Wijk IV der Ned. Herv. Gem. jubileert 77ste Jaargang DONDERDAG 25 JUNI 1936 No. 23388 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 09. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. KERKELIJKE WIJK IV DER NED. HERV. GEM. HET 25-JARIG BESTAAN DER WIJKVEREENIG1NG HERDACHT. De wijkvereeniglng van de kerkelijke Wijk IV der Ned. Herv. Gemeente her dacht gisteren haar 25-jarig bestaan en ihet heeft het wijkbestuur daarbij aller minst aan belangstelling ontbroken. In de eerste plaats werd des middags in het wijkgebouw aan den Stille Rijn een receptie gehouden. Bij het binnentreden van dit gebouw viel het op, dat hier be langrijke verbeteringen zijn tot Stand gekomen. In de beide zaaltjes aan de voor zijde, die gemakkelijk tot één zaal ver- eenigd kunnen worden, heelt men eenige obstakels weggebroken en daarna den schilder en den behanger aan het werk gezet, die er een keurig en geriefelijk ge heel van hebben gemaakt. Behalve deze twee zaaltjes is er aan het einde van de gang nog een keurige bestuurskamer, zoo dat Wijk IV thans wel over een keurige centrale plaats voor haar arbeid de be schikking heeft. De receptie. De gezellige indruk dien de zaaltjes maken is ook voor een niet gering gedeelte te danken aan de cadeaux, die gister middag bij den aanvang der receptie, bij monde van den heer van Vliet, namens de onderafdelingen der vereeniging aan het jubileerende bestuur werden aangeboden. De onderafdeelingen: de dameskrans, de Zondagsschool, „De vier en twintig hui zen", de krnderkerk. de J.V. Calvijn, de jongensvereeniging „Wees Sterk", de M.V. „Thabitha" en de meisjeskrans „Martha" verrasten het bestuur met twee fraaie lampen voor het voorzaaltje, een klok op den schoorsteen en een tafel met kleed, terwijl zij dit alles nog vergezeld deden gaan van een bloemenmand. De concierge van het gebouw bood daarbij een mooie wandversiering aan, ook al vergezeld van een bloemenhulde. Ook van andere zijde waren bloemstukken gezonden, o.a. van de wijkvereeniglng „Staalwijk" en van de fam. Kukler. Het bestuur had zeer vele gelukwen- schen in ontvangst te nemen. De heer Brinks feliciteerde namens het college van notabelen, de heeren Mulder en Filippo namens de gemeente-commissie, voorts zagen we de predikanten ds. C. Hartwigsen ds. D. Kuilman, dr. J. Riemens, ds. W. Th. Boissevain, dr. J. C. S. Locher, ds. Joh. Groot Enzerink, ds. J. de Wit en ook ds. Roscam Abbing den oprichter der vereeni ging, voorts mevr. Beekenkamp-Begeer en verder vertegenwoordigers der onder afdeelingen en zusterverenigingen en vele medewerkers in en vrienden en Vriendinnen van het werk van Wijk IV. Allen spraken zij hun hartelijke geluk- -wenschen uit met de bereikte resultaten in de afgeloopen jaren en hun zegen- wenschen voor den arbeid der vereeniging in de toekomst. De voorzitter van de wijk, ds. J. C. van Apeldoorn, vond telkens een woord van dank. Er kwamen ook ver schillende schriftelijke en telegrafische gelukwenschen In, o.a. van ds. M. J. Pun- selie, die verhinderd was persoonlijk aan wezig te zijn. De receptie duurde van 3 tot 5 uur, er waren al dien tijd slechts weinige pauzes tusschen de verschillende geluk wenschen. De herdenking van het 25-jarig bestaan van Wijk IV der Ned. Herv. Gemeente werd gisteravond besloten met een feestelijke samenkomst ln het gebouw „Prediker". Nadat het Chv. Muziekgezelschap on der leiding van den heer Plu den avond muzikaal had ingeleid, opende de voor zitter en wijkpredikant, ds. J. C. van Apel doorn de vrij druk bezochte samenkomst met het verzoek om gezamenlijk te zingen Ps. 103 1, gebed en lezing van Ps. 103, waarna hij allen verwelkomde, ln het bij zonder den oprichter der wijkvereeniging, ds. Roscam Abbing, uit Valburg (Gld.) en de medewerkenden aan