IBIS SHAG Debat in den Franschen Senaat Dobbelmcmn lekker... man! Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 26 Juni 1936 De verhouding tot Duitschiand. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand v Leiden VRAGENRUBRIEK. VOOR OEPIvJP o EEN VERKEERS-OPENLUCHT- SPEL TE ROTTERDAM. SCHOOLJONGENS ALS VERKEERS AGENT. wu lezen ln de .Msb.": Op het parkeerterrein aan het Beurs plein te Rotterdam, waar od gewone dagen in de week de auto's staan uit te Duffen van de vermoeienissen lanes den wee od- sedaan heeft men elstermiddae. naar aanleiding van de verkeersdaeen die mo menteel weer in Rotterdam worden ge houden een verkeers-ohemuchtsuel kun nen bliwonen. Het tooneel stelde voor een druk kruisverkeer in een denkbeeldige eroote stad. Zeven ieugdlee agentjes (schooljongens! waarom zu'len we hun i namen niet noemen vooruit dan: Loek Pierot en ziin broertje Jacques. Fred Caro. Karei Vervloet Michiel Dassen. Henkjan Boevé en Hans 't Hooft net echte too- neelnamen waren de hoofdDersonen in dit blilsoel van veilig verkeer. Waarom bliiscel? We kunnen een spel over veilig verkeer toch moeilijk een treurspel noemen! Derhalve een blijspel en aan dit blijspel waren nog verschillende andere debutan- tjes debet. ml. een groot aantal jongens en meisjes van de Rotterdamsche scholen, die zoo goed begrepen hebben dat de jeugd ook moet worden opgevoed in de grondbeginsel-- van veilig verkeer, 't Was een leuke, frissche. nette en ordentelijke entourage, dat jonge goedje uitgerust te zien met fietsjes, autopeds, vliegende hol- landers. die anders uit den tild ziin ge raakt en hoe noemt men al die kinder vehikels van tegenwoordig nog meer. De regisseur, de majoor van c"e verkeers politie D G Bovens heeft zijn ..jongens" keurig opgeleid en dit in een betrekkelijk korte spanne tijde. In een echt heuselijk agenten-uniform gestoken men had maar een pakje laten maken, kwamen de aeen- tjes-in-spee die zich gingen omkleeden in het tramhuisje een voor een hun proeven van bekwaamheid afleggen. Eerste bedrijf: aantreden voor den in structeur. Keurig sa'ueeren. met de rech terhand natuurlijk en niet met de linker, zooals een der aeenUes het in zijn ver bouwereerdheid deed. In de houding de laatste orders opgevangen en dan 't tweede bedrijf precies volgens de regels van de verkeerskunst afgemarcheerd naar den verhoogden verkeerspost. Geen lachje teekent zich af on de ge zichten van de verkeers-agenten-in-den- don. Streng, zooals het een goed verkeers agent past. neemt men zijn plaats in. doel bewust als men is. van de taak die wacht. Even de situatie overzien en het derde bedrijf begint: het verkeer wordt geleid en in bonte mengeling glijdt de jeugd voorbij. wee wanneer er een fout wordt ge- Haakt. kan de verkeersaeent-in-spe. gezien de groote verantwoordelijkheid, welke od hem rust. ziin Dost niet verlaten dan zor gen zijn collega's die op de drukste pun ten hun alziend oog laten gaan. wel voor een reprimande. Ja er worden zelfs ..bonne tjes gemaakt". De camera's leggen het spel van zulk een groote opvoedkundige waarde od de ge- voe'ige plaat het publiek applaudisseert niet. doch staat ln stomme verbazing te kijken naar hoe het mogelijk is de dartele jeugd zooveel orde en regelmaat bii te brengen en dan het vierde en laatste be drijf: de verkeersagent heeft ziin taak volbracht, meldt zich bij den instructeur, die tevreden zijn miniatuur-collega od de schouders tikt. Na een kwartier reprise van hetzelfde spel. nu met een anderen verkeersaeent en andere debutantjes maar de opvoering Is al even aardig enleerzaam. Het behoeft natuurlijk ven betoog, dat od de eere-staantribune o.m. aanwezig