RENNIE 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Juni 1936 Derde Blad No. 23377 algemeene vergadering roode kruis. PASTILLES de leger- en vlootdag te rotterdam. de regeling betreffende vestiging van kleine middenstandsbedrijven. PRINSES JULIANA BEZOEKT EINDHOVEN. Heden heeft de algemeene vergadering tan het Ned. Roode Kruis in Eindhoven its gehad, waarbij de voorzitster, H. K. H. Prinses Juliana, tevens een bezoek aan ieie stad bracht. Te half elf arriveerde de Koninklijke auto uit Het Loo voor het ontspannings- «ebouw van de Philipsfabrieken, waar de prinses door de Roode Kruis commissie tterd ontvangen. Het voltallig hoofdbe- stuur- was daar aanwezig, benevens het bestuur van de afdeeling Eindhoven, waarvan mevrouw Philips de Jong voor atster is. De Prinses was in gezelschap van freule de Brauw en baron Baud. Dooi den tuin, die het ontspanningsgebouw scheidt van de Philips- kleuterschool, be gaf men zich naar de boven deze school gelegen aula, waar om 11 uur de alge meene vergadering gehouden werd. De vergadering werd geopend door H. K. H. Prinses Juliana, presidente van 't Roode Kruis. Na een woord van welkom tot de aanwezigen te hebben gesproken en daar bij in het bijzonder te hebben begroet den burgemeester van Eindhoven, de verte genwoordigers van Nederlandsch-Indië en Curasao en die van den Kon. Nationalen Bond „Het Oranjekruis", memoreerde de Prinses als een bijzonder belangrijk feit het afgeloopen jaar de uitzending der ambulance naar Ethiopië. Het Nederland- sche Roode Kruis spreekt zijn hartelijke erkentelijkheid uit jegens alle inwoners van het rijk, zoowel in Europa als in de overzeesche landen, die door hun milde bijdragen in geld of in natura die uitzen ding mogelijk hebben gemaakt. Na de rede van Prinses Juliana werd 't jaarverslag uitgebracht- Het aantal afdee- lingen is in het afgeloopen jaar met 6 ver meerderd. Het aantal onderafdeelingen in Ihdië bedraagt thans 22 en het aantal correspondentschappen 11. Ook In Cura- ('ao werd gedurende het jaar 1935 met lust en toewijding voortgearbeid op den ingeslagen weg. Als een verblijdend ver schijnsel mag worden aangemerkt, dat in den loop van het verslagjaar ook door Suriname blijk is gegeven van levendige Sèlangstelling in het werk van het Nederl. Roode Kruis. In hoeverre dit symptoom voor de toekomst perspectieven in Suri name opent, kan nog moeilijk worden be oordeeld. Het aantal transportcolonnes in Nederland bedraagt thans 73, terwijl nieuwe in wording zijn in Brunssum, Cas- trlcum-Limmen, Hoogeveen en Goes. Bij het hoofdbestuur zijn thans ingeschreven 2486 helpers, terwijl de aantallen help sters en adspirant-helpsters resp. stegen met 64 en 190. Het aantal Roode Kruis bloedtransfusie diensten bedraagt thans 23, terwijl ln 10 steden definitief is besloten, tot 't stich ten van een Roode Kruis bloedtransfusie dienst, zoodat binnen korten tijd 33 bloed transfusiediensten onder de auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis function- aeerende zullen zijn. Van de stichting van den eersten bloedtransfusiedienst af zijn 902 aanvragen voor een bloedtransfusie bij de verschillende diensten ingekomen. Van Nov. 1934 tot 9 Nov- 1935 zijn 425 trans fusies gedaan. Niettegenstaande het rijkssubside met I. 4400.