LE1DSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 25 Juni 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN IAAT/TE BIBItUWN BINNENLAND. SCHOOLREISJE. Chr. Opleidingsschool Oosterstraat 16. (Hoofd W. A. Bodewes). Gisteren maakten de leerlingen van het resde en zevende leerjaar hun jaar- lljkseh schoolreisje. Om halfzeven ln den morgen was de jeugd ln vroolljke stem ming ln een tweetal schoollokalen ver- eenigd. verlangend uitziend naar het oogenblik van vertrek. Helaas, dit verlan gend werd op zware proef gesteld en eerst om ruim halfacht verschenen de twee reisauto's. Wat was de vrees groot, dat alles zou mislukken, maar spoedig kon de tocht tot vreugde der kinderen toch nog beginnen. Het eerst werd Utrecht bezocht: nadat ln ,.de Hommel" de morgenboterham was gegeten. De versierde straten in ver band met de Studentenfeesten trokken alkr bewondering, in 't bijzonder het ge bouwde kasteel op het Vreeburg. Van Utrecht ging 't naar Driebergen. Heerlijk werd gespeeld in de prachtige dennenbosschen. Over Doorn en Wageningen ging- 't nu op Oosterbeek aan. Het heerlijke en wel verzorgde middagmaal ln hotel „de Duno" liet zich goed smaken. Wat vonden de leerlingen het uitzicht over den Rijn en de Betuwe prachtig! Na den inwendigen mensch versterkt te hebben, werd de reis vervolgd naar Veip. en het schoone buitengoed ..Rozendaal" met de „kettingbrug" en <ie „bedriegertjes" bezocht Van hier naar Arnhem naar het park „Sonsbeek" met de bekende waterval. De terugweg ging over Ede. Bij de speeltuin de „Pyramlde van Austerlitz" werd nog een poosje vertoefd en vandaar naar Leiden teruggereden. Later dan het hoofd der school het gaarne gewenscht had. kwam de jeugd opgetogen, zingend bij het schoolgebouw weer aan. waar vele ouders reeds hun kroost stonden op te wachten, o Gisteren slaagde te Den Haag voor het voorioopig diploma machinist ter koopvaardij J. M. Duiker te Alphen a d. Riin. leerling der Machinistenavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool a hier. Voor het examen ter verkrilging van het diploma der Vereeniging van Raden van Arbeid is geslaagd de heer J. J. Nlcaise alhier. 4Ó36 (Ingez Sled.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond. Zoo langzamerhand begint de aandacht zich te concentreeren op Genève nu daar reeds eenige gedelegeerden zijn gearri veerd en anderen derwaarts op weg zijn. Cok de Negus vertrekt vanmiddag naar de Volkenbondsstad. Gelijk tijdens de laatste bijeenkomst van den Volkenbondsraad werd besloten, zullen vandaag de „neutrale" staten, Nederland, Zweden. Noorwegen, Denemar ken, Finland, Spanje en Zwitserland onder voorzitterschap van Munch, den Deen- Echen minister van buitenlandsche zaken, reeds bijeenkomen, teneinde te beraadsla gen over de politieke gebeurtenissen. De „Tribuna" publiceert een artikel over de voorwaarden, die Italië stelt om op nieuw actief en waakzaam deel te nemen aan de internationale besprekingen en aan den vreedzamen opbouw van Europa. Al lereerst is daarvoor noodig de terugkeer van het wederzljdsche vertrouwen, de gees telijke en materieele ontwapening en voorts de annuleering van alle maatregelen van de samentrekking van de Britsche vloot in de Middellandsche zee, tot alle andere maatregelen van militair karakter die in verband hiermede door de staten aan de Middellandsche zee genomen zijn toe. Het is voor Italië van veel belang, dat alle maat regelen, die voortgekomen zijn uit de sanctiepolitiek, nu de gebeurtenissen zich natuurlijk ontwikkeld hebben, worden in getrokken. Als aan deze voorwaarden vol daan wordt, dan zal Italië geheel open staan voor iedere samenwerking, zooals het ook tijdens het conflict tijdens de meest dramatische oogenblikken steeds open heeft gestaan voor pogingen tot samenwerking. Maar