dezen avond. Spr. bepaalde zich vervolgens tot het woord uit Psalm 103: „Looft den Heer mijn ziel en al wat binnen in mij is, Zijnen heiligen naam" en schetste hoe de geest van dat woord geen verdeeldheid toelaat. Men kan niet tegelijk God dienen en den Mammon. Wie God oprecht wil dienen, moet zichzelf uitschakelen en zich vrijmaken van alle aardsche gebonden heden Eerst dan kan er sprake zijn van een loven van God „met alles wat in ons is". De oud-secretaris, thans penningmees ter, de heer G. J. van der Berg, gaf ver volgens een overzicht van de afgeloopen 25 jaar. De vereeniging werd op 6 Juli 1911 ten huize van ds. Roscam Abbing opgericht. Al heel spoedig kreeg de ver eeniging de beschikking over het perceel Stille Rijn 13, dat thans nog als wijkge bouw dienst doet. Achtereenvolgens werd het wijkwerk geleid door ds. Roscam Abbing, den heer J. van der Steen, wijlen ds. G. H. Beeken kamp. den heer Van der Steen en ds. J. C. van Apeldoorn. Uitvoerig stond spr. stil bij den arbeid, welke in de afgeloopen kwarteeuw op ve lerlei gebied Zondagsschool, kinder kerk, Bijbellezingen, naai- en dameskrans, meisjes-, jongelings- en knapenvereeni- ging en bibliotheek werd verricht. In het bijzonder bracht spr. hulde aan den afgetreden penningmeester, den heer Sierag, die deze functie ruim 20 jaar lang bekleedde en hij eindigde met een beroep op alle aanwezigén om hpm dezelfde me dewerking te verleenen als zijn voorgan ger steeds heeft mogen ondervinden. Ds. van Apeldoorn betrok in die hulde ook den heer v. d. Berg en den heer en me vrouw v. d. Steen, die van de oprichting af hun beste krachten aan den wijkarbeid hebben gegeven. Dr. J. van Ham declameerde vervolgens eenige verzen van den 17den eeuwschen Nederlandschen dichter Revius, benevens gedichten van Willem de Merode en Frans Hessels, Jan Eekhout en Jacobse. Na een geanimeerde pauze, waarin ver- verschingen werden rondgediend en loot jes ten bate van den wijkarbeid werden verkocht, die grif koopers vonden, was het woord aan ds. Roscam Abbing. Deze herinnerde aan den tijd van de oprichting der vereeniging en releveerde zijn aangename verrassing, toen hij ver nam, dat het wijkbestuur was overgegaan tot aankoop van het perceel Stille Rijn 13. Daaruit sprak warme belangstelling voor het gemeenteleven en geloof en ver trouwen in de toekomst. Diezelfde warme sympathie heeft spr. tot zijn groots vreugde ook vandaag weer mogen con- stateeren. Persoonlijk bewaart spr. de meest aangename herinneringen aan de Bijbellezingen, welke hij hier heeft ge houden. Er was altijd een prettige uit wisseling van gedachten, die uitermate verhelderend werkte, een warmgestemde sfeer van wederzijdsch zoeken naar de waarheid van het Evangelie. De brandende liefde Gods, de branding van Zijn goedertierenheid is in ds afge loopen 25 jaar rijkelijk over kerkelijk wijk IV uitgestort. Spr. eindigde met de verzekering, dat zijn hart voor zijn oude gemeente en voor wijk IV in het bijzonder steeds warm zal blijven kloppen. Schenke God, aldus eindigde spr., aan uwen arbeid in rijke mate Zijn onmisba- ren zegen. Nadat dr. Van Ham nog eenige luimige voordrachten had ten beste gegeven en de uitslag der verloting was bekend ge maakt, sprak ds. Van Apeldoorn een kort slotwoord, waarna de bijeenkomst, welke door muziek van „Musica" werd opgeluis terd met het zingen van Psalm 68 10 en dankgebed door ds. Roscam Abbing werd gesloten. HET EUCHARISTISCH ZIEKEN TRIDUÜM. De tweede dag. Het was vandaag de tweede dag van het Eucharistisch Zieken Triduum dat thans reeds voor de negende maal In de paro chiekerk van O.L. Vr. Hemelvaart en St. Jospeh plaats vindt. Door het comité van deze Katholieke instelling was opnieuw de uiterste zorg aan dit werk van barm hartigheid besteed