LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 26 Juni 1936 UIT DE OMSTREKEN. Znivelgerechten maken het hnishonden gemakkelijker en goedkooper f VEREENT GING EN VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. Streekverband „Bloembollenstreek" opgericht. Op Initiatief van de vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging te Llsse en Katwijk aan Zee werd in „Casa Cara" te Katwijk aan Zee een vergadering gehouden van Vereenigingen voor Zlekenhulsveroleging. Tot deze vergadering Wafenuitgenoódigd alle bestoren van de vereenigingen voor ZiekenhüiSverplèging in de Bloembollen streek. Aan deze uitnoodiging werd ge hoor gegeven door een 11-tal vereenigin gen uit de Bloembollenstreek, terwijl van enkele vereenigingen een schrijven was ingekomen. Vrijwel alle plaatsen in de bloembollenstreek waren vertegenwoordigt De voorzitter van het voorlooplg Comité van uitvoerihg tot oprichting van een „Streekverband Bloembollenstreek" van Vereenigingen voor ziekenhuisverpleging, de heer D. C. van Leeuwen, van Katwijk aan Zee, opende en heette in het bijzon der welkom de heeren B. Stolk, voorzitter van de.Federatie van Vereenigingen voor Ziekénhulsverpleging in Nederland, en de heer D. van Dien, voofzitter van 't streek- verband „Rijnland", welke een causerie zou houden over het nut en de noodzake lijkheid Van een streekverband. De heer van Leeuwen gaf een korte uit eenzetting van de wordingsgeschiedenis. Het was. aldus de heer van Leeuwen, de vereeniging van Lisse, welke tot de Ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging te Kat wijk een schrijven deed uitgaan om met elkander besprekingen te voeren over de wenscheüjkheid om te komen tot oprich ting ,van een „streekverband". Het motief hiervoor lag in het feit, dat er over het algemeen te weinig samenwerking Is tus- schen de verschillende vereenigingen, die toch eigenlijk een en hetzelfde doel naja gen. Inzake verschillende aangelegenhe den wordt er door de verschillende verT eenigingen een geheel verschillend stand punt ingenomen. Dit geeft in de practijk regelmatig aanleiding tot onaangenaam heden. Om dit in de toekomst te voorko men en tevens in vele opzichten collectief te werken is oprichting van een streek verband zeer gewensdht, ja zelfs noodza kelijk te noemen. Hierna sprak de heer D. van Dien, van Alphen aan den Rijn, voorz. van 't streek verband „Rijnland". Deze zette duidelijk uiteen wat eigenlijk een „streekverband" bedoelt te zijn. De bedoeling is, om in het algemeen de groote lijnen uit te stippelen, waarnaar de plaatselijke vereénigingen kunnen handelen. Er zijn toch zoovele on derwerpen van algemeen belang, die nooit door de plaatselijke vereenigingen behar tigd kunnen worden. Spr. noemde bijv. de tarieven voor verpleegde in particuliere ziekenhuizen, contracten met chirurgen en specialisten, het aanstellen van een con troleerend geneesheer, hetgeen spr. al een heel bélangrijke aangelegenheid noemde, enz. Met beelden uit de practijk toonde hij aan, dat het in het belang van iedere vereeniging is te noemen, wanneer, het tot oprichting van een streekverband „Bloem bollenstreek" mocht komen en hoopte, dat de besprekingen van dezen avond 't daar toe zullen leiden. Door den voorzitter van de Federatie, de heer Stolk. van Wassenaar, werd nog een enkel woord hieraan toegevoegd en de op richting van een streekverband krachtig gepropageerd. Het Federatie-bestuur zal meer op de streekverbanden aangewezen zijn. omdat de belangen ln kleinere verga deringen als de Alg. Verg. van de Federatie beter behandeld kunnen worden en bij de besprekingen op de Alg. Verg. te Utrecht dan beter tot hun recht komen. De voorz. dankte beide heeren, waar na een uitvoerige gedachtenwisseling volg de. Door bijna alle afgevaardigden werden vragen gesteld Algemeen was men van oordeel, dat bij eventueele