33350 De buitenlandsche politiek der Fransche regeering. Geslaagde Feestelijkheden te Rijnsburg Jaargang I ui LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 Juni 1936 Derde Nad No. 23387 Een verklaring van Yvon Delbos. KERK- EN SCH00LNIEUWS. O- Bi- bestond groote belangstelling op de tribunes en openbare gaanderijen dér Fransche Kamer voor de debatten dver de buitenlandsche politiek. Yvon Delbos. Dróeot na de opening der zitting besteeg dé rrliiïüttér vab buitenlandsdHé zaken, Delbps, de sprékerstribune, vanwaar af hij dfe regeeringsverklarlng voorlas. De regeeringsverklaring. In de regeeringsverklaring wordt om. uiteengezet, dat Frankrijk over de krach ten beschikt om zijn verdediging te ver zekeren, zijn verplichtingen na te komen en om mede te werken aan de noodzake lijke versterking der collectieve veiligheid. Wij willen vrede voor alle volken en met alle volken, omdat wij weten, dat de vrede ondeelbaar is. Wij willen geen vrede ge baseerd op vrees, noch een passievcn egoistischen vrede. Onze vredeswil is te oprecht dan dat hij niet werkzaam zou zijn. Daarom spreken wij onzen trouw uit lil den Volkenbond. Voor de organisatie van de collectieve veiligheid eischen wij ebn eerbiediging der wetten en interna- ttbnale overeenkomsten, het herstel van hVt wederzijdsch vertrouwen. In dezen geest heeft de regeering het probleem bestudeerd, dat zich direct aan haar openbaarde: dat van de sancties tégenover Italië. Frankrijk sloot zich bij de beweging der sancties aan ondanks de banden, welke het met het Itaiiaansche volk verbinden. Het is volgens zijn tradi ties. dat het steeds zijn verplichtingen vervult en zijn plichten op het gebied der rechtvaardigheid en menschelijkbeid na komt. De Volkenbond heeft het feit der agressie geconstateerd en Frankrijk kon niet tekort schieten in zijn trouw jegens het pact. van Genève, de wet der gemeen schappelijke bescherming der naties, die georganiseerd zijn voor de handhaving van den vrede. Bij den huidigen stand van zaken zou de liandhaving der sancties niet meer zijn dan een symbolisch gebaar zonder werkelijke doeltreffendheid. Waar toe zou het daarom goed zijn de maat regelen te vereeuwigen, waarvan het karakter ernstiger zou worden door het bloote feit, dat men er voortaan geen yjetamltjnd doel meer aan zal kunnen toe kennen? Onder deze omstandigheden hebben wij j.l. Vrijdag onze opvatting be kend gemaakt, welke overigens in over eenstemming is met die der bevriende völken, van wien wij Ons in ons optreden niet Villen afscheiden. De opheffing der sancties gaat gepaard met andere proble men. welker oplossing onderhandelingen vèreischen, welke moeten leiden tot een consolidatie van den vrede. De vrede kan slechts worden geconsoli deerd door de versterking van de veilig heid der naties. Wij zullen al onze krach- tfh wijden aan deze versterking. Wij ge- lóöven niet, dat het onder de huidige óihstandigheden passend zou zijn, een te uitgebreid en te begeerig plan op te stéllen. Hervorming van den Volkenbond. Een hervorming van het geheele pact woTdt overigens niet gerechtvaardigd, in dien men nagaat, dat zijn echecs veeleer móeten worden toegeschreven aan vergis singen en tekortkomingen bij de uitvoe ring dan aan de voorschriften zelf. Om de agressie tegen te gaan, moet zoo spoedig mogeiijk worden overgegaan tot het in het werk stellen van zooveel moge lijk middelen, waarover de internationale gemeenschap beschikt. Om de doeltref fende toepassing te verzekeren van arti- Itiël 16 van het pact zou het ideaal zijn, indien alle leden van den Volkenbond zich zouden verplichten er aan mede te werken. De coUectieve veiligheid moet op twee punten betrekking hebben: in de eerste plaats moet een groep mogendheden be reid zijn al haar krachten tegen een aan valler in te zetten en daartoe moet de aeheele Volkenbond tot economische en Emancleele sancties overgaan. De Fran- të r.egeering stélt voor het principe ifea. unanimiteit, waardoor art. 11 verlamd ifon worden, op te heffen. De Fransch-Duitsche betrekkingen. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche betrekkingen verklaart de regeering, dat. ifidien Duitschland zal antwoorden op dê Britsche vragenlijst Frankrijk de Duit- sche voorstellen zal bestudeeren met den oprechten wensch er de basis voor een overeenstemming in te vinden. Dit ac- coord kan evenwel slechts worden verwe zenlijkt, indien het beantwoordt aan het principe van den ondeelbaren vrede zon der bedreiging tegen eenig land. De re geering zou door een collectieve poging den wapeningswedloop willen stopzetten en een geleidelijke algemeene ontwape ning mogelijk willen maken onder con trole van de gemeenschap der naties. In de eerste plaats zou zij daartoe een preventieve publiciteit van en een con trole op de fabrikatie van oorlogsmate riaal willen Ingesteld zien vanwege een permanente internationale commissie. De controle op de bewapening. De regeering zou zich met volkomen loyaliteit willen verbinden tot lederen maatregel, welke met algemeene stemmen zou worden genomen en tot doel zou heb ben de bewapeningen te controleercn, te beperken en te verhinderen. De kwestie van een luchtpact. Ten aanzien van een luchtpact en den wederzijdschen bijstand tusschen de wes telijke mogendheden zou noodig zijn, dat deze voltooid zou worden door een over eenkomst inzake een beperking der lucht strijdkrachten. De regeering zal de bijeenroeping vra gen van een commissie voor de bestudee ring van '11 Europeesclie unie, zooals deze door Briand is gedacht, welke alle staten van Europa zou moeten omvatten, met inbegrip van Duitschland en sovjet-Rus land. De partijen, welke thans vereenigd zijn in het Volksfront, hebben steeds geijverd voor een goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Wij zijn vast besloten deze actie te vervolgen en tege lijkertijd de eer der beide landen te ver zekeren. Herhaaldelijk heeft Hitier zijn bereid heid uitgesproken met Frankrijk tot over eenstemming te komen. Wij willen niet twijfelen aan zijn woord van oud-strijder, maar hoe innig onze wensch tot 'n goede verstandhouding ook moge zijn, wij zul len de lessen der ondervinding en der feiten niet kunnen vergeten. De Duitsche herbewaf>ening ontwikkelt zich met een tempo, dat dagelijks versneld wordt en sinds 7 Maart is de toestand ernstig ge bleven. Een overeenkomst inzake beperking dei- luchtvloten blijft volgens de regeering uiterst wenschelijk en Frankrijk is bereid er in toe te stemmen, dat een overeen komst slechts betrekking zal hebben op de luchtvloten der mogendheden van West-Europa en van die van geheel Europa. Ten slotte doet de regee ring een beroep op de internatio nale samenwerking van alle volken, van alle regeeringen, die den vrede toegewijd zijn en die de wereld door evolutie willen hervormen volgens rechtvaardigheid en moraliteit als beste waarborg voor de na tionale veiligheid. Het debat. Zooals aangekondigd, begonnen onmid dellijk na de voorlezing der regeerings- verklaring, de debatten. Montigny, democraat-radicaal, was de eerste spreker. „De toestand is ernstig", zeide hij, „wij hebben jaren lang Frank- rijks veiligheid gezocht in collectieve vei ligheid. De kwestie is echter, of na de gebeurtenissen, waarvan wij den laatsten tijd getuigen zijn geweest, de Fransche politiek nog op dien