Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 12 Jani 1936 Voor het zomerseizoen een Linnen fasch H. M. PIERROT Maarsmanssteeg 21 UIT DE RIJNSTREEK. NAGEKOMEN BERICHTEN. SPORT. RIJNSBURG, Been gebroken. De bejaarde A. v. E. kwam bij het ult- jisppen van de tram aan de halte Brou- »erstraat te vallen, waarbij hij een been brak. Dr. Jonker, die de eerste hulp ver leende, achtte overbrenging naar het Ac. Ziekenhuis noodzakelijk. SASSENHEIM. TRAGISCH ONGEVAL. In het Zwembad verdronken. 's Avonds te c.a. 8 uur waren eenlge verplegers van de St. Bavo-gestichten uit NoordwUkerhout naar het gemeentelijke ewembad alhier gekomen om een bad te nemen. Een van hen, de 22-J. M. Basten, begaf rich met een duik te water in 't diepe bas sin. Na even boven gekomen te zijn, ver dween hij weder onmiddellijk in het 4 meter diepe water. Hoewel dadelijk talrijke ervaren zwem mers te hulp schoten, teneinde te trach ten den drenkeling door duiken naar de oppervlakte te brengen, mocht dit helaas niet meer gelukken. Toen het slachtoffer na een uur met dreggen was opgehaald, waren de levens geesten reeds geweken. De ongelukkige was leerling-verpleger aan het St. Bavogestlcht en afkomstig uit Middelbeers. In verband met dit ongeval in het rwembad wordt ons van de zijde van het gemeentebestuur het navolgende mede gedeeld: Het slachtoffer M. B. kwam voor de eerste maal in het bad en was er dus to taal onbekend. Zonder iets te vragen be gaf hij zich in diep water, hoewel dit zonder toestemming van den badmeester niet is toegestaan, wat door een duidelijk bord aan den ingang van het bad wordt bekend gemaakt. B. die niet kon zwem men. moet onmiddellijk zijn gezonken zónder de aandacht te trekken van om standers en mede-zwemmers, daar geen alarm werd gemaakt. Binnen enkele oogenblikken waren reeds drie, daartoe bevoegde zwemmers, waar onder de badmeester, aan het duiken, ter wijl vanaf de kant door de inmiddels ge waarschuwde politie werd gedregd. Doordat het ongeluk geen aandacht bad getrokken, wist niemand de Juiste plaats aan te wijzen. Hoewel dus onmiddellijk hulp aanwezig was. mocht het niet gelukken den dren keling te vinden. Na ruim anderhalf uur is het slacht offer met behulp van een haak gevonden en door den badmeester naar de kant gebracht. Het ls onbegrijpelijk hoe iemand zonder meer in het diepe water kan gaan, ter wijl toch duidelijk het diepe van het on diepe gedeelte is gescheiden en duidelijke borden de diepte van het water aangeven Het ongeval moet dan ook uitsluitend lan onvoorzichtigheid worden geweten. Ongeval. Toen de bejaarde mej. R. zich 's mor gens naar de R.K. Kerk wilde begeven, werd zij op den weg aangereden door een wielrijder. Met ee'n bloedende hoofdwonde werd zij opgenomen en door dr. Hueber met zijn auto naar haar woning vervoerd. VOORHOUT. De oudste inwoner verjaart. Morgen hoopt de oudste Voorhouter, de beer H. v. Dam, Engelschelaan, zijn 95sten verjaardag te herdenken. Al komt de oude baas niet verder meer dan zijn legerstede en huistafel, toch ziet men hem nog ge noeglijk iederen dag zijn pijpje rooken. Aan belangstelling van familie en kennis- ren zal het hem zeker niet ontbreken! VOORSCHOTEN. Vergadering Ver. van Bloembollencultuur. In de vergadering van de afd. Voorscho ten— Veur van de A!g. Ver. voor Bloem bollencultuur werd o.m behandeld de be- «hrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering. Inzake het cunt, vóór of tegen saneering beeft de vergadering met slechts twee stemmen tegen, zich uitgesproken vóór sancerihg in het bloembollenbedrlif. Laatste vergadering van het PI. Crisiscomité. Onder voorzitterschap van den burge meester werd in het Raadhuis de slotver gadering van het PI. Crisiscomité gehou den. Uit het verslag van den secr.