— is verminderd, is het toch mo gelijk geweest, de begrooting grootendeels ougewijzigd aan die van het vorig jaar te doen sluiten, doordat het departement van dcfensiè heeft goedgevonden, het bedrag, noodig voor de kringmagazijnen en trans portcolonnes met f. 4000.te verhoogen. Nadat de begrooting was vastgesteld, «erden de ingekomen voorstellen der af- deelingen behandeld. Na afloop der vergadering reed de Ko ninklijke auto, gevolgd door talrijke volg auto's en autobussen, waarin de deelne mers aan de veradering en de gcnoodig- den hadden plaats genomen, door Eind hoven's straten, volgens een van te voren vastgestelde route, naar het stedelijk van Abbe-museum, waar het gemeentebestuur van Eindhoven H. K. H. een ontvangst be reidde. Langs den weg had zich een groote menschenmassa opgesteld, aangevuld met de duizenden die juist de fabrieken had den veriaten- In gansch de stad werd druk gevlagd en waar de stoet passeerde weerklonk luid gejuich. De burgemeester sprak een begroetingsrede uit, die in 't kort door de Prinses beantwoord werd. Een bezichtiging van het van Abbe-museum, waarbij de directeur, dr. W. J. A. Visser, de Prinses de tentoongestelde schilderijen toelichtte, besloot de ontvangst. Langs denzelfden weg keerde het ge selschap terug naar het Philips' Ontspan- uingsgebouw. Voor den ingang stond op bet plein de Roode Kruis transportkolonne van de afdeeling Eindhoven in het gelid. Prinses Juliana inspecteerde deze keur troep en zat daarna, met het Roode Kruis bestuur, burgemeester en wethouders van Eindhoven, aan een echt Brabantschen koffiemaaltijd aan. De rood getinte tafel leden, de krentenmik en de oorlooze koffiekommen hadden hier de gebruike- bjke ingrediënten van een officieelen lunch vervangen. Tenslotte heeft de Prin ses de Philipsfabrieken bezichtigd. Voor het overige van den middag stond bog op het programma een bezoek van de Prinses met de deelnemers aan de verga- bering aan de golflinks van de Eindhoven- sehe golfclub, waar de voorzitster van de sfdeeling Eindhoven van het Roode Kruis ®evr. a. Philipsde Jongh, een thee zou sanbieden. Des avonds zal de Prinses tegenwoor dig zijn bij een diner in hotel Du Com merce. CONGRES VOOR INDUSTRIEELE TOE PASSINGEN DER ELECTROWARMTE EN ELECTROCHEMIE. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge hesen, heeft hedenmiddag in het Kur- baushotel te Scheveningen het eerste in ternationale congres voor de industrieele toepassingen der electrowarmte en elec- rochemie, dat van 12 tot 15 Juni onder Presidium van ir. W. L. C. Brunings, voor ster van de Stichting Nederlandsch in- jhtuut voor electrowarmte en electroche- ""e, wordt gehouden, geopend. Zijn lievelingskost rijsttafel en ook andere gekruide spijzen durfde hij niet meer eten. Nu eet hij weer alles zonder eenig bezwaar. Verrukkelijk: een echte Indische rijsttafel of een sma kelijke kerryschotel, maar verschrikkelijk de gevol gen: maagzuur, oprispingen, opgeblazenheid en branderige pijn. En nu Direct na den maaltijd laat hij 1 of 2 der smakelijke Digestif Rennie Pastilles langzaam op den tong smelten. Door deze pastilles wordt het overmatig maagzuur geneutraliseerd en geabsorbeerd. De pijnen zullen hierdoor voorkomen worden, terwijl het onprettige gevoel van benauwdheid en opge blazenheid na tafel, volkomen weg zal blijven. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 35 cent per pakje en f 1.05 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209, A'dam. 5043 (Ingez. Med.) GROOTE POLITIEKE BELANGSTELLING. Vandaag heeft Rotterdam dan toch zijn leger- en vlootdag, welke door de Vereeni- ging Ons Leger en Onze Vloot, in samen werking met de koninklijke landmacht en de koninklijke marine, is georganiseerd, gehad en het is een militair schouwspel van grootsche allure geworden, een schouw spel, dat Rotterdam ln het verleden niet vaak, doch zeker niet meer na den laat- sten leger- en vlootdag in 1927, aan schouwd heeft. m Op het voormalige Nenijto-terrein heerschte reeds zeer vroeg in den morgen een buitengewone bedrijvigheid. Daar toch was de verzamelplaats van de troepen. Daar arriveerden de grenadiers en jagers, die met automobielen van den in Haar lem ondergebrachten motordienst uit 's Gravenhage naar hier vervoerd waren. Daar kwamen samen de wielrijders uit 's-Hertogenbosch, met