en met de zoo onmis bare hulp van zusters en verpleegsters, ziekendragers en andere helpers en help sters, hadden de zieken keurig op tijd weer hun plaats op de verfrischte bedden en ruststoelen gekregen. De voor deze plechtigheid prachtig ver sierde kerk was gisteravond ter bezichti ging opengesteld en ook hedenavond heb ben de geloovigen gelegenheid het kerk gebouw zooals dat is in de dagen van het Zieken Triduum, te bezichtigen. Door velen wordt daarvan gebruik gemaakt en die velen krijgen dan eerst een blik op datgene wat in deze dagen voor de zieken wordt gedaan! Na de zegening der zieken en genees middelen werd het H. Sacrament heden morgen uitgesteld. De plechtige H. Mis werd opgedragen door pastoor Beukers van de St. Petrus Parochie, geassisteerd door de kapelaans Schrama en Leenders, eveneens van do St. Petrus Parochie. Ka pelaan Gudde die in deze parochie zoo vele malen reeds een Zieken Triduum heeft medegemaakt, hield een predikatie tot de zieken met als tekst „Komt allen tot Mij die belast en beladen zijt, Ik zal u verkwikken", de zieken sterkend in -het geloof, de hoop en het vertrouwen op Christus, die voor allen de Koning dei- Martelaren heeft willen zijn. Het zangkoor zong onder leiding van kapelaan Dorbeck de vierstemmige Mis van Groeber. De zieken ontvingen op de bedden en ruststoelen de H. Communie uit de han den van kapelaan Hessing en kapelaan Lansbergen, waarna zij allen den Zegen ontvingen. Te twaalf uur had de plechtige hand oplegging plaats door alle aanwezige priesters, waarbij 't „Rex Clementtssime" gezongen werd en na een korte dankzeg ging den zegen met het allerheiligste werd gegeven. Te kwart over twee werd een plechtig Lof gecelebreerd met zieken zegening, predicatie en processie. Morgen is het de plechtige sluitingsdag van het Eucharistisch Zieken Triduum. JAMBOREE-KAMPVUUR OP HET SCHUTTERSVELD. EINDEXAMEN R.K. H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen afdee- ling A de heeren J. v. d. Bosch, Alphen a.d. Rijn; W. v. Eyck, Voorburg; H. v. d. Hoe ven, Den Haag; J. v. d. Hoeven, Voorscho ten; H. Hoogenboom, Hoogmade; M. Kortekaas, Lisse; J. v. Noort, Leiden; W. Reijnders, Roelofarendsveen en H. Swarte, Den Haag. Afgewezen drie candidaten. Foto Van Vliet. De burgemeester beschermheer der Leidsche Padvindersbeweging. Gisteravond werd door de afdeeling Lei den van de Ned. Padvinders in samen werking met de Katholieke Verkenners op het Schuttersveld het aangekondigde Jamboree-kampvuur gehouden. Het mooie zomerweer had tal van belangstellenden naar dit kampvuur gelokt en velen hebben daar het een en ander over de Padvinderij en de vierjaarlijksche Jamboree kunnen hooren. Hopman Stokhuyzen, districtscomman dant der padvinders in Leiden, heette bij den aanvang padvinders en belangstellen den welkom en onder deze o.m. de be- stuurderen der Leidsche afdeeling en hop man Buitendijk uit Den Haag, vertegen woordiger der Pers- en Propaganda-com- missie der Jamboree 1937. Spr. wees verder op de prettige samen werking met de Katholieke Verkenners en deelde vervolgens mede, dat men 'n uurtje zou vullen met recreaties, liedjes, verhaal tjes, yells, enz. Nadat de padvinders hierin een proeve van bekwaamheid hadden afgelegd, ver kreeg Hopman Buitendijk het woord om een en ander over de padvinderij mede te deelen in verband met de Wereld-Jambo ree, welke in 1937 in de duinen van Voge lenzang zal worden gehouden. De padvinderij in Nederland heeft nog niet zulk een omvang aangenomen als in andere landen. Men kijkt hier in den regel eerst den kat uit den boom, men wacht en v/acht.kenmerkende eigenschap van den Nederlander. Zoo komt het, dat er in ons land nog slechts 30.000 padvinders zijn. De beweging der padvinderij is verdeeld over 42 