LEIDSCH DAGBLAD Eerste Biad Vrijdag 12 Juni 1936 IAAT/IE HPIfHTEN VISSCHERIJBERICHTEN. ENGELAND. Thomas en Butt ait het Lagerhuis - Rede van Baldwin - De Icrsche grondwet. In het Lagerhuis vroeg majoor Attlee of de rede van minister Chamberlain, in welke deze minister het volhouden van de sanctiepolitiek een „midzomer-krankzin nigheid" had genoemd de meening der geheele regeering uitdrukte, en zoo niet of zij dan geen ernstige ongelegenheid voor zijn ambtgenoot minister Eden be- teekende? Baldwin antwoordde eerst voorzichtig, dat minister Chamberlain aan een feest maal natuurlijk slechts zijn persoonlijke merning had weergegeven, waaruit van zelf volgde, dat hij daarmee zijn collega niet in ongelegenheid had kunnen bren- gen, Winston Churchill en Sir Archibald Sin clair vroegen daarop of Chamberlain's meening dan soms de officieuse meening van het kabinet vertolkte, en wanneer de premier dan een onomwondep verklaring over de lijn der buiteniandsche politiek zou afleggen? Baldwin antwoordde nu dat een derge lijke verklaring spoedig te wachten was. Attlee: Beteekent dit dat Chamberlain's meening toch de meening van de geheele regeering zal blijken te beteekenen? Baldwin: Meer kan ik op het oogenblik niet zeggen. De regeering heeft nog geen beslissing over de lijn der buiteniandsche politiek genomen, maar zij zal dit, zooals ik zooeven zeide, in zeer afzienbaren tijd doen. Daarop legde oud-minister Thomas een verklaring af. Hij zeide o.a.: Nog nooit heeft een afgevaardigde on der zulke tragische omstandigheden voor het Lagerhuis gesproken en hij hoopte, dat geen afgevaardigde ooit nog eens in een dergelijke positie zou worden ge plaatst. Hij herinnerde er vervolgens aan. dat hij direct na de beëindiging van het gerechtelijk onderzoek uit de regeering was getreden. Hij was ervan overtuigd, dat het Lagerhuis het met hem eens was. dat hij den eenigen vooor hem mogelijken weg heeft ingeslagen. Ongeacht welk rap port ook, was hij gerechtigd te verklaren, dat hij nooit bewust een begrootingsge- heim had verraden. Hij herhaalde deze verklaring in weerwil van het resultaat van het gerechtelijk onderzoek. Thomas, wiens stem voortdurend onhoorbaarder werd, deelde daarop mede. dat hij direct zijn parlementszetel beschikbaar stelde en niet voornemens was. aan een tusschen- tijdsche verkiezing deel te nemen. Hij dankte daarop alle partijen voor de vriendelijkheid, die zij tijdens zijn ambts periode jegens hem hadden getoond, en drukte de hoop uit, dat hij tijdens zijn 27- jarige regeeringswerkzaamheld tot het welzijn van het land had bijgedragen. Ook Butt deed eenzelfde verklaring. Nadat Thomas en Butt de zittingszaal hadden verlaten, diende minister-presi dent Baldwin een motie in, waarin het Lagerhuis verzocht werd, het rapport van het tribunaal over het begrootlngslek in behandeling te nemen. Na een korte verwijzing naar de pijn lijke scène, welke zich even te voren had afgespeeld en na hulde te hebben gebracht aan het werk van Thomas in het kabinet, verzocht Baldwin de Kamer het rapport van het tribunaal goed te keuren. „De wijze, waarop Thomas gehandeld heeft", aldus besloot Baldwin, „en zijn verdiepsten als kabinetslid hebben hem de volledige sympathie van de Kamer ver worven". (Toejuichingen!. Baldwi keurde ook de handelwijze van sir Alfred Butt goed. Tijdens een banket, dat gisteravond door de nationale Labourparty in tegen woordigheid van Mac Donald en ongeveer 40 prominente persoonlijkheden van deze fractie is aangericht, heeft minister-presi dent Baldwin als eeregast een redevoe ring uitgesproken. Na te hebben .gewezen op den aard van ae politieke