DE STAKINGEN DUREN VOORT.... DE FRANSCHE FINANCIËN BUITENL. WEEKOVERZICHT 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Juni 1936 Derde Blad No. 23384 in enkele bedrijven wordt echter energiek doorgewerkt j^twUCL Uiteenzetting van minister Vincent Auriol. Een beroep op de spaarders. Tanden die blinken en bekoren. PflDsadeAl FAILLISSEMENTEN. EEN ZWARTE BLADZIJDE IN VOLKENBOND-HISTORIE. De teerling ie geworpen: de sancties sullen worden opgeheven! Daaraan valt toch moeilijk meer te twijfelen, nu Enge land zich voor opheffing heeft uitgespro ken en Frankrijk, dat zich aan Engeland had verbonden, het Engelsche voorbeeld zal volgen. Dacht men nu nog heusch, dat enkele kleinere landen in staat zul len zijn, om een wijziging te doen door voeren? De sancties zullen worden opgeheven. De annexatie van Abessynlë zal echter niet worden erkendItalië zal zich van dit laatste weinig aantrekken, het eerste zal Italië voldoende zijn. Het fait accom pli van de verovering van Abessynlë zal er niet meer door veranderen! Arm Abessynlë, dat zijn lot verbond aan den Volkenbond. Het wordt opgeofferd aan de realiteit der dingen. Het heeft zich, tegen de verwachting in, niet kun nen staande houden tot de regenperiode de krijgsbedrijven een halt had toegeroe pen en dus een periode van onderhande- lings-kansen ware aangebroken, het is tevoren ineengestort en is verloren. Voor den Volkenbond wordt het de zwartste bladzijde uit zijn geschiedenis. En, helaas er lijkt ons nog maar weinig kans op verbetering in de toekomst. Ieder land kijkt toch nog te veel naar eigen belang en eigen voordeel, niet bereid om ten oorlog te tijgen voor een ander, tenzij het eigen-belang zulks gebiedend elscht. Zoolang zulk een mentaliteit overheer- schend is, zal er weinig te verbeteren zijn. Wil men succes, dan zal moeten gelden het devies: allen voor een, een voor allen. Had men tegen Italië gezegd bij den aanvang van zijn expeditie tegen Ethio: pië: vanaf het eerste schot, nemen wij het op voor den volgens algemeene stem men tot aangevallene verklaarde, de oor log zou nimmer hebben plaats gehad. Of het ooit zoover zal komen, dat dit ideaal werkelijkheid wordt? Droefgeestig is ongetwijfeld, dat het juist Engeland is, dat in dezen den door slag geeft. Hoe het Eden innerlijk te moede zal zijn geweest, toen hij het En gelsche parlement op de hoogte stelde van de beslissing van het kabinet Baldwin? Het was immers Engeland, dat totdusver den toon had aangegeven voor volhouden en nu plotseling een toegeven! Het heeft op het eerste gezicht inderdaad veel van „verraad", zooals de oppositie het reeds heeft gekwalificeerd. Doch mag deze ge smade veroordeeling werkelijk wel worden toegepast op de Engelsche houding? Ziet men alleen maar naar het Ideëele, dan zeker, doch rekent men ook met de rauwe werkelijkheid, dan staat het toch wel iets anders. Niemand zal er aan twijfelen, dat een doorzetten der sancties alleen voorloopig geen succes zou hebben opgeleverd; dan zou noodig zijn geweest een verscherping daarvan. Zoolang het tijd daarvoor was, is Engeland daarvan een warm voorstan der geweest, doch toen wilde de Volken bond er niet aan. Momenteel viel er zelfs niet meer aan verscherping te denken, daar vele landen voor opheffing waren na het voldongen feit. En die opheffing zouden hebben doorgezet, ook al zou de Volkenbond tot volhouden hebben be sloten. Van Engeland is moeilijk të eischen al leen op te draaien voor de gevolgen van een verdergaand verzet; trouwens, Enge land heeft, van den beginne af aan. rui terlijk verklaard slechts te willen deelne men aan een gezamenlijke actie en niet alleen te willen