LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Juni 1936 Derde Blad No. 23388 71** Jaargang BINNENLAND, FINANCIEN. 5680 (Ingcz. Med.) heer H. E. A. M. van Zinnicq Bergrnann. Dan volgde een groep met als hoofdper soon Prins Willem van Oranje, gekleed in zwart staal met good geciseleerd, voorge steld door jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel, omringd door 6 pages, en voor afgegaan door den heraut Antoine Olivier. In zijn gevolg waren: de raadsheer L'Oy- saleur de Killiers. de opperstalmeester Caspar van Liere, de kapitein van de prin selijke garde Guillaume de Preitz v. Nou- wancy, Frangois de la Madeleine, Rutger baron van den Boetselaer, Wybold van Erosum baron van Nijenoord, de hof me dicus dr. Mattheus de Lobel, de lijfarts dr. Josephus Michaelis. Christiaan Huygens en de Nassauqche raad Thomas Vlas, voorge steld onderscheidenlijk door de heeren H. M. E. van der Brandeler, A. F. Calkoen, R. J. Stratenus, G, C. D. Rutgers van Ro zenburg, A. J. van Boetselaer, R. A. P. Landberg, A. A. Jolles, H, D, Pierson, G. Kolff en J. J. Louët Feisder. Deze stoet van hooge personages werd gevolgd door een troep ruiters onder com mando van een kapitein, voorgesteld door den heer W. J. H. D. Rengers Hora Sic- cama. Dan volgden geuzen met twee vaan deldragers voorop en een groep burgeres sen. Daarna kwam een groep edelen en vrouwen van hooge geboorte* van het Sticht. In deze groep werden gezien Joost de Voogd van Rijneveld, heer Van Blicken- burch en zijn vrouw Maria d'Assenville, voorgesteld door den heer P. J. W. de Erauw en me.i. C. Ie Heux, verder Johan Kuysch van Ptilsweert en zijn vrouw Wal- rodina van Soudenbalch. welke rollen werden vervuld door den heer A. F. C. Rendorp en mej. W. van Iterson, zoomede Hendrik Botter van Snellenburg en zijn echtgenoote Adriana van Nijenrode, voor gesteld door den heer M. Tydeman Jr. en inej. J. L. W. C. Gunning; Jan van Re- nesse en zijn vrouw Margaretha van Re- nesse, voorgesteld door den heer W. J. Quarles van Ufford en mej. M. Charbon; en voorts Floris van den Bongard en zijn vrouw Agnes van Aeswijn, waarvoor op traden de heer A. Walles en mej. H. van der Werk. Hierachter volgden de verschillende gilden. Bij elke gilde waren meesters en gezellen terwijl een banierdrager voor op ging, terwijl een troep soldaten met vaandeldragers en als commandant een ruiterkapitein, voorgesteld door den heer C. N. van Rijswijk, den optocht der ge- costumeerden sloot. Nadat de stoet onder groote belangstel ling der burgerij was voorbijgetrokken op het Domplein hadden de binnen- en buitenlandsche gasten der universiteit den optocht gadegeslagen, terwijl Prinses Ju liana van Paushuize uit de maskerade in oogenschouw nam hield de Prins „Open Hof" ten huize van Heer Adriaen baron van Suylen, deken van St. Jan, waartoe twee zalen in de Jaarbeursgebouw waren ingericht. (De deken van St. Jan was een oude kennis van den Prins en na zijn komst indertijd te Utrecht had hij in de woning van dien deken aan het Janskerk hof zijn intrek genomen). De twee zalen van het Jaarbeursgebouw waren door den architect van Heusinkveld overeenkomstig den tijd van 1577 gereconstrueerd. ALGEMEENE VERGADERING BOND VAN BEDRIJFSAUTO HOUDERS IN NEDERLAND. DE ONHOUDBARE TOESTAND BIJ DEN GOUWESLUIS. Heden is te Nijmegen in het concert gebouw „De Vereeniging" de jaarverga dering begonnen van den B. B. N„ Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. Na de ontvangst van de deelnemers ten stadhuize, werd de vergadering geopend met een rede van den algemeenen voor zitter, den heer A. J. ten Hope. Spr. wees allereerst met groote voldoening op de tot standkoming van de verschillende vaste oeververbindingen nu en in de toe komst, die ook voor bedrijfsautohouders