VRIJDAG 19 JUNI 1936 No. 23383 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRJJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.8(1 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. 40-JARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht onze stadgenoot de heer F. Hakkaart zijn 40-jarige onafge broken werkzaamheid bij de firma van der Kloot in de Diefsteeg. Gisteravond werd hij met zijn echt- genoote temidden van het geheele per soneel gehuldigd en achtereenvolgens toe gesproken door zijn patroon, den heer J. H. van der Kloot, door een van zijn col lega's en door den bedrijfschef. Eerstgenoemde gewaagde in waardee- rende bewoordingen van de groote plichtsbetrachting en stiptheid van den Jubilaris en bood hem een geschenk onder couvert aan. Het personeel schonk hem een fruit en een bloemenmand, terwijl ook van de zijde der clientèle den jubilaris menige verrassing werd bereid. ZOMERPOSTZEGELS. Gisteravond werd in de Stadsgehoorzaal alhier de tweede bridge-drive gespeeld, georganiseerd door de Oomité's Leiden en Oegstgeest. Mr. Spanjersberg sprak een kort wel komstwoord, waarna 56 dames en heeren den wedstrijd, ditmaal volgens het Sche- veningseh systeem, begonnen. Evenals de vorige maal had prof. dr. F. Schuh zich ook voor dezen avond als spel leider beschikbaar gesteld. Na afloop bracht de heer Zouteriks, als voorzitter van het Comité Leiden, warme woorden van dank aan de aanwezigen, die door hunne deelname hadden zorg gedra gen, dat ook deze wedstrijd als bijzonder geslaagd kon worden beschouwd, terwijl een speciaal dankwoord gericht werd tot den leider, prof. dr. Schuh, die door zijn i bemoeiingen een zeer groot aandeel gehad beeft in het welslagen van belde bridge drives. Vervolgens werd overgegaan tot uitrei king der zeer fraaie prijzen, welke weer gratis door verschillende firma's beschik baar gesteld waren. WIJK IV DER NED. HERV. GEMEENTE. Viering van het 25-jarig bestaan. De Chr. Wijkvereeniging van Wijk IV der Ned. Herv. Gemeente hoopt Woensdag 24 Juni haar 25-jarig bestaan te herden ken. Na in den middag van dien dag een receptie te hebben gehouden, zal er des avonds in het gebouw Prediker een fees telijke samenkomst plaats hebben, waar in ds. J. C. v. Apeldoorn een openings woord zal spreken en de heer v. d. Berg een kort overzicht zal geven van hetgeen door de Vereeniging is gedaan. Ook zal de oprichter, ds. Röscam Abbing dien avond het woord voeren en heeft de heer J. van Ham zich bereid verklaard te declameeren. Medewerking wordt ook verleend door het Chr. muziekgezelschap „Symphonia". DOOR DE WARMTE BEVANGEN. De plotseling ingetreden zomersche tem peratuur heeft gisVren reeds een slacht offer gemaakt. De U-jarige scholier J. v. d. W., leerling van 'de Chr, School in de Munnikenstraat, kreeg het tengevolge van de hitte dusdanig te kwaad, dat hij door den Eerste Hulpdienst naar de ouderlijke woning moest worden overgebracht. o K. J. M. V. ST. PETER KANIS". Oprichtingsvergadering R.K. Tooneelclub. Gisteravond vergaderde St. Peter Kanis lil den Burcht, welke vergadering was uitgeschreven met het doel om te komen tot oprichting van een nieuwe P. K, too neelclub. De voorzitter, de heer J. Coster opende den avond met den groet der Katholieke Jongeren, waarna direct de besprekingen werden geopend. De regie berust in handen van den heer Couwenhoven, terwijl de heer Devilé t s tooneeleommissaris werd benoemd. Deze tooneelclub, welke in geheel andere banen geleid zal worden dan het oude P. K. iooneel, hoopte in October as. bij de opening van het K. J. M. V. winterpro- gramma, haar debuut te maken. Na de rondvraag sloot de.heer Coster deze eerste vergadering op de gebrulke- lijl"> wijze o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Kalk- en Gipsfabriek „Volharding", Nieuwe Rijn 64, Leiden. Het kantoor is verplaatst naar Amsterdam. Naaml. Venn. Nederlandsche Kracht- voederfabriek Muskatar A. 1-86, Oude Wetering. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: Levens- middelenfabriek o/d. naam: Fortln Levensmiddelenfabriek, Oude Wetering. Sigarenmagazijn „Pallieter" van Man- dersloostraat 46, Alphen a/d. Rijn, hoofd zaak: Nachtegaalste. 56, Utrecht. Het filiaal te Alphen a/d. Rijn, is opge heven. HET GEWIJZIGDE STANDPUNT DER S.D.A.P. In verband met de Plan-actie en den strijd tegen het fascisme. De afdeeling Leiden der S.D.A.P. hield gisteravond een buitengewone ledenver gadering in de concertzaal van het Volks gebouw over bovengenoemd onderwerp. Het bestuur had den leider der Raads fractie, mr. D. A, van Eek, bereid gevonden dit punt in te leiden. Na een korte openingsrede van den voorzitter der afdeeling verkreeg mr. Van Eek het woord, die allereerst zijn vreugde uitte over de groote belangstelling van de zijde der leden, niettegenstaande 't fraaie zomerweer. Spr. ziet in deze groote op komst het bewijs, dat het te behandelen onderwerp leeft in breede kringen der partij. In het maatschappelijk leven, aldus mr. Van Eek, voltrekken zich ingrijpende ver anderingen. Standpunten en principes, welke langen tijd onaantastbaar schenen, moeten door de practijk van het leven verlaten of herzien worden. Spr. is al zeer lange jaren lid der partij, doch nim mer zag hij zoo groote homogeniteit in de S.D.A.P. als juist nu, wanneer van de zijde der krachtige en actieve Partijbe stuursleiding voorstellen worden gedaan, om zich te heroriënteeren. De nationale ontwapening was een onzer meest geliefde programpunten. Wij werden daarbij, aldus spr., geleid door de gedachte, dat onze beweging in ternationaal alles in het werk zou stellen, dreigend oorlogsgevaar te keeren. Doch juist ui die landen, waar de ergste oor logsdrijvers zitten, heeft men onze organi saties verboden. De omstandigheden zijn derhalve sterk gewijzigd en daarmede heeft men rekening te houden. Dit wil niet zeggen, dat men nu maar plotseling be langrijke sommen geld aan 't militarisme ten koste moet leggen, niettegenstaande den nood der bevolking. Spr. meent, dat samenwerking met den Volkenbond de aangewezen weg is. Nu kan men zeggen, dat de Volkenbond ten opzichte van Abes synië gefaald heeft, doch het feit, dat 54 staten partij kozen tegen den overweldiger ls van groot belang. De Volkenbond zal de beschikking moe ten hebben over middelen om zijn maat regelen te doen eerbiedigen. De nationale gedachte heeft den laat- sten tijd ontegenzeggelijk veld gewonnen; ook bij ons, aldus spr., wordt een zekere verwantschap gevoeld met andere groepen der bevolking. Z.i. gaan sommige partij- ger.ooten te ver, doch wellicht komt de tijd. dat naast de roode vlag ook de natio nale vlag wappert. Ditzelfde geldt ook voor het volkslied; ook hieromtrent wijzigen zich de meenin gen. Maar als men ten opzichte van ons allerlei plagerijen toepast, nooit met onze gevoelens rekening houdt en met veel kleinere bevolkingsgroepen wel, dan ver langt men van ons, wat men zelf nalaat. Ook een republikein kan toch een goed Nederlander zijn, ook een sociaal-demo craat zal zich vooral nu gelukkig gevoe len, geen Duitscher of Italiaan te zijn. Men demonstreert nu nog al te gaarne zijn anti-socialistische gezindheid langs den weg van 't Wilhelmus. Men verkettere elkaar niet; ook de soc.