LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 24 Juni 1936 Bij korte mouwen TELEGRAMMEN I^IJN/T IN IfTTERDj^j LAAT/IC BERICHTEN ïisir BINNENLAND. ENGELAND. HET DEBAT OVER DE SANCTIES. LABOUR-MOTIE VERWORPEN. De zitting ran het Lagerhuis, waarin de oppositie een motie van wantrouwen tegen de regeering zou indienen in verband met het besluit tot opheffing van de sancties tegen Italië, werd gisteren geopend in een sfeer, welke minder drukkend was dan Donderdag. Verschillende afgevaardigden droegen bij gelegenheid van den verjaardag van koning Edward bloemen in het knoopsgat. Op de tribune voor de diplomaten had den plaats genomen de vertegenwoordi gers van Italië. Sovjet-Rusland, Frankrijk, België en China. Bij den aanvang der zitting diende de leider der labour-oppositie. majoor Attlee, de motie van wantrouwen in, volgens welke de regeering „door gebrek aan vastbera denheid in de buitenlandsche politiek het prestige van Engeland heeft verminderd, den Volkenbond heeft verzwakt, den vrede in gevaar heeft gebracht en het vertrou wen van het huis heeft verloren". Attlee verklaarde vervolgens, dat minis ter-president Baldwin geen steekhoudend antwoord had gegeven op de redevoeringen van Greenwood en van Lloyd George. Wij klagen niet één lid van de regeering aan. zoo zeide hij, doch de geheele regee ring. Ditmaal zal de minister van buiten landsche zaken niet over boord kunnen worden gezet. De labour-leider beschuldigde de regee ring er van „het Atoessynische volk te heb ben verraden en den Volkenbond als doel matig instrument van den vrede te heb ben vernietigd." De regeering. die vijf Jaar lang de abso lute controle heeft gehad over de staats zaken. kan. naar zijn meening, niet bewe ren. dat zij door de ontwapeningspoiitiek van de labourpartij in staat van inferio riteit is geraakt. Zeer sarcastisch stelde Attlee daarop de regeering de vraag, of zij Somaliland, den Soedan en Kenya zou afstaan, als Mus solini dat zou wenschen. Vervolgens wees hij op het verzet van de Unie van Zuid-Afrika tegen de ophef fing van de sancties en vroeg verder, hoe nu eigenlijk de huidige positie der regee ring is. Onder protesten van de meerderheid van het huis gaf Attlee zelf op deze vraag het antwoord: „In acht maanden tijd is de afgod geheel van zijn voetstuk gevallen" Hierna nam de minister var. binnenland- sche zaken, sir John Simon, het woord, om de houding van de regeering te ver dedigen. De positie, waarin de Volkenbond zich op het oogenblik bevindt, zoo ving Sir John zijn rede aan. is er eene, die veel verdriet geeft aan elk van zyn leden. De Volkenbond heeft een ernstig échec geleden en wij laten geen recht weder varen aan de gevoelens van een groot aantal menschen, wanneer wij dit échec eenvoudigweg beschouwen als een incident in de ontwikkeling van de geschiedenis. Men is van meening, dat aan de zaak van de internationale moraal tekort is ge daan en Juist om deze reden ondervinden alle parijen ten aanzien hiervan een diep gevoelen van ellende. De labour-oppositie. zoo ging de minister voort, heeft waarlijk het recht niet, de re geering een verwijt te maken, omdat de Volkenbond niet verder is gegaan. Na vervolgens de snelle actie van de re geering ter ondersteuning van het optre den van den Volkenbond krachtig te heb ben verdedigd en geprotesteerd te hebben tegen het onrecht, dat men de regeering aandoet, door het niet doorzetten van de sancties als een misdrijf te signaleeren, legde Sir John den nadruk erop, dat het doel van de sancties heeft opgehouden te bestaan, toen de oorlog beëindigd werd. Wij moeten den toestand nemen, zoo zeide hij, zooals hij is. De oorlog is afge- loopen en een voortzetting van de sancties zal niets aan het resultaat