LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 26 Juni 1936 jam-maken een feest! BINNENLAND. TELEGRAMMEN. Russische regeering ten aanzien van de kwestie der zee-engten preciseert. De Russische regeering aldus het communiqué heeft geen ander doel dan uitbreiding van het principe van beper king van de tonnages der staten, die niet aan de oevers van de Zwarte Zee zijn gelegen, opdat een enkele bedreiging zal overblijven vcor de Zwarte Zee-staten en er geen enkele noodzakelijkheid zal be staan tot een overmatig uitbreiden hun ner vlootsterkten in deze zee. Tegelijkertijd kan de Russische regeering niet anders dan zich verzetten tegen de in het werk gestelde pogingen tot beper king van. voorvaart door de zee-engten van de schepen der Zwarte Zee-staten. Zij vraagt vrijheid van doorvaart ten behoeve van beleefdheidsbezoeken of voor het- tot stand brengen van een verbinding met haar vlootbases. Zij brengt verder het beginsel naar voren van vrijheid van doorvaart voor alle mogendheden, ingeval dit noodzakelijk is voor het brengen van bijstand aan sta ten, die het slachtoffer zijn van een agres sie. zulks in overeenstemming met het Volkenbondshandvest. BELGIË. De algemcene stakingstoestand. De toestand in het geheele land is kalm. Te Luik. Charleroi. Bergen, en in het centrum en de vallei van de Senne, even als te Hoboken. is de werkhervatting in de metaalnijverheid toegenomen. In de mijnen van Limburg is het werk geheel hervat. In de provincies Henegouwen en Luik bleef de toestand ongewijzigd. In de provincie Namen verwacht men, dat vandaag op vele plaatsen het werk zal worden hervat. Te Temsche zijn dè arbeiders weer aan het werk gegaan. In de omgeving van Antwerpen worden eenige kleine stakingen gemeld. In de textielnijverheid is de toestand te Verviers ongewijzigd gebleven. In Vlaanderen en in het Kortrijksche heeft de staking zich tot vijf fabrieken uitge breid. Te Thielt en Rousselaere wordt door de stakers gepost. Te Geraerdsber- gen hebben 800 arbeiders het werk neer gelegd. T Brussel werkt de Banque de Bruxelles met de helft van haar personeel. Vandaag zal de toestand te Gent, voor wat de binnenscheepvaart betreft, weer normaal zijn. De scheepvaart is verzekerd op de Leye. het kanaal van' Brugge, het kanaal van Terneuzen en de Maas. De sluizen laten slechts motorschepen door. FRANKRIJK. De stakingen - Wat kost de 40-uren-week? Ofschoon reeds Woensdag een princi- pieele overeenstemming was bereikt in de zeeliedenstaking, bleken er toch moeilijk heden te bestaan, die tengevolge .hadden, dat tot gisteravond geen schip kon uit- loopen. De stakende manschappen hiel den den geheelen dag nog de schepen be zet met de roode vlag in top. In den loop van den dag richtte giste ren het corps consulaire van Marseille zich met protesten tot den president van de Kamer van Koophandel, aangezien ook de buitenlandsche schepen de haven niet konden verlaten. Ongeveer 100 reizigers, die reeds verscheidene dagen wachtten op een mogelijkheid om naar Corsica over te steken, bezetten de lokalen van de scheep vaartmaatschappij, die het verkeer naar Corsica exploiteert en zonden een pro- Testdelegatie naar den prefect. Heden zal worden uitgevaren! Toen zich in Rouaan het gerucht ver spreidde. dat ondanks de staking het Fransche s.s. „Mandara" wilde trachten uit te loopen, versterkten de stakers hun posten en slaagden er inderdaad in het uitvaren van het schip tegen te houden. In Cette heeft men ongeveer duizend ton sinaasappels, die tengevolge van de