Het Utrechtsche Lustrumspel geslaagd. Het Tennistournooi te Wimbledon LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 24 Juni 1936 Eerste opvoering van „De Groote Geus". Mej. Terwindt geslagen, Mej. Rollin Couquerque wint O OPNAME TIJDENS HET SPEL. Voor de helft heeft ons land gisteren te Wimbledon een gelukkigen dag gehad, voor de andere helft was het minder fortuin- li]*. Om bij het damesenkelspel te begin nen, mej. Terwindt verloor van de Engel- sche me], Southwell met 46, 81, 64, in een ontmoeting, waarin duidelijk bleek, dat het onze tweede Nederlandsche speel ster ontbreekt aan Internationale routine, zy won den eersten set, doch bleek in den tweeden set de controle over haar slagen verloren te hebben. In den derden set kwam er even een opleving, doch de fi nishing touch ontbrak om de overwinning uit het vuur te sleepen. Mej. Rollin Couquerque kwam ook al tegen een Engelsche uit. Zy won in twee sets vry gemakkeiyk, al moest zij in den tweeden set nog vier games weggeven. Een verrassing in het damesenkelspel was de zege van mej. Hom (Dultschlandl op mevr. Fabyan (V.S.) een van de ge plaatste speelsters uit dit toumooi. In twee fel bestreden sets behaalde de Dultsche speelster de zege. In de tweede kwam zij met 41 achter te staan, doch het gelukte haar op 44 te komen en tenslotte den set met 75 te winnen. In het heerendubbelspel vielen geen bij zondere uitslagen te noteeren. Hughan en van Swol behaalden een zeer verdienste- lyke zege op het Amerlkaansch-Tsjechische paar RobertsonSiba. Met 64, 61, 61 plaatsten zy zich zonder veel moeliykheden op hun weg te hebben gevonden in de tweeae ronde, waar zy de Amerikanen Grant en Stratford zul len ontmoeten. Of het hier ook zoo gemak keiyk zal gaan? Na het spel van gisteren vertrouwen wy op een zoo goed mogelijken tegenstand der beide Nederlanders tegen de Amerikanen. Timmer en Knottenbelt werden door de Engelschen Billington en Meredith in straight sets geslagen. In eiken set werd hard om de punten gestreden. De Neder landsche combinatie was echter minder op elkaar Ingespeeld dan de Engelsche en dit heeft o. i. ten slotte den doorslag gegeven. Bovendien was Knottenbelt de minste van het viertal, zoodat Timmer ook niet alles kon goedmaken. De cyfers duidden aan, dat de wedstrijd overigens door onze landgenooten niet cadeau is gegeven. De belangrijkste uitslagen luidden: Damesenkelspel: mej. Yorke (Engeland) sl. mevr. van Ryn (V.S.) 63, 64; mevr. Mathieu (Frankryk) sl. mej. Harvey (Engeland) 60, 61; mej. Hobson (Enge land) sl. mej. Page (V.S.) 60, 7—5, mej. Goldschmldt (Frankryk) sl. mej. Lyle (Engeland) 63, 62; mej. Horn (Duitsch- VOETBAL. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN R. B. F. Voor de 6e nederlaagwedstryd speelt morgenavond te half acht N.R.M. tegen R.B.F. op het Leldsche Boys-terrein. o OM DEN DAGBLADENBEKER. Het L.D. uitgeschakeld. De Leidenaars zijn er niet in geslaagd om gisteravond in Haarlem revanche te nemen voor de indertlid op eigen terrein geleden 31 nederlaag en hebben, thans met 4—1. in de Haarlemmers hun meer deren moeten erkennen. De stand bli d erust was 21. De uit slag is wellicht geflatteerd in het voordeel van de gastheeren. doch zy verdienden door beter veldspel en ploegverband de overwinning volkomen. Door deze nederlaag is ons Blad defi nitief uitgeschakeld en gaat de striid om den beker alleen nog tusschen de N.R.C. en het Haarlem's Dagblad. De volgende week Dinsdag wordt hier ter stede de laatste wedstrijd van deze com petitie gespeeld tusschen het L.D. en de NjR.C.. vermoedelijk op het a.S.C.