VELO WAT DE VROUW DRAAGT j4rrufda GROOTE PRIJSVERLAGING bij VLASVELD 77»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Juni 1936 Vierde Blad No. 23378 VOOR DE HUISVROUW. Wasch- en Wringmachines. YRAGENRUBRIEK. ALLERLEI. MENU VOOR DE WEEK. De kleine dreumes trippelde, steunend op moeders hand, heusch al parmantig rond, alsof ze wilde zeggen: „kijk's wat 'n mooie ]urk ik heb!" Het was een dót: de jdreumes èn de Jurk! „Ik maakte hem zélf", zei de moeder trotsch! „zal ik jou het patroon even lee- nen voor die brieven „voor de Huls vrouw", die jij altijd schrijft?" „Dol graag! het ls nèt Iets voor mijn lezeres- sen!" Hier is dat patroon: zet 100 lossen op en sluit ze tot een ring; de eerste toer: een gansche reeks van vasten, n.l. hon derd, dus op iedere losse één; 2de toer: wederom niets dan vasten; bij de 3de toer gaat u meerderen: n.l. in Iedere 5de vaste een vaste extra; dus in totaal 20 maal meerderen; de 4de en 5de toer weer niets dan vasten; in den 6en toer weder om meerderen, nu in iedere 6de vaste één vaste extra haken; dus óók weer 20 maal in totaal meerderen, De 7de en 8ste toer zonder meerderen als maar vasten; in de 9de in iedere 7de vaste er één meerderen; 10de en 11de toer gewoon; 12de t. in iedere 8ste vaste meerderen; 13de en 14de t, geheel vasten; 15de t. in iedere 9de vaste meerderen; dan nog de 16de en 17de toer gewoon zonder meerderen en het stukje ls klaar. Leg het nu dubbel; dan moeten de steken apart gezet worden voor de mouwtjes; hiervoor telt u aan beide zijden van het dubbel gevouwen stukje 40 steken af. Op de overige haakt u het rokje in de rondte; die 40 steken aan Iedere kant blijven dus open staan. Het rokje wordt aldus: 1ste toer: 4 stokjes op 4 vasten; 2 lossen, 1 vaste in de volgende vaste, 2 lossen, 1 stokje in de volgende vaste, 3 lossen, 1 stokje in dezelfde vaste, 2 lossen, 1 vate in de volgende vaste, 3 lossen enz.; 2de toer: boven de 4 stokjes van den vorigeh toer weer 4 stokjes, 3 lossen, 7 stokjes om de lossen tusschen de beide stokjes van den vorigen toer, 3 los sen, 4 stokjes op de 4 stokjes enz. 3de toer: 4 stokjes, 2 lossen, 1 vaste In het eerste boogje van den vorlgen toer, 3 lossen, 1 vaste in het midden der 7 stok jes in den vorigen toer, 5 lossen, vaste in het volgende boogje; 3 lossen, 4 stokjes enz. 4de toer: 4 stokjes, 3 lossen, 1 vaste in het 2de boogje; 3 lossen, 1 vaste in het volgende boogje; 3 lossen, 4 stokjes enz. Herhaal deze toeren net zoo lang tot het jurkje de gewenschte lengte heeft, b.v. ii c.M. Nu het mouwtje: U hecht den draad aan bij het armsgat en werkt het mouw tje in het patroon van den rok In de rondte van het armsgat tot het 8 toeren lang is, of in alle geval zoo lang als u het wenscht. Voor de afwerking haakt u onder langs het rokje en de mouwtjes een fijn pi- cotje in een andere kleur dan de jurk is; b.v. een hemelsblauw randje langs een rose jurk, of een geel blesje langs een blauwe, of een wit langs een gele jurk. Die kleuren moet u zelf maar uitmaken; dat hangt van de baby af, wrat haar het leukst staat bij haar krullebol en haar oogen. Tot slot werkt u om den hals een rand van gaatjes, aldus: 1ste toer: 1 stokje, 1 losse, één steek overslaan, 1 stokje, 1 losse, één steek overslaan, 1 stokje, 1 losse enz. Door die gaatjes rijgt u dan een ge haakt koordje in dezelfde kleur als het picotje en maakt aan ieder uiteinde van dat koord een