LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 2 Juli 1936 GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. RECHTZAKEN. AGENDA. INGEZONDEN \T\ /TUKKEN YH Burgerlijke Stand v Lelden „ABESSLNIËRS" OVER DE GRENS GEZET. De groep ..Abessiniërs". die in ons land een z.g. ..groote volkerenshow" heeft gege ven en o.m. ook ln Leiden ls opgetreden, ls gisteren naar het „Vad." meldt door de politie over de grens gezet. De troep, die het laatst te Groningen optrad, was zonder ver dere contracten en dus zonder middel van bestaan. Het bleek dat het wel Afrikanen waren, doch dat ^r onder de troep geen enkele Abessiniër was. o SPOORWEGONGELUK IN POLEN. Twee dooden. Nabij Wresnia in Poznanlë is een per sonentrein ontspoord. De machinist en de beambte in den postwagen werden gedood, een treinbeambte en vier passagiers ge wond. o TWAALF DOODEN TENGEVOLGE VAN EEN OVERSTROOMING. In het zuiden van Texas zijn de rivieren zoodanig gezwollen tengevolge van de hevige regens, dat zij ver buiten de oevers zijn getreden. Reeds 12 personen zijn hier bij omgekomen. ZWAAR ONWEER MET BLIKSEMINSLAG. Te Grubbenvorst (L.) ontlastte zich gister middag eveneens een vrij zwaar onweer, gepaard gaande met een hevigen slagregen. De bliksem sloeg in de boerderij van J. in 't Zand in de buurtschap Califomië. Stallen en schuren werden voor een deel in de asch gelegd, waarbij ook een broed machine verloren ging. De woning kon be houden blijven. Verzekering dekt de schade. o JONGETJE DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks drie uur werd het vierjarig zoontje van de familie G. te Oosterbeek op den Utrechtscheweg nabij den Schelmscheweg, bij het spelen door een tram van de N.B.M. overreden en vrijwel op slag gedood. Gistermiddag is op den Rijksstraatweg tusschen Apeldoorn en Deventer onder Teuge een vrachtauto van de fa. de Bruin en Co. uit Rotterdam tegen een langs den weg staanden boom gereden. De chauffeur kreeg gering letsel. Zijn metgezel W. U. de B. uit Rotterdam, geraakte met het hoofd tusschen auto en boom bekneld. Zwaar gewond is hij per ziekenauto naar het al gemeen ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. De auto werd vrij ernstig bescha digd. De chauffeur gaf als oorzaak van het ongeluk aan de politie op, dat hij plotseling kramp in den arm had gekregen. o- 0 DE EERSTE CHINEESCHE AUTOMOBIEL VERVAARDIGD. Men gaat 40 wagens per dag bouwen. Te Tsjangsja. de hoofdstad van Hoenan is de eerste automobiel, welke in China door Chineesche krachten is gebouwd met succes beproefd onder toezicht van de provinciale autoriteiten. Deze hebben thans de centrale rezeerine verzocht 2 millioen Chineesche dollars (f. 900.000) toe te staan voor het bouwen van een fabriek met een capaci teit van 40 wagens per dag. Hiervoor zou den dan machinerieën uit Europa moeten worden ingevoerd. De eerste wagen is gebouwd in den tijd van 2 jaar en kost 5000 Chineesche dollars. o Twee dood en meerdere ernstig gewond. De muziekkapel van de S.S.-lijfgarde van Hitier, welke gistermiddag in twee autobussen van een concert-reis in West Duitschland terugkeerde, is tusschen Burg en Genthin in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. De wagen slipte op den door den regen glad gewor den weg en de aanhangwagen sloeg tegen de tweede bus van de muziekkapel. Hierbij werden twee inzittenden op slag gedood, twee stierven op weg naar het ziekenhuis, terwijl bovendien nog 6 inzittenden ernstig werden gekwetst, benevens een aantal lichtgewonden. DE ALoEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond Nog weinig voor uitgang De conferentie der neutrale mogendheden De Italiaansche journa listen naar de grens geleid Italiaansche meeningen Wat doet Hitier? Toch een Locarnoconferentte? De voortzetting der Assemblée heeft nog geenerlel nieuwe gezichtspunten geopend. Over het algemeen kan men niet zeggen, dat de redevoeringen van Blum Eden en Litwinoff iets gebracht hebben, dat men nog niet wist. De rede van Blum was wederom een vurig en Idealistisch pleidooi voor den vrede, zonder dat