veranderen, ten zij men zijn toevjucht zou nemen tot een militaire actie. In antwoord op de beschuldigingen, dat Groot Brlttannie bang zou zijn, verklaar de Sir John met kracht, dat hij er geens zins aan twijfelde, dat de Britsche marine in staat zou zijn, haar taak te vervullen, doch gezien den huidigen Europeeschen toestand en de ernstige gevaren, die ons omringen, aldus de minister, zou ik niet gaarne willen zien, dat ook maar een en kel schip zou vergaan, zelfs bij een over winning ter zee, voor de zaak van Abessy- nlë (applaus van de meerderheid). Gij zult den Volkenbond een beteren dienst bewijzen, wanneer gij de werkelijk heid onder de oogen ziet en nagaat, hoe de bond versterkt zou kunnen worden, ten einde' in de toekomst ontgoochelingen te voorkomen. De minister van buitenl. zaken, Eden, staat reeds in formeel contact met de an dere staten, die lid zijn van den Volken bond. Een nieuw langdurig applaus van de meerderheid onderstreepte Simon's woor den. toen deze zeide, dat de labour-oppo sitie nog onlangs gestemd had tegen het verleenen van aanvullende credieten voor de strijdkrachten in de Middellandsche Zee. Ik verzoek daarom, zoo besloot Sir John, dat de motie van wantrouwen verworpen zal worden. ZIJ ls gebaseerd op een teleur stelling, die wij allen ondervinden en zij is een geenszins te rechtvaardigen poging, om de blaam op de regeering te werpen Deze poging is afkomstig van heden en partijen, die zelf nooit bereid geweest zijn, om het hoofd te bieden aan de gevolgen van een actie, die zij nu ondernemen (ap plaus op de regeerlngsbanken i Tenslotte voerde Baldwin nog het woord. Hij zeide o.a.:: Ten opzichte van de sancties neemt de huidige Fransche regeering hetzelfde standpunt in als de Britsche regeering. Ik hoop dat de Franschen en wij op zeer nauwe wijze te Geneve zullen kunnen sa menwerken. Dit is de wensch van Frank rijk en ook de onze. In de critiek van den linkervleugel in Engeland bestond de nel- ging Frankrijk voor zijn houding te laken. De Franschen houden zeer veel van hun land en wij mogen nooit het verschil ln ligging van Frankrijk en ons land verge ten. indien er oorlog met Italië zou zijn. Ik ze? op dit oog-nblik niets omtrent Duitsch- land. ik zee: riet Italië. Ik geloof steeds het standpunt der Franschen te hebben kur.nen begrijpen, ook op oogenbllkken, dat wij een snellere en nauwere samenwer- en lagen halsbehoort een mooie bruine huid, want een blanke huid verbrandt door de zon. Uw gelaat, hals en armen worden snel natuurlijk bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon inwrijft met AMILDA-zonnebruincréme. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 5617 (Ingez. Mrd.l king zouden hebben gewenscht tijdens eenige moeilijke periodes, die wij ln den herfst doormaakten. Voor ieder van ons, die de gebeurtenissen volgde, kan het be sluit der Franschen tot opheffing der sancties geen verrassing zijn. Wij hebben niet het voornemen een embargo te 'eggen op het verzenden van wapens naar het niet-bezette gebied van Abessynië, maar deze kunnen slechts de grenzen van den Soedan of elders overschrijden, indien ge consigneerd aan een op gewone wijze ge vormde regeering, die in staat is het ge leverde in ontvangst te nemen. Voortgaan de zeide Baldwin, nooit te hebben geloofd dat het mislukken der eerste poging tot toepassing der collectieve veiligheid den dood van den Volkenbond zou beteekenen. Onze politiek, zoo zeide hij, is nog steeds gebaseerd op den Volkenbond en wij moe ten zien. in welke mate wij de collectieve veiligheid tot werkelijkheid kunnen doen worden. Deze kwestie moet in de bijeen komst van September worden besproken en het is de plicht van alle leden van den bond deze kwestie te overdenken. Met be