Examenvrees? LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 10 Juni 1936 BUITENLAND. IN EN OM ABESSYNIE. WUPPERTAL COMITÉ LEIDEN. I Vergadering van het comité van aanbeveling. Gisteravond vond ln het restaurant ,.De Harmonie" een vergadering plaats van het Leidsche Comité van aanbeveling. Na een korte opsomming der ln Leiden verrichte werkzaamheden gaf de voor zitter A. F. W. van Meurs het woord aan dr. H. Koch, die een verslag uitbracht van de landelijke vergadering van het Wup- pertal Comité te Amsterdam. Ter sprake kwamen verder de te verrichten werk zaamheden van het plaatselijk Comité alhier, waarbij besloten werd omstreeks September een openbare vergadering te houden, waarop tevens de actie voor amnestie in verband met de internationale conferentie van het Wuppertal Comité te Brussel op 28 Juni zal worden besproken. De conferentie te Brussel stelt zien een internationale actie ten doel voor vrijla ting van politieke gevangenen in Duitsch- land. Mevr. KnuttelKoch zag zich wegens drukke particuliere bezigheden genood zaakt haar plaats in het dagelijksch comité op te geven, maar zal in het Comité van aanbeveling zitting blijven 'houden. Ter aanvulling en uitbreiding van het dagelijksch Comité traden toe: mevr. van OsMens. mevr. KoetsSwets en de heeren J. Footijn en C. J. Snijders. Ten overvloede werd er ln de vergade ring nog eens op gewezen, dat het. Wup pertal Oomité vrij is van iedere partij politiek en slechts een humanitair doel voor oogen heeft. Na een beroep op de aanwezigen om aan het werk van het Comité meer bekendheid - te geven sloot de voorzitter de vergade ring. o AANBESTEDING. Hedenmiddag werd namens den Com mandant van het 6e R.V.A. in de Doelen kazerne aanbesteed: de levering van hooi. stroo en turfstrooisel benoodigd voor de Daarden van genoemd regiment, gedurende het tijdvak van 1 Aug. tot en met 31 Oc tober 1936. Ingeschreven Is als volgt: N.V. Turfstroolselfabriek ..Trio" te Vroonhoven turfstrooisel 9.6 ct.. N.V. Veen derij I. van Rooyen Bergenheim id. 9.3 ct.. N.V. Turfstrooiselmü. Griendtsveen te Griendtsveen id. 9 ct.. N.V. Turfstrooisel- kantoor Rotterdam ld. 8.4 ct.. T. Arkema Rotterdam, ld. 8.3 ct.. alles per K.G.: fa. D. Leeuwenkamp Alkmaar, hooi 25.3 ct.. J. Oomen en Zn.. Oosterhout hooi 24.4 ct.. fa. Huisman Langhuysen. Den Haag. hooi 24.3 ct. A. P Taselaar Rotterdam, hooi 23.3 et. M. Romeyn. Voorschoten, hooi 22 ct.. stroo 20 ct. bij gezamenlijke levering hooi 22 ct.. stroo 18 ct.. alles per 10 K.G. De voorloopUe-levering is gegund aan T. Arkema voor turfstrooisel en M. Romeyn voor hooi en stroo VERGADERING NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Afdeeling Leiden. Gisteravond vond in de bestuurskamer van de „Leidsche Schouwburg" de alge- meene ledenvergadering plaats der afdee ling Leiden van het Ned. Tooneelverbond onder leiding van mevr. W. van Itallie van Embden. De notulen der vorige ver gadering. voorgelezen door den secretaris den heer A. Goekoop werden onder dank zegging goedgekeurd. Eenlge ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen, waarna de secretaris zijn Jaarver slag uitbracht. Hieruit bleek, dat het afge- loopen tooneelseizoen voor onze stad niet ongunstig ls geweest. Voorts werd daarin een overzicht gegeven, van hetgeen opge voerd is. Na goedkeuring van het Jaarver slag deed de heer E. H. Moens namens de commissie tot nazien der rekening 1935/'36 verslag. Deze rekening werd na eenlge op merkingen goedgekeurd onder dankzeg ging aan de penningmeesteresse mevr. v. d. EistCoebergh, die te kennen gaf voor deze functie te bedanken. Den heer J. A. Chrlstiaanse, die niet aanwezig was, zal verzocht worden zich met het penning meesterschap te belasten. Bij afsluiting van het boekjaar bedroeg het batig saldo f. 141.91; op het oogenblik is in kas f. 187. Tot kasnazieners voor het komende jaar werden benoemd