Vaste lasten-ontwerp verworpen. Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 10 Juni 1936 LUCHTVAART, Het ongeluk bij Malmoe. FINANCIEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Beraadslagihgen op verzoek der regeering geschorst DE PILOOT VERLOOR GEEN 0OGENBLIK Z'N TEGENWOORDIGHHEID VAN GEEST. ER ZIJN THANS TWEE DOODEN Met de „Vastmanland", de SE-AER van je Zweedsche ABA-lljn ls gistermiddag om kwart over vier op Schiphol een tweetal passagiers aangekomen, die onmiddellijk na het vliegtuigongeluk in Malmoe, naar Amsterdam waren doorgereisd. Het waren de bekende Zweed baron von Rosen, van het Zweedsche Roode Kruis, die op weg was naar Abessynië om de nog steeds niet weergekeerde deelen der Zweedsche am bulance aldaar op te sporen en de Er.gelschman B. Gordon, die passage had geboekt naar Londen. Wij hebben in den korten tijd, dat de heer Gordon, die onmiddellijk weer naar Londen zou vertrekken, op Schiphol aan land was gestapt, een onderhoud met hem gehad over het ongeluk, waaraan hij, ge lijk uit zijn verhaal duidelijk bleek, op bijkans wonderbaarlijke wijze ontsnapt is. Het viermotorige toestel, zoo vertelde de heer Gordon ons, was eigenlijk nog maar nauwelijks los van den grond en had nog niet veel meer dan een kleine honderd meter hoogte gehaald, toen plotseling drie van de vier motoren afsloegen en de machine hoogte ging verliezen. De piloot, die zijn tegenwoordigheid van geest geen oogenblik verloor en tot het laatste oogenblik zijn toestel volkomen In de hand had, trachtte de eenige mogelijk heid die hem nog restte, volkomen uit te buiten en een noodlanding te maken op een klein veld achter een van de hulzen, die zich in de directe nabijheid van het vliegveld bevinden en waar wij toen dicht bij waren. Zelfs den kleinen afstand ech ter, die ons van dit veld scheidde kon het toestel, dat zeer snel zakte, niet meer halen en de machine kwam vrij onzacht neer op het dak van een ongeveer twee en een halver, meter hoogen schuur. De schok van deze landing was nog zoo hevig, dat het landingsgestel door het dak van de schuur heen sloeg en de bodem van de cabine ernstig werd vernield. De Amerikaan Desmonds, die voor in het toestel gezeten was, werd vrijwel op slag gedood, ongetwijfeld tengevolge van het leit, dat het landingsgestel door den bodem van de cabine omhoog gerukt werd en met groote kracht juist tegen den zetel van den Amerikaan aan vloog. Deze werd hier door dermate gewond, dat hij zich ver moedelijk zelfs geen oogenblik heeft kun nen reallseeren wat er eigenlijk gebeurde. Het wonderlijke van dit alles is nu, aldus vervolgde de heer Gordon zijn ver haal dat toen ik in Malmoe Instapte, de mij toegewezen plaats vlak naast die van den Amerikaan was, zoodat, wanneer Ik daar inderdaad was gaan zitten, ook mijn leven vermoedelijk op hètóèlfdë oogenblik als dat van den Amerikaan ontijdig zou zijn beëindigd. Ik werd echter gewaar schuwd, dat deze plaats ln Amsterdam reeds besproken was, zoodat ik dan ergens anders zou moeten gaan zitten. Daar ik het toch al niet prettig vond om zoo heelemaal voor ln het toestel te zijn geplaatst, prefereerde lk het, reeds on middellijk te gaan zitten, waar ik in Amsterdam toch geplaatst zou worden, n.1 ongeveer in het midden van de cabine. Aan deze omstandigheid heb ik vermoede lijk mijn leven te danken. Toen het toestel eenmaal neergekomen was en het, half in de schuur weggezakt en hangende op de beide vleugels, stillag, ontstond er een kleine paniek onder de Inzittenden. Een vrouw sprong gillend op, roepende om haar