trekking tot de rede van Neville Cham berlain zeide Baldwin, dat deze die op eigen verantwoordelijkheid heeft uitge sproken. Het tweede doel der Britsche po litiek is bevrediging van den Europeeschen toestand. De veronderstelling dat wij ge heel Europa voor zichzelf willen laten wa ken, zoo wij slechts onszelven in het Wes ten kunnen veiligstellen, is geheel onge grond. Tenslotte verklaarde Baldwin, dat alvorens naar den letter en den geest alles wat het handvest voorziet kan worden uit gevoerd zoowel Groot Brlttannie als de andere landen groote verplichtingen op zich zullen moeten nemen. Tenslotte werd de motie van Labour verworpen met 384170 stemmen. Gisteren overleed in den ouderdom van 73 jaar de bisschop van Exeter, lord Wil liam Cecil. De overledene was een zoon van wijlen lord Salisbury, de bekende minister-president uit de vorige eeuw en een broer van den huidigen markies Cecil. BELGIË. Uit het parlement De stakingen. De eerste zitting van de nieuwe Kamer was tamelijk rumoerig Verschillende af gevaardigden. met name rexisten. pro testeerden tegen het voorstel van den voorzitter, als hoedanig het oudste lid fungeerde, de zitting op te heffen, alvo rens de geheele agenda was afgewerkt. Camllle Huysmans, de socialistische bur gemeester van Antwerpen, werd niet 116 der 169 stemmen tot voorzitter gekozen. De provinciale raden hebben in alle pro vincies de Senatoren gekozen, die dit col lege moeten completeeren. De 44 gekoze nen zijn als volgt over de partijen ver deeld: 17 socialisten, 15 katholieken, 6 liberalen, 3 rexisten en 3 frontisten. Thans moeten nog de reeds gekozen Senaatsleden, de z.g. gecoöpteerden kie zen Eerst dan zal de senaat voltallig zijn. De stakingen blijven afnemen. Te Brus- 1 sel is de staking voor de tram afgelast. Te Waereghem heeft een ernstig Inci dent plaats gehad. Na een vergadering in het volkshuis trokken 800 a 900 stakers naar een groote houtzagerij, waar de werklieden weigerden te staken. De sta kers poogden de fabriek in brand te ste ken. doch de politie greep tijdig in; twee stakers werden gearresteerd. In Charleroi en omgeving besloten de werklieden in de metaalindustrie, 't werk te hervatten, terwijl vandaag de mijn werkers te Brussel een congres hebben belegd, om een besluit te nemen over het hervatten van het werk. DE CONFERENTIE TE MONTREUX. MONTREUX, 24 Juni. (Reuter). De con ferentie voor de Turksche zee-engten is vanmorgen in besloten zitting bijeengeko men ter bespreking van de kwestie van de doorvaart van oorlogsschepen in tijden van oorlog en vrede door de zee-engten. Litwinoff, die gisteren een onderhoud heeft gehad met lord Stanhope en Paul Boncour, heeft een uiteenzetting gegeven van het Russische standpunt. Rusland ver langt een speciale regeling voor de Russi sche zeestrijdkrachten, die in de Zwarte Zee gestationneerd zijn. GENERAAL VALLE TE BERLIJN. BERLIJN, 24 Juni. (D.N.B.). De Italiaan- sche staatssecretaris voor de luchtvaart, generaal Valle, ls vanmorgen per speciaal vliegtuig aangekomen, NIEUWE ONLUSTEN IN OHIO. COLUMBUS, (Ohio). 24 Juni (Stefani). In verband met de staking der mijnwer kers is het hier tot nieuwe botsingen ge komen, waarbij vier personen gedood zijn. KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN. ADDIS ABEBA, 24 Juni. (Stefani). De Itallaansche autoriteiten hebben 250 Abes- sijnsche krijgsgevangenen uit de streek van Harrar vrijgelaten en naar hun dor pen teruggezonden. Binnenkort zullen nog duizend gevangenen in vrijheid gesteld worden. o WEGENS SPIONNAGE TER DOOD VEROORDEELD. BOEDAPEST, 24 Juni (DJ4.B.) Het Hon- ved-gerechtshof, dat in een Hongaarsch- Tsjechische grensplaats zitting heeft ge houden, heeft ln een groot splonnage- proces tegen 7 personen, die