oprichting de kwestie van een controleerend geneesheer wel een der belangrijkste punten genoemd mag worden. Vele aangelegenheden kwa men ter sprake, waaruit overduidelijk bleek, dat oprichting van een streekver band wel zeer gewenscht genoemd mag worden. De voorzitter stelde dan ook na uitvoerige bespreking de vraag: is de ver gadering rijp voor een beslissing? welke vraag algemeen met „ja" werd beantwoord behoüdens enkele afgevaardigden, die nog even nader overleg wilden hebben met hun vereenigingen. De heer Tibboel van Lisse stelde voor om den heer D. C. van Leeuwen van Katwijk aan Zee tot voorzitter te benoemen, waar tegen de heer van Leeuwen wegens drukke werkzaamheden bezwaar had. Nu stelde de heer Tibboel voor om den heer P. P. de Koning van Leiden als voorzitter aan te wijzen. Ook deze had wegens drukke werkzaamheden bezwaar, doch nam toch deze benoeming voor een jaar aan. Ver dere bestuursleden worden door de veree nigingen afgevaardigd. Na een woord van dank werd deze be langrijke vergadering gesloten. o AALSMEER. Ernstige aanrijding. Gistermiddag is de heer K. P., wonende aan den Aalsmeerderdijk, door een auto aangereden, toen hij dwars den weg wilde j oversteken en daarbij even weifelde, waar door de bestuurder in de meening ver keerde, dat hij door kon rijden. De heer P. kwam met een slag tegen de straat te vallen, waar hij met verschillende ver wondingen aan het hoofd bewusteloos bleef liggen. Spoedig was een dokter ge waarschuwd en werd de man, die hevig bloedde, zijn woning binnengedragen. Na voorloopig verbonden te zijn is P. per ziekenauto ter verdere behandeling naar een gasthuis te Haarlem gebracht en ver volgens weer huiswaarts vervoerd. Zijn toestand, die door de ernstige hoofdwonde niet buiten gevaar bleek, liet zich des avonds iets gunstiger aanzien. De Chr. Zangver. „Halleluja" (dir. de heer J. C. Hulsbos» heeft de. uitnoodiging aanvaard van de N. C. R. V., om op Woensdagavond 8 Juli a.s. in de Luth. Kerk te Amsterdam eenige nummers voor de microfoon te zingen. De slager v. L. alhier had bij het uitbeenen van vleesch het ongeluk dat het mes uitgleed en in zijn linkerhand terecht kwam. Het gevolg was, dat de duim bijna werd afgesneden. Dr. B. ver leende geneeskundige hulp. I NÊEfilANDS ZUrVEL VOFDT U GOED! 5732 flngez. Med.) HAARLEMMERMEER. Diefstal van koperdraad. Met het opbreken van de spoorlijn Hoofddorp-Leiden gaat tevens gepaard 't verwijderen van, de langs deze lijn zich bevindende telefoongeleidfngen. Van deze geleidingen werden thans groote. hoeveel- hden koperdraad ontvreemd, waarvan' eenige partijen elders verkocht bleken te zijn. Een van dezen diefstal verdacht per soon, afkomstig uit deze gemeente werd door de politie gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. De Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" te NieuW Venn'eD en het kinderkoor „De stem der Jeugd" hopen in Augustus deel te nemen aan het zanzcohcoufs te Bunschoten. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan, dat is gevonden: een. kistje, waarin'2 jonge honden; een paar regenpijpen; een bos sleutels; een doosje met inhoud. o HILLEGOM. Zilveren jubileum van den heer J. van Dongen. •Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer J. van Dongen als broodbakker-be zorger bij de coöp. verbrulksver. „Onder ling Belang" U.A. in dienst trad. Des morgens werd de jubilaris met vrouw en dochter per auto van zijn woning ge haald en ten kantore van de coöperatie ontvangen. In tegenwoordigheid van het geheele personeel en het dagelijkse!» be stuur werd de heer Van Dongen op zeer hartelijke wijze toegesproken door voorz. Burggraaf, die hem een couvert met in houd overhandigde namens de coöperatie. De echtgenoote van den heer Van Don gen ontving een bloemstuk. Vervolgens sprak de heer C. Seijsener namens het geheele personeel en bood een dressoir aan. Met enkele woorden dankte de heer Van Dongen voor deze treffende huldiging. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dc Tuinbouw. Het was deze dagen een aardappelen- lawine aan vele veilingen. Zeer waar schijnlijk zal zulks nog wel enkele dagen aanhouden, niettegenstaande zoo nu en dan de minimumprijzen verlaagd en vol gens een nieuwe regeling (althans voor deze omgeving) de groote massa z.g. door gedraaide aardappelen moeten worden in gekuild en verzorgd, totdat ze voor een of ander doel gebruikt zullen kunnen wor den. Er is b.v. sprake van massa-export naaf Zuld-Amerika Ai-'gentinië De gewassen staan best. het beschot is buitengewoon goed, in jaren is zulk een kwantum niet aan de markt verschenen. En met een redelijke minimumprijs was de uitkomst zoodanig, als men die van vroege aardappelen niet gewoon was. Be grijpelijk, dat men vele lange gezichten zag bij het afkondigen van de nieuwste regeling; doorgedraaide uitbetalen met de helft van de minimumprijs, inkuilen, deskundig, en op later order in goeden staat afleveren, waarna dan de andere helft van genoemden minimumprijs zal worden uitgekeerd plus f. 0.50 bewaarloon per 100 K G. Het liep tot gisteren zoo goed. Soms draaiden 2000 kisten per dag door. Wat zou het? Uitbetaling had toch direct plaats. Zulks kon geschieden uit het z.g. heffingsfonds, de bekende 20 ct. per kist of f. 0.80 per 100 K.G. 't Is na tuurlijk een tegenvaller, dat een derge lijke maatregel genomen moest worden, doch zooals hetnu ging. zou het met een aardappelenlawine, zooals wij die den laatsten tijd hebben, toch vastgeloopen zijn. Het zal thans zaak zijn het product te verzorgen juist of dat het 't eigendom van den tuinder is. Immers, bij verwaar- loozing zulien de aardappelen „verzieken" en komt er niets van terecht, ook niet van de vergoeding Dit alles neemt niet weg. dat de regeling voor den afzet der vroege aardappelen een prachtig mooie regeling is, die tot voorbeeld gesteld kan worden, voor tientallen andere crisismaatregelen. Was de regeling er niet iedere tuinder geeft zulks grif toe dan zouden vroege aardappelen thans zoo goed als niets op brengen, In 1933, het slechte tuindersjaar hier en in de naaste omgeving, kon men te veld staande aardappelen cadeau krij gen, mits ze netjes gerooid werden. Thans zou men ze voor niemendal, voor 't rooien alleen, niet kwijt kunnen! Het is ln deze dus, zooals meernfalen het geval is, van twee kwaden het beste kiezen Spoedvergadering tuinbouwverceniging „Katwijk en Omstreken". De tulnbouwver. „Katwijk en Omstre ken" hield op verzoek van het vereischte getal leden een spoedvergadering. De voorzitter, de heer J. v. d. Perk, opende en deed mededeeling van een verzoek van enkele leden om de vraag te bespreken of met de nieuwe regeling voor vroege aardappelen, het Inkuilen van doorge draaide vroege aardappelen gezamenlijk en voor gemeenschappelijke rekening kan geschieden. Zulks moet. zooals pas is be kend gemaakt, thans door ieder afzon derlijk geschieden. Opgemerkt zij, dat deze regeling voor de streek wel nieuw is, doch het inkuilen op deze wijze in N.- Holland reeds het vorig jaar geschiedde. De voorzitter lichtte uitvoerig de rege ling toe, doch meende de leden er zeer ernstig voor te moeten waarschuwen het inkuilen gemeenschappelijk te doen. Dit met het gevaar voor ziekte in gezonde partijen. Een klein kantum kan een zeer grooté hoeveelheid totaal ongeschikt ma ken. Gezien de groote kwantums, die ieöeren dag doordraaien, zou het onver antwoordelijk zijn het risico voor de ver eeniging te nemen. Het zou ettelijke dui zenden guldens kunnen kosten. Nadat deze aangelcgen'ieid van alle kanten be keken was. blijkt er gehoord de toelich ting en waarschuwing door het. bestuur, niemand te zijn. die van het advies durf de afwijken. Ten slotte werd met alg. st. besloten, dat