-terrein. o S.C.O.—L.D.W.S. Niet heden- maar morgenavond wordt gespeeld te 7 uur op het S.C.O-terreln aan den Hofdyk te Oegstgeest de wedstrijd B.C.O.—L.D.W.S. o UIT BOSKOOP. De te Boskoop gespeelde wedstrijd tus schen M. Koster en Zonen-combinatie en K. Rosbergen en Zn.-J. Blaauw en Co., eindigde in een geUJk spel 11. o UIT RIJNSBURG. Oranje-Blauw I speelt morgenavond te half acht tegen S.N.A. op het terrein aan den Voorhouteiweg. o WIELRENNEN. „NIEUW-SWIFT". De loting voor de koppeltydrace. welke gisteren plaats vond, gaf den navolgenden uitslag: A-klasse: 1. W. van Rooyen—J. Ribot; 2. W. BurgyJ. v. d. Leest; 3. A. de Roode—P. Verberg; 4. P. van Zon—T. van Rooyen; 5. J. de Haas—H. de Jager; 6. H. Krimp—J. Krimp. C-klasse: 1. H. Hols- wilderH. v. d. Biezen; 2. Th. HolstM. Segaar. J. Schüller en J. v. d. Leest zullen a.s. Zaterdag deelnemen aan de grasbaan- wedstrüden, uitgeschreven door „De Ryn- strbck" te Alphen. Aan ,de Ronde van 's-Hertogenbosch welke a.s. Zondag zal worden verreden, nemen deel: K. de Haas, R. Riethoven en Ab. Strijk. HOCKEY. WEDSTRIJDEN VAN DE OLYMPISCHE PLOEG. Op 12 Juli zal de Nederlandsche Olym pische hockey-ploee te Amsterdam tegen Afghanistan spelen, op 15 Juli te Den Haag op Houtrust eveneens tegen Afgha nistan en op 19 Juli op Houtrust tegen België. land) sl. mevr. Fabyan (V.S.) 63, 75; mej. Southwell (Engeland) sl. mej. Ter windt (Nederland) 46, 61, 6—4; mej. Rollin Couquerque (Nederland) sl. mej. Beazley (Engeland) 60, 64; mej. Helen Jacobs (V.S.) sl. mevr. Cable (Engeland) 6—1, 60; mevr. Andrus (V.S.) sl. mej. Harry (Engeland) 64, 86; mej. Stam mers (Engeland) sl. mej. King lEngeland) 61, 62; mevr. de Meulemeester (België) sl. mej. Belliard (Frankrijk) 61, 810. 86; mej. M. R. King (Engeland) sl. mej. Green (Engeland) 8—1, 61; mej. Jedrze- jowska (Polen) sl. mej. Riddell (Engeland) 64, 6—4: mevr. de la Valdene (Frankrijk) sl. mej. Kirk (Engeland) 63, 62; mej. Dearman (Engeland) sl. mej. Chuter (En geland) 62, 64: mej Noel (Engeland) sl. mej. Allister (Zuid-Afrlka) 63, 6—1; mej. Saunders (Engeland) sl. mej. Seri ven (Engeland) 64, 16, 64; mej. Ingram (Engeland) sl. mej. Stoker (Ierland) 63, 75; mej. Hardwlck (Engeland) sl. mej. Huntbach (Engeland) 61, 62; mej. Round (Engeland) sl. mej. Betty Nuthall (Engeland) 97, 63; mej. Lumb (Enge land) sl. mej. Owen (Engeland) 75, 86. Heerendubbelspel: Lund en Maier (DuitschlandSpanje) sl. Leader en Mc. Veagh (EngelandIerland) 61, 63, 46, 6—3; Kho Sin Khie en Lum (China) sl. Godsell en Purcell (Engeland—Ierland) 6—3, 64, 60; Hughes en Tuckey (Enge land) sl. Haanes en Jensen (Noorwegen) 64. 62. 60; C. M. Jones en Shayes (Engeland) sl. Kleinschroth en Sharpe (DuitschlandEngeland) 62. 60, 62; Hughan en van Swol (Nederland) sl. Ro bertson en Siba (V.S.Tsjecho Slowakije) 64, 61. 61; Billington en Meredith Engeland) sl. Timmer en Knottenbelt (Ne derland) 64, 8—6. 