NIEUWSTE CREATIE hollandsch ZWITSERSCHE Koningin en Prinses te Den Bosch. 7f»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 17 Juni 1936 Derde Blad No. 23381 VAN DE Een BIJZONDER FIJNE delicatesse in 2 smaken verkrijgbaar: Een tweedaagsch bezoek. BINNENLAND, CHOCOLADEFABRIEK MOCCA en SINAASAPPEL 5267 (Ingez. Med.) DE OPENING DER WAALBRUG. HM. DE KONINGIN DANKT VOOR DE ONTVANGST. De dag, waarop de Waalbrug te Nij megen voor het verkeer werd open gesteld, ls besloten door een maaltijd in het Con certgebouw „De Vereeniging", aangeboden door de K. v. K. van het land van Maas en Waal. Nadat een dronk op H.M. de Koningin was uitgebracht, werd besloten Haar een telegram van dank, voor het openen van de brug te zenden. De voorzitter van de K. v. K., de heer Eosskopf hield een rede over de econo mische beteekenis der Waalbrug, terwijl ook de minister van Waterstaat op de groote voordeelen van deze nieuwe verbin ding wees. Bij het vertrek van de vorstelijke per sonen van het station te Nijmegen, heett de Koningin, den burgemeester van Nij megen haar dank betuigd voor de harte lijke ontvangst, Haar door de burgerij van Nijmegen bereid. o EXTRA HULP AAN DE WERKLOOZEN. REGEERING VRAAGT EEN MILLIOEN VOOR DEN WINTER 1936—1937. Ingediend is een suppletoire begroo ting sociale zaken 1936. Ter toelichting wordt opgemerkt: Ten gevolge van de groote toename van de werkzaamheden bij de afdeeling werk verschaffing en steunverleening moest in 1935 tot een belangrijke uitbreiding van het aantal controleurs voor de steunver leening worden overgegaan. Voorts moest ln datzelfde jaar het administratieve personeel van genoemde afdeeling worden Uitgebreid als gevolg van de werkzaam heden, die, in verband met de instelling van het werkloosheidssubsidiefonds ten behoeve van het departement van finan ciën door de afdeeling werkverschaffing en steunverleening moeten worden ver richt. Mede in verband met het voornemen om het aantal controleurs voor de steun verleening in den loop van dit jaar nog uit te breiden, zal artikel 2 der begrooting voor 1936 met f. 175.000 worden over schreden. De belangrijke uitbreiding van het hier- vórenbedoelde personeel brengt tevens een aanzienlijke verhooging der mate- rieele uitgaven met zich waardoor het daarvoor uitgetrokken bedrag met f. 50.000 dient te worden verhoogd. Bij de wet van 4 Maart 1935 werd een bedrag voor eenmaal toegestaan van f. 2 miUioen, zulks omdat de particuliere liefdadigheid niet voldoende georgani seerd was om in de extra hulp aan werk- loozen ter voorziening in de behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking te kunnen voorzien. Door de regeling Inzake deri z.g. luimeren armslag is de particuliere lief dadigheid gegeven zich beter te ont plooien met het gevolg, dat van particu liere zijde thans meer wordt gedaan, doch nog niet voldoende, althans niet bij alle groepen der bevolking, om extra hulp van overheidswege overbodig te achten. Het is met het oog hierop, dat in deze overgangsperiode een bedr. van f. 1.000.000 noodig wordt geacht voor den winter 1936/'37 met dien verstande, dat f. 500.000 ten laste wordt gebracht van 1936 en f. 500.000 ten laste van den dienst 1937. Voor 1936 is hiervoor compensatie ge vonden. Aan het einde van 1935 is de wensche- Üjkheid gebleken de op artikel 128 „bij dragen voor werkverschaffing" en artikel 129 „bijdragen der steunverleening" voor 't dienstjaar 1934 uitgetrokken bedragen tot een totaal van f. 46.000.000 ten volle voor de in die artikelen omschreven doel einden te besteden. Bij de afsluiting van het dienstjaar 1934 was nog voor het verleenen van bij dragen aan gemeenten beschikbaar een B.edrag van f. 2.474.433. De bedoeling was dit bedrag zoo mogelijk voor 31 December 1935 ter beschikking te stellen van die gemeenten, welke het meest door de werkloosheid zijn geteisterd en waarvan de financieele toestand het