hun muziekcorps, de batterij Rijdende Artillerie, die reeds gisteren door het corps Vrijwillige vaar- tuigendienst naar Rotterdam was vervoerd met de manschappen,'die in hun schilder achtige blauwe uniformen waren gekleed, daar verzamelde zich natuurlijk ook het Rotterdamsche keurcorps: de mariniers. Weldra waren alle deelnemende corpsen gearriveerd en het werd toen tijd de colon ne op te stellen voor het vertrek. Commando's weerklonken, vlug en juist reageerden de soldaten er op, rapporten werden ingenomen en het duurde niet lang of de troep stond marschvaardig aan getreden. Nog enkele oogenblikken en de corpsen zetten zich in beweging. De kijkers werden door de uitstekende politiemaatregelen op eenigen afstand gehouden, doch zij waren niettemin opperbest in de gelegenheid de wegmarcheerende troepen gade te slaan. Via den Walenburgerweg, Stationssingel, Proveniersstraat en Schiekade ook hier stonden velen den stoet op te wachten arriveerden de troepen op den Coolsingel, waar het défilé voor den commandant van het veldleger, generaal Roell, plaats had. Op het bordes van het stadhuis hadden zich vele autoriteiten opgesteld, o.a. jhr. Roell commandant van net veldleger, generaal C. J. Snijders, mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, oud-minis ter J. J. C. van Dijk, voorzitter van Ons Leger, N. van Zalinge, voorzitter van Onze Vloot, generaal-majoor H. A. C. Fabius, inspecteur der cavalerie, kolonel A. R. v. d. Bent, commandant van het corps grena diers en jagers, kolonel van Santen, sous chef van den staf van den commandant van het veldleger, majoor E. T. C. T. Motke garnizoenscommandant, kolonel C. J. O. Dorren, commandant der mariniers, kapt. F. Lugt, commandant van de afdeeling Rotterdam der mariniers, majoor Diepen- rijk, attaché van de Belgische legatie, kolonel Fonsegrive, militaire attaché van Frankrijk, alsmede vele vooraanstaande in Rotterdam welbekende militaire en civiele persoonlijkheden. De drukte op den Coolsingel was over weldigend, Het was goed, dat van te voren al maatregelen getroffen waren om zoo wel het tram- als het gewone verkeer in verband, met den marsch door de stad voor enkele uren geheel om te leggen en dat men door het plaatsen van houten hekken een barrière ha dgevormd, waar over de politie een overzicht kon houden, want anders zou het défilé zeker niet zulk een vlot verloop gehad hebben. Voorbij het postkantoor bogen de niet- gemotoriseerde troepen uit, daarmede aan d emotoreenheden gelegenheid gevend om in sneller tempo Woudestein te bereiken. En inmiddels voerde een eskader van drie maal vijf vliegtuigen van de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg vluch ten uit boven het stadhuis. Het geronk van de motoren in de lucht vermengde zich met het geratel van de zware wielen van de gemotoriseerde gevechtseenheden op de kelen en Rotterdam zag een schouwspel, dat de weermacht ln Rotterdam nog zel den opgevoerd heeft. Langs Karresteeg. Noord Blaak, Beurs plein, Middensteiger, Boerensteiger, Oost- plein, Oostzeedijk en Honingerdijk zijn de troepen naar Woudestein gemarcheerd, waar het uit de burgerij gevormde comité den militairen een koffiemaaltijd heeft aangeboden. Overigens: de keukenwagens waren ook meegekomen, zoodat onze jon gens van dezen dag heusch geen nadeel hebben ondervonden. Was vanmorgen de belangstelling voor de marsch door de stad overal groot, ook op Woudestein, waar de demonstraties van de landmacht plaats vonden, had zich een behoorlijk aantal kijkers opgesteld. De medewerking van de Koninklijke marine moest, doordat het initiatief tot het nemen van een leger- en vlootdag eigenlijk nog maar van recenten datum was, in verband met de diverse oefentoch ten buitenslands van verschillende onder- deelen, zich beperken tot de twee