prof. dr, van Itallie en de heer E. H. Moens. Mevr. S. de Vries de Vries, die bedankt had als bestuurslid, werd waardeerend toegesproken voor haar werkzaamheden gedurende vele Jaren als zoodanig verricht. In haar functie zal niet voorzien worden. De voorzitster mevr. van Itallievan Embden deelde mede, voor- loopig nog niet onze stad te zullen verla ten, waarvan eerst sprake ls geweest, zoo dat zij haar functie nog blijft waarnemen. De heeren A. Goekoop en J. A. Chrlstiaanse werden als bestuurslid herbenoemd. Als afgevaardigden naar de op Zaterdag a.s. op de „Beukenhof" te Oegstgeest te hou den 68ste Algemeene Ledenvergadering van het Nederlandsch Tooneelverbond werden aangewezen mevr. v. d. Eist en de heer A. Goekoop. Na behandeling van den Beschrijvingsbrief dier Algem. Vergadering tijdens welke diverse wenschen der afd. Leiden ter sprake werden gebracht, volgde sluiting. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. N.V. De Leidsche Katoenmaatschappij, voorh. De Heyder en Co., Heeréngracht 81, Leiden. Overleden commissaris: C. Th. Drlessen, d.d. 5 Juni 1936. N.V. Drukkerij-Cartonnagefabrlek Rut gers. Galgewater 15, Leiden. Overleden directeur G. J. J. Rutgers, dd. 3 Juni 1936. J. J. Gijzenlj en Co., Koestraat 1-3-5-7, Lelden. Lompen, beenderen en metalen. Overleden vennoot M. E. Gijzenlj, dd. 2 Juni 1936, C. J. Kambier, Spoorstraat 2, Leiden. Kruideniers- en grutterswaren. Uittredend eigenaresse: C. J. Geenjaar Kambier, dd. 15 Juni 1936. J. Gerritsen en Zoon, Veurscheweg 27, Voorschoten. Kweeken van en drijven van handel in bloembollen enz. Door het overlijden van den vennoot J. A. Gerritsen, wordt het bedrijf thans voort gezet door den heer J. P. Gerritsen, als eenig eigenaar, onder den naam: Fa. J. Gerritsen en zoon. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond. Het voorstel van Eden om de zitting van den Volkenbondsraad op 26 Juni te heropenen is aangenomen, zoodat op dien dag dus te Geneve de beraadslagingen van den raad voortgezet zullen worden. Reuter verneemt, dat de Engelsche re geering aan de Turksche regeering heeft gevraagd, of zij de conferentie voor de Dardanellen, welke belegd was tegen 22 Juni te Montreux, wenscht uit te stellen tot een tijdstip na den nieuwen datum der bijeenkomst van den Volkenbonds raad. De wijziging in het Italiaansche kabi net, waarvan de voornaamste is de komst van Mussolini's schoonzoon aan bulteril. zaken, zal overigens vermoedelijk niet be- t eekenen een nieuwe koers. De „Popoio dl Roma" bevat een artikel over de beginselen der Italiaansche bul- tenlandsche politiek, waaraan veel betee- kenls wordt toegekend. Volgens dit blad acht Italië het ongewenscht, dat Europa verdeeld zou worden ln elkander vijandi ge statengroepen. Het beschouwt den Vol kenbond als een zeer nuttig instrument,, indien althans zekere wijzigingen ln zijn structuur worden aangebracht. Het is de wensch van Italië, met alle mogendhedeh goede betrekkingen te onderhouden om een stabiel evenwicht ln Europa te verze keren. Een nauwere aansluiting bij zekere staten is dan ook geen beginsel der Ita liaansche politiek, maar slechts een uit weg indien geen andere oplossing mogelijk is. Ten aanzien van een eventueele her vorming van den Volkenbond schrijft het blad, dat men met de realiteiten rekening zou beginnen te houden, Indien de bond gegrondvest werd op de belangen en de verbondenheden, die de geografie heeft geschapen. Wil de Volkenbond doeltreffend werken, dan moeten de groote mogendheden tot overeenstemming komen. Indien z ij het eens zijn, zal de vrede niet verstoord worden. FRANKRIJK. Blum dient zijn wetten in - De stakings actie en de gevolgen. Gistermiddag ls de Kamer weer bijeen gekomen. Leon Blum besteeg direct het spreek gestoelte onder de lulde toejuichingen van de afgevaardigden der linkerzijde. Sprekende over de tusschen werkgevers en werknemers bereikte