Het jubileum van „Prediker", Zomerzorg-successen op de Hocapolis. 77ste Jaargang WOENSDAG 10 JUNI 1936 No. 23375 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wijdingsavond in de Marekerk. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te, betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijllf per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Ds. I. Voorsteegh en ds. H. A. Wiersinga voeren het woord. Geheel in overeenstemming met begin sel en doelstelling heeft het bestuur van de Chr. Jongelingsvereeniging Prediker 12 la, welke vereeniging heden haar vljf-en-zeventlg jarig bestaan herdenkt, gemeend de herdenkingsfeesten niet beter te kunnen doen aanvangen dan met een wijdingssamenkomst. Voor dezen wijdingsavond, welke in de Marekerk werd gehouden, bestond vooral van de zijde der oud-leden, groote belang stelling. Geopend werd met het zingen van Ps. 103 1 en 2 en het lezen van een gedeelte uit Ps. 119. Rede Ds. I. Voorsteegh. Als eerste spreker voelde ds. I. Voor steegh, Herv. pred. te 's-Gravenhage, het woord, die naar aanleiding van Zach. 1 18—21 sprak over „Hoornen en Sme den". In het begin van zijn toespraak zeide spr. dat het eigenlijk in dit tekstwoord gaat tusschen de krachten uit den af grond en de krachten van onzen God. Teruggrijpende in de geschiedenis van Prediker, wees spr. er op, dat de oprich ters in 1861 ook zeer juist den strijd heb ben gezien, die er ook toen viel waar te nemen tusschen de krachten uit den af grond en de krachten Gods. Ook zij heb ben toentertijd hun roeping verstaan en gedaan wat mogelijk was om in Gods kracht de machten uit den afgrond te weerstaan. Vervolgens stond spr. een oogenblik stil bij een uitspraak van Brunner. waarin deze zeide, dat de menschheid lijdt aan chronische ondervoeding van de ziel. De eenige medicijnmeester, die ons hiervan af zal kunnen helpen, is de Hemelsche medicijnmeester, God de Heere. Gelukkig is er de geschiedenis van Pre diker om te bewijzen, dat er ook in deze vereeniging mannen zijn geweest, die Christus wilden zien als de eenige, ware Medicijnmeester. Tot zijn tekstwoord terugkeerende, ver geleek spr. de vier hoornen met de vier zijden waarvan gevaar dreigt om in dit verband de smeden, zijnde godvruchtige mannen, te teekenen als de verbrijzelaars der hoornen. Het hoornenwerk van het eigen kunnen wordt te niet gedaan. Dat wij hier dit feest mogen gedenken, aldus spr. is voor mij het stralend be wijs. dat dit alles is uit de gunst onzes Gods. De schoonheid van dit feest moge bij ons de stille meditatie oproepen zooals v/ij die zoo schoon in onzen psalmbundel vinden opgeteekend: dit werk is door Gods alvermogen, door s'Heeren hand al leen geschied. De gedachte dat bij God alle krachten en zegeningen zijn zal de stuwkracht blij ven in de verdere bestaansperiode van Prediker 12 la. God roept ook ons tot het smeedwerk, dat al vijf en zeventig jaar lang door Pre diker is gedaan. Voortgaande teekende spr. de jongelingsvereeniging als 'n schat voor ons volk mede tevens om het hoor nenwerk uit den afgrond te niet te doen. Vooral in dezen donkeren tijd, waarin ook de Jeugd het zoo zwaar te verduren heeft, kan de jongelingsvereeniging zegenend werken. Zij kan smedenwerk verrichten, hierbij enkel en alleen steunende en put tende uit den Bijbel. In Gods licht zullen wij de dingen uit 't leven bekijken en hier bij God als Leidsman erkennen en aan nemen. In een ernstige peroratie wees ds. Voor steegh tenslotte op den eenigen naam ter zaligheid: Jezus Christus. Hij is Overwin naar en in Hem zijn wij meer dan overwin naars. Zoeken wij in Hem enkel en alleen onze kracht. Toespraak ds. H. A. Wiersinga. Ds. H. A. Wiersinga, geref. pred. alhier, als tweede spreker het woord voerend, behandelde het onderwerp: „Verantwoor delijk leven". Met het christendom, aldus begon spr., kan men zich niet zoo maar eens een uurtje bezig