mljnen- leggers, die gisteren aan de Parkkade ge meerd hebben. De Douwe Auke Is juist terug van een tocht naar Rouaan en de Hydra werd uit Vlissingen naar Rotterdam gedirigeerd. Wanneer er oorlogsschepen in de havens binnenkomen, legt het Rotterdamsche pu bliek over het algemeen altijd een behoor lijke belangstelling daarvoor aan den dag, doch wanneer het uiteraard geen vreemde militairen, doch onze eigen jantjes be treft, dan laat het zich denken, dat men van de geboden gelegenheid, om onder lei ding van onze eigen marine-menschen eens een oorlogsbodem te bezichtigen, met graagte gebruik heeft gemaakt. Mor gen vertrekken de schepen trouwens reeds weer op een oefentocht. Vanavond zullen de schepen demonstraties met hun zoek lichten geven zoodra de duisternis is ge vallen. Dan zijn de militairen bijeen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar hen een gezelligen avond wordt aan geboden en de officieren worden om kwart voor tien hedenavond in de burgerzaal door het gemeentebestuur ontvangen, waarna om kwart over tien de grenadiers en jagers een taptoe zullen blazen. Dit tot besluit van een dag, die over de geheele linie, volkomen geslaagd mag hee- ten. o HET VOORLOOPIGE VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER. Blijkens het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet: regeling betreffende het vestigen van in richtingen, waarin eerüge tak van detail handel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, werd de indiening van dit wetsontwerp algemeen gewaardeerd, al hadden verscheidene leden tegen den in houd daarvan bezwaren en al waren an dere leden overtuigd, dat daarmee niet zal kunnen worden volstaan. Vele leden waren voor de indiening van dit wetsontwerp vooral daarom dankbaar, omdat het den strijd aanbindt tegen het groote euvel, dat sedert lang, doch in dezen crisistijd meer dan ooit, den mid denstand bedreigt: en onoverzienbare overbezetting, een ondermijning door voortdurend wisselende, maar desalniette min in aantal steeds groeiende dwergbe drijfjes, die voor een niet onbelangrijk deel moeilijk anders dgn als beunhazerij onderneminkjes kjinpgh worden gequali- ficeerd. Verscheidene leden kónden niet nala ten er op te wijzen, dat een tweede, nog belangrijker oorzaak van de moeilijkhe den, waarmee de middenstand te kampen heeft, gelegen is in de sterke daling van de koopkracht. Over deze oorzaak wordt in de memorie van toelichting gezwegen. De hier aan het woord zijnde leden ver wonderden zich daarover niet; immers, het algemeen oeconomisch beleid der re geering heeft naar hun meening een steeds verder gaande afbrokkeling van de volkswelvaart zoo niet bevorderd, dan toch niet kunnen tegenhouden. Het steeds toe nemende gebrek aan werkgelegenheid heeft overigens niet alleen een voortdu rende daling van de koopkracht teweegge bracht, doch het heeft ook ten gevolge, dat de stroom van nieuwe ondernemers in den detailhandel blijft aanhouden. Van andere zijde werd tegen deze op merkingen. voor zoover zij als critiek op de algemeene regeeringspolitiek bedoeld mochten zijn. aangevoerd, dat voor zulk een critiek geen reden is, omdat geen regeering de koopkracht van een volk kunstmatig kan vergrooten- Vond de indiening van het wetsontwerp algemeene waardeering, de inhoud daar van had verscheidene leden ernstig te leurgesteld. Naar hun overtuiging zal dit ontwerp slecht een zeer geringe verbete ring in den toestand van den middenstand kunnen brengen: de overbezetting wordt er slechts indirect door bestreden en deze bestrijding kan niet doeltreffend zijn. VoornanMijk echter zal de werking van hot ontwerp slechts zeer beperkt zijn, om dat de regeering afwijzend staat tegen over een inschakeling van het z.g. behoef te-element. De hier aan het woord zijnde leden