Het afscheidscollege van Prof. Dr. L. van Itallie p 77ste Jaargang DONDERDAG 2 JULI 1936 No. 23394 liig'W Verscheidene hartelijk-gestemde toespraken Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen wiar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week t. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) ''•mM o Zijn plaquette zal in het Pharmaceutisch Laboratorium worden geplaatst Nadat prof. dr. L. van Itallie zijn laatste 'college, waarvan wij gisteren nog een ver slag konden publiceeren, had gegeven, werd het eerst het woord gevoerd door prof. dr. B. D. Eerdmans als waarnemend rector-magnificus. Spr. wees erop, dat de wet den oudsten assessor bij afwezigheid van den rector als diens plaatsvervanger aanwijst, zoo dat tn die kwaliteit eigenlijk prof. Van Itallie zichzelf had moeten toespreken. Nu aan spreker dat voorrecht te beurt valt, wil hij gaarne namens den Senaat prof. Van Itallie danken voor hetgeen deze voor de Leidsche Universiteit heeft gedaan door zijn onderwijs, door zijn eigen weten schappelijk werk en door den arbeid, welke hem door de regeering werd opge dragen en waarvan hij zich Steeds met groote stiptheid en nauwgezetheid heeft gekweten. Spr. dankte hem voorts ook voor het geen hij als lid van den Senaat, als asses sor en bij herhaling als waarnemend rec tor voor de representatie der Academie heeft gedaan. Het groot aantal onderscheidingen, dat het buitenland, aldus spr., u in de laatste tien jaar verleende, verhoogde ook den luister der Leidsche Hoogeschool in den vreemde en maakte, dat ook wij, uw col lega's, ons eenigszins gevleid gevoelden. Spr. wees er verder op, dat prof. Van Itallië steeds met groote warmte opkwam voor de belangen van zijn leerlingen en erin is geslaagd in zijn laboratorium een sfeer van wederzijdsch vertrouwen en on derlinge samenwerking te scheppen. Prof. Eerdmans besloot met den wensch dat de scheidende hoogleeraar nog vele jaren de vruchten van zijn arbeid in de prestaties van zijn leerlingen zal mogen zien groeien en dat hij voldoening moge smaken in de omstandigheid, dat hij een dankbare schare van collega's en een er kentelijke Universiteit achterlaat. Prof. dr. W. H. Keesom, decaan der fa culteit voor wis- en natuurkunde, dankte den scheidenden collega voor alles, wat hij voor het pharmaceutisch onderwijs hier te lande heeft gedaan, inzonderheid voor de bestudeering der toxocologische en phytochemische vraagstukken. Toen prof. Van Itallie, bijna 30 jaar ge leden, zijn ambt aanvaardde, bedroeg het aantal pharmaceutische candidaten 15 a 20; thans is dit uitgegroeid tot 75. Een belangrijke uitbreiding, ook van de inrichting van het onderwijs, is er het ge volg van geweest. O.a. kwam er een afzon derlijke leerstoel voor de p'narmacografie en de galenische pharmacie, achtereen volgens bezet door de Graaf, Goester en Goddïjn. Een groot aantal apothekers, over ge heel Nederland en Indië verspreid, ge denkt dankbaar zijn vroegeren leermeester. Ook de faculteit dankt u voor de be langstelling, welke gij steeds voorde facul teitsaangelegenheden hebt getoond, voor de waardevolle adviezen, waarnaar zij steeds met groote aandacht heeft geluis terd en voor uw voortreffelijken arbeid als bestuurslid van den Academischen Se naat. Wij wenschen, aldus spr., u nog vele jaren van rust toe, ook al zal die rust slechts betrekkelijk zijn. Wij nemen thans afscheid van u. aldus eindigde spreker, ais collega, maar hopen u nog gedurende vele jaren bij academische plechtigheden e.d. te ontmoeten. De volgende spreker was prof. Henn Hérissey als vertegenwoordiger van de Sor- -bonne te Parijs waarvan prof. Van Ital lie eere-doctor is en namens de Fran- sche Pharmaceutische Vereeniging. Deze herinnerde aan de vriendschap, welke beiden gedurende meer dan 30 jaar heeft verbonden en noemde prof. Van Itallie een waardevol pionier der interna tionale pharmacie en een