overeenstemming, zeide de minister-president, dat deze overeenkomst ls tot stand gekomen door bemiddeling der regeering. Vervolgens diende Blum, zooals aange kondigd, de door den ministerraad goed gekeurde wetsontwerpen bij het bureau der Kamer ln. Hierna vroeg hij de instel ling van een speciale commissie van 33 leden voor het bestudeeren dezer wetsont werpen. De Kamer besloot, dat de bureaux van daag zullen bijeen koThen. Het eerste der door Blum ingediende wetsontwerpen stelt een 40-urige arbeids week in met handhaving van de bestaan de weekloonen. Een tweede ontwerp be treft de instelling van een jaarlijksche vacantie van 14 werkdagen in industrie en handel met behoud van loon en voor ziet in de uitbreiding van dezen maat regel tot de hulsbedienden en het per soneel in den landbouw. Het derde ont werp behandelt de voorwaarden voor de toepassing van collectieve arbeidsovereen komsten. Naast deze wetsvoorstellen heeft de re geering nog twee andere ingediend be treffende de oud-strijders en de ambte naren en bëambten. Geen sprake van, indien GIJ slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 49^0 (Ingez Med.) CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het eindexamen akte L. O. de dames: G F. Aldershoff, Lelden; P. Ie Cointre Voorburg; F. M. Deurloo, Lelden; A.'M. v. d. Endt, Oegstgeest; W. Haasnoot, Katwijk en Chr. v. d. Hoff, Oegstgeest. Afgewezen geen. o PARKCONCERT. Morgenavond te 8 uur precies, zal de Harmoniekapel „T. en D.", directeur de heer J. Noordanus, het derde concert ver zorgen van den Bond van Leidsche Har monie- en Fanfare-Vereenigingen. Dit concert zal gegeven worden in het Plant soen (Musis Sacrumi. Bij ongunstig weer, waardoor het concert afgelast zou moeten worden, zullen de kaarten aan het Politie bureau Zonneveldstraat, Politie Posthuis Steenstraat, wachtkamer Postkantoor en de verschillende Brugwachtersposthuizen, uiterlijk 's avonds 7 uur hiervan kennis geven. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Het programma luidt: 1. Koning Voetbal, marsch, Willy Schoote- meyer. 2. Tancred, ouverture, G. Rossini. 3. Toujours ou Jamais, wals, E. Waldteufel 4. Balletmuziek a. s. Rosamunde, F. Schu bert. 5. Robert le Diable, fantaisie G. Meyerbeer. Pauze. 6. Per Aspera ad Astra, marsch, E.Urbach. 7. Le Secret de Sphinx ouvert. G. Gadenne 8. Am Maresstrande, wals, Max Fischer. 9. Daar komen ze aan, marsch-potpourri Adr. J. Maas. 10. Marsch, Finale. o Mr. H. A. Nauta substituut-officier bij den Raad van Justitie te Soerabaja, ls benoemd tot Griffier van het Hoogge rechtshof te Batavia. Te Utrecht slaagde voor het examen Esperanto A mej. M. H. S. van Ewijck, alhier. De communisten hebben voorts voor stellen ingediend Inzake de instelling van een fiscale identiteitskaart, een heffing op de groote fortuinen, toepassing van de wet op de strijdhonden, herziening van de pachtovereenkomsten, verleening van een credlet van een milliard voor sport, instelling van een nationaal werkloozen- fonds, en uitvoering van groote werken. De „Ere Nouvelle", het blad van Har riot, publiceert een beschouwing, onder het opschrift: „Opgepast voor de 40-uren- week", waarin het berekent dat Invoering van dezen maatregel voor het leger meer dere uitgaven met zich mede zou brengen van 850 mlllioen francs, terwijl voor de marine dit bedrag nog grooter zou zijn. Tezamen met de openbare bedrijven zou 2'/i milliard francs meer moeten worden uitgegeven, terwijl bij de spoorwegen meer personeel zou moeten worden aangeno men, hetgeen eveneens kosten met zich mee zou brengen ten bedrage van l'/t mil liard per jaar. In totaal zou dus reeds onmiddellijk 4 milliard per jaar worden geëischt. Kan de werkloosheid, zoo vraagt het blad, die overigens de gemeenschap slechts 1 milliard per jaar kost, daardoor worden opgeheven, of zal zij zelfs nog 'stijgen? De ultvoerlndustrie zou