daarin echter voldoende rekening gehouden wordt met de practijk. Dat Eden zün stem eenerziids tegen de sancties zou verheffen en anderzijds zich keeren zou tegen Italië voor wat betreft de erkenning der verovering van Abessynlë. was ook van te voren wel te verwachten. Litwinoff heeft zich natuurliik weer krach tig verzet tegen verzwakking van de Vol kenbondsorganisatie. De gedeltgeerde der Unie van Zuld-Afrika deed een scherpe aanval op de politiek der groote mogend heden. Voor het uitvoerige verslag van deze redevoeringen verwijzen wil elders in dit blad. De rede van den Negus heeft ontegen zeggelijk indruk gemaakt, maar niemand kan gelooven dat zün woord voor hem tot een resultaat zal leiden, al zal het Haile Selassie misschien een k'eine troost zün waar hij echter al bitter weinig aan heeft! dat o.a Eden zich tegen de erkennlne der verovering verklaarde. Een Euroneesche oorlog heeft men nu eenmaal voor Abessynië niet over en wat 't zwaarste weegt, geeft altijd den doorslag! Theorie en practtik zijn steeds met elkaar in tegen spraak. Den Negus zal in géén geval de hulp geboden worden waarop hü nog steeds hoont Het spreekt overigens vanze'f dat zoo wel de Italianen als de Abessijnen elkander van de grootste barbaarschheden beschul digen. De vertegenwoordigers der neutrale mogendheden hebben gisteren eveneens vergaderd. Tenzit het Volkenbondshandvest her vormd wordt en sancties doelmatiger wor den gemaakt zullen de neutrale mogend heden weigeren deel te nemen aan welke andere sancties ook a'dus legt men de beteekenls uit van het officieele com muniqué dat na de bijeenkomst der neutrale staten ls uitgegeven. In het communiqué wordt overeenstem ming van Inzicht geconstateerd ten aan zien van het feit. dat de verscherping van den internationalen toestand en de geval len waarin van geweld gebruik gemaakt werd ln overtreding van het volkenbonds- pact. in de neutrale staten twijfel hebben doen rijzen over de vraag, of de omstan digheden waarin zij de verplichtingen aanvaard hebben dfe in het handvest ver vat zün. nog in bevredigende mate be staan. Vastgesteld wordt dat de bepaling ten aanzien der bewapeningsvermindering doode letter is gebleven De neutrale mo gendheden erkennen de noodzakelijkheid van wijziging van het handvest of van ziin toepassing en leggen er den nadruk op dat zü bereid ziin amendementen op het pact te bestudeeren. Zij ziin echter van meenlne. dat het beste zou ziin een procedure te aanvaarden, waarbij richtlijnen voor de toepassing van het handvest worden vast gelegd. zoodat de preventieve werkzaamheid van den Volkenbond versterkt zal worden. Zoolang het handvest In zün eeheel. slechts oo onvolledige en Inconsequente wijze wordt toegepast zün de neutrale mogend heden verp'icht. daarmede rekening te houden bü de toepassing van artike' 16. Op alle gebieden der economische poltt'ek moet de activiteit van den Volkenbond, die SMOKKELARIJ. Voor de rechtbank te Middelburg is be handeld de zaak tegen den 42-jarlgen H. S., schipper te Breskens, G. L., schilder te Am sterdam, M. J. W., schipper te Leiderdorp en G. J. E., schipper te Breskens, die ver dacht worden van frauduleuzen invoer van groote hoeveelheden spiritus en suiker met het motorvlsschersvaartuig „Johanna Marina" en het schip „Eerste Zorg" over de Oosterschelde in den nacht van 1 op 2 Juli 1933. Behalve W. waren alle verdach ten aanwezig en bekenden het hun ten laste gelegde. De eisch van den rijksadvocaat was voor de beide eerste ieder 6 maanden, voor den derde 6 weken en voor den laatste 4 maan den gevangenisstraf en verbeurdverkla ring van de ln beslaggenomen lading en schepen. Vad. Fastrich Jan Bouke, zoon van B. Wiers- ma en J. Chr. E. Teljeur Alelda Gertrude Petronella, dochter van J. J. Hoogenboom en J. W. Poodt Wilhelmus Johannes, zoon van J. J. Disseldorp en M. A. Flesch. o ONDERTROUWD. J. J. Schaft, jm. 26 jaar en A. de Roode, jd. 24 jaar J. M. v. d. Berg. jm. 24 jaar en C. J. van Arnhem, jd. 21 Jaar A. Rottl, jm., 27 jaar en A. M. J. Snoep, jd. 22 jaar. o GEHUWD. J. Cowan, jm. en