beschuldigd werden van spionnage ten behoeve van een naburig land, waarvan de behande ling langen tijd geduurd heeft, vonnis ge wezen. Van de zeven beklaagden werden twee mannen tot den dood door de strop veroordeeld. Twee andeTe beklaagden werden tot langdurige tuchthuisstraffen en twee minderjarige meisjes tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. ANTI-SEMIETISCHE ONLUSTEN IN POLEN. WARSCHAU, 24 Juni (Reuter). In de omgeving van Myslienlsl hebben anti- semietische onlusten plaats gehad; twee honderd boeren trokken door de streek en vernielden verscheidene Joodsche win kels. ONDERNEMERS GEARRESTEERD. MADRID, 24 Juni (Reuter). Acht direc teuren van ondernemingen, die geweigerd hebben op bevel van den minister van binnenlandsche zaken hun werkplaatsen te heropenen, zijn gearresteerd. De verte genwoordigers der werkgevers in de bui tengewone gemengde jury, die belast is met het zoeken van een oplossing voor het conflict in de bouwvakken hebben zich teruggetrokken, zoodra zij van deze arres taties hoorden. OOSTENRIJK. Ongeregeldheden in Stiermarken. Gisteravond hebben te Graz ongere geldheden plaats gehad ter gelegenheid van den Stiermarkenschen Volksdag. De Landeshauptmann van Stiermarken. Ste- phan, legde een krans neer voor het mo nument van aartshertog Johann. Op dit oogenblik werden uit de toeschouwers kreten gehoord als „leve Duitschland", waarna het Horst Wessellied en het Duitschlandlied werden gezongen en „Heil Hitier" werd geroepen. Onmiddellijk greep de versterkte poli tie in, zoodat een aantal personen kwet suren opliep. Tevens werd een aantal ar restaties verricht. ROEMENIË. De anti-semietische onlusten duren voort. ■De anti-semietische onlusten duren voort. Opnieuw hebben nationalistische jongelieden exemplaren van het Joodsch- democratische dagblad „Dimineatza" ver brand. Enkele Joodsche winkels werden bestormd en de vensters vernield. In het paleis van justitie zijn een twaalftal Joodsche advocaten en de voor zitter van de Joodsche Unie in Roemenië door nationalistische advocaten afgeran seld. Tegen een krampaanval staat ook de meest geroutineerde zwemmer machteloos. Waag U daarom nooit zoover in zee, dat een ander U slechts met moeite zou kannen bereiken. Dagbladreclame beduidt: met de minste verkoopkoster, het meeste verkoopen SPORT. ATHLETIEK. BERGER UIT DE OLYMPISCHE TRAIN INGSPLOEG. Toch een 4 x 100 M. estafette naar Berlijn. Naar wij vernemen heeft de nationale technische commissie van de K. N. A. U. besloten Berger af te voeren van de Olym pische training. Reeds geruimen tijd wa ren er kwesties tusschen Berger en de leiding van de training. Berger wilde zich n.l. niet ten volle onderwerpen aan de voorschriften, door de leiding gegeven. Nadat aanvankelijk een oplossing bereikt scheen, zijn tijdens de Te Werve-wed- strljden, waar Berger na 2 valsche starts door den heer van der Lee (die starter was) geheel reglementair werd uitsloten, nieuwe moeilijkheden gerezen. Dit is voor Berger aanleiding geweest zich uit de Olympische trainingsploeg terug te trekken, waarbij de nationale technische commissie besloot dit als definitief te be schouwen. Hoogstwaarschijnlijk zou Berger een plaats in de 4 x 100 meter estafette, waar op ons land te Berlijn zal uitkomen, heb ben gekregen. Nu hij uitvalt wordt de Ne- derlandsche estafetteploeg momenteel verzwakt, maar de commissie ls van mee ning, dat onze reserve's tegen dien tijd op een dergelijk peil zullen staan, dat zij met Osendarp en van Beveren een ploeg zullen kunnen vormen, die minstens zoo snel is als het team, waarin Berger zou zijn opgenomen. VOETBAL. WEDSTRIJDEN MORSCHKWARTIER. Hedenavond speelt Morschkwartier II thuis tegen Fabrieksarbeiders Ha Gisteravond speelde