waren de inspecteur van de Verkeerspolitie J. W. J. Moerman od wiens instigatie dit spel werd opgevoerd alsmede vele ver tegenwoordigers van de Vereeniging Veilig Verkeer en uit de onderwijswereld. o DOOR BEDORVEN APPELMOES VERGIFTIGD. Toestand van drie personen zorgwekkend. Vermoedelijk door het gebruik van be dorven appelmoes hebben zich ln een ge zin, dat aan de Schans te Rotterdam woont, zeer ernstige vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. De vader, de 24-jarige werk- looze E. Grune, zijn vrouw, de 21-jarige A. v. Duijn en hun zoontje van tien maan den, John Grune. zijn gisteravond om streeks 9 uur in zorgwekkenden toestand per auto van den G. G. D. naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Het drietal verkeerde, naar men gisteravond mededeelde, in levensgevaar: vooral de toe stand van het zoontje werd zeer bedenke lijk geacht. Hbld. o AUTOTRUCK MET AANHANGWAGEN- TE WATER GERAAKT. De bestuurder verdronken. Hedenmorgen te vier uur is aan den Academiesingel te Breda, een autotruck met aanhangwagen van de firma Veraart, expeditiebedrijf te Oudvosmeer (Tholeni. door tot nog toe onbekende oorzaak door de brugleuning te water geraakt. Een surveilleerend agent van politie hoorde op genoemd uur een zwaren slag. Toen hij naderbij kwam, was de auto reeds geheel onder water verdwenen. De hulp werd ingeroepen van den commis saris Myjer, die dan ook spoedig met den inspecteur De Groot ter plaatse verscheen. Met behulp van twee in de nabijheid liggende stoombooten werd de wagen op getakeld. In de cabine, die geheel geslo ten was, werden geen inzittenden aange troffen. Wel vond men er twee brood trommels. zoodat het vermoeden ontstond dat twee personen zich ln den wagen hadden bevonden. Terstond werd met dreggen begonnen en reeds spoedig had men hiermede succes, doordat het lijk van den bestuurder, den 40-Jarigen Veraart, werd opgehaald. Tot hedenmorgen negen uur was het nog niet bekend, of er nog meer slacht offers zijn te betreuren. Veraart was gehuwd en vader van twee kinderen. ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG =>7ó 1 ilngez Med.) DE KIPPENDIEFSTALLEN IN DE GEMEENTE EDE. Een verdachte aangehouden. De veelvuldige kippendiefstallen in de gemeente Ede hebben na 15 Juni een buit van bijna 1000 kippen opgeleverd, het geen ten koste van 5 pluimveehouders ging. De pluimveehouders stelden een vei ligheidsdienst in en ook de politie besteed de haar scherpste aandacht aan de heer- schende onveiligheid. Het is haar thans gelukt een der vermoedelijke daders aan te houden. Deze man, C. C. S., uit Hamers- veld bij Amersfoort, had kippen, die ver moedelijk van diefstal afkomstig waren. o BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Een der chauffeurs ernstig gewond. Gisteravond om 6 uur had op het be ruchte kruispunt rijksweg Amsterdam Amersfoort en den weg LarenHilversum een aanrijding plaats. Van de richting Bussum kwam een vrachtauto van de firma Schilleman uit Tiel, die geen voor rang verleende aan een melkauto van de firma Hoogland uit Laren. De vrachtauto reeds den melkwagen in de flank aan. De chauffeur van de melk auto werd door de voorruit geslingerd en bleef op den weg liggen. Hij werd met ernstige schedelwonden naar het St. Jans ziekenhuis te Laren vervoerd Het is de 30-jarige C. V. uit Laren. o MOTORRIJDER TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Bewusteloos op den weg gevonden. Gisteravond half zeven reed een motor rijder die uit de richting Laren kwam. op den weg Hilversum-Laren ln volle vaart tegen een boom. Hij werd met een her senschudding naar een ziekenhuis te Hil versum vervoerd. Hoe het ongeluk gebeurde