-democraten moet men erkennen als volwaardige Nederlan ders. Het deelnemen aan de regeering is door de Leidsche afdeeling op congressen her haaldelijk bestreden. Doch wil men het Plan van den Arbeid geheel of ten deele tot uitvoering brengen, dan is daarvoor regeermacht noodig. Sp. noemt verder nog het gevaar van de zijde der N.S.B., die wel zegt, wettige wegen te zullen bewandelen, doch ih de toekomst zou deze beweging vrij zeker meer dan nu haar toevlucht tot terreur nemen. Alleen het publieke gezag kan die terreur keeren en ter versterking van de veiligheid der democratie zou zitting ne men in ae regeering nuttig zijn. Echter mogen wij niet tot eiken prijs deelnemen aan kabinetsvorming, ofschoon spr. vrij groote offers zou willen brengen, hoewel ongaarne, om Plan-uitvoering te verkrij gen. De verhouding tot den godsdienst dient z.i. zoo te zijn, dat wij eerbied moe ten hebben voor anderere overtuiging op dit gebied. Spr. zou het betreuren indien men van de S.D.A.P. een religieuze partij zou willen maken; de slagenskansen daar voor zijn trouwens niet groot, want zoowel vrijdenkers als religieuzen vormen in de partij een minderheid. Komend tot de Planactie, zegt spr. dat deze bijzonder geschikt is om te geraken tot rechtvaardiger toestanden. Ongetwij feld blijft de klassentegenstelling en daarmede de klassenstrijd, bestaan. Voor den socialist blijft het einddoel de vorming van een betere maatschappij. Ge makkelijk is die strijd niet, doch wie zich in dienst stelt van het socialisme, kan nooit ontmoedigd v/orden. Met een geestdriftige opwekking voort te gaan met de actie, allereerst voor het Plan, doch daarnaast voor de beginselen der partij, besloot mr. Van Eek zijn aan dachtig aangehoorde inleiding. Door een groot aantal leden werd aan de gedachtenwisseling deelgenomen, waar na de inleider de gestelde vragen beant woordde. De voorzitter dankte onder applaus der vele aanwezigen zoowel den heer Van Eek als diegenen, die met hem van gedachten wisselden, waarna de bijeenkomst beslo ten werd met het zingen van het Plan lied. KIND TE WATER GEREDEN. Gisteravond omstreeks kwart over acht reden twee meisjes op de Botermarkt met een kinderwagen, waarin de 4-jarige J. van H., wonende aan de Geeregracht was gezeten. Op een zeker oogenblik gingen de beide meisjes drinken aan den openbaren drinkbak en lieten den wagen onbeheerd staan. Door de helling kwam deze in beweging en reed pardoes te water. De wagen zonk onmiddellijk, doch het kind bleef gelukkig drijven en kon door den 40-jarigen heer B. Hemerik, wonende aan de Rijn- en Schiekade, die geheel gekleed te water sprong, behouden aan den wal worden gebracht. De kleine werd daarna met een taxi naar huis gebracht. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken staan ingeschreven; Bouwvakarbeiders: Baggcrlieden 3, "he- hangers 24, betonvlechters 28, betonwer kers 62, fundeeringswerkers 1, glazenwas- schers 10, granietwerkers 10, grondwer kers 85, helers 1, metselaars 147, opper lieden 106, schilders 79, sloopers 7, steen- bikkers 1, straatfnakers 6, hulp-straatma kers 9, stücadoor, witters 76, timmerlie- aen 257, uitvoerders 4, voegers 29, ongesch. bouwarb. 9. Totaal 954. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18, lompen sorteerders 14, vellenblooters 8, steenfabr. arb. 89, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fabr.arb. 52. Totaal 186. Kantoorpersoneel 85. reizigers, colp. 48, winkelbedienden 33, incasseerders 11, mu sici 7, onderwijzers 9, overheidspersoneel 11. Totaal 204. Hotel Café-pers.: Huispersoneel 12, kellners 38, koks 4. Totaal 54. Houtbewerkers: beddenmakers 1. hout bewerkers 75, kistenmakers 6, kuipers 7, lijstenmakers 3, meubelmakers 30, meu belstoffeerders 10, polltoerders 2, ongesch, arbeiders 27. Totaal 161. Kleermakers: Kleermakers 53, kappers 3, schoenmakers e.a. 16, Totaal 7.7. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 24, land arbeiders 20, tuinbeden 25, warmoeziers 10, ongesch. landafft. 