konden zich met dit standpunt der regeering niet vereenigen. Zij waren van oordeel, dat alleen dan een werkelijke ver betering in de tegenwoordige positie van den middenstand te bereiken valt, indien men er van uitgaat, dat er niet meer zaken moeten zijn dan waaraan de maatschappij behoefte heeft. De indirecte wijze, waar op de regeering blijkens dit wetsontwerp de overbezetting wil bestrijden, kan naar het oordeel van deze leden slechts tot te leurstelling lelden. Verscheidene andere leden konden zich Juist daarom met het wetsontwerp zeer wel vereenigen, omdat de regeering in de ontworpen regeling het behoefte-element niet heeft opgenomen. Verscheidene leden, die zich met den opzet van het wetsontwerp zeer wel kon den vereenigen, zouden gaarne een nadere uiteenzetting ontvangen van de wijze, waarop de regeering aan het ontwerp, wet geworden, uitvoering denkt te geven. Zij zouden op zulk een uiteenzetting vooral prijs stellen, omdat het ontwerp zeer veel overlaat aan regeling bij algemeenen maatregel van bestuur en omdat de gebe zigde termen credietwaardigheid, vakbe kwaamheid en handelskennis ruimte la ten voor zeer uiteenloopende opvattingen. 5047 (Ingez. Med.) VEREENIGING „ONS LEGER". Jaarvergadering te Rotterdam. Onder voorzitterschap van den heer J. J. C. van Dijk hieid gisteravond de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" zijn jaarvergade ring in „Atlanta" te Rotterdam. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren J. G. Boots, prof. J. A. Eigeman, H. P. Gel derman en P. v. Rees werden bij acclama tie herkozen. Als nieuwe leden voor den algemeenen raad werden om hun verdiensten voorge steld prof. mr. V. H. Rutgers, prof. B. C. de Savomin Lohman, prof. dr. J. Klopper en oud-gouverneur B. W. van Slobbe. Door de Ver. „Ons Leger" is ingesteld de Prins Maurits-medaille met draagpen- mng als erkenning voor de verdiensten voor de weermacht en als legpenning voor verdiensten op krijgsgeschiedkundig ge bied. Gedragen mag de medaille slechts worden na machtiging door den minister van Defensie. Met een hartelijke speech omtrent den aan feiten zoo rijken levensloop van ge neraal Snijders overhandigde de voorzit ter hem als eerste en eenigen Nederlan der van dit jaar de draagpenning der Prins Maurits-onderscheidmg. Daarna werd de legpenning door den voorzitter overgereikt aan gepens. gene raal Hoefer (wegens ziekte afwezig), gep. generaal Van Dam van Isselt en kap. D. Wijn. o DE ROTTERDAMSCHE HAVENTARIEVEN VERLAAGD. Derving van inkomsten bedraagt f. 885.000. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag na uitvoerige debatten, zon der hoofdelijke stemming, slechts met aanteekening. dat de heer Menist (RS. A.P.) wil geacht worden te hebben tegen gestemd. besloten tot verlaging van het havengeld voor zeeschepen en het ver schuldigd kadegeld over het tijdvak 15 Juni tot 31 December 1936 met 28 pet. tot verlaging over hetzelfde tijdvak van de huren en erfpachtcanons van gemeente terreinen. welke gebezigd worden voor een scheepvaartbedrijf of daarmede verband houdende bedrijven met 28 pet. en tot toe passing van een reductie van gemiddeld 15 pet. op de loodshuren, op de tarieven van de gemeentelijke handèlsinrichtingen en de huren der gemeentekranen, tippen en andere hefwerktuigen. De vermindering van inkomsten, welke hiervan wordt verwacht, is in totaal op f. 885.000 geraamd. De regeerine heeft zich in beginsel be reid verklaard, de extra-biidragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds zoodanig te verhoogen. dat van de vermindering van de inkomsten door de tariefsverlaging de gemeente ten slotte geen nadeelige gevol gen zal ondervinden. De daarbii gestelde voorwaarden, dat de particuliere havenkosten een aanpassing zullen vertoonen van ten minste gemid deld 