bestaande sancties of de uitbreiding met nieuwe sancties de positie van Abessynië zou hebben hersteld, zou zij een dergelijke politiek hebben bepleit. Onder de tegenwoordige omstandig heden zou slechts militaire actie resul taat kunnen hebben en ik kan niet ge looven dat een dergelijke actie in over weging zou kunnen worden genomen. De Britsche regcering gelooft niet, dat de Volkenbond de verovering van Abes synië zal kunnen erkennen. Met groote belangstelling verklaarde Eden te hebben geluisterd naar hetgeen Blum heeft gezegd. Namens de Britsche regeering kon Eden Blum de verzekering geven van volledige medewerking. Het ideaal der col lectieve veiligheid brengt de idee van mili taire maatregelen mede. Indien een dergelijk ideaal thans niet kan worden bereikt, ben ik het eens met Blum, dat in een zwaar bewapende wereld de moeilijkheden om een dergelijk ideaal te bereiken, zullen toenemen. Spr. acht het noodig, dat eenige voorbereidende bespre- Eden. kingen plaats vinden over de toekomst van den Volkenbond en hij stelde derhalve voor, dat deze kwestie pas in de September-ver- gadering ter sprake zal worden gebracht, Eden besloot met zijn trouw te bevesti gen aan de Volkenbondsbeginselen. Litwinoff's meening. Litwinoff, die vervolgens aan het woord kwam, bevestigde, dat de houding van zijn regeering in het Italiaansch-Abessijnsch conflict slechts werd ingegeven door de eer biediging van de bij' het pact aangegane verplichtingen. Het is' Ih dezen geest, dat zijn regeering zal samenwerken bij den ar beid der coördinatie-commissie. Men zou ernstiger maatregelen onder oogen hebben moeten zien, indien zekere staten bereid zouden zijn geweest een mili taire poging te ondernemen. Aangezien zulks niet het geval is geweest, aldus Litwi noff, was het nutteloos verder de sancties toe te passen. De Volkenbond is dus niet in staat geweest de territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van een zijner leden te verzekeren, doch artikel 16 geeft den bond machtige wapenen, welke zij niet gebruikte. De afwezigheid van zekere mogendheden veroorzaakte de mislukking der toepassingvan het pact. Litwinoff. Het pact is niet volkomen, het bevat on duidelijkheden en vaagheden. Men moet het niet hervormen, maar het preciseeren, het versterken, met name door een goede defi nitie van het begrip aanvaller. Men moet niet raken aan artikel 16. De oeconomische sancties moeten verplicht zijn voor alle Volkenbondsleden. In een idealen Volkenbond zouden militaire sancties even eens verplicht moeten zijn. Indien wij dit ideaal van internationale solidariteit niet kunnen bereiken, moeten wij ieder continent versterken, b.v. door een net van regionale pacten, waarvoor bijzondere groepen staten bepaalde gebieden tegen iederen aanvaller zouden moeten verdedigen. In dezen geest zou ik, aldus Litwinoff, een versterking van het pact onder oogen willen zien. Hij juichte het door den eersten ge delegeerde van Frankrijk uiteengezette program toe, dat in zeer ruime mate met. zijn eigen waarnemingen in over eenstemming is. Litwinoff vervolgde met te bevestigen, dat de Sovjet-regeering geheele ontwape ning nog steeds de beste waarborg voor den vrede vindt, maar zoolang deze maatregel niet is aanvaard, kan men niets anders doen dan den Volkenbond versterken, het geen kan gebeuren zonder het principe dei- collectieve veiligheid pros te geven. Den Volkenbond mo t ^;?uw leven worden gegeven, dit is meer dan ooit noodzakelijk. Na Litwinoff deelde de voorzitter, van Zeeland, mede, dat heden twee vergade ringen zouden worden gehouden. De as semblée zal Vrijdag haar zitting kunnen beëindigen. SCHERPE AANVAL OP DEN VOLKENBOND. Het zal velen ongetwijfeld interesseeren nog eenige bijzonderheden te vernemen over de rede van den Negus. Wij ontleenen hierover daarom aan de „N.R.Ct." het vol gende: De Negus begon met den uitroep: „Ik, Haile Selassie, de eerste keizer van Abes synië, ben hier