iedere tuinder, zijn eigen aardappelen, die eventueel zullen door draaien. zal verzorgen. Op een later door de Grpenten- en Fruitcentrale op te geven tijdstip zal aflevering plaats heb-, ben. Thans wordt de helft van den mi- nimuntpfijs uitbetaald, bij aflevering van een goede paftij de andere helft. Voor bewaarloon zal f. 0.50 pér 100 KG. worden vergoed, terwijl het niet uitgesloten is, dat er een zeker gewichtsverlies zal mo gen' zijn bij aflevering. Het bestuur, dat voor bespreking van enkele aangelegenheden een conferentie heeft gehad met de Groente- en Fruit centrale, deed mededeelingen betref fende het veilen van peen. Na rondvraag volgde sluiting. o- KATWIJK AAN ZRE. Teraardebestelling van den heer Jac. van Duyn. Gistermiddag werd teraardebesteld het Stoffelijk overschot van den heer Jac. van Duijn., in leven regent van het Herv. Gasthuis en bestuurslid van de vereen. Draagt elkanders lasten". In den stoet merkten wij op de predikanten ds. R. P. A. Rutgers en ds. P. Pras, de regenten en regentessen, alsmede de vader, moe der en zuster van het Gasthuis, alsmede de bestuursleden van bovengenoemde vereeniging. Een krans van deze vereeni- I ging dekte de baar. Aan de groeve sprak ds. Rutgers, die ook in den familiekring den rouwdienst geleid had en herinnerde aan het groote verlies, dat de familie en ook onze ge meente in het heengaan van broeder Van Duyn geleden had. Namens de regenten van het Gasthuis dankte spr. God voor wat de overledene gedurende 26 jaar als regent had gedaan Wat voor ons allen een groot verlies is, is voor hem zélf een eeuwige winst door Gods genade gewor den! Nadat gezongen was Ps. 103 7 getuigde de heer L. van Beelen als voorzitter van de ver. „Draagt elkanders lasten", dat broeder Van Duijn in dankbare nage dachtenis bij het bestuur en de leden dezer vereeniging zal voortleven. De heer Vos dankte namens de familie de spre kers voor hun woorden, het college van regenten voor hun tegenwoordigheidde leden der vereeniging, die het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen hadden, alsmede de vele belangstellenden voor hun tegenwoordigheid. De dameszangver. „Looft den Heer", dir. dë heer Paul Pul, heeft per autobus een heerlijk uitstapje gemaakt naar het Oosten van 't land, waar men de schoone omstreken van Apeldoorn en Arnhem bezocht heeft. Tot onderwijzer aan de vier de Hervormde Schqql alhier, hoofd" de heer J. Völbeda", is" in de vacature-D. Goedhart benoemd de -heer J. Hoeve, thans tijdelijk onderwijzer aan een bijz. school te 'sGravenhage. NOORDWIJKERHOUT. De Etalagewedstrijd. Het publiek werd hier in staat gesteld, de prijzen toe te kennen voor den etalagewed strijd, gehouden gedurende de concours- week. De uitslag luidt als volgt: Zilveren medaille: H. J. Buschman, J. Balk, J. v. d. Berg—Smit. ,P. J. Broekhof, Th. de Vroomen. Wed. J. v. d. Berg. Bronzen medaille: wed. F. Vink, C. van Dam, N. de Klerk. C. Lemmers; bovendien een eervolle vermelding, hoogst aantal punten: voor het bloemen-magazijn J. v. d. BergSmit. Voor 8 personen uit 't publiek, Bie zich bij de keuring 't verdienstelijkst wisten te maken, werden bonnen beschikbaar ge steld, ter waarde van f. 1.50. Hiervoor kun nen waren gekocht worden bij de georga niseerde winkeliers. De etalage-wedstrijd kwam tot stand door bemiddeling van de R.K. midden- stands-Vereeniging. Bij het vertrek van den heer P. Jansen. Hoewel de inwoners dezer gemeente, den heer P. Jansen, gemeente-veldwachter al hier, van harte gelukwenschen met zijn bevordering tot Rijkspolitie-agent. met standplaats Waddlnxveen, zien allen hem hier noode heengaan. Gedurende het zestal laren, dat de heer J. alhier werkzaam was,, heeft hij zich doen kennen als een correct en trouw politie man, die echter steeds humaan wist op te treden. Menige kwestie heeft hij tot een goed resultaat weten