ongunstigst is te achten. Die beschikbaarstelling zou dan plaats hebben in den vorm van een extra-bijdrage in de kosten van werkloos- heidszorg over het jaar 1934. Een derge lijke bijdrage was reeds aan de gemeente Amsterdam uitgekeerd, terwijl het in de bedoeling lag ook aan de gemeente Rot terdam en aan enkele andere gemeenten zoodanige bijdragen toe te kennen. Een definitieve beslissing hieromtrent kon echter voor 31 December 1935 niet meer worden genomen, zoodat over boven genoemd bedrag op de begrooting voor 1934 niet meer kon worden beschikt. Intiisschcn blijft de noodzakelijkheid bestaan aan enkele gemeenten, waar onder ook Rotterdam, alsnog een extra- Bijdrage over 1934 te verleenen. Met het oog hierop wordt daarom een verhooging ■yan dit artikel met een bedrag van f. 2.474.433 voorgesteld. Dit Jaar zal worden aangekocht het Echtener-, Ruiner- en Koekangerveld in Bet zuidwestelijk deel van Drenthe, groot ongeveer 1830 H.A. De kosten hiervan zijn geraamd op ten hoogste f. 300.000. Na aankoop zal dit complex ln werkverschaf fing deels worden ontgonnen tot weide- of bouwland, deels worden beboscht. Na verschillende compensaties wordt Bet eindcijfer der begrooting tenslotte verhoogd met f. 243.800. o HET INTERNATIONAAL KOUDECONGUES. Tot onzen spijt is gisteren een fout ge slopen in het verslag van het Koude-con- gres te Den Haag, dat ons door het Alg. Ned. Persbureau was toegezonden. Ten onrechte is namelijk gemeld dat mevr. Kameitingh Onnes niet aanwezig was. Zij was wèl op het congres tegenwoordig en oe voorzitter, prof. De Haas, uit Delft, richtte zelfs een bijzonder woord van har telijk welkom tot haar. Een groot aantal buitenlandsche afge vaardigden heeft nog het woord gevoerd. Gisteravond zijn de deelnemers aan het congres door het Haagsche gemeentebe stuur officieel ontvangen in het nieuwe Kmeentemuseum. PATROONS IN DE BOUW BEDRIJVEN VERGADEREN. CONGRES TE AMSTERDAM. In de Apollohal te Amsterdam begon heden de jaarvergadering gehouden van d«n Nederlandschen Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland. Na een begroeting van de afgevaardig den door den voorzitter der afdeeling Amsterdam opende de bondsvoorzitter, ir. W. M. T. Thijssen de vergadering met een rede, waarin hij allereerst er op wees, dat het afgeloopen jaar in het teeken heeft gestaan van de reorganisatie van den bond in verband met de fusie, waaruit de N A.P.B. is ontstaan. Uitvoerig stond spr. stil bij de moeilijke problemen die het bestuur had op te lassen. In het bijzonder memoreerde spr. de moeilijkheden die te overwinnen waren bij het tot stand komen van een arbeids contract. Hier was splitsing noodig naar den aard van het werk. Het grondwerk, de waterbouwkundige weTken, de spoor weg- en wegenbouw vereischten een andere behandeling dan de hoogbouw en de utiliteitsbouw. Voor het laatste ls een contract tot stand gekomen, aan een voor de eerste groep wordt nog gewerkt. Het ■bedrijf vertoont nog steeds een droevig crisisbeeld. De hoeveelheid werk, zooals die in onze statistieken wordt bijgehouden vermin derde van 93 mlllioen ln 1934 op 81 mil- lioen in 1935, alles in ronde getallen. De partlcuiere werken nemen hierin voor circa 50 pet. deel. Opgemerkt dient te worden dat deze statistieken onvolledig zijn, omdat de onderhandsche werken, die wel voornamelijk van particulieren uit gaan, meestal niet gepubliceerd worden en dus niet kunnen worden verzameld. Ongetwijfeld zal dus het particuliere werk in werkelijkheid een hooger percentage uitmaken. De ongunstige conjunctuur uit zich ook in de volgende cijfers: de werkloosheid steeg in die jaren van 28 pet. tot 31.7 pet., tot nu toe het hoogste cijfer. De omzet van het vacantiefonds liep terug van f. 630.000 tot f. 481.000. De algemeene bedrijfsvereeniging ver toonde een vermindering van 11.2 mill, tot 9.9 mill, in loon. De onderlinge risicovereeniging voor het aannemersbedrijf