M, G. Meijer, jd. J. I, Fielemon, jm. en C. v. d. Vlist, jd. J. D. de Vroede. Wedn. en J. F. Le Blansch, Jd. H. W. van Zijp, Jm. en L. G. Beij, jd. J. Dirkse, gesch. en D. A. Becker, jd. C. Taffijn, Jm. en J. Laterveer, jd. W. F. Sierat, jm. en E. van Heuzen, jd. o OVERLEDEN. J. M. Plantfeber, M., 62 jaar P. J. M. Nijssen, ongeh. Vr„ 45 jaar C. C. de Water, Ongeh. Vr„ 57 jaar. in zekere mate door dc laatste crisis ver lamd is worden hervat .en gezocht moet worden naar een geleideliike oplossing van de groote problemen waarvoor men zich geplaatst ziet. Inzake het incident, veroorzaakt door de Italiaansche journalisten, verneemt Reu ter, dat dc acht gearresteerden heden nacht naar de Italiaansche grens zijn ge leid, krachtens een door de Zwitsersche re geering genomen uitwijzingsbesluit. ZIJ zullen nletstrafrechterlijk worden ver volgd, maar er zullen administratieve maatregelen tegen hen worden genomen, met name definitieve of tijdelijke verwijde ring uit Zwitserland. ZIJ hebben twee advocaten opgedragen, bij den Kantonnalen Raad van Genève be roep aan te teekenen tegen de beslissing, die te hunnen opzichte genomen is. De Italiaansche minister van pers en propaganda Alfieri, heeft hun een telegram gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn sympathie voor hun optreden en zijn soli dariteit met hun houding. De Italiaansche consul-generaal te Genève, Spechel, heeft aan de regeering te Rome een rapport over de incidenten ge zonden. Voorts vernemen wij, dat men in poli tieke kringen te Rome nog eens den na druk legt op het spontane karakter van het optreden der Italiaansche journalisten. Het is te betreuren, aldus verklaart men, dat men juist op een oogenblik, waarop Italië door middel van een nieuwe nota blijk gaf van zün verzoeningsgezindheid, den ex-souverein van een barbaarsch sla venland heeft laten spreken om te trachten het water te vertroebelen. Men meent niettemin, dat de Italiaan sche nota bestudeerd en begrepen zal wor den, zooals zü verdient. In offlcieuse kringen te Rome heeft men de hoop te kennen gegeven, dat het inci dent zoo spoedig mogelijk zal kunnen wor den geregeld, opdat Italië de samenwer king met de andere mogendheden zal kun nen hervatten en geen enkele vüandige geest de terugkeer van dat land zal kun nen verhinderen. 9 Alle bladen te Rome, aldus seint Stefani, maken melding van het gezegde van Titoe- lescoe, den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, die de 10 Italiaan sche Journalisten, die den „slavenhande laar Tafari" hebben uitgefloten, „wilden" heeft genoemd. Deze meneer Titoelescoe, schrijft de „Glornale d'Italia" zal het Italiaansche volk zich herinneren als de vertegenwoor diger van een mentaliteit, die nog beneden het peil van de negermentaliteit staat. „Jaag de wilden weg" schreeuwde giste ren te Genève in zün haat tegen Italië de Roemeensche minister. Deze woorden zul len In de herinnering en bij de daden der Italianen ln de komende maanden en Jaren niet verloren gaan. Uit hetgeen de „Lavoro Fascista" schrijft, citeert Stefani: „Kiezende tusschen de Italiaansche wilden en een diefachtigen en moordlustlgen neger, heeft de bariton Titoelescoe de voorkeur, gegeven aan den Abessün, om de eenvoudige reden, dat de Italianen blanken zün en Titoelescoe en Tafari kleurlingen. De bariton Titoelescoe, een halve Aziaat, een kruising van minder waardige rassen, bü wien een westersch vernisje de gekleurde afkomst zeer slecht bedekt, heeft zün bloed laten spreken!" Uit Duitschland wordt op het oogenblik slechts weinig nieuws vernomen. Hitier schünt het verloop van Genève voorlooplg rustig af te wachten. Wij vernemen, dat hoewel men te Ber- lün algemeen den indruk heeft, dat Hitier binnenkort een verklaring zou kunnen afleggen over de buitenlandsche politiek, de mogelijkheid toch niet uitgesloten is, dat de Rijkskanselier het afleggen van een zoodanige verklaring zal uitstellen tot na de Olympische Spelen. De speciale correspondent van de „Paris Soir" meldt uit Genève, dat het plan be staat op 14, 15 en 16 Juli te