te brengen, terwijl hij daarbij altijd met tact en overleg te werk ging. Onze beste wenschen vergezellen hem! De heer Jhr. J. van Kempen volontair ter Gemeente-secretarie is geslaagd voor het diploma Gemeente-administratie. o OEGSTGEEST. Afscheid van ds. G. Hennemao. Ds. G. Henneman, die zooals bekend met 1 Juli a.s. onze gemeente gaat ver laten zal in den ochtend-kerkdienst in de Pauluskerk j».s. Zondag afscheid nemen. Geslaagd te dén Haag voor 't examen gemeente-administratie, afgenomen door de Ned. Ver. v. Gementebelangen de heer J. Schoneveld, alhier. Bij liet achteruitrijden met een per sonenauto heeft C. D. B. uit Den Haag een gaslantaarnpaal stuk gereden, welke ge plaatst is op den Terweeweg bij de Anna van Burenlaan. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den verlofhöuder H. wegens het na sluitingstijd openhouden van zijn café. De heer M„ Ramp alhier is geslaagd voor het examen gemeente-administratie afgenomen te 's Gravenhage vanwege de Ned. Ver voor Gemeentebelangen. De heer J. Rubenkamp alhier is ge slaagd voor het eindexamen Gymnasium (St. Aloysiuscollege den Haag). SASSENHEIM. Begrafenis van den heer R. H. Beerhorst. Onder groote belangstelling had alhier de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer R. H. Beerhorst. Onder de aanwezigen merkten wij op B. en W. en vele Jeden van den kerkeraad der Geref. Kerk alhier. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. P. D. Kuiper, die woorden van troost sprak tot de familie. Ook werd ge sprokén door den heer A. Warnaar Jz„ burgemeester van Hazerswoude, als oud compagnon en door den heer W. van Zon neveld, met wien de overledene de laatste jaren samenwerkte. Nadat nog verschil- endc vrienden het woord hadden gevoerd, sprak ds. H. L. Botli van Arnhem namens de familie woorden, van dank en werd gezamenlijk gezongen Ps. 73 13 waarmede deze ernstige plechtigheid was afgeloopen. Concert van „Crescendo" Het fanfarecorps„Crescendo" gaf het eerste zomerconcert in de tent aan de Charbonlaan. De belangstelling was zeer groot. Talrijke muziekliefhebbers waren rond het podium op 't eilandje geschaard. Het programma werd onberispelijk uitge voerd en de verschillende nummers oogst ten een dankbaar applaus. Voor de toehoorders op de Charbonlaan was het minder aangenaam. De jeugd oefende zich door op zeer snelle wijze tus- schen de luisteraars te fietsen en zich door de onmogelijkste bochten te wringen. De rijwiellooze jeugd vulde dit aan door gehol en gedraaf. Wij hopen dat zulks een volgende maal niet meer zal voorkomen! De R.K Harmonie „St. Ambrosius" gaat a.s. Zondag naar het concours te Noórdwtjkerhout. o VALKENBURG. Morgen hoopt „Valkenburgs Har monie" een concert te geven met het vol gende programma: 1. Fiorentiner Marsch, Jul. Fucih; 2. Scènes' Champétre, Rob Clerissü: 3. Schatz walzer. Joh. Strauss; 4. Fantalsie „Champétre". Aug. Eenhaes. Pauze; 5. El Capitan Marsch, J. Sousa; 6. Ouver ture „Norma", Bellini; 7, Geschlchten aus dem Wienerwald", Walzer Joh. Strauss; 8. Fantasie uit „Czaar und Zimmerman", Lctzing; 9. Marsch, finale. Met no. 2 en 4 behaalde de vereeniging op het concours te Wassenaar een lsten prijs. o VEUR-LEIDSCHENDAM. Vergadering der N.S.B. De N.S.B. hield op een weiland aan den Vlietweg haar eerste vergadering hier ter plaatse, welke bezocht was door ca. 80 personen, voor het meerendeel uit Voor burg. Op het terrein had men met vlagge- doek een afgeschoten spreekruinite ge maakt, waarbinnen Nederlandsche en N.S.B. vlaggen waren opgesteld. Aan den wand prijkten de portretten van H.M. de Koningin en van den heer Mussert. De voorzitter wees op de steeds groeien de belangstelling voor de N.S.B. Niettegen staande men ook hier zaalafdrijving had gepleegd, zoodat men gedwongen was in de openlucht bijeen te komen, zou dit toch niet de laatste bijeenkomst zijn; daarvoor