of Italië geen spijt heeft van het zich afzijdig houden van Montreux. gelet op den gang van zaken daar? Het is nooit erg prettig niet aanwezig te zijn, wanneer ook over groote belangen van zich zelf wordt beschikt! Deze conferentie is overigens nog in het beginstadium, men zie het 3e Blad. Op het eerste gezicht lijken kleine moeilijk heden te rijzen, doch o.t. beteekenen deze nog niet veel. VEREENIGDE STATEN. De democratische conventie. Daar de benoeming van Roosevelt en Garner tot candidaten der democratische partij onderscheidenlijk voor het presi dentschap en vice-presidentschap zeker is, trekt de democratische conventie geen groote belangstelling. De commissie van redactie voor het ver kiezingsprogram is haar werkzaamheden begonnen. Wagner legde een voorioopig ontwerp voor. dat hij uit Washington had meegebracht, waar hij overleg heeft ge pleegd met Roosevelt. Ten aanzien van de buitenlandsche po litiek sluit dit program adhaesie aan den Volkenbond niet bepaald uit, evenmin als aan het Permanente Hof voor Internatio nale Justitie. Natuurlijk zijn reeds eenige scherpe redevoeringen tegen de republikeinen ge houden. BELGIË. Regceringsverklaring van van Zeeland De stakingsactie blijft afnemen. In de vegeeringsverklaring, die gister middag in de Kamer door minister-presi dent Van Zeeland is voorgelezen, wordt een uitzetting gegeven van de middelen, die de regeering zal bezigen op het gebied der sociale hervorming, t.w. minimum loo- nen, betaalde vacanties en een 40-urige werkweek in de z.g. ongezonde bedrijven, terwijl maatregelen worden afgekondigd ten behoeve van den middenstand, mits de economische toestand gunstig en de be grooting in evenwicht blijft. De regeering wenscht verlaging der douanerechten, vergrooting van den bloei der industrie, staatscontrole op de crediet- lnstellingen, en dé instelling van een landbouw-credietorganisatie. In de verklaring wordt voorts de her ziening van de wet op de naamlooze en andere vennootschappen aangekondigd. De regeering is vastbesloten de in de grond wet neergelegde vrijheden te verdedigen. Het parlement zal zijn werkzaam heden beter moeten organiseeren. De begrootingen moeten voor Februari zijn afgehandeld, zoo niet dan zouden de voorgaande begrootingen krachtens een wet van toepassing moeten wor den. De regeering stelt vermindering van het aantal afgevaardigden en se natoren, alsmede de instelling van een staatsraad voor. Aftreden der regee ring zal slechts onder bepaalde om standigheden mogelijk zijn. Invoering zal worden gevraagd van het instituut der volksstemming. De corporatieve organisatie zal 't on derwerp van een wetsvoorstel vormen, alsmede de kwestie van de onvereenig- baarheid van openbare ambten. Degenen, die zich schuldig maken aan misbruiken op financieel gebied, zullen gestraft worden. Koninklijke commissarissen zullen zich bezig houden met de regeling der finan- cieele. industrieele en commercieele vraag stukken. De regeering zal de buitenlandsche po litiek harer voorgangers blijven volgen. Het mijnwerkerscongres te Brussel heeft besloten morgen het werk te hervatten. Waarmede de stakingen voor een groot deel wel spoedig zullen zijn beëindigd. Over het algemeen blijkt toch reeds de tendenz duidelijk het werk te hervatten, al zijn in enkele plaatsen nog nieuwe sta kingen uitgebroken. 