laat een daling zien van 7.2 mill, tot 5 mill, in loon. Deze cijfers geven een vergelijkbaar beeld van den nog Immer aanhoudenden teruggang. Ook op economisch terrein zijn de moei lijkheden nog vele en groot. De instelling van een contactcommissie, waarin de heer van Hesteren zitting heeft, heeft betere vooruitzichten geopend voor het brengen van werkverschaffingswer- ken onder aannemers. Een volgend punt dat onze doorloopende aandacht had, al kunnen we nog geen resultaten aanwijzen, zeide spr,, is de saneering. Achtereenvolgens bereikten ons drie plannen, n.l. van de afdeelingen Utrecht en Den Haag en van den heer Huson. Utrecht zoekt het in een samenwerking tusschen alle groepen die met het bouw bedrijf te maken hebben. De band wordt uiteindelijk gelegd in een commissie ais hoogste instantie, waarin vertegenwoordi gers der gemelde groepen zitting hebben. Het voorstel den Haag ziet perspectief in een verandering van het aanbestedings wezen en neemt tot voorbeeld het Fran- sche stelsel, waarbij voor de aanbesteding reeds uitgemaakt wordt door de directies, wie aan de inschrijving kunnen en mogen deelnemen. De heer Huson gaat uit van de zeer juiste aanname, dat het aantal werkgevers te groot is voor het aanwezige werk en wil trachten dit aantal meer in evenredig heid te brengen tot de hoeveelheid werk. Na een beschouwing over deze drie pun ten te hebben gehouden zegt spr.: Een saneeringspoging moet ln de eerste plaats gericht zijn op het scheppen van een redelijke bestaansmogelijkheid door de thans onevenwichtige concurrentie weer ln normale banen te brengen. Daarvoor is samenwerking te zoeken met een minimum aantal groepen in het be drijf, waarmee het doel is te verwezen lijken. Tenslotte moet spr. bekennen, dat men tot nu toe in de aanwezige plannen nog niet de juiste perspectieven ziet en de eigen vindingrijkheid te kort schiet. Nu wij een jaar gefusioneerd hebben afgelegd, vraagt spr. tenslotte: „Heeft de fusie aan het doel beantwoord?" Wij wisten zegt spr., dat er tegenstel lingen waren te overbruggen en wanneer hij dan de samenwerking en den geest in het dagelijksch bestuur en in nog ruimeren kring ln het hoofdbestuur tot waarde meter neemt, dan heeft hij dit gevoel ge kregen, dat het onwennige van den aan vang geleidelijk aan plaats maakt voor een beter begrip en het streven naar een gemeenschappelijke taak. Hij ziet dan ook voorloopig geen reden om, wat dit betreft, zich over de toekomst van den bond ongerust te maken. De vergadering ging hierna over tot 'het behandelen van huishoudelijke aange legenheden. In de middagvergadering sprak prof. P. A. Diepenhorst over: Ordening in het bouwbedrijf. De volgende drie gedachten werden door spr. ontwikkeld: 1. Ordening moet zich nauw aansluiten aan, ln levend contact staan met het vrije maatschappelijke leven. Regeling van on deren op, niet van boven af, maatschappij ordening, met staats-order.irg is van noode. 2. Ordening moet worden doorgevoerd met handhaving van den particulieren eigendom en particulier initiatief. 3. In het ordeningsstreven moet vast staan de prioriteit van de zedelijke factoren. Bij de ordening gaat het niet allereerst om de ordening van goederen, maar van menschen, van hun verhoudin gen tegenover de goederen. o HET JACHT VOOR DEN SJAH VAN IRAN. In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten en belangstellenden is heden middag van een der hellingen van de N.V. Boeles Scheepswerven en machine fabriek te Bolnes, het voor den Sjah van Iran gebouwde luxe jacht „Ohahseon" te water gelaten. WIJZIGING DER AMBTENARENWET. De rechtsmacht van den ambtenarenrechter. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer in- zaïke het wetsontwerp tot wijziging van de Ambtenarenwet 1929, deelt de Minister van Justitie mede, dat over dit ontwerp de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken ls gehoord. Met de door die commissie gemaakte op merkingen is ten volle rekening gehouden. Op de toepassing van artikel 126 der Ambtenarenwet 1929 kan de minister be zwaarlijk ingaan, omdat dat een aange legenheid is, welke is toevertrouwd aan de zorg van zijn ambtgenoot van binnen- landsohe zaken. De uitspraak van den centralen raad van beroep, welke zou wijzen op het be staan van een leemte in de geldende re geling van de rechtsmacht van den amb tenarenrechter. heeft van meet af de be langstelling van den minister gehad, maar hij is van oordeel, dat een enkele uit spraak van den hoogsten rechter, waar van bovendien betwijfeld mag worden of zij als een principieele beslissing mag gel den, geen voldoende aanleiding is reeds thans een aanvulling van de wet te over wegen. Daartoe kan men eerst overgaan, wanneer een constante jurisprudentie, die aan duidelijkheid niet te wensöhen over laat, de aanwezigheid van een leemte bui ten twijfel heeft gesteld. Ook de minister is van oordeel, dat het aantal leden van de ambtenarengerech ten over het algemeen te groot is geno men, daarom zijn reeds herhaaldelijk ont stane vacatures onvervuld gelaten. Er wordt dus een geleidelijke vermindering nagestreefd. Inderdaad is de regeering van oordeel, dat het niet redelijk is te achten, dat van pensioenen de eerste f. 800 in het geheel niet voor beslag, inhouding en korting vatbaar zijn. Waarom zou een pensioen- van niet meer dan f. 800 's jaars voor be slag, inhouding en korting onvatbaar zijn, terwijl dit toch niet het geval ls met een tractement of met arbeidsloon tot datzelf de bedrag? Van het voorgestelde nieuwe artikel 120 zou de minister alsnog willen schrappen het derde lid. Deze bepaling thans tweede lid van artikel 120 is nooit van groot belang geweest en sedert de wet van 16 Mei 1934 heeft zij, ingevolge het bepaalde in artikel 479c van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, haar gel ding practisoh verloren. o CONTINGENTEERING INVOER VAN SCHOEISEL. Waarom de regeering een verlenging gewenscht acht. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van schoeisel en van leestklaar schoenwerk (verlenging). De Minister acht ook thans de omstan digheden nog van dien aard, dat bij niet- voortzetting van deze contingenteering een hernieuwde overmatige invoer staat te wachten. Wel is waar is het prijspeil hier1 te lande door 'een ver doorgevoerde rationalisatie en een felle onderlinge con currentie zoo zeer gedaald, dat voor ver soheiden Europeesche landen de uitvoer naar Nederland een aanzienlijk deel van haar aantrekkelijkheid heeft verloren, doch ten aanzien van verschillende an dere landen blijft een drang tot import, speciaal voor wat betreft het niet-lederen schoeisel, te constateeren. De minister heeft daarom verlenging van deze contin genteering noodzakelijk geacht. EERSTE STORTING IN HET DEFENSIEFONDS. Het onder de wapenen houden van militairen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936. Ter toelichting wordt opgemerkt: Bij Koninklijk besluit van 11 Maart 1936 is bepaald, dat de voor eerste-oefening in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die na de dagteekening van dat besluit in aanmerking zouden komen voor groot ver lof. tot nader order in werkelijken dienst blijven. Een gedeelte der hierbedoelde dienst plichtigen is op 18 April j.l. ln het genot van onbepaald klein verlof gesteld, zoodat na dien datum slechts een betrekkelijk ge ring gedeelte, n.l. zij, die vrijwillig wenschten te blijven, onder de werking van dit Koninklijk besluit zal vallen. Ter bestrijding van de uit den hierbe- doelden maatregel voortvloeiende kosten zijn in dit wetsontwerp de gelden aange vraagd. In hoeverre het noodig zal zijn, nader gelden aan te vragen ter bestrijding van de kosten van het langer onder de wape nen houden van dienstplichtigen, is thans niet met eenige zekerheid te zeggen. Dit hangt toch af van het