De Utrechtsche Maskerade - Grace Moore te Scheüeningen 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. De Chineesche Postzegel RLUSCH-DEMONSTRATIE TER GELEGENHEID VAN DE JAARVERGADERING VAN DE BRANiDWEERVEREIENIGING IN AMSTERDAM MR. ANTHONY EDEN en kardinaal Seredi ontvingen Het vuur woedde onder een met benzine gevulde tank. Foto, genomen tijdens bet eere-doctoraat van de universiteit deze demonstratie. t» Oxford. Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN. 34) „Dat ls een pracihtopmerking," gaf El- lery toe. „Die gedachte is natuurlijk ook bij mij opgekomen, evengoed als bij den moordenaar. Maar als de moordenaar die boord had omgedraaid, dan zou het gemis aan een das des te sterker de aan dacht getrokken hebben naar dat ééne ding betreffende het slachtoffer, dat de misdadiger juist wilde verbergen." „Maar waarom heeft die moordenaar dan voor den drommel niet ergens een das vandaan gehaald en die bij het slacht offer gelegd?" vroeg Macgowan. „Ja, waarom niet?" herhaalde Ellery met glinsterende oogen. „Daar zal ik nu geen volledig antwoord op geven, maar later zult u begrijpen, waarom de moor denaar geen das te pakken kón krijgen. Hij kon natuurlijk zijn eigen das niet ge bruiken, 'omdat hij nog met andere men- sohen in aanraking zou komen. En was het een vrouw, dan kon ze natuurlijk geen das geven, omdat ze er geen droeg. Maar het voornaamste was, dat hij de wacht kamer niet verlaten kon, zooals ik u later verklaren zal. In elk geval, neem nu voor- loopig maar van me aan, dat het ln dit geval voor hem het beste was, den boord te laten, zooals die was dus achterste voren en toen om ons te misleiden alles in de kamer achterstevoren te zetten en de kleeren ook zoo aan te trekken, om daardoor de aandacht van dien omge keerden boord af te leiden en de politie op een dwaalspoor te voeren. Hij handel de dus volgens een volkomen logisch en zeer juist doordacht plan. En bijna had het succes voor hem gehad!" „Maar goed en wel," begon Donald. „Al weet je nu, dat het slachtoffer een gees telijke was „Weliswaar," onderbrak Ellery hem, „was het nog niet afdoende, dat ik wist, dat hij een missionaris was, maar het verengde toch de grenzen voor mijn ver der onderzoek. Maar daar kwam dan nog de geschiedenis met dien koffer bij." „Toen de moordenaar de zakken van zijn slachtoffer leeghaalde, vond hij dat bagageregu, waarop de stempel van het Chancellor Hotel stond. En omdat zijn voornaamste doel was, de identiteit van het slachtoffer te verbergen, was het mij duidelijk, dat hij moest zorgen, die ba gage uit het Chancellor Hotel weg te halen, om te voorkomen, dat die ln han den der politie viel. Toch was hij bang. Het hotel werd streng bewaakt. Hij treuzelde, totdat het te laat was. Toen vatte hij het plan op, om in het bezit der bagage te geraken door dat valsch onderteekende briefje, dat vijf dollar biljet en dien bood schappenjongen. Toevallig konden we dat spoor onmiddellijk volgen. Hij hield de wacht en zag terstond, dat hij het spel verloren had Aan. het Centraal station haalde hij den koffer dus niet op en daar. door viel die in onze handen. Bij het openen van den koffer vonden we df kleeren met de merken uit Sjanghai er op En omdat al die kleeren zoo goed als nieuw waren, moesten ze kort geleden in China gekocht zijn. En nu is er slechts één klasse van christenmannen in dat land van Boeddhisme en dat zijn de missiona rissen Er werd hard op de deur, waartegen inspecteur Queen geleund stond, geklopt. De oude heer keerde zich om en deed open. Sergeant Velie kwam binnen. Ellery snelde naar de deur. Velie reikte hem iets over en Ellery onderzocht het, voordat hij het in zijn zak stak en zich weer naar het gezelschap omkeerde. „Het spijt me, dat ik even moest onder breken", zei Ellery verontschuldigend, „maar sergeant Velie heeft iets heel bij zonders ontdekt.Waar was ik ook weer gebleven? O, jaIk wist dus al vaag, wie de bezoeker van Donald Kirke moest geweest zijn. En bij eenig nadenken meen de ik den sleutel gevonden te hebben, die me het motief voor den moord kon open baren. Het was duidelijk, dat die geeste lijke zelf aan alle hier aanwezigen onbe kend moest zijn. Toch was hij Kirke ko men bezoeken en had met name naar hem gevraagd. Er komen slechts drie soorten menschen hier bij Donald Kirke op kan