handelen, zooals ook vol komen billijk is! De feiten zijn nu zoo gelegen, dat al leen door oorlog Abessynlë te redden zou zijn geweest: het is hard. doch maar al te waar! Mocht Engeland die taak op zijn schouders nemen in de huidige omstan digheden, nu zoovele vraagstukken verder de volle aandacht opeischen? De vraag stellen lijkt ons het antwoord tevens. En de verontwaardiging der oppositie van Labour wordt wel eigenaardig belicht door het niet mede willen werken aan de defensie-plannen, door de regeering Bald win ingediend. Dat was dan toch wel eerste noodzaak geweest. Nuchter bekeken, maakt o.l. de felle oppositie in Engeland van de tegenstan ders der regeering Lloyd George voegde zelfs de regeering toe: daar zitten de laf aards den indruk van een zuiver poli tiek succes-najagen bij het publiek. De waarheid was, dat de sanctie-poli tiek dood was en de Engelsche regeering heeft het verlies genomen, omdat het nu eenmaal zoo er voor stond en niet anders; bepaald gelukkig in Zijn verklaring was Eden echter niet. Men moge de juistheid zijner houding erkennen, de motiveering en inkleeding waren zeer zwakjes en deden niet aangenaam aan en ook Bald win wist zelfs bij eigen partij geen geest drift te wekken. Zonder overdrijving mag worden geconstateerd, dat de regeering Baldwin opnieuw een deuk heeft gekre gen, waarvan de omvang nog niet direct is te overzien. Italië kan tevreden zijn; het kan thans weer medewerken in den Volkenbond, die een volkomen herziening zal moeten on dergaan, wil er nog eenig gezag voor dit lichaam overblijven. Maar zal Italië nu zijn plaats weer wil len innemen, waar hij eens werd uitge schakeld? M.a.w. zal Italië zich laten op nemen in een anti-Duitsch front? Want dat is ongetwijfeld mede de bedoeling van het opheffen der sancties; de ongerust heid over de Duitsche houding, ook ten gevolge van het uitblijven van het Duit sche antwoord op de Engelsche vragen, is algemeen groeiende, tot in Brittannië toe en drukt haar stempel op den gang van zaken. Of Italië daartoe zonder meer bereid zal zijn, is nog zeer twijfelachtig. Italië mag Duitsehland dankbaar zijn, in de eerste plaats omdat de Duitschers een volkomen neutrale houding hebben inge nomen en volgehouden, waardoor voor Italië veel werd gewonnen; in de tweede Plaats doordat zijn re-militariseering van het Rijnland er niet weinig toe heeft bij gedragen, om de situatie in Europa zoo danig te beïnvloeden, dat de actie tegen Italië er door moest worden verzwakt. En nu weten wij wel, dat in pollticis van dankbaarheid geen sprake pleegt te zijn, maar kan Italië Duitsehland verder nog niet gebruiken als weg-bereider der Ita- liaansche aspiraties? Zonder de Oostenrijksche kwestie zou den wij niet aarzelen, deze vraag volmon dig bevestigend te beantwoorden, nu wordt net twijfelachtig. Zoowel Hitier als de Zon of geen zon /T tóch mooi bruin. Dat staat gezond en sportief en voorkomt tevens ver vellen en zonnebrand. 3 x inwrijven is gelijk aan 30 zonnebaden. Zunrie£xuiri cAj&me Flacon 90ct, Tube 60ct, Doos 50 en 25 ct. 5487 (Ingez Med.) Duce schijnen immers vast van plan in zake Oostenrijk niet toe te geven. Overigens verkeert Europa nog in de zelfde moeilijkheden. Van Frankrijk merkt men nog altijd weinig, daar dit land het inwendig te druk heeft met zijn nog nim mer geheel beëindigde stakingen. De sta kingsactie is in volle kracht overgeslagen naar België, waar de nieuwe regeering Van Zeeland ernstig op de proef wordt gesteld. In het Verre Oosten is eveneens nog weinig teekening in de situatie gekomen. Alles is nog mogelijk. De Fransche minister van financiën. Vincent Auriol, heeft