sta king niet tijdig gelost waren, in zee ge worpen. Ook in de rest van Frankrijk hebben zich nog verscheidene nieuwe stakingen voorgedaan al blijft de algemeene tën- denz wijzen in de richting van een her vatten der werkzaamheden. Zoo konden de vijf groote Noord-Fransche dagbladen van Rijssel en Roubaix niet verschijnen, aangezien de zetters en het verdere druk- kerspersoneel in staking waren gegaan. In Nancy is de stakingsbeweging sedert gisteren belangrijk verscherpt. Stakers be zetten de gasfabrieken, waarop de burge meester besloot de werkplaatsen door een afdeeling mobiele garde te doen ontrui men en onder militaire bezetting te plaat- De „Figaro" heeft in lndustrieele en commercïeele werkgeverskringen een en quête gehouden naar de hoogere kosten, die de nieuwe wetten in de Fransche in dustrie met zich mede zouden brengen. Volgens deze enquête beteekent bij een gemiddeld aantal arbeiders van 7.776.000 in industrie en handel, met een jaarlijksch inkomen van 10.000 francs elk, de invoe ring van de 40-urenweek een zwaardere belasting der bedrijven met 11.5 milliard francs. ENGELAND. Runciman voor sterke defensie. De Engelsche minister van handel, Runciman heeft in een redevoering ver klaard, dat uit de gebeurtenissen der laat ste maanden duidelijk blijkt, dat Groot Brittannië zijn strijdkrachten niet mag laten afzakken tot een niveau van inef fectiviteit. Groot-Brlttannië heeft niet al leen zijn eigen belangen te beveiligen, maar draagt overal ter wereld verant woordelijkheden. Zijn invloed ten goede kan echter alleen tot uiting worden ge bracht, wanneer de wereld er van over tuigd is, dat het evenals dit 100 jaar lang het geval is geweest de sterkste vloot ter wereld ter beschikking staat. Groot-Brit- tannië zou de gebeurtenissen van het laatste jaar niet zoo vlot doorstaan heb ben, wanneer het niet op het oogenblik van het gevaar sterke eenheden van zijn vloot naar 't Oosten van de Middelland- sche Zee had gezonden. Zorg 'i zomers dat U het heele Jaar door zalige, zelfgemaakte jams op tafel kunt brengen. Begin nu met de aardbeien, ga door met kersen, bessen en al het andere versche fruit. In 10 minuten gereed I Geen Inkoken. Het volle behoud van geur, kleur, ge wicht en voedingswaarde. Goedkooperl Gezonder I Recepten bij elke verpakking. Opekta Droog 15 ct. per pakje, dubbelpakjes 28 ct. Opekta Vloeibaar 60 ct. per flesch. MAAK ZELF JAM MET ^TÜUR-9''«""iddel IN 10 MINUTEN OpeH- Mij. S.ngef 400. Tefef. 37059. Amiferrf.m-C 5727 (Ingcz. Med.) DUITSCHLAND. Een Dantziger geweerd. De vroegere senaatspresident van Dant- zig, dr. Ziëhm, de leider van de Duitsch- Nationale oppositie in Dantzig, werd de toegang tot Duitschland ontzegd, op het oogenblik. dat hij de grens wilde over schrijden. SPANJE. Een spoorwegstaking. De spoorwegarbeiders en -ambtenaren hebben een staking over hot heele land aangekondigd tegen 4 Juli. GRIEKENLAND. Bezoek van Gotring en Goebbels. De burgemeester van Athene. Cotzias, die onlangs een bezoek aan Duitschland heeft gebracht, heeft officieel mededee- ling ontvangen, dat Goering en Goebbels de uitnoodiging hebben aanvaard een be zoek aan Athene te brengen vóór de Olympische Spelen, waar zij de gasten van de stad Athene zullen zijn. ZUID-AFRIKA. Rede van.generaal Smuts. In een voor een gehoor van 3000 per sonen uitgesproken rede, zeide generaal Smuts, met betrekking tot de internatio nale vooruitzichten, dat de mogelijkheid bestond, dat Kaapstad opnieuw de pleis terplaats halfweg tusschen Europa en het Oosten