samenwerking in de nationale regeering tusschen hem en Mac Donald, wees spr. er op, dat de jeugd opgroeit met steeds minder contact met het partij leven. De jonge generatie zal, naar spr. hoopte, van de in de nationale regeering tot uiting gekomen concentratie van de krachten gebruik maken om uitdrukking te geven aan haar hoop en wenschen. Een zeer groot deel der bevolking bekommert zich niet om de partijen. Deze menschen vormen echter het werkelijke en levende deel van het volk en moeten een bijdrage van belang aan het politieke leven des lands leveren. Het verlangen naar leiding van dit volksgedeelte kan door de aan hangers der nationale regeering bevredigd worden. De minister-president bracht ten slotte zijn overtuiging tot uiting, dat geen enkele partij bij een verkiezing vol doende kracht zou kunnen winnen om een doelmatige regeering uit te oefenen. Hij sprak zich uit tegen het voeren van partijpolitiek. Velen zijn geneigd de natio nale labour party te beoordeelen naar het aantal zetels in het Lagerhüte. Spr. pre fereert het echter de partij te beoordeelen naar de omstandigheden, waaronder zij haar parlementszetels had veroverd. De Valera heeft de nieuwe grondwet voltooid, waardoor de Iersche vrijstaat een onafhankelijke republiek wordt, ech ter een dominion van het Brltsche rijk blijft. De gouverneur-generaal als verte genwoordiger van de Britsche regeering zal worden vervangen door een commis saris als vertegenwoordiger van den koning. De grondwet zal dit jaar worden afgekondigd. o JAPAN. Verkiezingen te Tokio. De gehouden verkiezingen voor de pre- fecturale vergadering te Tokio heeft geleid tot een overwinning der Minseito- partij. die 49 zetels behaalde. De Seyoekal verkreeg 36 zetels, de „proletariërs", met inbegrip van de partij der sociale massa 22, de nationale liga 3 en de onafhanke- lijken 2. De Minselto en de Seyoekal beschikten voor de verkiezingen resp. over 42 en 46 zetels. Het belangrijkste feit van deze verkie zingen is lntusschen de vooruitgang der „proletariërs" van 1 tot 22 zetels. UIT HET VERRE OOSTEN. DE BURGEROORLOG INGEZET? De leiders van Zuid-West China hebben den vredesoproep van maarschalk Tsjang Kai Sjek onverzoenlijk van de hand ge wezen, zooals reeds kort gemeld. Het antwoord van den maarschalk is in uiterst scherpen toon gesteld. Iedere verantwoordelijkheid voor de verdere ont wikkeling van de gebeurtenissen en voor den nu dreigenden burgeroorlog werpen de Zuid-Westelijke leiders reeds bij voor baat op de Nanklng-regeerlng. Zij verwijten deze regeering, dat de tegen 10 Juli aangekondigde bijeenroeping van de plenaire zitting van de Kwomintang slechts een manoeuvre is. Zij wijzen tenslotte nogmaals op de nood zakelijkheid van een onmiddelllj ken op- marsch tegen Japan en herhalen, dat Nan king, door zich tegen dezen opmarsch te weer te stellen en regeerlngstroepen naar Hoenan te zenden, verantwoordelijk is voor het eventueel uitbreken van een burgeroorlog. Naar verluidt zouden de Kantonneezen, die naar het schijnt over een troepen macht van 400.000 man en over 400 vlieg tuigen beschikken, de provincies Toekien en Kiangsi zijn binnengevallen. Twee Engelsche kanonneerbooten hebben op dracht gekregen zich terstond naar Kan ton te begeven. De Japansche consul te Kanton heeft de autoriteiten gewaar schuwd tegen de ernstige gevolgen eener anti-Japansche agitatie. Ten zuiden van Hengtsjau, de hoofdstad van Hoenan, zouden de vijandelijkheden tusschen de troepen van Nanking en Kanton zijn ontbrand. De noordelijken zouden Lelyang, ten zuiden van Hengtsjau, hebben bezet, terwijl 'de Kantonneezen zich zouden hebben