97; von Cramm en Henkei (Duitschland) sl. Collins en Ander son (Engeland) 60, 64, 62; Lesueur en Martin Legeay (Frankryk) sl. Findlay en Reddall (Engelandi 79, 63, 61, 63; Budge en Mako (V.S.) sl. Boussus en Destremeau (Frankryk) 63, 1311, 64; Hare en Wilde (Engeland) sl. Attewell en Harrison (Engeland) 75, 64, 6—3; Alli son en van Ryn (V.S.) sl. Gabrowitz en Planner HongarijeOostenrijk) 62, 63, 62: Mc Grath en Sproule (Austra lië) sl. Oliff en Spence (EngelandZuid- Afrika) 6r-3, 5—7. 6—2, 1—6, 6—2: Von Metaxa en Bawarowski (Oostenrijk) slaan Andrews en Peters (Nieuw ZeelandEnge land) 63. 62, 46. 62; Malfroy en Stedman (Nieuw Zeeland) sl, Avory en Lee (Engeland) 6—3, 7—5, 6—2; Kukuljevis en Fisher (Yougo-SlaviëZwitserland) sl. Kingsley en Lysaght (Engeland) 62, 6—2, 26, 64; Crawford en Quist (Australië) sl. Caaka en Hecht (Tsjecho 81owakye) 6—3, 6—2, 7—5. WATERPOLO. DE ZIJL I—S. Z. C. I (SCHIEDAM) OM DEN HAVENBRUGBEKER. Morgenavond om 8 uur wordt in de zweminrichting De Zyl gespeeld de jaar- ïyksche wedstryd tusschen de Zyi I en S.Z.C. I om den door den heer A. van Egmond, Haven 2. beschikbaar gestelden beker. S.Z.C., vorig seizoen kampioen van de derde klasse K.N.Z.B., zal zich tot het uiterste geven ditmaal den beker mee naar Schiedam te nemen, daar by een overwinning van de zyi de beker in het definitief bezit van de Leidenaars zal overgaan, omdat de prys dan driemaal achtereen en tegeiykertijd vyfmaal in totaal is gewonnen, waardoor deze Jaar- lyks terugkeerende wedstrijd voorloopig tot het verleden zou behooren. Volledigheidshalve geven we hierbü de tot nu toe behaalde resultaten. 1931: De Zyi I-S.Z.C. I 5—3. 1932: 2—1. 1933: 2—4. 1934: 9—2. 1935: 2—1. De zyl zal in de volgende opstelling verschenen Doel: D. Kraaienbrink: achter: K. Kraaienbrink, A. H. van Egmond en H. Blansjaar; voor: P. Lut, P. Lepelaar en T. Arbouw. De Bekerwedstryd wordt voorafgegaan door den vriendschapoeiyken wedstryd De zyi ra-s.z.c. ii. Gisteravond speelde De zyl IV in de zweminrichting alhier voor den Kring Den Haag van den K.N.Z.B. tegen S.Z.V. I (Sassenhelm), en won met 41. Rust 2—0. 0 MOTORSPORT. DE T.T.-RACES TE ASSEN. Nieuwe belangrijke inschrijvingen. Wederom is een aantal belangrijke in- schryvlngcn op het Secretariaat der K.N.M.V. binnengekomen voor de op 11 Juli a.s. te verryden wedstryden om den „Grooten Prijs van Nederland der K.N.M.V." T.T.-races)waaronder zich niemand minder dan James Guthrie en Stanley Woods bevinden. Guthrie, de snelste Nortonryder van het oogenblik. die kans zag om de beroemde Senior-T.T. op het eiland Man in een nieuwen recordtyd te winnen, niettegen staande hy de training voor deze race een ernstige val had gemaakt en Stanley Woods, de beroemde Velocette-coureur, die in de Senior-T.T. met slechts 18 seconden verschil de tweede plaats bezette achter Guthrie, zij beiden zullen den grooten stryd aanbinden tegen de concurrenten, waar onder de B.M.W. en F.N. wel tot de ge vaarlijkste gerekend mogen worden. Wie de B.M.W. zal beryden is op het oogenblik nog niet definitief vastgesteld, maar de keuze zal vry zeker gedaan wor den uit Gall en Ley. Dit hangt nog af van de resultaten, welke deze ryders zullen behalen in de wedstryden om den „Grooten Prys van Europa", welke op 5 Juli a.s. te Hohenstein-Ernstthal, in Saksen, worden gehouden. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat F.N. in de 500 cc.