pompom van witte zijde. De kleine kleuter ziet erhier allerliefst meer uit. Ik ontving weer eens een klaagbrief van een lezeres, dat ik tegenwoordig nooit meer Iets anders beschreef dan handwer ken; en zij zag steeds weer reikhalzend naar recepten uit. Ik zal mijn leven beteren! Al spoedig breekt de tomaten-tijd weer aan; dan kunt u geen courant open slaan of er staat in: „eet méér tomaten!" Daarom zal ik u daarvan nu een paar plezierige recepten geven. Heeft u een vuurvasten schotel? Wrijf die dan met vet in, leg onderin een laag broodkruimels, daarop een laag plakken tomaat; bestrooi deze met zout, suiker, ulensap en peper, en doe daaroverheen weer een laag broodkruimels. Leg op het geheel hier en daar een kluitje boter en bak het gerecht in den oven tot 't korstje croquant is en er mooi bruin uitziet. Doe het vooral niet te lang, want de tomaten mogen niet droog bakken. Om tomaten gewoon te smoren, behoeft u er alleen maar het bovenkapje af te snijden; dan legt u er een kluitje boter op. strooi er wat peper en zout. over en laat ze ongeveer 10 minuten in den oven bakken. Een zeer praktische schotel is gebak ken eieren met tomaten. Dit gerecht is smakelijk en ook voedzaam. Eerst moet u 2 uien fijn snijden en deze in boter of vet bakken. Als ze bijna bruin zijn, doet u er vier eieren bij, blijf voortdurend de eieren en uien roeren tot de eieren gaar gebakken zijn. Dan voegt u er 2 tomaten bij, die aan kleine stukjes zijn gesneden; ten slotte, voor den pittlgen smaak, wat pieterselie; laat het mengseltje even een minut of 5 doorbakken en breng 't dan gloeiend heet op tafel. Na deze min of meer machtige scho tels nu nog een frisch slaatje: tomaten- gelei met sla. Kook 10 goed rijpe toma ten gedurende een half uur op een zacht vuurtje met een uitje, wat selderij, 2 kruidnagels; doe op het laatst een beetje pieterselie er bij. Wrijf dit alles door een teef en voeg er. als het mengseltje wat ls opgekoeld, 5 blaadjes gelatine aan toe; deze moet u eerst oplossen. Schenk daar- ub de massa dan in kleine kommetjes, kopjes of vormen, en keer den volgenden dag de kopjes op mooie frlssche bladeren kropsla om; overgiet ze ten slotte stuk voor stuk met mayonnaise. U kunt zelf ook tomaten-puree maken. Hiervoor heeft u goed rijpe tomaten noo dig: laat ze gedurende een uur met wat Jater koken; wrijf ze dan door een zeef; die houdt de schillen en de pitten tegen; daarna kookt u het tomaten-vleesch in, jpt het de dikte heeft van purée. Wilt u deze purée extra lang bewaren, dan moet u ze net zoo lang inkoken tot ze er, koud geworden en dun op 'n bord uitgesmeerd, uitziet als een lapje zacht leer. Om deze •droge purée" te bewaren, moet u er met Je handen, die u eerst met plantenolle beeft ingewreven, ballen van kneeden 2oo groot als tennisballen. U kunt ze zoo, jn stopflesschen, heel lang bewaren en er iedere keer, als u het noodlg heeft, een "em stukje afsnijden. o MEVROUW GAAT OP REIS. Nog lang voordat er sprake is van alle nieuwe dingen, die noodig zijn voor de zomerreis, houden we ons bezig met de reiskleeding zelf, die, gekozen naar de moderne opvattingen daaromtrent, niet alleen flatteus en elegant, maar vooral ook practisch en doelmatig moet zijn. Daar zoo'n kleedingstuk voor en na de reis ook in de stad gedragen en indien mogelijk verschillende jaren onveranderd ge bruikt moet worden, moet het iets zijn, dat zich niet slechts