Brussel een conferentie te beleggen der aan het Lo- carnopact trouw gebleven landen, mét of zonder Italië. o BELGIË. Uitbreiding der staking te Antwerpen. Thans ls ook onder de Belgische zeelie den een staking uitgebroken. Gistermorgen hebben officieren en manschappen gewei gerd aan te monsteren voor 11 Belgische schepen. Zü eischen loonsverhooging en betere arbeidsvoorwaarden. Ook onder het trampersoneel te Antwer pen kan elk oogenblik staking uitbreken. Er wordt een loonsverhooging van 15 procent en tal van verbeteringen in den dienst geëischt, terwijl de directie van de Tramwegmaatschappü verklaart, dat een verhooging der loonen met 5 procent reeds tot een deficit zou lelden. o ENGELAND. De Luchtvaartwet aangenomen Baldwin lijdt aan bloedarmoede Sir Sidney Barton over Abessynië. Het Lagerhuis heeft met 130 tegen 54 st. de Luchtvaartwet aangenomen. Minister-president Baldwin is lüdende aan een vrij ernstige bloedarmoede. Zün dokters zouden hem voorgeschreven heb ben, zich minder dan den laatsten tüd het geval was te vermoeien. Speciaal zouden zü hem hebbn aangeraden, zoo weinig en zoo kort mogelük in het Lagerhuis te vertoe ven. In deze omstandigheden zal Baldwin moellük de geheele verantwoordelijkheid kunnen blijven dragen. Hij zal die verant- woordelükheid dus met een collega moeten deelen of aftreden. Men meent te weten, dat hü de eerste oplossing zal kiezen en dat Neville Chamberlain zoo noodtg zün bijstand zal verleeenen. De Britsche gezant te Addis Abeba, Sir Sydney Barton, is te Folkestone aangeko men. Hü heeft verklaard, dat de veronder stelling, dat de Britsche legatie of een deel der Britsche legatie te Addis Abeba zou worden teruggetrokken, onjuist ls. Tüdens de aanwezigheid van Barton treedt zün se- HEDEN: Pieterskerkgracht 9: Ledenverg. afd. Leiden Z.H. Ver. „Het Groene Kruis", 8'/« uur nam. Dinsdag. N o o r dwükerhout: Alg. verg. van aandeelhouders N.V. v/h N. C. v. d. Zalm en Zn.; 2 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier Inenting tegen dlphterie 4-5 u. nam. 's Woensdags; Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrüdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Hoog spel" Woend.. Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Desire". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/» en vervolgens om 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39, 8 1/4 u. nm. ..De uitgeworpene". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/« uur. Zondag nam. 2 uur, 4V» uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam. ..Jood Süss". lederen middag 2'/» u„ Zondag v,af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Juni tot en met Zondag 5 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. F Reüst Steen straat 35 telef. 136: A. J. Donk. Doeza- straat 31. telef. 1313 en C. van ZilP. Wil- helminanark 8 Oegstgeest. telef. 274. cretaris Roberts als zaakgelastigde op. Ge vraagd naar den tegenwoordigen toestand van Abessynië zeide Barton, dat dc toe komst van Abessynië een kwestie is, welke slechts in Europa kan worden geregeld. Slechts een gedeelte des lands is door Ita liaansche troepen bezet. Het land als ge heel heeft zich niet onderworpen. o FRANKRIJK. Motie van vertrouwen aangenomen De stakingen - Daladier en de Legercommissie. De Fransche Kamer heeft na de debat ten met 375 tegen 192 stemmen de vol gende motie van vertrouwen in hat kabi- net-Blum aangenomen: „De Kamer keurt de verklaringen der regeering goed en spreekt haar vertrou wen in het kabinet uit ten aanzien van de handhaving der republikeinsche orde, door vastberaden toepassing van de wet ten tot verdediging der republiek". De communist Maranna is met 67 van de 133 uitgebrachte stemmen gekozen tot president van den Algemeenen Raad van de Seine. 