zou worden. Zoo dit geschiedde, zou Zuid-Afrika een veel grooter aandeel in den wereldhandel kunnen verwachten, doch de Unie zou tevens opnieuw in het midden der wereldgebeurtenissen komen te staan en zijn blootgesteld aan alle ge varen, welke een zoodanige positie met zich brengt. Daarom moest de regeering ook zeer voorzichtig zijn in haar buiten landsche politiek en die vrienden behou den, die het land in tijd van nood zouden bijstaan. Generaal Smuts herhaalde nog eens zijn vertrouwen in den Volkenbond die naar hij zeide. nog steeds de hoop der mensch- heid bleef. PALESTINA. Dreigt opstand in Transjordanië? Bij het dorp Kabalan, dat gelegen is langs den weg van Jeruzalem naar Nab loes, heeft een gevecht plaats gehad tus schen Britsche militairen en politiebe ambten en Arabische opstandelingen, die hardnekkig tegenstand boden en zich pas na ernstige verliezen terugtrokken. Vier Arabieren werden gedood en drie gewond, van wie één ernstig. Eenige geweren en een hoeveelheid munitie lieten de vluch tende opstandelingen achter. Bij een ander gevecht, dat plaats vond langs denzelfden weg, werd een Schotsch soldaat ernstig gewond, terwijl aan de zijde der opstandelingen twee dooden en een gewonde vielen. De Schotsche militair is later aan zijn wonden bezweken. Te Jeruzalem is tijdelijk een tekort aan wa ter, daar de leiding,, welke van de kust loopt en de stad van water voorziet, door terroristen is beschadigd. Volgens den specialen correspondent van de „News Chronicle" te Jeruzalem wordt Palestina door een nieuw, ernstig gevaar bedreigd. De Arabische opstandige beweging, die tot dusverre tot Palestina beperkt is gebleven, breidt zich uit over Transjordanië, aldus deze correspondent. Ieder oogenblik zouden 60.000 Bedoeïnen de Jordaan kunnen overtrekken om den opstand der Arabieren in het heilige land te steunen. Op een vergadering van 200 sjeiks te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, zou besloten zijn den Britschen hoogen commissaris mee te deelen, dat de opstand in Transjordanië openlijk zal worden uitgeroepen, indien de Arabieren niet binnen tien dagen voldoe ning zouden krijgen. Daar in Transjordanië het dragen van geweer of revolver en het invoeren van munitie anders dan in Palestina geoorloofd zijn. zouden de Engelschen, aldus besluit de correspondent, een waren oorlog hebben te voeren, indien Transjor danië zich bij de opstandige beweging zou aansluiten. HONGARIJE. De gezondheidstoestand van Goemboes. Goemboes, de Hongaarsche premier, zal zijn verlof met zes weken verlengen in verband met zijn gezondheidstoestand. Hij is voornemens zijn functies half Aug. te hervatten. o UIT HET VERRE OOSTEN. Nog geen botsing! De berichten over een treffen in Honau vinden geen bevestiging evenmin als die over een Japansche leening aan Kwangsi. Een en ander toont duidelijk, dat onze voorzichtigheidsaanmaning inzake deze berichten niet misplaatst was. Tsjang Kai Sjek herhaalde in een on derhoud met persvertegenwoordigers zijn reeds herhaaldelijk afgelegde verklaring, dat zijn regeering vast besloten is. tot het uiterste vreedzame middelen aan te wen den. om 's lands eenheid te handhaven. Onverzettelijk zal Nanking evenwel eischen een strenge militaire discipline en orde. Van de bevelhebbers van het Zuid-Wes- ten, die met hun opmarsch naar Hoenan, Kwangsi, Kweitsjou en Foekien, zoo ern stig die militaire discipline geschonden hebben, eischt hij onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid aan het gezag der centrale