5, totaal 84. Metaalbewerkers: Bankwerkers 99. blik- bewerkers 25, burgersmeden 43, electri- ciens 58, galvaniseurs 1. gasfitters 14, ge reedschapmakers 1, isoleerders 7. kern- makers 1, kettingsmeden 34, klinkers 13. koperslagers 3, lab. bedienden 3, lasschers 7, loodgieters 45, machinisten 24, metaal- boorders 5, metaaldraaiers 17, metaal schavers 2, metaalslijpers 2, monteurs 24, pianostemmers 3, polijsters 1, ponSers 5, rijwielherstellers 12, scheepstimmerl. 6, scheepsschilders 2, stokers 16, tegenhou- ders 16, verw. monteurs 12, voorslaanders 11, voorwarmers 7, vulcaniseurs 1, vuur werkers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 46, zandvormers 3, ongesch. arb. 38, instru mentmakers 6. Totaal 627. Sigarenmakers: Sigarenmakers 5, sig. sorteerders 3, strippers 1. Totaal 9. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 6, ingenieurs 3, technikers 8, teekenaars, opz. 14, werkmeesters 18. Totaal 49. Textielarbeiders: Hekelaars 7. katoen drukkers 27, kluwers e.a. 7, luikers 11. plaatsnijders 22, schrobbelaars 2, spinners 38. spoelers 2, staaldraaddraaiers 13, ster kers 2, strijkers 11, wevers 112, wolbewer kers 38, ongesch. textielarb. 58. Totaal 350. Transportarbeiders: Chauffeurs 133, em- balleurs 5, exp. knechten 26, koetsiers 4, loopknechten 38, schippers 94, magazijn knechten 28, spoor- en trampers. 16, wa kers 5, transportarbeiders 61, losse arbei ders 423. Totaal 833. Typografen: Boekbinders 35, boekdruk kers 14, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 30, steendrukkers 2. Tot. 86. Voedingsmiddelen-arb.Bakkers 84, mo lenaars 1. ovenisten 4, slagers 64, suiker werkers 24, wijnkooperskn. 7, zoutzieders 1, zuivelbereiders 4, ongesch. fabr.arb. 36. Totaal 225. Vrouwen: Apothersass. 1, naaisters 14, strijksters 2, boekbindsters 1, breisters (mach.) 2, maasters 1, winkeljuffrouwen 16, serveersters 2, linnenjuffrouwen 1, kantoorbed. 20, verpleegsters 11, teekena- ressen 1, onderwijzeressen 3, huisel, dien sten 164, fabr. arb. 39. Totaal 278. Alg. totaal 4177. 20 Juni 1935 3706. 21 Juni 1934 2996, Ben. 54 ged. werkloozen en 117 werk verschaffing. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren W. M. Men del, Den Haag, W. H. Vermaas, Beekber gen, G. A. Alma, Den Haag. Bevorderd tot Apotheker: Mej. J. J. de Lange, Dordrecht, de heeren L. F. J. Hof man, Den Haag, D. C. Kok, Den Haag, T. H. Lie, Leiden. Niet de heer C. Cuijpers uit Rotterdam, maar C. Kuypers uit Oegstgeest slaagde gisteren voor het candidaatsexamen ge neeskunde. Voorts zijn nog geslaagd: voor het doc toraal examen Rechtsgeleerdheid de heer F. H. van Nierop, Amsterdam; voor het doctoraal examen Theologie de heer P. A. H. de Boer, Woubrugge, (cum laude) voor het doctoraal examen Geneeskunde de heer C. M. N. Kuiters, Rotterdam; voor het Artsexamen 1ste gedeelte: de heer Th. F. A. A. van Stekelenburg, Den Haag, mej. J. D. C. Polet, Eindhoven en de heer C. F. Schudel, Leiden. Bevorderd tot arts zijn de heeren: M. G. M. Bauer, Den Haag en M. Naeff, Lochem. DE ALGEMEENE TOESTAND. DE OPHEFFING DER SANCTIES. Het pleit is beslecht: Engeland heeft zich verklaard voor opheffing der sancties. Eden heeft het overigens benauwd gehad; zelden heeft het Engelsche Lagerhuis zoo'n beeld van interrupties en wanorde beleefd. Men zie het 3e Blad voor het verslag. De oppositie heeft zich geducht geweerd, doch veranderen doet er niets meer aan. Behalve in Zuid-Afrika vindt de Engel sche regeering in de Dominions allen steun. De Valera de Iersche premier, zeide o.a.: „De sancties zijn mislukt en moeten op houden. De Volkenbond houdt op het vertrouwen der volkeren te hebben". Canada denkt er precies zoo over en Australië eveneens. De motie van afkeuring van Labour, die D.nsdag a.s. in het Lagerhuis in behande ling zaf komen, zegt, dat de regeering door haar gebrek aan een vastberaden en open hartige politiek het prestige van het land