-klasse drie harer snelste machines zal doen beryden door Mllhoux. Charlier en Willy van Gent. Zoowel door deze sterke bezetting, als door de uitmuntende conditie van het ver beterde circuit zullen de wedstryden om den „Grooten Prys van Nederland der K.N.M.V." ditmaal wel een byzonder span nend verloop hebben! ATHLETIEK. ONDERLINGE PROPAGANDA-WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. De „A.A.V. '36" te Alphen hield onder linge propaganda-wedstryden, die tevens als demonstratie van de athletiek bedoeld waren. De wedstrijden werden gehouden op het Alphen-terrein en door een bevredigend aantal bezoekers bygewoond. De prestaties waren goed, de atfhleten A.A.V. '36 zullen dan ook zeker in de toe komst van zich doen spreken. De uitslagen waren: 100 M. hardloopen: 1. Jac. Verkerk 11.5 sec.; 2. H. de Blanken 11.6 sec.; 3. G. v. Leer 11.9 sec. 800 M. hardloopen: 1. J. Zaal 2 min. 5.8 s. 1500 M, hardloopen: 1. B. Loogman 4 m. 20.4 sec.; 2. G. Sluis 4 min. 25.2 sec.. Hoogspringen: 1. Jac. Verkerk 1.60 M.; 2. v. Leer 1.50 M.: 3. D. v. Eljk 1.45 M. Speerwerpen: 1. J. Ramkema 30.70 M.; 2. H. de Blanken 30.20 M. Estafette 4 x 100 M.: 1. A.A.V. '36 I (W. v. Tuijl, G. v. Leer. H. de Blanken en Jac. Verkerk) 48.4 sec.; 2. A.A.V. '36 II (L. Tul- nenburg, J. Ramkema, A. Schram en W. Beerschoten) 49.2 sec. Estafette 800-400-200-200 M.: 1. A.A.V. '36 I (J. Zaal. J. Ramkema, H. de Blanken en Jac. Verkerk) 3 min. 50.5 sec.; 2. AA.V. '36 II (L. Tuinenburg, W. Beerschoten, G. v. Leer en W. v. Tuyi) 3 min. 57.6 sec. (30 M. voorgift) o DUIVENSPORT. LEIDSCHE POSTDUIVENCLUB. Uitslag Chateauroux, los te half acht, J. Laman: 1, 3, 6, 7.8, 10; J. Fasel: 2; F. de Haas: 4,13; L. Duym: 5; H. de Nie: 9; H. Wallaardt: 11; A. Krol: 12. Eerste duif 17-28-1; snelheid 1052 M. per min.; laatste prijswinnaar 21-22-40, snel heid 756 M. o „DE BONTE DUIF". Wedvlucht vanaf Chateauroux (Frank ryk). Gemiddelde afstand hemelsbreed 628 K.M. In concours 88 duiven .welke om 7 uur 30 min. met Z.O.-wind In vrijheid werden gesteld. De uitslag luidde als volgt: A. P. de Kroon le; H. S. Bos 2e, 4e, 13e, 14e. en 17e; A. J. Schouten 3e. 11e. 15e en 19e; D. Roest 5e en 18e; Gebr. v d. Oord 6e, 7e en 12e; H. J. v. d Steen 8e en 9e; J. J. Vliegenthart 10e, 20e en 22e; S. Kos ter 18e; J. P. van Hooidonk 21e. De eerste vogel werd geconstateerd om 17 uur 15 min. 46 sec. en bereikte een ge middelde snelheid van 1072,86 M. per min. De 22ste vogel werd geconstateerd om 20 u. 12 m. 55 s. en bereikte een snelheid van 827.55 M. p. min. „DE VRIENDENCLUB". Zevende buitenlandsche vereeniglngs- vlucht, nu vanaf Chateauroux; afstand der verschillende hokken 627.91 K.M. tot 629,63 K.M. In concours stonden 105 duiven welke om 7.30 uur met Zuid-Oosten wind in vrij heid werden gesteld, wat volgens het offi cieel programma 2 uur te laat ls, en voor een lange afstandvlucht met zeer warm weer zeer veel beduid. De volgende uitslag werd verkregen: A. Singeling 1, 19 en 27; F. Hofman 2; A. P. v. d. Voort 3, 13, 21, 26 en 30; L. v. d. Nieuwendyk 4, 7, 17 en 18; Chr. v. d. Pluym 5, 6 en 11; Joh. Neuteboom 7, 8, 22 en 24; G. F. v. Dorp 9 en 20; J. Philippo 10; F. Delsasso 12; A. H. Korenhof 14, 16 en 23; Joh. Vogelenzang 15; A. v. Polanen 25; J. Jansen 28; W. le Mair 29; A. Brug man 31; C. Vlaardingerbroek 32; L. Gys- man 33; A. v. d. Berg 34. De le duif werd geconstateerd om 17 uur 2" minuten en 40 seconden en maakte een snelheid van 1053,27 meter per minuut, de laatste pryswinnende vogel op Maandag- voorm. 