man. Een andere pas sagier trachtte met geweld een ruit ln te slaan en langs dien weg het toestel te verlaten, Toen echter bleek, dat geen brgnd was ontstaan en men er al spoedig in geslaagd was een deur van de cabine te openen, week de angst al gauw en ver lieten de inzittenden vrij ordelijk, zij het ook hevig van streek, de machine. Wij moesten om op den grond te komen, een sprong van ongeveer twee meter maken, maar dat hadden wij er graag voor over. ..En nu zou ik graag even een kop koffie brinken en een broodje eten, want met dat al heb ik sinds vanmorgen nog niets ge geten", zoo eindigde de heer Gordon zijn verhaal, dat wel zeer sterk den indruk geeft, dat deze ramp een volkomen pen dant vormt van het ongeluk, dat indertijd onzen Nederlandschen „Kwikstaart" is overkomen. Omtrent het ongeluk vernemen wij nog, bat ook de passagier, die bij dit ongeluk zwaar gewond werd, is overleden, zcodat bij deze ramp twee dooden te betreuren zijn. Ofschoon het oorspronkelijk ln de be doeling lag, dat de K.L.M. met een F. 22 ben dienst op Scandinavië zou voortzetten, J van dit voornemen afgezien, doordat be A.B.A, de „Lappland" vervangen heeft boor een van haar oudere toestellen, een Jankers 52, die later op den dag naar Amsterdam vertrokken is. landdag van den ned. bond van zweefvliegclubs. Door den Nederlandschen Bond van Zweefvliegclubs wordt op 16 Augustus op het vliegveld Twente te Enschede een 'anddag georganiseerd. Ei' wordt naar ge deeld, dat alle 17, bij den N.B.Z.C. aan sloten, zweefvliegclubs met zooveel mo gelijk leden en materieel vertegenwoor digd zullen zijn, en deze landdag, die zuns de openingsdag zal zijn voor een «idaar te houden zweefkamp van 1623 W, belooft een der belangrijkste dagen ®orden ln de geschiedenis der Neder- '«hdsche zweefvliegtsport. tonder een enkele uitzondering hebben "e vooraanstaande en leidende personen J'hchtvaartgebied inmiddels toegezegd. 'e willen werken, terwijl reeds vele ..k°stbare prijzen voor te houden wed- 'tlden beschikbaar zijn gesteld. ue aar. dit kamp verbonden wedstrijden JAARVERSLAG VAN DE „KONINKLIJKE". Aan het verslag over 1935 van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië wordt het volgende ontleend. Over het algemeen mag van het jaar 1935 worden gezegd, dat, vergeleken met de zeer slechte jaren, dje er aan vooraf gingen, eenige verbetering ln den econo- mlschen toestand merkbaar was. Dit kan niet voor elk land afzonderlijk worden geconstateerd en met name wat Neder land betreft, bleef de economische situatie zeer onbevredigend. Maar waar de Koninklijke haar arbeidsveld over de geheele wereld uitstrekt, daar profiteert zij van elke opleving, die ergens op aarde plaats vindt, en als men aldus de wereld als een geheel beziet, dan schijnt het, alsof in het afgeloopen jaar een herstel van de olie-industrie ls begonnen. Niet in de eerste plaats, omdat de productie grooter was dan ooit te voTen. Een groote productie de harde lessen van het verleden hebben dit maar al te goed ge leerd is niet altijd een bewijs van bloei. Maar wanneer een stijgende productie gepaard gaat met belangrijk meer vraag en wanneer tevens hardnekkige pogingen, de productie binnen redelijke grenzen te houden, meer succes hadden dan in het verleden, dan is een eenigszins hoopvolle stemming niet misplaatst. Dergelijke ver schijnselen deden zich gedurende 1935 voor. Wat de wereldproductie van ruwe olie betreft, zij bedroeg gedurende 1935 volgens de op dit oogenblik beschikbare cijfers: 226.472.024 K.G. ton tegen 208.261.193 K.G. ton in 