grondslag te hand haven is. Het moreele gezag van den Vol kenbond zal morgen even weinig te be- teekenen hebben, als in het verleden. Kan men een systeem van collectieve veiligheid' ophouwen op de samenwerking van slechts drie mogendheden: Engeland, Rusland en Frankrijk? Engeland zelf wil van dien driebond trouwens niet weten, het wil den universeelen Volkenbond. Montigny vreest zeer, dat het mooie Fransche initiatief tot wapenbeperking geen weerklank zal vinden in de wereld. „En hoe staat het met het Fransche leger?" vraagt spreker. Indien morgen het Italiaansch-Duitsch accoord tot stand zou komen, kan dan dat leger front maken tegen twee zoo machtige tegenstanders? Frankrijk had het initiatief moeten nemen tot opheffing der sancties. De re geering heeft er echter de voorkeur aan gegeven, dit initiatief over te laten aan Eden en Litwinoff. Men zou nu een proef moeten nemen met onderhandelingen met Duitschland." Montigny verklaarde verder, het ten ïeerste te betreuren, dat buitenlandsche invloeden druk uitoefenen op Frankrijks buitenlandsche politiek.... Delbos, de minister van buitenlandsche zaken, sprong bij het hooren van deze beschuldiging op. „De regeering protes teert", riep hij uit, „tegen deze insinuaties. Politieke passie moet nimmer doen ver geten, welk groot nadeel dergelijke be schuldigingen ons land kunnen berok kenen." Marcel Heraud, afgevaardigde van rechts, verklaarde niet vernomen te heb ben met welke middelen de regeering de collectieve veiligheid denkt te verzekeren. Ook deze spreker wenschte liever rechtstreeksche onderhandelingen met- Duitschland en Italië: .iaat zich de toe nadering tusschen Engeland en Italië niet voltrekken" waarschuwde hij, „terwijl gij zelf op den achtergrond blijft. Is dat Frankrijk en den vrede verdedigen?" De zitting werd toen geschorst. Motie voor de regeering. Na de hervating van de zitting van de Kamer was het woord aan den onafhan kelijk republikeinschen afgevaardigde de Kerilles, die de regeering vroeg, welke maatregelen zij zich voorstelt te nemen om oorlogsgevaar te voorkomen. Spreker vroeg nadere inlichtingen omtrent afspra ken van zekere mogendheden te Genève. Tenslotte is een motie van vertrouwen in de regeering ingediend door de radi caal-socialisten, socialisten en commu nisten. De motie luidt als volgt: „De Ka mer keurt de verklaringen van de regee ring goed, heeft vertrouwen in haar om den vrede te verdedigen en Frankrijk te bewaren in collectieve veiligheid en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd met 382 tegen 198 stemmen aangenomen. nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. WO*» 5636 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 25 JUNI. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 1/4 uur, ds. De Jong van Den Haag. BODEGRAVEN. Lokaal Willemstraat: Nam. half acht, ds. Van Weizen van Gouda. NED. HERV. KERK. Beroepen te Angeren C. D. Israel te Hattem; te Loosduinen (2e pred. pi.) G. v. Veldhuizen te Hantum (Fr.). Aangenomen naar Stiens (toez.) F. W. J. Brummer te Bergum. GEREF. KERKEN. Drietal te Zevenhuizen (Gron.) J. Dijk te Sellingen; J. ten Hove te Gees en W. Reinders te Overschild. Tweetal te Zwijndrecht (2e pred. pi,) H. Boukema te Leidschendam en J. C. Hagen te Sprang. Beroepen te Abcoude J. C. Jonkers, cand. en hulppred. te Rotterdam-Z Aangenomen naar Winsum (Fr.) J. Janssens. cand. te Groningen. BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen naar Heerlen-Treebeek K. Pruis, cand. te Hamburg. VIERDE CENTRALE OUDERLINGEN CONFERENTIE VAN DE GEREF. KERKEN. In de gisteren të Arnhem aangevangen Vierde Centrale Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken in Nederland kwam ter tafel een vraagpunt van de ouderlin gen van de Geref. Kerken van Zutphen, toegelicht door den heer J. Boks van Zut phen. luidende: ..Hoever mogen of moeten de ouderlingen bij huisbezoek gaan bij 't aandringen op het beleven der belijdenis op het terrein van het politieke en sociale leven?" Met andere woorden: moeten zij zich bepalen tot een opwekking In het algemeen of hebben zij ook aan te dringen om zich te voegen bij, en (of) mee te strij den met die partijen of organisaties die het zuiverst de beginselen uit Gods Woord, naar Geref. opvatting propageeren en dezen ook met name te noemen? Aart de discussie namen deel de ouder lingen Roos van Nieuwer-Amstel N„ van Dijk van Groningen. Clements van Leer dam. Boeijinga van Sneek, Kievit van Oosterbeek en Vermeulen van Amster dam. Prof. dr. G. Ch. Aalders van Hilversum, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, die als praeadviseur de conferentie diende, beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Hij wees op de allereerste taak van het huisbezoek, waarvan de door Zutphen aangesneden zaken slechts een uitvloei sel zijn. Men ga op huisbezoek geen poli tiek debat voeren met leden van de C.D.U. of de N.S.B., want daar dient liet huis bezoek niet voor. Het gaat bij de door Zutphen aangesneden zaken slechts over de vraag, hoever men gaan kan. Spr. is er voor om de dingen concreet bij hun naam te noemen en oordeelt dat de ouderlingen naast een ambtelijke ook een persoonlijke roeping hebben. De conferentie vereenigde zich met deze zienswijze en besloot terzake geen reso lutie aan te nemen. Gisteravond boden de ouderlingen van de Geref. Kerk van Arnhem de bezoekers een begroetingssamenkomst aan, waarin dr. G. Keizer, Geref. predikant te Rheden- De Steeg, een causerie hield. Hedenmorgen refereerde prof. dr. K. SChilder, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen over „Het Geloofsbegrip" en hedenmiddag sprak ds. S. G. de Graaf. Geref. predikant te Amsterdam C. over „Algemeene en bijzondere genade". ALGEMEENE DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT. De algemeene vergadering. Onder presidium van ds. A. H. van Drooge van Deventer is te Amsterdam in de Doopsgezinde Kerk aan den Singel aldaar, aangevangen de jaarlijksche alge meene vergadering van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. In zijn openingswoord memoreerde hij de herdenking van den sterfdag van Menno Simonsz en de belangstelling voor het komende internationale congres dat hier te lande staat gehouden te worden, in welks verband hij lof bracht aan de commissie van voorbereiding onder lei ding van ds. F. Kuiper van Alkmaar. Voorts releveerde spr. de overdracht van het monument van Mennos Simonsz. te Witmarsum, aan de Friesche Doopsgez. Sociëteit en de ambtsaanvaarding vain Paardenmarkt, Voetbalwedstrijd en een prachtig Openluchtspel Foto Van Vliet. Hierboven een aardige scène, n.l. „De Hellebaardiers in actie", uit het fraaie openluchtspel ,De mislukte aanslag op Lochem", dat in het kader van den jaarlijkschen feestdag ter gelegenheid van de paardenmarkt te Rijnsburg werd uitgevoerd en groote belangstelling trok. De opvoering van dit spel is tot een groot succes voor den leider, den heer De Jong en voor de medespelenden geworden Gisteren werd te Rijnsburg de jaarlijk sche paardenmarkt gehouden, een dag, die bij alle Rijnsburgers nog steeds in hoog aanzien staat. Vele oud-plaatsgenooten komen dan hun familieleden en vrienden weer eens opzoeken. Al wordt het aantal aangevoerde paar den steeds kleiner, de marktstemming heeft daar geenszins onder te lijden. In de morgenuren heerschte