6.2^31 en maakte 658,76 meter per minuut. Maandag zyn er nog heel wat goede dui ven doorgekomen. Verschillende vreemde duiven kwamen op de hokken der liefhebbers en werden van eten en drinken voorzien en met een briefje aan de poot weder in vryheid ge steld. Dinsdag 30 Juni inkorven voor de 8ste vlucht Limoges, afstand 743 K.M. welke bij gunstige wind des morgens 7 uur op 4 Juli gelost zullen worden; anders 13 uur. ■o- „DE ZWALUW" (VOORSCHOTEN). Wedvlucht van Chateauroux (Frankryk) alfstand van de eerste pryswinnende vogel 625.250 KM In vryheid gesteld Zondag morgen 7.30 uur Z.O. wind heldere lucht en warm: zoodat de duiven geen gemak kelijke vlucht hebben gehad De eerste duif werd geconstateerd op 17 uur 59 min. 19 sec en maakte een snelheid van 993.8 meter per minuut, de laatste 2 pryswin nende vogels werden Maandagmorgen om 5 uur 27 min. 38 sec. geconstateerd. De prijzen werden als volgt behaald: H H. J. v. Klaveren le. 11e. 15e. 20e. 21e. 24e: G. A. van Adrlchem 2e, 6e. 7e. 8e. 19e; L. Janson. Stompwhk 3e: W. v. Klink, Zoeterwoude 4e. 13e. 14e: J. Verhoeven 5e. 23e: Gebr. Köhne. Veur 9e. 27e: J. Cas- pers Stompw"k 10e. 26e: J. v. d. Burg. 12e: A. de Graaf 16e. 17e: G. Zwaan 18e. 25e: A. Oudshoorn 22e. Waar geen plaatsnaam vermeld is deze Voorschoten. (Van onzen reis-redacteur) In aansluiting op het reeds elders ver melde nog het volgende: Een grootsche daad heeft 't Utrechtsch Studentencorps verricht met de opvoe ring van het lustrumspel „De Groote Geus" in het kader van de viering van het derde eeuwfeest der universiteit. Een spel met een diepen zin, een spel dat tot de harten spreekt. Prins Willem moge dan niet de hoofd persoon zyn van het spel. zooals hy het is van de maskerade, die zich by het spel aansluit, hy is toch de leidende figuur, wiens heroïsche gestalte boven het op standige gebeuren zweeft en die de hier geboren krachten van het volk heeft sa mengebonden tot een machtige eenheid en daaraan de juiste richting heeft weten te geven. Zoo groeit uit dit spel van een hoofdzakeiyk nog negatieven opstand (met op enkele punten slechts een prelu deeren op het grooter gemeenschappelyk ideaal) vanzelf de verheerlyking van den persoon, die aan dit ideaal vorm en Inhoud zou geven en er een positieve waarde aan zou schenken: den grooten Willem van Oranje, wiens intocht in de stad Utrecht door de maskerade wordt uitgebeeld. In het spel, dat den opstand beziet van den kant van het onderdrukte volk, ls Tyi Uilenspiegel de hoofdpersoon, de belicha ming van den Nederlandschen volksaard, zooals Charles de Coster dezen potsen maker reeds een heldengestalte heeft ge geven. De ontwerper van lustrumspel en mas kerade is een schilder. Mr. J. Sjollema, oud-lid van het U.S.C., heeft zich na de beëindiging van zyn studie zoo goed als geheel aan de schilderkunst gewyd, zoo dat hy by het ontwerpen van dit spel in een voorname plaats aan picturale vor men heeft gedacht. Aan het volksleven is in den aanvang een groote plaats inge ruimd, waardoor dadeiyk een boeiende en vooral