voortreffelijk vertegenwoordiger van het Hollandsche in tellect. die zich in Frankrijk zeer vele vrienden voor het leven heeft verworven. Namens een Comité van leerlingen en oud-leerlingen werd het woord gevoerd door prof. dr. W. A. Goddijn. Zijn taak was tweeledig, omdat spr. heeft te belichten de werkzaamheid van prof. van Itallie voor de pharmacie en zijn hoogleeraarschap in en- geren zin als opvoeder van studenten en leider van het Pharmaceutisch Laborato rium. Het is moeilijk het ambt van den persoon te scheiden. Wat iemand als hoog leeraar beteekent hangt juist in hooge mate van zijn persoonlijkheid af. Prof. van Itallie ■heeft naast de beoefening van wetenschap aan een niet minder belangrijke opdracht voldaan door jongfe menschen te vormen tot nuttige leden der maatschappij. Daar voor moet men niet slechts een goed docent maar ook een goed mensch kunnen zijn. Ik ben ervan overtuigd aldus vervolgt spr. dat Gij met voldoening op een wel besteed leven kunt terugzien. Uw krachtige wil en groote arbeidskracht, gepaard aan capaciteiten van onderzoeker en docent hebben u een plaats doen innemen van bijzondere beteekenis. Uw naam is ver bui- Foto van de door den Amsterdamschen beeldhouwer J. G Wertheim vervaardigde plaquette met de beeltenis van prof. van Itallie, welke hem gistermiddag werd aan geboden en die geplaatst zal worden in het Pharmaceutisch Laboratorium ten deze universiteit bekend geworden, ge tuigen daarvan de vele onderscheidingen, die u in het binnen- en buitenland zijn toe gekend. Spr. noemt in het bijzonder de eere-doctoraten van Luik en Parijs en gaat vervolgens uitvoerig na het vele dat prof. Van Itallie gedurende zijn hoogleeraars- ambt sinds 1907 heeft tot stand gebracht. Spr. laat vooral de aandacht vallen op de phytochemische en Galenische onderzoe kingen, hij stelt voorts in het licht de be langstelling voor de toxicologie, hoe op ini tiatief van prof. van Itallie het Leidsch Criminologisch Instituut werd opgericht, het werk van den scheidenden hoogleeraar in den Gezondheidsraad en de Opiumcommissie van den Volkenbond enz. Spr. acht het een bijzonder voorrecht te mogen spreken namens leerlingen en oud leerlingen. Welk een voortreffelijk docent gij geweest zijt kunnen alleen zij beoordee- len, die het voorrecht hadden uw colleges te volgen. Uw veelzijdige kennis, uw volle beheersching van de veelomvattende phar macie, hebben steeds onze bewondering af gedwongen. Een heldere voordracht in wel verzorgde taal was kenmerkend voor al uw colleges. Een reeks van dissertaties onder uw leiding tot stand gekomen, zijn even zooveel bijdragen voor vermeerdering van kennis op pharmaceutisch gebied. Elk uwer leerlingen draagt na het beëindigen der studie een dankbare herinnering aan u met zich mede. Daarvan wordt voor U thans de getuigenis afgelegd in den vorm van een huldeblijk waarvoor een plaquette met uw beeltenis werd gekozen, welke wordt aange bracht in het laboratorium aan welks bloei gij uw beste krachten hebt gegeven. Overeenkomstig den wensch van prof. van Itallie werd de opdracht voor deze plaquette verleend aan den Amsterdamschen beeld houwer Wertheim, die zich op voortreffelijke wijze van zijn taak heeft gekweten. Zoo zal dan uw beeltenis ons laboratorium sieren aldus besloot prof. Goddijn en blijven getuigen van de waardeering, hoog achting en sympathie, die uw leerlingen u hebben toegedragen. Wees er van overtuigd, dat deze hulde u gebracht, niet alleen maar voorkomt uit plichtsbesef, maar gedragen wordt door gevoelens van hoogachting en waardeering en in dank voor alles wat gij voor ieder onzer persoonlijk geweest zijt. Aan het geschenk was een album met de namen der deelnemers toegevoegd. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer Van Boxtel, pharm. cand. namens de kleine groep van leerlingen, die onder leiding van prof. Van Itallie wel hun opleiding zijn begonnen, maar helaas uit zijn handen het apothekersdiploma niet meer zullen ontvangen. Uit aller naam bracht spr. den aftre denden hoogleeraar dank voor zijn raad gevingen. zoowel op het gebied der studie als in het particuliere leven en hij besloot met te zeggen, dat de groep, welke hij vertegenwoordigt, er trotsch op is zich nog zijn leerlingen te mogen noemen. Prof. Van Itallie dankte, zichtbaar be wogen, alle sprekers afzonderlijk voor hun waardeerende woorden, voor het waarde volle geschenk, dat hü op hoogen prijs stelt en voor de tegenwoordigheid van zóóvele zijner oud-leerlingen op deze plaats. Na afloop hield de (nu oud)-hoogleeraar een drukbezochte receptie in den Hortus Botanicus. HET OVERLIJDEN VAN PROF. SNOUCK HURGRONJE. Aneta meldt uit Bandoeng: De oud-consul te Djeddah, de heer D. van der Meulen, herdenkt in artikelen in verschillende Indische dagbladen het over lijden van prof. Snouck Hurgronje, waarin hij o.a. zegt, dat in den Koningsburcht van Bin Saoud te Mekka van mond tot mond gaat, dat Abdoel Ghaffaar, de vriend van den Islam, de broeder, niet meer is. Prof. Snouck Hurgronje heeft den naam van Holland in het Mosiimsche Oosten omhoog getild, zooais dit slechts aan wei nig anderen gegeven was. Hij was slap ethicus, maar een strijder voor het recht. Door hem werd het gen. Van Heutsz mogelijk gemaakt Atjeh te pacificeeren. ZANG- EN ORGELAVOND TER EERE VAN DEN HEEK L. BOOM. Ter gelegenheid van diens 40-jarig organistenjubilcum. In de Hooglandsche Kerk vond gister avond een zang- en orgelavond plaats ter gelegenheid van het 40-jarig organisten jubileum van den blinden musicus, den heer L. Boom, organist der Marekerk. Hoezeer de heer Boom in breede kringen geliefd is, bleek wel uit de prachtige op komst der gemeenteleden en vele andere, w.o. enkele predikanten en organisten van andere kerken. Het was stellig een schoone gedachte, dezen avond te organiseeren ten bate van hem, die zoo lange jaren de gemeente ver kwikt heeft met zijn bezielend orgelspel, opdat het leven hem in materieel opzicht wat gemakkelijker gemaakt kan worden. Welwillende medewerking verleenden de organist de heer Feike Asma en het Jeugd dienstkerkkoor „Jubilate Deo". Ook de ge meente nam daadwerkelijk aan dezen dienst deel, in verband met de sinds eeni- gen tijd in de Hooglandsche heerschende prijzenswaardige gewoonte van het „Can- tus Firmus" zingen, waartoe de heer Asma het loffelijke initiatief genomen heeft. Als onderbreking van het muzikale pro gramma is de heer Boom op warmge- stemde wijze toegesproken door dr. J. A. Riemens, die uitvoerig herinnerde aan de komst van den jubilaris in Leiden, waar over wij gisteren reeds uitvoerig schreven. „Cantus Firmus' zingen, aldus spr. doet ook de heer Boom mei zijn orgelspel in de Marekerk. Zijn spel klinkt boven den gemeentezang uit en vereenigt zich daar na tenslotte weer tot volle harmonie. Spr. herinnerde aan de vele zware beproevin gen, die den heer Boom door God zijn op gelegd, doch daarnaast heeft God hem toch ook de gave geschonken, zich in lof liederen op zijn orgel uit te spelen. De heer Boom heeft veel stichting gegeven met zijn spel en daarmee veler harten om hoog gevoerd. Wij achtten het daarom noodig, dat er eens in een bijzonderen dienst aan u gedacht werd, aldus spr. Daaraan paarde zich de wensch, uw le vensavond wat minder donker te maken in stoffelijken zin. Door de gaven, die van de gemeente binnenkomen, hopen wij, dat zulks moge gelukken. Spr. uitte den wensch, dat het den heer Boom gegeven zal wezen, nog te blijven doorspelen, al zal het dan wat minder zijn dan vroeger. Voor zijn orgelspel als van een leeuwerik zijn wij steeds harte lijk dankbaar. Moge God uw levensavond met zijn liefde zegenen, aldus besloot spr. tot verheerlijking van Hem. Met belangstelling hebben wij vervol gens het programma beluisterd, dat ons een goeden indruk heeft gegeven van het reeds slagende „Cantus Firmus" zingen, waarin de gemeente reeds een zekere rou tine heeft gekregen, mede dank zij den voortreffelijken steun van Feike Asma aan het orgel. Ook het koor blijkt van de aan wijzingen terdege geprofiteerd te hebben en maakt een krachtigen en gaven indruk in de muzikale „Cantus Firmus"-bewer- kingen van Feike Asma. De gemeentezang krijgt door dezen opzet onmiddellijk een veel levendiger en stralender karakter. Men mag Asma dus stellig dankbaar zijn voor zijn streven. Diverse zangen omlijstten meerdere frisch en met schier vlekkelooze techniek door den heer Asma gespeelde orgelwer ken, waarmee deze verdienstelijke organist zijn naam hoog hield. Wij betreurden het evenwel, niet de heer Boom zélf in enkele nummers gehoord te hebben! Het was toch immers zijn „eere-avond"?! Ds. Punselie sprak het slotwoord. Hij dankte den jubilaris voor zijn aanwezig heid temidden van een grooten kring van menschen, die zich aan hem verplicht we ten. Ook dankte hij allen, die den heer Boom wilden huldigen en daartoe gelden bijeen brachten, alsmede degenen die den avond muzikaal opluisterden. Een oud-leerlinge van den heer Boom speelde nog op het orgel „Ik ken een lied vol melodij" en een „Adagio" van Men delssohn. Na afloop bestond gelegenheid den ju bilaris de hand te drukken, waarvan zeer velen gebruik maakten. Het zal den heer Boom voorzeker goed gedaan hebben, zich van zooveel hartelijkheid omringd te weten o STED. GYMNASIUM. Geslaagd voor het eindexamen B de heeren P, C. Maas en P. J. M. Wijtenburg. beiden alhier en W. Hoogenstraaten te Voorburg. Afgewezen 2 candidaten. Van de vorige groep is nog geslaagd voor B de heer J. A. Visser te Voorburg. De eindexamens zijn hiermede beëindigd. LEEUWKENGROEP NEDERL. PADVINDERS VER. Aanbieding van een standaard. Eenigen tijd geleden bestond de Leeuw- kengroep (groep IV van de N.P.V.) tien jaar, in verband waarmee bij een aantal ouders dezer 75 jongelui het denkbeeld rees hen met een fraaie vlag uit te rusten. Gisteravond had de aanbieding plaats en trokken om halfacht de verkenners, zee verkenners en welpen, met den leider, den heer Chr. Stokhuijzen aan het hoofd naar de voormalige kweekschool voor Zee vaart. alwaar de ouders en de leden van het groepscomité, Ds. de Wit en de heer Val- lentgoed, verzameld waren. De heer Stokhuijzen heette allen harte lijk welkom, waarna onmiddellijk het woord werd gevraagd door een der ouders, die meedeelde, dat er een klein comité was gevormd, om aan de hier bedoelde plannen uitvoering te geven. In dat comité hadden zitting genomen mevrouw Geertsma, en de heeren Bol en Kruit. Mevrouw Geertsma hield een hartelijke toespraak, wenschte den troep geluk met zijn tweede lustrum en bood vervolgens, onder daverend applaus van de padvinders, een schitterenden standaard aan. Deze standaard bestaat uit een lap groene zijde, waarvan de afmetingen pl.m. 2'/= bij l'/ï meter bedragen. In keurige gele letters staat erin vermeld: „Leeuwken- groep" en daaronder de haam van de plaats, waar zij gevestigd is, eveneens in gele letters. In het midden is voorts het bekende padvinders-embleem aangebracht, ook al weer in gele kleur, met een rooden rand, zoodat alle padvinderskleuren in den standaard verwerkt zijn. Tenslotte staat er nog in vermeld het bekende parool „Weest paraat". Alles te zamen dus een dundoek, waarop de troep trotsch kan zijn! Nadat het jubileum-geschenk was over handigd, betuigde de leider zijn groote er kentelijkheid jegens de milde gevers er den wensch aan toevoegend, dat het nog vele jaren als een symbool van eenheid in de groep mag worden rondgedragen. Wat spr. zoozeer in deze hulde verheugde, was de daadwerkelijke belangstelling van de ouders, die er uit spreekt. Het andere deel van den avond werd ge vuld met de afwerking van een rijk ge varieerd troeps- en horde-programma, dat bijzonder vlot werd uitgevoerd. Hierop heeft de heer