15 pet., is door het gemeentebestuur aanvaard, na de toezegging uit het be drijfsleven. dat medewerking zal worden verleend tot verlaging van 15 pet. van de particuliere tarieven voor zoover dat in redelijkheid nog kan worden geëischt. BEGRAFENIS. MR. J. M. VAN STIPRIAAN LUICIUS. In allen eenvoud is gisteren op Oud Eik en Duinen te Den Haag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mr. ,T. M. van Stipriaan Luicius, bekend Haagsch advocaat. Op de begraafplaats gaven van hun belangstelling blijk de heeren jhr. mr. Rh. Feith, president van en mr. Besier, pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad, de leden van den raad van state mr. Romme en vice-admiraal Rambonnet, de deken van de orde van advocaten, jhr. mr. Van Doorn, enz. In de aula werd orgelmuziek ten ge- hoore gebracht. Ais eerste spreker heeft jhr. mr. von Weiier namens den vriendenkring van de Witte Sociëteit den overledene geschetst ais een braaf mensch en trouw vriend en gewezen op de vooraanstaande plaats, welke mr. Van Stipriaan Luicius innam. Mr. Francken. president van het con sultatiebureau voor onvermogenden heeft den ontslapene herdacht als een man van ridderlijken aard. De heer Montijn heeft tenslotte namens de H.T.M. woorden van dank gesproken voor de vele diensten, welke de overledene gedurende 36 jaren aan de maatschappij bewezen heeft. Hierop werd de baar grafwaarts gedra gen. Onder de bloemstukken was er een van directie en commissarissen der H. T. M. Aan de groeve is dank gezegd voor de bestaande deelneming. ONTHULLING GEDENKRAMEN NIEUWE KERK TE DELFT. EEN MOSTERDGAS-DICHTE STOF. DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING. In verband met de staking in de Bel gische havens heeft de „Norddeutscher Lloyd" aan zijn schepen instructie gege ven de Belgische havens tot nader order niet meer aan te loopen en het verkeer op Antwerpen naar Rotterdam te dirigeeren. Oranje-Garde vormt een eercwacht voor Prinses Juliana. Naar wij vernemen zal bij de onthulling van de gedenkramen der Nieuwe Kerk te Delft op 20 Juni a.s. de Oranje-Garde een eere-wacht vormen voor Prinses Juliana. Deze eerewacht zal bestaan uit 200 gar disten, waarvoor de vendels Delft, Vlaar- dingen, Schiedam en Gouda zijn aange wezen. Het is de bedoeling, dat de gardis ten in de kerk worden opgesteld. Het ge- i heel staat onder commando van den garde-commandant in Nederland, den- heer E. Raams. Uitvinding van den heer G. v. d. Veen te Den Haag. In enkele persberichten is dezer dagen al bekend geworden, dat de heer G. v. d. Veen te Den Haag voor den voorzitter van de comm. van advies nopens chemische en aanverwante verdedigingsmiddelen prof. P. van Romburgh, aan de artillerie- inrichtingen te Hembrug, eenige demon straties heeft gegeven met een door hem vervaardigde mosterdgas-dichte stof, welke proeven volkomen geslaagd zijn. De heer v. d. Veen heeft deze proeven in tegenwoordigheid van dr. G. W. Boland, directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst, den heer F. J. Noordhoek en eenige journalisten herhaald. Alvorens de heer v. d. Veen zijn demr "istratie aan ving, wees hij op de funeste gevolgen die een mostergasbesmetting heeft. „Ik heb, aldus de heer v. d. Veen, deze proeven op mijzelf toegepast, om te weten wat de uitwerking van mosterdgas is. Zonder dit te weten, is het niet gemakke lijk een bescherming daartegen vast te stellen. Na zeer vele proefnemingen ge lukte het mij, een soort stof te ontdekken en een chemisch, inpregneeringsmiddel samen te stellen, dat immuun tegen mosterdgas bleek te zijn. Een glazen buisje, aan de onderzijde afgesloten met mijn impregneeringsstof werd voorzien van mosterdgas ter hoogte van l'/s centimeter en na 60 dagen bleek alles nog onver anderd." De uitvinder heeft zich vervolgens