is niet be kend. Een autorijder vond den man be wusteloos op den weg liggen. o ERNSTIG ONGELUK IN- HAARLEMMERMEER. Oude man door auto gegrepen en zwaar gewond. Gistermiddag omstreeks 4 uur had in Haarlemmermeer op den Aalsmeerderdijk nabij Aalsmeer een ernstig ongeluk plaats Terwijl de aldaar wonende 72-jarige bloe mist K. Plet zijn woning had verlaten om zich per roeiboot naar zijn aan de over zijde van de Ringvaart gelegen tuinen te begeven en daartoe den weg wilde over steken vermoedelijk zonder zich vol doende te vergewissen of er met het oog op het drukke verkeer gevaar dreigde werd hij door een passeerende auto van den heer B. uit Hoofddorp gegrepen en een eind meegesleurd. De bestuurder remde krachtig en nam nog een grooten zwenk, doch zag geen kans meer den ouden man te ontwijken. Deze sloeg te gen den grond en werd ernstig aan het hoofd verwond. De schedel was grooten- deels als 't ware gescalpeerd. In bewuste- loozen toestand werd hij opgenomen en - na door dr. O. uit Aalsmeer voorloopig verbonden te zijn per auto naar het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem over gebracht, o HET LOT DER GEBROEDERS LEENAERS IN ABESSYN'IË. Gelijk bekend, heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken zich dezer dagen telegrafisch in verbinding gesteld met de Fransche regeering met het verzoek be richten te mogen verkrijgen omtrent de heeren J. E M. en J. H. M. Leenaers. die ln Abessynië in gevaar zouden verkeeren. Van den heer Bodard zijn thans door bemiddeling van de Fransche regeering de volgende mededeelingen ontvangen: De heeren Leenaers. die op het oogen- bllk op hun plantages vertoeven genieten een goede gezondheid en ziin in staat den moeilijkheden, waarmede zij te kampen hebben het hoofd te bieden Een expeditie, door het Italiaansche hoofdkwartier naar het gebied der Aroussl gezonden is er in geslaagd met hen in verbinding te komen Ze heeft hen niet kunnen ontzetten, tengevolge van haar onvoldoende sterkte en de onveiligheid der streek welke het tooneel is van voort durende gevechten tusschen lnheemsche Gallas en Abessijnsche bandieten. Het Italiaansche hoofdkwartier heeft het besluit genomen een sterke colone gere- cruteerd uit de divis'e Sabavda naar deze streek te zenden welke tot taak zal hebben dp heeren Leenaers en de vreemde ineen die bit hen een toevlucht gezocht hebben te bevriiden. DOODELIJKE VAL. Gistermorgen was de 20-Jarlge J. Slan gen uit Meersen werkzaam aan een der Kalkovens ln Houthem (L.) Door onbe kende oorzaak stortte S. naar omlaag van een hoogte van 10 meter. Eerst kwam hij op een ladder terecht en viel vervolgens nog twee meter omlaag met zijn hoofd op een harden rotswand. Hevig bloedend aan het hoofd werd hij ln bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis Calvariën- berg overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. o BRAND TE YVAGENINGEN. Gisteravond is brand uitgebroken ln den sigarenwinkel van den heer H. On derstal aan de Stationsstraat te Wagenin- gen. Daar de heer Onderstal te acht uur zijn winkel had gesloten en naar huls was gegaan, moest de brandweer, die spoedig aanwezig was. de ruit. der winkel deur inslaan om hierdoor het vuur te be strijden. Met een straal op de waterleiding was men den brand weldra meester. De niet verbrande winkelvoorraad kreeg aan zienlijke waterschade. De oorzaak van den brand is niet be kend De schade wordt door verzekering gedekt. NOTARIS TE GORREDIJK FAILLIET VERKLAARD. De Rechtbank te Leeuwarden heeft giste ren in staat van faillissement verklaard den heer M. L. Spruyt, die onlangs op zijn verzoek werd ontslagen als notaris te Gorredijk. Het faillissement