1934. Uit deze cijfers spreekt allereerst, dat het jaar 1935 het recórd, dat tot dusver op het jaar 1929 stond, met meer'dan 16 mil- Uoen K.G. ton of met ruim 7 pet. heeft geslagen. De Vereenlgde Staten hadden hierin het grootste aandeel met hun pro ductie van 134.080.000 K.G. ton en op hun rekening komt ongeveer 2/3 van de totale productie-vermeerdering in 1935. Tegelij kertijd echter nam het verbruik ln de Ver. Staten dusdanig toe, dat het grootste gedeelte van de productietoeneming bin nenslands kon worden verbruikt en de rest, die geëxporteerd werd, was niet grooter dan de absorptie-capacltelt der importeerende landen kon verdragen. Al nam de productie in Rusland iets toe, als factor op de internationale olie- markt verliest dit land voortdurend ter rein en het kan daar nauwelijks meer als een mededinger worden beschouwd. Opmerkelijk ls de productie van Iraq, welke aan het einde van 1934 begon te stroomen door de voltooide pijpleidingen van de Iraq Petroleum Company Ltd. en ln 1935 voor het eerst een factor van belang is geworden. Met een productie van 3'/i millioen K.G- ton heeft deze maatschappij, waarin de Koninklijke voor 23 3/4 pet. is geïnteres seerd, nog niet de volle vervoerscapaciteit harer leidingen bereikt, die in staat zijn een productie van 4 millioen K.G. ton 'sjaars af te voeren. Dat niettegenstaande dezest nieuwen producent van beteekenis de prijzen in 1935 niet onbelangrijk beter bleven dan in het voorafgaande jaar, kan niet anders worden uitgelegd dan als een teeken, dat de wereld bezig is zich eenigs zins te herstellen van de crisis van de laatste 5 jaren. Op 31 December j.l. waren bij de Ko ninklijke Shellgroep ruim 180.400 werk nemers in vasten dienst, verspreid over vrijwel alle landen der wereld. Aan kapi taalsuitgaven werd door de groep over 1935 een bedrag uitgegeven van ongeveer 10 millioen pond en aari loopende uitga ven bijna 113 millioen pond. Bovendien betaalde ln dat jaar de groep 89.248.67 pond sterlipg aan de schatkisten van ver schillende landen in den vorm van belas tingen uitsluitend op het verbruik van petroleumproducten, inkomsten- en an dere belastingen zijn hieronder dus niet begrepen. De totale bruto-tonnage van de vloot der groep was op 1 Januari 1936 gelijk aan 26 pet. van de geheele Neder landsche koopvaardijvloot. De netto-winst over het jaar 1935 heeft t. 54.278.189.18 bedragen, welke toelaat een dividend van lO'/i pet. uit te keeren. na betaling van 4 pet. op de preferente aan- deelen. De meerdere winst is geheel ontstaan doordat de prijzen in verschillende landën eenigszins stegen en de afzet niet onbe langrijk toenam. In het afgeloopen jaar heeft het re servegebied in Nederl.-Indlë geen uitbrei ding ondergaan. De noodzaak daartoe doet zich echter ln steeds sterkere mate gevoelen, nu ook in 1935 de resultaten van de exploratie-diepboringen, welke in de contractterreinen werden uitgevoerd, niet aan de verwachtingen hebben beant woord. De onderhandelingen, ln de laatste ja ren met de regeering gevoerd, met het doel de beschikking te krijgen over nieuwe reservegebieden, zijn ten slotte in een zoo ver gevorderd stadium gekomen, dat de directie de overtuiging heeft, bin nenkort het afsluiten van twee overeen komsten te mogen verwachten, waarbij het recht zal worden verleend, exploratie werkzaamheden te verrichten in de z.g. Barito- en Sangatta-blokken, gelegen in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo. zullen omvatten: hoogte-, duur- en af stand-vluchten voor personen met zweef- of sleepvergunning, en