naties, welke zeer waarschijnlijk alle ln 1937 te Vogelenzang vertegenwoor digd zullen zijn. Aan de organisatie van 'n Jamboree zit heel wat vast. vertelde spr. verder. Zoo had men bij de Jamboree in 1933 te Guddele (Hongarije) noodig: 70.000 kg. hout voor de kampvuren, 100.000 kg. vleesch en vet, 160.000 kg. groenten en fruit. Met 48 extra treinen werden de deelnemers vervoerd. Zij hadden noodig 900 kub. 3 water per dag. Er werden 75.000 telefoongesprekken gevoerd; op één dag werdén er 4200 gesprekken gevoerd; 2100 telegrammen werden er ontvangen en 1800 verzonden. Uit het kamp gingen 320.000 brieven en 240.000 briefkaarten. Hieruit ziet men, dat er aan een derge lijke organisatie heel wat vast zit. Evenwel, als wij in Holland iets aan pakken. als we eenmaal „ja" hebben ge zegd, dan komt het voor elkaar. Spr. geeft dan eenige behartenswaardlge wenken voor de padvinders in die dagen om de Jamboree te doen slagen, maar doet daarvcor tevens een beroep op alle belang stellenden. Holland zal straks zijn gasten moeten ontvangen op waardige wijze, r—vbii moet men er vooral voor zorgen de buitenlandsche gasten niet belachelijk te maken. Noodig is het ook, dat talrijk velen de kampvuren komen bezoeken. Nergens vindt men een prachtiger gelegenheid voor de Jamboree dan in de duinpannen van Vogelenzang. De begrooting voor de Jamboree 1937 beloopt f. 700.000. Daarvan zullen de deel nemers. wanneer er 30.000 komen f.360 000 opbrengen. De rest zal van de bezoekers moeten komen. Van 31 Juli12 Augustus 1937 zal Hol land in het teeken der internationale be langstelling staan. Holland's naam, die de eeuwen door over landen en zeeën heeft geklonken, zal ook dan weer door de we reld gaan. Daarom, aldus besluit spr., moeten allen medewerken om deze Jamboree te doen slagen. Hierna sprak de afdeelingsvoorzitter, de heer Knuttel, nog enkele woorden ter aan beveling van de padvinderij en deelde on der applaus der omstanders mede, dat be sloten was den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het beschermheer schap der afdeeling aan te bieden. Tenslotte uitte spr. den wensch, dat de padvinderij, welke geen militarisme, doch verbroedering der volken beoogt, in Neder land spoedig het dubbel aantal aanhan gers moge tellen van wat zij nu heeft Dan eerst zal men tevreden mogen zijn. Hierna reikte hopman Stokhuijzen de prijzen uit van de Zaterdag jl. gehouden athletiek- en handbalwedstrijden. En intusschen brandde het kampvuur lustig verder, werden er liedjes gezongen, verhaaltjes gedaan., enz. Te ongeveer half tien sprak Hooman Stokhuijzen een woord van dank tot allen voor het welslagen van dezen avond, waarna besloten werd met het zingen van het Wilhelmus. Het Hestuur van Wijk IV der Ned. Hervormde Gemeente te dezer stede, die gisteren haar zilveren jubileum herdacht. - Zittend van links naar rechts de heeren F: Eikerbout, ds. Roscam Abbing, ds. J, C. van Apeldoorn. J. C. van der Steen en G, J. v. d. Berg. Staande in dezelfde volgorde de heeren J. W. Kr et, W. v. d. Tang, H. Ciere, Joh. Sierat en J. Sjardijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KQpPHANDEL. Wijziging. Wed. L. G. J. Peterse. Noord einde 31. Leiden, banketbakkerijDe eigenaresse wed. L. G. J. Peterse-Pietersen uitgetreden Der 1 Juli 1936 Wijz. handels naam in: Firma Peterse. Nieuwe Eigena resse: C. W J M Peterse. Leiden. BINNENLAND. Interview met minister Van Lidth de Jende over de herziening van het rijks wegenplan. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering van den Bond van Bedrijfs autohouders te Nijmegen. (Binnenland, 3e Blad). De werkloosheid daalt. (Binnenland, 3e Blad). Disconto-verlaging der Nederlandsche Bank. (Financiën, 3e Blad). Twee dooden op onbewaakten overweg te IJsselmonde. (Gemengd, 3e Blad). Drie wielrijders te Bussum door tram gegrepen; één doode en twee gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Vader en zoon te Oostvoorne verdron ken. (Gemengd, 3e Blad). Timmer en Van Swol te Wimbledon ge slagen; een overwinning van mej. Rollin Couquerque. (Sport, 3e Blad). De heer P. J. Hoope alhier is geslaagd voor het examen gemeente-administratie, afgenomen vanwege de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. BUITENLAND. Het werk ter conferentie van Montreux. (3e Blad). Geneve in afwachting der komende ver gaderingen. (Buitenland, le Blad). De regeeringsverklaring van het Bel gische kabinet van Zeeland. (Buitenland, le Blad). Redevoeringen van Duff Cooper, Amery en sir Samuel Hoare. (Buitenland le Blad). Heden worden de mijnwerkersstaking in België en de zeeliedenstaking te Marseille opgeheven. (Buitenland, le Blad). Piccard in Amerika opgestegen voor een nieuwe stratosfecrvlucht. (Luchtvaart, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. EINDEXAMENS M.S.G. Voor de eindexamens van de school van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientia- rum Genitrix" zijn geslaagd; voor het eindexamen 5de klasse G. Baane (Alphen a/d. Rijn), W. van Beelen (Kat- wijk-aan-Zeei, J. Besselen (Ermelo), G. v. d. Broek (Utrecht), W. de Bruyn (Rotter dam), W. C. v. d. Ham (Den Haag), J. J. Heesterman (Leiden), A. van Heusden (Leiden), P. Ipenburg (Scheveningen), J. Klein (Leiden), E. Koebrugge (Deventer) en A. Moerman (Den Haagi, A. J. van Noord (Amsterdam), M. Oudesluys (Den Haag), W. A. A. Owel (Zoeterwoude), J. G. Pensioen (Alphen a/d. Rijn), M. H. J. Pop ken (Leiden). J. G. Schoowens (Leiden), F. E. Schrijer (Bergen, N.H.), J. Segaar (Lei den), H. M. Seyn (Lelden), P. G. Spieren burg (Hazerswoude)N. van Staden (Lei den), J. M. v .d. Valk (Alphen a/d. Rijn), J. B. Veldhoen (Deventer), F. Verlinde (Den Haag), T. de Waard (Den Haag), J. C. Warmerdam (Leiden), H. Witteveld (Wijk aan Zee). A. A. Arnoldus (Leiden), W. J. v. d. Bosch (Stompwijk), C. H. v. d. Drift (Leiden), C. van Duyn (Katwijk-aan- Zee), W. A. van Es (Warmond), J. Freeke (Leiden), J. Schinkel (Leiden), P. Verkade (Alphen a/d. Rijn), J. Vermond (Leiden), N. J. van Weizen (Leiden), B. Wetter (Lisse) en A. de Wolf (Leiden). Afgewezen 28 candidaten. Voor het eindexamen electrotechniekG. Annokkee (Leiden), A. P. Bangma (Rotter dam), J. H. Blote (Leiden), D. A. Cornet (Leiden), H. Droge (Woerden), Th. J, Klein (Leideni. A. Koelewijn (Rotterdam), H. de Lange (Schoonoord, Dr.), H. J. van Leeuwen (Leiden), A. B. Mijnheer (Mep- pel), W. van Rijn (Den Haag), J. Scheep stra (Leiden), H. J. Sloos (Leiden), A. Straver (Leiden), W. Vallentgoed (Leiden), J. M. Verbeek (Oegstgeest), A. C. Vrolijk (Leiden), F. W. de Zeeuw (Den Haag), W. L. Zeilstra (Den Haag) en J. W. Kobus (Scheveningen). Afgewezen 6 candidaten. Voor het eindexamen bouwkunde: J. H. Borger (Oegstgeest), J. P. C. v. d. Drift (Leiden), H. D. Mast (Leiden), A. Otgaar (Leiden) en J. P. Zwanenburg (Leiden). Afgewezen één candidaat. Voor het eindexamen beschrijvende meetkunde en perspectief: J. H. Borger (Oegstgeest), J. P. C. v. d. Drift (Leiden), H. D. Mast (Leiden), A. Otgaar (Leiden), J. P. Zwanenburg (Leiden) en A. C. Klin kenberg (Leiden). Afgewezen twee candidaten. o Mej. J. M. Lubik alhier slaagde te Haag voor het examen akte L.O. Met ingang van heden Is het wel bekende rusthuis van den heer C J. van de Riet dat gedurende 15 jaar is gevestigd geweest aan den Lage Rijndijk 142. ver plaatst naar het Derceel Hooigracht no 95. dat geheel naar eischen des tiids is Inge richt. De verpleegden zullen zich in hun nieuwe en gezellige omgeving stellig spoedig thuis voelen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1