werd aange vraagd op verzoek van de Landarbelders- vereeniglng „Eigen Kracht" aldaar, waar van de heer Spruyt secretaris-penning meester was. Naar wordt gemeld wordt door den burgemeester van Opsterland een onder zoek ingesteld naar vermoedelijke onregel matigheden ln het beheer van deze stich ting. Het tekort moet eenige duizenden guldens bedragen. o BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING IN EEN METAAL- FABRIEK. In een metaalfabriek heeft een ontplof fing plaats gehad, welke een doode en vier gewonden elschte. Volgens de berich ten is een aluminiumbuis. waarin spring stof was gesloten, ontploft. AUTO-ONG" uk fischt drie dooden Op den weg van Menin naar Yperen (België! is een auto. waarin vijf personen gezeten waren, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting ln een sloot te rechtgekomen. Drie personen werden naarbll gedood, de beide anderen ernstig gewond. NOODWEER. Moravip Js door een hevig noodweer ge teisterd. weerdoor te velde «rroote schade is aange^teht. Tusschen Znaim en Praag werdeo rte snoorwegverbindtneen verbro ken. De in stroomen neerkomende regen heeft, in Brunn een muur doen Instorten, tengevolge waarvan een nersoon erntig a.an de beenen cewnnH werd. Het water cirong in een school binnen, zoodat de leerlingen op tafels en banken moesten klimmen. Ook Polen is getroffen. Op tal van plaateen hebben overstroomingen olaate- "eha.d. en 7ün de verbindingen verbroken. In het. centrum der textielnijverheid Lodz zijn vijf fabrieken door den bliksem ge troffen en in vlammen opgedaan. Vijf nersonen werden gedood en verscheidene ge vond. THdens een wervelstorm is de bliksem geslagen in het chemische laboratorium van de universiteit te Klef (Sovjet-Rus land tengevolge waarvan een benzine reservoir ontnlofte en een ^odeelte van 't gebouw instortte. Het aantal slachtoffers is niet. bekend. *- De Domlnicaansche republiek (Amerika i fs door zware stormen geteisterd. Gisteren zijn tengevolge daarvan 17 vtsschers ver dronken o hittegolf tn noord-rusland. In Noord-Rusland is plotseling een hit tegolf opgekomen. De temperatuur steeg tot 38 gr. C. in de schaduw. GEBOREN Jacoba Maria Hendrlka, d. v. J. L. G. Mens en E. Jansen Cornells, z. v. I. Re geer en A. J Coster Catharina, d. v. Th. Pasma en N. Scheurwater Pleter. z. v. W. F. Vermont en Ch. S. Tuinhof de Moed Johannes Andrë, z. v. J. A. de Meij en M. v. Tongeren Anneke Bar bara, d. v. E. Waltuch en E. Ch. Schafer. ONDERTROUWD. D. A. Sierag Jm. 22 J. en G. Kanbier id. 17 j. OVERLEDEN. A. F. Fakkel, d. 27 j. A. C. v. d.Mark- v. Konijnenburg, vr. 34 J. P. Tisseur Neuteboom, vr. 71 j. J. v. E. te S. Sassenheim, Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, Zeist, Drie bergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Wa- geningen, Oosterbeek, Arnhem, Wester voort, Zevenaar, Didam, 's Heerenberg Stokkem. Totaal 147.9 K.M. U behoeft nergens over te varen. M D. te K. Katwijk, Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermalsen. Zaltbommel, Hedel. Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven, Aalst, Valkenswaard. Totaal 165,3 K.M. Gisteren is in den Senaat een groot debat gevoerd over de buitenlandsche po litiek. Daarover het volgende: Graaf de Blols, sprekende over de sanc ties tegenover Italië, betreurt, dat de Fransche regeering niet voor de Engel- sche daarvan heeft afgezien. De mede werking van Italië is voor Frankrijk on ontbeerlijk. Hij verwijt de regeering dat zij vooral naar samenwerking met Enge land streeft, dat nochtans geen overleg heeft gepleegd met Franrijk Inzake de opheffing der sancties. De heer Blois maakt zich ongerust over het verblijf