9 Naar de „Matln" uit Bone, een haven aan de Noordkust van Algerië, verneemt, hebben een 400-tal inlandsche stakers ge schoten op een met erts geladen goede rentrein. De beide gendarmen welke den trein begeleidden, beantwoordden het vuur en verwondden een der stakers. Een afdeeling Mobiele Garde is naar de plaats van het Incident vertrokken. Het aantal stakers in geheel Frankrük bedraagt nog 154.302. Na langdurige onderhandelingen is in de prefectuur van Metz een accoord bereikt. Er werd besloten, dat de fabrieken van morgen te zes uur zouden worden ont ruimd en dat het werk zoo spoedig mogelük zou worden hervat. Berichten over nieuwe stakingen en be zetting van werkplaatsen komen uit de volgende plaatsen in Lotharingen: Bur- bach, Angevillers, Hayangen, Fontoy en Roncourt. In Rüssel is de staking bü de dagbladen door een scheidsrechterlüke uit spraak van den prefect beëindigd. In Nice is in den afgeloopen nacht een voorloopige overeenstemming in de restaurants be reikt. De hotels aan de Fransche riviera zullen vandaag weer geopend worden. In het Parüsche dagbladbedrüf is door uitgevers en zetters een scheidsrechterlüke uitspraak van den minister van arbeid aan gevraagd. Over aanvaarding of-verwerping daarvan zullen de organisaties van werk gevers en werknemers moeten beslissen. 9 De minister van landsverdediging, Dala dier, heeft ln de legercommissie verklaard thans tegen een vermindering van den militairen dienst te zijn. Hü zette uiteen, dat de troepen, welke op het oogenblik het versterkte Noord-Oostelijk gebied bezetten 160.000 man bedragen, hetgeen voldoende is om de veiligheid der grens te kunnen verzekeren door een bezetting der verster- kingswerken. Het is de bedoeling het kader van het leger te democratiseeren door het mogelijk te maken, dat de manschappen tot verschillende rangen opklimmen. Hij zal spoedig stemming vragen over het wets ontwerp inzake de nationalisatie der oor logsindustrieën. o PALESTINA. Wederom enkele aanslagen. Wederom hebben enkele aanslagen plaats gevonden. Zoo werd in de heuvels van Nazareth een patrouille aangevallen. Er werd echter geen enkele soldaat, noch po litieagent getroffen. Men gelooft echter dat de aanvallers verliezen hebben geleden. x -1 0 DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Toen de landbouwer J. Oliemulder, wo nende te West-Geesteren, gistermiddag per rüwiel met zijn buurman naar de veemarkt te Vriezenveen reed, raakte hü, bü het pas- seeren van een wagen, met het stuur van zijn rüwiel in dat van zün metgezel, met het gevolg dat hü viel. Hij kwam terecht tusschen de truck en den oplegger van een juist voorbükomende, met vee geladen vrachtauto van K. uit Almelo. Een achter wiel ging den landbouwer over het hoofd. Aangezien overbrenging aar een ziekenhuis geen uitkomst meer kon brengen, is Olie mulder per ziekenauto naar zün woning vervoerd, waar hü weldra is overleden. Het slachtoffer was 60 jaar oud. Hü laat een vrouw en zes kinderen achter. o BOERDERIJBRAND TE RAAMSDONK. Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand ontstaan in de schuur van den land bouwer Van Dongen te Raamsdonk. Het vuur dat gretig voedsel vond in de 20.000 KG. hooi. welke er waren opgeslagen, sloeg weldra fel uit en tastte ook de boerderij aan, terwijl spoedig daarna ook de aan grenzende boerderü en schuur van den landbouwer Verschuren in lichterlaaie stond. De brandweer, versterkt door die van Waalwijk en Waspik stond vrijwel machte loos tegen het woedende element en kon zelfs niet verhinderen, dat aan de overzüde van den weg de boerderij van den heer Suijlekom vlam vatte, spoedig gevolgd door het naastgelegen pand. bewoond door de gezinnen Damen en Blom. Alle perceelen brandden totaal uit, terwül de inboedels, welke niet waren verzekerd, eveneens geheel verloren gingen. De schade loopt in de tienduizenden. o BUITENLANDSCH GEMENGD. OUD-AFGEVAARDIGDE VERMOORD. Bandieten hebben 's nachts den Zuid- Slavischen oud-afgevaardigde Uroscevitsj, terwijl deze lag te slapen, gedood om zich vervolgens met een bedrag van büna een millioen dinars, dat .zich in de brandkast van het slachtoffer bevond, uit de voeten te maken. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VEILIG VERKEER. Münheer de Redacteur Zou ik hlerbü zoo vrü mogen zün. voor onderstaand stukje plaatsruimte ln uw blad te mogen verzoeken? Het betreft hier het wegstuk Nieuwe Via duct tot halte Buitenlust in de gemeente Oegstgeest, dat voor fietsers in beide rich tingen mag worden bereden. Voor onbe kenden met de situatie, zij opgemertk, dat deze weg een rüwlelpad heeft, dat rechts ligt, als men uit de richting Oegstgeest komt. MUns inziens is dit weggedeelte, vooral nu het strandbezoek naar Katwük heel druk is, gevaarlük. Zelf ben ik Zaterdag j.l. het slachtoffer daarvan geworden. Een tandem, die mü, toen ik uit Oegstgeest kwam en in de richting Rijnsburg reed, niet kon pas- seeren, omdat uit de tegenovergestelde richting enkele wlelrüdsters op het rüwiel- pad aankwamen, botste tegen mün flets aan, met het gevolg dat de tandemberüders en ik over den weg werden geslingerd. Een en ander liep deze keer goed af. Ik zou nu willen opmerken: Verdient het geen aanbeveling, het rüwielverkeer van halte Buitenlust tot het viaduct over ge noemd wegstuk te verbieden en te lelden over de vroegere Groenesteeg? Hiermede zullen de fietsers, wat hun veiligheid be treft, stellig gebaat zün. Voorkomen is in dit geval ook weer beter dan genezen. Of zal men de put dempen, als het kalf verdronken is? U dankend voor de plaatsruimte, RÜnsburg, 30 Juni 1936. P. J. MAAS. GEBOREN Nicolaas. zoon van W. J. van Leeuwen en M. J. Pfingsten Johannes, zoon van H. Glasbergen en L. v. d. Boon Cecilia Maria, dochter van J. C. Beugelsdük en M. Gistermiddag heeft boven Venlo een zwaar onweer gewoed, aldus de N. R. Crt. Na enkele zware donderslagen ontlastte zich boven de stad een geweldige regen, waar door de straten onder water werden gezet. In het lage gedeelte van de stad stonden de benedenvertrekken der woningen spoedig blank. Ook de kelders liepen vol, waardoor veel ongerief aan de bewoners werd veroor zaakt. In de buurt van den Kaldenkerkweg zün tal van zware boomen ontworteld. Een boom viel op het dak van het klooster der zusters Ursulinen, waardoor schade aan het gebouw werd aangericht. Op den Kalden kerkweg kwam een zware boom tegen den gevel van een der woningen terecht, waar- bü eveneens slechts materieele schade werd aangericht. Op twee plaatsen is de bliksem in een wo ning geslagen. Op vele plaatsen werden door den stormwind de pannen van de daken gelicht. Te Kessel werd de wieken van den alleenstaanden molen afgerukt en vernield. Persoonlüke ongelukken hebben zich echter bü al deze ongelukken niet voorgedaan. Van alle kanten werd de hulp der politie ingeroepen. Het gemeentepersoneel was tot laat in den avond in de weer om de ver- keersbelemmeringen, veroorzaakt door om gevallen boomen, op te heffen. Aan de te velde staande gewassen is veel schade aan gericht. Uitgestrekte korenvelden in de buurt der stad liggen plat; ook de tuinbouwge- wassen hebben veel geleden. MUSSOLINI'S DOCHTERTJE GOED VOORUITGAANDE. De doctoren, die de kleine Anna Maria Mussolini behandelen, hebben de laatste 48 uur een lichte doch gestadige verbetering in den emstlgen ziektetoestand geconsta teerd. o DE AMERIKAANSCHE ONDERWERELD. Leger van 504.000 goed-gewapenden. In een rede voor het militaire college van Pennsylvania verklaarde Edgar Hoover, het hoofd van de federale politie, belast met de bestrüding van de gangsters, dat de onderwereld van de Ver. Staten een goed georganiseerd leger van 500.000 man is, dus twee maal zoo sterk als het staande leger van de Staten. Dit leger is bewapend met de modernste geweren en rükelük voorzien van munitie. Bovendien wordt het geleid door knappe koppen. Verder deelde hij mede, dat jaarlüks 1.500.000 misdaden worden begaan. Hü be- critiseerde verder het gratie-systeem in de V.S.. waardoor mogelük wordt, dat ge woonte-misdadigers op de kalme burgerü worden losgelaten. Het dooden van de ambtenaren van het departement van jus titie. gedurende de laatste vier of vüf jaar, geschiedde door misdadigers, die reeds ver scheidene malen wegens zware misdaden in de gevangenis hebben gezeten. CHAUFFEUR KREEG KRAMP. MUZIEKCORPS VAN HITLERS LIJFGARDE VERONGELUKT.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6