gekomen om de gerechtig heid, die aan mijn volk verschuldigd is, op te eischen, evenals de hulpverleening, die aan mijn volk acht maanden geleden beloofd is door vijftig staten, die toege zegd hebben dat een aanval, die op mijn land gedaan is, een schending is van ieder verdrag. De Negus achtte het zijn plicht te be schrijven, op welke wijze de Italianen in Abessynië den oorlog gevoerd hebben, als een schrikwekkend voorbeeld van het lot, dat den anderen staten zou kunnen bedrei gen wanneer zij zich bij voldongen feiten zouden neerleggen. Hij toonde aan, dat de Italianen bij de omsingeling van Makallé, bevreesd als zij waren voor een nederlaag, hun toevlucht namen tot yperiete. Zij hadden hiervoor speciale toestellen op de vleugels van hun vliegtuigen bevestigd, die een fijnen regen van dit gas op uitgestrekt gebied verspreid den. In groepen van negen, vijftien en achttien vliegtuigen volgden de toestel len op elkaar zoodat de mist. die zij ver breidden, ononderbroken was. Op deze wijze zijn sedert Januari van dit jaar soldaten, vrouwen," kinderen, vee, rivieren, meren en weilanden doorloopend door dezen moor denden regen overgoten. Dat was de voornaamste oorlogsmethode van de Italianen, die zij vooral op de dichtbevolkte gedeelten van 't Abessijnsch gebied in toepassing brachten. Zij zijn er in geslaagd tienduizenden slachtoffers te maken. De beroepen, die zijn gedelegeerden bij voortduring tot Genève gericht hebben, zijn in het verleden zonder antwoord ge bleven, aangezien deze gedelegeerden niet zelf getuige van het afschuwelijk tafereel waren geweest. Het Wal Wal-incident is als een donder slag tot den Negus doorgedrongen, hoewel hij de toepassing van de Volkenbondsbe ginselen en van dé arbitrage-procedure verzocht, trof het ongelukkig, dat juist op dat oogenblik 'n zekere regeering (Laval!) van oordeel was, dat de Europeesche toe stand haar noodzaakte tegen iederen prijs de vriendschap van Italië te koopen. Deze prijs was de Abessijnsche onafhankelijk heid ten bate van Italië. Het geheim Fransch-Italiaanschc accoord. Deze geheime overeenkomst, in strijd met de bepalingen van het Volkenbonds verdrag, heeft zwaar.gewogen op den loop der gebeurtenissen,-' Abessynië en de ge heele wereld ondervinden thans nog de rampspoedige gevolgen daarvan. De Negus verzocht de 52 staten om de politiek, die zij acht maanden geleden be gonnen, niet te vergeten. Op grond van deze politiek, die hem ver trouwen in den Volkenbond gegeven heeft, heeft de Negus zijn ongelijken strijd tegen overmacht voortgezet. Wat is er van al de beloften der 52 sta ten bewaarheid geworden? Een groote teleurstelling is het voor hem geweest, om te zien hoe een zekere regeering (wederom Laval!) onder her haalde betuigingen van aanhankelijkheid aan het Volkenbondsverdrag, alles in het werk stelde om de bestudeering en de toepassing van waarlijk doeltreffende sanctiemaatregelen uit te stellen. Was deze eindelooze obstructie het ge volg van het geheime verdrag van Ja nuari 1935? Internationale moraal bleef in gebreke. De Negus wees er op, dat hij nooit ver wacht had dat de andere staten het bloed van hun eigen soldaten zouden vergieten om het Volkenbondsverdrag te verdedi gen, maar hij begreep niet, waarom hem de gevraagde financieele bijstand voortdu rend werd geweigerd. De Volkenbondsvergadering is bijeen ge komen. niet alleen voor het Italiaansch- Abessijnsche geschil, doch het gaat hier ook om het lot van den Volkenbond zlef. Men wil thans de sancties opheffen, die hun doel niet hebben bereikt. Men wil den Volkenbond hervormen, doch hoe kunnen sancties, die moedwillig slecht, zijn toege past en ondoeltreffend waren, ooit den aanval weerhouden? Welke hervorming van het Volkenbondsverdrag zal eenig nut hebben, wanneer niet de wil bestaat de verplichtingen na te leven? Het Is de in ternationale moraal die in gebreke is ge bleven en niet de inhoud van het Volken bondsverdrag. Voor de geheele wereld verklaarde de Negus dat het Abessijnsche volk niet van plan is zich voor het geweld te buigen, dat het Abessijnsche volk zijn eischen hand haaft en alle middelen in zijn macht zal aanwenden voor de triomf van het recht en voor de handhaving van de Volken bondsbeginselen. 