n.l. ln een ongunstiger concurrentiepositie ko men te verkeeren. Hierdoor ontstane werk loosheid zou de winst op dit gebied in an dere bedrijven weer ts niet doen. Op deze wijze zou invoering van de 40-urenweek zonder de werkloosheid op te heffen, zwaar op de openbare financiën drukken, terwijl de kosten van levensonderhoud zouden stijgen. Wat voor winst heeft de arbeidersklasse daarvan? De 40-urenweek beteekent derhalve èen gevaarlijk avon tuur, zoolang de maatregel niet door alle groote productielanden is Ingevoerd. Het blad beëindigt zijn beschouwingen met er op te wijzen, dat het niet tegen het be ginsel der 40-urenweek ls gekant, maar dat het van meening is, dat deze slechts internationaal moet worden ingevoerd wanneer men geen verwoestende gevolgen wenscht. De stakingsbeweging schijnt thans ge leidelijk aan steeds meer en meer te lu wen. In dén nacht ls overeenstemming bëreikt ln de mijnen in Noord-Frankrijk, zoodat het werk in alle mijnen morgen weer zal worden hervat. In Parijs ls een accoord tot stand gekomen, in den klein handel en in de verzekeringsbranche, waardoor ook in deze bedrijven een einde gemaakt wordt aan de stakingen. Daar entegen zijn nu ook de arbeiders van de bouwbedrijven in Toulouse gaan staken. De achter de regeering staande bladen stellen met genoegdoening de bereikte successen in het licht, waartegenover de rechtsche bladen trachten duidelijk te maken, dat de feiten niet in overeenstem ming zijn met het uitgegeven parool van ontspanning. Voprts zetten deze rechtsche biaden uiteem a'at een algemeene prijs- verhooging en een duurder worden van alle behoeften onvermijdelijk is, terwijl de linksche bladen terzet aanteekenen tegen pogingen om door opdrijven van prijzen den arbeiders de vruchten van de over winning weer te ontnemen. De werkgevers schijnen echter niet «enelgd te zijn de kosten der grootere loensultgaven zelf te dragen. De benzineprijzen zijn, vergeleken met de vorige wéék reeds met 6 tot 8 pro cent verhoogd. De textielindustrie heeft zich reeds tot de regeiering gewend met het verzoek om compehsatie, teneinde in staat te blijven te exporteeren. De „Journée Industrielle" berekent, dat bij een werktijdverkorting van 48 tot 40 uur per week en bij doorbetaling van loon tijdens vacantie de ioottsverhoogingen ge middeld- niet 12 procent maar 35 procent bedragen. Het is onmogelijk, dat de pro ductie in haar totaal deze nieuwe belas- ting kan dragen. Wanneer de producen- ten echter zelf niet deze meerdere kosten kunnen dragen, moeten zij ze afwente len op de verbruikers en zoo dat niet mo gelijk is, moeten zij hun deuren sluiten, waardoor de werkloosheid zal toenemen. Bij afwenteling der kosten op de verbrui kers worden de prijzen steeds hooger. Frankrijk .zou zijn beschermende rechten moeten opvoeren, hetgeen wederom tot een stijging der prijzen zou leiden. De eenig mogelijke éompensatie, aldus het blad, ligt ln een daling van de alge meene lasten, zooals bèlastingen en ren ten. In de verklaringen van Blum zijn on getwijfeld aanwijzingen ln die richting te vinden. Het is echter moeilijk er aan te gelooven. Vooral omdat Iedere dag nieuwe plannen voor verdere uitgaven brengt, die de staatsbegrooting in een impasse moe ten brengen. De schoenindustrie heeft reeds aange kondigd te moeten sluiten daar de elschen van uitgaven boven de mogelijkheden van bestaan gaan. De werkloozen nabij Hazebrouck hebben een delegatie van ongeveer 80 werkloozen naar het raadhuis van Estaires gezonden om hun elschen in te dienen. Daar de bur gemeester niet aanwezig was en de ambte naren ln zijn afwezigheid geen beslissing konden nemen, bezetten de werkloozen het raadhuis en heschen zij naast de tricolore de roode vlag met de initialen C.G.T. Men vreest dat nog andere raadhuizen in de omgeving op dezelfde wijze zullen worden bezet. Te Parijs waarschuwt de regeering voor actie van