doellandingen voor minder vergevorderden. Men zal in dit kamp de zweefsport kun nen beoefenen van de eerste beginselen af tot en met het sleepvliegen met behulp van een motorvliegtuig toe. Het ligt in de bedoeling voortaan ieder jaar een dergelijken landdag met een daaraan verbonden kamp te houden en daarmede de buitenwereld te toonen, dat de Ned. Bond van Zweefvliegclubs als eenheid model georganiseerd is. TWEE DOODEN EN EEN ERNSTIG GEWONDE BIJ VLIEGONGELUK TE ADEN. Naar uit Aden wordt gemeld, zijn twee leden der Britsche militaire luchtvaart gedood en een derde ernstig gewond bij een vliegongeval, dat daar heeft plaats gehad. PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn'Don- derdagnam. 8 uur, ds. P. Honkoop van Den Haag. KATWIJK AAN ZEE. Geref.' Gem. (Remisestraat): Donder dagavond 8 uur, ds. Heijkoop van Utrecht. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te LettelbertEnumatil, W. Wilman, cand, te Engwierum (Fr.). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Utrecht (als 2de miss.- pred: voor het zendingsveld te Poerwo- redjo) dr. J. v. d. Linden te Tzum (Fr.). EV. LUTH. KERK, Bedankt: Voor Delft, C. F. Nol te te Mid delburg. o*- LORD WILLINGDON ÉN LORD IIAILSHAM DOCTOR HONORIS CAUSA. Onder voorzitterschap van den Engel- schen minister Stanley Baldwin zijn in de universiteit van Cambridge eere-docto- raten uitgereikt aan lord Willlngdon, den vroegeren onderkoning van Indtë, en aan den lord-chancellor lord Hailsham. ALGEMEENE SÏNODE DER EVANG. LUTH. KERK. De 124e zitting. Te Amsterdam ls gisteren aangevangen de 124e zitting van de algemeene Synode der Evang. Luth. Kerk. De Synode is samengesteld uit 6 vertegenwoordigers der groep Amsterdam; 3 van de groep van Den Haag; 3 van de groep Rotterdam en van de groepen Utrecht. Arnhem. Haarlem en Groningen. Als praeadvlseur neemt zitting prof. dr H. v. Bakel en als leden van de finantieele commissie de heeren mr. H. J. Loman en F. A. Moes. Tot voorzitter werd gekozen ds. L. Schutte te Amsterdam, die het presidium aanvaardde met een toe spraak haar aanleiding van het woord van Pau'us uit den Efezerbrlef dat men voor-' zlchtlgliik wande'en moet Aan het einde herdacht snr de overleden heeren prof. mr. J. Loosjes te Bussum. ds. Th. Stellwag te Delft en ds. H. Makkink te Alkmaar, om te besluiten met een woord van geluk- wensch aan prof. v. Bakel in verband met diens zilveren ambtsjubilleum. Tot leden der synoda'e commissie wer den benoemd als primt: ds. C. C. G. Visser te Rotterdam en J P.'Dudok van Heel te Naarden en a!s secundi dr. J A. Rust te Utrecht en F. Moes te Amsterdam. Tot curatoren van het seminarium wer den benoemd de heeren mr, H/J. Loman te Amsterdam en ds. L. Schutte, eveneens te Amsterdam. De verslagen werden goedgekeurd. Het ledental bedraagt nu ibnd 60.000 Hierna werd de zitting verdaagd. - DS. W. VAW"T. SANT. Donderdag 18 Juni als. vfert ds. W. van 't Sant. predikant bil de Geref. Kerk van 's Gravenhage-West. zlln zilveren ambts jubileum. Willem van 't Sant werd 21 Jan. 1883 te S'eeuwijk (Br.) geboren en stamt uit een oud geslacht der Scheiding, Ztin vader nam ln Sleeuwllk een vóöraanstaande plaats in en was tal van jaren lid van den gemeenteraad. De jubilaris bezocht het gymnasium te Gorinchem en studeerde eerst aan de Vrije Universiteit te Amster dam een paar jaar in de juridische facul teit. waarna hii overging naar de Theol faculteit. In 1910 werd hii candidaat en 13 Juni 1911 bevestigde ds. P H. de Jonge van Sleeuwiik hem te Oostburg ln zijn eerste gemeente waar ds. van 't Sant ziin ambt aanvaardde, sprekende over 1 Cor. 1 23 en 24. In 1914 vertrok de Jubilaris naar Voort- huizen. welke standp'aats in 1919 met Katendrecht verwisseld werd. In 1923 deed ds. van 't Sant ziin intrede te Water graafsmeer. om 1. Mei. 1927 in de Residentie door dr. K. Ditk bil de kerk van Den Haag-W. te worden bevestigd. 