in het dorp reeds een gezellige drukte. De gewoonte der laatste vijf jaren getrouw, werden de middag en de avond weer aan diverse feestelijkheden gewijd. De gymnastiekvereeniging D.W.S., de voetbalvereeniging Rijnsburgsche Boys en het muziekgezelschap „Wilhelmina" wer ken dan samen met een rijk en afwisse lend programma. Ditmaal was het hoofdnummer het openluchtspel ,De mislukte aanslag op Lochem". De heer De Jong, hoofd der Herv. School had daartoe het initiatief genomen. Hij heeft het geheel waarlijk zeer verdienste lijk samengesteld. Reeds weken te voren is een en ander zeer- grondig in studie ge nomen en stevig gerepeteerd. O Te half twee trok de feestelijke stoet door het dorp. Ruim 160 personen, samen, gesteld uit de genoemde vereenigingen, namen er aan deel. De leden der gym nastiekclub in hun oefenpakjes en de deelnemers aan het historisch openlucht spel in hun kleurige en fraaie costuums! Een aantal ruiters te paard gaf aan het geheel een zeer bijzondere bekoring! Onder de opwekkende toonen van de ver. „Wilhelmina" werd in uitstekende orde naar het sportterein aan den Oegst- geesterweg gemarcheerd. Een groote menigte belangstellenden was hier aanwezig. Aangevangen werd met het uitvoeren van verschillende vrije oefeningen dooi de leden van D.W.S. onder de altijd emi nente leiding van den directeur, den heer Van Dam. Het boerendansje vooral trok ieders be langstelling en lachlust. Eenige mooie standen besloten dit deel van het pro gramma. Te ruim drie uur werd met het hoofd nummer begonnen. Een sierlijke poort met kanteelen, geheel in den stijl van den Spaanschen tijd. was op het terrein opge richt. Een vendel lansknechten, gewapend met hellebaarden, trad allereerst naar buiten, onder leiding van een Hopman. Op keurige wijze werden dan verschil lende interessante exercities gehouden met commando's uit dien tijd. Hier bleek wel in het bijzonder hoe grondig er in de voorafgaande weken geoefend was! De wachters plaatsten zich dan vóór de poort, de trompetters er boven op. De Hopman hield dan een toespraak tot de bewakers van de poort, hen aansporend tot waakzaamheid en trouw aan Prins Maurits. „Catreine", de dochter van de markentenster bracht den Hopman een versnapering in den vorm van een „pot- teke bier'.' Een Lochemsche jongen trad dan naar buiten met een geit, om van de naderende hooiwagens hooi te trekken. Hij zong daarbij het bekende „Ik had een wapen broeder". De ruiterstoet was inmiddels genaderd en reed door de poort de stad Lochem binnen. Dan naderen de hooiwagens, door de trompetters tijdig aangekondigd. De Hopman naderde vervolgens ter inspec tie. doch waarschijnlijk door de aanwe zigheid van Catreine, beperkte hij zijn onderzoek tot den eersten wagen. Dan gaf hij verlof tot doorrijden. Nu trachtte de Lochemsche jongen van den tweeden wagen zooveel mogelijk hooi af te trek ken. Hij stuitte daarbij op een soldaten laars en scheeuwde: „Verraad". De wacht kwam in het geweer, de trom- joetter blies alarm en het vendel helle baardiers stormde naar buiten! De in het hooi verborgen, als boeren vermomde Spaansche soldaten werden vervolgens na een geduchte worsteling en hevig musketvuur van uit de poort over meesterd en gekneveld en binnen Lochem gebracht. De aanslag was dus mislukt! Alle deel nemers stelden zich tenslotte in het ge lid; de muziek zette het aloude Wilhelmus in. dat spontaan werd medegezongen. Na een rondrit over het veld onder de toejuichingen van het publiek, kwam dan het einde van dit historisch spel, dat even verdienstelijk samengesteld ais uitgevoerd werd. Aan den leider en alle medespelenden komt dus alle lof toe Onmiddellijk daarop