0 DUITSCHLAND. Cijfers over de herbewapening. De „Morning-Post" publiceert cijfers betreffende de Dultsche uitgaven voor de herbewapening, die, naar het blad verze kert, de eerste authentieke gegevens daar over vormen. De cijfers voor 1935 zijn: onderhoud van leger, vloot en luchtmacht 240.000.000 pond sterling, kapitaalsuitgaven voor her bewapening 400 a 500 millioen pond De cijfers voor 1936: onderhoud 500 millioen pond, kapitaalsuitgaven 400 a 500 millioen pond. Volgens deze cijfers zou Duitschland in 1936 voor zijn bewapening uitgeven een bedrag van ruim 900 millioen pond, ter wijl Engeland 810 millioen pond voor de defensie beschikbaar heeft. De spaarkassen hebben moeten in schrijven op de door het rijk uitgeschre ven leening voor een bedrag van 200 mil lioen R.M. De pers heeft opdracht gekre gen van dit voorschrift geep melding te maken om iedere discussie in spaarders- kringen te voorkomen. Wegens spionnage is een Tsjecho-SJlo- waak tot levenslang veroordeeld. o FRANKRIJK. Een rede van Duff Cooper. De Vuurkruisen. De vereeniging „FrankrijkGroot-Brit- tannië" heeft gisteravond te Parijs een banket gehouden ter eere van den Engel- schen minister van oorlog. Duff Cooper en diens echtgenoote. Het aantal gasten, o.w. enkele leden der Fransche regeering en vele andere hooge Fransche en Engel- sche persoonlijkheden, bedroeg meer dan 300. Tijdens den maaltijd hield Duff Cooper een rede, waarin hij o.a. zelde, dat de EngelschFransche vriendschap geen ge voelskwestie, zelfs geen keuze-kwestie is, doch een dringende noodzakelijkheid, een kwestie van leven of dood voor beide lan den. Zich vervolgens keerend tegen het vooroordeel van zekere Engelschen, die van meening waren, dat Engeland aan den grooten oorlog deelnam uit louter goed heid des harten, verklaarde Cooper: „wij namen aan dezen oorlog deel omdat onze levensbelangen op het spel stonden en om dat onze levens in gevaar waren". Die Engelschen, zoo zeide hij, die van tijd tot tijd een nieuwe oriëntatie van onze buitenlandsche politiek en de keuze van andere vrienden voorstellen, begrijpen niet, dat een volk niet vrij is naar zijn smaak, zijn medewerkers te kiezen. Deze worden het door de feiten opgelegd. Vervolgens bracht hij het woord van Baldwin in herinnering: „onze grens ligt aan den Rijn". Heden ten dage is alles, waarin wij geloofden, belachelijk gewor den. Het individu, zoo zegt men, telt niet meer mee, slechts het ras is van belang. Ook predikt men op het oogenblik in Euro pa, dat de vrijheid een verkeerd ideaal is en dat de gehoorzaamheid aan den wil de hoogste vorm van menschelijke actie is. Deze ideeën zijn even oud als de tirannie en geheel vreemd aan de beschaving van de Westelijke wereld. Verder hoort m^n bij alle mogelijkheden verkondigen, dat ne oorlog wenschelijk is en dat de geest der jongeren er van door drongen moet worden, dat het bestrijden van zijns gelijken in de natuur van den mensch ligt en dat de dood op het slagveld ons hoogste streven moet zijn. Dergelijke ideeën zijn in onze oogen ver- foelijk. Wij zijn van meening, dat zij een ramp voor de wereld zullen beteekenen, in dien wij ze zullen laten triomfeeren. Daar om herhaal ik. dat niet alleen onze grenzen, doch ook onze idealen ln doods gevaar verkeeren. Tenslotte verklaarde Cooper, dat beide landen in een zoo gevaarlijk tijdvak als het onze de zaak van den wereldvrede niet beter kunnen dienen, dan door de wereld een doorloopend bewijs te geven van de soliditeit hunner vriendschap en eenheid. Naar de onderstaatssecretaris voor koop vaardij, Tasso, heeft medegedeeld, is te Marseille een overeenkomst tot stand ge komen tiisschen de reeders en de zee lieden. Heden zou het werk worden hervat. Op de marinewerven van St. Denis ik het werk neergelegd, zoodat de stakings actie nog niet gehèel is beëindigd. Het dagelijksch bestuur van de Fransche Kamers van Koophandel is door den pre mier, Leon Blum, ontvangen voor het houden van een langdurige bespreking over den toestand, In het verloop van deze bespreking legden de aanwezigen den minister-president de gevoelens van on gerustheid van handel en industrie voor ten aanzien van de door het voortduren van de stakingsoeweging en de bezetting van talrijke