een Morschkwar- tier-comb. tegen Oranje-Blauw I, welke wedstrijd door Morschkwartier met 10 gewonnen werd. Morschkwartler-adsp. speelde tegen Sportman-adsp. B. De eindstand was 74 voor Morschkwartier. SIR HENRY DETERDINGS GESCHENK AAN DE NEDERLANDSCHE MUSEA. De schenking van een reeks kunst werken uit het bezit van sir Henry Deterdlng is eerder een feit geworden dan men verwachtte. Deze vijftien hoogstbe- langrijke schilderijen zijn vanaf heden in den Nachtwacht-uitbouw te Amsterdam in het Rijksmuseum te zien. Gedurende drie weken zullen zij vereenigd blijven met de vroegere geschenken van sir Henry Deterdlng aan het Museum Boymans te Rotterdam, aan het Maurits-huis. waar onder de briefleester van Terborch, en aan het riiksmuseum het straatje van Vermeer, zoodat men van het ensemble der Deter- ding-collectle een volledigen indruk kan kriigen. De laatste schitterende aanwinst omvat: werken van H. Avercamp, J. van de CaDelle (twee). J. van Goyen (twee), J. van der Heyden, Nic. Maes, Aert van der Neer. Sal. van Ruisdael (twee). Verder de meester van de vrouwelijke halffiguren. J. B. Pater en J. F. Schall (twee) benevens twee zeer fraaie gezich ten in Venetië door Francesco Guard!, TENTOONSTELLING CHINEESCHE EN JAPANSCHE SCHILDERKUNST EN GRAFIEK. „De Ploeg." Voor Westerlingen, die niet langdurig met het zien van Chineesche en Japansche beeldende kunst zijn vertrouwd, is het een zeer moeilijke zaak, deze kunst naar waarde te schatten. Wij zien ze te veel met Westersche oogen, terwijl we ze eigen lijk geheel moesten aanvoelen met de mentaliteit van het Oosten. Er is dan ook veel in, dat ons niet onmiddellijk aan spreekt. En juist datgene wat ons het minst of wel verbonden met Westersche associaties aanspreekt, bepaald wellicht voor den Oosterling de werkelijke waarde. Wij letten vgelal, ik zeg niet dat het in 't algemeen juist is, 't eerst dp den voor- stellingsinhoud. Welnu die voorstelling is al dadelijk geheel anders. Het begrip van onze persectlef is den Chinees geheel vreemd en waar men in teekeningen en schilderwerk van lateren tijd een poging naar perspectief onderkent, kan ïpen zeer zieker zeggen dat dit onder Westersche invloeden is gebeurt en dat daarmee een deel van de oorspronkelijkheid is Ingeboet. Het merkwaardige is, dat het ontbreken van de perspectief zooals wij die zien, ons in goede Chineesche en Japansche teeke ningen niet meer hindert, mij althans niet. Hun wijze van het plaatsen van voor werpen in verschillende plans is ten zeerste aannemelijk, al zouden onze westersche schilders dat zoo niet kunnen. Ook schilderen ze nooit de voorwerpen om zich zelf. Er zit altijd een gedachte achter. Bij talloos vele voorbeelden van Ooster- sche kunst, ook bij lakwerk, drijfwerk, borduurwerk, zien we bergen en watet. De Oosterlingen beschouwen die belde elementen geheel als de oervormen van het aardsche. In de sfeer van het eeuwige worden deze verheven wanneer we op Japansche voorstellingen zoo dikwijls den heiligen berg, de Fuji Yama op den achtergrond zien. Wij zien heel dikwijls op teekeningen, borduurwerk, ciseleerwerk een draak voor gesteld. En wanneer we dit „enge" beest zien, spelen dikwijls westersche associaties ons parten, de draken uit Beovulf- en Gudrunsage. uit het Nibelungenlled, enz. de monsterlijke wezens uit de beangstigde volksverbeelding. Doch voor den Oosterling is de draak integendeel de genius van oerkracht en goedheid. Wij moeten dus onze westersche associaties zooveel mogelijk terugdringen. Evenzoo is de tijger voor hen het zinne beeld van beheerschte kracht en dus geen symbool van sluwheid en bloeddorst. Op deze wijze zouden tal van tegenstellingen in de Oostersche en Westersche beschou wingswijze zijn op te merken. De