4 Mei d.a.v. deed ds. van 't Sant zlln intrede in de Nieuwe Zulderkerk sprekende over 1 Cor. 3 21—23. Ds. van 't Sant heeft tal van deputaat- schappen in de kerken en classes waarin hii diende bekleed. Tijdens ziin verblijf te Voorthulzen mocht onder ziin leiding te Zwartebroek een Geref. Kerk worden ge ïnstitueerd op 14 Maart '19. In Voorthui zen richtte hii ook een eigen plaatselijke kerkbode op. die later ln de Ge'd. Kerk bode werd voortgezet. Zoowel in Voorthul zen als ln Katendrecht gaf ds .van 't Sant zich aan de actie der Anti-Rev. partii In Watergraafsmeer beijverde hij zich zeer voor Patrimonium en in ziin tegenwoor dige gemeente geeft hii zich aan verschil lende jeugdorganisaties waarvan hij eere voorzitter is. Verschillende predicaties zagen van de hand van ds. van 't Sant het licht. Be halve die in de serie „Menigerlei Genade" werden opgenomen noemen we: Lentelied en Het profetische Woord. Daarnaast schreef hij: De jongeling en ziin moeder: De Buchman-beweging en Beproeft de geesten. In het Geref. Jongelingsblad schreef hii een leidraad over „De Dordt- sche leerregels". Op nadrukkelijk verzoek van den jubilaris zal ziin jubileum zeer sober worden ge vierd. Aan den avond van 18 Juni zal irf de N Zuiderkerk een bijeenkomst wordeii gehouden, waarin de jubi'aris een eenvoul dig gedachteniswoord spreken zal waarna afgevaardigden van ziin tegenwoordige ep vroegere gemeenten het woord zullen voe ren. Na afloop zal er gelegenheid ziin ds. van 't Sant persoonlijk geluk te wenschen. o AFSCHEID PROF. DR. TER MEULEN. Onder groote belangstelling heeft prof. dr. H. ter Meulen gistermiddag afscheid genomen als hoogleeraar aan de tech nische hoogeschool te Delft. Hij werd door tal van personen op hartelijke wijze toegesproken, o.a. door ir. J. F. de Vogel namens curatoren, door prof. ir. G. Diehl namens den senaat en door prof. dr. H. Boeseken namens het huldigingscomité. Namens collega's, docenten en personeel werd hem een door prof. Huib Luns ge schilderd portret aangeboden, dat door lr. de Vogel namens curatoren in dank voor de, Techn. Hoogeschool werd aanvaard. ONS PARLEMENTAIR OVERZICHT. De beslissing is gevallen; de beide veel besproken wetsontwerpen (lasten, huren ens.) lijn van de baan. Tot een behandeling van de artikelen is hét'niet eens gekomen. De Kamer ver wierp art. 1 van beide ontwerpen. Toen was het uit. Aan het slot van dit overzicht vindt men de stemmen-cijfers en de stemmen- verdeeling. Het pikante daarin is dit, dat.... roomsch-katholleken en sociaal democraten (op Wier „samenwerking" ve len het oog richten) verdeeld hebben ge stemd. De katholieken tegen. De socialis ten voor. Een gevolg van verschjl in op vatting en tactiek, De katholieken wilden de ontwerpen direct afstemmen; de so ciaal-democraten wenschten een poging te doen, om ze te verbeteren. Minister Oud heeft met welsprekend heid en overtuiging de ontwerpen verde digd. Wij doen enkele grepen uit zijn rede. In den aanvahg heeft de Minister eerst het algemeene economische beleid der Re geering ln bescherming genomen. Daar bij is hij opgekomen (wel eigenaardig voor eën kabinet, waarin ook een liberaal minister zitting heeft!) tegen de kwali ficatie: liberale politiek. Zoo