aan één mode aan past. maar iets waarin de anders opval lende nieuwigheden op bijzonder beschei den manier verwerkt zijn, zoodat men overtuigd kan zijn dat het niet na zeer korten tijd weer ouderwetsch aandoet. Een garderobe, bestemd voor de zomer reis, moet licht zijn, daar er niets hin- derlijkers is als een te zware stof, die een reis in een overvolle coupé tot een kwel ling maakt. Iedere lichte garneering. die men om zoo te zeggen in zijn hotelkamer kan rei nigen, wordt graag gebruikt, omdat daar door een kleedingstuk, al moet het nóg zooveel dienst doen, er altijd frisch en netjes uitziet. Een bijzonderheid van de moderne reis kleeding is de combinStie van verschil lende stoffen, die ten doel 'heeft, een levendigen indruk te maken. Gelukkig geeft de mode ons op dit ge bied geen bepaalde voorschriften, men draagt wat eenigszins in het kader van de nieuwe mode past en ook: wat men mooi vindt. Dientengevolge kan men kiezen tusschen korte jasjes, lange reismantels en losse, half lange jassen; kan men zich tot de geheel recht vallende of tot de een weinig klokkende japon voor op reis aangetrok ken voelen; kan men zijn goedkeuring hechten aan de lange of de korte, sluike mouw of aan een halflang model de voorkeur geven. Men kan de zeer gangbare, van boven ruim ingezette mouw verkiezen ('t z.g. ,,ham"-model) of liever de wijde „Chtneesche" mouwen dragen, die de mode altijd weer op den voorgrond probeert te brengen. Om aan de reiskleeding haar „strenge noot" te ontnemen, kan o.a. flatteuse, bonte zijde aanbevolen worden om combi naties mee te vormen (de nieuwe geweven stoffen voor dassen leenen zich hier uit stekend voor!) We toonen opdat onze lezers deze nieuwe reisgarderobe leeren kennen op de laatste afbeelding bij een donkere rechte, zeer slanke rok een bonte zijden blouse (bij bruine rokken raden we aan gele of groene patronen te nemen, bij grijze rokjes roode of korenblauwe en daar overheen een der tegenwoordig zeer ge liefde en reeds dikwijls besproken losse halve jassen met breed bovenstuk, opge naaide zakken en „koelie"-mouwen. Om een contrast te vormen moet deze Jas licht zijn, zoodat men hiervoor b.v. naturelkleu- rlge kameelhaarwol zou kunnen nemen, als er een bruine rok bij is, terwijl bij een grijzen rok met bijpassende blouse een mantel van lichtgrijs wollen flanel zeer goed zou staan. Waard om te vermelden is de nieuwe, aan de heerenmode ontleende „reispet", die met geringe veranderingen thans zeer succesvol door de damesmode is overgeno men. Bij de nieuwe reiscostumes komt de combinatie van stoffen zeer tot haar recht. We zien op de tweede afbeelding een jasje van effen linnen (ook stevig linnen met nopjes er in- geweven neemt men gaarne bij wollen stoffen!), waarvan de kraag en de officiers-manchetten van de geruite stof van den rok vervaardigd zijn, terwijl de das een derde, met den hoed harmonieerende tint in het geheel moet brengen. Er zijn op het oogenblik nieuwe model len, die zoowel als deux-pièces als als mantelcostuum gedragen kunnen worden, wat alleen ervan afhangt of men er een blouse bij draagt of niet. Een dergelijk beeld geeft onze voorlaatste schets, de combinatie van een donkeren rok met een geruite paletot, die er, (door haarer in uit geknipt „venster", bijzonder origineel uit ziet. Het hier getoonde model (men lette speciaal op de vlotte knoop-garneering!) stelt wel is waar 'n