fabrieken dreigende gevaren. Voorts verzochten zij den minister-presi dent onmiddellijke maatregelen te nemen ter bescherming van de binnenlandsche markt. In aansluiting op deze bespreking werd door het bestuur van de Fransche Kamers van Koophandel een communiqué gepu bliceerd, waarin mededeelingen worden gedaan over het verloop der gedachten- wisselingen; o.a. wordt er op gewezen, dat Blum verzekerd heeft, dat hij vol strekt overtuigd is van een toenemende kalmeering van den toestand en dat ln ken meer geduld zal worden, de toekomst geen bezetting van de fabrie- De la Roque, de leider der Vuurkruisen, heeft tegenover een vertegenwoordiger van de „Echo de Paris" eenige verklaringen afgelegd. Volgens de la Roque bleven van zijn drie organisaties twee voortbestaan. De regee ring zal, wil zij haar doel bereiken, der halve nieuwe verordeningen moeten uit vaardigen. In ieder geval was reeds geble ken, aldus de la Roque, dat zij niet in staat was, een tekst samen te stellen die aan haar doel beantwoordt. De la Roque zeide van meening te zijn, dat de Vuurkruisen zoo krachtig waren geworden, dat zü niets meer te vreezen hebben. ENGELAND. Italiaansch aanvalsplan op Egypte? - Geen afstand van koloniën - Hoare bepleit krachtige defensie. In het Lagerhuis heeft Mander gisteren gevraagd of de regeer) ng mededeeling wilde doen over de plannen, die de Italiaansche generale staf had ontworpen voor een mo gelijken aanval in Egypte, welke plannen door een vliegtuig-ongeluk van Augustus van het vorige jaar ln den Soedan in En- gelsche handen waren gevallen. Verder wenschte hij te weten wat de regeering van plan was em welke stappen zij te Rome had ondernomen? jSST Onder-minister Cranborne antwoordde dat het bedoelde vlleljfiig volkomen was uitgebrand en dat er dus geen plannen van een eventueelen Itallaanschen aanval waren gevonden. Het tweede deel van de vraag van den afgevaardigde verviel hiermee. Mander vroeg nu: Wil de regeering zeg gen dat er geen enkel Italiaansch plan is gevonden? Dan misschien bij een ander vliegongeluk? De minister antwoordde dat dit een nieuwe vraag was op welke hij niet was voorbereid. Mander zelde, dat hij de vraag volgende week herhalen zou. Op de vergadering van den bond van conservatieven en Unionistische vereeni- gingen heeft oud-minister Amery gisteren met klem geprotesteeerd tegen de moge lijkheid van overdracht der mandaatgebie den in Afrika aan hun vorige bezitters, Duitschland. Het uiteindelijk doel van En geland, zeide Amery, was zelfbestuur voor Indië, maar hoe zouden de inwoners van Kenya of Zuid-West-Afrika ooit zelfbe stuur erlangen onder een Nazi-regeering? Wij zijn hier vrij om te zeggen wat wij denken, en wij willen geen blanke noch zwarte kolonisten die vertrouwen in ons gesteld hebben, teleurstellen door ook maar over het onderwerp van gedachten te wis selen. Zoolang wij het mandaat van den Volkenbond in diens geest volvoeren, moe ten die gebieden Engelsch blijven. Generaal Sir Henry Page Croft, diende een motie in om de regeering te verzoeken nu reeds aan Hitier duidelijk te maken, dat hij het onderwerp niet op het tapijt behoeft te brengen, want dat er maar één antwoord van Engeland kan zijn: neen. Sir Samuel Hoare, de minister van ma rine, heeft in een te Londen gehouden toe spraak verklaard, dat er geen wereldoorlog zal uitbreken, indien de Britsche strijd krachten te land, ter zee en in de lucht op voldoende wijze en op tijd zullen worden versterkt. Hij wees er op. dat snelheid de essentieele en belangrijkste factor is in het Britsche herbewapeningsprogram. Een oor log in Europa, aldus voegde sir Samuel Hoare hieraan toe, is niet onafwendbaar, maar er is in Europa zooveel ontvlambaar materiaal, dat een vonk een grooten brand zou kunnen doen