Bol nog het woord gevoerd om te memoreeren, dat mevr. Geertsma de vlag geheel belangeloos heeft vervaardigd, nadat de heer Kruit het ont werp had gemaakt. Aan mevr. G. werden bloemen aangeboden. Tenslotte vereenigde men zich om een gezellig kampvuur, waarna de avond be ëindigd werd met gebed en het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Een ieder, die de nieuwste aanwinst van de Leeuwkengroep wil bezichtigen, kan zulks doen in de etalage van de fa. Phaff in de Breestraat. UITVOERING VAN LEERLINGEN MEJ. HARRY VAN DER HARST. Men schrijft ons: Gisteravond gaf mej. Harry V. d. Harst, leerares in zang, piano en methodisch spre ken, een uitvoering van haar leerlingen te haren huize Zoeterw. Singel 53. Met genoe gen constateerden wij, dat mej. v. d. Harst nog steeds met evenveel enthousiasme haar dirigeerstok zwaait als wij dit vele jaren van haar gezien hebben. Het programma begon met het Ave Verum van Mozart voor dameskoor, dat zeer mooi uitgevoerd werd. evenals de andere koornummers. De liede ren, gezongen door Mevr. KoelmanStrot- rr.ann, mej. Bep Christiaanse en den heer Bloemkoper hadden ook veel succes. De jeugdige pianistjes Lodder uit Katwijk en de heer v. d. Vijver deden hun leerares veel eer aan, terwijl mevr. v. d. Heyden-Brakel en mej. v. d. Harst zelf, accompagnementen verzorgden en ons op de altijd nog mooie Spanische Tanze van Moszkowski voor quatre mains vergastten. Het was een mooie uitvoering, waarbij weer duidelijk bleek, met hoeveel enthou siasme mej. v. d. Harst haar lessen geeft cn hare leerlingen liefde voor de muziek bijbrengt. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. De opening der Avro-studio door ir. Damme: de Avro-directeur, de heer W. Vogt, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau (3e Blad). De regeering over het Koffiewetje (Bin nenland, 3e Blad). De voorzieningen omtrent weerkorpsen; het oordeel der Eerste Kamer (Binnenland, 3e Blad). De opening van het zwembad te Ter Aar (3e Blad). Perry en Von Cramm in de finale te Wimbledon (Sport, 3e Blad). J. Kleer, damkampioen van het district „De Rijnstreek" en houder van den Leidsch Dagblad-Bambeker (Sport, 3e Blad). Prov. Staten van Zuid-Holland over het provinciale wegenplan (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De voortzetting der Volkenbondsvergade ring; redevoeringen van Blum, Eden en Litwinoff (2e en 3e Blad). Het pleidooi van den Negus (3e Blad). De acht journalisten naar de Italiaansche grens geleid (Buitenland, 2e Blad). De conferentie der neutrale mogendhe den (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. GEM. KWEEKSCHOOL. Van de 2e groep zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames: M. C. Vogelaar en C. C. de Hertogh, beiden al hier; C. C. Romijn (Voorschoten) en F. Waal (Den Haag). Afgewezen geen. Hier mede zijn de examens afgeloopen en zijn alle candidaten voor Nuttige Handwerken geslaagd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Bloembollenkweekerij en Handel Holtz en de Koster N.V., Terweeweg 120, Oegst- geest: handel in den export van bloem bollen en boomkweekerij-producten. Directeur G. J. Holtz, Oegstgeest. (Ned. Staatscrt. 10 Dec. 1935, Bijvoegsel no. 241). Maatsch. kap. f. 10.000, waarvan geplaatst en gestort f. 2.000. Fa. de Mooy en Co., Rapenburg 3, Rijns burg; Bloemen-export. Vennooten C. de Mooy, wed. van H. A. de Mooy. Rijnsburg en L. de Mooy, Rijns- burg. Procuratiehouder G. Bloemendaal, Oegstgeest. Wijziging: De Mooy en Co., Rapenburg 2, Rijnsburg; Snij bloemen-exporteurs. De vennoot M. Verha"ar is uitgetreden per 10 Juni 1936. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende wonende (straat). wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf week kwartaal No, abonné tim. opgezonden te hebben aan onderstaand adres t toqen vwqorrling van bmoodigde -portokosten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1