teruggetrokken naar een plaats tusschen Lelyang en Tsjantsjau. Op bijgaand kaartje zal men zich eenigszlns kunnen oriënteeren. De provin cies zijn duidelijk aangegeven. De leiders van het Zuid-Westen hebben opnieuw een telegram aan de Nanking- regeering gezonden, waarin zij de vast stelling van een route voor den opmarsch der Zuidelijke troepen naar het Noorden en voorts de doorloopende verzorging der Zuidelijke troepen met huisvesting, geld en munitie eischen. Het agentschap Domei meldt uit Hsln- klng, dat 400 Mantsjoerijsche soldaten drie dagen geleden aan de Westelijke grens bij Sseffenho zes Japansche officieren en soldaten gedood hebben en vervolgens nagr de Sovjet-Russische troepen zijn overge- loopen. o ZWITSERLAND. Defensleontwerp door den Standenraad aangenomen. De Zwitsersche Standenraad heeft het nieuwe defensievoorstel met algemeene stemmen aangenomen. Daardoor is het wetsvoorstel inzake de versterking der Zwitsersche defensie van kracht geworden, en kan het betreffende bondsbeslull direct uitgevoerd worden. SPANJE. Onrust blijft troef. De Cortes heeft het wetsontwerp aan genomen voor de uitvoering van openbare werken tot een bedrag van 67 mlllioen peseta's in de provincie Madrid. De alarmtoestand is weer verlengd. Dit is noodig ook! Te Malaga is opnieuw een aanslag ge pleegd en wel op een communistisch raadslid, die door onbekenden met revol verschoten werd gedood. Voorts hebben de anarcho-syndicalisten een overval gepleegd op een marxlstlschen rouwstoet, die het door hen doodgescho ten gemeenteraadslid de laatste eer be wees, en doodden den sociaal-democra- tlschen voorzitter van den provincialen landdag met verscheidene schoten. De civiele gouverneur heeft de sluiting van alle lokalen van den nationalen vak bond bevolen. Verder heeft hij opdracht gegeven, verscheidene anarcho-syndica- llstisehe leiders te arresteeren. Polltie- versterkingen zijn aangekomen. Men gelooft, dat de vakbond de alge meene staking zal afkondigen, indien de lokalen der organisatie gesloten blijven. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde last te hebben gegeven aan den gouverneur der provincie om tot vol ledige ontwapening van de bevolking over te gaan. FRANKRIJK. De wetsontwerpen in de Kamer en de stakingen - Een vergecfsche koop. In de zitting van de Kamer deelde Leon Blum mede, dat de regeering nog vier wetsontwerpen heeft ingediend, welke be trekking hebben op de amnestie, de ver lenging van den leerplichtigen leeftijd tot veertien jaren en een wijziging van ie leeftijdsgrens van ambtenaren. De Kamer ging vervolgens over tot de beraadslaging over een wetsontwerp be treffende de intrekking van kortingen op verschillende soorten uitkeerlngen. Na 'n korte discussie werd het wetsontwerp goedgekeurd. Ook het wetsontwerp inzake de instel ling van een jaarlijksche vacantie met behoud van loon of salaris werd na een vrij kort debat met 563 tegen 1 stem aan genomen. Tenslotte heeft de Kamer met 528 tegen 7 stemmen het wetsontwerp inzake de collectieve arbeidscontracten aangeno men. De od grond van die wet gesloten contracten krijgen kracht van wet. Volgens het ontwerp zullen alle derge lijke contracten bepalingen bevatten be treffende de vrijheid van syndicale ver- eeniglng en van politieke overtuiging alsmede de instelling van een vertegen woordiging der arbeiders in alle bedrij ven waarin meer dan tien man werkzaam zijn. Behalve in het hotel- en restaurant bedrijf is in verscheidene andere bran ches en ondernemingen een accoord tot stand gekomen, zoodat in ongeveer 60 Parijsche fabrieken het werk vandaag weer zal worden hervat. Ook de