buitenlanders! Te Rouaan hebben de havenarbeiders het werk neergelegd en vier Fransche schepen, alsmede een Letlandsch en een Zweedsch schip bezet. Na een protest van de consuls van Letland en Zweden bij den prefect tegen deze bezettng, wilde de politie de schepen, die als buitenlandsch gebied worden beschouwd, met geweld ontruimen, maar de havenarbeiders ver lieten de vaartuigen toen uit zich zelf. De haven van Duinkerken is gesloten. Vincent Auriol, de minister van finan ciën heeft gisteren ln de wandelgangen van de Kamer verklaard, dat de vermeer dering van uitgaven, die een gevolg ls van de opheffing van een aantal besluitwet ten gecompenseerd wordt, gedeeltelijk door de verdwijning van cumulatie van een aantal functies en aan den anderen kant door een verhooging van inkomsten, die verband houdt met het herstel van het oeconomlsche leven en de verhooging van het Indexcijfer van de kosten voor levens onderhoud. Deze verhooging houdt ver band met een vermeerdering van gemid deld tien procent van de uitgaven voor levensonderhoud, welke het gevolg zal zijn van de verhooging van de loonen, zooals die tot stand gekomen ls ln de overeen komst tusschen het Algemeen verbond van Onrust in het Westen. Lord Cranbourne heeft ln het Engelsche Lagerhuis meegedeeld, dat uit WestelUk Abessynlë ontvangen berichten melden, dat er een groote agitatie heerscht onder de Galla's en Amhari's. De onveiligheid is algemeen en met het oog op de mogelijkheid van ongeregeld heden in dit deel des lands zlln de twee Britsche consulaten voorloopig gesloten, omdat het onmogelijk zou zijn. in te staan voor de veiligheid van het personeel. de Fransche productie en het Algemeen verbond van den arbeid. De vermeerdering van de uitgaven, die het gevolg is van de afschaffing en de wijziging van een aantal besluitwetten, be draagt ongeveer 300.000.000 franc. Vincent Auriol zeide verder Vrijdag een wetsvoorstel te 'zullen indienen ten einde tot éen wijziging in de statuten van de Bank van Frankrijk te komen en dat hij Dinsdag een algemeen overzicht zal geven van den financieelen en oeconomischen toestand. o BELGIË. De crisis en de stakingen. Van Zeeland, die door den koning werd belast met de vorming van een kabinet, heeft gisteren den geheelen middag ln zijn kabinet ln de Wetstraat beraad slaagd met de vooraanstaande leden van de drie groote partijen. Na afloop der besprekingen heeft hij het volgende verklaard: Er heeft een volledige gedachtenwisse- Ung plaats gehad over de groote lijnen van een program, hetwelk de basis zou kunnen zijn van een regeering van natio nale unie. De Indruk is gunstig. Tot dusver zijn geen onoverkomenlijke moeilijkheden aan het licht gekomen. De weg ligt open voor een gunstige oplossing. Voor de radio heeft van Zeeland een beroep gedaan op de welwillendheid van alle Belgen. Hij zeide het oogenblik van thans zoo ernstig te achten, dat hij ge hoor had gegeven aan alle redenen, die hem noopten zijn plaats in de gelederen weer in te nemen. De taak, die thans op de regeering komt te rusten is welhaast verpletterend, doch van haar succes zal voor langen tijd het lot van het land af hankelijk zijn. De onrust voortkomende uit den ern- stigen en verwarden internationalen toe stand, is nog in geenen deele verminderd, integendeel. Het Belgische volk beschouwt het als het beste, om voorzorgen te nemen en de kansen te vermeerderen, om een komend onweer te ontwijken. Daarom vraag ik U, aldus eindigde van Zeeland, mij te helpen en de moeilijkheden te be grijpen. Wanneer wij allen het zelfde wenschen, zullen wij slagen. Noch van de zijde der werkgevers, noch van de zijde der havenarbeiders zijn stap pen tot toenadering ondernomen. De haven wordt thins zeer streng bewaakt. In den loop van den dag ondernamen sla- kers gisteren verschillende aanvallen op vrachtauto's, w.o. een van de spoorwegen. Een paar wagens