kleurig inzet is verkregen, die nog versterkt wordt door de costuums naar Sjollema's ontwerp. Hy denkt in vlakken en beelden, die eveneens spreken door hun contrasteerende kleuren: aan den eenen kant de bonte bedryvigheid en de kleeding der burgers, waartegenover het zwart en grijs der Spaansche soldaten. Daar speelt hy mee, zooals met de verven op zyn palet, en op de wyde vlakte voor het machtige decor van het kasteel Vre- denburgh laat hy de kundige regie van Albert van Dalsum deze groepen heen en weer bewegen in een telkens zich herha lend motief. Door die bewegelykheld, welke zich in talryke korte scènes door het gansche spel voortzet, is De Groote Geus een open luchtspel geworden met een opmerkelyke dynamische handeling, in tegenstelling met vroegere lustrumspelen, door Albert van Dalsum terecht meer statisch ge noemd. Het is ook van een byzondere be- teekenis, doordat de intrige zich door middel van een spel in het spel voltrekt, naar het voorbeeld van Marieken van Nimwegen en zooveel andere stukken. Dit spel schynt in de eerste plaats bedoeld om de bevolking en de Spaansche bezet ting verstrooiing te geven, doch het blykt tenslotte de aansporing te zijn tot een opheffing yit de verdooving der schy'n- bare machteloosheid, tot handelen in plaats van berusten. De aanvang van het spel laat ons het moment zien, waarop de Spaansche on derdrukking haar hoogtepunt heeft be reikt. Doordat het volk weigert den tien den penning op te brengen, worden op last van den koning de charters het symbool der moeizaam veroverde volks- vryheden ingetrokken en de magi straat wordt gevangen genomen. Dan verschijnt daar plotseling Tfjl Uilenspiegel met zijn trawanten. Het volk wyst zyn spotternijen aanvankeiyk af en trekt stadwaarts in moedelooze stemming, hem aan zyn lot overlatend. Maar hy keert terug en wanneer des nachts in de stad het oproer broeit, weet hy door zyn han dig optreden de Spaansche bezetting schaakmat te zetten en hy wyst het kunstje al heel spoedig met succes aan het volk: leert bulgen: een volk dat buigt is door geen macht te breken. Zoo heeft Tyi tenslotte belde partyen op zijn hand en van een schynbare ver zoening weet hy gebruik te maken, door van den slotvoogd gedaan te krygen, dat hy ter bezegeling daarvan een spel mag opvoeren, en daarvoor kiest hy het beken de thema: „Ezeltje strek je, ezeltje dek je, knuppel uit den zak". Ma3r in dit uiterlyk geheel clownesk gehouden spel, steekt een dieperen zin, want Tyi weet van den knuppel tenslotte bitteren ernst te maken. Allengs beginnen de beide par tyen onder de toeschouwers mee te leven met het spel. Doch juist op het moment, dat zy zich het masker der verzoening af rukken staat Tyi op de poort van het slot met de charters, die hy uit 't kasteel gestolen heeft, toen aller aandacht op het spel was geconcentreerd. Hy verbrandt de charters, liever dan dat ze in de han den der Spanjaarden terugkeeren. De wacht van het kasteel achtervolgt hem over de muren en vat hem. Hy wordt naar beneden gevoerd, een brandstapel wordt opgericht en Tyi zal verbrand wor den. Alles schynt verloren, maar het eerst weer gebroken verzet neemt aan kracht toe. Een hooge vlam als van een bliksem licht slaat uit den brandstapel omhoog en op 't bovenste bastion van het (casteel