ontstaan, tenzij mogend heden, zooals Groot-Brittannië, sterk ge noeg zouden zijn om invloed uit te oefenen ten gunste van den vrede. o RUSLAND. Reorganisatie van hooger onderwijs. Bij decreet is het hooger onderwijs ge reorganiseerd door de unificatie van het systeem van toelating tot dit onderwijs en het versterken der discipline, terwijl ook het intellectueele peil der studenten zal worden verhoogd. Het onderwijs zal slechts kunnen worden gevolgd door stu denten van 17 tot 35 jaar, die het middel baar onderwijs „zeer goed" hebben ge volgd of die op bevredigende wijze toela tingsexamen zullen hebben gedaan. Tot nu toe kon iedereen, die middelbaar on derwijs had gevolgd, aan instellingen voor hooger onderwijs studeeren. Het aantal lesuren wordt beperkt op dertig per week. Hoogleeraren zullen buiten de univer siteit geen functies mogen bekleeden. UIT HET VERRE OOSTEN. Het eerste treffen? Zeventien Japanners gedood. Naar verluidt, zou in Hoenau het eerste treffen tusschen Noord, en Zuid-Chlnee- sche troepen hebben plaats gehad, waarbij de Nankingtrocpen zich zouden hebben moeten terugtrekken. Men zij echter nog voorzichtig met deze berichten! Bij een botsing met Mandsjoekwosche benden, op ongeveer 250 K.M. ten N.O. van Charbin. werd een Japansche militaire patrouille, bestaande uit officieren en manschappen, tezamen 19 man, in een hevig gevecht van man tot man gewikkeld. De bandieten, die in de meerderheid wa ren, doodden 17 Japanners, 2 Japansche soldaten werden zwaar gewond, doch kon den zich in veiligheid stellen. Volgens berichten van het agentschap „Domei" heeft de beschieting van een Japansch vrachtschip door een Chineesch douanevaartuig ln Japansche kringen een felle opwinding veroorzaakt. „Domei" meent een krachtige Japansche protestnota aan de Chineesche douane autoriteiten te kunnen aankondigen. o IN EN OM ABESSYNIË. De exploitatie van den bodemrijkdom. De onder-koning van Abessynië, Gra,- zlani, heeft besloten, alvorens tot exploi tatie der bodemschatten over te gaan, een volledige Juridische en economische orde ning ln te voeren, teneinde de exploitatie in bepaalde banen te leiden. De bevolking van Addis Abeba is bij proclamatie opgeroepen, binnen veertien dagen weer aan hun werkzaamheden te gaan en zich onmiddellijk bij de autori teiten te melden. Eigendomsrechten en ieder bezit van onroerend goed moet bij de autoriteiten worden aangegeven. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, volgt in beslagne ming zoowel van roerende als van on roerende goederen. Zooals bekend, werd de koers van den Marla-Theresia-thaler vastgesteld op vijf lires. Het wisselen van thalers tegen een anderen dan den wettelijk vastgestelden koers zal worden gestraft met boeten, va- rleerend van 50 tot 5000 lires. Met bijzondere zorg gal de levensmid delenvoorziening worden ter hand geno men., De regeering heeft het recht, de voorraden te controleeren, tevens is een verplichte opgave der voorraden inge voerd. Ook de particuliere voorraden zullen worden onderzocht, teneinde het hamste ren en hierdoor een prijsstijging tegen te gaan. De regeering zal met strenge maat regelen iedere speculatie onmogelijk ma ken. Wie in Abessynië een beroep, hetzij in den handel, hetzij in de industrie, wil uit oefenen, heeft een speciale vergunning noodig. Tevens zal de verplichte indiening van financieele plafmen der in Abessynië werkende buitenlandsche maatschappijen worden ingevoerd, opdat de regeering een Juist beeld kan krijgen van den toestand op de arbeidsmarkt. Verder zal de regee ring het vestigen van handelsfirma's be- studeeren. a Medegedeeld wordt, dat er reeds een ware stroom is binnengekomen van aan vragen van Europeesche handelsfirma's, die de betrekkingen met de Italiaansche markt weer willen aanknoopen. Deze