van den Itallaanschen gene raal Valle te Berlijn. De president der commissie van bui tenlandsche zaken, Henry Berenguer, ant woordde, dat de regeering bijzondere zorg zal geven aan de nationale verdediging en de militaire kracht van Frankrijk zal handhaven. Met een toespeling op het Fransche voorstel tot versterking van den Volken bond deelt Berenguer mede, dat de re geering reeds vandaag te Genève in deze richting een voorstel zal doen. De eerste hervorming zal zijn den Volkenbond uni verseel te maken. Er is geen ondeelbare vrede zonder Duitschiand. Japan, de Vereenigde Staten en Brazilië. Ten aanzien van de sancties tegenover Italië verklaart spr., dat er geen sprake is van plagerij jegens Italië, dat zoozeer heeft bijgedragen tot de overwinning der geallieerden. De opheffing der sancties moet slechts de eerste stap zijn. Wij moe ten vertrouwen hebben in de regeering. dat zij de zoo Juist aangevatte taak zal voortzetten. Ten aanzien van de Fransch-Dult- schc betrekkingen verklaart Beren guer, dat de mogelijkheid op een re geling door de regeeringsverklaring niet wordt buitengesloten. Wat mij betreft, aldus spreker, ik verwacht sinds lang een dergelijke regeling, welke onmisbaar Is voor den vrede in Europa. Spr. is ongerust over de leemte der re geeringsverklaring ten aanzien van Oos tenrijk, de onzekerheid ln zake het Mld- dellandsche Zee-pact, terwijl hij zich voorts er over verwondert, dat geen toe speling is gemaakt op de situatie in het Verre Oosten, waarna hij de passage der verklaring, welke de regionale verdragen behandelt, besprak. Moet het regeerlngs- voorstel in zake de regionale verdragen beschouwd worden als een poging tot ver zoening? Berenguer besloot: de regee ring handele met kracht en vastberaden heid. De links-dernocraat Kemery maakt zich ongerust over de kwesties,\velke niet in de regeeringsverklaring zijn behandeld. Hij constateert, dat de regeering dezelfde formule als Laval Inzake de noodzakelijk heid van vriendschap met Italië tot de harp maakt, doch zal deze vriendschap met Italië blijvend zijn? Hij cHtlseert vervolgens het Fransch- Sovjel-Russische pact, dat Frankrijk dreigt mee 'e sleeDen ln een conflict met Duitschiand. Hij laat zich sceptisch uit over de ontwapening, waarvan de regee- rlnz verwachting koestert. HIJ wenscht de regeering geluk te heb ber. verklaard, dat zij de kracht van het Fransche leger niet ln gevaar zal laten verkeeren. Ten slotte vraagt hij over te gaan tot de orde van den dag. Nadat de communistische senator. Mar cel Cachin. het communistische stand punt heeft uiteengezet: de communisten willen een politiek steunen, welke in staat zal stellen den oorlog te keeren, verklaart hij, dat ondanks de ernstige dwalingen van den Volkenbond, deze een arbiter blUft bij mogelijke conflicten Hij noemt de critlek op het Fransch Sovjet-Russisch verdrag niet gerechtvaar digd. Hij verklaart dat het Hitlerlsme de Sovjet-Unie wil vernietigen en Frankrijk tot vijand proclameert, welke vernietigd moet worden, terwijl het een apologie van den oorlog geeft. De communisten zijn bereid tot alles om de verdediging van dit land te ver sterken en de communistische partij keurt de vredespolitiek der regeering goed. De Senaat heeft daarop met 190 tegen 04 stemmen de motie Lemery Inzake het sluiten der debatten over de buitenland sche politiek verworpen. De regeering had den Senaat gevraagd niet zijn goedkeuring te hechten aan deze motie zonder nochtans aan dit verzoek de kwectie van vertrouwen te verbinden. Delbos antwoordt. In antwoord op de interpellaties begon minister Delbos met te verklaren, niet te denken, dat de collectieve veiligheid Frankrijk