japon voor. maar deze verandert in een trbis-pièces. wanneer men het geheel door een effen blouse completeert, zoodat het kazak-achtige overkleed in dit geval manteltje wordt. Wie een langen reismantel bezit heeft alleen nog een practische, vlotte reisjurk noodig, zooals we er een toonen op de eerste afbeelding. Zoogenaamde „diago naal-stoffen" met eigenaardig streep- effect en andere stoffen die er op lijken en die er uitzien alsof ze geheel met schuinloopende naadjes versierd zijn, zijn altijd gedistingeerd. Het met een knoop gesloten ronde kraagje en de bijbehoo- rende piqué-manchetten staan zeer smaakvol op het nieuwerwetsche tunica- model, dat gegarneerd is met een breede ceintuur, „ham"-mouwen en ingeknipte zakken. We kunnen dus vaststellen dat bij de mode voor op reis niets meer te zien is van de fantasielooze degelijkheid van vroeger, dat ze ons daarentegen door haar levendigheid opvalt, zonder teveel van het goede te bieden. WILLY UNGAR. (Alle schetsen genomen naar orlgineele ontwerpen van Willy Ungar). GEBORDUURDE WASCH-STOFFEN die verbazend veel lijken op de stofjes, die in de jeugd van onze moeders gedra gen werden, zijn weer erg in de mode. Hetgeen wel verwonderlijk is, wanneer men bedenkt, dat men nog niet zoo lang geleden op het „neteldoekje" medelijdend neerzag en er wat spottend den neus voor optrok als voor een al te onschuldig, sui kerzoet Marlitt-romannetjeMaar de tijden veranderen en waar men gisteren om glimlachte, kan vandaag de groote mode worden. Op opmerkelijk artistieke wijze geeft men de geborduurde waschbare japon nen (etamien, linnen, batist en organdie doen dienst als grondmateriaal) Bieder meierachtig gestileerde modellen. Een mooie, zomersche japon met wijden rok en vleugelachtige cape-mouwen toonen we U op onze afbeelding en geven daar naast als voorbeeld van een zeer geslaagd borduursel een „meeuwen-motief". Voor zulk borduursel moet men garen of dunne wol en in ieder geval een goed waschbaar materiaal nemen. Bij een wit fond kiest men een pastel- kleurig borduursel, terwijl op lichte, zomersche mode-tinten een wit borduur sel het best uitkomt. WILLY UNGAR. EEN „KOUDE SCHOTEL" VOOR EEN WARMEN AVOND. Iedere goede huisvrouw moet haar menu's dikwijls varieeren en ze aanpas sen bij het jaargetijde, omdat zooals bekend is „zware" schotels geschikt zijn voor den winteravond, terwijl men in warme maanden wat lichters wil hebben, dat er bovendien smakelijk uit moet zien. Iedere eerzuchtige huisvrouw stelt er dus een eer in een „schilderachtigen" schotel op te dienen, een z.g. „zomer-sohotel". We toonen op onze afbeelding hoe met weinig moeite en geringe kosten iets zeer decoratiefs te maken is, dat zéker op den bijval der gasten zal kunnen rekenen. „Kleurenrijkdom" is in dit geval een be langrijke factor, zoodat men het midden van den schotel kan aanduiden door een streep gele mayonaise, waar ook de eieren in liggen, die versierd zijn met streepen augurk of princesseboonen en met zure dril bedekt kunnen worden, waarbij een paar kogeltjes, uit roode biet gesneden, er uitzien als glanzende bloemen. De beide randen van den schotel kun nen met plakken ham of gerookte ossen- tong bedekt worden en de tusschenruimten aangevuld met boterballetjes. WILLY UNGAR. 