slagers gaan weer aan 't werk. In Muehlhausen is het in de metaalindustrie tot overeen stemming gekomen. De loonen worden al gemeen met 14 pCt. verhoogd. De arbei ders hebben daarop de bezette werkplaat sen ontruimd. Vandaag wordt het werk hervat. In Dury bij Amiëns is het tot een al zeer merkwaardige staking gekomen. Daar hebben n.l. de employé's en zieken verplegers van het provinciale krankzin nigengesticht het werk neergelegd. De 800 patiënten worden door de dokters en de afdeelingschefs verzorgd. In Parijs blijft een zekere spanning hangen. Gistermiddag trokken weer stoe ten stakers door de binnenstad met roode vlaggen en opgeheven vuist. Op vele hoe ken vormden zich in den loop van den dag oploopjes, waar straatredenaars op gewonden toespraken hielden. Niet alleen de rechtsche bladen wijzen bezorgd op deze gespannen toestanden, ook de „Ere Nouvelle" verklaart, dat de gebeurtenis sen tot ernstig nadenken manen. Men begrijpt, dat de regeering geduld heeft, maar het moet duidelijk gezegd worden, dat geduld hebben niet hetzelfde is als onverschillig blijven tegenover uitbreiding van de wanorde. De rechtsche „Jour" is verontrust, om dat men de eigenlijke aanvoerders van de staking in de verschillende bedrijven in het geheel niet kent. Veelal zijn de eischen van buiten de bedrijven binnengebracht en tegen den wil van het personeel opge steld. Wanneer dan één overeenstemming niet tot stand komt; gebeurt dat alleen, omdat een ijzeren gordijn Is gevallen tus schen de werkgevers en werknemers. Reeds worden de eerste onteigeningen van fabrieken gemeld. Zoo zijn de directeuren van een groote fabriek in Dranot door het personeel gedwongen het bedrijf te verlaten. De arbeiders hebben vervolgens op eigen initiatief verder gewerkt. In Aulny hebben de arbeiders van een fa briek van verwarmingsinstallaties, toen een accoord met de werkgevers niet tot stand kwam, de machines weer aan het werk gezet, zulks onder leiding van den plaatselijken burgemeester. Zoowel de radicaal-socialisten als de socialistische unie hebben besloten, zoo schrijft het blad verder, hedenmorgen een bespreking te voeren om middelen te be ramen tot het beëindigen van een bewe ging, die verontrustend werkt. Ook de communisten raden aan tot een zekere gematigdheid. De afgevaardigde Thorez heeft gisteravond verklaard, in een groote communistische vergadering, dat men de staking moet beëindigen, zoo dra de essentieele eischen ingewilligd zijn. Men moet ook een compromis weten te sluiten, opdat de op het wekken van pa niek gerichte agitatie niet vergemakke lijkt wordt. De .Journal des Debats" meldt: Er heeft zich zoo juist bij het „Pariser Tageblatt" een merkwaardig incident voorgedaan. Dit orgaan wordt door Dutt- sohe vluchtelingen uitgegeven en staat onder leiding van Georg Bernhardt, den bekenden Journalist en schrijver. De eige naar van het blad, een Rus, heeft Bern hardt echter plots op plompe wijze ont slagen en vervangen door iemand, die ge neigd zou zijn de Hitleriaansche politiek te begunstigen. De medewerkers van Bernhardt hebben zich echter aan diens zijde geschaard en zullen met ingang van morgen een or gaan publiceeren, dat analoog is aan het „Pariser Tageblatt", zooals dat tot nu toe was. De Gestapo schijnt het blad te hebben gekocht, doch het succes is dus nihil! PALESTINA. Voortdurende aanslagen. De onlusten duren voort. In het algemeen is de toestand niet verbeterd. De Arabische leidérs verhelen niet, dat zij niet tot toegeven bereid zijn. Na geïsoleerde aanslagen zijn de Ara bieren overgegaan tot aanvallen op groo- ter schaal op patrouilles en Joodsche vestingen, zij