EVEN VRIENDELIJK KIJKEN 77ste Jaargang VRIJDAG 26 JUNI 1936 No. 23389 STADSNIEUWS. N.V. Leidsche Duinwater- Maatschappij. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets." per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Zijn: per 3 maanden f.2.3S per week 7??!..... f.0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per mud.) Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ALGEMEENS JAARVERGADERING VAN AANDEELHOUDERS. AANDEELHOUDERS ONTVANGEN 24 DIVIDEND. In de hedenmorgen onder voorzitter schap van den heer M. G. Verwey gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij waren vertegenwoordigd 15 aandeelen. uitbrengende 15 stemmen. Aan het door den directeur, ir. P. C. Lindenbergh, uitgebrachte verslag is het volgende ontleend. In het afgeloopen jaar werden te Kat wijk uit het duin-reservoir opgepompt 2.893.196 kub. meter duinwater, tegen 3.011.776 kub. meter over 1934 of 118.580 kub. meter minder. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 7926 kub. meter tegen 8251 kub. meter over 1934. De luchtcompressor met bijbehoorende perswindketel en oliefilters werden ver plaatst vanuit het z.g. „Compressor gebouw" naar het voormalige ketelhuis. Begonnen werd met den bouw van een Jilterregulateurshuisje ten behoeve van filter IV. De toegangsweg naar den watertoren te Katwijk aan den Rijn werd tot een breedte van 4 meter verhard, tevens werd langs de prise d'eau een fietspad aange legd. Begonnen werd met het maken van 10 stuks diepboringen. Met inachtneming van het bepaalde in art. 5 der concessie werd uitbreiding aan het buizennet gegeven tot een totaal van 2832 meter. De lengte van het buizennet bedroeg op 1 Januari 1935 171.686 M. zoodat de geheele lengte van het buizennet der Maatschappij op 31 Decemer 1935 bedroeg 174.518 M. Het buizennet in de omliggende gemeen ten. eigendom dier gemeenten bedraagt: te Katwijk 24.900 M„ te Valkenburg 575 M., te Rijnsburg 54191/: M., te Oegstgeest 20.622 M. en te Voorsohoten 630 M. Totaal 52.196% M. Met de hydrophone-toestellen werden de leidingen van 8503 perceelen met 10.137 closets onderzocht, waarbij werden aan getroffen 408 lekkages, is 4,8%. Gesloten werden 579 abonnements- en 119 metercontracten. Vervallen zijn 47 abonnements- en 15 metercontracten. Het water werd het geheele jaar aan gevoerd en onderzocht door ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zoover dit langs schei kundigen weg is uit te maken". Bacteriologisch werd het water geregeld onderzocht aan het Chemisch en Bacte riologisch Laboratorium van dr. W. G. N. van der Sleen te Haarlem. Volgens het verslag van dit laboratorium was het ktemgehalte van het water gedurende het jaar 1935 zeer laag en in verband hier mede van goede hoedanigheid. Op 31 December 1935 waren in bedrijf 4439 watermeters, waaronder 260 controle meters. Aan meterafnemers is geleverd 1.118.630 kub. meter, zoodat gerekend naar 't totaalverbruik van 2.893.196 kub. meter door abonnenten moet gebruikt zijn 1.774.566 kub. meter, waaronder echter 't water voor spuien, brandblusschen en lekkage is begrepen. Van de geplaatste watermeters werd een derde gedeelte vervangen door nieuwe of gerepareerde en opnieuw op juistheid ge controleerde meters. Over het naar het oordeel van con tractanten „te hoog aanwijzen" kwam dit jaar één klacht binnen, doch de meter bleek bij onderzoek juist aan te wijzen. Het saldo der exploitatierekening in 1935 bedraagt f. 422.321,00%. Na afschrij ving op de rekening „eigendommen" blijft een bedrag van f. 338.190,23% over, waar door aan aandeelhouders een dividend van 24% (vorig jaar 23%) en aan de gemeente Leiden f. 142.402,99 kan worden uitgekeerd. De balans werd onveranderd goedge keurd. TERAARDEBESTELLING Dr. P. ENDT. Onder groote belangstelling heeft gis termiddag op de algemeene begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. P. Endt, oud-directeur van de Wereldbi bliotheek. Onder de aanwezigen waren de heeren Siegfried de Leeuw, namens