kunst is voor den Oosterling grootendeels zinne beeld: de waterval van het eeuwig vloeien de aller dingen, het panta rei van Heracli- tus; de rivier van het leven; het huisje ln de rivier; het mannetje, dat zijn vaar tuigje over den stroom voortbeweegt, het heeft alles zijn beteekenis Meer verschillend nog dan de inhoud is de aard der vormtechniek, waarmee de voorstellingen zijn aangebracht. Men heeft wel gezegd, dat de Chinee sche teekenkunst eigenlijk niet anders ls dan een voortgezette caligrafie. In de oudheid had overal het woord een mystieke beteekenis wanneer het door teekens werd voorgesteld, zelfs bij het Runenschrift onzer Germaansche voorvaderen. In het Chineesch heeft, gelijk bekend ls, elk woord zijn eigen veelal samenge steld teeken. Schrijven was magie. En dus werd aan het Chineesche schrift, niet alleen om de nuttige gebruikswaarde, doch vooral uit schoonheidsoogpunt groote zorg besteed. Men schreef, en schrijft nog, met heel fijne penseeltjes in O.I. hikt gedoopt. Elk lijntje in het woord teeken en dit weer als geheel genomen, had zijn bedoe ling, en zoo ook bij uitbreiding elke lijn in de teekenlng. Het trekken van een mooie lijn was niet alleen een artistieke behoefte, er zat nog iets anders achter, de drang van een mystiek levensgevoel te bevredigen. Men kan zich moeilijk voorstellen dat onze schilders op hun werk een toelich ten tekst zouden hebben aangebracht. Denkt U hierbij maar even aan de „Nacht wacht", of aan het Altaarstuk van Lucas van Leyden, Ja aan elke willekeurige schil derij. Doch het Chineesche schrift op een Chineesche teekening of schilderij, op drijfwerk, Ja zelfs op porcelehi en aarde werk is heel gewoon. Het ls een zeer karakteristieke, toelich tende vlakvulling, altijd op een welover wogen plaats aangebracht. Woord en tëekenlngsysteem passen geheel bij elkaar. De lijn is bij alles hoofdzaak. Vandaar dat het streven, naar placet re-undair is. Te veel plastiek zou de liin s-^-d» doen. Vandaar dat de kleuren meestal zonder veel overgangen, in vlakken en vlakjes zijn aangeb'-ncht. althans bij andere kunste naars. Vloelende kleurovergangen zijn veelal van lateren tijd. De kleuren zijn anders van kwaliteit dan de onze omdat ze uit inheemsohe grond stoffen werden bereid. Soms herinneren zü eenigszins aan de kleuren onzer Mlddel- eeuwsche miniaturen. En tenslotte hebben ook de kleuren hun mystieke beteekenis Rood b.v. is de kleur van het feest, van bruiloft en huwelijk, van feestelijke op tochten en blijde herdenkingsdagen. Deze opmerkingen, die trouwens zeer onvolledig zijn, zijn natuurlijk overbodig; voor de kenners der Chineesche en daaruit afge leide Japansche cultuur, doch misschien zijn er lezers die er voor hun appreciatie van de tentoonstelling, welke thans in „De Ploeg" is aangericht, Sets aan hebben. Het is niet onze bedoeling deze tentoonstelling verder uitvoerig te bespreken. Opgemerkt zij ln de eerste plaats dat er gewoonlük op zij wordt geschilderd, dat er verder ook op papier wordt geteekend en dat de houtsneden eveneens op het fijne, dunne Japansche papier zijn afgedrukt, Ik wüs dan ln de eerste plaats op een drietal bijzonder fraaie werkjes van Hiroshige: een rüstplanting onder stroo menden regen, een fijn en gracieus afhan gend bloem takje met een vogeltje en ten slotte een landschap met op den voor grond een rivier, waarover een paar boog bruggen, rustiek van karakter, wat hoo rnen evenals hét land bedekt met sneeuw en op den achtergrond de heilige berg. Dit alles is weergegeven met een natuur lijke verfünde gratie en schünt wel de neerslag van een sprookjeswereld te zijn. Wondermooi en gracieus van lijn is ook een slanke vrouwen figuur met amandel vormig gelaat van Unamaro. Dan wijs ik U verder