wenscht de Regeering haar economisch optreden niet aangeduid te zien, want dat zou betee- kenen een onthouding van ingrijpen in het arbeidsleven, het arbeidsproces. En aan die onthouding doet de Regeering niet. Integendeel. Zij grijpt welbewust in. Evenzeer ls onjuist om te spreken van een eenzijdige aanpassings-polltiek. Volgde de Regeering deze lijn, dan zou zij niet aan zoovele groepen steun verleenen. Juist deze steun aldus de Minister is met eenzijdige aanpassing in strijd. Dok de- flatie-politiek acht hij geen juiste naam. Er ls een deflatie-proces, doch de ergste gevolgen hiervan poogt de Regeering juist te verzachten. In het algemeen ech ter streeft zij naar een natuurlijke aan passing: dit ls een Juiste benaming voor haar beleid. De onderhavige voorstellen verdedigend, heeft de Minister verklaard, het principe van verschillende afgevaardigden, dat het loopende contract als privaat-rechtelijke overeenkomst, onder alle omstandigheden onaantastbaar voor de overheid moet zijn, niet te kunnen aanvaarden: ln het alge meen belang ls zulk een aantasting soms noodig. De hoofdzaak ligt voor hem dan ook niet in de vraag, of alleen de nieuwe, dan wel ook de reeds bestaande contrac ten door maatregelen mogen worden ge troffen, maar in deze andere, hoe ver en hoe diep dit ingrijpen, ook ten aanzien van de geldende contracten, mag en kan gaan. Van Ingrijpende maatregelen zoo heeft de Minister betoogd worden altijd afschrikwekkende gevolgen voorspeld, en altijd hebben de betrokkenen hevig ge protesteerd. Hij verklaarde echter niets te gelooven van de beweerde aantasting van het crediet en hij heeft de voorgestel de maatregelen stuk voor stuk nader toegelicht en verdedigd, als doelmatig en redelijk. Zij, die deze maatregelen niet voldoende vinden en verder hadden willen gaan, zullen meende mr. Oud toch verstandig doen met er vóór te stemmen, want dan bereiken ze althans Iets. Het aantasten van hoofdsommen verwerpt de Regeering; trouwens, dan zou men zich niet tot de hypotheken kunnen beperken. En waar men hier en daar de renten reeds heeft verlaagd, vrijwillig, daar wil de Regeering deze renteverlaging door haar voorstellen algemeen maken. Waar de verlaging van publiek-rechtelijke las ten moeilijkheden voor de gemeenten kan meebrengen, heeft de Regeering de moge lijkheid willen scheppen voor extra-op- centen op de fondsbelasting. In het bijzonder ook de voorstellen in zake de huur-verlaging heeft de Minister verdedigd. De huur zoo erkende hij is een zeer belangrijke factor in het budget, met name in dat der arbeiders. Daarom moet er iets gedaan worden voor de bevorde ring van huur-verlaging, Welnu, dit doet het betrokken ontwerp. Het bevordert verlaging, tenzij er een andere goede en soortgelijke woning beschikbaar ls. Ook dit ligt aldus de Minister in de lijn der natuurlijke aanpassing. Aan het slot van zijn rede heeft Zijn Excellentie voor de zooveelste maal ver klaard, dat de Regeering geen devaluatie wenscht en dat zij er nooit -of te nimmer vrijwillig toe zal overgaan. Zij gelooft niet in devaluatie. Evenmin in z.g. „conse quente deflatie". Zij blijft gelooven .in een beleid van natuurlijke aanpassing. Te recht wees de Minister er op, dat de. op positie tegen deze voorstellen volstrekt niet eensgezind ls; zij vormt een staal kaart van meeningen. Is de regeerings- politlek mislukt? Krachtig kwam de. Mi nister tégen deze „voorbarige" conclusie op. Men zal eerst na. jaren daartoe, al dan niet, kunnen concludeeren. Maar v/orden de voorstellen verworpen, dan zal de Regeering