het ook zonder succes. De benden beschikken over een groot aantal patronen en bieden ernstlgen tegenstand aan de militaire strijdkrachten. Er zijn inmiddels tanks gezonden naar het spoorwegstation Toelkarem, waar rebellen een trein tot ontsporing hebben gebracht, waarmede een patrouille werd vervoerd. Te Jericho is een Joodsch tehuis in brand gestoken. Vier personen zijn ge arresteerd. Het verkeer tusschen Jeruza lem en Hebron is onderbroken, daar de rebellen een brug hebben vernield. ROEMENIË. Titulescu over den politieken toestand. Op een persconferentie verklaarde Titu lescu: Op den Balkan zal geen oorlog uitbre ken. omdat niets de Balkanvo'ken verdeelt. Trouwens wanneer een oorlog zou komen, weet men, dat wü allen vereend zouden zlin om onze grenzen en ons recht te ver dedigen. Met een duidelijke toespeling op Bul- garlie vervolgde Titulescu: het gevoel van volkomen eenheid der Balkanvolken is zoo sterk, dat zij. die nog geen lid van ons ver bond zijn, ons doen zeggen: u kunt wel handelen in overeenstemming met het geen git ingegeven acht door uw belang, maar voor ons zilt gil van dezelfde familie. Verder zeide Titulescu: wit willen de vriendschap van alle groote mogendheden zonder uitzondering. Wli wenschen even wel het souvereine zelfbeschikkingsrecht en zullen nimmer toestemmen in een be slissing, waar wli bli betrokken zlin. maar waarin wli niet hebben toegestemd. Van Praag tot Ankara tellen wij 70 mlllioen soldaten van den vrede. Maar uit liefde voor den vrede zlin wli nog geen blinde pacifisten. Wli vinden dat er voor de handhaving van den vrede geen beter middel bestaat dan zich voor te be reiden op een oorlog en op een gelegen oogenblik te zeggen: wli hebben het niet noodig te doen. maar wli zouden het kun nen. Wij wllen hulde brengen aan de vredelievende gezindheid van alle staten zonder uitzondering. Indien echter een oorlog zou losbarsten, zou het zlin. omdat zekere lieden den indruk zouden hebben gekregen, dat in een zekere richting of onder zekere voorwaarden zulks zonder gevaar of consequentie zou kunnen ge schieden. Spr. elschte voor den Balkanbond de eer op een dergellike verantwoordelijkheid niet op zich te iaten rusten voor het geval zlin belangen zouden worden bedreigd. RUSLAND. De nieuwe grondwet. Het presidium van het centraal executief comité, dat het rapport van Stalin, als voorzitter van de commissie, die belast was met de opstelling van een grondwet, heeft bestudeerd, heeft besloten de ontwerp- grondwet aan te nemen, het raden-con gres der sovjet-unie tegen 25 November bijeen te roepen voor de bestudeering van het ontwerp, en het ontwerp te publicee ren, opdat het geheele volk er kennis van kan nemen. Het eerste hoofdstuk handelt over den maatschappelijken opbouw en zegt o.a. de unie der socialistische sovjet-republieken ish een socialistische staat van arbeiders en boeren. Haar politieke grondslag vormen de raden (sovjets) der afgevaardigden van de werkende bevolking, aan wie de geheele macht in de sovjet-unie behoort. Haar economische grondslag vormt het socia listisch economisch. stei*l en de socialisti sche eigendom aan productiemiddelen^ Het socialistische eigendom heeft den vorm van staatsbezit of van bezit der corporaties. De bodem, bodemschatten, wateren, bos- schen, fabrieken, mijnen, verkeersmiddelen per spoor, te water en in de lucht, banken, P.T.T., groote landbouwbedrijven, machi nes en tractorstations, alsmede de meeste woningen in steden en industrie-centra zijn staatseigendom. Maatschappelijke be drijven in de collectieve organisaties met haar levende en doode inventaris, de pro ductie der