toor. Postzegelverzamelaars, juweliers en schrijvers of anderen, die met de uitgeverij te maken hebben. Toch had die geestelijke geweigerd tegen mijnheer Osborne iets te vertellen van het doel van zijn komst... hij had zelfs zijn naam niet willen noe men. Dat leek niet veel op een zaak, die met de uitgeverij te maken had, en dus moest het wel een bezoek zijn, dat betrek king had op twee liefhebberijen van Kirke. namelijk postzegels of juweelen. De goed- koope soort kleeding, het beroep van het slachtoffer en de verre reis door hem ge maakt, brachten mij tot de overtuiging, dat hij niet gekomen was, om iets te koopen. Hij kwam dus verkoopen. En dat was des te waarschijnlijker, omdat ik wist, dat Kirke hartstochtelijk verzamelaar van Chineesche postzegels was, zoodat het waarschijnlijker leek, dat die geestelijke in het bezit was van een zeldzamen Chinee sche postzegel dan van edelsteenen. En, toen ik voor mezelf tot die conclusie ge komen was, gaf ik sergeant Velie op dracht, naar een Chineeschen zegel te zoe ken op het terrein van de misdaad." Ellery hield even op en stak een sigaret aan. „En daarin heb ik goed gezien," ver volgde hij. „De sergeant heeft succes ge had. Hij heeft den postzegel gevonden!" Iemand hijgde naar adem. Maar toen Ellery opkeek, zag hij op niemands gezicht iets anders dan angstige geslotenheid. Glimlachend nam hij een lange, gele enveloppe uit zijn binnenzak. Daaruit haalde hij een kleinere van buitenlandsch fabrikaat met een, waarschijnlijk Chi- neesch adres erop en een gestempelden postzegel in den rechterbovenhoek. ,Mag ik de heeren Kirke en Macgowan, onze twee gezaghebbende postzegelkenners, verzoeken, mij mee te deelen, wat ze hier van te zeggen hebben?" Onwillig en toch nieuwsgierig kwamen ze uit den groep naar voren. Kirke nam de enveloppe langzaam aan en Macgowan keek over zijn schouder heen. En opeens gaven beiden een schreeuw en begonnen met gedempte stem gejaagd onder elkan der te praten. „Wel, heeren, we zijn razend benieuwd iets te hooren", zei Ellery. „Wat is het?" De zegel op de enveloppe was een klein rechthoekig stukje taai papier in helder oranje bedrukt. In de omlijsting bevond zich de gestyleerde teekening van een kronkelenden draak. De druk van den zegel was grof en de enveloppe was ge kreukeld en geel van ouderdom. Op de binnenzijde der enveloppe stond in het Chineesch een bericht geschreven, op de ouderwetsche manier, waarbij papier en enveloppe één stuk zijn en na het schrij ven dichtgevouwen werden. „Dit is wel het merkwaardigste ding, dat ik nog van mijn leven gezien heb," bromde Donald. „Voor een China-specialist is het een vondst van reusachtig groote waarde. Het is de eerste officieele postzegel van China en nog ouder dan de allereerste uit gave, die in de catalogi vermeld staat. Het was een proefuitgave van zeer kleinen omvang en die is slechts enkele dagen bij de posterijen in gebruik geweest. Zoo een heeft men nog nooit gevonden. Drommels, wat een prachtexemplaar is dat!" „Zelfs in speciale Chineesche catalogi komt hij niet voor," zei Macgowan met heesche stem, de enveloppe begeerig be kijkend. „Er komt alleen een vermelding van voor in een oude verhandeling over postzegels en hij wordt alleen naar zijn kleur vermeld, zooals verzamelaars ook met eerbied spreken over de eerste natio nale uitgave van den Engelschen zwarten één-penny-postzegel. Groote goedheid wat een prachtstuk!" „Bent u van meening," vroeg Ellery lang zaam, „dat dit een stuk van groote waarde is?" jtWordt vervolgd).. GIT HANDEN VAN DR. H. TH. 's-JACOB ontvangt do hoofdpersopn in den Maskerade- optocht te Utrecht Prins Willem van Oranje, een zilveren beker. GEÏMPROVISEERD NATUURBAD IN DE HOOFDSTAD. Wanneer de temperatuur in Amsterdam's straten hoog wordt is do groote trok naar het Noordzeekanaal bij do Hembrug. Zoo groot is de belangstelling, dat men zich waant op een zomerschen dag aan het Scheveningsche strand- MASKERADE IN UTRECHT. Ter gelegenheid van de lustrumfeesten trok een maskerade-optocht door de stad, voorstellende den intocht van Prins Willem van Oranje. Prinses Juliana sloeg van het balcon van Paushuizen af, het voorbijtrekken van den stoet) gade. GRACE MOORE IN SCHEVENIN- GEN waar zij hedenavond in de Kurzaal concerteert.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 5