omlaag heeft gebracht en dientengevolge het vertrouwen van het Lagerhuis heeft verloren. Kans heeft deze motie natuurlijk geens zins. In een manifest aan het Engelsche volk spreekt Labour van „Het groote verraad"! Het manifest noodigt alle mannen en vrouwen van goeden wil en in het bij zonder de aanhangers van Labour uit door tusschenkomst van hun organisaties, gods dienstige en andere, zich bij millioenen aaneen te sluiten om de collectieve veilig heid, den vrede en de rechtvaardigheid onder het vaandel van den Volkenbond te verdedigen en duidelijk hun stem te doen hooren voor de beslissende bijeenkomst van den Volkenbondsraad en assemblee. De Times bevat een ingezonden stuk van dr. W. G. Martin, den Abessijnschen ge zant te Londen, die daarin het standpunt van de Abessijnsche regeering ten aanzien van den toestand van het oogenblik uit eengezet. In de eerste plaats vraagt de Abessijn sche regeering, dat ten minste een meer derheid van de Volkenbondsleden ir over eenstemming met de verplichtingen van hun eigen Covenant een sterke en doel treffende collectieve actie voert ter onder steuning van de onafhankelijkheid van Abcssynië en zou weigeren de Italiaansche arncxatis te erkennen Ten tweede: Indien de Volkenbond zich zelf niet in staat acht krachtig genoeg op te treden om den agressor dat gedeelte van Abessynië, dat onrechtmatig is be zet, te doen ontruimen, dan lijkt het dr. Martin het beste, indien aan de Abessijn sche regeering een leening verstrekt wordt, die haar in staat zal stellen den strijd te gen den agressor voort te zetten. Dit zal den strijd beperken tot de twee partijen en ri sico en moeilijkheden voor de anderen vermijden. Indien geen van deze twee hierboven vermelde oplossingen van de moeilijk heid aanvaardbaar is en het eenige oude christelijke keizerrijk in Afrika den onder gang tegemoet moet gaan, dan kan ik slechts zeggen, aldus dr. Martin, dat afge zien van de reactie en de vergelding, waar toe deze houding moet leiden, het prestige van de tegenwoordige leden van den Vol kenbond voor de geschiedenis tot het laagste peil gezakt zal zijn. Italië zal natuurlijk blij zijn, al zal dit niet direct werden getoond. Het zal vol gens de „Daily Telegraph" geen andere voorwaarden stellen, als b.v. de erkenning van de annexatie van Abessynië of een fo"meele verklaring van Italië's ..on schuld." Italië zal bereid zijn: Bij Kon. besluit is de reserve-majoor mr. F. J. J. Trapman van het, 6de regi ment veldartillerie alhier, benoemd tot re serve-luitenant-kolonel bij den staf der le artilleriebrigade. Zaterdag 27 Juni a.s., herdenkt de heer P. H. Jansen, bestuurder bij de Haagsohe Tramwegmaatschappij Den Haag-Wassenaar-Leiden, den dag, dat hij voor 25 jaar bij genoemde maatschappij In dienst trad. Bij het gehouden examen der H.C.V. in den Haag zijn geslaagd voor Leerares de dames A. Lepelaar en C. Verbiest, leer lingen van mej. A. J. Leget, Kaiserstr. 55, alhier. Ingeschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1937, die hun wensch omtrent de inlijving in geval van bestem ming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring of bij een andere gelegen heid hebben opgegeven, of die iets anders zouden wenschen dan zij te voren hebben medegedeeld, kunnen vóór 10 Juli as, hun verlangen, liefst schriftelijk, opgeven aan den Commandant van het Indeelings- district ,,'s-Gravenhage" te 's-Gravenhage. Tengevolge van kortsluiting in de electrische Centrale is het tramverkeer in de stad op de lijnen tusschen Voor schoten, Leiden, Katwijk en Noordwijk gisteravond even na middernacht gedu rende een halfuur gestagneerd geweest. BINNENLAND. Het bestaan der Leidsche Gemeente lijke Kweekschool v. Onderwijzers(-essen) ernstig bedreigd. (Laatste Berichten, le Blad I Jaarvergadering