houden. Het christelijk geloof is het geweldigste, dat er is. Iets waar mede wij geheel ons leven bezig moeten zijn. Het christendom is vol kleur en geur. Het christendom is een rekenen met Gods wil. Vijf-en-zeventig jaar lang zijn ook in Prediker menschen bezig geweest met het allergeweldigste. Zij waren bezig met Gods Woord. Sprekende over 's menschen verant woordelijkheid, wees spr. er op, dat wij door en door godsdienstig moeten zijn. Wij zullen in alle dingen de dienstknechts- houding aannemen en zeggen: Heer, wat wil Gij, dat ik doen zal. In het kleine en in 't groóte zullen wij getrouw zijn. Wij nioeen niet onzen eigen gang willen gaan. God voorop en ik in dienstknechtsgestalte achter Hem aan. Verantwoordelijk leven wil ook zeggen gehoorzaam luisteren. Luisteren naar wat God wil. Hooren wat Jezus Christus te zeggen heeft. Niet een enkel oogenblik van den dag, maar geheel den dag. In werkplaats en kantoor, in ge zin en maatschappij. Als wij onze verantwoordelijkheid op ons zelf nemen, dan is deze maar zeer klein. God zal ons voorgaan en in Zijne treden zullen ook wij onzen voet zetten. Een christen is pooit zijn eigen baas. Wij hebben, aldus spr., heden een wij- dingsavond maai dit feest is niet gewijd, indi n wij ook bij dit feest niet in dienst- knechtsgestaite gaan staan. Elk oogenblik zullen wij tot den Grooten Opdrachtgever opzien en zeggen: Spreek Heer, want Uw knecht hoort. Zoo zal onze taak ook zijn: allereerst luisteren naar God en doen wat Hij zegt. Ook in ons vereenigingsleven is alles, wat los van Christus gedaan wordt, spoe dig voorbij en nietig. Dit heeft geen waarde. Alleen wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus, dat houdt zijn waarde en zal eeuwig bestaan. Alleen de dienstknechtshouding maakt het leven vol kleur. Dan wordt alles wat De chef-kok van café-restaurant „Zo- jtierzorg" alhier, de h.er J. Schregel, be haalde op de Hocapolis te Rotterdam met floor hem ingezonden schotels verschei- flone onderscheidingen. Allereerst won "ij met bovenstaande naadlooze vaas met ïeringen, waarvan de vaas vervaardigd is rtn chocolade en de ongeveer zesduizend Kelkjes van getrokken suiker een eersten Wis, zijnde een verguld zilveren medaille 'J.ta hoofdbestuur der Hanze. Dit mag stellig een welverdiende beloo- *™E heeten, wanneer men weet, dat met de vervaardiging dezer duizenden kelkjes verscheidene weken gemoeid zijn ge weest. Voorts behaalde hij met een „chaud- froid de turbot" een eersten prijs, een gouden medaille en met een „chaudfroid de poularde" eveneens een eersten prijs, een verguld zilveren medaille. De eerste aide Tieman verwierf met een inzending fantasie petits fours een 2den prijs, een zilveren medaille en de jongste aide Swaak met een fantasietaart een derden prijs, een zilveren plaquette. wij doen gevoegd in de groote komst van Zijn Koninkrijk. Volledig zullen wij ons overgeven aan den Heiland; dan mogen wij Zijn dienst knecht worden. Dan mogen, aldus eindigde spr., ook wij het vereenigingsleven zien als een stuk werk in Zijn dienst. Het Prediker-zangkoor onder leiding van den heer Eikerbout, luisterde deze samen komst met zang op. Met het zingen van het loflied „Halle luja! eeuwig dank en eere" werd de wij dingsavond gesloten. DE DAG VAN HEDEN. Toen wij ons hedenmorgen door de met groen en vlaggen versierde Janvossensteeg naar het vereenigingsgebouw Prediker be gaven. kwamen wij onwillekeurig even on der den Indruk van deze versiering, een geschenk van de Janvossensteeg-bewoners aan het jubileerende Prediker-bestuur. Voor en in het vereenigingsgebouw, waar een palmen- en bloemenversiering was aangebracht, heerschte tegen tien uur een gezellige drukte. Vele oud-leden merkten wij hier op. Alvorens de verga dering een aanvang nam, zijn bestuur en feestcommissie, die zich aan den ingang van het gebouw hadden opgesteld, door den heer Elderhorst namens de