op drie fraaie voorstellingen van Geisha's van Konisada en op een paar hit de Oostersche sprook jessfeer ontvluchte figuren van Toyokunl. Verder zün een drietal fraaie houtsneden van Hokusai tegenwoordig die tusschen ?i- dit nobele werk treffen door een bijzon dere fünheid. Wü mogen u wel even er aan herinneren, dat de prenten van Hokusai door drie personen ontstonden. Hij zelf vervaardigde de teekening. Deze werd door een bekwaam graveur op het houtblok overgebracht, terwül een derde persoon zich met het afdrukken belastte. De belde personen die dus de technische verzorging van het werk voor hun rekening hadden, moeten wel zeer büzonder zün doordron gen geweest van de Idealen van den meester. Er zün verder nog een aantal fraaie schllderüen van Chineesche origine, blükbaar voor het meerendeel van den zelfden ongenoemden kunstenaar: berg landschappen met eene of andere beval lige stoffage op den voorgrond, bloeiende takken, die zich bevallig buigen, takken van coniferen, en meer dergelüke. Ik kan U ten sterkste aanbevelen, dit werk eens op uw gemak te bekijken en dan voor zoo ver dit mogelük is, wester sche begrippen uit te schakelen. Enkele werken naderen onze opvattingen, andere Zün daar hemelsbreed van verwijderd. Doch alle zün de moeite van studie waard. STAKING BIJ DE N.V. HOLLAND RADIUM RUBBERFABRIEK TE MAASTRICHT. Hedenmorgen hebben de arbeiders van de N.V. Holland Radium Rubberfabriek aan deSt. Pieterskade te Maastricht het werk neergelegd. Deze staking is ingeleid met het niet opkomen van de nachtploeg vulcaniseurs. die gisteravond moest be ginnen, De vulcaniseurs hebben een oude loongrlef, waarbü thans ook de kwestie van het collectief contract voor alle te- werkgestelden naar voren wordt gebracht. Dit contract was begin van dit jaar af- geloopen en werd door de directie, alhoe wel zij de bepalingen ervan bleef nako men, niet hernieuwd. Bü deze staking zün ongeveer drlehondend man betrok ken. Welk standpunt de organisaties zul len innemen, ls nog niet bekend. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN HEER TH. M. KETELAAR. Hij geeft geen reden tot ernstige ongerustheid. De gezondheidstoestand van het Tweede Kamerlid Th. M. Ketelaar, die ter ver pleging in de Ned. Hervormde diacones- seninrichting te Amsterdam is opgeno men, baart, naar wü heden vernemen, voor het oogenblik geen ernstige zorg. De patiënt had een rustige nacht en maakt het thans naar omstandigheden goed. o DE BRAND AAN DEN VELPERWEG TE ARNHEM. Schade 80.000 a 100.000 gulden. Tot gisteravond ongeveer elf uur is de brandweer op het terrein van den brand aan den Velperweg te Arnhem gebleven voor het verrichten van nablusschlngs- werk, hetgeen voornamelük hierin bestond, dat op de smeulende stapels half verkoolde planken met eenige stralen op de water leiding water werd gegeven. De aangerichte schade is groot bü de firma ter Horst, waar niet 'leen de hout- voorraad in vlammen is opgegaan, maar ook kostbare zaagmachines door het vuur zijn vernield. Bü de firma Abas ls de brandschade minder groot dan de waterschade, vooral de electrlsche geleidingen hebben veel ge leden. Bü de D.E.F.A. is de schade aan laboratorium en magazünen aanzienlük. De totale schade van dezen brand, welke voor het grootste gedeelte door verzekering bü den assuradeur A. L. van Elten te Arn hem wordt gedekt, wordt, naar voorloo- plge raming op 80.000 a 100.000 .gulden geschat. De vermoedelüke oorzaak is grasbroei op het terrein van D.E.F.A. Een andere mogelükheld en deze is door getuigen-verklarlngen aannemelijk, is, dat er in de opslagplaats van de D.E.F.A. vonken zün gevallen, die zün overgewaaid, van een tTeinlocomotief op den spoordük. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2