5999 (Ingez. Med.) Het is vandaag voor de A.V.R.O. en voor Hilversum een groote dag. vandaag toch had de officieele opening plaats van de nieuwe A.V.R.O.-studio. De feestelijkheden begonnen reeds vroeg in den ochtend. In de burgerzaal van het gemeentehuis had te 10 uur een officieele ontvangst plaats door het gemeentebestuur, waar de burgemeester de heer Lambooy de dames en heeren leden van de gewestelijke besturen en de dames van de dageluksche bestuursleden welkom heette. De heer De ClercQ sprak woorden van dank tot het gemeentebestuur. Na de bezichtiging van het prachtige raadhuis maakte het gezelschap een auto tocht door het versierde Hilversum, waar op in den Japanschen tuin van hotel Hamdorff te Laren de lunch werd gebruikt. Tegen twee uur arriveerde de directeur- generaal der P.T.T. de heer ir. M. H. Damme. aan de nieuwe A.V.R.O.-studio. waar hij in de bestuurskamer werd ont vangen door het dagelijksch bestuur en de leden van de bedrijfsdirectie. Het gezelschap, waarbij zich ook de A.V.R.O.-besturen en ..vele genoodi.gden hadden gevoegd, begaf zich vervolgens naar de groote zaal waar de heer G de Clercq. A.V.R.O 's voorzitter, de gasten welkom heette en dank bracht aan allen die tot den bouw van de studio hebben meegewerkt. Vragen bootdienst Rotterdam-Antwer- pen. De N.V. Braakman en Co., Maas kade 1, Rotterdam, onderhoudt een passa- glersdienst op Antwerpen. J. C. te L. De reederij Thor onder houdt een geregelden dienst op Waalwijk. Het tarief is 40 cent per persoon. De af stand van Waalwijk naar Venlo ls 97,7 K.M. J, L. te L. Leiden, Woerden, Utrecht, Maartensdijk, Hilversum, Bussum. 75 K.M. - M. B. te L, Leiden, Oegstgeest, Sas- senheim, Lisse, Hoofddorp, Sloten. Am sterdam. 41,8 K.M. Abonné te L. Het is vrijwel zaken dat u vrij van dienstplicht bent. - G. A. de K. In zeepsop zetten en afborstelen, De heer W. Vogt hield vervolgens een edachtenisrede en schetste de ontwikke lingsgang van de A.V.R.O.-studio-accomo- datie. De eerste studio, waarover onze omroep de beschikking kreeg aldus spr. was de oude teekenkamer van de Ned»rland- sche seintoestellenfabrlek te Hilversum. Vervolgens kregen wij de beschikking over een houten loods, op het fabrieksterrein. Dit duurde tot 1927. In het voorjaar van dit iaar betrokken wij onze eerste eigen studio in twee woonhuizen aan den Wit- ten-Hullweg die echter reeds in 1928 ont ruimd moest worden. In 1928 betrokken wij toen het perceel aan den Ouwe Engwegnr. 4. het huis, waarin onze studio nu meer dan acht jaar gevestigd is geweest. Onze be hoeften vermeerderden snel. Aangezien de A.V.R.O. steeds in bloei toenam, vergroot ten zich ook onze mogelijkheden zoodat wii besloten een eigen orkest te stichten uit het striikje. dat wii bezaten. Maar voor dat orkest was een grooter studiozaal noo dig dan wii aan den Ouden Eng- weg bezaten weshalve wij bes'ag legden op de schouwburgzaal van het „Hof van Holland" te Hilversum. Ook deze studio hebben wij tot den dag van vandaag ge bruikt. En dit gebouw zal nog geruimen tijd als studio dienst blijven doen, omdat het „Hof van Holland" na ons vertrek be trokken zal worden door de K.R.O. die thans ook begonnen is groote studio-olan- nen te verwezenlijken. Er is wel eens wat rumoer geweest over het afstaan van zendtijd tusschen omroep vereenlgingen. Ik verzeker u. mijnheer de directeur-generaal aldus spr dat er zel den een transactie in grooter harmonie gesloten is dan die tusschen de A.V.R.O. en de KRO. over den afstand van een studio, Spr. releveerde vervolgens kort de tot standkoming van de nieuwe studio, waar voor od 1 Juni '34 de eerste spade in den grond werd gestoken. Moge