werder. omvergeworpen. De politie kon echter spoedig de orde her stellen Naar voorts uit Antwerpen wordt ge meld. zijn de arbeiders van twee diamant slijperijen in staking gegaan, ofschoon de kwestie van de verhooging der loonen op het oogenblik door de werkgevers wordt overwogen. De diamanlbewerkersbond stelt alles in het werk, om deze staking te bestrijden. De stakers vragen o.m. ook dc onmiddellijke Invoering van de 40-uren week, een kwestie, welke a.s. Vrijdag zal worden beslecht. Volgens bericht uit Luik ls aldaar sta king uitgebroken in de mijn „La Ballerle" De werklieden hebben de mijn bezet. Gen darmes hebben de mijn echter ontruimd, hetgeen zonder incidenten geschiedde. o ITALIË. KABINETSWIJZIGING. Op voorstel van den chef der regeering heeft de koning graaf Galeazzo Ciano, thans minister van pers en propaganda, benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. Dino Alfleri, thans onderstaatssecretaris van pers en propaganda, is tot minister van pers en propaganda benoemd. Ferruc- cio Lantinl, thans onderstaatssecretaris voor de corporaties ls tot minister voor de corporaties benoemd en Alessandro Les- sona, thans onderstaatssecretaris van koloniën, tot minister van koloniën. De onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, Suvlch, is afgetreden en de Duce heeft hem in een eigenhandig geschreven brief meegedeeld hem op een hoogen vertrouwenspost te zullen benoe men. De ambassadeur te Warschau, Bastianlnl ls tot onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken benoemd. Hierover wordt uit Rome volgend com mentaar gegeven: De wijzigingen, aangebracht in de nieu we samenstelling van het kabinet, hebben geen politieke beteekenls en beteekenen niet, dat tot een nieuwe politiek besloten zou zijn. Alolsl blijft Italiaansch gedele geerde bij den Volkenbond. Door de tegenwoordige ministerieele mu taties draagt Mussolini aan zijn ministers drie portefeuilles over: buitenlandsche za ken, koloniën en corporaties, en behoudt er vijf: het voorzitterschap van den minis terraad, binnenlandsche zaken, oorlog, marine en luchtvaart, o VEREENIGDE STATEN. Landon's keuze zeker? Men verwacht, dat Landon zoo goed als zeker bij de eerste stemming door de republikeinsche conventie te Cleve'and zal worden gekozen tot candldaat voor het Dresldentschap. Zijn aanhangers verkla ren. dat zl) verzekerd zlln van 530 stem men te zijnen gunste Naar wordt medegedeeld bedraagt de absolute meerderheid 502 stemmen. ENGELAND. De thee-rechten Thomas voet zijn kiezers. Het Lagerhuis heeft met 241 tegen 120 stemmen het verhoogde Invoerrecht op thee goedgekeurd. Een tijdens de behan deling in de commissies Ingediend amen dement, om het invoerrecht op thee, af komstig uit het rijk, te verlagen van 4 tot 3'h pence, werd ingetrokken, daar de regeering zich er tegen had verklaard. Oud-minister Thomas stelt zich voor, zich morgen ln het Lagerhuis te mengen in de debatten naar aanleiding van het rapport van het tribunaal aangaande het thee-lek, voornamelijk om daarbij zijn onschuld te bepleiten. In tegenstelling tot zekere geruchten, volgens welke Thomas voornemens zou zijn, zijn Lagerhuiszetel ter Leschlkklng te stel len, kan worden gemeld, dat hij zich be reid zou hebben verklaard, zijn stand punt voor zijn kiezers te Derby uiteen te zettén. Men acht het evenwel onwaar schijnlijk, dat hij herkozen zal worden. o OOSTENRIJK. Schuschnigg voor het Vaderlandsche Front. Voor het raadhuis te Weenen vond gis teravond een appèl plaats van het Ween- sche Vaderlandsche Front. Bondskanselier dr. Schuschnigg hield een rede, waarin hij er opnieuw op wees, dat het Vaderlandsche Front open staat voor allen, die Oosten- rljk's zelfstandigheid en vrijheid willen. De bondskanselier sprak vervolgens tégen, dat een groote amnestie op handen zou zijn. Slechts de gewone halfjaarlljksche amnestie wordt ten uitvoer