5134 ZONNEBRUIN bruint prachtig 3x inwryven=gelyk. aan 30 zonnebaden voorkomt tevens zonnebrand (Ingez. Med.) AAAAAA 3347 (Ingez. Med.) H. van M. te V. Een onderneming van dien naam is ons niet bekend; wel meer dere die er veel op lijken o.a.: De Eerste Leidsche Begrafenisonderne ming, Aalmarkt 16; De Leidsche Begrafenisond. Hooigracht l; Nieuwe Leidsche idem, Hooigracht 90; De Eerste Leidsche Begrafenisorganisa tie, Hooge Rijndijk 3 en de Leidsche Coöp. Begrafenisver., Rijn- en Schiekade 108 b. Wij geven u in overweging aan deze adressen rechtstreeks nadere inlichtingen in te winnen. P. R„ te L. De vacantie in de bouw vakken valt ditmaal op 3 tot en met 7 Augustus. J. N., te W. Warmond, Utrecht, Doorn, Amerongen, Wageningen. Heelsum, Arn hem, Zevenaar, Emmerik, Wesel, Sterk- rade, Osterdorf, Schalke, Gelsenkirchen. U hebt alleen een pas noodig. A. C. V„ te L. Dit is de larve van een motje, welke larve de stof vernielt. U doet 't best Uw meubelen flink met ,,flit" te bewerken. Zooals U weet laat deze stof geen vlekken achter en doodt eventueel inzittend ongedierte. H. v. S„ te L. Leiden-Utrecht 52.6 K.M., Utrecht-Soesterberg 13.5 KIM., Soes- terberg-Amersfoort 8.6 K.M., Amersfoort- Hilversum 19.9 K.M., Hilversum-Laren 4.7 K.M., Laren-Naarden 6.6 K.M.. Naarden- Amsterdam 22.2 K.M.. Amsterdam-Haar lem 19.1 K.M. en Haarlem-Leiden 26.8 K.M. H. M. S. Een middel daartegen is ons niet bekend. J. v. R„ te L. 1. De huurverlaging blijft voor het loopende belastingjaar bui ten aanmerking. Recht op vermindering heeft u derhalve niet. 2. Rijksinkomsten- belasting is men verschuldigd indien het belastbaar inkomen f. 800 of meer be draagt Berekend naar het door u opge geven inkomen zal de belasting in totaal bedragen f. 19.89 3. Alleen een deskundige zal in dit opzicht iets kunnen bereiken. J. A„ te L. Uw vragen leenen zich niet voor beantwoording binnen het kader dezer rubriek. Wij geven u in overweging uw licht op te steken in een openbare leeszaal. De Breestraat-verlichting is in Juni 1935 in gebruik gesteld, bij welke gelegenheid „Werkmans Wilskracht" een marsch door de stad maakte. Een vrouw is pas dan een echte kame raad voor haar man, als zij zijne geeste lijke belangstelling begrijpen en deelen kan. Menschen, die zich nuttig weten te maken, voelen zich overal thuis. Wanneer mannen bij elkaar zijn, dan luisteren zij naar elkaar, vrouwen bekijken elkaar! Zij, die het minste noodig hebben, be zitten het meeste. Te mogen werken is een groote zegen. Zorg, dat uwe kinderen opgroeien als uwe vrienden; als uw leven eenzaam wordt, kan uit uw kind een vriend groeien, die uw levensavond zal veraangenamen. Geluk is overal te vinden en het kost niets, maar men moet het zoeken! Wilt ge geprikkeld worden tot inspan ning en daardoor U zelf ontwikkelen, zoek dan omgang met hen, die hooger staan in geestesontwikkeling dan gij zelf en .vermijdt hen, die lager staan. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE /IflGEL 120. nu 7*9 i DOEZOnBOQT 22\ TIUMtM LEIDEN (Ingez. Med.) ZONDAG: Kop bouillon Gevulde kip met compote Vanillevla met gember Recept: Gevulde kip. Maak een ons kalfsgehakt geurig aan met een stukje geweekt oud wittebrood, eidooier, peper, zout en nootmuscaat; wasch de kip, snijdt een gedeelte van het borstvel voorzichtig los en vul de open gekomen ruimte met het gehakt; naai het vel dicht, zout de kip en wrijf ze in met gemalen foelie. Braad ze verder op de gewone wijze bruin en gaar onder voortdurend bedrui pen. Eenvoudig menu. Kop bouillon