aantal militairen, dat onder de wapenen blijft, alsmede van den tijd, gedurende welken zij zullen blijven. Voorts is, in verband met het tot stand komen van het Defensiefonds, alsmede de vaststelling van de begrooting voor 1936 van dat londs, de eerste annuïteit, groot f. 3.570.000, in de begrooting opgenomen. De totale verhooging bedraagt f. 3.756.400. o DE EEREMEDAILLE DER UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT. Eerste uitreiking aan H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van het derde eeuw feest der Utrechtsche Universiteit hebben Senaat en curatoren besloten tot instel ling van een nieuw instituut, n.l. de gul den eeremedaille der Utrechtsche Univer siteit, die zal worden toegekend aan per sonen, die zich buiten het gebied der we tenschap om bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt voor de Universiteit. Tijdens de plechtigheid in de Domkerk zal de gulden eeremedaille Dinsdag a.s. voor de eerste maal door den rector- magnifi'us worden uitgereikt, en wel aan H. M. de Koningin, die daarbij tevens de schenkingsbul zal ontvangen. Direct na de opening van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen, zijn H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana, gis termiddag doorgereisd naar 's-Hertogen- bosoh. Ook heden zullen de beide vorstin nen in de hertogenstad vertoeven, waar zij de gast zijn van jhr. mi. dr. A. B. G. M. van Ryckvorsel, commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. Met den trein van 17.36 uur arriveer den de Hooge bezoeksters. Op het perron werden Zij opgewacht door de commissa ris der Koningin en burgemeester mr. F. J. van Lansohot. Na de begroeting begaf het gezelschap zich naar buiten, waar, zoodra de Ko ninklijke familie zichtbaar werd, luide toejuichingen Haar tot welkom tegenklon- ken. Voor het bordes stond opgesteld een eerecompanie van het regiment wielrij ders ter sterkte van 100 man onder com mando van kapitein J. de Bie, met ln haar midden den Koninklijken standaard en het regimentsmuziekkorps. Nadat het korps het Wilhelmus had ge speeld, inspecteerde de Koningin deze eerewacht, en vervolgens nam Zij plaats in de gereedstaande auto, welke Haar naar het gouvernementspaleis reed. Overal langs den weg stond de burgerij in dichte rijen geschaard en begroette de Landsvrouwe, die in tal van jaren hun stad niet bezocht had met groote vreugde. Verschillende bezoeken. Om 10 uur hedenmorgen reed de Ko ningin uit, voor een bezoek aan de Markt hallen. Vooral de veemarkt was buiten gewoon vol. Een half uur heeft de Ko ningin in de hallen vertoefd en daar voor gelicht door burgemeester van Lansohot, met groote belangstelling kennis genomen van den gang van zaken op deze bekende veemarkt. Te ruim kwart voor elf was de Koningin na een korte rondrit door de stad weder in het Gouvernementspaleis teruggekeerd. Te 11.20 verliet Zij het weder, thans ver gezeld van H. K. H. Prinses Juliana, en begaf Zij zioh naar de kathedrale basi- ALGEMEENE BOND VAN POLITIEPERSONEEL. Congres te Amersfoort. Gisterochtend is te Amersfoort, onder leiding van den heer A. Leeuwis, bonds voorzitter, het tweedaagsche congres van den Algemeenen bond van Politiepersoneel in Nederland begonnen. Na de opening voerden tal van personen het woord. Het beleid van het hoofdbestuur ont moette geen critiek. Ook het beleid van de redactie van het bondsorgaan werd goedgekeurd. Het hoofdbestuur vond geen aanleiding om het voorstel Den Haag tot herziening van de salarissen van de bezoldigde bonds- bestuurders over te nemen, aangezien be doelde bestuurders reeds vrijwillig een ver laging van 10 pet. hadden aanvaard. Van de zijde van het H.B. werd voorge steld het orgaan „De Politiebode" instede van wekelijks, om de veertien dagen te doen verschijnen. Verschillende afgevaardigden opponeer den hiertegen. o DORUS RIJKERS-FONDS. Ontleend is aan het jaarverslag 