van een directe poging ont slaat: Fransche veiligheid. Wij moeten niets verwaarloozen, aldus Delbos, om om deze veiligheid te verkrijgen. De re geering maakt zich geen illusies over de tegenwoordige mogelijkheden van den Volkenbond. Het eenige werkelijke systeem is dat der versterking van de collectieve veiligheid. Men kan de preventieve actie verbeteren door wijziging van art. II of de repressieve actie door wijziging van art. 16. WIJ zullen een systeem ontwikke ien van regionale pacten, zooals het Sov jet Russisch pact. De regeering heeft de zelfde zorg voor den Franschen vrede en de internationale veiligheid. Wij zullen ons aansluiten bij alle voor stellen tot universeele ontwapening en controle Zoo noodlg zullen wij het initia tief er toe nemen Onze zorg voor den vrede, sluit niet onze zorg voor de natio nale verdediging uit. Wij zullen onze be wapening handhaven op hét noodzakelijke peil. (Applaus). Men verwiu' ons de sancties te laat te hebben opgeheven. Het Is goed, dat deze maatregel genomen ls in een sfeer van nationale eensgezindheid en niet ln een van gepolemiseer. Tusschen FTankrijk en Duitschiand bestaat sedert 7 Maart een ernstig ge schil, dat verergerd is door de inten sieve herbewapening van het Duit- sche Rijk, dat door niemand bedreigd wordt. De door Duitschiand begane fout dit geschil te hebben geprovo ceerd is te erger, daar er niets onver zoenlijks is in de opvattingen der beide naties. Rijkskanselier Hitier heeft erkend, geen territoriale elschen meer te hebben. Geen land mag oordeelen over het regiem van een ander, heeft hij voorts gezegd. Dit geschil drukt op geheel Europa. Overigens heeft Duitschiand niet geant woord op vragen, welke het reeds meer dan twee jaren geleden zijn gesteld. Wij kunnen niet het principe aanvaarden, volgens hetwelk bijstand slechts zou gel oen voor zekere gebieden. Spr. herhaalt, dat niets de beide landen in den weg staat De opvattingen kunnen tot overeenstem ming worden gebracht, met name door de eerbiediging der onafhankelijkheid van alle naties. De minister hoopt, dat het Duitschc antwoord op de vragenlijst in staat zal stellen aan het werk te gaan, anders zou opnieuw de kwestie met de Lo carno-mogendheden onder oogen moeten worden gezien, op de basis der regeling van 19 Maart. Spr. hoopt, dat overeenstemming mogelijk zal zijn. Tenslotte zegt spr., dat de kwesties van Midden Europa, die van Oostenrijk in de eerste plaats, de geheele aandacht der re geering hebben. De regeering heeft haar voornemen aangekondigd te streven naar een Middellandsche Zeepact, welke taak de minister delicaat noemt. Het program der regeering. aldus be sloot Delbos, is Frankrijk en den vrede te dienen. Motie van vertrouwen aangenomen De Senaat gaat vervolgens tot stemming over over de volgende motie: „De Senaat spreekt zijn vertrouwen uit ln de regeering, dat zij het vredeswerk zal voortzetten, getrouw aan de aangegane verdragen en voor de nationale veiligheid en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie wordt aangenomen met 185 tegen 58 stemmen. 20. Thijs zat te peinzen daar op 't eind van 't touw. maar dat verveelde hem al gauw; want zóó verrichte hij niet veel hij moest naar binnen, in 't kasteel! Hij schoof dus 't raam, daar voor hem, open, en ls er snel toen onderdoor gekropen. Hij kwam tereoht dan in een zaal; het was daar prachtig kolossaal! Zware meubels en tapUten en pilarenThUsje bleef er eerst verbaasd naar staren, maar bedacht al heel vlug dan: „Ik moet éérst zien. of ik Dickie vinden kan!" Heel voorzichtig, zonder één geluid, liep hij dan die mooie kamer uit. 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14