Varkenscarbonade Gebakken aardappelen, sla Aardbeien Kropsla, rauw gegeten maakt men het smakelijkst aan op de volgende wijze: Maak een goed dooreengemengde massa van een paar goed fijn gemaakte koude aardappelen, een hard ei (ook fijn), olie en azijn naar smaak, soya, peper, zout en wat mosterd. Als dit alles goed vermengd is werkt men het door de sla. Dit is een zeer eenvoudige wijze van aanmaken. Na tuurlijk kan men de sla nog vermengen met tomaten, bieten of komkommer. In dat geval laat men de aardappelen achter wege. MAANDAG: TSiS? Runderrollade Peultjes met worteltjes, aardappelen Bitterkoekjespudding. Recept: Bitterkoekjespudding. Breng een halve liter melk aan den kook met vier eetlepels suiker en los er zes blaadjes gelatine in op; laat dit onder af en toe roeren stijf worden, doe de helft in een omgespoelde puddingvorm, leg hierop een laag in rum of marasquin geweekte bit terkoekjes en daarop de rest van de pud ding. Eet de pudding koud. DINSDAG; Koude rollade met pikante saus Postelein aardappelen Rabarbercompóte Recept; Pikante of Tartarensaus. Maak dikke mayonnaise van drie eier dooiers, 1/4 liter slaolie en vier eetlepels azijn op de gewone wijze; doe er ten slo'te een zeer fijn gehakt gemarineerd uitje en een theelepel mosterd door en geef ze af zonderlijk of over het gesneden vleesch, waarvan dan een aardige schotel te ma ken is. WOENSDAG: Vermicellisoep Gestoofde kalfspoulet met rijst Vruchtencompóte Recept: Gestoofde kalfspoulet. Trek eerst bouillon van vijf ons kalfspoulet. Zet het op met drie eetlepels boter, wat peter selie, worteltjes, stukje ui en foelie en laat het ongeveer tien minuten zachtjes hier in smoren, giet er dan zes d.L. kokend water bij. Laat alles samen nog een uur zachtjes trekken, neem het vleesch er uit en verwijder de kruiden. Kook droge rijst van 2 ons goed ge- wasschen rijst en 6 d.L. water met wat zout. Vul hiermee een rijstrand (stijf aan drukken) en vul die uitgestorte rijst, die dan in een ovalen vorm op den schotel ligt op met de kalfpoulet. Hierover kan men een boter- of kerrysaus nemen. DONDERDAG Ba klap Bloemkool met saus, aardappelen Oitroenvla Recept; Baklap. Bestel een pond baklap, wasch en klop het vleesch, wrijf het stevig in met zout en een weinig peper en bak het in een klein stukje gloeiend heet vet zoo vlug mogelijk aan beide kan ten bruin. Doe er dan 1V« ons boter bij en laat nog plm. tien minuten op een zacht vuur staan; verwijder het vleesch, laat de boter goed bruin worden en maak ze af met water. VRIJDAG: Gebakken tong met aardappelsla Aardbeien met slagroom Recept: Aardappelsla. Kook 1 K.G. aardappelen niet te gaar en snijd ze in plakjes. Vermeng een kopje slaolie met een half kopje azijn, roer goed uit met wat peper, zout en mosterd en doe er de aardappeiplakjes, drie fijn gehakte preien, drie fijngehakte hard gekookte eieren en een eetlepel peterselie door. Vermeng alles voorzichtig maar goed met elkaar. ZATERDAG: Gekookte ham met gewelde boter Versche capucijners en aardappelen Rijst met citroen Recept: Rijst met citroen Kook stijve rijstebrei van 'n L. melk en 'n ons rijst met 'n theelepel zout. Roer er, nadat ze even afgehaald is, 't sap van 3 citroenen door en vervolgens l1/: ons basterdsuiker, ,n eidooier en het stijfgklopte eiwit. Doe alles in een omgespoelden puddingvormen geef ze goed koud.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13