leden ver welkomd. Spontaan werd hierop het eer ste couplet van het vereenigingslied ge zongen, v/aarna bestuur en feestcommis sie door een haag van leden en oud-leden de groote zaal van het gebouw binnen traden.. De ochtendvergadering werd geopend met het zingen van Ps. 105 vrs 1 en 5 waarna Schriftlezing volgde van Prediker 12, het hoofdstuk waaruit de jubileeren de vereeniging haar devies: „Gedenk aan Uwen Schepper in de dagen Uwer jon gelingschap" gekozen heeft. De voorzitter zitter van de feestcommissie, de heer E. van Duuren. heette hierna allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den eere-voorzit- ter, den heer P. Mazurel, het eere-lid, dr. F. J. Los van Amsterdam en den heer Sierat, een pionier in het Prediker-Ver- bond. Voorts heette hij welkom de Com missie van Toezibht, Bestuur van het Bouwfonds, de Ver van oud-leden en af gevaardigden van zustervereenigingen. Met een enkel woord wees spr. dan op de mijlpaal die heden door Prediker be reikt is. Vijf en zeventig jaar heeft Pre diker mogen arbeiden op het terrein der christelijke jeugdbeweging. Een rijke zegen is uitgegaan van het werk, dooi zes mannen in de kracht des Heeren aange vangen. Zij hebben in een tijd van modernisme en liberalisme hun schouders onder het werk gezet. In kleinheid begonnen is Pre diker nu een groote vereeniging, die haar leden wil klaar maken als bruikbare man nen in Staat, Kerk en Maatschappij. God alleen komt hiervoor de eer en aanbidding toe. Hij heeft het werk van Prediker rijke lijk willen zegenen. Laat onze feestviering, aldus spr., zijn een danken en gedenken van den Naam des Heeren. Laat het een jubel van jeugd zijn tegenover 's Heeren grootheid. De heer Van Duuren deed hierna voor lezing van de ingekomen schriftelijke ge- lukwenschen o.a. van het eere-lid ds. H. Retel van Hoornsterzwaag en van de Zon dagsschool „De Graankorrel". Bericht van verhindering was ingekomen van den bur gemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. De eerste secretaris, de heer Vergunst bracht, nadat koffie met gebak en sigaren waren rondgediend, uitvoerig jaarverslag uit. Achtereenvolgens stond.spr. stil bij de oude staf van Prediker-vrienden, waarbij hij speciaal wees op het groote aandeel dat de eerevoorzitter, de heer Mazurel gehaa heeft en nog heeft in den arbeid van Prediker. Zich tot den heer Mazurel wen dende, dankte hij deze voor zijn bemoeiin gen met Prediker. Wij hebben u lief als een kind zijn vader lief heeft aldus spr. Wij hopen dat God U nog lang voor onze vereeniging wil sparen. Zichtbaar ontroerd hoorde de heer Ma zurel deze woorden aan. Het tegenwoordige bestuur dankte spr. voor het vele werk door hem verricht. Voortgaande liet spr. alle onderafdee- llngen de revue passeeren, waaruit meer dan eens bleek, dat in al deze vereeni- gingen een opgewekt vereenigingsleven wordt gevonden. Tenslotte plaatste spr. het geheel m het licht van het Evangelie en sprak den wensch uit, dat God Zijn zegen ook in de toekomst aan Prediker moge schenken. Een telegram aan de Koningin. Onder luide instemming der aanwezigen werd besloten het navolgende telegram aan H.M. de Koningin te zenden: Majesteit. De Chr. Jongel. Ver. Prediker 12 IA te Leiden met haar leden en oud-leden in feestvierende vergadering bijeen ter gele genheid van het 75-jarig bestaan, biedt Uwe Majesteit bij vernieuwing haar aan hankelijkheid en trouw aan. Het Bestuur. Ook aan de heeren Warmenhoven en Questroo, die verhinderd waren deze fees telijke samenkomst bij te wonen, werd een telegram gezonden. De penningmeester, de heer A. P. de Nie, bracht vervolgens zijn jaarverslag uit, dat sloot met, een batig saldo van ruim f. 380. Bij monde va: den heer Nieuwenhuis werd gunstig rap- rt over dit verslag uit gebracht. Rede van den eere-voorzitter. Onder luid applaus beklom de eere voorzitter, de heer P. Mazurel het spreek gestoelte. Na