het hoofdbe stuur van de Wereldbibliotheek-vereen., mr. C. A. Wiessing. directeur van de Buma, namens het genootschap van Nederland- sche componisten, J. A. Alsbach, namens het Buma. M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem, Th. Moussault, namens de hoofd redactie van de Groene Amsterdammer. Corn. Veth. namens de Nederl. vereeniging van letterkundigen, H. J. W. Becht. na mens den Nederlandschen Uitgeversbond, Hildo Krop, beeldhouwer, jhr. dr. Nico van Suchtelen en Q. Winterink namens de di rectie van de Wereldbibliotheek, Th. van der Waerden. lid van Prov. Staten van Noord-Holland H. C. Verkruysen, oud-dir. van de school voor bouwkunde te Haar lem en vele oud-leerlingen van de Leid sche H.B.S., waar dr. Endt vroeger leeraar is geweest. Een broeder van den overledene bracht een laatsten afscheidsgroet. Jhr. Van Suchtelen sprak vervolgens eenige woorden van herinnering aan den man, in wien hij tenslotte huldigde een medewerker en een groot letterkundige. Daarna sprak pastoor Poortman van de Vrije katholieke kerk een dankgebed uit. Een stiefzoon van den overledene, de heer M. d'Ailly, nam met enkele woorden afscheid en dankte de aanwezigen voor de belangstelling. Mr. Th. M. VERSTER. Als alumnus der Leidsche Universiteit ontving mr. Th. M. Verster te 's-Graven- hage heden ter gelegenheid van zijn gou den doctoraat in de rechtsgeleerdheid een schriftelijken gelukwensch van senaat en curatoren dier universiteit. Ook vele anderen, onder wie directeuren en commissarissen der Incassobank, waar van mr. Verster een der oprichters was. gaven door het zenden van bloemen, tele grammen en brieven blijk van hun sym pathie. De herdenking geschiedde overigens in besloten kring. DE STADHUISBOUW. -Heden de betonnen bovenbouw aanbesteed Hedenmorgen is in het Bureau voor den Stadhuisbouw ondershands de betonnen bovenbouw van het nieuwe stadhuis aan besteed, zoodat de gemeenteraad binnen kort aan de hand van de ingekomen in schrijvingen den bouwer zal moeten aan wijzen. In het huidige stadium achtte de archi tect de heer C. J. Blauw zich niet gerech tigd mededeelingen dienaangaande te doen, zoodat de burgerij eerst uit de ge meentestukken kennis zal kunnen nemen van het resultaat dezer aanbesteding. Onze stadgenoot,, de heer J. van den Berg, wonende Haven 1, wilde een foto maken van zijn nest Engelsche foxterriers, maar slaagde er niet in de beweeglijke dieren goed voor de lens van zijn camera te krijgen. Teneinde raad stopte hij ze alle met het achterlijf in een linnen zak en hing de zakken met hun leven- digen inhoud op een rijtje naast elkaar. - Bovenstaande aardige foto was toen het resultaat. HET EUCHARISTISCH ZIEKEN - TRIDUUM GESLOTEN. Bezoek van Haarlem's Bisschop Mgr. J. P. Huibers. Vandaag was het voor de zieken die deel namen aan het Eucharistisch Zieken Tri duüm in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph, de plechtige sluitingsdag. Met een jubelend gebeier der klokken werd hedenmorgen de dag ingezet, ter wijl de vele autobezitters hun belangeloos en zoo gewaardeerd werk verrichten met de zieken naar het kerkgebouw te brengen, waar het hoofdaltaar en voor deze bijzon dere dag ook het Maria-altaar rijk met bloemen getooid in een zee van licht baadde. Slechts één klacht kan over de lippen der zieken komende klacht dat het einde van het Triduum weer daar is en sommi gen (er zijn zieken die het Triduum reeds voor de negende maal op het ziekbed mede maken) zien een geheel jaar verlangenduit naar deze dagen, waarin voor hen, aldus de zieken, zooveel troost, zooveel opbeuring, kracht en berusting te vinden is. Hedenmorgen werd na de zegening der zieken een Plechtige H. Mis opgedragen door Pasteur Leusden van Zoetermeer, de oprichter van het zieken-triduum voor negen jaren ais Pastoor van de St. Joseph- parochie. Deze werd bij het H. Misoffer ge assisteerd door de Paters van Hees en Spierings van de Orde der Kruisheeren. Het zangkoor zong onder leiding van Kapelaan Dorbeek de