van zoo groot belang is, gezien o.a. de veergelden en de vele uren die met het wachten voor de veren verloren gingen. De bruggen zullen het economisch ver keer vergrooten en dus ook den geheelen handel en het bedrijfsautomobillsme be vorderen. Als bewijs vertelde spr., dat in drie jaar tijds te Zwolle (na de opening van de brug bij Katerveer) het verkeer met 200 pCt. is toegenomen, terwijl in diezelfde periode de toeneming te Arn hem en Zaltbommel slechts 80 pCt. be droeg. Spr. betreurde het dat inmiddels het motorisch verkeer opnieuw zwaarder wordt belast. De plaats die het motorrijtuig in ons maatschappelijk bestel inneemt, en vol gens de wetten der economie moet inne men. wordt betwist. Daarbij wordt ver geten. dat die plaats veroverd is, niet dank zij de economische crisis, maar als een gevolg daarvan en om haar te over winnen. Het particuliere initiatief heeft hier weder een zijner grootste triomfen gevierd en zijn onuitputtelijke kracht ge manifesteerd. Het bedrijfsleven zucht naar verlaging van kosten. Een der voor naamste bestanddeelen van den goederen- prijs bestaat in de vervoerkosten en he laas worden juist deze door de Overheid telkens opgedreven. In dit verband wees spr. op de wet tot het tegengaan van overmoeidheid bij chauffeurs, die weer meer personeel zal eischen Het is nood zakelijk dat de regeering hier de voorlich ting van het bedrijfsleven vraagt. Voorts zou het op prijs worden gesteld, indien de versterkmg' van bruggen lig gende in groote wegen, maar afgesloten voor zwaardere motorrijtuigen, spoedig ter hand werd genomen. Toestanden als in Drenthe, waar tal van bruggen liggen, die verboden zijn voor motorrijtuigen van 600 K.G. en nog minder zelfs, zijn onver- eenigbaar met de eischen van het tegen woordige verkeer en met de lasten, die door het motorrijtuig worden gedragen. Erger nog dan de toestand in Dren the, is de situatie, geschapen door den slechten toestand, waarin o.a. de bruggen over de Gouwesluis in den rijksweg LeidenUtrecht verkeeren, zoodat motorrijtuigen met een wiel- druk van meer dan 1500 K.G. van de verbinding tusschen genoemde plaat sen geen gebruik kunnen maken. HET RIJKSWEGENPLAN IN HERZIENING. EEN INTERVIEW MET MINISTER VAN LIDT DE JEUDE. Met het oog op de steeds toenemende behoefte aan nieuwe en veilige wegen voor het autoverkeer heeft een redactuer van het A.N.P. een onderhoud gehad met den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude. In de eerste plaats herinnerde de jour nalist onzen verkeersminister aan een rede, die Z.Exc., voordat hij zijn ambt aan vaardde, in 1932 hield voor een gecombi neerde bijeenkomst van het internationaal comité voor den bouw van speciale auto wegen Icobosa I en de Nederlandsche Vereeniging voor speciale auotwegen over de urgentie van dit type van ver keersweg, dat toen door ir. v. Lithde Jeude economischer werd geacht dan de auto wegen met nevenbanen voor niet-moto- risch verkeer. De minister bleek de door hem in 1932 verkondigde meening ook nu nog te zijn toegedaan. Het is onze bedoeling, aldus de minister van Waterstaat, onze nieuwe primaire we gen, voor zoover daarop intensief snelver keer te verwachten is, reeds dadelijk of in de toekomst als autosnelwegen aan te leg gen. Dat zullen dan in de eerste plaats zijn de groote verbindingen NoordZuid en OostWest. In voorbereiding is thans een nieuw over zicht van de wegen, welke in de naaste toe komst moeten worden aangelegd of verbe terd. Het ligt n.l. in de bedoeling, het Rijks wegenplan-1932, dat evenals het vorige (1927) voor een werkperiode van 5 jaren was opgezet, een jaar langer te doen gel den, om zoodoende tijd te winnen voor een geheel herzien wegenplan, dat dan in 1938 kan worden vastgesteld. Daarbij zal dan tevens