-pen ningmeester zij aangeteekend, dat van 1 rebr. tot 1 Mei 1936, door het werkcomité 'vergaderingen werden gehouden, waarin J" abnvragen werden behandeld. De in komsten met het 'batig saldo bedroegen 11013.31, met een uitgave van hetzelfde bedrag: saldo nihil. De rekening, die door de heeren Cuilenborg en Van der Werf k^as nagezien, werd onder dankzegging kWdgekeurd. Uit het algemeen overzicht |in den secr. bleek, dat In de ruim 4 laar van zijn bestaan, door het comité is uitgegeven een bedrag van f. 11397.23, be halve de ln natura door het N,C.C ver wekte goederen en door verschillende winkeliers, kolenhandelaren en particulie ren verstrekte goederen. rral ln de eerste jaren heeft het co- veel steun ondervonden van het da- WScomlté onder leiding van de doktoren "an der Stoel en De Boer; door het orga- juseeren van bazaars, muziekavonden, lo- 'erijen enz., werden de Inkomsten ver sterkt. De voorzitter dankte alle ingezetenen, me door hun offervaardigheid het werk Jan het Comité mogelijk hadden gemaakt. Jn het bijzonder bracht hij dank aan de 'eden van het comité en achtte het een tenoegen aan de dames mej. N. E. S. van Geest, zuster Barmen 't Loo en de heeren A. Mens en A. J, Turion een herinne- 'mgsmedaille uit te mogen reiken, met je beeltenis van H. K. H. Prinses Juliana, voorzitster van het N. C. C. Na nog enkel» hartelijke woorden volgde hierop de slui- "ng van deze slotvergadering. Een uitgebreide keuze, tegen lage prijzen bij: OOK IN LEEREN TASSCHEN EEN BUITENGEWONE SORTEERING Hierin zijn wij niet duurder, wel beter. - PIERROT geeft lederwaarde. 5075 (Ingez Med.) ALPHEN. Aanrijding. Gisteravond werd in de van Mandersloo- straat de bejaarde wielrijder Fdie tus- schen 2 auto's passeerde, aangereden. De man viel en werd bij omwonenden bin nengebracht. Hij had eenige verwondin gen en kon zijn reis niet vervolgen. Per auto is de man naar zijn woning ver voerd. BODEGRAVEN. Motorongeval. Op den Overtocht kwam een tweetal dames op een motorfiets in botsing met een leege bakfiets en een boom. Zij reden een vrachtauto links voorbij, toen deze plotseling ook naar links begon uit te ha len. De motorrijdster kon toen niet anders doen dan tegen den bakfiets oprijden en bleef tenslotte tegen een boom steken. Het motorrijwiel was zwaar beschadigd en was niet in staat de berijdsters verder te ver voeren. Bovendien was de duo-rijdster uit wendig licht verwond en had enkele in wendige kneuzingen opgeloopen, zoodat zij per trein huiswaarts moest keeren. De heer J. Batelaan alhier, theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, slaag de voor het eerste deel van het kerkelijk examen. In vervolg daarop hoopt hij vol gende week Zaterdag in de Pieterskerk te Utrecht zijn voorstel te doen. De heer Ba telaan is als hulpprediker verbonden aan de Ned. Herv. Gem. van Boskoop. Binnenkort zal de aanbesteding piaats hebben van het leggen van den aarden baan van het wegvak Bodegraven-Woer den van den nieuwen Rijksweg Rotterdam en Den HaagUtrecht. De loonen voor dit werk- zijn contractueel vastgelegd, terwijl de arbeidskrachten alleen genomen mogen v/orden uit de gemeenten, die door den weg worden doorsneden. Het merkwaardige is echter dat nog steeds niet alle terreinen voor den weg eigendom van het Rijk zijn. Nog altijd zijn de onderhandelingen over het kleine gedeelte achter de Wiericker- schans niet tot een goed einde gebracht. o BOSKOOP. Rozententoonstelling. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om, terwijl de voorbereidende werkzaam heden reeds een aanvang hebben genomen alhier, circa half Juli a.s. in het gebouw ..Flora" een Rozententoonstelling te hou den. Aan de besprekingen dienaangaande heeft ook deelgenomen de bekende orga nisator op tentoonstellingsgebied de heer J. H. v, Straaten v. Nes. KOUDEKERK. Aai. Gouden Jubileum der Chr. Nat. School. 6 Juli a.s. zal het 50-jaar geleden zijn, dat de Chr. Nat. School aan den Rijndijk geopend werd. Het bestuur hoopt dit feit dankbaar te herdenken met de leden der Schoolvereeniging, oud-leerlingen en ge- noodigden in een herdenkingssamenkomst op 9 September a.s. Ook zal met het oog op het jubileum der school in het begin van Juli voor de leerlingen een schoolreisje worden georganiseerd. Werpt geen cadavers in den Rijn! Herhaaldelijk komt het voor dat ln den Rijn tusschen de bebouwde kommen al hier en den Hoogen Rijndijk, drijvende cadavers van varkens enz. worden aan getroffen, die veelal aan een of andere ziekte zlin gestorven en daarna door vee houders uit gemakzucht in den Rijn wor den geworpen inplaats van deze behoor lijk te begraven of aan den afhaaldienst van de „Gekro" kennis te geven. Het gevolg hiervan is, dat dergelijke ca davers voor de Rijnbewoners een ondra gelijke lucht verspreiden, terwijl de Rijn er zeer door wordt verontreinigd en als gevolg er een niet te onderschatten ge vaar voor de volksgezondheid kan ont staan. Het is thans de politie gelukt dezer dagen proces-verbaal op te maken tegen den veehouder D. V. aan den Hoogen Rijndijk, die een tweetal aan vlekziekte gestorven varkens van plm. ieder 150 pond, in den Rijn had geworpen. Bovendien werd tegen hem en den sla ger J. C. alhier nog proces-verbaal opge maakt wegens het frauduleus slachten van een varken, dat door een paard was doodgetrapt. Moge een en ander een ernstige waar schuwing zijn om toch vooral geen cada vers meer ln den Rijn te werpen, waar voor geen enkele verontschuldiging is aan te voeren WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD, Onbw .voonbaarverklaring van woningen De water- en electriciteitstaricven Be tegeling los- en laadplaats. De Raad vergaderde. De firma Gebr. Windhorst had een verzoek ingediend om ontheffing van den aanslag kadegeld 1935 Adressant grondt zijn verzoek op het feit, dat hij in verband met hetsteeds aan wezig zijn van groote schepen aan de los- en laadplaats, hiervan geen gebruik heeft kunnen maken. Een schip van 500 ton gaat niet opzij voor een motorboot. Daar de verordening op de heffing van kade- geld geen terughetaling toelaat en de ter mijn van voorziening ook reeds is ver streken, stelden B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Boot zag in dit verzoek een billijken grond en besprak de mogelijkheid om op een andere wijze aan het verzoek tegemoet te komen. Besloten werd om met een vol gend contract schappelijk te zijn- Besloten werd aan de veehouders, die een hond voor hun bedrijf houden, tege moet te komen door dezen hond in de 2e klasse aan te slaan. Gezien een rapport van den inspecteur van de volksgezondheid stelden B. en W. voor de perceelen B 261—264, B 191 en 192 en B 297 onbewoonbaar te verklaren. De heer Boot zag liever, dat de eigenaar van de perceelen B 261—264 een aanschrijving ontvangt tot verbetering van deze wonin gen, wat gesteund werd door weth, Lie- verse. Aldus besloten. Betreffende de per ceelen B 191 en 192 willen meerdere leden nog even wachten, omdat deze huizen toch op het programma staan om te worden afgebroken. B. en