bezig gehouden met het neutraliseeren van mosterdgas. Ook dit is hem gelukt. In aansluiting op deze volkomen ge slaagde experimenten waren wij dezer dagen in het laboratorium van den heer van der Veen getuige van tien proeven. Op de tafel bevond zich een fleschje, ge vuld met mosterdgas in vloeibaren vorm, een hoeveelheid van ongeveer 70 gram. „Dit is voldoende om 20.000 menschen te verdelgen", deelde de heer van der Veen mede. Met een pipet bracht deze nu eenige druppels van den vloeistof over in een kokertje, gemaakt van mosterdgas-dichte stof. Zonder er nadeelige gevolgen van te ondervinden, hield hij het kokertje daar na eenigen tijd in zijn hand. Een glazen buisje met het geheimzinnige impregnee- ringsmiddel afgesloten en met mosterd gas gevuld, plaatste hij op zijn handpalm. Ook bleek, dat op een stuk zoolieder, ge ïmpregneerd met het van den heer v. d. Veen's middel, het gas geen invloed had, terwijl het in het niet bewerkte leder onmiddellijk wegzonk. De clou van deze proefnemingen was echter het oogenblik, waarop de uitvinder zijn hand inwreef met zijn inpregnee ringsmiddel, een lichtgeel zalfje, en toen eenige druppels mosterdgas op de inge wreven plek liet vallen. Geen enkel ver schijnsel van besmetting deed zich voor. Volgens den heer van der Veen is het duidelijk, dat het thans in oorlogstijd mogelijk is, de bevolking, althans de militairen, door hen te verplichten zich in naar zijn recept geïmpregneerde klee ding te steken, immuun te maken voor een aanval met mosterdgas. Thans dient te worden afgewacht, welke waarde te be- voegder plaatse aan deze uitvinding wordt gehecht. COÖPERATIEVE GROOTHANDELS - VEREENIGING DE HANDELSKAMER. Algemeene Vergadering, In het paviljoen op den Scheveningschen pier is gisteravond de jaarlijksche alge meene vergadering van de coöperatieve groothandelsvereeniging de handelskamer (H.A.K.A.) geopend. D voorzitter van de H-A.K.A.. de heer J. Kolkman, hield een openingsrede. Verder werd het woord gevoerd door de heeren Heyligers namens de ontvangstcommissie, mr. dr Romeyn als oud-voorzitter namens den Nationalen Coöperatieven Raacf C. A. van Doorn, namens den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties. L. Beumer namens de R.K. Federatie, Gruopen. namens den Chr. Bond van Ver bruikscoöperaties Lindeman namens den Coöperatieraad, Roos. namens de Coöpera tie-commissie. J. A. Schutte voor het R K. Werkliedenverbond. H. de Jong voor het Chr. Nat. Vakverbond. Verschillende sprekers wenschten de H.A.K.A. geluk met de bereikte resu'taten en den vooruitgang in 1935. Heden maakt het congres een excursie naar Aalsmeer. o ALG. NED. VROUWEN-VREDEBOND. Gisteren had in de int. school voor wijsbegeerte te Amersfoort de slotverga dering plaats van den Algemeenen Ned. Vrouwen-Vredebond. Na eenige discussie werd besloten dit jaar den kalender op de gewone wijze uit te geven, doch te beginnen met 1938 een kalender uit te geven, die den geheelen Ned. Vrouwen-Vredebond omvat. Voorts werd besloten in September een cursus te houden voor spreeksters, in ver band met het feit, dat de groei van den bond goed gefundeerde spreeksters eischt. Aan den minister van Justitie zal ver zocht worden een onderzoek in te stellen naar de voeding en de behandeling van dinestweigeraars te Veenhuizen, om uit te maken of een en ander te wenschen overlaat. In het komende vereenigingsjaar zal een diepgaande studie worden gemaakt van het geschiedenis-onderwijs in verband met de vredesgedachte. Van bestuurszijde werd nog medege deeld, dat de oprichting van 7 afdeelingen hier te lande in voorbereiding is. Na een zeer uitvoerige rondvraag sloot mevr. Gouverne Zaad Noordijk de ver gadering, waarna de deelneemsters zich aan een thee vereenlgden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9