driestemmige mis van Perosi. De predicatie werd gehouden door rector Reijnen van het St. Elisabeth Ziekenhuis hier ter stede. Tijdens het vervolg van de H. Mis reikten rector Reijnen en kapelaan A. Groen de H. Communie aan de zieken uit. waarna de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Te twaalf uur had als vorige dagen de plechtigheid der handoplegging door alle aanwezige priesters plaats, waaronder door het zangkoor het „Verbum Superbum" en „Rex Clementissime" werd gezongen. Te kwart voor drieën ving het Plechtig Sluitingslof aan. Ook de Bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, was daarbij aan wezig. GEM. KWEEKSCHOOL. Van de derde groep zijn geslaagd voor de akte L.O. mej. H. Jacobs te Wassenaar en de heeren G. K. Boender, M. P. Boen der en F. Hemerik, allen alhier. Afgewezen twee candidaten. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 27, Betonvlechters 26. Betonwer kers 57, Fundeeringwerkers 1. Glazenwas- schers 9, Granietwerkers 11. Grondwerkers 76, Helers 1. Metselaars 153. Opperlieden 111, Schilders 78. Sloopers 7, Steenbikkers 1, Straatmakers 7. Hulp-Straatmakers 12, Stucadoors, witters 78, Timmerlieden 255. Uitvoerders 4, Voegers 19. Ongesch. Bouw arbeiders 10. Totaal 946, Fabrieksarbeiders: Bleekers 18, Lompen sorteerders 14, Vellenblooters 7, Steenfabr. Arb. 104, Zeepfabr. Arb. 5, Ongesch. Fabr. Arb. 50. Totaal 198. KantoorpersoneelKantoorpersoneel 84, Reizigers, Colp. 48, Winkelbedienden 34. Incasseerders 11, Musici 6, Onderwijzers 9, Overheidspersoneel 12, Verpleegers 1. To taal 205. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 13, Kell- ners 37, Koks 4. Totaal 54. Houtbewerkers: Beddenmakers 1, Hout bewerkers 71, Kistenmakers 5, Kuipers 7, Lijstenmakers 3. Mandenmakers 1, Meu belmakers 33, Meubelstoffeerders 13, Poli- toerders 2, Ongesch. Arbeiders 26. Totaal 162. Kleermakers: Kleermakers 53, Kappers 6, Schoenmakers e.a. 15 Totaal 74. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 27, Landarbeiders 21, Tuinlieden 28, Warmoe- ziers 11, Ongesch. Landarb. 4 Totaal 91. Metaalbewerkers: Bankwerkers 96, Blik- bewerkers 24. Burgersmeden 47. Electri- ciens 61. Gasfitters 14, Gereedschapmakers 3, Instrumentmakers 5, Isoleerders 7, Kernmakers 1, Kettingsmeden 34, Klinkers 12, Koperslagers 4, Lab. Bedienden 3, Las- schers 7, Loodgieters 47, Machinisten 26, Metaalboorders 5, Metaaldraaiers 18, Me taalschavers 2, Metaalslijpers 3. Monteurs 27, Pianostemmers 3, Polijsters 1. Ponsers 5, Rijwielherstellers 11. Scheepstimmerl. 5, Scheepsschilders 2, Stokers 15, Tegenhou- ders 16, Verw. Monteurs 12, Voorslaan- ders 12, Voorwarmers 7, Vulcaniseurs 1, Vuurwerkers 8. Wagenmakers 5, IJzer- werkers 46, Zandvormers 3, Ongesch. Arb. 38. Totaal 636. Sigarenmakers: Sigarenmakers 5, Sig. Sorteerders 2, Strippers 2. Totaal 9. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 6, Ingenieurs 3, Technikers 8, Teekenaars, Opz. 14, Werkmeesters 17. Totaal 48. Textielarbeiders: Hekelaars 7, Katoen- drukkers 27, Kluwers e.a. 7. Luikers 13. Plaatsnijders 21. Schrobbelaars 2, Spinners 39, Spoelers 2, Staaldraaddraaiers 15, Ster kers 2, Strijkers 11, Wevers 111, Wolbewer kers 38, Ongesch. Textielarb. 60. Totaal 355. Transportarbeiders: Chauffeurs 131,Em- balleurs 3, Exp. Knechten 25, Koetsiers 16, Loopknechten 36, Schippers 92, Magazijn- knechten 62, Spoor- en Trarnpers. 16, Wa kers 6, Transportarbeiders 63, Losse Arbei ders 427. Totaal 877. Typografen: Boekbinders 34, Boekdruk kers 13, Fotografen 2. Hulp-Vakarbeiders 3, Letterzetters 30, Steendrukkers 2. Totaal 84 Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 83, Mo lenaars 1, Ovenisten 4, Slagers 68, Suiker werkers 24, Wijpkooperskn. 6, Zoutzieders 1, Zuivelbereiders 4, Ongesch. Fabr. Arb. 37. Totaal 228. Vrouwen: Kinderjuffrouwen 1. Apothe- kersass. 2, Naaisters 11. Strijksters 3, Boek- bindsters 1, Breisters (Mach.) 2, Maasters 1, Winkeljuffrouwen 14, Serveersters 3, Linnen juffrouwen 1, Kantoorbedienden 21, Verpleegsters 9, Teekenaressen 1, Onder wijzeressen 2, Huisel. Diensten 155, Fabr. Arb. 29. Totaal 256. Alg totaal 4223. 