allereerst zijn bewondering voor deze feestviering en de wijdingssamenkomst uitgesproken te hebben, dankte hij God voor al het goede, dat Hij in en aan Pre diker heeft geschonken. Veel wil spreker niet over Prediker zeggen, maar wel wil hij nog eens nadrukkelijk verklaren, dat de Vereeniging een stempel op heel zijn leven heeft gezet. Het eere-lid, dr. F. J. Los, sprak even eens de vergadering toe, waarbij hij ook enkele herinneringen putte uit den tijd toen hij aan Prediker verbonden was. Spr., die zich als een kind van Prediker wenscht beschouwd te zien, memoreerde van welk een groot voordeel en blijvend genot het vereenigingsleven ook voor hem is geweest. Spr. wekte op voor een groote actie van ledenwerving onder het devies: „Iedere man doe hier zijn plicht". Met de beste wenschen ook voor geeste lijke blijdschap in God, beëindigde dr. Los zijn welgemeende toespraak. Een nieuw vaandel aangeboden. Namens de oud-leden voerde de heer C. Veerman het woord. Na herinnerd te heb ben aan den tijd in het Prediker-verband doorgebracht, wees spr. op de spontaniteit waarmede de oud-leden in heel Nederland, hun bijdrage hebben geschonken. Namens hen bood spr. een vaandel aan vergezeld met een enveloppe met inhoud. Een cou plet van het vaandellied, dat de heer Leo Mens voor deze gelegenheid had samen gesteld, werd na de onthulling van het vaandel, dat in de kleuren blauw, geel en grijs is uitgevoerd en een opgaande zon boven een opengeslagen Bijbel voorstelt, gezongen. Tijdens den koffiemaaltijd is nog door verscheidene personen het woord gevoerd. Als eerste spreker trad op de heer Van Rosmalen, die namens de Zondagsschool en enkele onder-afdeelingen een vloer kleed voor zaal III en een prachtige bloe menmand aanbood. Achtereenvolgens voerden nu het woord de heer De Vries namens de Jongelieden- en Knapenvereeniging, de heer Van der Horst voor de Geref. J.V. Obadja, een afge vaardigde van de C.J.M.V. Levendaal en van de C.J.M.V. Oude Vest. Een huldeblijk van de leden. Aparte vermelding verdient zeker het huldeblijk, dat namens de leden der Jonge lingsvereeniging, die thans jubileert, werd aangeboden. De heer Elderhorst voerde hierbij het woord, waarbij hij er op wees, dat wat er ook in de vijf-en-zeventig jaar van het bestaan der vereeniging mocht veranderd zijn, de zinspreuk der vereeniging: „Ge denk aan Uwen Schepper in de dagen Uwer jongelingschap", ongewijzigd bleef. Tot op- heden, aldus spr., werd het als een gemis gevoeld, dat de spreuk nog ont brak in het gebouw. Heden wordt ook dit gemis opgeheven. Namens de leden bood spr. hiertoe een marmeren gedenksteen aan waarin dit tekstwoord is uitgehouwen. Met een enkel woord dankte de heer Van Duuren, voorzitter der feestcommis sie voor deze onverwachte en zeer op prijs gestelde hulde. En hiermede kwam het einde van de morgenvergadering, die afgewisseld werd met pianospel door den heer P. J. Eiker bout. In de beste stemming vertrok men hier op in autobussen naar Schiphol. Van deze tocht en over de feestelijke avondsamenkomst hopen wij morgen nog het een en ander mede te deelen. PRINSES JULIANA NEEMT DEEL AAN STUDENTENREUNIE. Diner in „De Beukenhof". H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteren deelgenomen aan een reünie van een tiental jaargenooten uit Haar Leidschen studietijd. Te ongeveer kwart over zes arriveerde II. K. H. per auto aan de Taveerne „De Beukenhof" te Oegstgeest, waar men wel van te voren van Haar komst was ver wittigd, doch overigens geen speciale maatregelen getroffen had ten aanzien van een afzetting en dergelijke. Het gezelschap gebruikte in een der in elkaar loopende vertrekken een een voudig, doch keurig verzorgd diner en vertrok tegen halfnegen. Bij het vertrek hadden zich buiten vele wachtenden op gesteld. die de Prinses hartelijk toe juichten. De Prinses reed vriendelijk dankend weg om zich naar Het Loo te begeven. G. J. VAN DEENE f Na een langdurig lijden is nog onver wachts hier ter stede op 58-jarigen leef tijd overleden de heer G. J. van Deene, een in middenstandskringen zeer bekende en geziene persoonlijkheid en gedurende vele jaren secretaris van de R.K. Midden standsver. „de Hanze" afd. Leiden. De uitvaartdiensten zullen Zaterdag morgen in de Parochiekerk van O. L. Vrouwe Onb. Ontv. worden gehou den, waarna te 11 uur de teraardebestel ling op het R.K. Kerkhof aan de Zijlpoort zal volgen. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND, Het 75-jarig jubileum der Chr. Jonge lingsver. „Prediker 12 la" te Leiden, (Stadsnieuws, le Blad). Het vaste lasten-ontwerp verworpen; beraadslagingen in de Tweede Kamer op verzoek der regeering geschorst. (3e Blad). Het Nationaal Crisis-Comité ontbonden. (Binnenland, 3e Blad). Olympische ploegenschouw op Hollandia (Sport, 4e Blad). Het jaarverslag van de „Koninklijke". (Financiën, 3e Blad^. BUITENLAND. Wijzigingen in de Italiaansche regeering. Graaf Ciano aan buitenlandsche zaken. (Buitenland, le Blad). Van Zeeland optimistisch over de kabi netsopdracht. (Buitenland, le Blad). De Fransche regeering heeft de wetten tot invoering 40-urige werkweek etc. inge diend. De stakingsactie luwt, doch is nog niet geëindigd. (Buitenland, le Blad). Toch weer een burgeroorlog in China tusschen Kanton en Nanking? (Buiten land, le Blad). Spoorwegongevai bij Napels eisebt 15 slachtoffers. (Buitenl. Gemengd, 3e BI.). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. 6 R.V. A. NAAR ARNHEM. Morgenochtend om 4.43 voorm. vertrekt van 't Station der Ned. Spoorwegen S.S. Witte Poort alhier per extra-trein het 6e R.V.A. naar Arnhem voor het houden van militaire oefeningen aldaar. De militaire trein zal bestaan uit 60 wagens, w.o. 4 keukenwagens en 5 perso nenrijtuigen voor de officieren en man schappen en zal vervoeren 22 hoofd- en andere officieren, 360 manschappen, 190 paarden, 6 caissons, 12 vuurmonden met affuiten, 150 rijwielen en 9 vierassige wa gens. m Bij Kon. besluit is met Ingang van 1 Juni j.l. op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-kapitein G. A. Janssen van het 6de regiment veldartillerie alhier. EXAMENS LANDMACHINIST EN FITTER. De uitslag van de op 2 Mei 1.1. aan de Ambachtsschool alhier gehouden examens voor landmachinist is als volgt: Van de 9 candidaten hebben er 2 zich teruggetrokken, terwijl er 1 is afgewezen. Geslaagd zijn: W. Wijnnobel voor voor- loopig diploma motorbedrijf; A. J. L. Ra demaker. voor voorloopig diploma elec- trisch bedrijf; Joh. C. Ysselmuiden, voor diploma A electrisch bedrijf; G. F. van Kesteren. voorloopig diploma electrisch bedrijf met herexamen; J. C. Verschoor voor voorloopig diploma electrisch bedrijf met herexamen; C. A. Visser voor diploma B stoombedrijf voor de theorievakken. Voor het fittersexamen, ingesteld door de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, zijn te 's-Gravenhage ge slaagd: N. H. Breedeveld te Leiden, K. A. Nieuwenhuis te Lisse, P. J. Pijpers te Al phen a/d. Rijn en A. v. d. Zeeuw te Lei den, allen leerlingen van den gascursus der Vakavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. VAN HET BALCON GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks halfvijf is de 28-j. timmerman T. L. B. uit Den Haag, werkzaam op een bouwwerk in de van 't Hoffstraat van de onderste sport van een op een balcon staande ladder geval len, waardoor hij van ongeveer 4 meter hoogte op den beganen grond terecht kwam. Hij bleek zijn linkerpols verstuikt en een rib gekneusd te hebben en kon. na in het Academisch Ziekenhuis te zijn behandeld, huiswaarts keeren. AANGEHOUDEN. De politie heeft aangehouden den 26-jarigen J. A. van 't H. alhier, zonder beroep, die wegens overtreding van de Wegenbelastingwet nog 20 dagen hech tenis of f. 24 boete te goed had.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1