aan vragen worden zorgvuldig bestudeerd, hoewel offlcieele instanties doen door schemeren, dat de regeering zich niet zal laten overhaasten en de invoervergun ningen tot een minimum wil beperken, totdat voorloopige handelsovereenkomsten met de vroegere sanctionistische landen tot stand zijn gekomen. Onderhandelingen over nieuwe handelsverdragen worden verwacht onmiddellijk na het offlcieele intrekken der sancties. BRITSCHE SOLDATEN GEARRESTEERD WEGENS SMOKKELEN VAN OPIUM. LONDEN, 25 Juni. (A.N.P.) De „Daily Herald" meldt uit Cairo, dat aldaar twee Britsche soldaten gearresteerd zijn in verband met het smokkelen van opium. Naar verluidt werd een hoeveelheid van 15'/, Eng. ponden opium gevonden. Later zijn nog vier leden van een Egyptische smokkelaarsbende gearresteerd. o SPIONNAGE BIJ DE AMERIKAANSC HE MARINE. LOS ANGELES. 25 Juni (D.N.B.). Een geval van spionnage. waarbij talrijke per sonen betrokken zijn. heeft hier veel stof doen opwaaien. De federal grand Jury heeft een aanklacht ingediend tegen een oud-matroos der Amerikaansche marine, Thompson en tegen den Japanschen marine-officier Tosjio Miyazaki. die niet in het land is. in belde gevallen wegens spionnage. Thompson zou zich verschei dene jaren verkleed als officier van Imo gen rang aan boord van oorlogsschepen hebben ongehouden met de bedoeling, daar afschriften van eeheime plannen betref fende vlootmanoeuvres in den Stillen Oceaan, betreffende nieuwe bombarde mentsvliegtuigen. motoren en legeeringen van gepantserd staal in handen te krijgen. De plannen heeft hij volgens de aan klacht verkocht aan den Japanschen officier o UIT HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI, 25 Juni (Reuter) Het Chineesche telegraafagentschap „Sjoe- blsjl" meldt, dat de autoriteiten van Kwangsl een bedrag van 5 millioen Mexi- caansche dollars van Japan hebben ge leend. waarbij de magnesium voorraden der provincie tot zekerheid strekken. Vol gens dit bericht zal Japan cement, wapens en vliegtuigen aan Kwangsi leveren. (Wij geven dit onder voorbehoud. Red. LX>.) HET DRIEHONDERDJARIG BESTAAN DER UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT. Een militair schouwspel. Hedenmorgen heeft zich in de Maliebaan te Utrecht onder groote belangstelling van de zijde van het publiek een militair schouwspel afgespeeld, dat het doel had een indruk te geven van de orde en de samenstelling van enkele der talrijke oor- logsonderdeelen die in geval van mobili satie door in Utrecht garnizoen houdende corpsen kunnen worden opgericht. Een gedeelte van de Maliebaan was gere serveerd voor de autoriteiten met hun da mes, onder wie wij onder meer opmerkten het college van curatoren der rijksuniver siteit, vele hoogleeraren, den rector-magni- flcus, den burgemeester en vertegenwoor digers van studentencorporaties. Bij de mi litaire autoriteiten zagen wij overste Bat tels. den garnizoenscommandant kol. de Iongh. commandant van het corps lueht- doelartilerie, en dr. van Reekum, dlrigee- rend officier van gezondheid eerste klasse, chef van het militair hospitaal. Omstreeks kwart voor elf arriveerde in de Maliebaan de commandant van de 4e divisie, generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, vergezeld van zijn staf, die begroet werd door overste Bar- lels. Even later zette de militaire colonne zich in beweging. Aan het hoofd van den stoet reed aanvankelijk de paradecomman dant overste Scharroo, die zich bij den staf voegde tot het geven van inlichtingen. Tijdens het voorbijtrekken van de mili tairen bracht de geniemuziek eenige mar- schen ten gehoore tot de veldartillerie na derde en trompetters de muzikale opluiste ring overnamen. Het voorbijtrekken van den stoet, die ongeveer 2 K.M. lang was, duurde een half uur. Aan het einde getuigde