zij het langs .anderen weg haar beleid van natuurlijke aanpassing blijven volgen. Bij de replieken heeft de sociaal-demo craat Drees betoogd, dat' verwerping van de voorstellen beteekent een verzwakking van de positie der Regeering en dat het haar dan toch moeilijk zal vallen, haar 'taak voort te zetten. Die verwerping ziet hij als een afkeuring van het regeerlngs- beleid. Daartegenover stelde hij echter dat, als er geen bepaaldemeerderheid is voor een ander regeeringsbeleid, de Ka mer verstandig zal doen de voorstellen door amendementen te verbeteren. Het beleid der katholieken: niet verbeteren maar verwerpen, keurde hij af, want zoo doende drijven zij naar devaluatie, maar dan op de slechtste wijze, Hiertegenover heeft de heer Goseling echter ln zijn re pliek verklaard, dat de roomsch-katho lleken devaluatie niet primair achten. Zijn bezwaren heeft hij nog eens toegelicht, opnieuw de aandacht vestigend op het z.i. onvoldoende der voorgestelde maatrege len. En aangezien de Minister „niets nieuws" had gezegd, was hij niet over tuigd. Wij zullen verder over de replieken zwijgen. Er werd trouwens niets belang rijks meer gezegd. De Minister bleef aan „vastberaden volhouden" in de richting der regeerlngspolitlek de voorkeur geven. Voor aandrang tot devaluatie zal het ka binet niet bezwijken. Toen viel de beslissing. Van beide ontwerpen werd art. 1 met 55 tegen 37 stemmen verworpen. Tegenstemmers waren telkens de roomsch-katholleken, de christelijk-histo- rlschen, de liberalen, de staatkundig gereformeerden, 8 anti-revolutionairen, de plattelander Vervoorn en de hervormd- gereformeerde ds. Lingbeek. Voorstem mers de sociaal-democraten, de vrijzinnig- democraten, de communisten, de chris ten-democraat Van Houten, de katholieke democraat Arts en de revolutionair-socia list Sneevliet. Dat de sociaal-democraten vóór stem den vindt, gelijk wij zelden, zijn verkla ring in hun opvatting, dat zij, het begin sel van beide ontwerpen toejuichend, wil den trachten deze zoo ver mogelijk te verbeteren. Minister Oud heeft na deze stemmingen schorsing van de verdere behandeling ge vraagd. Natuurlijk worden ze ingetrokken. HOOI-INTERFELLATIE. De heer yervoorn heeft een korte in terpellatie gehouden te bate van het hooi, den hooihandel en de hooiperserijen. Hij vrees op het dalen der hooi-prijzen en het uitblijven van export; zelfs het hooi van '35 is nog niet verkocht. Maar Minister Deckers zag de zaak niet ernstig in; toch beloofde hij dat hij, als de toestand daar toe aanleiding gaf, niet zou nalaten spe ciale maatregelen te overwegen als door den Interpellant gevraagd: opnemen van het hooi in de Landbouwcrlsiswet, export premies, contingenteering, enz. De Kamer is tot 30 Juni uiteen. HAGENAAR. 6. Je krijgt hier nu iets vreemds te zien, zooals je nooit nog zag misschien! Je moet niet denken, dat het vogeltje, dat steeds naar Dick te kijken zat, dien kleinen raikker nu ineens vergat! Het vond het heel erg slecht, dat Dick zich daar .te slapen had gelegd; gewis tooh, dat hij op zijn minst de kou te pakken kreeg. De vogel dacht daaraan, toen hij naar boven steeg; en hij is recht op een groote wolk toen afgegaan. Maar wat daar op die wolk nu stond, was Iets, als men nergens anders vond daar stond een slot, zoo stevig als op vasten grond! Het was heel mooi en groot, terwijl het zoo een schitterenden aanblik bood. Dit vreemd geval kende de vogel blijkbaar al; want hij is niet ln 't minst verbaasd, maiar vliegt er heen met groote haast. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11