gistermiddag in de Kamer een uiteenzetting gegeven van den huidigen financieelen toestand van Frank rijk. Hij verklaarde zich te zullen houden aan het standpunt dat de regeering heeft aangenomen, toen zij zich aan de beide Kamers voorstelde: een standpunt, dat in overeenstemming is met den wil van het land. „Er is dus nu een enkele politiek, zeide hij, een beroep op de natie zich zelf te redden en haar munt te redden". Auriol noemde deze poging mogelijk. Hij schat het Fransche kapitaal, dat niet deelneemt aan het nationale bedrijfsleven op 60 milliard. 26 milliard hiervan is uit gevoerd naar het buitenland, 4 milliard is in particuliere goudvoorraden belegd en 30 milliard is opgepot. Voor de „gevluchte" kapitalen biedt de minister amnestie aan. Hij zal bij de Kamer een wetsontwerp te dezen aanzien aanbieden, waaraan hij toe voegde, dat fraude bij ontdekking zeer zwaar zal worden gestraft en mogelijk tot confiscatie van de tegenwaarde der niet aangegeven goederen kan leiden. Er zullen onderhandelingen worden ge opend met de regeeringen van buurstaten, om gezamenlijk belastingvlucht en be lastingontduiking tegen te gaan. Voorts is veel kapitaal gevlucht uit vrees of in de hoop op devaluatie. De verklaringen der regeering zullen een einde maken aan deze vrees of deze hoop. Overigens zullen de kapitalen terugkeeren, wanneer het oeco- nomisch leven zal zijn hervat. Beroep op de spaarders. Auriol kondigde vervolgens aan, dat, nadat maatregelen zijn genomen ter verdediging van de aandeelenmarkt, hij over enkele dagen een beroep zal doen op de spaarders voor bons op kor ten termijn en in kleine coupures, om ze in het geheele land te plaatsen. Hij zal daartoe niet alleen gebruik maken van de credietinstellingen. doch ook de bemiddeling inroepen der ambte naren van financiën en der posterijen. In afwachting daarvan zal hij van de Banque de France vragen een blanco crediet: „openlijk, direct, zonder schaamte en zonder huichelarij". Indien de bons gunstig zullen worden ontvangen, zal nij geen gebruik maken van een crediet De leeningverstrekkers zullen het recht hebben op een openlijke en loyale controle. Daarom dient de regee ring een wetsontwerp in tot organisatie van de openbare comptabiliteit, daarna zal kunnen worden overgegaan tot een her vorming van het belastingstelsel. Het is niet de bedoeling de Banque de France afhankelijk te maken van den staat, maar om de oeconomische belangen des lands te bevorderen De particuliere banken zul len niet genationaliseerd worden, maar de noodzakelijke controle daarop zal worden Ook Uw tanden kunnen zoo worden, wanneer U de juiste wijze kent om tandfilm te verwijderen. Door het borstelen met gewone tandmiddelen kunt U nooit de blinkende, witte tanden krijgen, die ge bij anderen bewondert. Dit kunt U alleen bereiken wanneer U Uw tanden borstelt met een tandpasta, die op afdoende wijze tandfilm verwijdert. Tand film is dat kleverige laagje, dat zich op de tanden vormt en hun natuurlijke schoonheid bederft. Het houdt de bacteriën en zuren, die tandbederf ver oorzaken, in voortdurend contact met de .anden. U moet deze tandfilm verwijderen, Pepsodent Tandpasta bevat een reinigende en polijstende stof, die onovertroffen is voor het ver wijderen van tandfilm. Toch bevat het geen schu rende bestanddeelen, die het tandglazuuraantasten. Indien U prijs stelt op witte, blinkende tanden, moet ge de tandfilm op een veilige en afdoende wijze verwijderen - dus met Pepsodent Tandpasta. GRATIS"™' 10 dagen. Firma B. Meindersma. Westerbaenstraat 154-160. Den Haag. Gelieve mij een gratis tube Pepsodent. voldoende voor 10 dagen, te zenden. Postzegel van 3 ct. ingesloten. Naam Adres Slechts 1 tube per huisgezin. 