generaal van Voorst tot Voorst aan overste Scharroo zijn groote tevredenheid. o DE UITVOERING DER CRISIS UITVOERWET. De zuivelorganisaties werken niet langer mee. In December 1931. dus kort voordat er crisisregelingen met betrekking tot den uitvoer van zuivelproducten getroffen werden, besloten de drie Nederlandsche organisaties van zuivelproducenten, t. w. de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond, de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en de Bond van Kaasprodu centen, tezamen over te gaan tot de vor ming van het crisis-zulvelbureau, teneinde daarin alle mogelijkheden onder oogen te zien, ojn nuttig werkzaam te 'zijn in verband met de zeer bijzondere economi sche omstandigheden op zuivelgebied. Kor ten tijd daarna bleek, dat de regeering regelingen voor den uitvoer van zuivel- en melkproducten zou moeten treffen, aangezien een der belangrijke landen, waarnaar Nederland zijn zuivelproducten exporteert, overging tot contingenteering van den invoer dier producten. Het genoemde crlsis-zuivelbureau heeft zich toen onmiddellijk ter beschikking van de regeëring gesteld om behulpzaam te zijn bij het tot stand brengen en uitvoe ren van deze exportregelingen. De regee- rlng heeft van dit aanbod gebruik ge maakt en sedert dien de regelingen in handen gegeven van het genoemde crlsis- zuivelbureau. Weliswaar was de formeele constructie, die zich bovendien in den loop der jaren eenlgszins wijzigde, deze, dat genoemd crisis-zuivelbureau slechts als adviseerend lichaam optrad, in wer kelijkheid was de taak van dit bureau veel omvangrijker, daar niet alleen advi seerend, doch in belangrijke mate ook met volledige instemming der regeering uitvoerend werd opgetreden. Voor korten tijd openbaarde zich echter een ernstig verschil van inzicht tusschen den minister van handel, nijverheid en scheepvaart en het crisis-zuivelbureau. De minister toch sprak den wensch uit, dat een zeker percentage van alle uitvoercon- tingenten niet volgens een stelsel zou wor den verdeeld onder de exporteurs, doch afzonderlijk zou worden gereserveerd ter uitreiking aan bepaalde bedrijven, die, naar het oordeel van den minister, daar voor in aanmerking komen. Het crisis-zuivelbureau stelde zich op 't standpunt, dat een dergelijke ultdeeling van contingenten buiten lederen zakelij- ken grondslag om, niet alleen tot hoogst ongewenschte verschijnselen aanleiding zou geven, maar bovendien door haar stel selloosheid voor genoemd bureau volko mmen onuitvoerbaar is. Nadat gebleken was, dat niettemin de minister op boven aangegeven weg wenscht voort te gaan, zijn de in het cri sis-zuivelbureau samenwerkende organi saties tot de slotsom gekomen, dat zij iedere bemoeienis met deze, naar haar in zicht verwerpelijke, regeling van de hand moeten wijzen, met het gevolg, dat zij zich met ingang van 1 Juli a s. hebben teruggetrokken uit de regeling van den uitvoer van zuivel- en melkproducten naar contingenteerende landen ingevolge de crisis-uitvoerwet. Uit den aard der zaak betreuren zoowel het crisis-zuivelbureau als de drie daar in samenwerkende organisaties het bui tengewoon, dat zij deze houding hebben moeten aannemen, doch het standpunt van den minister liet zoo verklaren zij geen andere keuze meer open. Het was hun onmogelijk, onder deze omstandighe den zich met deze werkzaamheden te blij ven belasten. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In het balkengat te Overschie is van morgen de 9-jarlge A. Muller uit Rotter dam, die de zwemkunst niet machtig was, bij het baden verdronken. DE GRONDWETSHERZIENING. Naar wij vernemen, hebben thans de voorstellen der regeering tot grondwets herziening het departement van binnen landsche zaken verlaten. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2