regeering. Schikken zij zich niet naar dezen eisch, dan zullen de Nanking-troepen weldra de Zuid-Westelijke provincies binnenrukken. De correspondent van de Dally Tele graph meldt uit Hongkong: een geheime afgezant van maarschalk Tsiang Kai Siek. den leider van de centrale regeering te Nanking, is od het oogenb'ik bezig met het voeren van vredesonderhandelingen met de leiders in het Zuid-Westen. De autoriteiten vreezen echter dat de mogelijkheid van een compromis reeds voorbij is Het Zuid-westen blijft onwrik baar in zijn eisch tot, het bieden van weerstand aan Japan. VEREENIGDE STATEN. De democratische conventie. Na den geheelen nacht vergaderd te hebben, heeft de organisatiecommissie van de Democratische Conventie te Phi ladelphia met 3613 stemmen besloten, de regeling, volgens welke voor de verkie zing van den canüidaat voor de Demo craten een meerderheid van 2/3 noodig is en welke regel reeds gedurende honderd jaren gold. af te schaffen. Tijdens een feestelljken optocht is in de nabijheid van het Washington-monument een tribune, waarop 200 toeschouwers hadden plaats genomen, ingestort. Vijftig menschen liepen verwondingen op. doch slechts van een hunner schijnt de toe stand ernstig te zijn. Intusschen was net verkeer in de aangrenzende straten uren lang gestoord. Ook eerder op den-dag waren gisteren reeds incidenten voot&ékomen. Des mor gens hadden de vertegenwoordigers der zuidelijke staten er tegen geprotesteerd, dat het gebed door een neger-geestelijke werd uitgesproken. Later ontstond een wilde vechtpartij, toen een honderdtal aanhangers van dèn Roosevelt vijandig gezinden Al Smith voor hun standpunt reclame maakten. Deze demonstratie werd met gehoon ontvangen: de aanhangers van Roosevelt wierpen zich op die van Smith en wierpen hen van een 30 meter hooge trap, waarbij verscheidene perso nen gewond werden. De politie verrichtte 25 arrestaties. De conventie heeft het platform der partij, dat ingediend werd door senator Wagner, zonder debat aangenomen. Zeer groote belangstelling werd gewekt door een zinsnede, waarin gezegd wordt, dat een „ophelderend amendement" zal wor den nagestreefd, wanneer de practijk mocht toonen. dat de regeering niet in staat is, de verschillende punten der sociale hervorming ten uitvoer te leggen onder de bestaande grondwet. De passages, die betrekking hebben op de buitenlandsche politiek, bepleiten voortzetting vah Roosevelts politiek van goede nabuurschap, bevestigen wederom de doeleinden van het Kellogpact, stellen vast, dat neutraliteit in acht zal worden genomen bij buitenlandsche conflicten, dat de vrede zal worden bevorderd en dat oorlogswinsten zullen worden geëlimi neerd en dat waakzaamheid betracht zal worden tegen het gevaar van in eeniger- lei oorlog te worden meegesleept, tenge volge van politieke en flnancleele ver plichtingen. Van den Volkenbond noch van het Per manente Hof voor Internationale Justitie wordt melding gemaakt. Het program kondigt voorts aan, dat de uitgaven zul len worden verminderd, dat de begrooting in evenwicht zal worden gebracht, dat de nationale schuld zal worden verminderd, dit alles met het doel „te verkrijgen, dat een voortdurend gezonde valuta wordt vastgesteld ter voorkoming van groote schommelingen in de waarde". Twee veelbesproken punten zijn niet opgenomen: beperking van de bevoegd heden van het Hooggerechtshof en ver breking der betrekkingen met sovjet- Rusland. Wel staat het platform vast, dat de politiek van de New Deal zal worden voortgezet de problemen