27 Juni 1935 3670. 28 Juni 1934 2974. Benevens 56 ged. werkloozen en 114 werkverschaffing. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Voorbereidend Ker kelijk Examen de heeren C. de Ru (Sche- veningen). F. Oberman (Rotterdam) en K. H. Siccama (Rotterdam); voor het Economisch doctoraal examen Indologie ae heer J. D. N. Versluys (Heemstede); voor het candidaatsexamen Indisch Recht ae heer P. C. Witte (Leiden); voor het Artsexamen, 1ste gedeelte de heeren G. C. Smit (den Haag); H. Broekema (den Haag) en H. Grelinger (Valencia. Sp.) Be vorderd tot arts de heeren W. J. Breslau (Scheveningen) en A. O. H. Teilegen (Lei den); voor bet Doctoraal examen Indisch recht de heer F. E. Eichholtz (den Haag) Het comité, dat zich ten doel gesteld heeft een geschilderd portret van wijlen onzen stadgenoot, prof. dr. D. Plooy te doen vervaardigen, zal dit Maandagmid dag om 2.30 uur aan mevrouw de wed. B. H. W. Plooy—Gunning overdragen in het gebouw der Rijksuniversiteit, Domplein 29, Utrecht. Bij ministerieele beschikking is de opper-wachtmeester-administrateur W. v. Toon van het 6e Reg. Veld-Art. alhier, met ingang van 15 Juni 1936, benoemd en aangesteld tot Adjudant-Onderofficier van de Militaire administratie, bij het 7e Reg. Infanterie te Harderwijk. Vandaag voor 17 jaar is het korps politietroepen, waarvan zooals bekend, hier ter stede een gedeelte in garnizoen ligt., opgericht. Ter gelegenheid van dat 17-jarig bestaan hing heden aan de ka zerne in het Noordeinde de Vaderlandsche driekleur uit. Onze stadgenoot, de heer J. W. Har- ting. leerling van de Gem. Kweekschool al hier slaagde te Den Haag voor het staats examen L. O. Bij de namen der geslaagden voor het' eindexamen M.S.G., afdeeling electrotech- niek is abusievelijk weggevallen die van den heer J. Mugge alhier. De reeds vele jaren bestaande delica- tessenhandel van de fa. J. Meeuws aan de Breestraat nr. Ill heeft zich in een nieuw en ruimer kleed gestoken, waardoor zoowel het uit- als het inwendig aanzien niet wei nig heeft gewonnen. Aan de buitenzijde trekt de forsche mo derne onderpui direct de aandacht, welke taak des avonds wordt overgenomen door een geheel nieuw systeem Neon-verlichting geleverd door de firma Langezaal en Inni ger Inwendig is de winkel aanmerkelijk verbreed, waardoor zoowel de cliëntèle als het personeel zich gemakkelijker kan be wegen. Tegelijkertijd werd uitbreiding ge geven aan de sorteering in chocoladewerk en bonbons en aan de afdeeling fijne vleeschwaren, waarvoor een hypermoderne electrische koelcel, fabrikaat „De Schelde" werd aangeschaft. De verbouwing werd ontworpen en uitgevoerd door de firma Bik en Breedeveld alhier; de binnenver- lichting is van de firma van Berge Hene gouwen. Bij de politie alhier heeft zich de 59- jarige instrumentslijper G. B. aangemeld, gedomicilieerd te Arnhem, die wegens openbare dronkenschap was veroordeeld tot 30 dagen hechtenisstraf. Met ingang van heden heeft mej. M. Delsazzo in het pand Nieuwsteeg 27. waar in eertijds gevestigd was de comestibl.-zaak van den heer W. Roodenburg, een zaak in chocoladewerken, koek, bonbons, limona des, comestibles enz. geopend. In verband met den aard van dit bedrijf behoefde er slechts weinig verbouwd te worden; alleen werd het interieur opnieuw geschilderd en eenige kleine veranderin gen aangebracht. Aan de Leidsche Mode Vakschool zijn na gehouden examen geslaagd voor costu- mière de dames P. B de Jong en W. A. Krijger. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Aagtekerk, Alchiba, Aldabi, Alwaki, Ba- loeran, Bloemfontein, Boschfontein, Chr. Huygens, Colombia, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Djambi, Indrapoera, Jagersfontein Jan Pietersz. Coen, Meerkerk, Poelau Bras, Randfontein, Sibajak, Simon Boli var, Statendam, Streefkerk, Veendam, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aange nomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Holland. BINNENLAND. De nachtmaskerade te Utrecht; feest stemming gedurende den geheelen nacht, (Binnenland, Se Blad). Het congres van den Centralen Bond van Transportarbeiders gesloten. (Binnen land, 3e Blad). De fraude te Ambt-Hardenberg; tegen den ex-burgemeester opnieuw 1V* jaar geëischt. (Rechtzaken, 3e Blad). Het tennistournooi te Wimbledon; de laatste 16 in het heeren-enkelspel. (Sport, 3e Blad). Een nieuwe regeling voor de bacon- berciding. (Laatste Berichten, le Blad). Het briefport voor locaal verkeer wordt verlaagd. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Heden komt de Volkenbondsraad bijeen. Alle kopstukken te Genève. Ook de Negus is gearriveerd. (Buitenland, le Blad). De Fransche Senaat geeft de regeering- Blum een motie van vertrouwen. (4e Blad). De conferentie van Montreux verdaagd. (Buitenland, le Blad). De stakingen in Frankrijk en België. (Buitenland, le Blad). Het program der dejnocratist^ie con ventie in Chicago. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond. De vertegenwoordgers van de „neutrale" staten zijn gisteravond bijeengekomen, vóór de bijeenkomst van den Volkenbonds raad. welke heden plaats vindt. Nederland was vertegenwoordigd door den minister v. buitenlandsche zaken, de Graeff. De be sprekingen handelden over het Abes- sijnsch-Italiaansch conflict en men keurde de opheffing van de sancties goed. Verder zal men de voorstellen van Argentinië af wachten. dat de Volkenbondsvergadering bfieen heeft geroepen inzake de erkenning van de annexatie van Abessynië. Vanmor gen zijn de neutralen opnieuw biieenge- komen om de herziening van het pact te bespreken. De volgende week. onmiddellijk voor het bijeenkomen van de vergadering, zullen de neutralen opnieuw een bespre king hebben. Eden is per vliegtuig naar Pariis geko men en heeft daar een bespreking gehad: met Blum en Delbos. Officieel verluidt, dat een volledige overeenstemming bleek in de voornaamste problemen, die zich te Genève zulen voordoen. Eden en Delbos zijn samen te Genève gearriveerd. Ook de Negus is op weg naar Genève Parijs gepasseerd. Hij was in gezelschap van ras Kassa en den gezant te Londen, dr. Martin. Aan het station waren een vertegenwoordiger van Delbos. de legatie te Pariis en vele refugiés ter begroeting. Te Genève wachtte ras Nassiboe hem op. Bij de aankomst van den Negus werd door een menigte van verscheidene hon derden personen geroepen: „leve Abes synië. leve de Negus". De keizer stapte onmiddellijk in een taxi. die hem naar zijn hotel in de nabijheid van het nieuwe Vol kenbondspaleis bracht. Beek Litwinof. Titulescu en Roesjdi Aras zijn eveneens aangekomen. Voor zijn vertrek uit Londen verklaarde Haile Selassie tegenover de journalisten: „Op het oogenblik dat wij ons naar Ge nève begeven om er de rechtvaardige zaak van ons volk te verdedigen, wenschen wij de Engelsche natie hartelijk te danken voor de tallooze blijken van betoonde sympathie. Wij gaan naar Genève vol goede verwachtingen". Een tamelijk talrijke menigte juichte den Negus toe, toen deze in den trein stapte. De Abessijnsche legatie te Londen heeft nog een verklaring gepubliceerd. De Negus zou van den Britschen minister de verzekering hebben ontvangen, dat Groot-Brittannië voort zal gaan met de eerbiediging van het Volkenbondspact en de annexatie van Abessynië door Italië niet z?i erkennen. De Negus sprak zijn teleurstelling uit over het besluit der Britsche regeering, de sancties prijs te geven en hij deelde Eden mede, dat hij voornemens was energiek te Genève te protesteeren tegen de ophffing der sancties, de eenige door het Volken bondsverdrag voorziene waarborgen voor de veiligheid van groote en kleine naties en voor den wereldvrede. De conferentie te Montreux is verdaagd tot na de Volkenbondszittingen. Litwinoff heeft de pers een communiqué verstrekt, waarin hij het standpunt van dé

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1