W: konden zich hier mede vereenigen. Perceel B 297 werd z. li st. onbewoonbaar verklaard. De voorz. deelt mede, dat blijkens koop akte door de gemeente aan de erven Heemskerk behoort te worden terugbe taald alle zakelijke lasten, rustende op perceel B 138 en laatst bewoond door wij len den heer J. Heemskerk Sr. Besloten werd het gevraagde bedrag ad f. 143 70 te rug te betalen. De voorz deelde mede. dat nu dit per ceel door overlijden van den bewoner is vrij gekomen. B en W. den Raad voorstel len deze woning aan te wijzen als ambts woning voor het hoofd der O. L. school. De nieuwe O. L. school z-1 toch worden ge bouwd op een terrein gelegen achter deze woning zoodat een en ander gunstig komt te liggen. Eerst moet echter de woning worden opgeknapt wat ongeveer f. 300. zal vorderen. Ten behoeve van den Zuidhoek is het gewenscht een regeling aan te gaan met de gemeente Alkemade inzake hulpver leening bij brand Deze regeling werd goedgevonden. Door B en W. is een ver gunning verleend tot het exploiteeren van radiodistributie; in verband hiermede moet een verordening worden vastgesteld op 'c hebben van draden boven of in openbaren gemeentegrond; deze verordening werd goedgekeurd. Herziening der tarieven op de levering van water en electriciteit door de ge meente Met alg, st. werd het voorstel van B en W. tot wijziging der tarieven (reeds in ons blad gepubliceerd Red.) aangenomen. De legesverordening werd aangevuld met een bepaling, dat voor het verstrek ken van inlichtingen opgaven een be drag verschuldigd zal ziin van ten hoogste 5 ct. per inlichting of' opgave, terwiil het nemen van een abonnement mogelijk is gemaakt De voorzitter deelde mede, dat de Pro vinciale Brandweerbond dë aangekochte spuit niet heeft Jagapen .goedkeuren, waarom B. eh. "W. 'v^^tellen deze spuit retpur te zenden Qoedgekeurd. Vernieuwing Van dë schoeiing en bete geling van de los- en badplaats. Men was het er ovrr eens dat dit werkteen groote teleurstelling is geworden: niet wat het geleverde werk betreft integendeel heeft de aannemer zeer goed werk geleverd doch de fout werd toegeschreven aan het bestek Eenparig was de Raad van oordeel dat het zoo niet kan blijven, waarom B. en W een bedrag vragen om hierin ver- belering aan te brengen. Alvorens echter een besluit te nemen, werd de heer Brou wer. architect, uitgenoodlgd den Raad voor te lichten. De heer Boot stelde voor de 'oude straat aldaar te behouden en de te gels, liggende op de losplaats lager te laten leggen, zoodat de schoeiing onge veer 10 c.M. boven de tegels uitsteek!wat ten goede zal komen aan een behoorlijke afwatering en tevens een waarborg zal zijn dat de voertuigen niet achteruit te water rullen geraken. De kosten zullen dan tot een minimum kunnen worden beperkt, waardoor deze pil niet zoo bitter meer zal smaken. Na bespreking en voorlichting van den heer Brouwer aldus besloten. Na rondvraag volgde sluiting. STADSNIEUWS. Bij K. B. van 30 Mei 1936 ls benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche re geering bij het internationaal mathema tisch congres, dat van 13 tot 18 Juli 1936 te Oslo zal worden gehouden, prof. dr. W. van der Woude, hoogleeraar aan de rijks universiteit alhier. BINNENLAND. VERLAGING GEMEENTELIJKE HAVENLASTEN. Naar wij vernemen, zullen B, en W. van Amsterdam zeer binnenkomt een voor dracht bij den gemeenteraad indienen, waarin wordt voorgesteld, met ingang van 1 Juli a.s. het havengeld, het kraan geld en de huren van loodsen en terrei nen ln het havengebied te verlagen, een en ander in dezelfde mate en op dezelfde wijze als in Rotterdam is geschied. Het ligt in de bedoeling van den burgemees ter deze voordracht in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde te stellen. BUITENLAND. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 12 Juni (Reuter). Er is over eenstemming tot stand gekomen betref fende de minimum-salarissen van bank en beursbedienden. Ook het geschil in de mijnen van Anzin is geregeld. De arbeid zal hier onverwijld hervat worden. Hetzelfde geldt voor het café- en hotel- bedrijf te Parijs, waar de gedelegeerden van werkgevers en werknemers het eens zpn geworden. d'Ormoy, de ondersecreta ris in het presidium, heeft een rede ge houden, waarin hij aankondigde, dat bin nenkort wetsontwerpen zullen worden ingediend, die de afschaffing van het fooienstelsel en een nauwkeuriger regeling van het bedrijf door de overheid ten doel hebben. In het mijngebied van Calais is de ar beid hervat. HET „PARISER TAGEBLATT". PARIJS, 12 Juni (Reuter). In het „Pa- riser Tageblatt" van vanmorgen beschul digt Poliakof, de eigenaar, zijn vroegere redactie van laster. Hij ontkent in con tact met de Gestapo te staan en voegt daaraan toe, dat zijn blad zal blijven strijden tegen het nationaal-socialistische Duitschland en voor de vrijheid en de rechten van den mensch. Intusschen is het eerste nummer van ae „Pariser Tageszeitung", die door de vroegere redactie van Poliakof is opge licht, vanmorgen verschenen, Georg Bern hardt is hoofdredacteur. Het blad bevat de gelukwenschen van Rudolf Breitscheid, oud-voorzitter van de Liga voor men- schenrechten in Duitschland, en van Max Braun, oud-leider der socialistische partij in Duitschland. DE STAKINGEN IN BELGIit. LUIK. 12 Juni. (Reuter). De mijnwer- kersstaking ln het Luiksche heeft zich vanmorgen nog uitgebreid. In de bekkens van Luik, Herstal en Scraing is de sta king algemeen. Op het plateau van Hervé wordt nog gewerkt Er hebben zich geen incidenten voorgedaan; de mijnen worden niet bezet gehouden. DE ZWEEDSCHE LANDSVERDEDIGING. STOCKHOLM. 12 Juni. (D.N.B.I. De Zweedsche Rijksdag heeft na debatten, die twee dagen hebben geduurd, de reor ganisatie van de landsverdediging in den geest van het voorstel der speciale com missie met een kleine meerderheid aan genomen. 8. Het vogeltje vertelde aan. den wolkentoovenaar van Dickie bóns, die lag te "slapen daar op een besnecuwden steen, met nog niet eens een deken om zich heen. De toovenaar genaamd Akoe- deboe luisterde aandachtig toe; en zei tenslotte toen: „Daar zullen wij toch iets aan doen. Zoo blijven liggen kan hij niet; wie weet, welk onheil hem geschiedt, 't Is goed, dat u me 't hebt verteld." Vervolgens is hij dan de kamer uitgesneld, en naar 'n vertrekje toe gegaan, waar allerlei machines enzoovoort staan opgc:':!d. Daar heeft hij een paar handgrepen gedaan hij moest alleen wat hef- boomen flink overhalen..,, en de wolk met het kasteel begon te dalen! TAUL REYNAUD TEGEN DE REGEERING PARIJS, 12 Juni (Reuter). In de Kamer heeft Paul Reynaud, de vorige minister van Financiën, een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de regeering een loonsverhoo- glng van 35 pet. voorstelt, terwijl overal elders de loonen verlaagd worden. Frank rijk zal daardoor volgens hem gedwongen zijn, in een gesloten economisch stelsel te leven. De regeering heeft in den nacht van 7 Juni slechts met de vertegenwoordigers der groote ondernemingen onderhandeld, de kleine geïsoleerde bedrijven zullen door de concurrentie ten gronde gaan. Tenslotte zeide Reynaud,-dat de arbeiders van de voorgestelde wet geen voordeel zullen heb ben en dat de autarkie