van den werk tijd, de minimumioonen en de betrekkin gen tusschen kapitaal en arbeid zullen worden opgelost, zonder dat op de „magna charta" inbreuk zal worden ge pleegd. Nieuwe belastingen zullen moeten hel pen tot het herstel van een geleidelijk be grotingsevenwicht. De strijd tegen de mo nopolies zal worden voortgezet, evenals de politiek van dóen uitvoeren van openbare werken. De landbouw zal worden geholpen met een controle over de productie en door. aanmoediging van landbouwcoöpera ties. Het principe van de wederkeerige han delsverdragen, vermindering van de ta rieven, contingenteeringen en embargos wordt gehandhaafd. Wat de vloot betreft, wordt bepaald, dat die zal gehandhaafd blijven binnen de grenzen der verdragen. De luchtstrijdkrachten zullen worden uit gebreid en het leger zal worden gemoto- ris: ,rd. Vandaag zal de benoeming van Roose velt tot candidaat der democratische par tij voor het presidentschap plaats vin den. Vanavond zal Roosevelt dan in een rede het candidaatschap aanvaarden. DE BACONBEREIDING. HET DERDE EEUWFEEST VAN DE UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT. Even voor den aanvang van de Utrecht- sche herdenkingsfeesten, toen de aanbie ding van geschenken aan de universiteit in de zitting van den academischen senaat op Maandag 22 Juni reeds was geregeld, werd door dezen ontvangen 'n geschilderd portret van den Utrechtschen oud-hoog leeraar prof. A. van Elselsberg te Weenen, dat in de faculteitskamer der geneeskun dige faculteit is ten toon gesteld. Het is een persoonlijk .geschenk van den Ween- schen schilder Prof. Hanns Pellar, die verleden jaar de opdracht had ontvangen van de Sorbonne te Parijs, het portret te vervaardigen. En die thans een duplicaat heeft geschilderd, gedreven door zijn vrien delijke gezindheid tegenover de Utrecht- sche universiteit en tegenover prof. van Eiselsberg zelf. Volgens bevoegde beoordeelaars is dit waardevol kunstwerk een groote aanwinst voor de portrettenverzameling der univer siteit. Een tweede geschenk, dat is aangekon digd maar nog niet kon worden aange boden, is een bronzen beeld, vervaardigd door den in Zuid-Afrika vertoevenden Nederlandschen beeldhouwer Anton van Wouw. voorstellende president Kruger, zittende in een leunstoel en lezende in den Statenbijbel. De in de Unie van Zuid- Afrika verblijf houdende oud-studenten hebben het bewijs willen leveren, dat zij hun oude academiestad niet hebben, ver geten en hebben H.M.'s gezant te Pretoria, dr. H. A. Lorentz. thans In Nederland, die als reünist de herdenkingsfeesten heeft bijgewoond, opgedragen, van deze schen king aan den senaat mededeeling te doen. VERDRONKEN. De 20-jarige G. M. uit Nijmegen, die he denmorgen aan de Nieuwe Haven te Nij megen naar het vlsschen zat te kijken, is plotseling te water geraakt en verdronken. Hij werd spoedig door de politie op het droge gehaald, maar de levensgeesten wa ren reeds geweken. HET CONGRES VAN DEN B.B.N. In de heden te Nijmegen voortgezette vergadering van den B.B.N. werd besloten, de volgende jaarvergadering in Amster dam te houden. Tevens werd besloten om voorlooplg niet over te gaan tot de op de agenda voorkomende bestuurskeuze in ver band met reorganisatieplannen van den B.B.N. PRINS BOUDEWIJN BIJ H.M. DE KONINGIN. Prins Boudewijn, het zoontje van den Koning van België, dat thans te Noordwijk verblijf houdt, is hedenmiddag op uitnoo diging van H.M. de Koningin op den Rui- genhoek geweest, alwaar Hare Majesteit korten tijd vertoefde. De heer en mevrouw