collectieve bedrijven en hun inrichtingen van algemeen nut zijn maat schappelijk socialistisch eigendom der col lectieve organisaties. De bodem wordt den collectieven landbouwbedrijven voor onbe- paalden tijd, b.v. voor eeuwig toebedeeld. Het persoonlijk eigendom van staatsbur gers uit hun arbeidsinkomen en besparin gen, woonhuis, huishoudelijke voorwerpen enz. wordt bij de wet beschermd. Arbeid is in de sovjet-unie de plicht van eiken staatsburger, die tot werken in staat is, volgens het beginsel „wie niet werkt, zal ook niet eten". In de sovjet-unie wordt het socialistisch beginsel verwezenlijkt: „ieder zal werken naar zijn capaciteiten en leder zal betaald worden naar zijn werk". BINNENLAND. Alle goede zaken worden regelmatig geadverteerd in een goed Dagblad. 471e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de lüst Trekking van Vrijdae 12 Jnnl 1936 Hooge Prijzen 16546 70met premie van 3000 100.— 12607 Prjjzen van 70. 411 480 1254 1329 1429 1663 2017 2411 2822 3547 4088 4142 5067 5147 5674 6585 6687 8871 8879 8917 9546 10106 10417 10434 11035 13336 13371 13390 14557 15961 15978 17241 18354 20232 20326 20365 20460 Nieten 324 446 710 1606 1728 2152 2700 2799 2937 3962 4073 4158 4852 5657 5955 6198 7503 7483 7526 7811 8159 8340 8354 8750 8893 9387 9709 9722 9998 10750 11398 11786 13043 13266 13370 13784 14063 14265 14341 14413 14761 15174 15256 15501 16404 17247 17460 18050 18060 18152 18610 18884 18956 19189 19273 19711 19923 19985 20094 20335 20621 IJMUIDEN, 12 Juni 1936 VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 0.74—0.62; Tongen per K.G. 0.620-50. Kleine Schol per kict van 50 K.G. f. 17—5.50. Aangekomen de logger: SCH. 201 met f. 494 besomming. VLAARDINGEN. Binnengekomen: SCH. 284 met 18 last van 3 schepen. Prijzen: Maatjes, groen, f. 19.10—27.40. AANVARING BIJ DE ORANJESLUIZEN. Boot naar Harderwijk ramt sluisdeur die afknapt en omslaat- Hedenmorgen om negen uur heeft een aanvaring ernstige schade aan een der sluisdeuren van de Oranjesluizen toege bracht, die gelukkig niet tot zeer groote stagnatie voor het binnenscheepvaartver- keer heeft geleid. Het groote en nieuwe schip van de ree- derij Zwaag, dat den dienst tusschen Am sterdam en Harderwijk en Elburg onder houdt, „De nieuwe Veluwe", die te om streeks kwart voor negen van haar lig plaats voor het Centraal station te Am sterdam was vertrokken, arriveerde om streeks dien' tijd bij de Oranjesluizen en voer. zooals gewoonlijk, de Zuidelijke kolk in. Wat er precies gebeurd is valt achter af moeilijk te controleeren. doch zeker is, dat toen de kapitein met de scheepstele- graaf volle kracht achteruit seinde, dit ln de machinekamer werd begrepen als: „volle kracht vooruit". Het gevolg was, dat de groote boot met volle vaart op de gesloten sluisdeur aan den kant van het Buiten-IJ stiet en de linkersluisdeur ten gevolge van den schok uit den béugel ge- stooten werd en omsloeg. Ongelukkiger wijze bevond zich juist op dit oogenblik op ae sluisdeur een voorbijganger, die met zijn fiets over den sluisdeur naar den overkant wilde gaan. Het was de 21-jarige werklooze typograaf Wagter uit Amster dam-Noord, die tot zijn ontsteltenis de deur, waarop bij zich bevond, plotseling onder zich voelde wankelen en langzaam zag omzwaaien, tengevolge waarvan hij met een groote bocht met zijn fiets in het water terecht kwam. Gelukkig kwam hij niet onder de 35 5 40 ton wegende sluis deur terecht, want dan zou hij hopeloos verloren zijn geweest. Hij zag kans zich aan den nog boven water uitstekenden zijkant van de sluisdeur vast te klemmen, waardoor hij zich boven water kon hou den tot het personeel