het land zal ver moorden. In zijn antwoord aan Reynaud zeide mi nister-president Blum, dat er geen nood zakelijke samenhang bestaat tusschen loonen en kosten van levensonderhoud; indien de regeering het economische leven stimuleert, zullen de algemeene onkosten geleidelijk dalen. Het dilemma „autarkie of devaluatie" wil Blum niet aanvaarden. Hjj ontkende verder. dat de regeering werkeloos is geweest ten opzichte van de stakingsbeweging, zij heeft onmiddelijk ingegrepen en tallooze besprekingen met de belanghebbenden gevoerd. Tenslotte zeide hij, vastbesloten te zijn de openbare orde te handhaven- DE AGENDA VAN DEN VOLKENBONDS RAAD. GENEVE, 12 Juni (D.N.B.) De voor zitter van den Volkenbondsraad heeft vol gende agenda vastgesteld voor de zitt'ne van den Volkenbondsraad op 26 dezer: 1. Het AbessijnschItaliaansche con flict; 2. Het Locarno-conflict; 3- De vesti ging der Assyriërs, die uit Irak geëmi greerd zijn; 4. Het rapport over de laatste bijeenkomst van de slavernij-commissie. DE NEGUS NAAR ZWITSERLAND. LONDEN, 12 Juni (Reuter) De keizer van Ethiopië, Haile Selassie, heeft rege lingen getroffen om 17 Juni a.s. uit Lon den te vertrekken naar Vevey, waar hij een chalet heeft. HET THEELEK. LONDEN, 12 Juni; (Reuter). Tegen het einde van de debatten over het begroo- tingslek heeft Neville Chamberlain mede gedeeld, dat hij contact had gezocht met Lloyds, waarbij de vraag besproken werd of het niet mogelijk zou zfjn zonder scha de voor legitieme belangen een soort ge sloten seizoen in te stellen kort voor het afleggen van de begrootingsverklaring en vast te leggen, dat geen begrootings- rlsico's aanvaard zouden worden gedu rende dat gesloten seizoen, hetwelk hij had voorgesteld uit te breiden van het einde van het belastingjaar tot den dag, waarop de minister van financiën zijn begrootingsverklaring zou hebben afge legd. Spr. kon het Huis mejledeelen. dat het zoo goed als zeker was, dat fleze maat- regel zou worden ingevoerd, zoodaf het ditmaal gebeurde zich nimmer meer zou kunnen herhalen. ROEIEN. DE WEDSTRIJDEN VAN HOLLANDIA. Weer een record-verbetering. (Vervolg van het le Blad). Hierna waren de Overnaadsche Vieren (beginnelingen) aan de beurt. In de eerste heat verbe terden de Adelborsten in fraaien stijl het op naam van de Laak staande record, door de baan af te leggen in 7 min. 27 sec. (oud record 7 min. 321/5 sec.). Laga volgde op 21/» en De Laak op 3 lengten. In de tweede heat bleef Amstel in 7 min. 33 2/5 sec. met 1- lengte de baas over Triton. Willem III bleef ver achter. De 3de heat v/as voor Delftsche Sport in 7 min. 31 sec. Njord bezette met IV» lengte achterstand de 2de plaats. Aegir lag IV» lengte achter Njord. Stijlroeien datnes vieren (juniores) De uitslag der 2e heat was; 1. Maas, 73 punten; 2, Laak. 71 p.; 3. Deiftsche Sport 66 p. Derde heat: 1. Amstel, 83 p.; 2, Vliet 74 p.; 3. Hoop, 58 p. Alleen de nummers één van elke heat komen in de beslissing Stijlroeien dames Skiff lste heat: 1. Vliet, 83 p.; 2. Spaarne 72 p.; 3. Amstel, 57 p. 2de heat: 1. Hunze, 63 p.; 2. Willem III, 55 p. In de .beslissing komen uit de Vliet, Spaarne en Hunze, De wedstrijdleiding heeft beslist dat de race in de Jonge Skiff A tusschen Zeegers (Hoop) en De Walle (Njord), waarbij laatstgenoemde te laat aan den start ver scheen, niet wordt overgeroeid. Alleen de fabrikant van de allerbeste waren kan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regelmatig worden ge adverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwali teit bij billjke prijzen. 39

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7