was het doel te schoon. Hierna was het woord aan den heer C. Stet uit IJmuiden, met het onderwerp „Uit het donker van den leugen naar het licht der waarheid". Spr. zeide, dat als men meende door zaalafdrijving de NS.B. onmogelijk te maken, men dit dan mis had, want het Nat. Soc. komt toch, omdat het komen moet. Ook in Leidschendam zullen er nog wel menschen zijn, welke iets van de N.S.B. willen weten. Onze strijd gaat niet tegen de R.K. kerk, doch tegen de verwor den R.K. Staatspai-tij. Verder behandelde spr. uitvoerig do IJmuider visschersstaking. De N.S.B. staat achter de stakers, daar een aanslag wordt gepleegd met behulp van de regeering op de reeds beneden 't minimum zijnde inko mens van deze werkers, welke verraden zijn door de leiders van alle vakbonden. Fon volk dat honger heeft, .dient zélf zijn zaken tér hand te nemen. Jaren aaneen heeft het geloopen aan den band van de politieke leiders, welke alles en nog wat beloofden. Op advies van de vakbond leiders heeft minister Slingenberg zelfs de Rijkssubsidie ingehouden, de Centrale Bond wil als het nieuwste thans aan hen, die geen steun meer krijgen, een leening verstrekken. Komende tot de S.D.A.P. zeide spr., dat hét socialisme daar een holle leuze is ge worden; Albarda stelt de democratie hoo- ger. Het Plan van den Arbeid is overge nomen van de Man uit België, welke het als 2e handsch heeft overgedaan aan de S.D.A.P.. waarna men het hier weer heeft gemonteerd, aan welke montage de zes kopstukken f. 57.000 hebben verdiend. Zich aan het slot nog eens wendende tot de R.K. zeide spr. dat men aan den pastoor kan zeggen, dat een kath. spre ker van de N.S.B. de kerk niet heeft be sproken. omdat de R.K. en verder elke kerk te hoog staat om misbruikt te wor den voor en door de politiek. Met een oproep om zich te scharen ach- ter de N.S.B.. omdat Mussert wint besloot spr. zijn rede Na debat volgde sluiting met het zingen van het Wilhelmus. Voor het eindexamen H.E.S. (R.K. Lyceum voor meisjes) slaagde onze plaats- genoote mej. P. Koekebacker te Veur. De heer P. J. Cramwinckel, ambte naar ter secretarie, van Stompwijk en Veur is te Den Haag geslaagd voor het examen gemeenteadministratie. Tijdens de reconstructie van de Looierslaan, geraakte de arbeider J. S. de G„ wonende te Veur, onder een bok, welke omviel, waardoor deze geruimen tijd ver pleegd moest worden en zelfs thans nog niet in staat is zijn arm en hand, welke toen gekwetst zijn, te gebruiken. Thans heeft d» Haagsche Rechtbank tegen den uitvoerder V te Rijswijk geëischt f, 250 boete en f. 150 schadevergoeding. Ds. M. Boukema, predikant bij de Ger. gemeente alhier is geplaatst op het tweetal voor Zwljndrecht. VOORSCHOTEN. Uitvoering „De Kleine Stem". In het gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan gaf het Chr. Kinder koor „De Kleine Lofstem" een uitvoering ender leiding van den heer W.Mizée, direc teur, Leiden, terwijl de pianobegeleiding was toevertrouwd aan mej. de Roode. De heer J. A. v. d. Bent opende en heette in het bijzonder de Beschermvrouwe van het Kinderkoor, Jkvr. L: H. Baronesse Schimmelpemiinck van der Oye welkom. Nadat gezamenlijk was gezongen ps. 150 vs. 1 en de heer v. d. Bent was voorgegaan in gebed, werd aan de afwerking van het programma begonnen. Het groot kinder koor zong allereerst „Wees gegroet", „Goe den Nacht" van Cath. van Rennes en „Wiegenlied" van Rich. Hol. Hierna volgde een solo „De wereld zingt Gods lof" van J. W. Frank, waarna het klein kinderkoor zong „De zieke muis" vah G. v. Vlade- racken. „Die domme kippen", van H. C. van Oordt. „Haring als Zalm" van Kor Kuiler en daarna kregen wij weer twee solo's te hooren „Slaapliedje", van Wierts en „Kaboutertje", van Willem Mizée. Het groot kinderkoor zong hierna ,,'t Mqi- zeke" van Dan. de Lange; .Spinnewieltje" van H. C. van Oordt; „De vroolijke jongen" en „In Biebombaan" van H. C. van Oordt en ten slotte voor de pauze het klein kin derkoor met „Kindëravondgebedje" van Leo Mer.s. „Zusjes wieg" van v. Vlade- racken; „Naar school" van v. Vladeracken en „De groote toovenaar" van Hendrika van Tusschentoroek. Na de pauze werd uitgevoerd het zangspel „Lentebloemen", muziek van Cath. van Rennes. De zaal, die met vele belangstellenden was gevuld, toonde zich na ieder nummer zeer dankbaar; allen gaven uiting van hun waardeering door een luid applaus. De heer G. C. Verrips heeft tot alle medewerkenden een woord van dank ge sproken voor de wijze, waarop tot het vol komen slagen van den avond is gewerkt. Na dankgebed en het gezamenlijk zingen van den „Avondzang" ging men huis waarts. Slechts één aanmerking hebben wij en met ons vele ouders: het was véél te laat toen de kleine peuters naar huis gingen. Een beetje vlugger afwerken, zooals wij dat bij vorige uitvoeringen gewend waren, brengt dergelijke avonden niet 'in miscrediet! WASSENAAR. Ernstige waarschuwing voor de baders. Door de Wassenaarsche Reddingsbri gade wordt ernstig gewaarschuwd tegen het gevaar bij het baden in zee, vooral door jeugdige personen en kinderen. Er wordt op gewezen, dat het strand anders ls gevormd dan vorige jaren. De eerste zandbank aan het Noordelijk strand is veel hooger geworden, terwijl het daarvoor liggende zwin (kleine zeetje) veel 'dieper is, zoodat er ook bij eb een aanmerkelijke hoeveelheid water in blijft staan. Dit zwin nu wordt speciaal door de jeugd en de kleine kinderen ge bruikt als gelegenheid tot baden. Oogen- schijnlijk is het er zeer veilig. Niets is echter minder waar en het is gebleken, dat deze baadgelegenheid zelfs zeer ge vaarlijk kan zijn, vooral bij opkomend water, ongeveer een uur voor het onder - loopen van de eerste zandbank en een half uur daarna bij het droogkomen van de bank moet men zeer oppassen. Dit komt doordat de eerste bank bij de consumptietenten aanmerkelijk lager ligt, zoodat er binnen zeer korten tijd groote hoeveelheden water kunnen bin nenkomen en wegvloeien. In het zwin ontstaat hierdoor een zeer sterke stroom, welke uiterst gevaarlijk is. Bij het vloed worden is er voor de groo teren nog een tweede gevaar. Door het snel leegloopen van het zwin bemerken de baders op de bank of zeewaarts ervan in het ondergeloopen gedeelte van 't tweede zwin niet, dat het eerste bassin niet meer doorwaadbaar is. Zondag- en Woensdagmiddag moest door leden van de Reddingsbrigade reeds een twintigtal kinderen worden geborgen. Uitstapje Knapenvereeniging „Daniël". De Herv. Knapenver. „Daniël" maakte onder leiding van haar voorz., den heer S. van Voorst, per touringcar een uit stapje naar Valkenveen en omgeving. Voor het vertrek, waarbij een groot aantal ouders en belangstellenden aanwezig was, werden de jongens toegesproken door den heer D. Schrier. In Amsterdam Werd het Bijbelsch Mu seum bezocht. Van Amsterdam ging het via Hilversum, waar het raadhuis werd bezichtigd, naar Bussum. Na een bezoek aan Soesterberg werd naar het eindpunt. Valkenveen gereden. Om acht uur werd Wassenaar weer be reikt. Niet spoedig zullen de jongens dezen dag, waarop zij zooveel hebben genoten, vergeten. De Zonnestraal-collecte heeft f 333,16 opgebracht. Door M. werd aangifte gedaan, dat van hem 250 KG. hooi was ontvreemd, ter wijl door B. werd gemeld, dat hij een bankschroef vermiste van het bouwwerk aan de Teijlingerhorstlaan. ZEVENHOVEN. Inbraak. In een loods, slaande nabij het v.m. station van de N.V. Holl. Beton Mij. te Den Haag is ingebroken; het daar aan wezige koperwerk, bestaande uit eenige kranen, is ontvreemd. De politie is de daders op het spoor. ZOETERWOUDE. Geslaagd te Den Haag voor het exa men gemeente-financiën der Ned Ver voor Gemeentebelang, de heer A. H. Om- zigt, alhier. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11