rekening worden gehouden met de behoefte aan wegenverbetering ten plattelande. Op een vraag aan den minister wat deze dacht van den specialen autoweg Keulen- Dusseldorf, waarvan hij de opening heeft bijgewoond, deelde hij mede dat de Duit- sche autowegen mooi zijn, maar tevens, dat wij met onze nieuwe wegen in verge lijking met Duitschland geen slecht figuur slaan. Een voordeel der Duitsche wegen is dat zij door hun grootere breedte (7.50 M.) door 3 auto's naast elkaar kunnen worden 'bereden, dit is op onze wegen niet mogelijk. Verder biedt onze breedere zijstrook, aan wagens die hun koers verliezen meer ge legenheid om uit te loopen dan de 5 maal zoo smalle Du1' he berm. De minister erkende het bezwaar dat door den aanleg van autowegen, in kleine gedeelten verspreid, het nuttig effect uiterst gering is, maar, zoo merkte hij hierbij op, er wordt thans ernstig naar ge streefd, om, nadat een weg is aangevat, deze ook zoo spoedig mogelijk te voltooien. Verder herinnerde de minister er aan dat meerdere lange wegen wel in één stuk zijn gemaakt. Naast de 9 a 10 millioen per jaar uit het Verkeersfonds, is verleden jaar 12 millioen en wordt dit jaar weder 10 millioen uit het Werkfonds aan de wegenverbetering ten koste gelegd. Hoewel de middelen beperkt zijn, wordt inderdaad al het mogelijke ge daan. om de wegen te doen beantwoorden aan moderne eischen. De minister ontkende niet, dat de scherpe strijd tusschen rail- en motorverkeer in vloed op de verkeerspolltiek had uitge oefend, doch achtte zoodanigen invloed op den auto-wegenaanleg niet aanwezig. Men moet echter niet vergeten, dat de spoorwegen het eigendom zijn van de Ne derlandsche volksgemeenschap en dat zij dus inet als quantité négligeable mogen worden beschouwd. Misschien kunnen wij over een halve eeuw de spoorwegen mis sen, doch thans is dat zeker nog niet het geval. Op alle mogelijke manieren wordt ge tracht de tekorten der spoorwegen tot een minimum te beperken. Tenslotte deelde minister van Lidth de Jeude mede, dat het voorloopig niet in de bedoeling ligt, om op het Noordelijk, thans nog braak liggende gedeelte van den af sluitdijk een spoorbaan te construee- ren, zooals oorspronkelijk, bij den bouw van den dijk, de bedoeling was. DE UNIVERSITEITSFEESTEN TE UTRECHT. DE MASKERADE. De Maskerade en het bezoek van H.M. de Koningin vormden wel de feestelijkhe den die het meest de belangstelling der burgerij vroegen. Gisteren was het de dag der maskerade, die den intocht binnen de stad Utrecht op 18 Aug. 1577 van Prins Willem van Oranje voorstelde. Zij bedoel de geen zuiver historische weergave van Oranjes intocht te zijn, doch sloot zich wel logisch aan bij den gang van het open luchtspel „De Groote Geus". In werke lijkheid werd de intocht vrijwel zonder soldaten gehouden zoo lezen wij in het „Vad." terwijl de Prins in een koets ge zeten was; in de maskerade zit de Prins te paard en zijn aan den optocht enkele le- gerafdeelingen toegevoegd, hoewel de bur gers de overhand zijn blijven behouden. De stoet werd geopend door de muziek van het 4de half regiment huzaren te De venter en gesloten door muziek van „De Korenschoof". Er namen bijna 350 perso nen aandeel. De eerste groep werd gevormd door een afdeeling soldaten, voorafgegaan door twee vaandeldragers, met een officier te paard en hopman Georg Fransbergen, voorgesteld door den heer A. D. P. van Loben Leis en hopman Karei Fuggen, voorgesteld door den heer G. V. E. M. van Sasse van IJsselt. In de volgende groep zag men den toen- maligen burgemeester van Utrecht, Johan Taets van Amerongen en Heurick de Voicht van Rijnevelt, belden te paard, voorgesteld onderscheidenlijk door de heeren R. B. van Lynden en W. E. van Cit- ters, vergezeld door 12 leden van de ste delijke vroedschap, die in twee karossen gezeten waren. Een groep burgers en burgeressen volg de, waarna een afdeeling ruiters kwam, voorafgegaan door twee vaandeldragers en trompetters, als geleide van Maximilliaen de Henin Sieterd, graaf van Bossu, 's Ko- hings stadhouder, voorgesteld door den WERKLOOSHEID DAALT. CIJFERS OVER DE MAANDEN MAART, APRIL EN MEI VAN DIT JAAR. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt, per beroepsklasse, opgave van de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van Mei 1936 bij alle orga nen der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland ingeschreven werkzoekenden. Daaruit blijkt, dat het aantal werkloozen op het einde van Mei 1936, April 1936 en Maart 1936, resp. bedroeg: 392.884, 415.743 en 4.29.0.46. o HERBENOEMING BURGEMEESTERS. Bij K. B. zijn de volgende burgemees ters opnieuw benoemd; te Oef felt C. J. J. Remmen, secretaris van die gemeente; te Valburg E. J. baron Lewe van Aduard; te Hardinxveld J. W. van Aken; te Twisk, A. Teer. secretaris van die gemeente; te Noordgouwe E. H. P. van Nahuijs; te Schiermonnikoog H. W. van den Berg, se cretaris van die gemeente; te Grootegast, D. van der Munnik; te Diever, H. G. van Os; te Gieten, G. Nijenhuis; te Oirsbeek, J. P. G. Gabriëls. PRINSES JULIANA TE LOOSDRECHT. Een tocht over de plassen. Prinses Juliana heeft zich gisteren nadat zij het maskeradefeest te Utrecht had gadegeslagen met haar hofdame j'kvr. de Braauw en den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, ridder L. Bosch van Rosenthal naar Loosdrecht begeven. Het bestuur der watersportvereeniging Loosdrecht, dat op de hoogte was ge bracht van het voornemen, verwelkomde de prinses. Vervolgens begaf de prinses zich naar het motorjacht van den heer Maas en zijn zoons, de bekende zeilers Jan en Bob Maas. De prinses bleef eenige uren op de plas sen en maakte o.m. een tocht in de door Bob Maas gestuurde raceboot. Zij gebruikte daarna de thee in het clubhuis der water sportvereeniging. Naar wij vernemen is H.K.H. Prinses Juliana voornemens de volgende week een bezoek aan Friesland te brengen. Na deze rede werd de vergadering huis houdelijk. Tijdens de lunch hield prof. mr. dr. H. Westra, voorzitter van de Algemeene Ne derlandsche Verkeersfederatie, een speech over de toénemende lasten van het mo- torwegverkeer. o UITVOERING DER ZUIDERZEE. STEUNWET. Stopzetting uitbetaling toeslagen op bedrijfsinkomsten? Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet heeft besloten, de toeslagen op bedrijfsinkom sten, verleend volgens artikel 6 der Zui derzeesteunwet aan belanghebbenden in den zin dier wet, voorloopig na 21 Juni 1936 niet verder uit te betalen? 2. Wil de minister, indien vraag 1 be vestigend moet worden beantwoord, me- dedeelen wat de redenen voor dit besluit zijn geweest en voor welke groepen van belanghebbenden deze beslissing geldt, zulks met mededeeling van den volledigen inhoud der vastgestelde toeslagregelin- gen? 3. Indien vraag 1 In ontkennenden zin zou moeten worden beantwoord,, wil de minister dan alle vastgestelde toeslagrege lingen publiceeren met mededeeling, voor welke groepen van belanghebbenden deze versohillende regelingen gelden? o KEURING VAN GASMASKERS. Wettelijke regeling te wachten. Naar wij vernemen zal binnenkort een wettelijke regeling betreffende de keuring van gasmaskers tot stand komen. Elk gasmasker, dat in den handel ge bracht wordt, zal voorzien moeten zijn van een keuringsmerk van het laboratorium der artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug. In verband hiermede wordt iedereen aangeraden den aankoop van gasmaskers uit te stellen tot deze regeling is versche nen of alleen die maskers te koopen, welke thans reeds van genoemd keurings merk