volgde een voetbal wedstrijd tusschen Rijnsburgsche Boys en het Scheidsrechters-elftal uit Leiden on der leiding van den heer W. v. Egrnond. Ondanks de hooge temperatuur werd het een vinnige wedstrijd, die met 32 in het voordeel der gasten eindigde. Hierop verliet de stoet in volmaakte orde het veld om te pauzeeren. Des avonds werd eveneens onder be gunstiging van prachtig weer de tweede voorstelling van den aanval op Lochem gegeven. De belangstelling was ook ditmaal buitengewoon groot, ook van inwoners uit de omliggende gemeenten. Alles had een zeer vlot verloop: de uit voering van de verschillende onderdeelen liet niets te wenschen over. Na afloop werd wederom met de muziek voorop, een omgang door het dorp ge maakt. waarna deze geslaagde feestdag ten einde was. Een viering van de paar denmarkt. waarop alle deelnemers met voldoening kunnen terugzien! den nieuwen lector aan het Doopsgez. Seminarium dr. N. Westendorp Boerma, voorheen Ned. Herv. predikant. Van het bestuur van het Mennofonds kwam bericht in dat ook dit jaar f. 20.000 beschikbaar is voor de commissie ter uit- deèiing voor de laagste predikants-tracte- menten. Het Dag. Bestuur ontving opdracht om een delegatie te benoemen uit het bestuur voor een samenspreking met de alge meene gemeente-commissie in September as. alsook een delegatie naar de verga dering van de centrale commissie- voor 't .Vrijz. Protestantisme die 13 en 14 Sept. as. zal worden gehouden over het daar te behandelen rapport in betrekking tot cfe onkerkelijkheid. Tot secr. der Doopsgez. Sociëteit werd opnieuw voor drie jaar benoemd ds. A. A. Secp te Westzaan. Tot leden van de commissie van con trole op het effectenbezit werden gekozen de heeren P. G. A. Blok van Laer van Amsterdam en ds. J. G. Frerichs te Haar lem, primi, en dr. A. A. G. Land te Haar lem en dr. J. Maarse te Krommenie, se cundi. Het rapport van de commissie over 1935 werd goedgekeurd. Het verslag van de penningmeesters, de heeren mr. H. P. Heukelom en mr. J G. de Hoop Scheffer, beiden te Amsterdam, werd onder dankzegging goedgekeurd. Ds. F. Dijkema van Amsterdam bracht verslag uit namens de commissie voor de landdagen. Als secr. treedt nu op ds. L. D. G. Knipscheer te Groningen. In 1938 zal wederom een landdag worden gehouden, Voor het uitgeven van de Zondagsbode zal het contract worden hernieuwd met de drukkerij „De Westfriesche Kerkbode". Voor den tijd van vijf jaar werd tot re dacteur herbenoemd ds. W. Koekebakker te Dordrecht. Na breede discussie werd het dag. be stuur opdracht gegeven met de daartoe ingestelde commissie, wier rapport ter tafel was, de practische mogelijkheid te onderzoeken van de instelling van een verhuisbureau. Blijkt die aanwezig dan kan tot vestiging worden overgegaan en zal het quotum der gemeenten worden verhoogd. Hierna werd behandeld en vastgesteld het rapport van mr. A. de Bussy van Am sterdam inzake de archieven der Doops gez. Gemeenten. Eveneens het rapport in betrekking tot de proponenten en de examina. De 'oeide lectoren, de heeren dr. W. Leendertz en dr. N. Westendorp Boerma werden voor drie jaar herbenoemd. Besloten werd dr. A. K. Kuiper te Am sterdam uit te noodigen voor de studen ten voordrachten te houden over de zen dingswetenschap. Ds. F. Dijkema van Amsterdam bracht hierna rapport uit over de vertegenwoor diging der Sociëteit in de Centrale Com missie voor het Vrijz Protestantisme, id. in de Ned afdecling van den Wereidl-nnd der Kerken en in den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom, welke rapporten onder dankzegging werden goedgekeurd, waarna de vergadering werd verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9