van de Mortel en hun beide kinderen waren mede ultgenoo- dlgd en zijn met prins Boudewijn weder naar Noordwijk teruggekeerd. DE VERGIFTIGING TE ROTTERDAM. Kindje van elf maanden overleden. In aansluiting aan het bericht onder „Gemengd Nieuws" omtrent de voedsel vergiftiging te Rotterdam vernemen wij dat het elf maanden oude zoontje van de familie Grume hedennacht in het zieken huis is overleden. De toestand van het echtpaar is nog vrij ernstig. STEUN VOOR ROOSEVELT. WASHINGTON, 26 Juni (ANP). Senator George Morris, lid van de republikeinsche partij, heeft gisteren een aanval gericht op de benoeming van Landon tot candidaat der republikeinsche partij voor het presi dentschap. Hij verklaarde, dat hij tijdens de ver kiezingscampagne steun zou verleenen aan de candidatuur van Roosevelt. KONING BORIS NAAR DUITSCHLAND EN ITALIË. LONDEN. 26 Juni (ANP). De „Times" meldt uit Weenen: Volgens uit Sofia ontvangen berichten zal koning Boris een der eerstvolgende da gen een buitenlandsche reis ondernemen, waarschijnlijk naar Italië en Duitschland. Het bezwaar, dat tegen de reis naar Italië bestond, n.l. dat Bulgarije een der sanctio- nistlsche landen is, is opgeheven door het besluit der regeering de Bulgaarsche dele gatie te Genève instructie te geven het op heffen der sancties te steunen. DE REDEVOERING VAN DUFF COOPER. LONDEN, 26 Juni (Reuter). De diploma tieke medewerker van de „Daily Express" meent te weten, dat de rede, die Duff Coo per, de minister van Oorlog, dezer dagen heeft gehouden, door het kabinet Is goed gekeurd als middel om de publieke opinie voor te bereiden. Het blad voegt hieraan toe, dat het denkbeeld van een bondge nootschap zorgvuldig wordt overwogen en binnenkort in andere redevoeringen van ministers naar voren zal komen. GROOTE JUWEELDIEFSTAL. ROCHESTER, 26 Juni (ANP). De dia manthandelaar Henry Michaelson heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal van een doos juweelen, bevattende diamanten ringen en horloges ter waarde van 25.000 dollar. DE MINISTER HEEFT EEN NIEUWE REGELING GETROFFEN. Zooals bekend, is door den minister van landbouw en visscherlj geen gebruik ge maakt van het recht om de bestaand^ baconregeling voor drie maanden te ver lengen. De minister heeft besloten, thans de volgende regeling te treffen: De gelegenheid om in opdracht van de Nederlandsche veehouderijcentrale var kens tot bacon te verwerken zal door in schrijving worden opengesteld. De inschrijving staat open van georga- niseerden bij de Nederlandsche veehoude rijcentrale, die met haar op 1 Juni jl. een overeenkomst inzake het bereiden van bacon hadden, alsmede Voor hen, die ge organiseerd zijn bij de Nederlandsche vee houderij-centrale of een aanvrage tot or ganisatie hebben ingediend en in 't tijd vak 1 Januari 1929 tot 1 Aug. 1932 gedu rende eenigen tijd de beschikking hebben gehad over een baconbedrijf en die voor eigen rekening en risico bacon bereid én uitgevoerd nebben over datzelfde bacon bedrijf, dat op 1 Juni 1936 voldeed aan de eischen. gesteld door de vereeniging Ne derlandsche baconcontrole. Ingeschreven wordt voor een periode van drie maanden tot 35 procent van de ca paciteit van het baconbedrijf per 1 Juni 1936, dan wel tot het aan ieder baconbe drijf ingevolge de thans afloopende over eenkomst toegewezen percentage van het totaal tot bacon te verwerken aantal var kens. indien die toewijzing hooger uit komt dan eerstgenoemd percentage. De vaststelling van de capaciteit geschiedt door de Vereeniging Nederlandsche bacon