10-T-H 5452 (Ingez. Med.) Uitgesproken: A van Houwelingen, houtbewerker, te Leiderdorp, Hoofdstraat 43a; R.C. mr. H. van Wageningen; Cur. mr. H. F. A. Don ders te Leiden. P. Vioen, te Wassenaar, Molenweg: R.C. mr. A. J. Paulus; Cur. mr. L. de Blécourt te Wassenaar. G. Th. van der Zwet Wzn., te Rijpwete- ring Wijk D. no. 80; Cur. mr. L. Weyl te Leiden. Opgeheven het faillissement van: A. J. Hooijmans te Wassenaar. georganiseerd, evenals die op de naamlooze vennootschappen. De regeering zal eenige orde stellen op de verschillende credietin stellingen. Zij zal zich bezig houden met een verlaging van den rentevoet en het gebruik van chèques in den buitenland- schen handel. De onjuiste verhouding tus- schen de belastingen op verbruik en de be lastingen op het inkomen zal eveneens wor den herzien. Zich tot de communisten wen dende zeide Auriol, dat het gevaarlijk zou zijn tot een kapitaalsheffing over te gaan. Het begrootingsdeficit. In de laatste vier jaren, aldus Auriol, was het in evenwicht brengen der begroo ting de voornaamste zorg van hen. die meenden, dat de hervatting van het oeco- nomisch leven vooral afhing van een her stel der financiën des lands, tegelijk met een besnoeiing der prijzen in het binnen land, om deze aan te passen bij de wereld- prijzen. Snelle en uitgebreide bezuinigingen, een drukking van de kosten van levensonder houd vormden het program. Daarbij kwa men salarisverminderingen, e. d. Dit was een poging van deflatie zonder precedent. Het resultaat van de financieele wet ten der laatste vier jaren had een over schot van 10.800 millioen moeten op leveren. De vergelijking tusschen de begrooting van 19311932 en die van 1936 geeft een werkelijke verminde ring weer van 6.460. Vooral het verwachte evenwicht werd niet bereikt. Het deficit voor 1934 kan worden geschat op 8800 millioen, voor 1935 op 10 milliard, en voor 1936 te rekenen op 1 Juni, op 6 a 7 milliard. Overgaande tot een bespreking van de openbare schuldenlast, verklaarde Auriol, dat deze schuld is toegenomen en gewij zigd. Door conversie is de doorloopende schuldenlast met 44 milliard verminderd, maar de aflosbare schuld is toegenomen met 75 milliard. De schuld op middelmatig korten termijn is met 16 milliard toege nomen en bedraagt thans 32'/! milliard, de vlottende schuld is met 20 milliard toe genomen en bedraagt thans 66 milliard. Auriol is van meening, dat deze cijfers niet ontdaan kunnen worden van de eco nomische evolutie van de vier afgeloopen jaren, waartoe de begrootingspolitiek zelve heeft bijgedragen De militaire uitgaven zijn toegenomen tusschen 1930 en 1936 met 1400 millioen. Ten aanzien van de prijzen wees Auriol op de tegenstelling tusschen de daling der groothandelsprijzen en den weerstand van de prijzen in den kleinhandel. Dit verklaart tegelijkertijd het mislukken der pogingen het oeconomische leven weer op gang te brengen en het falen der deflatiepolitiek. Dit falen laat een deficit voor dit jaar van 7 milliard op de schatkistbehoeften, welke zullen varieeren van 10 tot 12 milliard, ter wijl de leening bij de Banque de France reeds 14 milliard bedraagt Na Auriol nam de vroegere minister van Financiën, Paul Reynaud, het woord. Hij begon met het beroep op de nationale solidariteit, dat de minister had gedaan, te prijzen, maar. aldus zeide hij: „Gij wilt de prijzen doen stijgen en de munt handhaven en dat is de quadratuur van den cirkel". Hij sprak als zijn meening uit. dat de regeeringsmaatregelen het deficit op de begrooting zullen doen toenemen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9