voorzien zijn. Msb. CONGRES VAN DEN TRANSPORT- ARBEIDERSBOND. De tweede dag. De tweejaarlijksche algemeene vergade ring van den Centralen bond van tran sportarbeiders. welke eergisteren in De Doelen te Rotterdam is begonnen, is gis termorgen voortgezet. De bondspenningmeester. de heer Th. H. Smeding, verschillende vragen uit het con gres beantwoordend, verklaarde waarom ondanks de verlaging van de salarissen van de hoofdbestuursleden met 5 procent, de post salarissen over 1935 in vergelijking met 1934 slechts f. 31 vermindering ver toont. terwijl de post salarissen bedienden ten opzichte van 1934 met ongeveer 30 pet. is gedaald. De bezuinigingen op de salaris sen der hoofdbestuursleden is op het eind van het vorig jaar tot stand gekomen, drie nieuwe functionnarissen zijn half Novem ber in dienst getreden toen nog niet alle afetreden bestuursleden waren vertrokken. De grootere verlaging van de personeels uitgaven is o.m. veroorzaakt door het ont slag van mej. de Koning, die niet is ver vangen Het congres besloot zonder hoofdelijke stemming bestuurders en beambten, in dienst van de organisatie op zestigjarigen leeftijd te pensionneeren. nadat de heer van Dugteren had medegedeeld, dat het deskundigen-onderzoek heeft uitgewezen, dat dit mogelijk is zonder verzwaring van de lasten van bond of pensioenfonds. Met 110 tegen 101 stemmen nam de ver gadering het voorstel van het hoofdbestuur aan om het aantal hoofdbestuursleden van 15 op 13 te brengen. Ook is een wijziging van het huishou delijk reglement, betreffende de verdeeling van de functies in het congres aangeno men. HET BEDIENDEN- EN CHEFSBREVET IN DEN MANUFACTURENHANDEL. Onder leiding van den heer M. F. Kemp- kes werd in het Parkhotel te Amsterdam de eerste algemeene vergadering gehou den van de federatie tot uitreiking van het bedienden- en chefsbrevet voor den Nederlandschen Manufacturenhandel. Op deze vergadering werd o.m. besloten op de ontworpen statuten de Koninklijke goedkeuring aan te vragen, nadat de samenstelling van het bestuur als volgt officieel werd vastgesteld: L. Beek en I. de Lieme (grootwinkel bedrijf); A. Boersma en C. N. de Graaf (Ned. R.K. Bond v. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden)drs. A. W. Hermse (Ver. v. Cïhr. handelaren in manufactu ren); C. W. Jacobsen en B. Slier (Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden); M. F. Kempkes (R.K. Bond v. Handelaren in Manufacturen ,,St. Willi- brordus"); J. J. Korff (Ned. Bond van detailhandelaren in textiel- en mode artikelen „Demotex")H. J. Vermeulen (Chr. Kantoor- en Handelsbedienden). Als dagelijksch bestuur koos de vergade ring de heeren M. F. Kempkes, voorzitter. A. Boersma, secretaris en C. W. Jacobsen, penningmeester. In verband met de af te nemen exa mens in het jaar 1937 werd besloten, dat het bestuur der federatie zoo spoedig mo gelijk zou aanvangen met de voorbereiding dezer examens. De eischen hiervoor wer den in groote lijnen reeds het vorig jaar door middel van de dagblad- en vakpers, alsmede door verzending aan alle Neder landsche manufacturenzaken, bekend ge maakt. Reeds zijn in enkele plaatsen monde linge cursussen tot opleiding voor het bediendenbrevet gesticht, terwijl ook de schriftelijke opleiding ter hand is geno men. De federatie staat intusschen op het standpunt, dat, waar mondeling onderwijs te verkrijgen is, dit onderwijs te prefe- reeren valt. Wij kunnen nog mededeelen, dat eer lang ook de aansluiting van een katho lieke groep uit het grootwinkelbedrijf te verwachten is. De stichting dezer federatie mag be schouwd worden als een belangrijke stap naar de ordening der vakopleiding in den Ned. Maufacturenhandel, waarvoor aller- wege groote belangstelling bij betrokken werkgevers en werknemers bestaat. o WOONWAGENKAMPEN LANGS RIJKSWEGEN. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt in een circulaire aan de gemeente besturen mede, dat de minister van Wa terstaat het volgende onder zijn aan dacht heeft gebracht: „De klacht is vernomen, dat het verkeer op rijkswegen hinder ondervindt van de aanwezigheid van woonwagenkampen in de nabijheid van die wegen. Het vestigen van dergelijke kampen in de onmiddellijke nabijheid van rijks- en andere hoofdwegen is in beginsel zeer on- gewenscht en zal derhalve zoo mogelijk moeten worden tegengegaan. De kampen brengen op een voor het doorgaand ver keer bestemden weg groote gevaren en hinder mede, terwijl zij in het algemeen een weinig fraai beeld vertoonen. Aangezien de wet op woonwagens en woonschepen de beslissing omtrent het plaatsen van woonwagenkampen laat aan de gemeentebesturen, komt het gewenscht voor, het vestigen van woonwagenkampen in de nabijheid van groote wegen tegen te gaan. Indien hiertegen in bijzondere gevallen bezwaren bestaan, zal het aan beveling verdienen, dat de gemeentebestu ren overleg plegen met de betrokken hoofdingenieursdirecteuren van den rijks waterstaat omtrent de maatregelen, om het doorgaand verkeer van de aanwezig heid van deze kampen zoo weinig mogelijk hinder te doen ondervinden. In den regel zal het wenschelijk zijn, dat de woon wagenkampen van den weg worden ge scheiden door een zware en stevige af rastering of door aarden wallen, dan wel door een singel of breede beplante strook, welke het kamp aan het oog van den weg gebruiker onttrekt. Ook zal dergelijk ter rein bij voorkeur niet op de scheidings- sloot met of de bermsloot van den rijks weg moeten afwateren. Rechtstreeksche verbinding van de woonwagenkampen met rijkswegen zal zoo mogelijk, in het verkeersbelang moe ten worden tegengegaan. Indien reeds een verbinding aanwezig is, en opheffing daar van niet mogelijk zal blijken, zal het althans aanbeveling verdienen, indien HET DISCONTO VERLAAGD. MET INGANG VAN HEDEN. Het rentetarief van de Nederlandsche Bank N.V. is, zooals gisteren nog in een deel van onze oplaag werd gemeld, met ingang van heden als volgt gewijzigd: verlaagd tot Wisseldisconto 4 Promessendisconto 4'/t Rente voor beleening van effecten 4'/« Rente voor beleening van goederen 4V» Rente voor beleening voor schotten in rekening courant 4Vi Deze maatregel zal door het bedrijfsle ven ongetwijfeld met. groote ingenomen heid worden begroet en doet uitkomen, dat onze circulatiebank geen oogenblik aar zelt om haar rentetarieven naar beneden te brengen wanneer de omstandigheden zich daartoe maar even leenen. Toen de Nederlandsche Bank per 30 Mei het wisseldisconto van 2'/* percent tot 3'h percent verhoogde, en op 4 Juni tot een verhooging tot 4 percent besloot, zag het er een oogenblik naar uit, dat het laatste woord in dezen nog niet gesproken zou zijn, omdat de koersen van enkele ruil middelen van landen, waarvoor goud voor export wordt afgegeven, zich in de onmid dellijke nabijheid van het gouduitvoerpunt bleven bewegen, zoodat verdere afvloeiing van geel metaal tegemoet kon worden ge zien. Inderdaad hebben dan ook na den 4den Juni verdere goudafgiften plaats ge vonden, doch het verlies aan geel metaal, dat de bank zich verder moest getroosten was niet van dien aard, dat zij daarin aanleiding vond den discontoschroef nog sterker aan te draaien. Door de verkla ringen van de Fransche volksfrontregee- ring. dat de Fransche Franc niet zou worden gedevalueerd, werd het vertrouwen in deze munteenheid weliswaar niet her steld, doch in ieder geval werd de stem ming op de wisselmarkt rustiger. Blijkens den jongsten weekstaat van de Nederland sche Bank is de goudvoorraad in de achter ons liggende week intact gebleven. Waar