controle. Van die vaststelling staat be roep open op den minister van landbouw en visscherij. Ingeschreven moet worden voor een prijs per 100 kg. geslacht gewicht van tot bacon bereide varkens. Toewijzing ge schiedt door de Nederlandsche veehoude rijcentrale na machtiging van den minis ter van landbouw en visscherij. De toegewezen hoeveelheid mag men ook In andere bedrijven dan het eigen bedrijf doen verwerken, mits die andere bedrijven zijn goedgekeurd door de Ver eeniging Nederlandsche Baconcontrole en onder voorwaarden, door de Nederland sche veehouderijcentrale te stellen. Voor het slachten van varkens, welke niet tot bacon worden bereid, wordt een vergoeding verleend, welke de helft be draagt van de vergoeding, welke wordt be taald voor tot bacon bereide varkens. Inschrijving voor de eerste periode, 26 Juli tot 24 Oct. dient schriftelijk te ge schieden bij de Nederlandsche veehoude- rijcentraie voor 8 Juli des middags 12 uur. Gedeeltelijk afwijkend van de hierboven summier weergegeven regeling heeft de minister van landbouw en visscherij ten aanzien van de coöperatieve baconslach- terüen bepaald, dat zy, indien zij niet wenschen deel te nemen aan de inschrij ving. aan de Nederlandsche veehouderij- centrale prijsopgave kunnen verstrekken voor het slachten en tot bacon bereiden van een voor ieder van haar vastgesteld aantal varkens per week, dat overeenkomt met het haar toegewezen percentage by 't vroegere baconcontract, op welke prijs- opgave een afzonderhjke toewyzing kan volgen. VERLAGING LOCAAL BRIEFPORT. INGAANDE I JULI. Binnenkort zal worden overgegaan tot een belangryke verlaging van het port voor brieven en briefkaarten in locaal verkeer. Het port voor locale brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram wordt met Ingang van 1 Juli a.s. verlaagd van 5 cent tot 3 cent en voor een gewicht van 2040 gram van 10 cent tot 8 cent. Het tarief boven 40 gram bUjft ongewyzigd. Het port voor locale briefkaarten wordt met Ingang van 1 Augustus a.s. verlaagd van 3 cent tot 2 cent, dat voor de dub bele briefkaarten (met betaald antwoord), dienovereenkomstig van 6 cent tot 4 cent. Voor den wereldoorlog bedroeg het port voor een localen brief tot en met 20 gram eveneens 3 cent en voor een locale brief kaart l'/i cent, pluê cent voor het for mulier. Voor het locale port is dus ongeveer het voor-oorlogsche tarief hersteld. AANRIJDING TE 's GRAVENHAGE. Vannacht om half vyf is een personen auto. staande voor een perceel aan de Hoefkade te Den Haag aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 20- jarigen J. J. wonende te Rijnsburg. De oorzaak van de aanriiding was. dat de bestuurder van de vrachtauto door slaap was overmand. De personenauto werd aan de voorzMde zwaar beschadigd. De chauf feur kreeg geen letsel. HET HAAGSCHE ZEDENSCHANDAAL. Naar wy vernemen bevatten de beschik kingen der Haagsche rechtbank, in raad kamer genomen, waarin de lnvrijheidstel- ling is gelast van A. v. d. L. en A. P. G. t. H„ verdacht van by het Haagsche zeden- schandaal betrokken te zyn, de volgende passage overwegende, dat de tot op heden tegen verdachte bygebrachte bezwaren der rechtbank niet ernstig genoeg voorkomen, om verdere gevangenhouding te motivee- ren: weigert de gevraagde verlenging van het bevel tot gevangenhouding van verdachte, heft op de voorloopige hechtenis". HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 28 Juni tot 4 Juli vastgesteld op f. 0.90 per kilogram. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2