staat Tyi Uilenspiegel, onsterfeiyk. Hy werpt zyn fakkel omlaag naar het volk en dit vangt de boodschap op. Uilenspiegels fakkel sohynt zich ontelbare malen ver menigvuldigd te hebben. Het volk dringt op, loopt de bezetting omver en overal verschynen fakkels, op de transen, op de muren. De Spaansche vlag op het boven ste bastion wordt neergehaald en de Oranjevlag gaat omhoog. De vryheid heeft het van de tyrannie gewonnen. De regie van Albert van Dalsum, die werd bygestaan door Paul Storm, heeft dit spel tot een wonderbaar leven gebracht. Vooral de inzet van het markttafreel voor het vrywel nog ongeziene kasteel was byzonder goed. Ook de figuur van Tyi Uilenspiegel, dan weer als centraal punt in den wijden kring der burgers, dan weer in de burgers opgenomen, doch steeds daar boven uitstekend, was van een sprekende kracht. Wat met de massa werd bereikt dwong eerbied af en het spel van deze dilettanten was in alle opzichten te roe men. Het burleske intermezzo van de ge- sohiedenis van het ezeltje had zeer veel komische momenten, die aan dit open luchtspel een byzonder karakter gaven en toch goed in het geheel waren opgenomen. En al moge er in een enkel opzicht nog iets aan de organisatie hebben gehaperd, vooral by het slot, waar op het spannend ste moment de handeling even stokte, het verloop van het spel liet vrywel niets te wenschen over, zelfs niet voor den moder nen toeschouwer, die op een verwant ge bied door de bioscoop zoozeer verwend ls. Het dilemma van den tegenwoordigen tyd Het decor en de costuums van Sjollema prezen we reeds. Maria Petrelli verzorgde de choreografie en deed dat op passende wyze. De muziek van dr. H. G. Enthoven, ook een oud-lid van het U.S.C., vormde een integreerend deel van de opvoering, zy was gebaseerd op oud-Hollandsche wyzen en was van een zeer gelukkige samen hang met de handeling en het spel. zy sprak gemakkelyk aan, onthield zich van extravagances en droeg de handeling uit stekend. De lichtinstallatie ook een be langrijk ding by zulk een ojjenluchtopvoe- ring werd ontworpen en bediend door de genie en was daarby in goede handen. 924,06 Meter per minuut. De laatste pryswinnende vogel werd eerst geconstateerd des Maandagmorgens te 7 uur 14 min.43 sec. en had gevlogen volgens de berekende snelheid van 619,55 meter per minuut. De uitslag ls: 1 en 9 J. H. Groeneveld; 2. 4, 5 en 6 J. H. Groeneveld; 3 J. P. Brederode: 7 en 10 W. C. van Beekum; 8 en 11'K. I. Waas dorp. 3—3 „STEEDS SNELLER" (NOORDWIJK). Wedvlucht uit Chateauroux, afstand 636 K.M. De wind was Z.-W. De vogels werden gelost om 7.30 uur: 1. Q. v. d. Meulen. Zondag 5.59.08 uur; 2. Klinkenberg, id. 7.03.28 uur; 3. J. B. Cra mer. id. 7.22.39 uur; 4. J. v. d. Niet. idem 8.13.58 M.; 5. Bosman, id. 8.48.40 uur; 6. Klinkenberg, Maandag 7.34.21 uur; 7. Poel, idem, 8.51.03 uur; 8. A. van Duin, idem, 8.58.52 uur. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" (WASSENAAR). Wedvlucht met oude duiven vanuit Cha teauroux (Fr.), afstand pl.m, 625 K.M. Met Z.-Oosten wind en heldere lucht werden de duiven des morgens te 7 uur 30 minuten in vryheid gesteld. De 1ste vogel bereikte het hok te 6 uur 40 min. en 19 sec. en had het traject.ge vlogen met een gemiddelde snelheid van

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11