van de Oranjeslui zen, dat Inmiddels met haken en ladders toesnelde, hem op het droge had gebracht. Inmiddels stroomde het water met groote kracht van het Buiten-IJ de sluis- kolk binnen. Het bleek een gelukkige om standigheid. dat men tengevolge van de consternatie, die de aanvaring had ver oorzaakt, de geopende sluisdeuren aan den kant van het afgesloten IJ nog niet had vastgezet. Tengevolge van den druk van het instroomende water sloegen daar door deze sluisdeuren vanzelf dicht cn was althans voorkomen, dat het water uit het Buiten-IJ de Amsterdamsche stadsgrach ten op een ongewenscht hoog peil zou brengen- De boot kon weldra langs de omgeval len sluisdeur haar reis vervolgen. Zij heeft practlsch door de aanvaring geen enkele schade opgeloopen. De vaart door de Oranjesluizen onder vindt betrekkelijk weinig vertraging, om dat men nog over twee andere sluiskol- ken beschikt en bovendien zich in het midden van de zuidelijke sluis nog een paar reservedeuren bevinden, die men kan gebruiken, waardoor men de beschikking heeft over een kleine sluiskolk, die voor, het schutten van kleinere vaartuigen ge bruikt kan worden. DE VERDUISTERING TE DEN HAAG. Nadere bijzonderheden. Omtrent de door zekeren van H„ regent- boekhouder bij de diaconiegestichten der Nederdultsch-Herv, gemeente te den Haag, gepleegde verduisteringen, vernemen wij van de meest-bevoegde zijde de volgende bijzonderheden. Het bedrag, dat aan de kasgelden van het Hervormd weeshuls en het rusthuis is onttrokken, bedraagt f. 51.000. De boekhouding betreffende deze ge stichten was volkomen in orde. De ver duisteringen zijn waarschijnlijk gepleegd gedurende een tijdvak van ongeveer acht jaren. De laatste twee jaren is evénwel het grootste deel van dit bedrag verduisterd. Hoe de boekhouder-regent hierbij gehan deld heeft, is nog niet bekend. Zijn boeken, die regelmatig door con trole-commissies nagezien zijn, waren steeds in orde. Het politie-onderzoek hier omtrent duurt dan ook voort. Dat in het eerste bericht sprake ls van een bedrag van ongeveer 70 mille, vindt hierin zijn oorzaak, dat van H„ die tevens penningmeester was van de commissie voor de Wllhelminakerk, ten nadeele van deze kerk een bedrag van circa f20.000 heeft verduisterd. Ook deze malversatie loopt over een tijdvak van eenige jaren. Van H. blijft, in verband met het onder zoek, voorloopig in politie-bewaring. PETROLEUM-EXPLORATIE. Naar wij vernemen, is heden te Ban doeng tusschen het Nederlandsch-Indische gouvernement en de Nederlandsche Paci- fic-Petroleum-Maatschappij, gevestigd te Den Haag, een contract gesloten, waarbij aan laatstgenoemde maatschappij ver gunning werd verleend tot exploratie van een terrein van 600.000 Hectare, gelegen ln de residentie Sumatra's Oostkust, tus schen de Rokan en Baroemoenrlvler. De Nederlandsche Pacific-Petroleum- Maatschappij ls een dochtermaatschappij van de Standard Oil of California en vormt met de Bataafsche Petroleummaat- schappij en de Koloniale Petroleummaat- sohappij de Nederlandsche Nieuw-Guinea- Petroleummaatschappij. HET UIT DE MARKT NEMEN VAN VARKENS. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen bond van Varkenshandelaren heen zich telegrafisch gewend tot de minister» van landbouw en vlsscherlj en van s°clf'_ zaken met het dringend verzoek geen ge volg te geven aan eventueele plannen on via de veehouderijcentrale opnieuw va> kens over te nemen voor inblikking 01 vriezing. Volgens het hoofdbestuur va dezen bond kan een vleeschvoorzleni s aan werkloozen op eenvoudlgen en nu der dure wijze plaats vinden. j

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2