te Nijmegen van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel; een rede van minister Gelissen (4e Blad). De loting voor de militie-lichting 1938 zal op 30 Juni te Den Haag plaats hebben (Binnenland, 3e Blad). Schout-bij-nacht J. Th. Fürstner wordt chef van den marine-staf (Laatste Berich ten, le Blad). De landbouw-crisis-politiek der regee ring; memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De moeilijkheden in de bloemisterij (4e Blad). Nicotine-vergiftiging met doodelijken afloop te Boskoop (Uit de Rijnstreek, 2e Blad). BUITENLAND. De Engelsche regeering erkent officieel te zijn vóór opheffing der sancties. Scherpe oppositie (3e Blad en Buitenland le Blad). In Zweden is een agrarisch kabinet Pehrsson gevormd (Buitenland, le Blad). Opheffing der semi-militaire bonden in Frankrijk (Buitenland, le Blad)., Nog steeds uitbreiding der stakingen in België (Buitenland, le Blad). Groote uitbreiding van leger en vloot in Japan (Buitenland, le Blad). De zonsverduistering goed waargenomen in sovjet-Rusland, In Duitschland is een nieuwe ster ontdekt (Wetenschappen, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. 1. deel te nemen aan de uitgestelde conferentie over de kwestie van de Darda- n ei Iep, te houden na de bijeenkomst van de Assemblée op 30 Juni; 2. komende besprekingen van de Locar- nomogendheden bij te wonen; 3. de verzekering te geven van de be scherming van de Britsche en Fransche belangen in Abessynië; 4. een vlootovereenkomst voor de Mid- denlandsche Zee te bespreken. Maar hierbij werd van officieele zijde gezegd, dat, indien de mogendheden te Genève zouden pogen het stigma van de sancties in verhulden vorm b.v. door financieele hulp aan Italië te weigeren op Italië te doen blijven rusten, de situatie opnieuw in beschouwing zou moeten wor den genomen. Eenmaal te Genève teruggekeerd, zal Itaiië bereid zijn als een van de stichters van den Volkenbond samen te werken tot een hervorming van den Bond. Hoewel daarover geen officieele mededeeling is gedaan, heeft de correspondent van de Daily Telegraph vernomen, dat Italië zich zal verzetten tegen het behouden van het beginsel van de toepassing van sancties. Italië zal betoogen, dat dit beginsel de mogendheden, die sancties toepassen, evenals de mogendheden, die door sancties getroffen worden, krenkt en benadeelt. Italië zal ook opkomen voor een nauw keurige omschrijving van den staat-aan- valler. Hst einde van de Italiaansche contra sancties Italië's beperking van den invoer uit sancties toepassende landen wordt niet beschouwd als een absolute consequentie van de opheffing der sancties. Italië zal wellicht verplicht zijn zijn poli tiek van protectie voort te zetten. Maar tegelijkertijd, rekening houdend met de behoefte in den vreemde te koopen, zal Italië bereid zijn nieuwe handelsverdra gen te sluiten met alle staten, die sancties hebben toegepast. De commissie ter Internationale Arbeids- conferentie voor de 40-urige werkweek in de kolenmijnen heeft zich met 10 tegen 6 stemmen uitgesproken voor de veertig- urige werkweek in dat bedrijf. Met algemeene stemmen heeft de con ferentie van het Internationaal Arbeids bureau een resolutie aangenomen, waarin den raad van bestuur van het I.A.B. ver zocht wordt maatregelen te bestudeeren, die genomen moeten worden om de bijeen roeping onder de auspiciën van den Vol kenbond en met nauwe samenwerking van het I.A.B, te vergemakkelijken van een of meer conferenties, waaraan deelgenomen zou worden door vertegenwoordigers van arbeiders-organisaties en waar alle pro blemen zouden worden behandeld betref fende het geld, de productie, den handel, de bevolking en de kolonisatie, waarvan de wrede en welvaart van de wereld afhanke lijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1