het schoone gebouw lange jaren voor onzen omroep zijn een gelukkig huis. waarin alle arbeid een vreugde zal zijn zoo besloot spreker. Na deze korte opsomming van cijfers, kwam spr. tot de eigenlijke doel van deze feestelijke bijeenkomst, de herdenking van het feit, dat de Avro de beschikking heeft over een studio-complex, dat is geworden tot een instituut, hetwelk, op het oogenblik althans, haar gelijke niet gemakkelijk zal vinden in binnen- en buitenland, In het vervolg van zijn rede herinnerde spr. eraan, dat door den voortdurenden offerzin van haar vele duizenden luister vinken, het de Avro mogelijk is geweest het prachtige gebouwencomplex, waarvan wij heden de plechtige opening mogen beleven, tot stand te brengen. Er moet wel een reden zijn voor deze blijvende trouw en aanhan kelijkheid, die niettegenstaande den zwa- ren economischen druk, welken ook de Avro-luistervinken stellig in ruime mate zullen ondervinden, tot zulke grootsche daden hebben kunnen leiden. Die reden heb ik gemeend te moeten vinden in de omstandigheid, dat de feest vierende vereeniging er in geslaagd is door haar werk zich een blijvende plaats te veroveren in de harten van duizenden landgenooten Spr, wenscht de Avro van harte geluk met haar nieuwe studio's. Hij hoopt, dat zij door de verkregen betere technische outil lage in staat zal zijn haar werk nog tot grootere volmaaktheid te brengen tot heil van den Nederlandschen omroep in het algemeen en van haar tallooze luistervin ken in het bijzonder. Voortgaande zeide spr., dat er in de lei ding van het Avro-bedrijf een man is, voor wien het vandaag wel zeer in het bijzonder een feestdag is, een man, die, hoewel hem teleurstellingen in zijn arbeid en streven niet gespaard zijn gebleven, steeds ener giek en kundig is voortgegaan met het vervullen van de taak, die hem op de schouders werd gelegd, een man, van wien het, als men van de Avro spreekt, bijna onmogelijk is den naam niet te noemen. Vervolgens was het woord aan ir. Damme, die de nieuwe studio officieel opende. Als leider van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, waarmede de om- roepvereenigingen bij de vervulling van haar dagelijksche taak schier elk oogenblik in contact komen, heb ik, zei spr., gaarne de uitnoodiglng van de Avro aanvaard om de nieuwe studio te openen. Alvorens enkele woorden te spreken met betrekking tot de feestelijke gebeurtenis, herinnerde spr. aan de opening van de nieuwe uitzendzaal in 1927 door wijlen mi nister van de Vegte. Deze deelde toen mede, dat het aantal luisteraars gestadig toenam en ngeveer 35.000 bedroeg. Thans is dit cijfer 200.000, wat zeker boekdeelen spreekt. Ook het bedrag van de geheel vrijwillige luistervinkbijdrage, dat einde 1926 ongeveer f. 125.000 en over 1935 ongeveer f. 660.000 bedroeg zeeft duidelii1 aan hoe het de Avro is gelukt den vereenigingsband op hechten grondslag te vestigen. De heer W. Vogt. Het is de directeur van het Avro-om- roepbedrijf, de in het geheele land bekende heer Willem Vogt. Zich dan wendende tot den heer Vogt, zegt spr., dat het hem een groot voorrecht is te kunnen mededeelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd hem op voordracht van den mi nister van binnenlandsche zaken te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau (Applaus). Spr. verzoekt de leden van het bestuur de onderscheiding aan den directeur ver leend, mede te beschouwen als een erken ning van de groote diensten die de Avro, zoowel in technisch als in cultureel opzicht aan de ontwikkeling van den Nederland schen omroep heeft bewezen. Spr. verklaart tenslotte de Avro-studio's voor geopend. Het Avro-orgel speelde daarop het volks lied, waarna het Avro-omroeporkest onder leiding van Nico Treep de jubel-ouverture van Weber en den triomfmarsch uit „Aïda" speelde. Na het gebruiken van den eerewijn werd een rondgang gemaakt door de studio.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9