gebracht. In zake de buitenlandsche politiek zeide hij, dat de grondslag van Oostenrljk's buiten landsche politiek gelegen blijft in de pro tocollen van Rome. Hij zeide vreedzame en normale betrekkingen te wenschen met het groote Duit-sche rijk, en hij vermaande de jeugd Duitsch te zijn, té voelen en te denken. Schuschnigg zeide nog: „Wij wenschen stellig met Duitschland normale betrekkingen. Als Oostenrijkers hebben wij geen reden om een muur op te richten. Maar één ding is er, dat wij elschen: Den eerbied voor onze vrijheid en onze onafhankelijkheid." Prins Starhemberg was bij de betooging niet aanwezig. o SPANJE. Geen sluiting van zaken toegestaan. De politie-autoriteiten hebben per radio het volgende bekend gemaakt: „De onder nemers hebben besloten alle zaken en in stellingen, met uitzondering van de levens- mlddelenbedrijven en de openbare dien sten. te sluiten. Dit besluit is in strijd met de wet. Kooplieden en industrieelen, die aan deze beslissing gevolg zouden geven, zouden zich schuldig maken aan ernstige overtreding van de wet op de openbare orde". Op overtreding van deze wet staat een boete van 10.000 tot 20.000 pesetas. Men verwacht zelfs, dat ondernémingen of fa brieken in geval van overtreding door den staat in beslag zullen worden genomen. Maar staken mag wel! Het aantal sta kingen blijft nog steeds groot. Voor den krijgsraad is het proces begon nen tegen 41 officieren en 4 onderofficie ren der cavallerie, die 15 Mei geweigerd hebben te voldoen aan een order van het ministerie van oorlog tot garnizoensveran dering hunner regimenten. Het Openbaar Ministerie elschte straffen, varieerend van 6 maanden tot 12 jaar gevangenisstraf wegens insubordinatie. o PALESTINA. Voortzetting der onlusten. In antwoord op vragen betreffende den toestand in Palestina verklaarde de nieu we Engelsche minister van koloniën, Ormsby Gore te betreuren, dat hij moest meedeelen, dat de onlangs door zijn voor ganger gesignaleerde verbetering niet heeft stand gehouden. De Palestijhoche autoriteiten moeten voortdurend 't hoofd bieden aan daden van geweld, welke in verschillende deelen des lands worden ge pleegd- Zij nemen alle mogelijke maatre gelen om de bewoners, de bezittingen en de verkeersmiddelen te beschermen. Er zijn hun daartoe bijzondere volmachten verstrekt. De Engelsche communistische partij heeft een manifest gepubliceerd, waarin aangedrongen wordt op de stichting van een Arabische republiek in Palestina en waarin de Engelsche regeering wordt ver zocht af te zien van haar mandaat over Palestina of Transjordanië. De machinisten en stokers op de loco motieven worden thans vergezeld door Britsche mariniers, die zoo zijn uitgeko zen, dat zij evt. deze beambten kunnen vervangen. Men heeft de vorming gecon stateerd van geheime Mohammedaansche vereenlglngen. welker doel o.a. is een be straffing toe te dienen aan hen, die de solidariteit der stakers willen verbreken, of wel spijkertjes te strooien op de wegen om het verkeer te hinderen. In het g£- heele land duren de vuurgevechten tegen militaire patrouilles, de bomaanslagen en branden voort. Op den weg van Jeruza lem naar Jericho ls een Arabisch politie man gedood. Twee van de door een bom op de markt te Jeruzalem verwonde «4 boeren zijn overleden. Volgens een officieel communiqué wer den bij een brand, die uitbrak in net Balfour-bosch op de heuvels van Naza reth, toebehoorende aan het Joodsche M- tlonaal-fonds duizend boomen vernield- Slnds 't uitbreken der ongeregeldheden werden ln totaal 1495 personen searres- teerd. Van de 1313 gearresteerde Arab'le ren werden er 754 wegens diverse over: dingen veroordeeld, 226 vrijgesproken, ter wijl 333 nog op de behandeling huniL. zaak wachten. Er werden 104 Joden we gens overtredingen veroordeeld, 17 vrijgesproken, terwijl 61 nog op berec ting wachten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2