het verloop van de wisselmarkt er op wijst, dat geen gevaar voor verderen goudexport voorloopig althans, dreigt en de geldmarkt belangrijk ruimer is gewor den, blijkende uit een prolongatiekoers van 3 3/4 percent en een noteering voor particulier disconto van 3'/: percent a 3 5/8 percent, heeft onze centrale credietinstel- ling terecht gemeend, haar tarieven in overeenstemming te moeten brengen met de noteeringen in de open markt. Deze maatregel zal haar psychologische uitwerking dan ook wel niet missen en kan er slechts toe strekken het vertrouwen in de Nederlandsche geldmarkt, in de po sitie van onzen gulden en van ons staats- crediet te versterken. Onze circulatiebank heeft het voorbeeld van de Bank van Frankrijk om de rentetarieven te verlagen zeer spoedig gevolgd. De periode van spanning op de wissel markt, die de Nederlandsche Bank nood zaakte haar rentetarieven te verhoogen, heeft ondertusschen een niet onbelang rijke vermindering van den goudvoorraad veroorzaakt. Het hoogste punt werd dit jaar ongeveer bereikt bij 't ten einde loo pen van het boekjaar van onze circulatie bank met een goudstock van f. 714.654.000 terwijl de weekstaat opgemaakt per 15 Juni, toen de laagste stand werd bereikt een voorraad aangaf van f. 588.823.418. In een tijdsverloop van ruim twee maanden is dus niet minder dan f. 125.831.000 geel metaal afgevloeid. Wanneer echter in aanmerking wordt genomen, dat verleden jaar tegen het einde van Juli in een week tijds f. 142.000.000 goud moest worden afgestaan dan blijkt, dat de aderlating, die de Bank zich thans moest getroosten verhoudings gewijze niet zoo sterk was. Ondertusschen is de Nederlandsche gul den wederom eens zegevierend uit de stor men op de internationale deviezenmarkt te voorschijn gekomen en is opnieuw be wezen, dat de klassieke middelen hun uit werking niet hebben gemist. Hierbij dient er vooral de aandacht op te worden ge vestigd. dat het wisseldisconto thans niet hooger dan tot 4'/i percent behoefde te worden opgevoerd, terwijl tijdens den aan val van Juli 1935 het disconto in drie da gen tijds van 3 percent op 6 percent moest worden gebracht. Dat de Nederlandsche Bank. ondanks 't naderen van de maandwisseling haar ren tetarieven verlaagt, vormt het sprekende bewijs, dat zij de ontwikkeling van de si tuatie niet ongunstig beoordeelt. onmiddellijk achter den in- en uitgang een opstelplaats wordt vrijgehouden, ten einde het parkeeren of het vormen van een file op den weg tegen te gaan". Voor zoover noodig, verzoekt minister De Wilde deze aangelegenheid zoodanig te willen regelen, dat het verkeer van de aanwezigheid van woonwagenkampen zoo weinig mogelijk hinder ondervindt. o 25-JAftSG BESTAAN ROTTER®AMSCHE KORENBEURS. De Rotterdamsohe korenbeurs (vereeni ging van handelaren in binnenlandsche granen, zaden en peulvruchten) heeft gis termiddag haar 25-jarig bestaan in het Kurhaus te Scheveningen herdacht met feestelijke bijeenkomst. Vele vertegenwoord'oers van vereenigin. gen op het gebied van den handel in gra nen. zaden en erwten woonden de feest- vergadering bij. Na ontvangst der gasten door het be stuur heeft de voorzitter, de heer T. van Heel. een openingswoord gesproken en onder meer medegedeeld dat tot nieuwe eereleden ziin benoemd de heer J. P. Enaël, A. Th. J. van 't Hoff en B P. van IJ-el- hein. Tal van toespraken zijn daarna gé- houden. een smalfilm (De Rotterdamsche Beurs in beeld) werd vertoond en vervol gens vond een gemeenschappelijke maal tijd plaats. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is: aan B. Bertheux op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Gouda, met dankbetuiging voor de door hem bij d» I politie bewezen diensten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9