1935 van het Dorus Rijkersfonds: Gedurende de laatste vijf jaren heb ben tengevolge van de slechte tijds omstandigheden zeer vele leden zich ge noodzaakt gezien te bedanken voor hun lidmaatschap, zijn er weinig giften inge komen en brachten de andere gebruike lijke middelen weinig geld in kas. In deze vijf jaren zijn de nadeelige saldo's opge- loopen tot een bedrag van f. 84.030. Het is dan ook te begrijpen, dat met een bedrijfskapitaal van f 200.000 op deze wijze de aderlatingen te groot worden. Alle krachten moeten worden ingespan nen om te kunnen blijven zorgen, dat de behoeftige .oudredders en weduwen gehol pen worden. liek van St. Jan. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosdh heeft in te genwoordigheid van de in de stad wonen de kanunniken, het kerkbestuur en den archivaris der basiliek, den heer Mos mans de vorstelijke personen ontvangen en hen de kerk rondgeleid. Prinses Juliana Zwanenbroeder. Te voet begaven de Vorstinnen zich naar het gebouw der Lieve Vrouwe Broe derschap. Namens priesters en broeders werd in een plechtigheid, welke een streng parti culier karakter droeg, aan Prinses Juliana het aloude insigne der Zwanenbroeders ter hand gesteld, alsmede de daarbij be- hoorende oorkonde. Hiermede werd H. K. H. in de Zwanenbroederschap opgenomen, waarmede de traditie, dat alle leden van het Nederlandsch Koninklijk Huis lid zijn geweest van deze Hlustre Lieve Vrouwe Broederschap is voortgezet. Na het dejeuner te hebben gebruikt, verleende de Koningin audiëntie aan eenige personen uit handelskringen. Ontvangst ten Stadhuize. Later in den middag brachten de Ko ningin en de Prinses een bezoek aan het stadhuis, waar zij door het college van B. en W. werden begroet. Daarna begaven zij zioh naar de raad zaal waar de leden van den gemeente raad aan Beiden werden voorgesteld. Burgemeester mr. T. J. van Lanschot sprak de beide vorstelijke personen hier namens raad en burgers toe en bood Haar een exemplaar van den zilveren penning aan, die bij gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad is gesla gen. Bij het vertrek zagen Zij voor het bor des de Kon. Harmonie 's-Hertogenbosch en nagenoeg alle vereenigingen en corpe- raties uit de stad opgesteld. Met den trein van 4.27 met bestemming naar Den Haag, verlieterr Zij de herto genstad. Daarom besloot het hoofdbdestuur in overleg met het college van commissa rissen, in 1935 geen nieuwe uitkeeringen toe te kennen, doch zich te bepalen tot het handhaven van de bestaande uitkee ringen. Aangezien echter de nood bij sommige oud-redders, die nog niet wor den gesteund, ten zeerste is gestegen, hoopt het hoofdbestuur door vermeerde ring van de bijdragen binnenkort in staat te worden gesteld weder nieuwe oud-redders in den steun te kunnen nemen. In dit verslagjaar werden ondersteu ningen verleend aan 129 personen, name lijk aan 83 oud-redders en 46 weduwen van redders en gratificaties aan 2 per sonen, tot een totaal-bedrag van f. 32.237.50. De maximum-uitkeering bedroeg f. 6 per week. Van de ondersteunden waren op 1 Ja nuari 193S 124 personen ouder dan 60 jaren en hiervan weer 79 ouder dan 70 jaren. De steunverleening strekte zich uit over 37 kustplaatsen en eilanden. Nadat op 1 Juli 1931 alle aanvragers om onderstand, die wegens behoeftigheid voor steun in aanmerking kwamen waren geholpen, zijn tot dusverre 90 nieuwe aanvragen om steun ingekomen, waaraan door gebrek aan middelen niet kon wor den voldaan. In totaal zijn van de oprichting af 465 aanvragen ingekomen en werd f. 309.485 uitgekeerd. De balans sluit met een bedrag van f. 414.977 behalve het stamkapitaal van f. 200.000 bezit het fonds op 31 December een bedrijfskapitaal van f.213.885 (vorig jaar f. 228.369). O DE POST.VLUCHTEN. Hedenmorgen is de „Edelvalk" met pas sagiers en post van Schiphol vertrokken yoor de vlucht naar Indië.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9